Binnenlands nieuws Wat brengt de radio? beursoverzicht erneuzen Buitenlands nieuws Het vraagstuk der besparingen in ons land De moeilijkheden in Venezuela Marktberichten JJUUUJ. SULSlUZ van cacao- id volgens inieke ver- Minister over de Sahara Om een nieuwe tekst van de Brabangonne Skiër door rollende sneeuwbal om het leven gekomen DEBAT IN FRANSE NATIONALE VERGADERING fragen aan de Minister VRAGEN OVER HET „GEV AL-PUTTEN" DE GARANTIE MELKPRIJS STIJGING TELEVISIEKIJKERS 50.000 IN EEN KWARTAAL Weer 625 repatriërenden tc Rotterdam aangekomen DE AARDBEVINGEN IN ZUID-AMERIKA Canadese straaljager verloor raketten boven West-Duitsland SUCCES VOOR CLAIMHANDEL KON. OLIE Prijs claims Kon. Olie circa 4, De oogsten in de Sow jet-Unie in 1957 Nabeurskoersen Beursindices Amerikaans legervliegtuig maakt noodlanding aan de Pool TERUGKEER VAN DUITSE GELEERDEN UIT DE SOWJET-UNIE SCHAKEN n M. D., chauffeur te St. [i, was ten laste gelegd, de doorgang voor het ■tkomcnde verkeer niet gelaten. bewuste avond van 11 s om 11 uur belandde P. A. M. van W. uit Hon- in een wolk rook. Hier- erd hem het uitzicht be en tornde hij plotseling de aanhanger van een 0 op. Het was gebleken, ee vrachtauto's langs de onden. De eerste had de aangetrokken. Toen deze auto begon te draaien aakte die een zodanige twikkeling, dat de om- in een wolk van rook gehuld. De aangetrokken wilde de voor hem staan- gen passeren en was na- eer achter de eerste auto te staan. De aanhanger 1 zich toen echter nog mid- ip de weg, daardoor een te van de linkerweghelft rend. Bakker M., die goed reed, botste tegen deze nger aan. De reparatie bedroegen, zoals thans ter bleek, 210. Conform de rd D. bij verstek tot .'10 6 dagen veroordeeld. De M. werd de raad gegeven paratiekosten op de tegen- te verhalen. J. A. de F-, zonder beroep rel, reed op 20 juli langs de van de Markt te Oostburg dat verboden was. Vexd. aarde ter plaatse niet be te zijn en ook niet op het •ersbord te hebben gelet, t laatste nam de kantor.- er haar echt kwalijk. De ier eiste 10 subs. 2 dagen, ■dachte De F. zei, dat haar idin gelijk met haai' was iliseerd en dat zij een schik van 5 heeft gehad. Zij het niet billijk, dat haar nu voor het zelfde feit werd legd. it vond de kantonrechter niet en vonniste tot 5 subs. 'g- ANKRIJK Iet olieveld van Hassi-Mes led in de Sahara bevat naar waarschijnlijkheid 500 mil- in ton olie, aldus de Frans nister voor de Sahara, Mxi jeune, in een vraaggesprek t hij heeft toegestaan aan t blad „Paris Presse". Lejeune deelde verder mede, ,t einde 1959 een buisleiding et een middellijn van 24 duim reed zal komen voor het ver ier van olie naar de Middel- ndse Zee. In 1960 zal deze lisleiding 7 miljoen ton olie innen vervoeren, weike capa- teit wordt uitgebreid tot 10 iljoen ton per jaar in 1962. De minister deed voorts me ïdelingen over de kwestie van 3 buitenlandse deelneming an de exploitatie van olievel en en andere welvaartsbron- en in de Sahara, zoals de xndbouw, de watervoorziening oor middel van kunstmatige egen en de toepassing vanl onne-energie. Wat de deelne-1 ling van buitenlandse kapitaal letreft verklaarde hij, dat dezel lechts toegestaan zal zijn in del 'orm van associatie met Fr ar.- ■e groepen. 3ELGIË In een antwoord op een derl betreffende vraag van een Ml van de Belgische Kamer vanl Volksvertegenwoordiging heeft I de minister van Onderwijs mM| gedeeld, dat de Belgische m'T nisterraad een voorstel van eetl officiële commissie tot wij zj ging van de tekst van de BP| bangonne niet aanvaardbar' acht. ZVSI7SERLAND Een 24-jarige Zwitser, Martjfjl Etiënne, was maandag met z'JJ verloofde aan het skiën na™| Porentruy in de Jura, toen deren, die bovenaan de skiuj lingen een grote sneeuw" voortrolden. Op zeker ogenblik kwam sneeuwbal aan de rand van e helling en rolde naar benede De bal werd groter en groter had een doorsnede van 2'/a ter, toen hij Etiënne trof meesleurde. Redders spoedden zich heuvel af achter de sneeu«° I aan, maar toen zij de skiër L de sneeuw hadden opgegra* I bleek hij door verstikking het leven gekomen te zijn- De vroegere gouverneur-gene raai van Algerië Soustelle heeft dinsdagmorgen bij de opening v;>n een debat over de buiten landse politiek in de Franse na tionale vergadering gevraagd waarom men „het vraagstuk van Tunesië's hulp aan de opstande lingen in Algerië niet voor de Verenigde Naties bracht Hij was voorts van mening dat Frankrijk voor zijn toezegging raketlanceerinrichtingen voor de NAVO te zullen bouwen iets terug had moeten vragen: ster kere" steun van zijn bondgenoten voor de Franse politiek ten aan zien van Algerië. De Amerikaan se politiek in de Arabische we reld werkte zijns inziens het communisme in de hand. Hij leverde kritiek op de regering- Gaillard die naar zijn zeggen on voldoende haar eigen politieke [KJsitie ten opzichte van Amerika i ><»I>aalt. HONB DOODGESLAGEN. De rijkspolitie te Jisp heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 17-jarige boerenknecht K. F., die een hond van de heer W. Stam te Wormer met een stuk hout heeft doodgeslagen. De jon gen hal al eerder gepoogd zijn wrok tegen dit dier te koelen. Eens trof hij de hond in 'n schuur doch toen hij met zijn mishande ling wilde beginnen, glipte het dier de schuur uit. Een dezer da gen zag F. zijn kans. Hij sloeg de hond op de kop, tengevolge waar van deze ernstig gewond bleef liggen. Toen F. later ontdekte dat het dier nog leefde, sloeg hij het dood, waarna hij het cadaver onder een laag bagger begroef. Tijdens een feestavond in Jisp zei iemand „hondebeul" tot de jongen. Uit de woordenwisseling die daarna ontstond werd bekend dat F. de hond had doodgeslagen. Voorzover de inschrijvingen op de Nationale Woningbouwleningen o n verschuiving van besparingen betekenen, acht de minister van Financiën het, blijkens zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslas der Eerste Kamer omtrent de algemene financiële beschou wingen over begroting 1958, van belang dat opnieuw besparingen worden gevormd die te zijner tijd weer voor belegging in aanmer king komen. -jij verwacht dat de spaarders die voor de inschrijving hun spaarbankboekje hebben aange sproken, hun saldo opnieuw zul len aanvullen. Dat zij zich hier bij in belangrijke mate zullen laten beïnvloeden door de hoog te van de spaarbankrente, lijkt hem echter een open vra.ag. Dit let Tweede Kamerlid de heer Lamberts heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justi tie de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1 Kunnen de ministers de juiste toedracht van het gebeur de in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht met het patiëntje Joke Haanschoten op 15 januari j.l. en volgende dagen mededelen? 2Kunnen de ministers mede delen, welke minister verant woordelijk is voor de goede gang van zaken bij de behandeling van patiënten in Academische zie kenhuizen? 3. Op welke wijze en wanneer is aan het licht gekomen, dat het radium in de neus-keelholte van hel kind is achtergebleven en welke maatregelen zijn er na deze ontdekking vanwege het Stads- en Academisch ziekenhuis f getroffen? L 4. Op welke wijze en wanneer heeft de leiding van het Stads- en F. Academisch ziekenhuis de be- voegde diensten van het staats toezicht op de Volksgezondheid gewaarschuwd en welke maat regelen hebben deze diensten daarna getroffen en welke maat regelen denken deze diensten alsnog te treffen? 5- ^ijn er eventueel straf- rechtelijke en civielrechtelijke consequenties van het sebeurtle te verwachten? 8«»urüe 6. Zijn er of worden er maat regelen getroffen om herhaling van gebeurtenissen als deze zo veel mogelijk te voorkomen en ztjn de huidige wettelijke be- -voegdheden daartoe toereikend'' Het Tweede Kamerlid, de heer Borst heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk i de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister kennis genomen-van het voorstel van het bestuur van het Landbouw schap voor één algemene ga- rantiemelkprijs van 29.80 cent per kg melk met 3,7 procent vet? 2. Heeft de minister zich op de hoogte gesteld van het rap ;:iort nr. 282 van het L.E.I., waarin voor 4 gebieden de vol gende kostprijzen zijn berekend voor 100 kg melk?: Friesland 31.40, Overijssel 3. Is de minister ook niet n Drenthe ƒ33. 3. is de minister ook niet an mening, dat in bovenge noemde gebieden de kostprijzen zo ver boven de door het Land bouwschap voorgestelde lande lijke garantieprijs liggen, dat "ok in dit lopende melkjaar niet aan een toeslag op de melkprijs te ontkomen is? 4. Acht de minister de door net bestuur van het Landbouw schap geuite bezwaren, dat een weeprijzenstelsel een te grote rompslomp met zich brengt, niet overdreven, nu de veehou ders óf voor de lichtere óf voor de zwaardere grond staan gere gistreerd? 5. Wanneer bovengenoemde vragen bevestigend beantwoord zouden worden, acht de minis ter het dan niet funest de vee houders in genoemde gebieden met verlies te laten werken? geldt eveneens voor een even tuele belastingvrijdom van de rente op spaarrekeningen. Be lastingvrij sparen, zo gaat de mini-ter in dit verband voort, zou het bezwaar medebrengen dat deze faciliteit meer ten goe de komt aan de hogere inko mens, omdat het hieraan ver bonden extra-voordeel afhanke lijk is van het marginale in komstenbelastingpercentage. De regering heeft daarom de voor keur gegeven aan spaarpremies. Het ligt in het voornemen het gewijzigde wetsontwerp met be trekking tot de vrijstelling van sociale en fiscale lasten van werkgeversbijdragen in werkne mersbouwfondsen in dit parle mentaire jaar in te dienen. De minister stemt in met de opmerking in het voorlopige ver slag dat een vermindering van de druk der directe belastingen op zichzelf een verhoging van de particuliere besparingen kan bewerkstelligen. Daarmede is echter niet gezegd dat deze ook met het volle bedrag van de be lastingverlaging zullen toene men. Een groter of kleiner deel van de zo ontstane vermeerde ring van het beschikbare inko men zal consumptief worden aangewend. Voorzover dit het geval is, zullen de overheidsbe- sparingen dus sterker dalen dan de particuliere zullen toenemen en zal een belastingverlaging in een daling van de nationale be sparingen uitmonden. Het belang van particuliere en van overheidsbesparingen tegen elkaar afwegende, dient men in het oog te houden dat particuliere besparingen ten dele strekken tot financiering van overheidsinvesteringen en voorts dat particuliere en over heidsinvesteringen in grote ma té complementair zijn, terwijl tenslotte tal van overheidsin vesteringen voor de ontwikke ling van onze economie van es sentiële betekenis zijn. Bij de dienst luister- en kijkgel den is de aangifte van het 250.000 ste televisietoestel bin nen gekomen. De registratie van het 200.000ste had plaats °P 16 oktober 1957. In 'n kwar taal zijn er dus 50.000 bijge komen. In 1957 werden voor 't eerst meer t. v. apparaten dan radiotoestellen geregistreerd, n-l- 139.553 resp. 127.421. Acht procent van alle huishoudingen in Nederland beschikt over een t. v.-toestel. Het aantal aangegeven radiotoe stellen bedroeg op 1 januari 1958 2.362.473 (1 december 1957 2.352.048) tegen 239.019 t. v.- apparaten (1 dec. 227.357). Op dezelfde datum wanen er 526.145 aangeslotenen op het draadomroepnet. Gistermorgen is het 20.186 brt. metende Britse ss Oron tes" van de Oriënt Steam NAV Co te Londen m de Schiehaven te Rotterdam aangekomen. Het had behalve zijn passagiers voor Engeland - meestal ver lofgangers C?5 uit Indonesië repatriërende Nederlanders aan boord, die zich in Singapore hadden ingescheept. Al deze Nederlandse passagiers zijn gis teren met autobussen naar ver schillende bestemmingen ver voerd. bloedende inbreker wees politie iiet spoor van huizen naar amsterdam. Een tot nu toe onbekende per soon, die maandagavond een in braak heeft gepleegd in een wo ning aan de Boven Langewijnse- weg te Huizen, heeft een bloed spoor achter gelaten, dat de po litie tot het derde perron van het Centraal Station te Amsterdam kon volgen. De inbreker verschafte zich toegang tot de woning door het inslaan van een ruit. Hij moet hierbij zeer ernstig zijn gewond, want in de woning trof de poli tie op verschillende, plaatsen bloedplassen aan. Er wordt niets vermist. Enkele aanwijzingen ontving de politie ook van een conductrice van de bus die om tien voor elf uit Huizen naar Bussum vertrok. Zij had een ernstig bloedende man onder haar passagiers ge had, die vertelde een ongeluk met zijn bromfiets gehad te heb ben. In de bus waren bloedspo ren achtergebleven evenals op de perrons in Bussum en Amster dam. De conductrice van de bus schatte de man ruim 30 jaar; hij was van middelbare lengte en zou gekleed zijn geweest in een lichtbruine overjas. DE AANVARING OP DE OUDE MAAS Gisteravond eerst is men erin geslaagd de zandbak „Volha'- ding I", die maandagavond door de Belgische tankboot „Antwer pen" op de Oude Maas bij Dor drecht is aangevaren en tengevol ge daarvan is gekapseisd, om te draaien. De wacht is nu op laag water, zodat men de bak leeg kan pompen. Dit zal waarschijn lijk hedenochtend geschieden. Hoewel in theorie de mogelijk heid nog altijd bestaat, neemt men toch niet meer aan, dat het stoffelijk overschot van de ver miste schipper N. V. zich in het vaartuig bevindt. Vrijwel zeker is dat de man over boord gesla gen is op het moment, waarop het ongeluk op de Oude Maas ge beurde. BEJAARDE SIGAREN WINKELIER VERJAAGDE OVERVALLER MET POOK. De Maastrichtse recherche heeft maandagavond aangehou den een mijnwerker uit Kerk- rade wegens een poging tot roof en bedreiging tegen het leven. Omstreeks half twee maandag middag was de man de sigaren winkel van het echtpaar Bemel- mans aan Öe Bosstraat binnen gekomen, waar hij duizend siga ren van een bepaald merk wens te. Deze waren in zo'n groot aantal in de winkel niet voor radig, en toen de bejaarde vrouw naar de achter de winkel gelegen keuken ging, om haar 77-jarige echtgenoot met de wensen van haai- „klant" op de hoogte te brengen, volgde deze haar op de voet. In de keuken dreigde hij, de beide oude mensen met een klein model revolver te zullen neer schieten als ze hem geen 300 gaven. Het dodelijk verschrikte echtpaar liet zich echter niet helemaal uit het veld slaan, en de 77-jarige man greep, driftig geworden door het benarde van zijn positie, een pook, waarmede hij de indringer te lijf ging. Deze, klaarblijkelijk geschrokken van dit onverwachte verzet, retireer de, nog steeds het wapen op, de oudjes gericht houdend. De recherche stelde direkt r.a de aanklacht een onderzoek in, en kon aan de hand van een uitvoe rig signalement, dat de oude heer had erstrekt, als verdacht van deze overval aanhouden de 27-jarige mijnwerker B. R., een Tsjech, wonende te Kerkrade. Bij confrontatie herkende de wjnkeiier zijn aanvaller, en deze kv am spoedig tot een bekentenis. Het politieverhoor leidde verder tot de aanhouding, maandag avond laat, van de 26-jarige fa brieksarbeider J- K. uit Maas tricht. Samen hadden de man nen het plan veor deze roofover val beraamd. Het in beslag ge nomen wapen bleek achteraf een alarmpistool te zijn. De beide ar restanten zullen voor de officier van justitie worden geleid. 107-jarige te dordrecht Gisteren is opoe Neeltje van Velzen, de oudste burgeres van Dordrecht en op twee na de oudste inwoonster van Neder land, 107 jaar geworden. In het gebouw van het Leger des Heils, waar de jarige verpleegd wordt, is gistermorgen een bijeenkomst gehouden, waarop opoe gefe- teerd is. Van alle kanten mocht zij gelukwensen en geschenken ontvangen. Zo werd haar van wege de gemeentelijke dienst voor sociale zaken de traditio nele taart aangeboden, waarop ditmaal geen kaarsjes konden, maar waarop prachtige rode ro zen van marsepein waren ge spoten. Opoe vond het allemaal prachtig, want al is zij niet zo kras meer als verleden jaar, toch besefte zij terdege dat al die drukte om haar heen te ha- rer ere was. Gistermiddag om 4 uur heeft de burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Du.sen, de 107-jarige gefeliciteerd. Zij is ook nog in een bijeenkomst van de gezinsbond van het Le ger des Heils gehuldigd, en tenslotte bracht het muziek korps van het Leger haar 's avonds een serenade. petroleumkachel veroorzaakte brand De musicus M. Bonda, die aan de Heer Jansweg te Rot terdam inwoont bij de heer J. H. Bouwman en van diens huis de bovenste étage bewoont, was maandagmiddag een bran dende petroleumkachel aan het bijvullen. Opeens vatte de olie vlam en de kachel werd één laaiende kolom. Da musicus nam de kachel op met de be doeling deze uit het raam te gooien. Het kwam zover echter niet, want hij stootte met de brandende kachel tegen een raamkozijn. De vuurkolom viel uit zijn handen, de brandends petroleum stroomde over de "loer en het resultaat was, dat de étage weldra geheel in brand stond. Ondanks het blus- singtwerk van de brandweer branddo de gehele étage uit. De benedenverdieping liep water schade op. De heer Bonda, die brand wonden In het gelaat opliep, en de hoofdbewoner, die door de consternatie kwam te vallen en aan het hcofa werd gewond, zijn in het Zuiderziekenhuis be handeld. De inboedel van de heer Bonda was niet, die van de ander wel verzekedr. DONDERDAG 23 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De Groenteman, 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 3 40 Morgenwijding; 10.00 Gram. 10.50 Voor dc kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip; 11.15 Kameror kest; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Pianospel; 12.50 Uit het bedrijfs leven; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Pianospel; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Gabaret- progr.; 15.30 Lichte muz.; 15.50 Gram.; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regc- ringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Gevar. pregr. voor de soldaten; 18.45 Sportproblemen; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor dc kinderen; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Wie opent de kluis? 20.10 Orkest; 21.15 Meded.; 21.20 Act.; 21.30 90 jaar Rode Kruis; 22.20 Klankbeeld; 23.05 Nieuws; 23.20 Koersen te New York; 23.21 Sport; 23.30 Discota- ria. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Rally van Monte Carlo; 8.20 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.25 Voor het platteland; 12.35 Land- en tuinbouwmed.; 12.38 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Blaastrio; 14.00 Or kest; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Blaasork.; 15.40 Vo caal ens.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Barok-ens.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.: 17.40 Beursberich ten; 17.45 Instr. trio; 18.10 Ka- mermuz.; 18.30 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af; 19.15 Gram.: 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Lichte muz.; 19.50 Pol. causerie; 20.00 Orgelconc.; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20 Gram. BRUSSEL (VL.): 12.00 Amus. orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Pianospel; 15.45 Duitse les; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Vlaamse liede ren; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Voor dracht; 20.00 Gram.; 20.40 Hoor spel; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nws: 22.15 Int. Radio Universiteit; 22.30 Orgel en cello; 22.55 Nieuws. De gouverneur van de Colom biaanse provincie Turr.aco heeft meegedeeld, dat pogingen worden gedaan om de bevolking van het eiland Morro, waarop het vlieg veld van Tumaco ligt, van drink water en levensmiddelen te voor zien. Het eiland is door aard bevingen van de buitenwereld afgesloten. Een Canadese straaljager heeft maandag bij een oefenvlucht van de basis Zweibrücken in West-Duitsland talrijke raket ten verloren, die vermoedelijk in het gebied van Pirmasens, tussen Saarland en de Rijn, zijn terechtgekomen. Daar de pi loot het verlies pas na zijn lan ding bemerkte, kon hij geen preciese gegevens verstrekken. De raketten, die ongeveer een meter lang zijn, zijn zeer ont plofbaar. De politie heeft de bevolking laten weten, dat zij van de raketten, die eventueel worden gevonden, moet afblij ven en direct de overheid waar schuwen. Vergeleken bij de stilte van de voorafgaande weken, was het gisteren stormachtig druk in de oliehoek, waar de reeds lang ver wachte en met spanning tegemoet geziene handel in claims Kon. Olie, in verband met de uitgifte van 7.602.285 aandelen N.V. Konink lijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, plaats vond. Er bestond een ontzettende belangstelling voor deze eerste verhandeldag in de claims. De hoek van de aandelen Koninklijke Olie, waar de claims verhandeld werden, vertoonde weer een ouderwets beeld. Met stemverheffing werden op York noteerden mag toch, al- de opening posten van 10.000 thans voor gisteren, van een suc- claims gevraagd en aangeboden ces gesproken worden. De claim en vooral de arbitrage had druk handel duurt nog ruim, 14 dagen, werk aan de winkel, in verband met de buitenlandse verbindin gen. De claims werden verhan deld op 4 per stuk. De uitgifte prijs komt neer op ƒ3,50 per claim. De aandelen Koninklijke Olie werden per claim, verhandeld rond de ƒ145,50. Wallstreet had maandag de primeur gehad voor j V00ï" posten van 1000 claims. Ook de claimhandel. Ook daar was de in de prijs van de aandelen kwam belangstelling overweldigend. De weinig verandering, deze bleef De prijs vor de claims Kon. Olie bleef vrijwel de gehele mid dag op 4 bieden 4,02 laten prijs voor de claims bedroeg in New York 4,25 per claim Am sterdamse usance. Hoewel de aandelen en de claims gisteren in Amsterdam onder pariteit New Generaal Perez Jimenez, de president van Venezuela, heett nog steeds met ernstige moeilijk heden in zijn land te kampen. Dit is de conclusie die volgens AFP getrokken kan worden zo wel op grond van berichten uit Caracas als uit verklaringen van onlangs in New York gearriveer de politieke vluchtelingen uit Venezuela, onder wie Romulo Eettencourt en Joviio Viüaiba, de bekendste leiders van de opposi tie tegen generaal Perez Jime nez, en Rafael Caldera, leider van de democratisch-christelijke „Copei"-partij. Deze uitgeweke nen zijn ervan overtuigd, dat het huidige Venezolaanse bewind wellicht vóór 19 april het tijd stip waarop de nieuwe ambts termijn van generaal Perez Jime nez begint, ineen zal storten. Zij voeren het volgende aan: 1) zekere militairen hebben zich van 't bewind gedistancieerd, onder meer een groep, jonge offi cieren, die slechts wachten op het geschikte ogenblik tot op treden; 2) zeer bekende Venezolaan se intellectuelen hebben open lijk verklaringen tegen de rege ring afgelegd; 3) de interamerikaanse pers vereniging zou een campagne vooi'bereiden tot het bewerken van de internationale openbare mening; 4) er worden nog steeds be togingen op straat gehouden; 5) de Venezolaanse regering heeft de Rooms-Katholieke kerk tegen zich in het harnas gejaagd door de arrestatie van geestelij ken. In genoemde kringen acht men het mogelijk, dat zeer spoedig een algemene staking zal uitbre ken, die door de studenten zou kunnen worden ontketend. Doch in andere kringen dan die van de Venezolaanse uitgeweke nen wijst men echter op de sta biliteit van de Venezolaanse eco nomie, tie reusachtige verhoging van het levenspeil der bevolking en het verlangen van de „olie- belangen" naar handhaving van de bestaande toestand. Voorts is naar de mening van laatstge noemde kringen het grootste deel van de strijdkrachten het bewind trouw gebleven- Een oelangrijke factor achten zij ook de schranderheid, wils kracht en moed waarvan Perez Jimenez blijk gegeven heeft en zijn flair cm ce hoge officieren die van zijn ministerie deel uit maken tegen eikaar uit te spelen. Ten slotte, zo wordt gezegd, be let een strenge censuur het volk op de hoogte tc zijn van de situa tie in het land. Volgens op Curagao ontvangen bericiiten uit doorgaans betrouw bare bron zou de toestand in Ca racas zeer gesp.annon zijn. Twee uur na het begin van de staking werd door alle radio stations een oproep, van de politie uitgezonden, waarin de bevolking- wordt meegedeeld dat de politic zonder waarschuwing zal schie ten op ieder die zich schuldig maakt aan beschadiging van eigendommen. Verder deelde de radio mede. dat de regering de staat van be leg en een avondklok voor het gehele land heeft afgekondigd teneinde de openbare orde te v zekeren. Volgens berichten uit betrouw bare bron, welke te Washington zijn ontvangen, hebben de poli tie en het leger te Caracas ge schoten op een menigte die een betoging hield uit protest tegen het regeringsbesluit om de alge mene staking te verbieden. meegedeeld de toestand meester te zijn. Het is zeer moeilijk de toestand juist te beoordelen daar er een zeer strenge censuur op alle persberichten uit Venezuela, is ingesteld. Volgens de door A. f. P. aange haalde berichten hebben de be- i.ogers autobussen in brand ge stoken en verscheidene winke- liers gedwongen hun zaken te sluiten. Er zouden talrijke arres- xaiies verricht zijn. tengevolge van de ontwikke ling In Caracas zijn dc K. l. M.- r.-iehsten naar de Venezulaanse plaats Maiquetia dinsdagmiddag gestaakt. ontploffing in palermo. In Palermo op Sicilië is dins dag tengevolge van een ontplof fing in een kleine vuurwerkfa briek een huurkazerne inge stort, waardoor minstens 3 per- sonen werden gedood en 19 ge wond. Koudegolf in mexico EIST SLACHTOFFERS. Volgens onofficiële berichten heeft de hevige koude, die op het ogenenblik in Mexico heerst, tot dusverre aan 45 personen het leven gekost. In de bergen ron dom de stad Mexico ligt zóveel sneeuw, dat duizenden mensen zij i geïsoleerd. Rndio-Moskou heeft bekendge maakt, dat ondanks een langdu- Volgens een onbevestigd bericht l ige droogte in een aantal gebie- zijn 20 personen gedood en 100 gewond. Volgens sommige onofficiële t- Washington ontvangen berichten is de algemene staking zeer et- den verleden jaar de totale oogst in de Sowjet-Unie gelijk was aan die van 1955 en voor tarwe weer bijna half zo groot als in 1953. Hieraan werd toegevoegd dat fectief. Alle scholen, winkels en de voornaamste taak voor het banken zouden zijn gesloten en lenende jaar voor de landbouw de kranten zouden niet meer was do maïsvelden nog meer uit verschijnen. De ongeregeldheden te breiden en voor de veeteelt duren nog voort. Volgenens een vergroting van de produktie van ander bericht heeft de regering I vlees, melk en boter. rond de 145,20. In tegenstelling tot de vaste tendentie voor claims en aande len Koninklijke Olie. waren de claims van de aandelen Dordt- sche Petroleum aan de lage kant. Hier fluctueerde de prijs nogal hevig en na 'n opening op 1060, werd later 920 per claim be taald. Hierna kwam een herstel tot 950. Voor de claims van de preferente aandelen betaalde m en 410 490 per claim. De belangstelling was hier vanzelf sprekend niet zo overweldigend als in de hoek van aandelen Kon. Olie. In aanmerking dient te wor den genomen dat aandelen Dordt- sche alleen in Amsterdam een markt hebben terwijl aandelen Kon. Olie 'n-internationale markt bezitten. De overigé hoeken van de beurs hadden gistermiddag vrijwel een vrije dag. Hier was de belangstel ling zeer gering. Aandelen Phi lips bleven prijshoudend, Unile vers konden een avance van bijna 3 procent boeken terwijl AKU's een fractie lager noteerden. Aan delen KLM, die maandag ruim 4 lager noteerden konden dit ver lies gisteren bijna geheel inlopen op een koers van 102,50 ƒ3). Van de scheepvaart waarden, waarin ook heel weinig omging, bléven Holland-Amerika Lijn 2, Van Ommeren 4 procent beneden de prijs van maandag. Aandelen KPM konden zich goed hand haven. Cultures totaal verwaarloosd, 1 punt lager voor HVA en Ver. Deli. Staatsfondsen iets gemak kelijker, zeer stil. Gisteren werden voor het eerst genoteerd 6 procent obligaties Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland. De koers werd vernomen op 104%105 procent. Prolongatie 5,procent. Kon. Olie: 146—1^7.89 (115.05) Kon. Olie claims: 4.07 4.32 Dordïsche claims: 1015—1020 Dordtsche pref claims: 500—505 17/1 .20/1 21/1 Int. concerns 23691 238.08 263.83 Industrie 130.90 131.29 131.48 Scheepvaart 119.65 118.40 116.72 Eanken 109.34 110.64 111.79 Ind. fondsen 63.20 62.56 61.45 Algemeen 169.30 169.86 181.82 Een vliegtuig van de Ameri kaanse marine, van station Byrd op weg naar de Zuidpool met vijf marinemensen aan boord, heeft op 450 mijl van zijn bestemming een noodlanding op het ijs moe ten maken, aldus radio-berichten die door amateurs in New York zijn opgevangen. Er is een ander vliegtuig naar de plaats onderweg. Geen der in zittenden heeft letsel gekregen. Men heeft materiaal genoeg bij zich om het een poosje uit te kunnen houden. 21 Duitse geleerden, die zich sedert 1945 in de Sowjet-Unie be vonden, hebben toestemming ge kregen naar hun land terug te keren. Zij mogen 1 februari met hun gezinnen naar West-Duits- iand vertrekken. Zij woonden in Soechoemi in de Kaukasus. Het besluit om de 21 geleerden te laten repatriëren is genomen door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. In Westduitse kringen te Mos kou is men van mening, dat deze maatregel een gunstige invloed zal hebben op het verdere ver loop van de Duits-Russische on derhandelingen, die eind januari in Moskou zullen worden hervat. De Westduitse delegatie, onder leiding van Rolf Lahr, zal met de Russen behalve over de repa triëring van Duitsers in de Sow- jet-Unie, over consulaire en han delsbetrekkingen onderhandelen. veemarkt rotterdam. 21 januari. Op de veemarkt in Rotterdam waren in totaal aangevoerd 2961 stuks vee, zijnde: 450 Vette koeien en ossen, 837 stuks ge- bruiksvee, 200 vette kalveren, 189 graskalveren, 769 nuchtere kalveren, 165 varkens, 68 biggen, 75 paarden, 2 veulens, 187 scha pen of lammeren, 19 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,503,20; Vette kalveren ƒ2,20ƒ2,90; Slachtpaarden 1,902,40, alles per kg. Graskalveren van ƒ250450; Nuchtere kalveren ƒ4060; Biggen 2540; Schapen 80 ƒ110; Lammeren ƒ60ƒ100; Melk- en kalfkoeien 800-^ 1250; Vare koeien 600850; Vaar zen ƒ580—ƒ880; Pinken ƒ375— 575, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer iets minder, handel slepend, vooral niet hoger dan maandag. Vette kalveren: aanvoer even meer, handel vlot, prijshoudend. Graskalveren: aanvoer iets gro ter, handel stil, prijzen onveran derd. Nuchtere kalveren: aan voer ruimer, handel redelijk, niet geheel prijshoudend. Biggen aanvoer korter, handel flauw, prijzen als vorige week. Slacht paarden: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prima jonge paarden iets stijver in prijs, verder onveranderd. Scha pen en lammeren: aanvoer kort, handel kalm, 1ste kwal. iets stij ver in prijs, verder stabiel. Melk en kalfkoeien: aanvoer tamelijk, handel kalm, prijshoudend. Vare koeien: aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen als vorige wee):. Vaarzen en pinken: aanvoer ma tig, handel stil, prijzen constant. Axel I verloor van Terneuzen II De Terneuzense reserves heb ben maandagavond in Axel een mooie overwinning bevochten op het eerste tiental van „Lan dau". De strijd om het kampioen- schan in de Ze°uwviaamse com petitie van de Zeeuwss Schaak bond is door deze uitslag weer geheel open geworden. Aan het ze .de bord hadden de Terneuzenaars weliswaar een meevallertje, toen de „Landau- speler zijn damevoorsprong in een onbewaakt ogenblik weer kwijtraakte, maar de Terneu zense zege als geheel was stel lig verdiend. Met deze ploeg en vooral met deze opkomst moet Terneuzen ii in staat zijn vol gend seizoen naar de 1ste 1 'a~- se van de Zeeuwse Schaakbond te promoveren. De gedetailleerde uit lag was als volgt: Landau I Terneuzen II J. v. de Hagen C. Zegwaart 01 C. de Putter A. Hamelink' C. van Beest J. v. d. Ree V: J. Haak—A. Hamerlinck 01 M. JansenH. Barentsen O1 D. JansenM. v. d. Hoek 0— 1 W. v. Doe elaarJ. v. Es 10 M. MatteléJ. Frangoijs J. LensenF. Lammens C. van WijckA. Haak Totaal 3%6% De thuisclub had wit aan de even borden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3