PANG Uieme wxm Uit de Provincie Eric de Noorman - De ontembare AGENDA Kantongerecht Terneuzen Hel bespar a Heeft u uw vrouw al eens verrast ga% A i\ /1L\ .p. a a a ujuuuuut ft fta eens verrast met de nieuwe RANG rol Gevonden .voorwerpen KERKDiENST Buitenlands nieuws Vragen aan 5 <LftJJUUULOJUUUUUULOJUUUUUUUUUULftJUUUUUUUULftJUUU^^ TmnrmmnraTowmw'HrrrrrrrnTyaTmxirrHTrrrrinrrrrrrirrTmr'rrrfrirrnrrif^^ een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. SCHEEPVAARTBEWEGING KAN AAR TERNEIJZEN—GENT gedurende de maand december. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart: 221 289.619 Geschut afvaart: 216 293.466 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. Terneuzen 20 32.960 Sluiskil 9 18.164 Sas van Gent 1 5.184 BINNENVAART Opvaart. Stoom- en motorschepen Sleepschepen Aantal 1137 156 Ton 393.852 131.557 Afvaart. Aantal Ton Stoom- en motorschepen ,1229 414.807 Sleepschepen 158 130.667 Gelost of geladen te: Terneuzen Sluiskil Sas van Gent Aantal 210 186 205 Ton 77.419 88.226 67.133 TERNEUZEN. Verkeersongevallen Gistermorgen omstreeks 9 uur reed de 10-jarige D. P., wonende in de Tholensstraat. op zijn fiets op de Schoolweg in de richting Axelsebrug, toen hij ter hoogte van de garage van de Z.V.T.M. werd ingehaald door een truck met oplegger. Volgens de scholier week de bestuurder van de truck, A. de B.. wonende alhier, nadat hij was voorbijgereden te vlug weer naar rechts, waardoor de fiets bekneld raakte tussen de trottoirband en het rechterachterwiel van de truck. Hoewel de fiets zwaar be schadigd werd, bekwam de knaap geen letsel. Gisteravond te 20.40 uur had de bestuurder van een vracht auto, P. van den E. uit Rhoon, in de Axelsestraat bij het bouwwerk voor een gebouw van de P.Z.E. M. een waterpomp gelost, waar voor de bestuurder een paar bal ken van de vrachtauto over het trottoir en rijwielpad had ge legd om de waterpomp gemakke lijker op het bouwwerk te kun nen brengen. Uit de richting van het Zwaan tje kwam de verpleegster mej. Joh. D., werkzaam in het Julia- naziekenhuis, op haar bromfiets i,n de richting van de Emmalaan TERNEUZEN. De korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Nieuwe grijze broek, Van der Bent—Donker Korte-Kerkstr. 2; oaar zwarte glacé's, J. v. Minnen. Westsluis P 16; sleuteltje, J. Die- leman, Dokweg 13; huissleutel nr. 2, Jo Rcinhout, le Verbindings- sir. 4; damesportemonnaie, inh. 28,—, Vermeulen, Tulpstr. 15; speelgoedautootje, Leo in den Bosch, Noordstr. 42; bruine da mesportemonnaie met inh., Lij- baart, Noordstr.; groene want, M. v. d. Velde, Elleboog 3; witte ïjaal, A. de Jonge, Marijkestr. 27 kinderportemonnaie met inh., Ol- lebek, Smidswal 31; zakje met di verse sleutels, kantoor Prov. Boot, Vlissingen; speldje, Elsje Heide- fcamp, Geraniumstr. 14; porte- monnaie, Ineke Meeusen, Blok ken 15; pakje chocoladekorrels, Kan, Axelsestr. 101; baddoek, washandje en zeep, A. Rouw. Sta tionsweg 19; bankbiljet, VanTiel, Van Bovenstr. 45; «parapluie, don_ ker grijs ruitje, Van Overbeke, Westkolkstr. 36; blauwe padvin dersdas-. EUy van Driel, Rozen- 5tr. 21: paar rode kinderwantjes, Verschelling, Nieuwediepstr. 42; broche, J. van Luik, Axelsestr. 97. Aan het bureau van politie al- iirier zijn nog gedeponeerd: Ver schillende wanten en handschoe nen, portemonnaie met rits, siga retten-aansteker, Lipssleutel nr. 7, step, (op plankje staat H. Meijer), blauw fietspompje, blau we das, motoronderdeel. gereden. Te laat bemerkte zij de over het rijwielpad gelegde bal ken, waardoor zij met het voor wiel van de brommer tegen een der balken reed. De bromfiets werd vrij zwaar beschadigd. Mej. D. kwam er met de schrik vanaf. Algemene ledenvergadering K. V. P. Onder voorzitterschap van de heer W. Weterings en in aan wezigheid van het lid van Ge deputeerde Staten, de heer ir. G. P. M. Dikötter, pastoor Van Campen en verscheidene leden van de K.V.P. afdeling Sluiskil, hield de afdeling Terneuzen van de K.V.P. haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer H. Colsen uit Sluiskil met een speciaal woord welkom. De secretaris, de heer J. Eec- kelaar, wees er in zijn jaarver slag op dat de activiteit in de K.V.P. gedurende 1957 zich hoofdzakelijk had bepaald tot administratieve opbouw, n.l. de centrale ledenadministratie. Bij de ingekomen stukken was een schrijven waarin een cursus werd aangekondigd voor de po litieke ontwikkeling der leden. De penningmeester, de heer F. Hagenaer, gaf een overzicht van de financiën. De kas sloot met een batig saldo. Het belangrijkste punt van de agenda volgde hierna n.l. de candidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen die in mei a.s. zullen worden gehou den. Als candidaten werden aan gewezen de heren W. Weterings, H. de Meijer, F. C. Mechelinck, A. Timmerman, P. de Bruijn, E. Ghuijs en A. Luijten. De heer J. van Kessel aanvaardde de functie van propagandaleider. De voorzitter vroeg de aan dacht voor het K. R. O.-aether- forum, dat op 6 maart a.s. te Sluiskil zal komen. Behalve ir. Dikötter, die als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen van meer algemene aard zou beantwoor den, waren de drie Katholieke raadsleden, de heren dr. M. Camps, W. Weterings en C. Complet aanwezig om vragen op gemeentelijk terrein te be antwoorden. De eerste vraag die aan het forum werd gesteld ging over de woningtoewijzing voor Zeeland dit jaar. Ir. Dikötter deelde mede dat ook het provinciaal bestuur diep teleurgesteld is over het aantal (500). Hij kon mededelen dat de Commissaris der Koningin reeds bij de mi nister is geweest om hierover zijn beklag te doen. In Terneu zen alleen zijn ongeveer 700 woningen nodig, zo werd mede- deeld. Een antwoord op de vraag be treffende de Westelijke Rijks waterleiding werd met spanning tegemoet gezien. De heer Diköt ter wist hieromtrent mede te delen dat technisch de zaak rond is, maar dat het object onge veer 7% miljoen gulden gaat kosten. Hij verwachtte dat zeer binnenkort de vier overige ka naalgemeenten evenals Terneu zen een principebesluit zullen nemen en dat daarna spoedig onderhandelingen met het de partement zullen worden ge opend. Ir. Dikötter was tenslot te van mening dat, wanneer eventueel het werk niet onmid dellijk in zijn geheel zou worden uitgevoerd, Sluiskil wel het eer ste gedeelte zal zijn dat zal wor den geholpen. Naar aanleiding van een vraag over het Sloeplan zei de heer Dikötter dat er mensen in Z. Vlaanderen zijn die menen dat het Provinciaal bestuur meer aandacht heeft voor dit plan dan voor ons gewast. De heer tegen. Maar voor het Sloeplan was een gegadigde n.l. „De Schelde" WOENSDAG 22 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Ik wil mijn kind terug. DONDERDAG 23 JAN. TERNEUZEN: Concertgebouw, 7.30 uur: Ontspanningsavond Z.F.M. - L.J.G. Opvoering: Potasch en Perlemoer met va kantie. ZAAMSLAG: Café R. J. van de Veke, 2 uur: Openbare ver koping van een woon- en win kelhuis met garage en schuur tje aan de Polderstraat. te Vlissingen. Hij deelde in ver band hiermede mee dat binnen kort een vergadering zal wor den gehouden te Middelburg waaraan door de Provinciale Besturen van Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland zal worden deelgenomen en waar de ontwikkeling van het Wester- scheldebekken zal worden be sproken. Deze ontwikkeling zal van grote invloed zijn voor de toekomst van Zeeland, aldus spreker. Pastoor Van Campen toonde zich verheugd over de waarde ring die het gemeentebestuur heeft voor 't Katholieke jeugd werk, waarvan uiting werd ge geven in het jaarverslag van de Gemeentelijke Maatschappelijke dienst. Hij had echter ook gele zen de bezorgdheid van burge meester mr. Teilegen over de baldadigheid der jeugd. „Wij Katholieken zijn breed van op vatting", aldus pastoor Van Campen," en wij willen graag met onze Protestants-Christelij ke broeders en met de Partij van de Arbeid aan één tafel gaan zitten om deze kwestie te bespreken. Wij zouden daarbij uit kunnen gaan van het prin- cioe dat ieder zijn werk op eigen principiële basis verricht. Maar, zo zei de pastoor met de meeste nadruk, laat de gemeente ons ruimte geven. Het kunnen mis schien onbewoonbaar verklaar de woningen zijn of barakken, maar wij moeten absoluut ruim te hebben, willen wij dit werk kunnen uitbreiden." Hij stelde zich voor dat wanneer Rijk, Pro vincie en Gemeente ieder een derde der kosten dragen, ook het particulier initiatief heel veel zal wilen doen. Naar aan leiding van dit pleidooi van pas toor Van Campen werd ook het zelfde euvel opgemerkt voor Sluiskil. Eerste importsinaas appelen. Dinsdag arriveerde op de los plaats van de N. S. de eerste wagonlading sinaasappelen van de nieuwe Spaanse oogst. Alvorens deze heerlijke sappi ge vruchten verder verhandeld worden, moeten deze eerst in kisten worden overgeladen, het geen veel werk vergt. Uiteraard bestaat er in han delskringen voor deze „eerste nieuwe" veel belangstelling en zal er zeker wel kooplust voor bestaan. Naar we van de initiatiefne mer van deze import, de heer J. Vroegop Jr., vernemen zal deze wagonlading nog door meerdere worden gevolgd. BIERVLIET Filmvoorstelling;. De Rijksvoorlichtingsdienst van het Visbureau te IJmuiden gaf te Biervliet, onder auspi ciën van de Vrouwenbond N.V.V. een tweetal filmvoorstel lingen. 's Middags was er een film voor de kinderen, waar de bekroonde film over de haring vangst „Schot te boord" en een film over de mosselkwekerijen werd vertoond. Voorts een film o/er de opleiding van jonge vissers. 's Avonds werd een program ma voor ouderen vertoond. De heer C. Kolkman, chef van de Voorlichtingsdienst, sprak een toelichtend woord. BOSCHKAPELLE Jaarvergadering „Helpt Elkander". Da vereniging van varkens houders „Helpt Elkander" hield in café P. Vonk haar jaarverga dering. Uit het verslag van de penningmeester bleek wel dat 1957 geen ongunstig jaar voor de verzekering is geweest. Met een batig saldo van 767,ste gen de kasmiddelen van 4202 tot 4969,Het aantal leden bedroeg per 1 januari 120. Het bedrag der uitkering werd vast gesteld op 1.50 per kg, terwijl voor biggen 40,zal worden vergoed. De contributie be draagt 7,per jaar. Voor dit bedrag zijn de leden tevens verzekerd voor hulp van de veearts. De aftredende bestuursleden de heren J. F. de Poorter, secre taris, en P. Vonk, penningmees ter, werden bij acclamatie her kozen. Geslaagd. Voor het praktijkdiploma Mo derne Bedrijfsadministratie, af genomen door de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens te Middelburg, slaagde de heer R. Naessens, alhier. Biljarten, In café P. Lambert alhier, vond het eerste treffen plaats in de driekamp op het biljart tussen Boschkapelle, Stoppel dijk en Axel. De thuisclub „De Treffers" had een goede start want zij bleef met 30 carambo les verschil de baas over het bezoekende „De Tol" uit Stop peldijk. De uitslag was als volgt P. Mangnus J. Fruijtier 10775 G. Mangnus H. Wijnacker 5083 J. Dobbelaar J. de Bakker 4458 M. Herman J. de Dijcker 2321 O. PoppeH. Goossen 3447 L. LambertA. Heijens 6225 A. de Bakker Th. Crombeen 57—30 J. Mel—J. Lauwers 2834 A. Mangnus J. Gelderland 3535 SAS VAN GENT. Tcneeluitvoerin g Zaterdagavond gaf de staf van de verkenners en welpengroep „André de Thaeye" uit Philippi ne een gastvoorstelling in het pa tronaatsgebouw te Sas van Gent voor de welpen en verkenners alsmede hun ouders en de leden van de „instuif" een toneeluitvoe ring. Gespeeld werd het blijspel „Een duur hapje". De belangstel ling voor deze genotvolle avcr, was zeer groot. Herwennen Levenskracht Voor donateurs, leden en'hun huisgenoten hield de afdeling Sas van Gent van Herwonnen Levenskracht een bijeenkomst waarbij de activiteiten van deze vereniging wérden besproken. Na afloop van het zakelijke ge deelte volgde een interessante causerie door de heer R. Plas- schaert uit Westdorpe over zijn reizen naar de Scandinavische landen. Door het vertonen van lichtbeelden kregen de aanwezi gen een indruk van het natuur schoon in deze landen. SLUISKIL Driekleurenschieting. Het soort schietingen, waarbij men moet trachten drie soorten vogels te bemachtigen van ver schillende kleur schijnt bij de handboogsportliefhebbers bij zonder in trek te zijn, want niet minder dan 47 schutters gaven te Sluiskil acte de présence. In de hoogvogelserie werd deze door de Belg L. van Laere uit Zelzate geschoten; schutter A. van Hecke nam de eerste zijvo gel mee over de grens (Bouchou- te) terwijl de 2e zij vogel bij De Baere uit IJzendijke belandde. In het klein spel heeft echter niemand kans gezien de drie kleurenserie, waarop extra pre mies stonden, te bemachtigen, i De heer Scheele wist nog een groene vogel te schieten, de laatste in 'het spel, waarmede hij de schutters die reeds twee kleuren hadden geschoten de kans op de premie ontnam. Cabaret. In het patronaat werd door enkele bij de Ster-vereniging aangesloten levensmiddelenbe- drijven uit Sluiskil en Westdor pe een ontspanningsavond ge organiseerd. Het cabaretgezel schap van Har, Bakker bracht een gevarieerd programma. Be halve toneel, schets en zang, trad ook een imitator voor het voetlicht. In de pauze besteedden de or ganisatoren het nuttige met het aangename door de aanwezigen in de gelegenheid te stellen aan een attractievolle verkoop mee te doen. De opkomst was bui tengewoon groot en voor hen die van gezonde ontspanning houden was hun inziens de tijd veel te snel gegaan. SLUIS. Uitvoering toneelgroep. De toneelgroep „Jantje van Sluis" gaf in het R.IC. parochie huis zijn jaarlijkse uitvoering. Dit keer werd een detectivespel in drie bedrijven gebracht, n.l. „De Vleermuis" is een wat te berts Rinehart en Avary Hop- wood. De zaal was tot de laat ste plaats uitverkocht. „De Vleermuis" is een wat te ingewikkeld stuk om door een middelmatig gezelschap vertolkt te worden. Tot het laatste ogen blik begreep het publiek niet waar het nu eigenlijk om ging. Bovendien zal de groep meer zorg moeten besteden aan de uitspraak, dat zeer dialectisch was. Aan het slot van de avond bracht pastoor G. Rombouts dank voor de jaarlijkse activi teit en het publiek voor de mas sale opkomst. Biljartwedstrijd. In café Lamminsvliet organi seerde de klein-biljartclub „De Golf" een concours voor Sluis en omstreken. De uitslag luidt: 1. W. de RijckeE. Verstraete, Aardenburg2. E. Standaert M. Baerdemaker, Aardenburg 3. G. de BruijneJ. Cortvriendt, Sluis. Na afloop volgde een bal, ver zorgd door de Sluisse band „Ac- cordinetta" tijdens welk bal een goed geslaagde verloting plaats vond. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspoli tie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en te rug te bekomen aan de erachter vermelde adressen Paar kinderwantjes, Axelse str. 151; zilveren ringetje, Veer- str. 1; portierkruk (auto), Reu- zenhoek C 23; herenschoen (in- steker), Achterstr. 31; heren- glacé-handschoen, Axelsestr. 51. ZUIDZANDE Jaarvergadering; Bond Ouden van Dagen. De afdeling Zuidzande van de Algemene Bond van Ouden van Dagen hield in hotel „De Zwaan" alhier haar jaarverga dering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de af deling, de heer A. A. Verbuijt, een bijzonder woord van wel kom tot burgemeester en mevr. Everwijn en bracht hun dank voor de grote belangstelling die zij steeds voor de bejaarden to nen. Spreker betreurde het ver der dat de belangstelling voor deze vergadering zo gering was en zeide te hopen dat dit in de toekomst zal verbeteren. De rekening van de penning meester werd goedgekeurd, ter wijl ock het verslag van de se cretaris algemene instemming verkreeg. De aftredende bestuursleden: de heren M. Kamers en W. de Kramer werden met algemene stemmen herkozen. Na afloop der vergadering bleef men nog geruime tijd on der het genot van een kopje koffie met gebak, gezellig bijéén. DONDERDAG 23 JANUARi. OUD-GEIIEF. GEMEENTE. Terneuzen: 7 uur de heer Maize Het kantongerecht te Terneu zen kwam gistermorgen in open bare strafzitting bijeen. Kanton rechter was mr. H. v. d. Belt; officier van Justitie mr. Th, Le- bret. Met of zonder slot. De zaak tegen de heer L. C. V., sluisknecht te Terneuzen, was de vorige zitting aangehouden. De heer V. had beweerd, dat zijn rijwiel op de avond van de 9de november 1957 des avonds om 20 uur 30 wél op slot gestaan had en dat hij het slot had ge opend kort vóór zijn fiets met enige andere door de politie op ten vrachtauto naar het politie bureau was gebracht. De adju dant van de gemeentepolitie E. R. onder wiens leiding de be wuste rijwielaktic werd uitge voerd getuigde, dat het rijwiel van V. niet naar de auto gedin gen hacl behoeven te worden, wat wel het geval zou zijn ge weest, wanneer het rijwiel op slot had gestaan. Da kantonrechter zei, dat do vraag, of hét rijwiel al dan niet op slot gestaan zou hebben in het geheel niet belangrijk meer was, aangezien op dat moment de gemeentelijke politieverorde ning het plaatsen van rijwielen aan de openbare weg na zons ondergang' verbood. Inmiddels heeft de gemeenteraad deze poli tieverordening gewijzigd i;i dien zin, dat .tot middernacht rijwie len mogen worden geplaatst, voorzien van een slot. Deze ver ordening heeft evenwel thans nog geen kracht van wet. V. liet zijn bewering los, dat de fiets op slot gestaan zou hebber,, terwijl de officier het een dui delijk geval van overtreding vond en eiste de gebruikelijke boete van 3 subs. 1 dag, waar na de kantonrechter conform vonniste. P. G. te Souburg, kapitein bij de Prov. Stoombootdienst, had op 20 september 1957 als kapitein van de „Prins Willem I" een na- vigatiefout gemaakt, waardoor het binnenschip „Zeeland" met het berghout van het achterschip vrij ernstig werd beschadigd. De heer G. meende, dat de „Zee land" stil lag, aangezien geen schroefwater te zien was en nam daardoor aan, dat de „Zeeland" aan de „Prins Willem I" „voor rang" wilde verlenen. Deze in druk had de stuurman De K. ook gekregen. De „Prins Willem I" Koerste dan ook full speed langs de oosthavendam, met aan stuur boordzijde de „Zeeland". Op dat moment kwam de „Zeeland" snel opzetten. Stoppen en achteruit- draaien om zodoende achter de „Zeeland' om in de haven te komen zou in dit geval een zekere ondergang van de „Zee land" hebben betekend, omdat de „Prins Willem" de „Zeeland" dan had gespiest. Onder de gegeven omstandigheden bleef de kapitein van de „Prins Willem I" niets anders over dan nog vóór de „Zeeland" trachten te komen, bij welke poging de „Zeeland" met het berghout van het ach terschip werd geraakt. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie en schipper van de waterpolitie H. H. kwam een en ander bevestigen en oordeelde, dat de kapitein van de „Prins Willem I" onder de gegeven om standigheden niet anders had kunnen doen, omdat hij reeds te ver genaderd was toen de „Zee land" kwam opzetten. De officier eiste tegen G„ om dat hij niet voor de „Zeeland" geweken was, 35 subs. 7 dagen. De kantonrechter vonniste 25 subs. 5 dagen. Rekening houden-' de met 'i feit, da; G. als invaller op de „Prins Willem I" dienst deed en het al drie jaar geleden was, dat hij op deze lijn dienst had gedaan, terwijl bovendien de stuurman De K., die regelmatig op deze dienst vaart, geen ander advies had gegeven aan de kapi tein, toen deze besloot door le varen. R. T. M. D., chauffeur te St. Jansteen, was ten laste gelegd, dat hij de doorgang voor het tegemoetkomende verkeer niet had vrijgelaten. Op de bewuste avond van 11 augustus om 11 uur belandde bakker P. A. M. van W. uit Hon- tenisse in een wolk rook. Hier door werd hem het uitzicht be nomen en tornde hij plotseling tegen de aanhanger van een vlasauto op. Het was gebleken, dat twee vrachtauto's langs de I weg stonden. De eerste had de tweede aangetrokken. Toen deze I laatste auto begon te draaien veroorzaakte die een zodanige! rookontwikkeling, dat de om geving in een wolk van rook werd gehulü. De aangetrokkcil wagen wilde de voor hem staan! de wagen passeren en was na f dien weer achter de eerste auto! komen te staan. De aanhanger! bevond zich toen echter nog mid-l den op de weg, daardoor eenl gedeelte van de linkerwegheht I blokkerend. Bakker- M., die goed I rechts reed, botste tegen dez" aanhanger aan. De reparatie kosten bedroegen, zoals thans ter zitting bleek, 210. Conform de I eis werd D. bij verstek tot 301 subs. 6 dagen veroordeeld. Del heer M. wer d de raad gegeven I de reparatiekosten op de tegen-1 partij te verhalen. Mej. J. A. de F-, zonder beroepI te Axel, reed op 20 juli langs del zijde van de Markt te Oostbui:; I waar dat verboden was. Veid.f verklaarde ter plaatse niet be l kend te zijn en ook niet op het verkeersbord te hebben gelet. Dat laatste nam de kantor-1 rechter haar echt kwalijk. Bel officier eiste 10 subs. 2 dagen I Verdachte De F. zei, dat haail vriendin gelijk met haar wasf verbaliseerd en dat zij een schik king van 5 heeft gehad. Zi| vond het niet billijk, dat haar ml 10 voor het zelfde feit wero| opgelegd. Dat vond de kantonrechter! ook niet en vonniste tot 5 subsj 1 dag. FRANKRIJK Minister over de Sahara Het olieveld van Hassi-Me- saoed in de Sahara bevat na alle waarschijnlijkheid -500 joen ton olie, aldus de Fran] minister voor de Sahara, Lejeune, in een vraaggespr dat hij heeft toegestaan af het blad „Paris Presse". Lejeune deelde verder medl dat einde 1959 een buisleidiq met een middellijn van 24 du gereed zal komen voor het v(j voer van olie naar de Middel landse Zee. In 1960 zal de: buisleiding 7 miljoen ton olfl kunnen vervoeren, welke capif citeit wordt uitgebreid tot miljoen ton per jaar in 1962. De minister deed voorts dedeiingen over de kwestie vaj de buitenlandse deelnemicl aan de exploitatie van olievel den en andere welvaartsbron nen in de Sahara, zoals J landbouw, de watervoorziening door middel van kunstmatii regen en de toepassing vaf zonne-energie. Wat de deel» ming van buitenlandse kapital betreft verklaarde hij, dat des slechts toegestaan zal zijn in d vorm van associatie met Fra: se groepen. BELGIË 72. Juist nu het ge sprek voor Eric inte ressant begint te wor den, gooit een krijger de kerkerdeur open en roept naar binnen: „Heer Svein vraagt naar u. kom snel, heer" De Noorman haast zich naar buiten, waar Svein, Thorwald en Olaf druk pratend te midden van hun krij gers bij de palissaden Staan. „Er wordt daar be hoorlijk op losgesla gen", gromt Svein af gunstig, als Eric zich bij hen voegt. „Ik ben benieuwd of Ottar het aflegt? In ieder geval is dat één tegenstander minder", merkt Eric droogjes op. Zwijgend volgen ze de strijd, die zich tussen de bomen op de hellin gen afspeelt. „Het komt deze kant uit en dat is wel vremed", mompelt Svein. „Het zijn toch niet onze eigen man nen? Er is een afdeling van Er- win's krijgers onderweg naar hier". Het antwoord op deze vraag laat niet lang op zich wachten. Een kleine groep vechtenden maakt zich opeens los uit het krijgsgewoel en stormt op O'af's burcht af, na gezeten door hun tegenstanders. „Hé daar, open de poort! Als jul lie niet wilt, dat we afgeslacht worden, opent dan vlu de poort", brult de voorste. „We leveren ons liever aan jullie over". Dc mannen op de borstwering staren elkaar stom van verbazing aan. Dan barsten ze in een vrolijke schaterlach uit. „Opent de poort", beveelt de Noorman tussen twee lachbuien door. „We zullen hen hartelijk bin nenhalen. hè? Het gebeurt tenslot te ook niet iedere dag, dat je aarts vijand je regelrecht in de armen loopt en daar nog blij om is ook". En spottend grijnzend haast hij zich naar beneden, waar Ottar de Zwaardbreker bijna trappelend van ongeduld voor de poort staat. Om een nieuwe tekst vaf de Braban^onne In een antwoord op een dl betreffende vraag van een van de Belgische Kamer v| Volksvertegenwoordiging hef de minister van Onderwijs i gedeeld, dat de Belgische nisterra ad een voorstel vant officiële commissie tot ging van de tekst van de bangonne niet aanvaardbj acht. ZWITSERLAND Skiër door rollende sneeuwbal om het levfj gekomen Een 24-jarige Zwitser, Ms: Etiënne, was maandag met| verloofde aan het skiën Porentruy in de Jura, teen] deren, die bovenaan de lingen een grote sneeu«| voortrolden. Op zeker ogenblik kwaisj sneeuwbal aan de rand vanj helling en rolde naar bene®" De bal werd groter en grot?] had een doorsnede van 21 -T ter, toen hij Etiënne trof meesleurde. Redders spoedden ziet I heuvel af achter de sneeu'l aan, maar toen zij de skié'l de sneeuw hadden opgegFj bleek hij door verstikkin? f het leven gekomen te zijn. DEBAT IN F NATION, VERGADE Lap vroegere gou' raai van Algerië Si dinsdagmorgen bij van een debat ov landse politiek in d tionale vergaderii waarom men „het v Tunesië's hulp aan lingen in Algerië Verenigde Naties was voorts van Frankrijk voor zij raketlanceerinrichti NAVO te zullen terug had moeten kere steun van zijn voor de Franse pol zien van Algerië. D se politiek in do I i-eld werkte zijns communisme in c leverde kritiek op Gaillard die naar zi voldoende haar ei, positie ten opzichte Ix'paalt. Voorzover de insc een verschuiving v; Financiën het, -blijki verslag der Eerste wingen over begro worden- gevormd d king komen. Hij verwacht dat die voor de insc I spaarbankboekje h sproken, hun saldo len aanvullen. Dat bij in belangrijke laten beïnvloeden te van de spaarba hem echter een op VRAGEN 0\ „GEVAL-PL Het Tweede Kan Lamberts heeft aar van Onderwijs, Ku ten schappen, van en Volksgezondheid tie de volgende scl gen gesteld: "J. Kunnen de juiste toedracht va de in het Stads- ei ziekenhuis te Uti patiëntje Joke Ha 15 januari j.l. en v< mededelen 2- Kunnen de m delen, welke mi woordelijk is voor c van zaken bij de be: patiënten in Aca< kernhuizen? 3. Op welke wijz is aan het licht gek radium in de neus- het kind is achti welke maatregele; deze ontdekking Stads- en Academis getroffen 4. Op welke wij: heeft de leiding var Academisch zieke: voegde diensten vi toezicht op de Vo gewaarschuwd en regelen hebben c daarna getroffen e regelen denken alsnog te treffen' 5. Zijn er ev rechtelijke en ei consequenties van te verwachten? 6. Zijn er of wc regelen getroffen van ge'oeurtenissei veel mogelijk te i zijn de huidige voegdheden daarto DE GAR/ MELKP Het Tweede Kar Borst heeft aan van Landbouw, Voedselvoorzienini de volgende vrage 1. Heeft de m genomen'van het het bestuur van 1 nehap voor één rantiemelkprijs v Por kg melk me vet? 2. Heeft de mi de hoogte gesteld Jiort nr. 282 va waarin voor 4 ge gende kostprijzen voor 100 kg melk? Friesland 31. 3. Is de mini i x> Drenthe ƒ33. 3. is de mini, van mening, da: noemde gebieden 5-0 ver boven de c t'ouwschap voorg hjke garantieprij f,ok in dit lope niet aan een t melkprijs te onti 4. Acht de mi -het bestuur van 1 schap geuite bezt weeprijzenstelsel rompslomp met met overdreven, •Iers óf voor de 'li de zwaardere gro gistreerd? 5. Wanneer b vragen bevestiger zouden worden, i ter het dan niét •houders in genot met verlies te lat

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2