Nederland in de greep van koning Winter Prins Bernhard in Liberia ontvangen Twee binnenvaartuigen op Westerschelde gezonken SNEEUW, STORM EN ONWEER Franse buitenlandse politiek onder de loupe 2. Minister Suurhoff gaat kijkje nemen bij de Nederlandse emigranten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN EERSTE BLAD cankering btJ anonnenient: feraeuzen Ptrecteur-Hoofdredactftur A- van de Sanae Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.—per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 23 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4276 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanöe, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum (er advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé^ handelsadver tenties) 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 eL Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 n* Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad. 20 cent meer De sneeuwstorm die woensdagmorgen om streeks negen uur het Zuiden van ons land be reikte, had 's middags tegen drie uur De Bilt bereikt, hij trok daarna verder in de richting van Friesland. Gister middag werd de sneeuw op vele plaatsen tot meer dan een meter hoge hopen opgewaaid. In 's-Gravenhage wepd om goed vijf uur, toen er van sneeuwstorm nog geen sprake was, als inleiding een don derslag gehoord. Ruim een uur later begon in Den Haag een sneeuw jacht die om acht uur nog aan de gang was. maar voor zover op dat ogenblik bekend was, geen grotere moeilijk heden veroorzaakte dan meestal het geval is bij sneeuwval. Uit verscheidene de len van 't land kwamen HET WEGVERKEER De felle sneeuwjachten overal in den lande hebben de Wegen wacht van de ANWB handen, vol werk bezorgd. Ofschoon het op de wegen lang niet zo druk was als anders, groeide het aantal kleine ongemakken tegen de avond sterk. De meeste automobilisten reden zoveel mogelijk in files. Niet voorkomen kon worden, dat zo nu en dan 'n wagen de berm in ging en bleef steken, Een van de zwaarste taken van de wegenwachten was en is dergelijke gestrande voer tuigen met schoppen, graven en duwen weer in het rechte, glib berige spoor te brengen. den en ten zuiden van Arnhem. De treinen van Zevenaar naar Arnhem en Zutphen konden gisteren de Gelderse hoofdstad niet binnenkomen.. De stagna tie breidde zich in de loop van de dag uit tot het oosten van het land. Met name in Twenthe deden zich ernstige vertragin gen voor door dichtgesnecuw- de wissels. Zestig arbeiders van Unilever blijven over in Rotterdam De zware sneeuwval op vele weg is er de oorzaak van dat zestig arbeiders van de fabriek van Van den Berg Jurgens uit Rotterdam gisteravond niet naar hun woonsteden in de Be tuwe konden terugkeren. De ondernemer die met autobussen de pendeldiensten onderhoudt achtte het te riskant om auto bussen naar de Betuwe te laten rijden. Veertig auto's staan op Rijksweg Arnhem Utrecht Op de rijksweg Arnhem- Utrecht stonden gisteravond veertig auto's, die wegens de sneeuwval niet verder konden. Storing in de stroomvoorziening in Land van Heusden en Altena Om ongeveer elf uur gister ochtend is in Heusden en om geving een sneeuwstorm be gonnen, die, bijna zonder onder breking, gisteravond om zeven uur nog voortwoedde. Het ver keer was al spoedig lamgelegd. Aan het einde van de middag trad in het Land van Heusden en Altena, ten noorden van de Nieuwe Maas, een storing in de stroomvoorziening op, tenge volge waarvan een groot ge deelte van het gebied in 't don ker kwam te zitten. Op ver scheidene plaatsen ligt de sneeuw 'meer dan een meter hoog opgewaaid. Vele auto's konden niet verder. De Nederlandse Spoorwegen Door de enorme sneeuwval, f veelal opgejaagd door de sterke I wind, zijn enkele wissels op de baanvakken van de Nederland se Spoorwegen in ongerede ge raakt. Een en ander heeft tot gevolg, dat er vertraging in de treinenloop optreedt. Dit laat ste liet zich het sterkst gelden in het zuid-westen en midden van het Land. In het noorden van het land ondervond men gisteravond omstreeks half zeven geen hinder. Op de lijn Utrecht--Den Bosch ontstonden vertragingen van meer dan een half uur. Ook op de Betuwe-lijn en op de lijn naar Rotterdam ontstond ern stige vertraging. De stagnatie, die de aanhou dende sneeuwval in het trein verkeer veroorzaakte, nam een zeer ernstige omvang aan. Alle treinverkeer op Arnhem werd gisteren gestaakt daar door de sneeuw het beveiligingssysteem en de wissels rond Arnhem on klaar waren geraakt. De spoorwegen zijn er met moeite in geslaagd vijf bussen °p het traject EdeArnhem in te schakelen. Een beroep is ge daan op de stadsbussen van Arnhem, maar ook hier kamp te men met moeilijkheden. In de stad Arnhem zijn tai van blijven steken en gisteravond om 11 uur was men er nog niet in geslaagd bussen te charte ren voor de diensten ten noor- V erkeersbelemmeringen op Schouwen-Duiveland Het eiland -Schouwen-Duive land is gisteren voor het groot ste deel van de dag geïsoleerd geweest van de overige delen van de provincie Zeeland. De verbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder heeft vijf uur geheel stil gelegen en daar bij de radio-omroepver enigingen berichten bin nen over het niet door gaan van vergaderingen en bijeenkomsten. De sneeuw werd gis termiddag in vele delen van 't zuiden en midden van ons land voortge blazen met een snelheid van achttien meter per seconde, in windstoten werden snelheden ge meten van vijf en twin tig meter per seconde. na heeft men deze dienst zeer onregelmatig kunnen onder houden. Ook de bootverbinding tussen Zierikzee en Katse Veer heeft aanzienlijke vertraging gehad. Een groot aantal auto's op St. Fhillipsland heeft vastgezeten in opgewaaide sneeuwbergen van 1% tot 2 meter hoogte. De pendeldienst St. Philips- land-Rotterdam voor arbeiders ondervond grote vertraging en kwam 2 uur later dan normaal binnen. Ook de busdiensten op Schouwen-Duiveland werden zeer onregelmatig of in het ge heel niet onderhouden. Verscheidene auto's slipten en kwamen in sloten terecht. Hier bij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ernstige moeilijkheden op Flakkee Door de sneeuwstorm, die gis termorgen omstreeks elf uur is begonnen en die met 'n kleine onderbreking de gehele dag on verminderd voortduurde, heeft het verkeer naar, van en op Flakkee ernstige moeilijkheden ondervonden. Veerdiensten en wegverkeer ondervonden grote vertraging en zijn vrijwel lam gelegd. VOOR OFFICIEEL BEZOEK VAN VIJF DAGEN KLEURIG VERSIERD MONROVIA JUICHTE DE PRINS TOE Z. K. II. Prins Bernhard is gistermiddag om 13 uur Ned. tijd met een speciaal vliegtuig in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, aan gekomen voor het brengen van een officieel bezoek van vijf dagen. Dit bezoek geldt als een tegenbezoek voor het staatsbezoek, dat W oktober 1956 door de president en mevrouw William V. S. Tubman aan ons land werd gebracht. Het vliegtuig van de Prins land de op het James Spriggs Payne vliegveld in Monrovia. De hoofd stad van Liberia is genoemd naar president James Monroe van de Verenigde Staten, die enige tijd de president was van de Ameri can Colonization Society. Deze organisatie was in 1816 opgericht met het uitdrukkelijke doel be vrijde slaven in de Verenigde Sta ten te helpen om naar Afrika te rug te keren als zij zulks wen sten. De stad, die een inwonertal heeft van ongeveer 45.000, is ge legen aan de mond van de Mesu- rado rivier, waar de eerste kolo nisten uit de Verenigde Staten in 1821 aan land kwamen. Prins Bernhard zette het toe stel zelf aan de grond. WILHELMUS Toen de Prins het vliegtuig verliet speelde de kapel van de Liberiaanse grenswacht het Wil helmus, dat werd gevolgd door het Liberiaanse volkslied Vanuit fort Norris klonken 21 saluut schoten ter verwelkoming van de koninklijke gast. Uit de lucht kwamen grote portretten van Koningin Juliana en Prins Eernhard langzaam aan parachutes naar beneden drijven. begroeting De president van Liberia, dr. William V. S. Tubman, was de eerste om de Prins te begroete-. Er werden hartelijke handdruk ken gewisseld, waarna Prins Bernhard, vergezeld van de pre sident, de erewacht inspecteerde. Vervolgens werden de leden van het gevolg van de Prins aan de president voorgesteld. President Tubman stelde hier na enkele van de voornaamste Liberiaanse persoonlijkheden aan Prins Bernhard voor. De Prins en de president namen vervolgens in de auto plaats, waarna de stoet werd gevormd, die zich naar het Tu bman-mon urnen t be gaf. Hier werd Prins Bernhard ver welkomd door de burgemeester van Monrovia, commissaris van het Commonwealth district een gedeelte van Montserrado County de heer Nathan Ross. Ook hij is voor ons land geen on bekende. Zo ontmoetten wij hem in het vorig jaar op het in het Kurhaus te Scheveningen gehou den internationaal gemeenten congres. GOUDEN SLEUTEL. Burgemeester Ross overhan digde aan Prins Bernhard de gou den sleutel van de stad, waarna de Prins het gouden boek van de stad tekende. Hij trof in het boek de handtekening aan van de vice- president van de Verenigde Sta ten, Richard Nixon, die in maart van het vorig jaar een officieel bezoek aan Liberia bracht. Na deze plechtigheid zette de stoet zich weer in beweging, dit maal naar het presidentiële ver blijf, de Executive Mansion. Hier heeft president Tubman een aantal andere vertegenwoordi gers van de regering aan Prins Bernhard voorgesteld. Prins Bernhard heeft hier de erewacht geïnspecteerd om zich daarna naar de residentie van de president te begeven, waar me vrouw Tubman hem aan de in gang opwachtte. Daarmee had de eigenlijke ont vangst van de Prins een einde ge nomen. De belangstellende me nigte in het kleurig versierde Monrovia ging uiteen, in afwach ting van de verdere programma onderdelen, die de gelegenheid zouden geven de koninklijke gast te zien en spontaan toe te juichen. Sinds gisterenmiddag twaalf uur heeft er slechts één veer boot van de Rotterdamse Tram wegmaatschappij gevaren, die om half vijf van Hellevoetsluis vertrok. Deze boot heeft de kranten meegebracht doch deze moesten in Middelharnis blij ven liggen, aangezien de bus diensten naar Ooltgensplaat en Ouddorp moesten worden ge staakt. De post voor Flakkee bleef in Hellevoetsluis liggen. Ook is er geen verzending van post van het eiland af mogelijk geweest. Een groep meisjes, werkzaam in de dépendance van de Levers zeepmaatsohappij te Ooltgens plaat, is in deze gemeenten bij gezinnen opgenomen, daar zij hun woonplaats niet kon berei ken. De veerdienst Den Bommel- Numansdorp, die van elf tot drie uur heeft stil gelegen, heeft daarna nog één dienst vice versa gevaren. De veer dienst DintelsasOoltgensplaat heeft ook met de sneeuwstorm te kampen gehad. Rijkswaterstaat raadt automobilisten aan blijft in de steden De Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat heeft automo bilisten gisteravond de raad ge geven: blijft in de steden en ga niet meer op weg. Men doet het beste voor de nacht een onder komen in de plaats te zoeken waar men nu verblijft en niet meer te proberen thuis te ko men. Weg onberijdbaar De weg van Rijsoord via Go- rinchem tot de kruising naar 's Hertogenbosch was gister avond, blijkens bij de wegen wacht binnengekomen berich ten, geheet onDerijcibaar. ue sneeuw ligt e: zó hoog, dat er tientallen wagens zijn vastgelo pen. De sneeuwploeg die bezig was de obstakels te verwijderen is van ae weg algeraakt. Drie wegenwachten zijn niet meer in staat hun woning te be reiken. Zij bleven ter plaatse hulp verlenen. Gedeelte van Apeldoorn zonder stroom De hevige sneeuwval heeft gisteravond Apeldoorn-zuid eni ge uren in het donker gezet. Tengevolge van het feit dat de sneeuw in enkele transforma torhuisjes binnendrong, werd een hoofdkabel gestoord, waar door het gedeelte van Apel doorn ten zuiden van de spoor lijn Deventer-Apeldoorn-Amers- foori, alsmede een klein ge deelte van de stad aan de ande re zijde van deze spoorlijn, zon der stroom kwam. Er kwamen in de stad talrij ke kleine aanrijdingen voor, TIJDENS DE ZWARE SNEEUWSTORM ZOON VAN SCHIPPER EN SCHIPPERKNECHT KWAMEN OM HET LEVEN Ter hoogte van Zeedorp, tussen Hontenisse en Osse- nisse, is woensdagmorgen tijdens de zware sneeuwstorm op de Westerschelde een scheepsongeval gebeurd, waar door twee binnenvaartuigen, de „Clazina" uit Katwyk en „De Twee Gebroeders" uit Sas van Gent zijn gezonken en twee bemanningsleden zijn verdronken. De „Clazina" uit Katwijk met wist zich in veiligheid te bren- aan boord schipper K. de Wit gen op het dak van de stuur- en zijn zoon, liep door onbeken- hut, doch zijn zoon sloeg over- de oorzaak aan de grond en boord. liep vol water. De schipper Op dat moment passeerde het HET DEBAT IN DE NATIONALE VERGADERING PINEAU „Ontwapeningsprobleem eerste kwestie op topconferentie met de Russen" „Het is aan ons en aan ons alleen om een einde te maken aan het conflict in Algerië", aldus de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, in de nationale vergadering, die op het ogenbiik de Franse buitenlandse politiek onder de loupe neemt. Pineau verklaarde dat Frank- pens in Europa, merkte Pineau rijk nu tijd nodig heeft om zelf de oplossingen, die het heeft aan geprezen, uit te werken. Wij kun nen daarom niet accepteren dat 't debat over Algerië in de V.N., dat geen nieuwe gezichtspunten meer kan bieden, steeds maar weer hervat wordt, aldus Pineau. Over de verhouding tussen het Westen en Oosten merkte de minister op dat de eerste kwestie, die op de topconferen tie met de Russen aan de orde moet worden gesteld, het ont- wapeningsprobleem moet zijn. Inzake de Franse buitenlandse politiek bracht Pineau vier pun ten naar voren: 1 Frankrijk verzet zich niet tegen het verbod om kern- op dat de Polen dit plan oor spronkelijk hebben ingediend met de bedoeling het als een middel te gebruiken voor de vaststelling van de Pools-Duitse grens, maar de Russen hebben er heel iets an ders van gemaakt, aldus Pineau. De reikwijdte van de moderne wapens in aanmerking genomen, heeft heS plan-Rapacki uit mili tair oogpunt bijna geen feitelijke betekenis meer. De gebieden, waarom het gaat, blijven bloot gesteld aan de mogelijkheid van een aanval. Maar op politiek niveau heeft het plan een andere betekenis, aldus Pineau. „Wij kunnen de Russen geen middel in handen geven, waardoor het defensie proeven te houden. De Fran- systeem van de NAVO ontwricht se regering verbindt hieraan ech ter een voorwaarde, n.l. dat.de produktie van splijtbaar mate riaal eveneens verboden wordt. Frankrijk maakt i.v.m. de wapens van het klassieke type een voorbehoud inzake de vermindering van de atoom wapens. Dit wordt veroorzaakt door de speciale situatie in W.- Europa en door het geweldige ge- talsoverwicht dat de Russen heb ben op het gebied van de klas sieke wapens. O Alle maatregelen, die moe- ten leiden tot het verbod van wapens, van welk type dan ook, en tot vermindering van manschappen of wapens, zijn maar ze bleven zonder ernstige m Al" eevolcen zonder werkelijke betekenis als gevolgen. Het treinverkeei te Apeldoorn j II onderhevig zijn aan een was gisteren tot de avond n0r- <*oeltreffend? e,n wederzijdse al- maal, daarna kwamen de trei-5rGme"°. controle. „In de laatste nen met steeds m-oter vertr i- j bleven van Boelganm staat "in binnen mets' dat wlJst op em£e werke- De bussen van de Veluwso j Wie Russische vooruitgang op autociienst hadden met veel ver-! traging te kampi ■en hebben zelf: urenlang na-j voorziet in de instelling van dit terrein", aldus Pineau. -1 traging te kampen; enkele bus A Over het pian-Rapaeki, dat a-' b;j Deeien vastgezeten. een zone zonder atoomwa- wordt". Het is echter volstrekt niet uit gesloten, dat de westelijke mo gendheden, rekening houdend met de ontwikkeling van de mili taire strategie, het eens zullen worden over tegenvoorstellen van een minder gevaarlijk karak ter, die dan misschien een ont spanning kunnen bevorderen, zo zei de Franse minister. i Over het probleem van de ra- 1 ketbases zei Pineau dat dit op I zichzelf beschouwd verkeerd is gesteld. Elk land, dat zijn veilig heid wil waarborgen, moet zich aanpassen aan de militaire tech niek die op het ogenblik belang rijk gewijzigd wordt, aldus Pineau, die voorts verklaarde dat een land, dat zichzelf moed willig laat „overklassen" op wa- pengebied, zich niet meer verde digen kan. Maar, zo vervolgde de Fran se minister, de regering houdt vast aan het principe dat ge leide projectielen niet gebruikt kunnen worden zonder toe stemming van het betrokken land. schip „De Twee Gebroeders", groot 125 ton en eigendom van de heer A. L. Uytter- hoeven uit Sas van Gent, met aan boord schipper J. Dinge- manse uit Middelburg en zijn knecht, de 22-jarige Melchert de Winter, eveneens uit Mid delburg. Schipper Dingemanse bedacht zich geen ogenblik en sprong overboord om de in het water liggende zoon van schip per De Wit te ledden. Hij moest deze pogingen echter weer opgeven. „De Twee Gebroeders" raakte eveneens aan de grond en werd onmiddellijk vol water gesla gen, waardoor het schip zonk Schipper Dingemanse en Mei chert de Winter, die zwemves ten hadden aangedaan, spoel den enige tijd later bij Osse- nisse aan, waar zij buiten be wustzijn werden gevonden ea direct werden vervoerd naar de woning van een molenaar, doch korte tijd later overleed Mel chert de Winter daar. Schipper De Wit uit Katwijk, die een eindje verderop aan wal spoelde, werd naar het zieken huis te Hulst overgebracht, waar inmiddels ook Schipper Dingemanse naar toe werd ge transporteerd. De toestand van beide overlevenden is zeer goed hoewel zij een lichte shock heb ben. Nog een schip op de Schelde gezonken In de Biczelingseluim nabij HoedekensKerke is gistermorgen omstreeks nan tien uet igoo .en metende Kijnschip „Jacob Gats", \an de Nea. Kynvaartvereiuging ia Rotterdam en op weg naai Sluiskil, gezonken. Het schip werd mei, een ander sieepsciup getrokken door de sleepboot „Groenland" van Riet Simt uil Rotterdam. Deze sleepboot is met de opvarenden van het ge- Hinken scaup en het andere sieep- schip naar Hansweert terugge keerd. OP UITNODIGING VAN DRIE REGERINGEN REIS VAN VIER WEKEN NAAR ZUID-AFRIKA, RHODESIA EN ISRAëL Met een lijntoestel van de K. L. M. is de minister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff gistermiddag van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. Zijn reis geschiedt op uitnodiging van drie regeringen; de Unie van Zuid-Afrika, Rhodesia en Israël. In Zuid-Afrika en Rhodesia zal de heer Suurhoff zich op de hoog te gaan stellen van de omstan digheden waaronder de Neder landse emigranten aldaar leven en er tevens besprekingen voe ren voor de immigratie van nog meer landgenoten. Van Israël heeft hij kort geleden een uitno diging tot een bezoek ontvangen en die meteen geaccepteerd, nu hij op deze reis dit land zo ge makkelijk kon aandoen. In totaal zal hij vier weken weg blijven waarvan hij er twee in Zuid- Afrika, een in Rhodesia en een in Israël zal doorbrengen. RHODESIA. „Vooral in Rhodesia bestaan, naar ik meen, goede mogelijk heden voor onze emigranten" zo zei hij op Schiphol, „ik ge loof dat daar een veel groter aantal naar toe kan dan tot dusver naar dit land is geëmi greerd". De reis Heeft geen enkel direct verband met de stroom van repa- triërenden uit Indonesië. Desge vraagd zei de minister: „Hoog stens bestaat er een kleine moge lijkheid dat Rhodesia plaats heeft voor enkele Nederlandse planters die thans uit Indonesië naar ons land zijn teruggekeerd". De minister achtte het Vrijwel onmogelijk voor de grote stroom van Indonesische Nederlanders in de nabije toekomst een emi gratiemogelijkheid te vinden, al maakte hij een kleine uitzonde ring voor eventuele technische experts onder hen. „Verreweg de meesten van hen kunnen niet als experts worden beschouwd", ging hij voort, „en er is maar één land dat mensen van ge mengd bloed toelaat: Brazilië, maar dan kan men alleen experts gebruiken. Voor de Indische Ne derlander zullen we dus in ons land een blijvende plaats moeten inruimen". MOGELIJKHEDEN ISRAëL IN Zuid-Afrika en Rhodesia zijn de laatste landen, waar minister Suurhoff zich op de hoogte gaat stellen van de situatie der Ne derlandse emigranten. In vorige jaren heeft hij reeds bezoeken ge bracht aan Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Het bezoek aan Israël heeft 'n iets ander doel. „De opvang van de geweldige immigratiestroom in Israël is analoog aan die van Canada, Australië en Nieuw Zee land, maar ik heb gehoord, dat met name de gezondheidszorg op zeer hoog peil staat en het lijkt me zeer waarschijnlijk, dat ik daar verscheidene nieuwe aspec ten van het verwerken der immi granten zal ontdekken". WESTELIJKE WIND Een kleine depressie, die giste- ten van het Engelse Kanaal naai de Duitse Bocht trok, bracht hij ons op de meeste plaatsen sneeuw. De hoeveelheden liepen» sterk uiteen. De meeste neerslag werd gemeld uit Gilze Rijen <33 mm) en Vlissingen (30 mm). Aan de achterzijde van de sto ring nam de wind tijdelijk tot stormachtig toe. Deze depressie was een van de randstoringen. die om een depressiegebied op dc .\oordzee circuleren. ïn dit algemene weerbeeld zal vandaag nog weinig verandering nomen. W'esieiijke winden blijven onstabiele lucht aanvoeren, waar in buien naast opklaringen zul len voorkomen. De temperatu ren, die in de nacht onaer het vriespunt dalen, lopen overdag tot o,n het vriespunt op. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van donderdag- oentend tot donderdagavond. Westelijke wind Plaatselijk sneeuwbuien, afge wisseld door opklaringen. Over wegend matige westelijke wind. Licnte vorst tot temperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 24 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.26 4.47 Terneuzen 5.01 5.22 Hansweert 5.41 6.02 Walsoorden 5.51 6.12 ZON MAAN op onder op onder Jan. 24 8.33 17.12 9.56 22.33 25 8.32 17.14 10.17 23.57 27 8.29 17.18 11.03 0.40 28 8.28 17.19 11.31 1.44 29 8.26 17.21 12.04 2.4S 30 8.25 17.23 12.45 3.5t 31 8.23 17.25 13.34 4.49

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1