r „Met huidige Indonesische regering kan niet worden gesproken" Prins Bernhard in Liberia Ook Chroesjtsjef stelt conferentie voor Kanselboodschap Hervormde Synode Jemen meldt revolutie in Aden Vooraanstaande Venezolanen vragen asiel op Curagao Minister Klompé Na de brieven van Boelganin sul ons „robkrt' HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rankenng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres; Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent Losse nrs 9 ct. MAANDAG 27 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4279 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie ƒ2.25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé- handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad. 20 cent meer „Kunnen wij met de huidige Indonesische regering een ge sprek voeren en met name daar hij Nieuw Guinea betrekken? Mijn antwoord daarop is een dui delijk: neen!" Dit heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr M. A. M. Klompé, zaterdagmid dag verklaard in een toespraak op het Overijssels appèl van de K.V.P., dat in Hengelo werd ge houden. Minister Klompe verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Indonesië niet hun grond vinden in het geschil om Nieuw-Guinea. Indonesië wenst nu eenmaal de Nederlandse economische belan den geheel uit te schakelen. „Dat het conflict over Nieuw-Guinea deze maatregelen tegen de Ne derlanders tot stand heeft ge bracht is beslist niet juist. In tegendeel: wij weten dat het be staan van dit conflict jarenlang het aangrijpen van de economi sche belangen van Nederland juist heeft vertraagd". Voor haar ontkennend ant woord op de vraag inzake een gesprek met de huidige Indone sische regering voerde de minis ter twee motieven aan: in de eer ste plaats acht zij het een slech te politiek toe te geven aan chan tage. Maar in de tweede plaats is zij van oordeel, dat een ge sprek de positie van de tegen woordige machtshebbers in In donesië alleen maar zou verster ken ten nadele van degenen in Indonesië, die on matiging aan dringen in de actie tegen Neder land. Overigens is de minister van oordeel, dat er ook met deze ge matigde elementen, mochten zij aan de macht komen, niet over Nieuw-Guinea zal kunnen wor den gepraat. Dit oordeel grondt de minister op de overweging, dat de bevol king van Nieuw-Guinea zelfbe schikkingsrecht dient te hebben. Uitvoerig ging de minister in op wat de Indonesische regering sinds het sluiten van de R.T.C.- accoorden met het zelfbeschik kingsrecht heeft gedaan. „Bij de besprekingen van de Ronde-Tafelconferentie zijn er groepen van de bevolking in In donesië geweest ik herinner mij o.a. de groep uit de Minahas- sa en met name ook de eilanden in Oost-Indonesië die ons ge beden en gesmeekt hebben geen soevereiniteit over te dragen maar onder Nederland en onder Oranje te mogen blijven leven. U zult begrijpen, hoe dat voor velen van ons in die tijd in de politiek een ernstige gewetens vraag is geweest. Voor velen van ons was dan ook een stem voor de it.T.C.-verdragen slechts mo gelijk doordat hierin duidelijk was opgenomen, dat deze groe pen een recht tot zelfbeschikking zouden verkrijgen" aldus de mi nister. De minister vervolgde: „Later. wij niet vergeten, dat er in de R.T.C.-accoorden was opgeno men, dat ieder deel van het eilandenrijk niet alleen het recht had een eigen plaats in te nemen in de federatie, maar dat zij zelfs hadden te beslissen dat zij geen deel wensten uit te ma ken van de Indonesische fe deratie, maar een eigen rela tie met Nederland zouden kunnen voeren. Het was in die tijd met name de deelstaat Oost- Indonesië die geïnteresseerd was in een aparte relatie met Nieuw- Guinea. Gedachtengang was dan ook niet, dat Nederland met een centrale staat over Nieuw-Guinea zou onderhandelen". De minister herinnerde er ver volgens aan, dat twee maanden na de soevereiniteitsoverdracht door de Indonesische regering een streep door het zelfbeschik kingsrecht werd gehaald. „Reali seren wij ons goed, welk 'n schan delijk onrecht daarmee is aange daan aan hele groepen van de bevolking. Ik wil gaarne daarbij speciaal denken aan de Ambone zen, die hier in Nederland aan mijn zorgen zijn toevertrouwd. Dikwijls is mij een verwijt ge maakt, dat ik in mijn beleid ten opzichte van de Ambonezen hier niet bereid ben het politieke as pect en het aspect van de maat schappelijke zorg die ik voor hen heb door elkaar te mengen. Ik meen echter, dat wil de maat schappelijke zorg goed zijn dit de enige mogelijkheid is. Dit verhin dert mij echter niet in alle dui delijkheid te verklaren dat mijns inziens aan deze groep een schan delijk onrecht is aangedaan. Een onrecht, dat de toenmalige rege ring heeft getracht tegen te gaan door een stap te ondernemen bij de Veiligheidsraad van de Ver. Naties. Deze is echter niet be reid geweest dit vraagstuk in be handeling te nemen, noch is de UNCI bereid geweest haar taak te vervullen, die was: toe te zien op de richtige uitvoering van de R.T.C.-verdragen. De Verenigde Naties zijn in deze ernstig te kort geschoten". Gezien het zelfbeschikkings recht meent de minister, dat ook met gematigde elementen in In donesië niet over Nieuw-Guinea zou kunnen worden gesproken. „Immers, de bevolking van West- Nieuw-Guinea behoort als een natuurlijke eenheid bij de bevol king van Oost-Nieuw-Guinea. Sa men bewonen zij dit eiland. Mijns inziens hebben zij er recht op uit te maken, of zij met de rest, van het eiland samen een eenheid willen vormen, resp. of zij geza menlijk met dit eiland willen be horen öf bij Indonesië, óf bij Australië, öf bij de Philippijnen, respectievelijk of zii zelfstandig wilen zijr.. Als wij nu dit deel van de bevolking van het eiland Nieuw-Guinea eenzijdig zouden overdragen aan Indonesië, dan zouden wij daarmee voor altijd préjudiceren op hun toekomstig lot. Dit betekent voor mij dat men een koehandel drijft met mensen". Vrijdagochtend j.l. om half negen is Prins Bernhard met de Liberiaanse vice-president Tol- bert naar Bomi Hills vertrok ken. Het gezelschap werd ontvan gen door de vice-president van de Liberia Mining Company. Vervolgens werden de verschil lende afdelingen van het be drijf een grote open mijn, be zocht. Een afdeling voor de zuivering van ijzererts is in aanbouw. De bouw geschiedt door de Nederlandse maatschap pij voor aanneming van. wer ken, voorheen Nederhorst. De Prins maakte telkens een praatje met personeelsleden van het bedrijf, onder wie 35 Nederlanders, en leden van het personel der aannemingsmaat schappij. Ook de school voor kinderen van het personeel en het zie kenhuis van het bedrijf werden door de Prins bezocht. In het ziekenhuis nam de Prins wat in tegen hoofdpijn en een Neder landse journalist liet een ver stuikte enkel behandelen. Bij het middagmaal in het gebouw van de onderneming za ten allen in hemdsmouwen aan tafel daar het zeer warm was. De legatie van Jemen te Cairo heeft zondag ver klaard, dat er in het gebied van Aden een grootscheep se anti-Britse „revolutie" is uitgebroken. Van de zijde van de legatie werd meegedeeld, dat de revo lutie zich heeft uitgebreid over de lager gelegen gebieden van het „zogenaamde" protectoraat Aden, Jaffa, Homeir, Robeis, Awalek en Azawel. Vier dagen lang hebben Britse lucht- en landstrijdkrachten vrije gebieden in Jemen op wrede wijze aange vallen, maar zij zijn door Je'fne- nieten teruggedreven, aldus het gezantschap. -Een woordvoerder van het ge zantschap zei dat het Britse im perialisme achter de poging md om de imam van Jemen te vermoorden. In een bericht uit Aden. stond dat een Jemeniet een grote som gelds heeft gekregen met het doel de imam te vermoorden. De aanslag had gepleegd moe ien worden met een handgra naat. Zoals bekend hebben zich in de afgelopen jaren incidenten voor gedaan aan de grens tussen Je men en het Britse protectoraat Aden. De Jemenieten willen dat het protectoraat aan hen wordt over gedragen. De Britten hebben de desbetreffende eis echter altijd verworpen. Britse tegenspraak. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Koloniën heeft zondagavond, in een com mentaar op de geruchten over 'n „opstand" in 't gebied van Aden, verklaard dat slechts sprake is geweest van een aanval uit een hinderlaag in Zuid-Aden op een Britse afdeling militairen. Het Zweedse warmtekernonderzoek De Zweedse professor Kai Siegbahn heeft vrijdag in Stock holm in een vraaggesprek ver klaard, dat Zweden een soortge lijk toestel als het Britse Zeta- apparaat in de universiteit van Uppsala heeft vervaardigd. Het Zweedse toestel was wei aanmer kelijk kleiner, „maar wij zijn be zig aan een nieuw toestel, dat twee maal zo groot is als het Britse en waarschijnlijk in het voorjaar klaar zal zijn". Siegbahn deelde nog mee, dat de magnetische druk in het nieu we apparaat ongeveer overeen komt met de stoomdruk in de ketel van een locomotief. Na afloop van de maaltijd on derhield de Prins zich op onge dwongen wijze met Nederlandse gezinnen, die op een groot gras veld bijeengekomen waren. Velen uit het binnenland wa ren naar het „Fundamental Education Centre" gekomen in verband met het bezoek van Prins Bernhard aan het cen trum. Er was een erepoort op gericht en de uitgestrekte ter reinen waren met vlaggen ver sierd. De minister van Onderwijs Massaquoi bood de Prins een grote sleutel aan. Volgens een oud gebruik werden de Prins en de vice-president in hangmat ten, die door vier mannen met het hoofd getorst werden, naar het hoofdgebouw gedragen. Naast de hangmatten liepen zingende vrouwen. De mede-directeur van het centrum bood een oude munt aan ten teken van zijn „witte hart" (vriendschap). De direc trice Wilhelmina Bruyant schonk palmwijn, die de Prins uit een houten nap dronk. De Prins had belangstelling en een hartelijk woord voor een ieder. Na een tocht langs de lokalen waar velen een jaar onderwijs krijgen in hygiëne, kinderver zorging, landbouw en huisvlijt en opgeleid worden tot vroed vrouw, werden op een groot terrein stamdansen uitgevoerd. De Prins filmde, zittend op een verhoging. De vice-president van de Li beria Mining Company deed de Prins uitgeleide naar de grens van Monrovia. Onderzoek ntyr de aardbeving in Mongolië Een Mongoolse regeringscom missie onder leiding van vice- premier Maider stelt een onder zoek in naar de schade die de zware aardbeving van 4 decem ber jl. in Mongolië heeft aan gericht. De aardbeving trof voornamelijk dun bevolkt ge bied; er zijn volgens de laatste berichten 30 doden of vermis ten. Het centrum van de aardbe ving lag bij de berg Bogdo, een uitloper van de Altai-keten in de Gobi-woestijn. In dit gebied werd een groep bergbeklimmers van de buitenwereld afgesloten floor een lawine. Zij hebben later verklaard, dat tijdens de beving uit de top van de berg Bogdo grote vlammen schoten. Het kan nog wel maanden duren voor de volledige omvang van de ramp bekend is. Men verwacht, dat het aantal dak lozen in het getroffen gebied zal meevallen, omdat er voor namelijk nomaden wonen. Wel is veel vee omgekomen. Met de Koningin uit sleeën. H. M. de Koningin heeft zater dagmiddag een 25-tal kinderen uit Baarn een onvergetelijk uur tje bezorgd. De kinderen waren in het Baarnse Bos aan het sleeën, toen een jeep voorbijkwam, bestuurd door een chauffeur. In het ach tergedeelte zat een dame en ach ter de jeep was een slee vastge bonden, waarop een meisje volop genoot van de tocht over de be sneeuwde paden. De Baarnse kinderen vonden, dat die jeep best wat meer sleeën kon trek ken, gooiden hun touwtjes uit naar het eerste sleetje en zo vormde zich een lange sliert. De dame in de jeep was H. M. de Koningin en het meisje op de eerste slee Prinses Marijke. Met zichtbaar genoegen nam de Ko ningin alle kleine sledevaarders op sleeptouw en liet de jeep een lange tocht door de domeinen maken. De Sowjetrussische partij secretaris Chroesjtsjef heeft op een landbouwcongres in Minsk verklaard, dat een conferentie van regeringsleiders „zeer drin gend noodzakelijk is". De volgende vraagstukken zijn rijp voor bespreking, meende hij: het verbieden van kernproeven, beëindiging van de koude oorlog en propagandastrijd, verminde ring van de buitenlandse troe pen in Duitsland en andere Europese landen, instelling van een zóne zonder kernwapens in Vanwege de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk is zondagochtend in de kerkdiensten een kanselbood schap over de verhouding met Indonesië voorgelezen. Deze boodschap luidt als volgt; „De jongste gebeurtenissen in Indonesië hebben leed gebracht over vele Nederlanders en Indo nesiërs. Zij hebben niet alleen ons, maar ook vele Indonesiërs ontsteld. Zij hebben, vanwege de aan tasting van de internationale rechtsorde, die in menig opzicht plaats vond, onze verontwaardi ging gewekt. Wij kunnen nog niet voorzien waartoe de huidige gang van zaken zal leiden. Duidelijk is slechts, dat deze gebeurtenissen, hoe wij ze overi gens ook beoordelen, moeten wor den gezien binnen het verband van het grote gebeuren, dat zich in geheel Azië voltrekt. Diep in grijpende veranderingen, mede teweeg gebracht door de moder ne techniek, voltrekken zich in het leven van volkeren en men sen. De geestelijke worsteling om zichzelf te zijn, leidt ook tot een streven, zowel in Azië als in Afrika, zich te bevrijden van het bewind van de Westeuropese vol keren. Daarbij trachten elkander wederstrevende politieke en geestelijke machten in onze hui dige wereld, de ontwikkeling van de landen, die daarin zijn betrok ken, in de door hen gewenste richting te stuwen. In het con flict dat dientengevolge tussen Indonesië en Nederland ontstaan is, zijn wij geroepen ons in onze houdingen, gedragingen en be slissingen naar Gods beloften en geboden te richten. Wij belijden Jezus Christus als Heer. Hij, die de gestalte van een dienstknecht heeft aangenomen, vernedere zichzelf (Phil. 2 7) en kwam in ons midden als een, die dient (Luc. 22 27). Hem is ook gegeven alle macht in hemel en op aarde (Matth. 28 18). Dat Hij onze Heer is bepale onze gezindheid. Wij mogen niet hovaardig zijn. Wij hebben veel geoordeeld in deze weken. Hebben wij gedacht aan het woord, dat de wijsheid bij de oot- moedigen is? Geloven wij, dat Hij, die de Heer is en regeert, ook machtig is de volkeren van Nederland en Indonesië tot elkander te bren gen, ook al schijnt daar naar menselijk inzicht nauwelijks kans toe te zijn? De Nederlandse vlag in de Antwerpse haven In 1957 nam. Nederland in de Antwerpse haven de eerste plaats in wat het aantal binnen gekomen zeeschepen betreft 13482), maar Groot-Brittannië bleef met 3036 schepen eerste in de rangschikking volgens de to tale scheepsruimte (6.838.394 ton tegen 5.170.092 ton voor Neder land). De Duitse vlag kwam in beide gevallen op de tweede plaats met c>222 schepen van samen 5.992.277 ton. Spanje en de Navo „Ik geloof persoonlijk dat Spanje in de zeer nabije toe komst in de Noordatlantische- verdrag; organisatie zal worden opgenomen". Dit heeft generaal Kissner, hoofd van de Ameri kaanse militaire missie in Spanje, in een vraaggesprek met een correspondent van het Madrileense blad „Pueblo" ver klaard. Hij, die ons het woord der ver zoening toevertrouwd heeft (2 Cor. 19), vraagt onze bereidheid daartoe mede te werken. Wij weten dat vele Christenen in ons land en in Indonesië God dagelijks om deze verzoening smeken, en in het bijzonder voor de overheden van Indonesië en Nederland bidden. Wij roepen ook u op tot voor bede voor de overheden, dat zij gaande in de weg van Gods recht, die beslissingen mogen nemen, welke kunnen strekken tot het waarachtig welzijn van Indonesië en Nederland en van de samenle ving der volkeren. Bovenal vragen wij uw voor bede voor onze landgenoten die uit Indonesië werden verdreven en doen wij een beroep op uw be reidheid hen daadwerkelijk te steunen. Weest blijde in de hoop. Geduldig in de verdrukking. Volhardend in het gebed. Bijdragend in de nood der [heiligen. Legt u toe op de gastvrijheid. (Rom. 12 1214)." Midden-Europa, de toestand in het Midden-Oosten en de interna tionale economische betrekkin gen. De kwestie van Duitslands her eniging en de volksdemocratieën wil de Sowjet-Unie echter niet bespreken. Op deze punten is het Sowjet-standpunt duidelijk, zei Chroesjtsjef. Zijn rede is zaterdag gepubli ceerd. Hij leverde kritiek op de ant woorden die de Westelijke mo gendheden op Boelganins brie ven hebben gegeven. Eisenhower en Dulles willen ons ontmoeten, zei hij, om te spreken over de liquidatie van het socialistische stelsel in de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën. Zij willen dat wij het socialisme er aan geven en het kapitalistische stelsel her stellen. Chroesjtsjef verweet de Fran se premier Gaillard, dat hij ge loofde dat verbod van kernwa pens, als door de Sowjet-Unie voorgesteld, het oorlogsgevaar zou vergroten. Ook had hij kri tiek op Gaillards verwerping van het Poolse plan voor een zóne zonder kernwapens in Europa. Premier Maemillan had vol gens hem. zijn aanvankelijk voorstel voor een niet-aanvals- pact, dat de Sowjet-Unie had goedgekeurd, moeten loslaten, „ongetwijfeld onder druk van be paalde kringen". Adenauer had in zijn antwoord de positie van de Sowjet-Unie ten aanzien van de Duitse kwes tie verdraaid. Een topconferentie kan alleen maar slagen, zo verklaarde Chroesjtsjef, als men uitgaat van erkenning van de status quo, d.w.z. het vreedzame naast eikaar-bestaan van het socia listische en kapitalistische stel in de wereld en het begin sel van niet-inmenging in de aangelegenheden van andere landen. Verzet tegen de status quo betekent, dat men wil vasthouden aan de politiek Vrijdagavond is een Venezolaan1-: militair vliegtuig met kolonel Roberto Casanova en overste Xieto Bastos met zijn gezin op Curacao aangekomen. Casanova is het lid van de Venezolaanse junta, dat vrijdag is afgetreden. Bastos is de poli- tiecom "nandant van Caracas. Bei den hebben politiek asiel in Cura cao gevraagd. Het militaire vliegtuig waar mee de mannen gekomen waren, is naar Caracas teruggevlogen. De drie vliegers van het toestel hadden opdracht ontvangen Ca sanova an Bastos naar Curagao te brengen. Casanova heeft in een vraag gesprek meegedeeld, uit Caracas vertrokken te zijn „om de verdere politieke ontwikkeling te verge makkelijken". Met Casanova is het juntalid Abel Romero Vilate uit Caracas vertrokken; waarheen is niet bekend. Nader wordt vernomen, dat Casanova naar Miami zal door reizen. Hij sprak vrijdagmiddag nog voor de radio en werd tegen 18.00 uur gedwongen samen met Basto naar Curacao te vertrek ken. Casanova heeft zijn gezin ach tergelaten. Naar hij zei is het in Caracas nog ónrustig. Talrijke betogingen waren ook tegen hem gericht. Casanova en Rome ro waren beiden betrokken bij de onderdrukking van de opstand op één januari. Romero vertegen woordigde de luchtmacht. Casa nova het leger.) In Curagao zijn vele Venezola nen die nu naar Venezuela gaan. Sommigen hebben jarenlang in ballingschap geleefd, zoals Luiz Augusto Dubuc, secretaris-gene raal van de „Accion dernocrati- ca". Deze heeft verklaard, deel genomen te hebben aan een con ferentie in New York van ver tegenwoordigers van de Accion democratica, de Copei (christen democraten) en de U.R.D. (libe ralen). In gezamenlijk overleg beslo ten deze grote partijen de over gangsregering te zullen steunen die streeft naar herstel van de democratie in Venezuela. Dubuc zei, dat de communisti sche partij in Venezuela van geen betekenis is. De huidige Venezolaanse rege ring noemde Dubuc een zaken kabinet en centrumregering. Hij wilde zich niet uitlaten over de toekomst. „Ik weet niet welke situatie ik zal aantreffen als ik in Venezuela aankom." Oud-pre- sidsnt Betancourte die thans in New York vertoeft, zou zo spoe dig (mogelijk naar Venezuela wil len terugkeren. Dubuc deelde nog mee, tussen 1950 en 1955 in de gevangenis gezeten te hebben en daarna uit gewezen te zijn. Verslaggevers van het blad „El Universal" hebben op de ambassade van de Dominicaan se republiek in Caracas gespro ken met oud-president Peron van Argentinië. Deze verklaar de,' dat hij daar niet was als vluchteling, maar „op bezoek". Het is vrijdag in de Venezo laanse hoofdstad tot felle reac ties van het publiek gekomen. Er zijn niet alleen eigendom men van uit de gratie geraakte machthebbers verbrand en ge plunderd, maar ook van men sen, die niet tot het oude be wind behoorden. Een menigte die van plan was het bureau van de gemeentepo litie te bestormen, kon tot an dere gedachten worden ge bracht door manschappen van de nationale garde. Deze kon den echter niet verhinderen, dat vier auto's van de politie in brand werden gestoken. Het publiek is ds ambassade van Nicaragua binnengedron gen, waar een man, die men aanzag voor het hoofd van de politieke politie onder het oude regime, werd gewond. De regering heeft besloten het uitgaansverbod te vervroe gen tot 17 uur en aangekondigd, dat met ingang van zaterdag j.l. streng zou worden opgetre den tegen geweldplegers. van kracht, die tot op heden op een mislukking is uitgelopen. REACTIES OP CHROESJT- SJEFS VERKLARING Diplomatieke waarnemers in Londen zijn van mening dat de zes punten voor ondernandelin- gen tussen het Oosten en Wes ten, door Chroesjtsjef voorge steld in zijn rede te Minsk, de zelfde zijn als die, vervat in de laatste brief van de Russische regering aan diverse regerings leiders. Wel bevatten Boelganins brief nog drie punten, die Chroesjtsjef in zijn rede niet noemde, aldus deze waarnemers. Dit zijn: het verbod van atoomwapens, een niet-aanvalsverdrag tussen de leden van de NAVO en die van het verdrag van Warschau en eventuele maatregelen die ge nomen moeten worden om een onverwachte aanval te voorko men. Maar in feite bevat Chroesjtsjefs rede geen nieuws, aldus de waarnemers. Zij wezen erop dat Chroesjtsjef in zijn rede, evenals Boelganin in zijn brieven, geen antwoord heeft ge geven op de vraag die de Weste lijke mogendheden als de belang rijkste beschouwen, nl. of de Russen bereid zijn, de uitvoering van de maatregelen tot ontwape ning, waarover het Oosten en Westen het eens zijn geworden, onder toezicht te plaatsen van een internationaal controle-or gaan. app»,.* M oparftf ctxM Wdfkt 16 brovwrijsh^ctf 9 kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" GEEN ZON. Vergezeld van krachtige zuide lijke winden arriveerde in de loop van zondag een warmtefront ons land. Het vormde de voorste begrenzingslijn van warmere lucht waarin de temperaturen in Frankrijk en Engeland plaatse lijk tot 8 a 10 graden opliepen. Aanvankelijk was het Iront nog niet actief maar dichter bij ons land komende vormde er zich 'n regenzone die zondagmorgen het zuidwesten van het land bereik te, het noordoosten eerst rond het middaguur. De zuidelijke stro ming strekt zich uit van het zee gebied ten westen van Zuid-Noor- wegen tot de omgeving van de Canarisehe eilanden. Op de Oceaan treffen we ten westen ervan een tweetal depres sies aan, die erg diep zijn en be trekkelijk weinig van plaats ver anderen. Ten oosten van de stroming ligt boven Midden-Europa een hogedrukgebied. Het overgangs gebied tussen vorst en dooi ligl nagenoeg noord-zuid tussen de Alpen en Scandinavië. Ons land bevindt er zich ten westen van en vandaag blijft het kwik dan ook overal boven nul, het meest in het zuidwesten van het land. De aangevoerde lucht is erg vochtig zodat op veel be wolking en plaatselijk regen, hier en daar 'mist, moet gerekend wor den. 1 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Verdere dooi Vee] bewolking met plaatselijk enige regen. Hier en daar mist. Verdere stijging van tempera tuur, maar in de noordoostelijke helft van het land aanvankelijk nog temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. DINSDAG 28 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 6.55 7.29 Terneuzen 7.30 8.04 Hansweert 8.10 8.44 Walsoorden 8.20 8.54 ZON MAAN op onder op onder Jan. 27 8.29 17.18 11.03 0.40 28 8.28 17.19 11.31 144 29 8.26 17.21 12.04 2.48

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1