Rijk en Rijksgenoten KERKDIENSTEN >NGE tien Gemeenteraad van Sas van Gent - AXEL Voor de zondag 25 januari 1958. Zaterdag 25 januari 1958. DE VRIJE ZEEUW! .OSSING )RIGE WEEK. 'meiertijd is een be- dtuurtijdperk (3). nen over een mode- dan geldt Bieder- en niet -tijd. Gott- ;rmaier was een fi de literatuur, doch t geleefd! wij twee personen erkante meter, dan gehele wereldbevol- ongeveer 2500 mil- ;n een ruimte ver- 1250 miljoen vier der, dat is 1250 vier- lometer. Aangezien ld (1) een opper- ezit van ruim 5000 recht (2) van 1363 Noord-Bra'oant (3) km-, kan de onder- c der drie provincies enoemd. doet iets goeds op zonder tevoren te het goed is. Hier is an intuïtie (11. In slaat op een plotse- geving in de vorm ieling of gedachte, was geen sprake in Instinct is een na- drang tot onbc- idelen, bv. de drang ■houd. Ook dit kwam sprake. Nobel, de leeuw, is ur uit de dierenfabel vos Reinaerde". t zei Jan juist niet, was abuis. Hij moet :gd hebben, dat ko- bel een figuur was ■uwwitje (1) of De kat (3). havensteden ken- >eger voor de titel de benaming doge. rbeeld kon derhalve doge van Genua (2) >ge van Venetië (3). ligt niet aan zee en ie titel niet. in sommige stre- garst (3) genoemd, inderdaad in Neder- heel wat verbouwd, ierst wordt een hele van cultuurplanten De pluimgierst en st worden wel rijp in nd, maar men ver- toch niët'^egens de opbrengst en het vat" is daarop dus toepassing, vone koekoeksbloem egel lichtrood, soms ood, maar zelden wit at juist over dit wit tenverzamelaar ver zijn. in zijn nopjes (11, as (2) en in zijn knol- (3) zijn. Alle drie de ringen betekenen: in ik. ?el twee dorpen Beek provincie Gelderland, resp. tot de ge- Ubbergen (bij Nij- en Berg (bij het -land), maar die dor- geen gemeenten en ïbtenaar zal zich in namingen stellig niet ?n. In Beek in 't Ne- se Limburg bestaat m niet uit zand, maar maar er is ook een te Beek in Belgisch en daar bestaat de wel grotendeels uit Tenslotte ligt in ons Irabant een gemeen- waar de bodem kelijk uit zand be- Aangekruist konden irden de nummers 2 ■art van de wereldbe- spreekt Chinees (3), ïgels en 5 Russisch. antwoorden zijn weer pelijk verantwoord en ndigen gecontroleerd, entie hierover kan gevoerd). boven donderdag, bligatiemarkt onder staatsobligaties nog de invloed van de ■laging. Deze papie- aan de vaste kant oor de staffellening overige papieren op iemarkt ondergingen verandering. Cultures ger voor Amsterdam andelen Amsterdam- bleven op het voor- ïveranderde dividend icent onveranderd op itie 4V4 procent. Nabeurs. 144.20—146.80 143.80) 326—326'i lm. Olie 3.89—4.12 itsrhe 500— 515 ordtsche 1000—1010 Indices. 22/1 23/1 24 1 irns 242.86 240.32 243.37 132.13 132.29 133.31 118.19 117.77 119.44 112.44 11211 112.60 sen 6090 60.71 61.17 172.22 170.69 172.89 „REPATRIANTEN" EN PATRIA DE WETENSCHAP EEN WAAGSTUK Zo zijn dan te midden van „hageljacht en stormgeloei" (zo zou de dichter Elias Annas Borger het zeggen) de eerste schepen met „repatrianten" uit Indonesië in Ne derland aangekomen. Het woord re-patrianten is wel wat vreemd in dit verband, omdat velen „patria", d.i. het vaderland, nog nimmer hebben gezien. H.M. de Koningin en de minis ter van Maatschappelijk Werk gaven door woord en daad blijk van haar warme belangstelling en deelneming. Hare Majesteit sprak o.m.: „Het is uw eigen land, waar u terecht komt en het zijn uw eigen mensen. Ik hoop z6, dat u voelt, dat u welkom bent." 7 k 8.000 personen zullen per maand worden afgevoerd. Half april zal wanneer zich althans geen bijzonderheden voordoen Kr is ook onder de hemel geen andere naam, die onder de mensen gegeven is, door welke wij zalig worden. Hand. 4 12. Daar is geen schepsel op aar de, dat ontkomen kan aan de druk en de vloek der zonde. Hei ganse schepsel zucht om verlos sing. Alles wat leeft ziet uit en hunkert naar vrijheid en zalig heid. Niet allen dragen de nood van hun leven op de tong. Zelfs niet allen hebben die op 't gelaat geschreven. Elk hart kent zijn eigen bitterheid, ook al toont men die aan de mensen niet. Ook in uw leven komen uren, waarin de angstkreten zich uit de diepte uwer ziel laten horen, 't zij gij ze uitstort voor een vriendenhart, 't zij gij ze in de binnenkamer al leen zich laat ontboezemen. Weet het wel en schrijft het in uw hart van nu aan: Gods on peilbare liefde alleen heeft een antwoord op de noodkreet der ellendigen. Want Hij Hij al leen, de Vrijmachtige in Zichzelf heeft voor ons een eeuwige verlossing teweeggebracht. Voor ons heeft zich de eeuwige Liefde het Afschijnsel van 's Vaders heerlijkheid geofferd. En van ons wordt niets anders gevraagd dan dat wij ons zullen buigen voor de Naam boven alle namen, van Jezus Christus onze Zalig maker. Hij redt uit alle nood, ook van de vloek der zonde. Kent gij reeds de gezegende naam van uw Heiland? Die naam is naar waarheid mijn [Jezus ook waard, Want H(j kwam om zalig te maken [op aard, Zo lief. had Hij zondaars, dat Hij [voor hen stierf, Genade bij God door Zijn zoendood [verwierf. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") da evacuatie vrijwel geëindigd zijn. MEER BEGRIP GEVRAAGD „In het algemeen wil ik stellen, dat de wijze, waarop het Neder landse volk reageert op de vraag stukken van de uit Indonesië re patriërende Nederlanders nog al wat zorgen baart. Als men de scherpe en spontane reacties, flie de gebeurtenissen in Honga rije opwekten, daarmee verge lijkt, dan blijkt het grote belang, om het inzicht bij de Nederland se bevolking te verdiepen en meer begrip te wekken voor de tragiek, die achter dit gehele vraagstuk schuilt." Aldus de mi nister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, op een perscon ferentie in Den Haag. Ach, de vrijwel misdadige maatregelen van de Indonesische machthebbers vallen niet in het allerminste te verontschuldigen. Maar het volk van Nederland dient te beseffen, datrde meesten van de thans ons land binnen stromende rijksgenoten aan dit alles niet schuldig staan, veeleer slachtoffer ervan zijn. Landge noten, laten wij, evenals ten aan zien van de Hongaarse vluchte lingen, ook thans onze plicht verstaan en barmhartigheid be wijzen aan hen die dat nodig hebben. SUURHOFF'S PROGRAM Op het verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid heeft de heer J. G. Suurhoff erkend, dat de werkgelegenheid in Nederland thans inderdaad zorg begint te baren. Maar de minister achtte de tijd nog niet gekomen, om het programma van bestedingsbe perking over de gehele lijn een of meer slagen terug te draaien. „De gang van zaken in Indonesië is voor de Partij van de Arbeid een diepe teleurstelling gewor den", aldus de spreker. Maar tot een peccavi kon hij niet komen. Van de verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea wil de heer Suurhoff zo gauw mogelijk af. „Nieuw-Guinea kan niet als een laatste bastion van koloniaal be heer in Zuid-Oost-Azië gehand haafd blijven." Aan Indonesië uitleveren? Nee, dat is onder de huidige omstandigheden zelfs de heer Suurhoff te bar. Maar hij wil wel dat „de gehele vrije we reld haar verantwoordelijkheid voor dit gebied en de toekomst van zijn bevolking op zich neemt." irt OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 26 JANUARI. Axel: 10 uur Vic. S den Blaau- wen; 2.30 uur Ds.' P J. Pen- nings. Hoek: 10 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. K. Veroeek, van Hontenisse. Hontenisse: 10 uur Ds K Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke Philippine: 2.30 uur Ds, E. Ed. Stern (Bed. H, Avondmaal). Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern (Bed. H. Avondmaal). Sluiskil: 10 uur Ds. P. J Pennings, van Axel; 2.30 uur Ds. J. G. M. Cupédo (Viering H. Avondmaal). Terneuzen: 10 uur Ds. P A v d. Vlugt; 3 uur Vic. Joh. Brézet. Driewegen: 7 uur Ds. P A v d Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur de heer C. H. Heijboer; 7 uur Ds .Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Vis- scher, van Zwijndrecht. Hoek:10 uur en 2.30 uur Ds. C. B. Bavinck, van Amsterdam. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. J. Ritsema, van Rijsoord. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. gereformeerde KERK. (Onderh. Art. 31 d.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. de Vos, van Bruchterveld. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.70 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. geref. gemeente. (Vlooswgkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen. Geen opgave. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEELS. Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst o.l.v. kapt J. Gout. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Chnge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Prof. dr. J. Kistenmaker ver richt in het laboratorium voor massaspectografie te Amsterdam wetenschappelijk onderzoek, met het doel energie te winnen uit de in ons land veel voorkomende grondstoffen, namelijk water stof en lithium. Reeds zijn goede resultaten bereikt en mogelijk is hier zelfs sprake van een wereld primeur voor .Nederland, die een omwenteling teweeg kan bren gen op het gebied van de kern energie. Maar de wetenschap kan ook zichzelf voorbijstreven. De radio actieve besmetting van een ge zin, een huis en een tuin in Put ten bracht een hele consternatie, niet alleen in het dorp, maar vooral in de pers. De in de neus van een klein meisje achterge bleven afgebroken radio-actieve naald was oorzaak van dit alles. En hoewel behandelingen met radio-actief materiaal al vele ja ren in Nederland worden toege past, wist men in eerste instan tie warempel niet, wat er nu in het Puttense geval moest gebeu ren, om verdere ongelukken te voorkomen. De wetenschap zij op haar hoe de! (Nadruk verboden.) BELGIË Nederlandse waterbouwkunde op de wereldtentoonstelling Dwars over de Nederlandse afdeling van de wereldtentoon stelling in Brussel verheft zich een zware dijk, 80 meter lang en 8 meter hoog. Hij heeft alles, wat een echt-Hollandse dijk hebben moet. De ene kant is met graszoden bekleed, de an dere zijde met basalt. Waar het water van het anderhalve me ter diepe bassin zijn voet be- spoelt, is nog juist een deel van het kraagstuk zichtbaar, de rijshouten mat, die door stort- steen op zijn plaats wordt ge houden. Zelfs het kribje met het baken erop ontbreken niet. Die dijk is niet alleen onmis baar onderdeel van het minia tuurpolderlandschap, dat hier te zien is en niet alleen de noodzakelijke afscheiding tus sen het hoge en het lager gele gen gedeelte van het Nederland se terrein. Hij vertegenwoordigt ook een eeuwenoude Nederland se specialiteit, een zeer van de zeer weinige bedrijfstakken in ons land, die nog volledig van handenarbeid afhankelijk zijn. Aan deze specialiteit wil de Ne derlandse vereniging kust- en oeverwerken wat meer interna tionale bekendheid geven. Deze vereniging heeft, nadat het dijklichaam was opgespoten, de voltooiing van de dijk voor haar rekening genomen. Rijs- werkers zetten het kraagstuk in elkaar en steenzetters maakten de basaltbekleding. VERENIGDE STATEN Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10. i5 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. west zeeuws-vlaanderen. ned. herv. kerk. ZONDAG 26 JANUARI Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Metting van Rijn. Biervliet: Geen opgave. Bieskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eögen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg 10 uur en 7 uur Ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 19 uur Ds. l. Groenveld, van Sluis. Schoondijke: 10 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Sluis. 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds.. H. M. Strating, van Goes. St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rijn. Waterlandkerkje: 3 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuyl- man. Arbeiders in de Amerikaanse auto-industrie wensen aandeel in de winst De leiders van de United Auto Workers Union hebben donder dag met zeer grote meerderheid een plan goedgekeurd om het vragen van een aandeel in de winst der auto-industrie tot een onderdeel van de eisen voor de onderhandelingen over het col lectieve contract te maken. Volgens het plan zouden win sten van meer dan 10 procent van het netto kapitaal verdeeld moeten worden tussen de arbei ders, het bestuur, aandeelhou ders en de kopers van automo bielen. TEGEN GEWELDPLEGING IN ZUID-AFRIKA De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft een wetsontwerp ingediend waarbij de mogelijkheid wordt gescha pen van toepassing van de dood straf in gevallen met „bezwa rende omstandigheden", zoals het in het bezit zijn van een gevaarlijk wapen, het toebren gen van ernstig lichamelijk let sel of bedreiging met geweldple ging. De bedoeling van dit wets ontwerp is paal en perk te stel len aan gewapende roofoverval len, die, naar gouverneur-gene raal Jansen dezer dagen in de troonrede verklaarde, een on rustbarend verschijnsel zijn ge worden. Dinsdagavond kwam de Sasse raad voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen. Alvorens de vergadering te beginnen sprak de burgemee ter de nieuwjaars rede uit, waarin hij o.m. zeide: Wanneer we terugblikken op het jaar dat voorbij is, mogen we dankbaar vaststellen dat '57, ondanks bestedingsbeperkingen in verschillend opzicht nog een goed jaar voor Sas van Gent is geweest; goed in die zin, dat er enkele belangrijke dingen tot stand zijn gekomen, waarvan onze ingezetenen nog vele jaren zullen kunnen profiteren. In het vroege voorjaar werd de kinderspeeltuin aan de Sport- kade onder grote bijval van de jeugd officieel in gebruik ge steld. Een week later mochten we, met enig vertoon de algehele voltooiing vieren van het cen trum van onze gemeente, dat van een nieuwe riolering, be strating en verlichting was voorzien. Een omvangrijk werk was ook de vernieuwing van de riolering in de Poelstraat, de bestrating riolering en doortrekking van de Plataanstraat en het dicht- voeren van de open leidingen in de bebouwde kom der gemeen te, waarmee een einde is geko men aan een groot en onhy giënisch euvel. Wat de woningbouw betreft: er kwamen in 1957 34 wonijngen gereed: t.w. 12 woningwetwo ningen en 22 particuliere wonin gen terwijl er op het ogenblik 5 premiewoningen in aanbouw zijn. Ook wat de bevolking betreft was 1957 voor Sas van Gent niet ongunstig, we kwamen van 4114 op 4175 inwoners, een ver meerdering dus van 61 zielen. Verder mag ik nog noemen de verfraaiing van een van de ka rakteristieke plekjes van Sas: de Molenberg. De in 1956 begonnen samen werking tussen de gemeenten in de kanaalzone heeft zich in de loop van 1957 in hechtere vormen vastgezet en resulteerde in de voorbereiding van een ste vig opgezet streekplan en een plan voor een nieuwe afvoerlei- ding van afvalwater van Sas v. Gent naar de Westerschelde. Begonnen we 1957 min of meer als een „sprong in het duister", zo zijn voor 1958 de vooruitzich ten nog somberder, zolang de vicieuse cirkel van bestedings beperking niet doorbroken is.' De eerste berichten die met be trekking tot de woningbouw zijn gelanceerd en die hierop neer komen dat voor geheel Zeeland slechts 500 woningwetwoningen kunnen worden gerealiseerd, zijn erg teleurstellend. De hoge rentestandaard van het ogen blik is bovendien een rem voor de particuliere bouwers, die al leen ten koste van hoge huren hun bezit exploitabel kunnen maken. De verdere agenda. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van het Provinciaal Bestuur van Zee land waarbij goekeuring onthou den wordt aan het raadsbesluit om aan de firma Gebr. Claeys- sens grond in erfpacht te geven aan de Eikenstraat tegen een canon van ƒ0,12 per m-. De voorzitter deelde mede dat er niets anders zal opzitten dan de canon aan te passen aan de exploitatie-opzet. De heer De Maaijer zeide dat die grond daar geen ƒ0,30 per m- waard is, gezien de hoge fun- deringskosten, die daar nodig zullen zijn, aangezien geheel de voorgevel van de 4 woningen op een oude waterloop komen te staan. Die grond is veel minder waard dan de bouwgrond in de Plataanstraat en dient de raad hiermede rekening te houden. De burgemeester opperde het denkbeeld om uit de impasse te geraken, accoord te gaan met Een Zeeuws-Vlaams feuilleton 34). door W. GELDOP* (Nadruk verboden.) Maar als hij de persoonlijke kant bekeek werd het minder opgewekt. Dan betreurde hij het, dat alles zo snel was gegaan. Moeder zou voorlopig niet tot an dere gedachten komen, dat wist hij. Maar hij had dan toch kun nen proberen Cor, Ilenk en Jo voor zijn meisje te winnen. Dat had hij nagelaten. Hij wist, dat de meisjes wel door moeder op de hoogte waren gesteld, maar hij had hun mening niet ge vraagd omdat hij niet méér ruzie wenste dan er al was. Met een ruk kwam de trein, waarin Kees al die tijd had zit ten tobben tot stilstand. Dit was •Vl'sringen. Kees pakte zijn tas om de wandeling naar dé veer boot te beginnen. De frisse avond lucht deed hem goed. Hij voelde, dat hii het toch niet gewond was een hsle dag in de trein te zitten. Hij moest zich nog haasten voor de laatste boot, wilde hij niet aan deze kant van de Schelde moe ten overnachten. Hij zocht een plaatsje uit op een bank op het bovendek, van waaruit hij goed zicht had op de maanverlichte zee. Hij was nauwelijks gezeten of de boot zette zich langzaam in beweging. Het was heel stil op deze laatste boot. Een enkel vrij end paartje zat in een hoekje, voor de rest geen mens. Lang zaam zag hij de donkere lijnen van de kleine havenstad verva gen, maar de honderden lichtjes bleven zichtbaar. Toen herinner de hij zich, hoe niet ver van hier, in die spannende najaarsdagen van 1944 een groep geallieerden het hod bestaan om hier te lan den. Regelrechte zelfmoord, had iedereen gezegd, die ervan hoor de. En tóch, al leek het onmoge lijk, al vielen er op elke meter doden, tóch was dat legcr-onder- deel voorwaarts gegaan. Omdat het moést. Omdat zonder Vlissin- gen de Schelde niet vrij was. om dat zonder vrije Schelde Antwer pen voor zeeschepen onbereik baar was en omdat zonder Ant werpen als aanvoerhaven h t ge hele offensief der geallieerden dood zou bloeden. Dat was nog maar vier en con half jaar geleden. Was hij het nu al vergeten? Kom nu, wat bete kende in vergelijking met dié onderneming zijn lobberii? De volgende zaterdagavond p ik- het schrijven van G. S. en dan een tegemoetkoming te verle nen in de funderingskosten. De heer De Maaijer antwoord de dat destijds besloten is geen subsidie meer te verlenen voor meerdere funderingskoeten. Wethouder Van Zantbeek ver moedt dat het ook niet moge lijk zal zijn, aangezien het pre miewoningen zijn en het rijk voor extra funderingskosten ook meerdere subsidie verleent. De heer De Maaijer zeide dat de grond dan ook niet verkocht kan worden daar voor de koop som 25 maal de erfpachtscanon moet betaald worden. De heer De Groff kon het ook niet eens zijn met de beslissing van G. S. en zou het raadsbe sluit willen handhaven. Hij in formeerde hoe het staat met de bouw van deze woningen en aangezien er toch nog aan be gonnen moet worden kan men rustig 't ingenomen standpunt handhaven. Meerdere raadsleden vallen hem bij maar willen overleg met G. S. en een deskundige om deze zaak eens uit te praten. Het raadsbesluit wordt dus gehandhaafd en er zal op be sprekingen met G. S. worden aangedrongen. Beleid woonruimtecom missie in geding. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de heer R. Hoefmans waarbij hij zijn ontslag geeft als lid van de woonruimtecommissie omdat bij de laatste toewijzingen een lek in de commissie heeft gezeten. Indien deze persoon uit de com missie verdwijnt is de heer Hoef mans genegen zitting te blijven nemen. De heer De Groff deelde mede dat het niet de eerste maal is dat er een lek in de commissie zit en hij is dan ook van oordeel dat de heer Hoefmans de hand boven het hoofd gehouden moet wrden; dit is volgens hem een goed commissielid. De burgemeester stelde voor dat. B. en W. een onderhoud hebben met de commissie. De raadsleden wensen hier meer klaarheid in te krijgen en de voorzitter belooft straks in een geheime vergadering hierop terug te komen. Bij de behandeling van de verificatierapporten merkt de heer De Maaijer op dat de bouw vereniging „Sas van Gent" niet werkt zoals het behoort gezien de opmerkingen van het veri ficatierapport. De voorzitter antwoordt hierop dat het niet gaat over slecht beheer maar verschil van inzicht over admi nistratieve boekingen. Zonder hoofdelijke stemmin gen worden goedgekeurd: Balans, winst- en verliesreke ning van de stichting „Het Sas se Zwembad" over 1956; wijzi ging begroting van de stichting „Het Sasse Zwembad" voor '57; vaststelling begroting van de zelfde stichting voor 1958; vast stelling gemeente-rekening over 1955; voorlopige va stelling van de rekening van de gemeente lijke instelling voor sociale zorg over 1956. Stichting „Sasse Carnaval" vraagt 1000,subsidie. De meerderheid van B. en W. stellen de raad voor deze stich ting ƒ750,subsidie te verle nen, de minderheid ƒ500, De voorzitter lichtte toe dat men zijn licht eens heeft opge stoken bij andere carnavalvie- rende gemeenten in het land. Zo geeft Bergen op Zoom 1250, Breda 2000, 's-Hertogenbosch ƒ3450, terwijl Venlo helemaal geen subsidie geeft, de twee car navalsverenigingen bedruipen zichzelf. Wethouder Van Zantbeek ver dedigde zijn standpunt van 500 gulden subsidie. Hij heeft niets tegen carnaval maar met de toekomstige nieuwe verhoudin- te Kees om 7 uur de fiets om naar „Veldzicht" te gaan. Hij reed graag in zijn jeep, maar was er niet aan verslaafd. Als hij niet te ver uit de buurt moest zijn, pakte hij gewoon de fiets. Dat was meteen weer een heel goede lichaamsbeweging ook. Hij was deze week nog niet bij de Pauwels geweest. Wel had hij Jannie opgebeld en in korte trek ken verteld wat er gebeurd wes in Amsterdam, maar voor de rest had bij het te druk gehad. De week daarvoor had hij drie volle dagen achtereen cd „Veldzicht" gewerkt. Alles was nu gezaaid en verzorgd. Vóór het koolzaad en het graan rijp waren zou hij zich nu geen zorgen hoeven te maken. Op aanraden van Kees hod vrouw pauwels het schoon houden van de aardappels aan besteed aan een arbeider uit het dorp en Jannie en haar zusters hielden de rest van de boerderij keurig in orde. Het was een grote verrassing voor Kees, dat hij die avond Pau wels zelf thuis aantrof. De man was die middag vrij gelaten uit vóór-arrest, omdat men door uit gebreide verhoren en veel onder zoek wel tot de slotsom was ge komen, dat hij geen actief smok kelaar was en eigenlijk meer het slachtoffer van de brutoliteit en ongezeggelijkheid van ziin drie zonen. Drie weken hechtenis had den op hem echter wél hun spo ren achtergelaten. Hij was zo mager als een brandhout. Kees vond het maar gelukkig, dat hij van de thuiskomst geen getuige was geweest. Hij kon het niet helpen, maar hij vond het maar een rare gewaarwording, gen tussen rijk en gemeente zou men volgende jaren wel eens behoorlijk wat minder weg te geven hebben of misschien wel niets en dan zou de stichting op dezelfde bedragen rekenen. De heren De Groff en Stevens hebben met verbazing aange hoord dat B. en W. willen be knibbelen op de gevraagde sub sidie. De heer Stevens merkte op dat de burgemeester gespro ken heeft over andere gemeen ten, maar daar heeft men meer feesten te organiseren, terwijl Sas van Gent eigenlijk als groot feest alleen maar zijn carnaval heeft, daarenboven in Sas van Gent de enigste plaats in Z. Vlaanderen, zelfs in geheel Zee land waar carnaval gevierd wordt in hét openbaar. De heer De Groff voegde hier nog aan toe dat men het hoofd te bieden heeft aan con currerende grensgemeenten waar men zelfs niet schroomt om er een half miljoen francs tegen aan te gooien. Hij vindt dat men dit jong stichtingsbe stuur wel een beetje schriel be handelt en hij stelt voor niet aan de som te tornen. Hij maakt er een voorstel van om de 1000 gulden te handhaven. Enkele raadsleden vallen hem bij. Het voorstel wordt in stem ming gebracht en wethouder Scheffer meent te moeten op merken dat hij gezien de be sprekingen in de raad het standpunt van de meerderheid van B. en W. moet verlaten en ook voor de 1000 gulden subsidie zal stemmen. Hij deelde mede dat hij bij de besprekingen in B. en W. eerst voorstander is geweest voor de 1000 maar dat hij later bakzeil haalde. Het voorstel om 1000 subsi die te verlenen werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de K.V.P.-fractie en de heer Van Waterschoot (Gem. belangen). Het voorstel om ƒ750,sub sidie te verlenen werd hierna z.h.s. aangenomen. Het erfpachtsrecht van de he ren J. J. F. Faas en J. A. de Vries wordt op hun verzoek in getrokken onder betaling van de notariskosten. Het N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten te Goes krijgt de kous op de kop bij het aan vragen van grond in erfpacht aan de Gacisstraat. De raad kan zich niet verenigingen met de te volgen wijze. Er zal pas ge bouwd worden als er voldoende gegadigden zijn. De raad vindt dat dit een soort optie verlenen is aan het bouwfonds en dit wordt in principe nooit gedaan. Men wil direct medewerking verlenen als er binnen redelijke termijn gebouwd zal worden. Vervolgens kwam een verzoek van de heer W. C. Vernaeve in behandeling om erfpacht te ver krijgen aan de Nieuwstraat voor uitbreiding van zijn kippenfok kerij. Hij krijgt zijn grond in erf pacht. Alleen zal er op toege zien worden dat in het kader van de politieverordening er geen mestvorming zal geschie den zodat omwonenden er last van krijgen. De instructies voor de schoon- houdster van het gemeentehuis gaven aanleiding tot een uitge breide discussie. De instructie wordt zodanig gewijzigd dat B. en W. zeggen schap krijgen, terwiil B. en W. hun verantwoordelijkheid over dragen aan de secretaris. Ook krijgt de schoonmaakster 17 dagen vakantie inplaats van 12 dagen. Er werd een verordening aan genomen waarbij de openstel ling van de winkels tot 's avonds 7 uur wordt geregeld voor het tijdvak van 1 april t/m 30 sep tember. Als tuinbaas in vaste dienst werd benoemd de heer Gustaaf de Bruyn. De Caltex Nederland mag zijn benzinepompinstalla ties uitbreiden aan de Paul Kru- gersdreef. dat een huisvader thuiskwam uit het huis van bewaring. Pauwels bleek de activiteit van Kees en Jannie echter zeer op prijs te stellen. Het sorak van zelf, dat Kees, nu de man weer thuis was, de leiding aan hém overdroeg. Overigens verheugde Kees er zich echt over dat Pau wels tenminste niet de vermoor de onschuld speelde en wilde toe geven, dat hij verkeerd had ge daan. Hij had zich wél voorge nomen om, als de jongens weer thuiskwamen, anders te gaan op treden. Er was een kans, dal Jan, de jongste van zijn zonen, die nog maar net meerderjarig was, wel eerder zou thuiskomen. Had de jongen niet in de boot gezeten, toen deze werd overvallen, dan had hij misschien wel vrij uit ge gaan. Het ergste was de toestand natuurlijk voor Karei. Die zou een flinke duw krijgen, plus de straf die uit de voorwaardelijke veroordeling van vorig jaar vooi l- vloeide. „Jawel, Pauwels," Kees zei het zonder wrok. „maar dat is ook wel nodig. Als ik me niet vergis, was hij wel de ergste van allen. Misschien komt hij nu eens tot inkeer." De anderen zwegen hierop. Niet dat ze het met Kees oneens wa ren. maar ze voelden rich ri'oo een beetje schuldig. Nu, dat is altijd de eerste stap op de weg naar verbetering, bedachten Kees en Jannie. En toen ze enkele uren later afscheid namen van elkaar, gloeide in beider hart een warm gevoel van geluk, een gevoel dat ;:e in lange jaren niet hadden ge kend. (Wordt vervolgd.) Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten werd een re kening-courant overeenkomst aangegaan voor 150.000, De raad besluit in principe a. het noodzakelijk te achten zulks in verband met het schep pen van een gunstig industrieel klimaat in de kanaalzone, dat het object van de aanleg van een persleiding van Sas v. Gent naar de Westerschelde tot uit voering komt; b. zich bereid te verklaren tot het verlenen van een bijdra ge naar draagkracht in de aan leg en exploitatie van de afvoer- leiding. Volgens 'n rouleringssysteem worden de volgende raadsleden benoemd in de commissie van onderzoekde heren De Maaij er, Goethals en De Groff. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden be noemd de heren Aarssens, De Rijk, De Vries, Bruggeman en Ranschaert en de dames mevr. NeetesonBongers en inej. De Smidt. Door de heren Garskamp en Martens is de gemeente gedag vaard betreffende het dempen van de sloot die de afscheiding vormde tussen hun boomgaard. Volgens genoemde heren is bij deurwaardersexploit de gemeen te verzocht een afrastering aan te brengen van 2 m hoog of de sloot weer open te maken. B. en W. verzoeken de raad nu een rechtsgeding te mogen voeren tot verweer. Men heeft de heren gevraagd op gemene kosten een greppel te maken van een halve meter zoals in het burgerlijk wetboek wordt aangegeven, maar de heren wensen daar niet op in te gaan. De heer De Braai vindt het zeer jammer dat het zover is moeten komen en merkt ook op dat de boomgaard veel last van water heeft. Volgens de heer Scheffer en de voorzitter kan de boomgaard afwateren op de sloot van de Zwarte Wate ring. Maar volgens andere raads leden zou veel overlast verme den kunnen worden door de af gedamde sloot achter het kerk hof door te steken. Wethouder Scheffer beloofde dat dit de vol gende dag direkt zou gebeuren. De raad gaat verder akkoord tot het voeren van een rechtsge ding. Hierna .volgde de geheime ver gadering. Na heropening kwam slechts de rondvraag aan de orde. De heer De Braai vroeg hoe het staat met de bouw van de openbare lagere school. De voorzitter deelde mede dat deze in zijn laatste fa-e ver keert, in Den Haag is alles in kannen en kruiken. Het plan is nu naar de heer Roelands toe gestuurd ter laatste afwikke ling. Hier schijnt echter de schoen te wringen want de heer De Grof? vraagt zich af of dit nu wel werkelijk nodig was en vindt dat het onnodig rekken is om deze plannen nu nog naar de heer Roelands te zenden, terwijl Den Haag ze goedge keurd heeft. B. en W. antwoord den hierop dat men plannen altijd naar zijn eigen advies lichaam stuurt en ziet niet in waarom dit nu ook niet zou ge beuren. Het blijkt echter dat de heer Roelands het plan van ar chitect Hennink geheel heeft afgebroken. De heer De Groff somde de lijdensweg nog eens op van dit project, het loopt nu al van 16 februari 1955 en er zijn onder tussen al 13 plannen en teke ningen gemaakt. De heer De Braai suggereert dat het zou zijn alsof B. en W. de zaak tegenwerken. Wanneer de school er zal komen hangt nu niet alleen van de plannen af maar hoofdzakelijk in het krijgen van het benodigde ka pitaal. De heer De Groff informeer de verder naar het dempen van t e kanaalarm in het kader van DACW-werken. De heer Stouthamer infor meerde naar de woningen van dr. Puylaert in de Groot Ma joorstraat. De burgemeester antwoordde dat de besprekingen met dr. Puylaert nog steeds in een impasse verkeren. De raad vond dat dr. Puylaert het nog al bont begint te maken. Raadslid Colsen breekt een lans voor de Indonesische eva cués en informeerde of er stap pen genomen zijn. De burgemeester deelde mede dat er een huis-aan-huis circu laire komt met de opwekking woonruimte beschikbaar te stel len. Destijds met de Hongaren heeft de directie van de Glas- en Fosfaatfabriek de villa in de Poel ter beschikking gesteld. Er is toen niets van gekomen. De burgemeester heeft nu aan de directie gevraagd of voor deze evacués ook deze woonruimte ter beschikking gesteld kan worden. In principe ging de di rectie daarmede accoord. DE JAPANSE POOLEXPEDITIE Japans schip al twee weken vast in het ijs Het schip „Soya Maru" van de Japanse Zuidpoolexpeditie, dat al twee weken in het ijs vastzit, heeft geseind dat het elke dag drie mijl verder van zijn bestem ming afdrijft. Dat is de basis op het eiland Ongul ter hoogte van de Prins Olaf kust, waar de Ja panse Poolexpeditie op bevoor rading wacht. Het schip is nu 100 mijl van deze basis verwijderd. Door zware sneeuwstormen kun nen de liehte vliegtuigen die het schip aan boord heeft niet opstij gen voor verkenningsvluchten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3