Adenauer stelt topconferentie voor Minister Hofstra over het algemeen financieel beleid De Eerste Kamer besprak de nieuwe pachtwet Verkoop rentespaarbrieven zeer groot Oppositie verlaat Belgische Senaat Russisch plan voor het Midden-Oosten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN boelganins ontwapeningsvoorstellen teleurstellend CANADA BEREID TOPCONFERENTIE OP CANADEES GEBIED TE ORGANISEREN het britse lagerhuis over een topconferentie Sneeuw in West-Europa regering zal het mogelijke doen om te ver oplopende werkloosheid te bestrijden thans voor 109 miljoen gulden geplaatst brits-amerikaanse resolutie in de veiligheidsraad uit protest tegen aanwezigheid van minister rey De reis van Prins Bernhard sowjet-unie noemt pact van bagdad ernstige bedreiging van vredelievende staten uTankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.—; per week 18 cent Losse nrs 9 ct. EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine A ivertenties (géè- handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van iit Blad. 20 een! meer WOENSDAG 22 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4275 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Verschijnt dagelijks Adenauer verzoekt naleving van afspraak in Genève „Vereniging van Duitsland door vrije verkiezingen" Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag op de brieven van de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, geantwoord met een brief van negen kantjes, waarin hij voorbereidingen van een topconfe rentie door een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken voorstelt. De ministerconferentie zou echter moeten worden voor bereid door diplomatiek overleg. De ministers van Buitenlandse Zaken zouden het werk van de regeringsleiders zover kunnen voor- i bereiden, dat deze voor duidelijke beslissingen komen te staan, meent hij. Voorts wil Adenauer beëindi ging van de openbare briefwisse ling tussen Oost en West, omdat dat volgens hem niet de juiste manier is voor opheldering van de meningsverschillen die aan de spanning tussen Oost en West ten grondslag liggen. In de afge lopen paar jaar is gebleken, al dus Adenauer, dat op die manier geen vorderingen gemaakt kun nen worden. De bondskanselier verklaart, «lat de toestand zó ernstig is «lat elk passend middel aange grepen moet worden om tot constructieve oplossingen te komen. „YV'U zijn aan onze volken en de komende generaties ver plicht niets onbeproefd te laten wat een blijvende vrede nader bij zou kunnen brengen". Mijn grootste wens is, aldus A«ienauer, dat ik kan bijdragen aan een overeenkomst die een vreedzaam naast elkaar bestaan van alle volken gebaseerd op we derzijdse erkenning van zelfbe- sdhikkingsrecht, vrijheid en vei ligheid, verzekert. De bondskanselier acht Boelga nins ontwapeningsvoorstellen te leurstellend. Het instellen van 'n zone zonder kernwapens in Mid den-Europa vindt Adenauer van minder groot belang. Het gaat er niet om waar men vandaag of morgen de kernwapens zal op slaan, doch om. de principiële kwestie of men van produktie van kernwapens moet afzien, i Overigens had Boelganin zelf in j zijn eerste brief (van 10 decem- I ber) er op gewezen, dat kernwa- piens geen grenzen kennen. Adenauer betreurt het voorts, dat Boelganin vooral in zijn twee de brief (8 januari) de bonds regering ervan beschuldigt, dat zij in de NAVO een agressieve politiek voert, die ontwapening tegenwerkt en dat West-Duits- land op kernbewapening is over gegaan. „Deze objectief onjuiste beweringen" belemmeren 't her stel van goede betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en West- Dultsland. Volgens Adenauer dient men zich te onthouden van veronderstellingen die een toe nadering eerder belemmeren dan bevorderen. Adenauer steunt de voorstellen die president Eisenhower in zijn antwoord op Boelganins brieven heeft gedaan. (Geen kunstmanen en ruimteraketten voor militair gebruik, stopzetting van de pro duktie van splijtbaar materiaal voor militair gebruik, stopzetting van de kernproeven, gecontro leerde ontwapening). Voorts verzoekt Adenauer om naleving van de afspraak van Genève, waar de grote vier verklaard hebben dat Duits land door vrije verkiezingen verenigd moest worden. De vreedzame coëxistentie waar de Sowjet-Unie naar streeft eist volgens hem eerbiediging van de territoriale onschend baarheid en soevereiniteit, ook voor het Duitse volk. De her eniging van Duitsland is niet een zaak van twee regeringen, die van Oost- en West-Duits- 'and, doch een zaak van het ge hele Duitse volk, zo besloot de bondskanselier. Antwoordt aan Boelganin I ®e Canadese premier, Diefen- 'aker, heeft de Sowjet-Unie in antwoord op Boelganins brief feegedeeld, dat Canada bereid Js een topconferentie tussen Dost en West te organiseren, zo wordt uit gezaghebbende bron in Ottawa vernomen. Diefenbakers brief is in het af gelopen weekeinde in Moskou beasor^d. De Britse waarnemende pre mier, Butler, heeft dinsdag be loofd, «lat hij aan premier Mac- Millan, die op het ogenblik in Nieuw Zeeland is, de mening van het Lagerhuis dat „een geslaagde topconferentie" nodig is, zal toe enden. Verscheidene labourleden had den dinsdag in het Lagerhuis aangedrongen op een topconfe rentie. De labourleider Gaitskell betoogde, dat de voorbereidingen voor een dergelijke conferentie niet noodzakelijkerwijs door een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, waartegen de Sowjet-Unie bezwaar heeft, hoeft te geschieden. Men zou ook diplomatieke kanalen kunnen be nutten. Ook was er volgens Gaitskell veel voor te zeggen om een topconferent' - beschou wen als een middel om het ijs tussen Oost en West te breken, en dat die conferentie niet per se voor alle kwesties een volledige regeling hoeft op te leveren. Butler was het er mee eens, dat men niet hoefde vast te hou den aan een bepaald soort voor bereiding, als zij maar goed was. Hammarskjoeid over het vraaggesprek van dr. Drees inzake Nieuw-Guinea Op «Ie persconferentie, die de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oag Hammarskjoeid, dinsdag te New York heeft ge houden, werd hein door een ver slaggever een vraag gesteld over het vraaggesprek van «1e Neder landse eerste minister, «Ir W. Dr«>es, met «1e vertegenwoordiger van een Amerikaans persbureau, waarin «Lr Drees o.m. stelde, dat het thans aan de Verenigde Na ties was om zich in te' laten met de anti-Nederlandse campagne, die in Indonesië is ingezet, met de bedoeling Nederland hierdoor te dwingen Nederlands Nieuw- C.uinea aan Indon«>sië over te «kragen. Hammarskjoeid antwoordde, dat een loutere persverklaring K<'cn aanleiding voor de Verenig de Naties kon zijn zich met hel Indonestseh-Nederlandse geschil te gaan bezighouden. „Indien de Nederlandse regering dit wik moet zij daartoe rechtstreeks «1e wens te kennen geven", verklaar de hij. In vele delen van Europa ligt een tlikke laag sneeuw. In Lo tharingen (Oost-Frankrijk) is een aantal dorpen van de buiten wereld afgesneden. Eveneens zijn alle bergwegen tussen Zuid-Sla- vië en Oostenrijk door sneeuw versperd. In Karinthië zijn ver scheidene plaatsen geïsoleerd en het gevaar van lawines neemt toe. Elders in Oostenrijk heerst «jchter een voorjaarsachtige tem peratuur. Voorts zijn uit Scandinavië, Duitsland, Zwitserland en Noord- Italië berichten over zware sneeuwval en strenge vorst ont vangen. In Londen viel de eerste sneeuw van deze winter. In ande re delen van Engeland ligt al veel sneeuw, waardoor het ver keer in sterke mate wordt belem merd. In de Verenigde Staten zijn Kansas City en grote gebieden van Missouri door sneeuwstor men getroffen. In New York was het, na enkele zeer koude dagen, ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Naar aanleiding van de in het voorlopig verslag der Eerste Kamer gestelde vragen ten aan zien van de anti-cyclische budget- politiek en de mogelijkheden tot bestrijding van een inflatoire ont wikkeling, merkt de minister van Financiën in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig ver slag der Eerste Kamer omtrent de algemene financiële beschou wingen over de rijksbegroting 1958 op, dat hij hoewel hij met de president van de Nederland- sche Bank het gevaar van over schatting van de bedoelde instru menten van economische politiek volledig erkent wel degelijk praktische mogelijkheden voor De Eerste Kamer heeft dins dag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp lot nieuwe regeling van de pacht. De heer Zegers (K.V.P.) geeft als zijn oordeel te kennen, dat de door de regering gegeven mo tivering voor deze Pachtwet on juist en ontoereikend is. Uit gangspunt voor deze wetgeving behoort zi. te zijn, dat de boer en de tuinder een zeer belangrijk deel van de voortbrenging ver zorgen en anderzijds, dat zij een bestaan verdienen waarop zij rechtens aanspraak kunnen maken. De pachtwet had zich naar zijn oordeel moeten beperken tot da regeling der rechtsverhoudingen. Spr. ontwikkelt enige prakti sche bezwaren tegen het ontwerp o.a. met betrekking tot de beze'- ting en de werkwijze der grond kamers. Ondanks enkele feilen is z.i. het ontwerp pachtwet een ver betering in vergelijking met het pachtbesluit. Daarom zal spr. er gaarne zijn stem aan geven. De heer De Grooth (VVD) be toogt dat het pachtbesluit 1941 het Nederlandse volk eenvoudig is opgelegd. Er was toen geen parlementaire controle mogelijk. De motivering is eenvoudig, dat het pachtbesluit 1941 door de rechtsovertuiging inzake de re geling van dat besluit is gesanc tioneerd. Nu zijn allerlei principiële din gen eenvoudig overgenomen uit het besluit van 1941. Ligt hier niet achter zo vraagt hij dat men streeft naar twee din gen: indirecte pachtdwang en op sommige punten dwangpacht. Uitvoerig zet de heer De Grooth zijn opvatting uiteen, dat er met deze wet sprake kan zijn van dwangpacht. Wanneer men de voor- en de nadelen echter tegen elkander afweegt, zal men z.i. vóór het ontwerp moeten kiezen, omdat het belangrijke thans bestaande bezwaren opheft. Hij verklaart dankbaar te zijn voor de uitdruk kelijke vermelding van het rede- jk belang van de verpachter. De here Rip (A.R.) meent, dat er voor een Eerste Kamerlid niet veel meer overblijft dan de ba lans voor de vóór- en nadelen op De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaaibrieven 1957 tot en met 15 januari j.l. reeds heeft opgeleverd ca. 109 miljoen gulden. Als gevolg van de bepaling in het prospectus, dat vanaf 16 januari j.l. rente moet worden bijbe taald is de verkoop gedurende de dagen aan die datum voorafgaand zeer groot geweest. In totaal zijn thans ea. 381.000 rente-spaarbrieven verkocht. Van het recht om voorkeur voor bepaalde gemeenten te kunnen uit spreken is zeer druk gebruik gemaakt. De hoeveelheid ingekomen kaarten is zó enorm groot, dat het nog ongeveer een week zal duren voordat aan de gemeenten het bedrag van de tot 15 januari uitge sproken voorkeur kan worden opgegeven. te maken. Nu de paehtwetkoek is gebakken zegt spr. alleen be langstelling te hebben voor de smaak ervan. Spreker verklaart zich tegen socialisatie van da cultuurgrond, zoals die door de socialisten wordt voorgestaan. Zo is het zijns inziens duidelijk dat velen terughoudendheid betonen als hei gaat om bedrijfssanering. Na enige bedenkingen tegen bepaalde artikelen te hebben ge opperd verklaart de heer Rip, dat zijn fractie haar stem niet. aan het ontwerp zal onthouden. De heer Lot ..va» (WD) be toogt dat bij het landbouwprijs- beieid te weinig rekening wordt gehouden met de kapitaalbehoef te van de landbouw. Wanneer men gesteld wordt voor de keuze: geen pachtwet ot deze, dan moet men de onder havige accepteren, meent spr. De heer Hoogland (Arb.be groet de nieuwe minister, hij noopt hem zoveel mogelijk te kunnen steunen. Omstandig bespreekt de heer Hoogland de geschiedenis van de regeling van de pacht. De huidige regeling is een zegen voor de boerenstand geweest. Hij moet cr niet aan denken, ai- dus spr., hoe het er in ons land zou uitzien als men de na-oorlog- se tijd had moeten doorkomen zonder regeling. De grondkamers krijgen aller lei bevoegdheden, die de weg kunnen openen tot het elimine ren van kleine bedrijven. Het zijn wel geen verplichtingen, maar z.i. bestaat het gevaar, dat die bevoegdheden zo worden ge bruikt. Spr. verklaart akkoord te gaan met controle van pachtprijzen. Een bezwaar is z.i., dat de be staande pachten wordt be schermd, maar niet de wordende pachter. De heer De Vos van Steen wijk zegt, dat het wetsontwerp in de Tweede Kamer belangrijke ver beteringen heeft ondergaan. Voor hem en enkele van zijn tractie gerjoten is het echter zeer moei lijk het te aanvaarden. De heer Geuze (C.H.) sluit zich aan bij de woorden van af- scheid jegens minister Manshoit en van welkom tot minister Von deling. Na een historisch overzicht over het paehtrecht te hebben gegeven zegt spr., dat door de verbeteringen, in de Tweede Ka mer aangebracht, een redelijk evenwicht in het ontwerp-pacht- wet is bereikt. Er valt het no dige in te waarderen. Tegen be perking. van het eigendomsrecht ontwikkelt spr. bezwaren. Niet dan na lang beraad is zijn fractie er toe gekomen haar steun te geven aan de bepalingen samenhangende met de land bouwkundige toetsing en aan het gehele wetsontwerp. De heer Van Meeuwen (KVP) acht liet aantrekkelijk, dat het wetsontwerp het in belangrijke mate mogelijk maakt dat een boerengeslacht meestal voor lan gere tijd verzekerd kan zijn van de boerderij. Hij hoont, dat de goede ver houding tussen pachter en ver pachter onder de nieuwe wet zal blijven bestaan. Spiekers fractie staat het be houd van een eigen geëerde boe renstand voor en zij hoopt, dat het landbouwbeleid daarop zal zijn gericht. Te ruim half zeven wordt de vergadering verdaagd tot heden ochtend half elf. Dan komt de regering aan het woord. een compenserende of neutralise rende budgettaire politiek aan wezig acht. Voorts zegt de minister dat hij de fiscale politiek, welke het mo gelijk maakt staatstaken van eerste urgentie op sociaal en an der gebied uit te voeren, bene vens het loon- en prijsbeleid, ziet als belangrijke middelen tot het bereiken en handhaven van een redelijke levensstandaard voor brede lagen van ons volk. De regering zal met de midde len welke daarvoor beschikbaar kunnen worden gesteld, het mo gelijke doen om door gerichte maatregelen een te ver oplopen de werkloosheid te bestrijden. Overigens wijst de minister er op dat de deviezenreserves de laatste jaren sterk zijn gedaald en dat, mede gezien de ontwikke ling in Indonesië er evenmin reden is tot grote ongerustheid t.a.v. de betalingsbalansontwik keling bij normale voorraadvor- ming. i Er is nochtans wel hoop, «lat de betalingsbalans in 1958 beter zal zijn dan in 1957, mits het re geringsprogramma tot verminde ring van de uitgaven en verho ging van de overheidsinkomsten worden aanvaard. Een minder diep ingrijpen, zo als in 't voorlopig verslag wordt bepleit, vindt geen rechtvaardi ging in de gegevens over de hui dige situatie in vergelijking met die van enkele maanden geleden. Ofschoon de laatste maanden onmiskenbaar een ontspanning in de economische situatie op treedt, is het totale beeld naar de mening van de minister nog niet van dien aard dat een be- stedingsverruimende impuls of een verzwakking van het alge mene restrictieve beleid op dit moment op haar plaats zou zijn. De betalingsbalans op lopende rekening vertoont de laatste tijd weliswaar een verbetering, doch het moet voor mogelijk worden gehouden dat dit ten dele samen hangt met een teruggang in de i voorrandvorming. Indien en voor zover dit het geval is, kan er nog niet van een fundamentele ver betering worden gesproken. Het komt de minister het meest aan bevelenswaardig voor de werk loosheid te beperken door zon der het restrictieve beleid wezen lijk aan te tasten bijv. een ver schuiving van bestedingen te be werkstelligen naar die gebieden c.q. bedrijfstakken waar de ver mindering van de werkgelegen heid zich het sterkst doet gevoe len. Naar aanleiding van een aantal opmerkingen uit de Eerste Kamer over de houding der rege ring tijdens de valuta-onrust in augustus 1957, deelt de minister van Financiën mede dat de rege ring het standpunt had inge nomen dat de beste bijdrage tot herstel van het vertrouwen ge vormd werd door een gezonde rijksbegroting voor 1958. Van ge ruststellende mededelingen van de zijde der regering over de po sitie van de gulden is welbewust afgezien, in de overtuiging dat officiële communiqué's, uitgege ven na de devaluatie van de Franse franc, eerder averechts zouden hebben uitgewerkt. De Britse en de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties hebben dinsdag een resolutie op gesteld met het oog op het debat dat vandaag in de Veiligheids raad zal worden gehouden n.a.v. een Jordaanse klacht over een Israëlische herbebossingsproject in de gedemilitariseerde zone. In de resolutie wordt een beroep op Israël gedaan de herbebossing tijdelijk te staken, om. de span ning te verminderen en nieuwe incidenten te voorkomen. De Katholieke oppositie heeft dinsdag de vergadering van de Belgische Senaat verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de minister van Economische Zaken, Rey, die onlangs benoemd is tot lid van de Europese com missie van de E. E. G. en die in de Senaat een wetsontwerp be treffende de nationale raad voor de steenkoolmijnen kwam toe lichten. De C. V. P.-er Strye diende een motie in, waarin hij Rey welis waar feliciteerde met zijn benoe ming, doch waarin hij tevens wees op de onverenigbaarheid van een ministersfunctie met het lidmaatschap van de Europese commissie. Strije achtte Rey niet bevoegd om het wetsontwerp te verdedigen en hij vroeg verda ging van het debat. Minister Rey verklaarde, dat hij overleg had gepleegd met de voorzitter van de Europese com missie, de Duitser Hallstein, die in net zo'n moeilijk parket ver keert als hij. Hallstein was even als hij van mening, dat men zijn functies niet op stel en sprong kon neerleggen. In dit verband merkte Rey op, dat hij een jaar aan het ontwerp dat nu in debat kwam, had gewerkt. Prins Bernhard is dinsdag in Freetown aangekomen, de hoofd stad van Sierra Leone, waar hij een dag zal verblijven aivorens zijn reis naar Liberie voort te zetten. De Prins is in Freetown ver welkomd door gouverneur sir Maurice Dorman en heeft in het huis van de gouverneur overnacht. De Sowjet-Unie h«?eft dinsdag voorgesteld van het Midden-Oos- ten, inclusief de landen van het Pact van Bagdad, een „zone van goede nabuurschap" te maken, zonder laneeerplaatsen voor ra ketten en zonder kernwapens. Dit voorstel, vervat in een be kendmaking van het Sowjetpers- bureau Tass, is minder dan een week voor de ministerconferentie van het Pact vdn Bagdad in An kara uitgegeven. Die conferentie zal door de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dul les, worden bijgewoond. In de bekendmaking, uitgege ven door de woordvoerder van het Sowjet-ministerie van Buiten landse Zaken Iljitsjef, worden de Verenigde Staten ervan beschul digd, dat zij in de landen van het Pact van Bagdad raketbases en opslagplaatsen voor kernwapens willen aanleggen. Wat dit aan gaat willen de Verenigde Staten besluiten van de NAVO-raad van december door de ministerraad van het Pact van Bagdad laten overnemen, zei Iljitsjef. De Sowjet-verklaring zegt voorts, dat Dulles naar Ankara gaat om het militaire Pact van Bagdad nieuw leven in te blazen. De Verenigde Staten zijn van plan de leiding over te nemen. Zij en Engeland beschouwen het pact als een der middelen om ver deeldheid in de Arabische wereld te zaaien. Voorts heeft de deel neming van „bepaalde leden van het pact aan de aanval op Egypte en de voorbereiding voor een mi litaire aanval op Syrië weer eens bewezen, dat het pact een ern stige bedreiging van vredelieven de staten is". Perzië, Pakistan en Irak wor den geprezen omdat zij de „agres- sievq handelingen" tegen som mige Arabische landen niet heb ben willen steunen. De verklaring bevat de waar schuwing aan Turkije, dat aanleg van raketbases op Turks gebied een „groot gevaar voor alle lan den van het Midden-Oosten" zou betekenen. Voorts wordt opgemerkt, dat „alles er op wijst" dat men in Ankara zal proberen het Pact van Bagdad, de NAVO en het Pact voor Zuidoost-Azië samen te voegen. Hoongelach Strye's motie werd daarop ver worpen en de Katholieke senato ren verlieten onder hoongelach van de socialistische meerderheid de vergaderzaal. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft dinsdag eenstemmig een resolu tie aangenomen, waarin gewezen wordt op de voordelen die Brus sel bieden kan als zetel van de Europese instellingen. PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN Tussen een boven Groenland aanwezig hogedrukgebied en een relatief lagedrukgebied boven de Noordzee voerden noordelijke winden dinsdag ovei de Britse eilanden lucht aan, die afkomstig was uit de Poolstreken. In deze stroming kwamen kleine storin gen voor, die van Engeland na r. het oosten ombogen en daarbij dicht langs of over ons land be wogen; ze brachten ons plaatse lijk sneeuwbuien, gepaard met windstoten tijdens buien. De tem- peraturen liepen op de meeste plaatsen tot even boven 't vries punt op. De tussen 7 en 19 uur gemeten neerslaghoeveelheden bedroegen op de meeste plaatsen enkele millimeters. Vandaag komt er nog weinig verandering in het weer. Ook dan zullen plaatselijk sneeuwbuien voorko men. De wind blijft meestentijds zwak tot matig tussen zuid er, west. Ook in de temperaturen komt weinig verandering. medegedeeld door hel K.N.M.I. te De Bilt. geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. YVeinig verandering Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuwbuien. Zwakke tot matige, af en toe vrij krach tige wind. in hoofdzaak uit zui delijke richtingen. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt. DONDERDAG 23 JANUARI. Breskens Terneuzen Kansweert Walsoorden v.m. 3.51 4.26 5.06 5.16 n.m. 4.12 4.47 5.27 5.37 ZON MAAN op onder op onder Jan. 23 8.34 17.10 9.35 21U0 24 8.33 17.12 9.56 22.33 25 8.32 17.14 10.17 23.57 27 8.29 17.18 11.03 0.40 28 8.28 17.19 11.31 1.44 29 8.26 17.21 12.04 2.48 30 8.25 17.23 12.45 3.50 31 8.23 17.25 13.34 4.49

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1