Zwanenberg maakt wat smaakt! JAARREDE Slaapkamerkieeilje Zwanenberg's WEKENLANG VERS! «nsyhfi AANBESTEDING SCAP1NO-BALLET rookworst nu Premier VAN DEN BRUELE SUS-Trekkingslijsten MEID gevraagd VAN DEN BRUELE ^eet 'n MOHTBLANC vuip er... op alle tafels in Nederland dank zij 'n nieuwe vinding 4 Voordelen van de DUR-O-PAC vacuum verpakking sss** Indonesische met Ne KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERGADERDE uitgesproken in ile vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen op vrijdag 24 januari 1958 door de heer Ir C. A. L. Horstmaan, Voorzitter der Kamer. (Vervolg.) INDUSTRIE. Beetwortelsuikerindu-strie. De bietenuitzaai was belangrijk Jager dan in voorafgaande jaren. De ontwikkeling van het gewas- was goed, met uitzondering van westeiyk Zeeland, waar de oogst als gevolg van zeer hevige ver- gelingsziekte, zowel naar gehalte als opbrengsten, als mislukt be schouwd moet worden. In 1957 is het systeem ingevoerd, dat de landbouwers in de Zuidwes telijke gebieden een bedrag per ton bieten moeten aistaan aan de land bouwers in de onrendabele gebie den in het Noord-Oosten van het land. Het resultaat hiervan is dat landbouwers met zeer slechte op brengsten een bedrag moeten af staan aan collega's in andere stre ken, waar zeer goede opbrengsten verkregen zijn. De hoop wordt uitgesproken dat het Landbouwschap dit systeem in 1958 zal intrekken. De verwerking tijdens de cam pagne is voorspoedig verlopen. In het begin werd door de achter stand in de werkzaamheden in de landbouw niet zo vlot geleverd, maar vooral tijdens de maand november, die uitzonderlijk droog was, verliep de afvoer zeer vlot en was de achterstand op de boe renbedrijven geheel weggewerkt. Eén der fabrieken heeft de Steffen-installaties, waarmee voor heen suikerhoudende pulp werd geproduceerd, vervangen door een moderne continu-diffusietoren, waardoor uiteindelijk toch meer suiker per 1000 kg bieten verkre gen werd dan vorige jaren, on danks het lagere gehalte. Het artikel suikerpulp werd daar niet meer geproduceerd, doch daarvoor in de plaats kwam een belangrijke produktie gasgedroogde pulp van hoge kwaliteit. De andere fabriek nam een nieuwe bergplaats voor de opslag van witsuiker in gebruik, zodat de gehele produktie in eigen ruim ten geborgen kon worden. Het vervier der bieten per schip en per auto is vlot verlopen even als de afvoer van suiker en pulp. Bjj de afvoer van suiker en pulp is een verschuiving te constateren van seheepsvervoer naar auto vervoer. Dit zou toe te schrijven zijn aan de hoge prijzen welke de schippers voor hun vervoer blijven bedingen tegenover de belangrijke service die door het autovervoer kan worden geboden, terwijl ruim voldoende schepen voor alle ver voer beschikbaar waren. De verkoop van suiker verliep vlot ondanks enige onrust in de sector der condensindustrie. Deze industrie kocht nl. af en toe par tijen buitenlandse witsuiker, welke partijen soms beneden de wereld marktprijs werden aangeboden. Uiteraard werd hiertegen door de Nederlandse suikerindustrie bij de Regering geprotesteerd. De kolenvoorziening leverde geen moeilijkheden op, al waren de prijzen weer hoger. Noodgedwongen moest weer een beroep gedaan worden op het Bel gisch arbeidsreservoir, al moest vanwege de reeds vorig jaar ver minderde werkloosheid, met min der geschikte arbeidskrachten ge noegen worden genomen. Aan goede vaklieden bestaat nog steeds gebrek. In verband met de na de oorlog gestegen suikerbehoefte in Neder land, waarvoor de binnenlandse suikerproduktie niet toereikend is. werd een belangrijke hoeveelheid buitenlandse ruwe rietsuiker inge voerd. Een der bedrijven meidt dat dooi veroouwing en uitbreiding van dc techniscne installatie, zu in staat was een deel van deze ge ïmporteerde - ui.Kei te ranineien met behoorlijk resultaat. ivfet betrekking tot de verwach ting voor 1958 wordt nog vermeld, dat zeer belangrijk is de vraag hoe noog de garantieprijs voor suiker c.q. de bielenprijs door de Rege ling vastgesteld zal worden. De slecnte resultaten van 1957, de ge stegen sociale lasten en andere kosten, nopen tot een behoorlijke bietenprijs, terwijl het hierboven genoemde tweeprijzen-systeem niet gehandhaafd dient te worden. In de beide suikerfabrieken wer den in totaal 251 miljoen kg bieten vei werkt. Cokesfabriek. In het verslagjaar werd op volle capaciteit gewerkt. De Devoor- rading van de benodigde 800.000 ton eokeskolen, grotendeels be trekken uit Amerika, verliep nor maal. Aangezien deze Amerikaan se kolen meestal aangevoerd wor den niet Libertyschepen van 10.000 ton en deze schepen wegens aan leg van een nieuwe kade niet aan deze kade gelost kunnen worden, werd in de loop van het jaar het Overslagbedrijf Terneuzen „Ovet' N.V. opgelicht, hetwelk speciaal overslag en eventueel opslag van kolen te Terneuzen ten doel heeft. De afzet van de produkten had een regelmatig verloop. De leve ring van gas aan het Staatsgas- bedrijf bleef op gelijk niveau. Vermeld dient te worden de bouw van een moderne cokeslaad installatie en van een installatie voor granulatie van pek en van een nieuwe naphtalinefabriek. Voorts werd een modern wegen net en een vernieuwd en ruimer buizennet voor aan- en afvoer van bedrijfswater aangelegd. Ten behoeve van het fabrieks- personeel werd een nieuw bad- en verzorgingsgebouw in gebruik ge nomen; verscheidene woningen werden aangekocht of opgebouwd eveneens ten gerieve van het per soneel. Het Pensioenfonds Kanaal- zóne Zeeuwsch-Vlaanderen werd opgericht. In 1958 zal begonnen worden met de bouw van een nieuwe bat terij van 54 ovens die in 1959 klaar zal komen. Deze zal dan t.z.t, de oudste cokesovenbatterij van de fabriek vervangen. Elektriciteitsbedrijf. In 1957 bleef het stroomverbruik zich in gunstige zin ontwikkelen. Ten behoeve van het normale verbruik in Z.-Vlaanderen werd tot en met oktober 45.296.503 kWh afgegeven, tegenover 44.959.191 kWh in dezelfde periode van 1956. Dit betekent dUs een toename van 0.75 De sterk gestegen kosten nood zaakten dit bedrijf de tarieven voor kleinverbruikers met ingang van 1 juli 1957 te verhogen. De werkzaamheden aan de uit breiding van de Centrale Zeeland vonden gestadig voortgang en ver lopen volgens het opgestelde plan. Klompenindustrie. De klompenindustrie in Zeeuws- Vlaanderen kampt nog steeds met moeilijkheden wat de houtvoorzie ning betreft. De weinige ge schikte bomen die er nog zijn wor den voor een groot gedeelte door andere industrieën, die meestal een hogere prijs kunnen betalen dan de klompenfabrikanten, aan gekocht. Hierdoor moet de klom penindustrie zich meestal tevreden stellen met de ruwere bomen, die uiteraard minder klompen voort brengen. Heizeil'de geldt bjj de inkoop van hout in België, waar ook an dere industrieën hogere prijzen kunnen betalen voor tiet hout dan de klompenindustrie. Bovendien wordt, bij invoer van hout uit Bel gië, 5 invoerrecht geheven. Waar ook de sociale lasten op de bedrijven die met personeel wer ken. niet gering zijn, vond in 1957 wederom inkrimping van personeel plaats. Andere bedrijven hebben de bedrijfsuitoefening moeten sta ken. Kunstmeststoffenindustrie. Bij de Cie Xeerlandaise de l'Azo- te werd cie wederopbouw en de uitbreiding van de installaties in de tweede helft van 1957 beëindigd en werd een produktiekapaciteit van 100.000 ton stikstof per jaar bereikt. Een aanvang werd gemaakt met de produktie van de hoogwaardige meslstof Ureum. Dit produkt is voornamelijk voor expoi t bestemd. De fabriek was het gehele jaar door vol in bedrijf. Het aantrek ken van personeel bood geen noe menswaardige moeilijkheden. De daling van de zeevrachten kon de andere kostprijsverhogende fakto- ren slechts voor een klein gedeel te compenseren. De afname voor het binnenland verliep regelmatig. Het vinden van passende scheepsruimte gaf minder moeilijkheden dan in het vorig jaar. De daling van de prijzen op de* exportmarkt heeft zich gedurende 1957 geleidelijk voortgezet. Door de steeds toenemende con currentie zullen de over 1958 te verwachten resultaten ongunstig beïnvloed worden. De Fosfaatfabriek bericht dat de exploitatie bevredigende resul taten opleverde. De afzet van superfosfaat in het binnenland voldeed aan de ver wachtingen. Dit was eveneens het geval op de exportmarkt. De totale omzet aan meststoffen steeg, daar de nieuwe fosforzuur- fabriek en de afdeling voor het vervaardigen van hoogwaardige fosfaatmeststoffen voor het eerst het gehele jaar in bedrijf waren. Voor deze produkten is men geheel op export aangewezen en het is verheugend te melden, dat deze een goed onthaal vonden. Met de bouw van een nieuwe zwavelzuurfabriek op basis van natuurlijke zwavel werd een aan vang gemaakt. De bouw vordert volgens plan en verwacht mag worden, dat de installatie in de zomer van 1958 in bedrijf zal komen. Daarmede zal de volledige vernieuwing van de industriële apparatuur, waar mede na de oorlog een begin werd gemaakt, zijn beslag gekregen heb ben. Voor de financiering van dit projekt, alsmede voor enkele an dere uitbreidingen, werd een ge slaagd beroep op de kapitaalmarkt gedaan. Meelfabriek. Evenals in voorafgaande jaren waren ook in 1957 de meelfabrie ken verplicht een bepaald percen tage inlandse tarwe te verwerken tegen de garantieprijs. Dit per centage was in de eerste helft van het jaar enige malen aan veran deringen onderhevig, onder meer in verband met het oplopen van de prijzen van de buitenlandse tarwe tijdens de Suez-crisis. Het verplicht te verwerken kwantum inlandse tarwe is thans nog 25 en zal binnenkort op 35 gesteld worden. De aankoop van buitenlandse tarwe is sinds 1955 vrij. Met ongerustheid wordt echter de mogelykheid tegemoet gezien, dat de maahndustrie verplicht wordt Franse tarwe te verwerken in het kader van longterm-kon- trakten uit hoofde van de E. E. G. Ook in andere opzichten worden nadelige gevolgen van dit verdrag gevi eesd, noewel zeer veel afhangt van tie uitwerking van het ver drag. bespreking met het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peul- vrucnlen over veroetering of ver vanging van de huidige tarwe- regeiing, waaraan vele bezwaren kleven, leidden nog niet tot enig resultaat. De bloemprijzen vertoonden ten gevolge van de schommelingen der tarwe- en alvallenprijzen en de konkurrentie weinig stabiliteit. De Overheid volgde de bewegingen nauwkeurig, onder meer in ver band met de broodprijzen. Ter verbetering van de brood kwaliteit werden enige akties ge voerd door de vereniging van meel- labrikanten, waarbij voorlichting aan de bakkerij werd gegeven. De bloemexport van de maal industrie werd steeds meer terug gedrongen door de belangrijke ex portsubsidies welke de Overheid in verschillende andere landen aan de meelfabrieken geeft. De export van bloem uit de Verenigde Staten naar Nederland wordt nog steeds mogelijk gemaakt door Overheidssubsidies bij deze export. De gang van zaken in de sociale sektor (C.A.O., Ondernemings raden) week niet in belangrijke mate af van die in andere bedrijfs takken. Meubelindustrie. Een rapporteur bericht dat de orderportefeuille over het alge meen goed gevuld was, behoudens een kleine terugslag in de maan den juli en augustus. De export naar België neemt nog een be langrijke plaats in, niettegenstaan de de hoge invoerrechten die dit land heft bjj de invoer van meu belen. De houtprijzen bleven over het algemeen op hetzelfde peil, doch de loonkosten zijn door de A.O.W. en de compensatie voor de huur verhoging verder gestegen. Oppervlakte-veredelingsbedrijf. Dit bedrijf, dat te Breskens ge vestigd is, heeft bevredigende re- sulaten bereikt. Diverse patent- aanvragen zijn lopende, terwijl in het buitenland diverse octrooien werden verstrekt. Het is dit be drijf gelukt een thermoplastische coating, genaamd Teflon, als eer ste in Nederland op de markt te brengen. Het pas in werking ge treden zandstraalbesluit, speciaal voor het verrichten van buiten werk. wordt voor de betreffende afdeling funest geacht. Scheepsbouw. De scheepswerf te Terneuzen was gedurende het gehele jaar goed met orders voor nieuwbouw en reparaties bezet. Een schip van circa 5000 ton voor Deense rekening is bijna gereed voor af levering. Dit is het grootste zee schip dal tot nu toe op deze werf werd gebouwd. Een drietal sche pen is nog in opdracht en gedeel telijk in aanbouw, zodat te voor zien is dat voor 1958 en ook voor 1959 rnen nog goed van werk voor zien is. De modernisering en uitbrei ding van het bedrijf heeft in 1957 zijn besla: gekregen. Een nieuwe bedrijfshal van ruim 1600 m-' an nex afschrijfhal van circa 600 m- zijn in gebruik genomen. Het overgrote deel van de metaalbe werking is in deze nieuwe afde ling ondergebracht. Daarop aan sluitend is de nieuwbouw-helling met 100 m verlengd evenals de kraanbaan, waarop tevens een nieuwe werfkraan in bedrijf ge steld is met 16 ton hefvermogen en een sprei van 32,50 m. Eenzeltde kraan is ook op de scheepswerf te Hansweert opge steld, hel geen nodig was omdat in dit bedrijf sektiewerk voor de werf te Terneuzen wordt gemaakt en de opbouwsekties op 16 ton ge wicht zijn ontworpen. Voorts is een moderne kantine in gebruik genomen met ongeveer 150 zitplaatsen. Deze kantine is tevens voorzien van wasplaatsen en douchecellen. Ook het kantoor is door verbou wing aanmerkelijk uitgebreid. Het bleef voor dit bedrijf moei lijk een enigszins noodzakelijke bedrijfsbezetting met geschoolde arbeidskrachten te verwezenlijken en het aantal werknemers is nog steeds te laag. De werf te Kruispolder was ge durende he gehele jaar van vol doende werk voorzien zowel wat reparatie als nieuwbouw betreft. Schoenfabriek. In dit bedrijf was het in het voorjaar niet druk. Daarna kwa men er exportorders en vervolgens bracht het mooie veer in april in kinderzomerschoenen veel drukte. Mede door de export-orders was het van maart tot juli erg druk, waarna een teruggang te bespeu ren viel tot er in september enige opleving kwam dank zij buiten landse orders. De bestellingen voor winter- artikelen door de winkeliers kwa men eerst in november binnen, hetgeen te laat was, omdat de af leveringen dan op korte tijd moes ten plaats vinden. Het zachte winterweer heeft tot gevolg dat dit bedrijf met slapte te kampen heeft. De orders voor zomergoed zijn ook nog gering, omdat de meeste winkeliers eerst na de uitverkoop hun bestellingen doen. Spiegelglas!'abriek. Hoewel de resultaten achterble ven bij die van 1956, voornamelijk door het aflopen van een grote order voor de Verenigde Staten, is men over de gang van zaken niet ontevreden. De afzet van spiegelglas in het binnenland handhaafde zich onge veer op het niveau van 1956. Wel werd in de afdeling Securit de neerslag ondervonden van een terugslag in de assemblage-bedrij ven, de houw van spoorwegrijtui gen en de carrosseriefabricage. Deze terugslag werd grotendeels gecompenseerd door een stijging van de afzet van gehard glas voor andere doeleinden. In de afdeling Securit vinden belangrijke werkzaamheden plaats, die in de lente van 1958 hun be slag zullen krijgen en, die, naar mag worden aangenomen, dit be drijf in staat zullen stellen zijn positie op de markt verder uit te bouwen. Gepolijst draadglas bleef gewild, hoewel de export tegenviel. De scherpere invoerbepalingen in het afzetgebied Pakistan belemmerde de export van verzilverd spiegel glas naar dat land. De vooruitzichten voor 1958 zjjn onzeker. Er dient rekening mee gehouden te worden dat de bestedingsbeperking een zekere terugslag in het verbruik van spie gelglas kan brengen, terwijl de af deling Securit uit de aard der zaak gevoelig is voor de aktiviteit in de vervoermiddelenindustrie. De grondstoffen vertonen een lichte neiging tot prijsstijging. De afzetmarkt die Indonesië bood, vertoont sombere perspectieven. Het wordt voor dit betrekkelijk arbeidsintensief bedrijf van groot belang geacht, dat de verwachtin gen aangaande stabiele lonen voor '958 in vervulling gaan. Steenfabriek. Door aanschaffing van de meest moderne persinstallatie was dit bedrjjf in staat over te gaan op de produktie van diverse holle steen soorten. Aan de Belgische afnemers kon, door handhaving van de uitvoer vergunningen, slechts beperkt ge leverd worden. Op het eind van het jaar was de achteruitgang in de bedrijvigheid merkbaar waardoor de voorraden steen aangroeiden. Gehoopt wordt, dat onder deze omstandigheden de uitvoer naar België vrijgegeven zal worden. Stijfsel- en Glucosefabriek. De afzet van de produkten bleef in het binnenland op het niveau der laatste jarende prijzen waren ten dele laag. De export liep geleidelijk terug niettegenstaande de prijzen laag en soms slecht waren. Suikerwerkenindustrie. Een rapporteur meldt dat over het algemeen nog gesproken kan worden van hoogconjunctuur, al hoewel de laatste twee maanden ook in deze branche sprake was van enige teruggang. Voor deze industrie wordt het gewenst geacht dat exportmoge lijkheden geschapen worden. Textielindustrie. In de wollenstoffenindustrie was de afzet in het eerste half jaar be vredigend. Daarna trad een vrij snel doorwerkende achteruitgang in. De textielmarkt lijkt verzadigd. Grote voorraden liggen opgesla gen in de magazijnen van confec tie- en textielfabrikanten. Er is niet de minste kooplust bij de af nemers. De prijzen van de ruwe wol ver toonden aanhoudend schommelin gen. Daarom durft de confectiefa- brikant geen orders te plaatsen maar wacht hiermede zolang mo gelijk waardoor de uiteindelijke levertijd voor de textielfabrikant te kort wordt. Het aantrekken van arbeids krachten is merkbaar gemakkelij ker geworden. Aan vrouwelijk personeel, met name aan stopster», is nog steeds een tekort. Door automatisering werd een aantal arbeidskrachten overbodig. Tapijtindustrie. Uit deze branche is nog slechts één bericht binnengekomen. Vol gens dit bericht, is de toestand nog steeds ongunstig. Tricotage-industrie. Een van de rapporteurs meldt dat gedurende de eerste 8 maan den de bezetting bevredigend was. In juli trad een vermindering van orders in, die tegen de verwachting in, toenam, zodat een gevoelige verslapping en vermindering van de bezetting ondervonden werd. Een andere rapporteur zegt dat reeds in het voorjaar ervaren werd dat de afnemers zeer terughou dend gestemd waren; deze terug gang heeft zich verder in de loop van het jaar nog sterker doen voe len. De vooruitzichten voor 1958 worden daarom niet rooskleurig geacht. Garenververij en -blekerij In het begin van het jaar wer den door de breigoed- en kousen- fabrieken meer en grotere op drachten verstrekt. Gedurende 't tweede half jaar liepen deze ech ter terug. Ook de tapijtfabrieken lieten over het algemeen minder partijen wol verven. Daartegen over werden belangrijk meer jute- garens geverfd, waaruit geconclu deerd wordt, dat gestreefd wordt naar goedkopere eindprodukten. Het laatste kwartaal heeft zich gekenmerkt door een terugslag in de bedrijvigheid in de textielindus trie. Deskundig personeel voor dit bedrijf is in Zeeuws-Vlaanderen uiterst moeilijk aan te trekken. De gestegen prijzen van grond stoffen, electriciteit en water zul len de bedrijfsresultaten zeker ongunstig beïnvloeden, aangezien dez? verhogingen niet in de verf- prijzen werden doorberekend. Vismeelf abriek Door de slechte garnalenvang- sten is de omzet belangrijk mindei dan voorgaande jaren geweest Ook de vangsten en krabben en zeesterren bleven achter bij die van vorige jaren. Alle gedroogde garnalen werden naar Duitsland verkocht tegen be- behoorlijke prijzen. Het krabben- en zeesterrenmeel werd ook tegen goede prijzen ver handeld. Vlasindustrie Uit deze tak van industrie z,;ci nog geen gegevens binnengeko men. Uit de berichten van de har.- del in landbouwprodukten en ook uit het verslag van de landbouw, valt duidelijk op te maken, dat de toestand in deze industrie vet a van rooskleurig is. Zuivelindustrie Het bedrijf te IJzendijke meidt dat de aanvoer van jrnelk uit de streek op hetzelfde niveau bleef. Door het gunstige voorjaarsweer was deze aanvoer tijdelijk hog r dan in andere jaren. De melk werd verwerkt tot poeder, voorna melijk volle melkpoeder, die naar België geëxporteerd werd voor de chocoladefabrieken. Voor veevoederdoeleinden u d nog poeder vervaardigd, welk po - der voor het gróótste deel in Z.: s- Vlaanderen geplaatst werd. Van de andere in Zeeuws-Vla - deren gevestigde zuivelbedrijven werd een groot aantal kg melk ontvangen, die verpoederd werden. De gefabriceerde boter werd ge plaatst bij de kleinhandel in Z -- Vlaanderen. De bedrijfsresultaten waren be vredigend, terwijl aan de melk veehouder een prijs werd uitbe taald, die de garantieprijs, gesteld door de regering, zeer dicht zal benaderen. (Slot volgt Stichting van de Arbeid over rentespaarbrieven Van de Stichting van de Ar beid ontvingen wij het volger.de communiqué: Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft met voldoe ning kennis genomen van ver schillende initiatieven in het Be drijfsleven met betrekking tot de rentespaarbrieven, welke door de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten worden uitgegeven ten hoeve van de woningbouw. Gelijk bekend, richt zich deze lening in het bijzonder tot de kiei- ne spaarders. Er zijn reeds cou pures verkrijgbaar ter waarde van 25, welk bedrag desge wenst door middel van bouvvze- gels van 5 bijeen kan worden gebracht. Bij de inwisseling van de spaarkaart dient thans een klein bedrag voor renteverreke ning te worden bijbetaald. Ten einde het sparen te bevorderen en daarmede bij te dragen tot de woningbouw en de bezitsvorming werden in een aantal onderne mingen aan werknemers, die zulks wensen, voorschotten ver strekt op in 19o8 te verwachten uitkeringen krachtens winstde- lings- of winstgratificatieregelin- gen. Andere ondernemingen ma ken de verwerving van rente spaarbrieven door werknemers gemakkelijk door het verkrijg baar stellen van bouwkaarten en bouwzegels, welke dan met het loon worden verrekend. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid juicht dergelijke initiatieven, die een belangrijk ceonomisch en sociaal doel na streven, ten zeerste toe. in één dag klaar Gebruik WONDERGAAS. Axelsestraat 65 0,25. Uitsluitend: giro 4828 - SUS, Rotterdam. HOEST KEELPIJN Nattermann's Bronchicum helpt, lost taai slijm op, neemt de prikkel weg. Fla con 2,bij elke drogist. voor klein gezin. Keuken kennende. Hoog loon. Zich aanbieden: Langestraat 55, Ostende (le verdieping). Kousenreparatie en Onzichtbaar stoppen Axelsestraat 65 Noordstraat 45 Telef. 2546 Burgemeester en Wethouders der gemeente SAS VAN GENT zullen op ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958, om 11 uur v.m., ten Gemeentehuize trachten aan te besteden: HET UITVOEREN VAN GROND-, RIOLERINGS- EN BESTRATINGSWERKEN IN HET EXPLOI TATIEPLAN ZANDSTRAAT. Bestek en tekening zijn, zo lang voorradig, tegen betaling van 7,50 (rest. ƒ2,50 op dag van aanbesteding), ver krijgbaar bij het Centraal Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Heren gracht 10 te Terneuzen. WOENSDAG 29 JANUARI 1958, 8 uur n.m., CONCERTGEBOUW te TERNEUZEN. HET gevestigd to Amsterdam, met een rijk geschakeerd programma. 18 DANSERS EN DANSERESSEN. Kaarten voor leden a 3,75, 2,75 en 1,75, voor niet-leden a 4,50, 3,50 en 2,50 (r.i.) ver_ krrjgbaar tG* TERNEUZEN: A. M. Standaert, Noordstraat 32. tel. 2215 (uitsluitend van 912 en 1418 uur). AXEL: J. C. Vink, Markt 12, tel. 646. Voorzover voorradig tevens kaarten verkrijgbaar des avonds aan de zaal. nieuM* een meesterstuk van precisiewerk •verkt feilloos en gaat iaren mee! MR msA&m k Dur-O-Pac is het nieuwe luchtledige dubbelpak voor Zwanenberg's rookworst. Daarin blijven de beroemde smaak en aroma op hygiënische wijze gegarandeerd wekenlang vers Zo lekker als deze smulworst de Zwanenberg keuken verlaat, komt ze nu bij.u op tafel. Verduurzaamde versheid, smaak en aroma. Sappiger dan ooit; droogt niet uit Gegarandeerde houdbaarheid Volkomen hygiënische bescherming W&mMi it. iP&Égfirt §53 koel bewaren: gega... muKering bij aoom Olrecteur-Hoofdredac Redactie-adres Administratie-. Telefoon 2073 Na 5 uur uitsl Gironummer 38150 Abonnementsprijs: maand f 2,— per Janos Kadar, dc premier, is blijkens making van ra<: maandag afgetredei Janos Kadar, Hc sle minister sedert t van de Hongaarst 1956, heeft maandag gaarse parlement aangeboden om zie zijn taak als eer van de Hongaarse sche partij te kunn Als zijn opvolger 71-jarige vroegere premier Münnich toespraak tot de mentszitting van klaarde Kadar bere minister van Staat om. bij het regel hulpzaam te kunnet Hij stelde ook vo Kallai als minister Zaken ontslag te ve hem als minister laten, aanblijven, een secretaris van tische partij. In de rede tot het parlerr uren duurde, stelde voor Antal Apro t< premier te benoen Valerie Benke, pres Hongaarse radio-o plaats van Kallai 1 Al verscheidene pen er in Boedapi dat Kadar zijn prer opgeven. Diplomat mers in Boedape Kadars ontslag ge tieke gevolgen zal dat men kan verwt dar thans door ziel partijbelangen te schijnlijk een strai de partij zal kunn: »er. middenweg tus me van links of re voorstaan. De zeg er eveneens op dat van maandag, de bet premierschap ding, de Hongaars sche partij in de a brengt als de ce partijen in de ande het Sowjet-blok. Hongaarse poli mers beschouwen leerde dr Münnich munist van de oude gehoorzaam volge kou. Pas na de stand was hij in sche partij meer komen. De Indonesisc president Djuand dag verklaard sche regering hee dere haast om i in onderhandeli den". In een rege voor het parlen strijd om Wes premier Djuanda dat de regering nige politieke on Nederland af te een gezonde pol Indonesië kunne gen, een politiek vooruit te zien seerd is op tijdel politiek die de e leggen voor zoda gen, die op de wederzijds voordt Premier Djuai herinnering, dat groepen, organist nente politieke f gestie hadden ming van een W en het verbrekei Reacties op C verkh In Westduitse gen verklaart nu sjef in zijn toesj de mogelijkheid den van vrije Duitsland, ter u. uiteindelijke sta en West-Duitsla worpen en dat aan zijn denkbec Duitse staten i bond te verenige te Bonn onaar acht. Men legt er i: voorts cie riac Chroesjtsjef zich veiligheid schijn denken zonder riseerd en geneu land en dat h Sowjetrussische 1 Genève gehoudc van leiders van om Duitsland dc zingen te hereni na te komen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 4