nieuws Roer-expres ontspoord RADIO? Eric de Noorman - De ontembare shag SPORT Nederland de vijfde producent van schepen rts is! M AAMSLAG VROUW LUBIS ÏARRESTEERD dent in Transvaal KANSEN VAN BRUSSEL OM EUROPESE HOOFD STAD TE WORDEN GESTEGEN. Wat brengt de Het vertrek van ambassadeur Allison KOEIEN EN MUZIEK. ft Een kudde koeien, gemol- ft ft ken bij walsen van ft 77 Strauss, heeft 400 liter ft ft melk meer gegeven dan ft ft tevoren, zo heeft de eigeft ft naar in St. Louis meege- ft ft deeld. Een andere kudde, ft ft die tijdens het melken ft ft werd onthaald op swing ft ft en rock 'n roll, gaf maar ft ft twee liter meer. ft NIEUW DENKBEELD: Ned. Nw-Guinea onderdeel van het Britse Gemenebest. Franse geleerden wekten temperaturen van 1.000.000 graden op Noodlottige vergissing BURGERLIJKE STAND. LOOP DER BEVOLKING ■ring: „De Volharding". vond werd door de mu- ing „'De Volharding" iering gehouden, wei voorzitter, de heer R Veke, werd geopend welkomstwoord aan de enden waarna hij een icht gaf over het afge- naneieel verslag, uitge. )r de penningmeester, ldt 't programma voot' it aan de steun, die de van het gemeentebe- e bevolking steeds on- In verband met het i de werkende leden in /ding te doen uitko- k hij de hoop en het n dat ook deze actie 3 zal worden bekroond- de kascommissie, he it de heren A. de Vis- hont, tot goedkeuring kening en verantwoor- ien geadviseerd, werd gmeester voor iijn bè- gebracht. etaris, de heer A. Die- f hierna in zijn uitge) trverslag, een keurig van hetgeen door „De g" in 1957 was gepftfe- de algemene waaröe- het gezelschap geniet het bestuur en leden zijn, hetgeen voor hen ilans zal zijn op de in- weg voort te gaan tot roei en bloei van „het sultaat van de in 1957 verloting was tegenge- ich de gehouden bazar lucces. eniging telt thans 36 leden en 6 adspidanten, het voorrecht heeft ge- door 316 donateurs, stuur is thans als volgt teld: R. J. van de Veke, A. Dieleman, secréta- F. Serrarens, penning commissarissen C. de Brakman, Baveko en 'Ug. voorgaande jaren zal 958 in de buitenwijken rt worden gegeven. Ver bidt het programma voor icerten op 30 april,' 31 mi, 26 juli en 30 augus- 15 mei zal worden deel- aan het te houden mu- urs en op 9 augustus Eestival. ht zal worden deze zo- uitstapje te maken naar /order werd nog de mo- 1 van een alhier te iioti- wrfeest besproken, nog enkele huishoude- ten waren behandeld, voorzitter deze geani- ,-ergadering. ndonesische leger heeft w van kolonel Zulkifli ie voormalige stafchef leger, gearresteerd „om rsoonlijke veiligheid te ten tegen mogelijke ver- icties", zo heeft het au Pia bekendgemaakt, ekend is kolonel Lutiis chtig sinds de mislukte ;ep van oktober 1956. woordvoerder van het •edeelde, was Lubis ook n bij de bomaanslag op in november j.l. omgeving van Zeerust isvaal zijn naar verluidt turellen omgekomen en bekend aantal gewond gevecht met de Zuid- politie. Het incident vlak bij de grens met laland, waar met Kerst naturellen werden ver- n velen verwondingen tijdens ongeregeldhe- bedoeld waren als pro- m de verplichting voor lenvrouwen om evenals ïtgenoten en alle na- Zuid-Afrika iden- twijzen bij zich te dra- ïse :h De uit Hoek van Holland om 6.37 uur vertrokken Roer-expres tg op weg naar 'Keulen zaterdag ochtend om ongeveer kwart voor negen bij Westervoort ontspoord Van de Nederlandse Spoorwe gen verneemt het A.N.P. het vol gende: ,De trein had zoals gebruike lijk in Arnhem van locomotief gewisseld en werd na Arnhem, ge trokken door een Duitse stoom locomotief. Twee kilometer voor pui de brug over de Rijn bij Wes- lervoort, op weg naar Zevenaar nog vóór Duiven, is de trein „et alle 6 de wagens ontspoord. Alleen de locomotief bleef op de ails. De snelheid van de trein Ivan niet ftoog zijn geweest, om dat hij juist de brug voorbij was. ktrj reed op de vrije baan en pas seerde dus ook geen wissels. De reizigers zijn met bussen „aar Zevenaar verder gegaan. Naar A.N.P. van de zijde der 4. S. verneemt, heeft van de rei nigers alleen één dame een lich te shock. De kok van de trein Kreeg in het keukentje een teil met heet water over zich heen. De ontsporing zou een ramp tiebben veroorzaakt, indien de personenwagens inplaats van „aar links, naar rechts uit de ails zouden zijn gelopen. De wa gens zouden dan van de daar vrij page spoordijk zijn gevallen. De oorzaak van de ontsporing moet worden toegeschreven aan „en breuk van een rail. De loco motief was de gevaarlijke plaats il gepasseerd, en bleef met een elgwagen op de rails staan, het geen ook een geluk moet worden genoemd. De kans op een dergelijke oveuk wordt bij lage temperatu- cn hoger. Het baanvak waarop het ongeluk gebeurde, is niet ge- electrificeerd, zodat de materiële schade zich niet tot portalen of -ovenleiding kon uitbreiden. Onder de passagiers, een veer tigtal (dit aantal zou groter zijn geweest als te Hoek van Holland met tal van reizigers door vertra ging van de boot de trein hadden gemist) brak geen paniek uit. Wél raakten enkelen licht ge wond door vallende koffers en gebroken ruiten. Twee gewon den zijn naar Arnhem vervoerd: tie hoofconducteur, die een ern stige val maakte in de bagage wagen en de 52-jarige Duitser Hosehauer, een kok uit Keulen, file een beenverwonding opliep. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de marechaussée N. J. Bruin uit Zevenaar, die in de wagen achter de locomotief zat, heeft het ongeluk geen ern stige gevolgen gehad. Hij liep on middellijk In de richting Zeve naar om tremen uit Duitsland te waarschuwen. Voor alle zeker- 4«eid legde hjj noodklappers op de rails. De conducteur liep in de rich ting Arnhem en voerde dezelfde handelingen uit. Rijkspolitie en marechaussée waren onmiddellijk ter plaatse om de helpende hand te bieden en het verkeer op de zwaar be sneeuwde weg langs de spoor dijk te regelen. Weldra waren bussen aanwezig om de passa giers op te nemen. Zondagochtend bij de aanvang van de treindienst was één spoor vrij. In de loop van zondagmor gen kwam ook het tweede spoor vrij, zodat de treindienst op het baanvak tussen Arnhem en Zeve naar zondagmiddag weer geheel normaal was. De besprekingen van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de 6 landen van de E.E.G., die zaterdag in Brussel zijn ge houden, hebben ertoe geleid dat de kansen van Brussel om tot „Europese" hoofdstad van de gemeenschappelijke Euro pese markt, de Eurotoom en de E.G.K.S. gekozen te worden, zijn toegenomen. Van conferentiezijde is meege deeld dat de Westduitsers dui delijk te kennen hebben gege ven dat zij aan Brussel boven Parijs de voorkeur geven. DINSDAG 28 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.7.20 Gram.7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Twee piano's; 11.30 Gram.; 11.40 Pianorecital; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed. 1233 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.1335 Orgelspel; 13.40 Lichte muz.; 13.55 Beursber. 14.00 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Viool en piano; 15.30 Voor «le zieken; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 De dierenwereld en wij; 17.30 AmateursprogT.18.00 Nws, 18.15 Act.; 18.30 Lezing; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Viool, altviool en cello; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.15 Pianorecital; 2235 Muz. causerie; 22.55 Ik geloof, dat...; 23.00 Nieuws; 23.15 Beursberich ten; 23.16 New York calling; 2321 Gram. HILVERSUM II7.00 Nieuws, 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.45 Licht baken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 1030 Schoolradio; 10.50 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 1130 Schoolradio; 1130 Als de ziele luistert; 12.00 Mid dagklok; 12.03 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 1233 Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 1330 Platennieuws1430 Voor de plattelandsvrouwen 14.40 Pianorecital; 15.00 Orkest; 15.40 Viool en piano; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursbe- richten17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz.; *18.40 Amus. muz.; 19.00 Nieuws 19.10 Comm.; 19.15 Lichte muz.; 1935 Gram.; 2020 Katechismus; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Ge wijde muziek; 22.05 Motet- en Madrigraalkoor22.35 De Radio- 'okter; 22.45 Avondgebed; 23.00 Meuws; 23.15 Nieuwe gram. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram. 12.15 Pianospel; 12.30 Weerbe richt; 12.34 Pianospel; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 School radio 15.45 Gram.16.30 Orkest, 1635 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Orkest; 17.45 Boekbespr.18.00 Voor de jeugd; 1830 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 1930 Causerie; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Barokmuz.; 22.55 Nieuws. Het terugroepen van de Ame rikaanse ambassadeur in Indone sië, John M. Allison, minder dan een jaar nadat hij zijn post in Djakarta op zich had genomen, heeft geleid tot een aantal onge woon heftige aanvallen op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in de Indonesi sche pers. De gematigde pro-westerse bla den zijn over het algemeen van oordeel dat Allison: 1. Een gezond en positief voornemen heeft doen blijken om te helpen het conflict tussen In donesië en Nederland over Nieuw-Guinea op te lossen; 2. Het standpunt heeft ge steund, dat de Verenigde Staten aan het verzoek van Indonesië tot aankoop van wapens behoren te voldoen; 3. Er bij zijn regering op heeft aangedrongen rijst naar Indone sië te zenden. Doch dat het State Department niet bereid was zijn politiek van strikte neutraliteit in het Nedr- lands-Indonesische geschil te her zien. De onafhankelijke „Times of Indonesia" schreef, dat de terug roeping van Allison „een der dui- lijkste pro-Nederlandse, pro- communistische en anti-Indonesi sche acties" van het State De partment was. „Een ieder, die aan onze ver klaring twijfelt, moet maar eens de communistische en de meelo pende bladen lezen om te kunnen genieten van hun onverbloemde blijdschap over de abrupte terug roeping van Allison". „De Indonesisch-Amerikaanse betrekkingen hebben het diepte punt van alle tijden bereikt", al dus de „Times of Indonesia",' die daaraan toevoegde: „De Verénig- de Staten hadden niet harder of ijveriger kunnen werken om in geheime verstandhouding te ko men met de krachten, die de ver nietiging van de Indonesische republiek nastreven." Een Australische deskundige in zaken, de Stille Zuidzee be treffende, J. R. Kerr, heeft in een vergadering de suggestie op geworpen van de stichting van een nieuw onderdeel van het onderdeel van het Britse Geme nebest een Melanesische fede ratie dat in de Stille Zuidzee tot stand zou kunnen komen. Dit onderdeel van het Britse gemenebest zou kunnen omvat ten Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea en de Britse Solo- mon-eilanden. Het zou een logisch gevolg zijn van de nauwe banden op economisch, cultureel en defen siegebied tussen de Australische en de Nederlandse gebiedsdelen. Een dergelijke samenwerking, aldus Kerr, zou de Indonesische eis inzake Ned. Nieuw-Guinea moeilijk houdbaar maken. Op het gehele eiland Nieuw-Guinea zou het Engels de voertaal moeten worden; er zou eenzelfde wetge ving voor beide delen van het eiland moeten worden ingevoerd; zij zouden wat de handel betreft tot Australië een gelijke positie moeten innemen en op het ge bied van het onderwijs gelijke kansen moeten hebben. Op dezelfde vergadering deed de Australische minister voor Gebiedsdelen Hasluck een aanval op „de domheid van de dwazen in de Verenigde Naties, die het steeds hebben over streefdata voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea". De voor naamste taak voor dit gebied is, een hechte bestuursvoering te organiseren, die na twee of drie jaren in staat zal zijn, het hoofd te bieden aan de zaken, die dan aan de orde zullen zijn, aldus Hasluck. Franse geleerden hebben me degedeeld dat zij er in geslaagd zijn temperaturen van ongeveer 1.000.000° C op te wekken bij proefnemingen met beheerste warmtekernfusie. De proefnemingen werden uitgevoerd met twee apparaten, een ringvorming, dat overeen komt met het toestel, dat door de Britse geleerden wordt ge bruikt, en een cylinder van 50 bij 20 cm, aldus een verklaring die Henri Baifrais, directeur van het centrum voor kernreac tie te Fontenay-Aux-Roses, na bij Parijs, vrijdag j.l. tegenover verslaggevers heeft afgelegd. AUTO MET 3 INZITTENDEN TE WATER Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur geraakte een twee-deurs personen auto, bestuurd door de heer A. M., leraar aan de rijks kweekschool te Appingedam. te Bovensdijks in de nabijheid van Garrelsweer in het Damsterdiep. De bestuurder en twee inzitten den wisten zich te redden. De heer M., die op zijn tocht naar Groningen, twee leerlingen van de dag-nijverheidsschool voor de kust- en binnenvaart van het Ko ninklijke onderwijsfonds van de scheepvaart te Delfzijl in zijn wa gen had meegenomen, bemerk ten kort na het passeren van de brug te Bovendijks, dat zijn voer tuig aan de rechterzijde van de weg in de sneeuw begon te slip pen. De kleine wagen zwenkte naar links, sloeg over de kop en kwam daarna in het Damsterdiep terecht. De beide leerlingen wis ten zich, enkele seconden na het te water rijden, in veiligheid stel len; ook de bestuurder kon zich zelf redden. Na het lichten van het voer tuig bleek, dat het flink bescha digd was. ZEVENJARIG JONGETJE DOOR TREIN AANGEREDEN De zevenjarige Hei-bert van Oorschot uit Zwagerbosch, ge meente Kollumerland, is zater dagnacht in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden, nadat hij vrijdagavond omstreeks zes uur door een trein was aangereden. Hij stond, bij een overweg op tweehonderd meter afstand van de halte Zwaagwesteinde, op de spoorbaan te kijken naar twee andere kinderen, die met een sleetje van de spoorwegberm af gleden, en merkte niets van de trein, die uit de richting Gronin gen kwam. De treinbestuurder zag wel iets op de baan, maar kon in het don ker niet goed onderscheiden wat het was. Hij dacht eerst met een hond te doen te hebben. Toen hij merkte dat er een kind voor zijn trein stond remde hij onmiddel lijk, maar het was al te laat. DRIE GEVANGENEN UIT HUIS VAN BEWARING ONTVLUCHT Vrijdagavond tegen half tien zijn drie gevangenen er in ge slaagd uit het huis van bewaring 3 te Amsterdam (het voormalige „Lloydhotel") te ontsnappen. De drie mannen zijn de 27- jarige C. Hey, de 28-jarige A. de Jong en de 29-jarige W. den Daas, die wegens inbraken inge sloten waren. Naar de politie mededeelt is de ontsnapping „vrij eenvoudig" Blijkens Lloyd's Register of Shipbuilding was Nederland in het vierde kwartaal van 1957 met een joroduktie van 149.107 ton aan tewatergelaten schepen de vijfde in de rij der scheeps bouwende landen. De grootste producent was Japan met 699.366 ton, terwijl Engeland op de twee de plaats kwam met 453.940 ton. West-Duitsland kwam met 357.376 ton op de derde plaats en Zwe den met 209.763 ton op de vierde plaats. Na Nederland kwamen: Frank rijk (108.070 ton), de Ver. Staten (102.886 ton), Italië (96.542 ton), Noorwegen (77.351 ton), Denemar ken (44.740 ton), het Britse Geme nebest zonder Engeland (30.953 ton), Folen (30.625 ton), België (24.500 ton), Finland (21.082 ton), Spanje (19.739 ton), Joego-Slavië (12.999 ton), Portugal (3535 ton), Argentinië (1600 ton), Oostenrijk (1498 ton), Turkije (1316 ton) en Ierland (300 ton). Ook over geheel 1957 was Ja pan verreweg de grootste produ cent van schepen. Zijn produktie bedroeg 2.424.000 ton seheeps ruimte, terwijl in Engeland, dat in 1955 nog de grootste produ cent was, in het afgelopen jaar 1.407.000 ton seheepsruimte tewa- ter werd gelaten. De op twee na grootste producent was West- Duitsland met 1.230.000 ton. Wat de aan het einde van 1957 in aanbouw zijnde seheepsruimte betreft kwam Engeland met 2.345.408 ton op de eerste plaats, gevolgd door Japan met 1.589.233 ton, Italië met 939.537 ton, West- Duitsland met 928.087 ton, de Ver. Staten met 695.339 ton en Neder land met 643.314 ton. De in Ne derland in aanbouw zijnde ton nage steeg ten opzichte van het einde van het derde kwartaal van 1957 met 37.149 ton. Van de in Nederland in aanbouw zijnde seheepsruimte was 281.528 ton voor export bestemd. Een 15-jarig Westduits meisje, dat in een chirurgische kliniek te München wegens een acute blindedarmontsteking zou wor den geopereerd, kreeg bij ver gissing een injectie met ben zine, in plaats van met een ver dovingsmiddel. Dit had ondanks krachtig ingrijpen van de chi rurg, nadat de vergissing be kend was geworden, binne'n en kele minuten haar dood tenge volge. Bij het gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat de noodlottige vulling van de injectiespuit af komstig was uit een fles met een etiket, dat de naam droeg van een verdovend middel, doch waarin zich benzine bevond. Men had vergeten, bij het vul len met benzine, een ander eti ket aan te brengen. De schuldige zal wegens „na latigheid, die de dood tengevol ge had", worden vervolgd. geweest. De mannen waren met andere gevangenen in een recrea tieruimte en hebben zich onopge merkt weten te verwijderen naar een slaapzaal aan de achterzijde van het gebouw. Daar hebben zij een ruit stuk geslagen, vervol gens een ijzeren stang verbroken en toen lag de weg naar de vrij heid open. Het enige obstakel was nog een anderhalve meter hoge muur, die geen moeilijkhe den meer opleverde. Over het spoorwegemplacement hebben zij de straat bereikt. Den Daas is op 16 januari j.l. door de Amsterdamse rechtbank wegens een der meest spectacu laire inbraken in de hoofdstad van het afgelopen jaar veroor deeld tot 2% jaar gevangenis straf met aftrek. In de nacht van 25 op 26 sep tember j.l. was hij via een wo ning in een zijstraat over het dak een juwelierszaak aan de Leidse- straat binnengedrongen. Be schermd door een ijzeren rolluik aan de straatzijde had hij in de winkel rustig zijn slag kunnen slaan en was langs dezelfde weg met de buit, die een waarde had van 58.000, verdwenen. POLITIE IS VALS NOODSEIN CP HET SPOOR. De IJmuidense politie stelt in samenwerking met verschillen de technische diensten nog steeds een diepgaand onderzoek in naar het valse noodbericht, dat zaterdagavond j.l. in de ether verscheen en melding in hield van een Zweeds zeeschip, dat door de bemanning zou wor den verlaten. Vooral in scheep vaartkringen wordt een derge lijke handeling, aldus de poli tie, ten zeerste afgekeurd. De recherche deelde mede, dat het zeer waarschijnlijk is, dat on bevoegden zaterdagavond tus sen 21.0022.00 uur voor het uit zenden van dit bericht, waarop verschillende redding- en sleep bootdiensten uitvoeren en enige vrachtschepen hun koers ver legden, gebruik hebbept gemaakt van een vissersvaartuig uit Breskens, de Breskens 28, dat in de Vissershaven te IJmuiden gemeerd lag nabij het dok aan de kant van de Tegeltjesmarkt. Sommigen menen, dat de uit zender, die de Engelse taal ge bruikte, met een Scandinavisch accent sprak. AUTOBESTUURDER NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 62-jarige heer J. de Groot uit Naarden is in de Hilversum- se Rooms Katholieke zieken verpleging overleden aan de verwondingen, die hij donder dag opliep bij een autobotsing. De heer De Groot reed met zijn echtgenote, mevr. C. E. de GrootBouwmeester, in een personenauto op de Loos- drechtse weg in de richting Hilversum. De heer De Groot naderde het kruispunt Loos- drechtsewegGijsbrecht van Amstelstraat in de gemeente Hilversum en sloeg er blijkbaar geen acht op, dat laatstgenoem de v/eg een voorrangsweg is. Er kwam uit de richting Vreeland op de Gijsbrecht van Amstel straat een bus aan, die in de richting Utrechtseweg reed. De buschauffeur trachtte te rem» men, met ais gevolg dat de bus slipte en tegen de personenauto botste, die aan de linkerkant geheel werd ingedrukt. De beide inzittenden, de heer en mevr. De Groot werden op het wegdek geslingerd. De heer De Groot liep een wond op boven het rechter oog, en klaagde over pijnen. Naderhand bleek in het ziekenhuis dat hij inwendige kneuzingen had opgelopen. Me vrouw De Groot kreeg een lichte hersenschudding. De man is donderdagavond overleden. EEN KOE VERKOOS DE VRIJHEID. Ook een koe kan de vrijheid verkiezen. Het dier in kwestie v/erd op het abattoir te Rotter dam uitgeladen om voor de con sumptie te gaan dienen. Ze nam evenwel de benen, sprong in de Boezem, zwom naar de over kant en verdween snel tussen de bomen van het Kralingse bos. Er kwamen twee radiowa gens mitsgaders politiemannen aan te pas, plus nog twee tou wen torsende mannen van het abattoir. De koe heeft haar leven pl.m. drie kwartier kun nen rekken, want zo lang duur de het eer zij na een wilde jacht gevangen was. Toen ging ze voor de tweede en laatste maal naar het abattoir. GASVERGIFTIGING. Donderdagmorgen is de 25- jarige mej. E. J. door gasvergif tiging om het leven gekomen. Zij was ziek en is vermoedelijk in de keuken onwel geworden en gevallen. In haar val heeft zij het gascomfoor van de tafel gerukt, waardoor de slang los raakte. SCHIPPER VERDUISTERDE GRAAN. De politie van Delft heeft de 33-jarige schipper uit 's Gra- venhage aangehouden wegens verduistering van ongeveer 1000 kilo graan. De man heeft be kend verscheidene partijen graan, die hij moest vervoeren, te hebben verduisterd. In Delft ruilde hij die in voor eieren en groenten. De politie, die R. thans in ar rest heeft gesteld, werd kortge leden in de arm genomen toen telkens tekorten werden ont dekt bij een Rotterdamse firma, die het graan door de schipper liet vervoeren. PAS OP VOOR WISSELTRUC De directie politie van het ministerie van Justitie vestigt de aandacht op een aantal vreemdelingen, vermoedelijk Algerijnen of Italianen (zigeu nerstypen), leeftijden variërend van 25 tot 35 jaar, die zich op 3 januari te Amsterdam en te Tilburg en op 23 januari te Dor drecht aan een wisseltruc heb ben schuldig gemaakt. Bedoel de personen komen in winkels binnen, kopen kleine snuiste rijen en bij het wisselen van geld verlangen zij bepaalde coupures terug. Zij spreken slecht Engels en Duits en al gesticulerende en zich moeilijk verstaanbaar makende, zien zij kans bij het wisselen een greep te doen uit de kassa. Op deze wijze hebben zij zowel in Am sterdam, te Tilburg als te Dor drecht zich aanzienlijke bedra gen weten eigen te maken. Speciale aandacht wordt ge vraagd van winkeliers. Verzocht wordt bij vermoeden met bo- venbedoele oplichters te doen te hebben, ogenblikkelijk de plaatselijk politie te waarschu wen. In een Dordts schoenenmaga zijn is men de dupe geworden van de vreemdelingen. In het bijzijn van de kassière en ander personeel hebben twee keurig geklede heren van om streeks 25 jaar het gepresteerd om 1.020 uit de kas te roven. De heren spraken een „vreem de taal", die wel wat op Italiaans leek, en maakten, omdat zij niet verstaan werden, door middel van gebaren duidelijk, dat zij een paar laarzen widen kopen. Toen de laarzen gekocht waren legde een van hen een biljet van hon derd gulden neer. De kassière be taalde hem terug met tientjes, maar dat was niet naar zijn zin. Hij begon in zijn „vreemde taal" heftig te protesteren. Omdat men niet begreep wat hij wilde haalde de kassière haar geldkistje voor de dag om de man aan te laten wijzen hoe hij het wilde hebben. De keurige heer begon in de in houd van het kistje te grabbelen, maar nam tenslotte toch genoe gen 'met de wijze, waarop de kas sière hem had willen terugbeta len. Hij en zijn vriend vertrokken daarna. Toen men later in het schoenenmagazijn de kas ging opmaken bleken er verscheidene briefjes van vijftig, vijfentwintig en tien gulden verdwenen te zijn tot een totaal bedrag van 1020. Van Dordrecht is het tweetal naar Rotterdam gegaan 76. Een zwak hoorn signaal ergens vanuit het woud luidt de aan val in. Snel monstert Eric nog even zjjn krijgsmacht: zijn eigen ruiterij, de troep van Olav, alles bij elkaar misschien driehonderd man. Erg best is hun toestand niet, bijeen gepakt als ze zijn met de zenuwachtige paar den, de vrouwen en kinderen op de be trekkelijk enge ruim te van de burcht. Het is te hopen dat het voetvolk dat Erwin als versterking ge stuurd heeft op tijd komt, „Daar begint het spul" Svein naast hem. Van alle kanten naderen de benden van Harald en de fakkels, die hier en daar meegevoerd wor den, wijzen er op, dat ze van plan zijn de burcht in brand te steken. „Je mannen schijnen niet veel PARLEVINKER ZAG ZIJN BOOTJE TEN ONDER GAAN Terwijl de heer P. M. Zijne- man, die als knecht in dienst is bij de parlevinker E. H. Veenen- daal uit Zutphen, donderdag middag op de IJssel onder Eef- de bezig was het Duitse schip „Bielefeld-Bremen", dat stroom opwaarts in de richting Zut phen voer, te bevoorraden, ging het schip met volle kracht vooruit. Het aan het schip vast gemaakte bootje van de parle vinker werd door de zuigkracht naar beneden getrokken. Zijde man kon op het nippertje over stappen op het Duitse schip. Kort daarop zonk zijn bootje, nadat het touw geknapt was. Hoewel Zijdeman de kapitein van de „Bielefeld-Bremen" en kele malen verzocht hem aan wal te zetten, opdat hij een be voegde instantie zou kunnen waarschuwen, voer deze door. De schipper van de „Juma", de heer Leunis uit Terneuzen, die op enige afstand achter de „Bielefeld-Bremen" voer, heeft, menende dat de heer Zijdeman zich nog in het water bevond, op de plaats van het ongeval n reddingboei uitgegooid. Toen schipper Leunis uitsluitend kis ten en dergelijke op het water zag drijven, is hij de Bielefeld- Bremen" achterna gevaren, om hulp te vragen, wat echter niet meer nodig bleek. Zijdeman is vervolgens over gestapt op de „Juma", die daar na voor anker is gegaan op de plaats van het ongeval. In af wachting van de komst van de door schipper Leunis per mobi lofoon gewaarschuwde instan ties. Door het zinken van de par levinkersboot ging een grote hoeveelheid kruidenierswaren, groente en dergelijke, verloren. gromt bereikt te hebben", wendt Eric zich tot de roverhoofdman. „Ik begrijp het ook niet", mom pelt deze. „Niet eens mijn eigen troep muit terwijl ze toch niet beter weten kan of ik word opge knoopt, als ze aanvallen". Vóórdat Eric hem kan tegen houden, springt de rover eensklaps naar de borstwering en zijn armen uitspreidend schreeuwt hij: „Hier staat Arn! Eric de Noorman spaarde mij het leven. Je wordt verraden door die ellendige edel man, broeders! Zoals Harald mij wil opofferen, zo zal hij jullie al lemaal beliegen en bedriegen. Vecht niet tegen de koning werp de wapens neer, verjaag Harald en Eric zal jullie belonen met iets dat méér waarde heeft dan goud! Een vrij bestaan"! „Schurk", brult Harald de Sluwe ertussen door, zodat de krijgers de helft van Arns woorden niet kun nen verstaan. „Verraden! Lelijke overloper. Die zeven laffe spionnen hebben hun straf al te pakken en jij zal de jouwe ook niet ontgaan!" En zijn paard naar voren drijvend, schreeuwt hij zijn troepen toe: „Valt aan"! VOETBAL IN BELGIE De uitslagen van de wedstrij den gespeeld voor de Belgische ere-divisie luiden: Berchem SportAnderiecht 11RC MechelenBeerschot 22; GantoiseAntwerp 22; Union St GillisFC Luik 44; TilleurStandard CL 00; Lier- se SKCS Verviers 00; Daring CBOlympic Charleroi 12; WaterscheiSt Truiden 00. Ondanks een gelijk spel tegen Tilleur (00) heeft Standard CL de leiding gehouden. Standard heeft 26 punten uit 18 wedstrij den. Tweede is Antwerp FC eveneens met 26 punten maar met één wedstrijd meer gespeeld. Ex aequo op de derde plaats ko men Anderiecht en Beerschot elk met 25 punten uit 19 wed strijden. TERNEUZEN. Geboorten. 17 jon. Adriaan Edu- mond, z. van Jacobus F. van Es en Maria F. de Zaegher, wón. Oost- kolkstr. 16. 19 jan. Adriana Mar- garetha, d. van Jozias A. Diele man en Dingena Drabbe, won. Azaleastr. 128; Aaltje Dina, d. van Marinus den Engelsman en Chris tina J. de Fejjter, won. te Axe!, Callandstr. 28. 20 jan. Adriana Willemina, d. van Frangois J. Die leman en Johanna L. den Hamer, won. Bontepolder P 143; Monny Theo Rosalia, z. van Eduardus H. Hoefeijzers en Hilda V. Brakke, won. te Sas van Gent, Westdam 39; Maatje, d. van Cornells Schee- Ie en Maria W. van Loenen, won. te Axel, Nieuwstr. 42. Huwelijksaangiften. 20 jan. Wil lem David Sinke, 23 jm., won. te 's-Gravenhage, en Levina Ca rolina de Buck, 19 j., jd,; Johan nes Pieter Tazelaar, 34 j., geh. gew., en Mariëtte Emilie De!a- ruelle, 29 j., jd., won. te Zelzate. Overleden. 15 jan. Marie Pruden ce de Groff, 77 j., won. te West- dorpe, wed. n D. F. Miggens. 16 jan. Arthu: is Cornelius Peute- vynck, 88 j., echtg. van L. C. Van- sprar.ghe, won. te Sas van Genf. 17 jan. Auguste Frangois De Block, 80 j., echtg. van C. M. Audenaert, won. te Zuiddorpe. 18 jan. Neeltje He'ena van Dijke, 66 j., echtg. van J. de Ilaas. 20 jan. Maria Louisa Pluijm, 79 j., wed. van A. van Dam, won. te West- dorpe. 21 jan. Magdalena de Rid der, 80 j., wed. van R. Dieleman, won. te Axel. 22 jan. Maria de Pooler, 70 j., echtg. van M. Ver- helst, won. te Zaamslag. TERNEUZEN. Van 15 tot en met 22 jan. heb ben zich in deze gemeente gwre6- ögd: M. P. L. Brouesse, Hendrikstr. 1 a/b., van Frankrijk; A. J. Haak, Bosjesweg 21, van Axel; L. B. De- cap, Pierssenspolderstraat 64, van België; F. J. Tramper-Meertens, Bosjesweg 29, van Baarland; L. H. Vaal-Weijnen, Burg. Geillstraat 44, van Amsterdam^ C. C. H. L.erx- Seincn, Spoorstraat 84, van Am sterdam; G. A. M. Vermeulen, He rengracht 13, van Zur.dert Vertrokken: K, de Jong, Stationsweg 4 a/b, naar Gouda; A. C. Boeije-van Driel, Axelse3traat 87 b, naar Axel; J. Hofman-Verhelst, 'I'lio- lensstraat 130, naar Zaamslag; W. F. de Ridder, Korte Kerkstraat. 17, naar Bruinisse; C. M. A. van Riet- Scheele, Markt 5, naar O.- en W. Souburg; C. de Jong, ArsenaaJstr. 5, naar Zaamslag; C. C. Singer, Nieuwe Kerkstraat 17, naar Duits land; E. S. J. Peleman, v. Steen bergenlaan 25a, naar België; J. J. Knijff, Nieuwe Kerkstraat 17, naar België; S, I. A. M. Suy, Nieu we Kerkstraat 17, naar België; P. J. de Jonge, Baandijk 73 a, naar Canada; J. M. van Tatenhove, Ro zenstraat 71, naar België.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3