Uit de Provincie Binner RAC Ernstig verkeersongeluk op de Haagse Weg De oorzaak van het vergaan van de „Pamir" Nederland blijft hopen op ontwapeningsovereenkomst K r u i e) e n k AGENDA Waarom hoestend Wat brengt TERNEUZEN. Brand Te ongeveer tien minuten voor acht werd gisteravond de aan dacht van de lieer Filius, wonen de aan de Scheidekade, getrokken door een brandlucht in zijn wo ning, waarop hij een onderzoek instelde en in zijn administratie kantoor een hevige rookontwik keling bemerkte. Onmiddellijk deelde hij zulks mede aan de politie, die de brand weer alarmeerde. Deze rukte uit met de motorbrandspuit en daar de rookontwikkeling in het kan toorlokaal inmiddels zeer groot was geworden, begon zij (lire met twee stralen te spuiten. Het duurde enige tijd vóór de brand weer, onder leiding van de com mandant Van Strien, de vuur haard ontdekte. Deze bleek te zijn tussen het plafond van het op de begane grond gelegen ad ministratiekantoor. Hierna kon de brand spoedig worden geblust Bij het onderzoek bleek dat door oververhitting van een tus sen het plafond gelegen buis van de centrale verwarming de brand was ontstaan. Ongeveer 15 m2 plafond werd door de brand vernield, terwijl de waterschade in het kantoorlokaal aanzienlijk is. Examen machineschrijven en boekhouden. Voor het examen machine- schrijven slaagden: mej. E. J. C. de Kraker, mej. M. M. A. Kaan en de heer A. Moggré, allen te Biervliet; mej. W. E. F. de Mul en mej. M. J. Hakke, beiden te Sas van Gent; mej. H. J. van Al- tena en de heer J. H. L. M. van Alem, beiden te Sluiskil; mej. W, A. van der Maale te Hoek; mej. M. S. van Driel, mej. J. J. Bakker mej. E. Oppeneer teerv. vermel ding), en de heer P. Meeusen, allen 'te Terneuzen; mej. C. de Bruijne, mej. L. J. de Jonge cn de heer W. Kusee, allen te Zaam- Rij het op 10 en 11 dec. 1957 te Middelburg gehouden examen tioekhouden van de Stichting Ne derlandse Associatie voor Prae- üjkexamens slaagde mej. C. de Footer te Axel. Als bijzonderheid zij vermeid, dat zij voor alle examenonder delen het cijfer 10 behaalde, het geen bij deze examens een hoge uitzondering is. AXEL Prijskaarting Aan de zondag door de vereni ging „Ons Genoegen" in het café "La Paix" bij de heer D. Diele- man gehouden prijskaarting na men GO personen deel. De uitslag hiervan was; le pr. F. Markus--M. Kaijser; 2e pr. R. VoncltF. Groothaert; 3e p«r. J- de Wit—M. Dieleman; 4e pr. E. van HeckeC. Groothaert. Extra prijzen; F. RinnF. Jansen en J. de VisserA. de Bock. OOSTBURG Jaarvergadering Centiwm Kraamzorg. tn de alhier te houden jaar vergadering van het Centrum Kraamzorg van de gezamenlijke Groene Kruisverenigingen in West Zeeuws-Vlaanderen, zal voorzien worden in de vacature van een penningmeester. De agenda vermeldt verder ij.m. tariefwijziging en het ver tonen van een iilm. OTHENE Jaarvergadering „Onderlinge Hulp". Onder voorzitterschap van de heer W. de Zeeuw hield de ver eniging van varkenshouders „On derlinge Hulp" in 't verenigings gebouw alhier haar jaarvergade ring. Na een welkomstwoord van de voorzitter, bracht de heer Maas zijn jaarverslag uit, waar uit bleek dat 1957 voor de ver eniging een bijzonder gunsiig iaar is geweest. De inkomsten be^oQg£f «620.23 en de uitgaven alzo een batig saldo van 131,b8. Het kapitaal der jeremging Js hierdoor gestegen tot ƒ3014,07. Met algemene stemmen wer den de aftredende bestuursleden •ie heren F. Maas en J de Bruijne herkozen en in de vakature, wei d voorzien door de benoeming van de heer Jac. de Bruijne. Tot lid ■ier financiële commissie werd gekozen de heer J- de Feijter. Besloten werd de uitkering voor gestorven of onteigende varkens, ouder dan 3 maanden, vast te stellen op de laagste Rot terdamse marktprijs en voor da biggen de gemiddelde prijs der Rotterdamse biggenmarkt. De contributie bleef gehand haafd op 5,40 per jaar, voor eik verzekerd varken. Daar voor de rondvraag geen belangstelling bleek te bestaan, dankte de voorzitter de aanwezi gen voor hun opkomst en het naar gewoonte prettig verloop van deze jaarvergadering. SAS VAN GENT. Nederlands marionetten theater. De Z.V.U. heeft met de opvoe ring van „Rigoletto" door het marionettentheater van Bert Bruggeman uit Blaricum een suc ces van de bovenste plank gehad. De publieke belangstelling was zeer groot. De stemmige cantine- zaal van het sociaalgebouw van de N.V. Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent" was practisch ge heel uitverkocht. De opvoering van Giuseppe Verdi's bekende opera „Rigoletto" en de muziek van het Scala Theater te Milaan, deed de bezoekers spoedig ver geten dat zij in een zaaltje te Sas van Gent zaten waar de vaardige mensen van Bert Bruggeman al les zo tot in perfectie regelden, dat men zich in de opera waande. Het applaus na afloop en het slotwoord van de heer Jansen vertolkten de dank van de over- talrijke bezoekers. Propagandabijeenkomst Eouwfonds Nederlandse Gemeenten. Vrijdagavond organiseerde de afdeling Sas van Gent van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten een propaganda-avond. De gemeente-secretaris G. A. v. d. Hemel, tevens secretaris-penning meester van de afdeling Sas van Gent, leidde de spreker, de heer Kloet, in. De heer Kloet behandelde de aantrekkelijkheid van het eigen woningbezit en de mogelijkheid tot zulk een bezit te komen. Ook werd bekend gemaakt, dat het bouwfonds in Sas van Gent en kele woningen gaat neerzetten voor deelnemers en eventuele ge gadigden. Diverse plannen en modellen konden bekeken wor den en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Een ver toning van lichtbeelden van reeds gebouwde woningen besloot de goed bezochte propaganda-avond. Carnavalsfeesten Evenals verleden jaar zal Sas van Gent de enige plaats in Zee land zijn, waar prins Carnaval wordt ingehaald. Een grote op tocht wordt geformeerd, en mas kerade op straat is toegestaan De feestelijkheden worden gehou den op 15, 16 en 17 februari. Het carnavalscomité „De Beete- koppen" heeft enkele ideeën uit gewerkt, die het om het element van verrassing te behouden, nog niet aan de publiciteit wil prijs geven. Gezegd kan slechts wor den, dat het een circus heeft ge arrangeerd, dat de toepasselijke naam draagt van „B. T. Kop". Gemaskerd bal. Het Sasse carnavalscomité or ganiseerde zaterdagavond een druk bezocht gemaskerd bal in zaal „Reseda". De baten van deze avond komen ten goede aan de a.s. carnavalsfeesten in de ge meente in februari a.s. SLUISKIL „Ik zie geen betere" Verenigingen, en speciaal die de sportbeoefening betreften, hebben in vele gevallen behalve een zeer bescheiden kassaldo ook met bestuursmoeilijkheden te kampen. Met dit laatste had de Sluiskilse schutterssociëteit op de liggende wip in „Monopole" herhaaldelijk te kampen, hetgeen ook tot uiting kwam op de door haar gehouden jaarvergadering. Nadat voorzitter Goethals in wee van de vereniging had be licht, kwam een kardinaal agen dapunt aan de orde, n.l. de be stuursverkiezing. Niemand der aanwezigen bleek een bestuursfunctie te ambiëren, tot tenslotte de aftredende voor zitter zijn schutterslid A. Meert tot kabinetsformateur benoemde met de opdracht op zeer korte termijn een nieuw bestuur samen te stellen. De heer Meert, die het klappen van de zweep bleek te kennen, aanvaardde deze opdracht en na zijn blik over de aanwezigenen te hebben laten gaan, had hij onder het uitspreken van de woorden: „Ik zie helaas geen betere zitten" het bestuurscollege bij elkaar. Dat de heer Meert zijn piappe- heimers kende, bleek wel hieruit dat allen na een vriendelijke uit nodiging van de aftredende voor zitter, onder grote hilariteit hun benoeming, die bij acclamatie geschiedde, aannamen. Het bestuur is thans als volgt geformeerd: M. Goethals, voor zitter; M. Scheele, penningmees ter; J. Fopma, secretaris; E. Lambert en H. v. d. Bosch, com missarissen. Een woord van hulde aan de bestuursformateur Prins (je) carnaval De jongens en meisjes van de lagere en kleuterschool „St Anto- nius" gaan, evenals de volwasse nen elders in de zuidelijke provin cies, tijdens de carnavalsdagen de dagelijkse schoolbeslommeringen afwerpen om zich met het mas ker van de dwaasheid te omkle den. Zij zullen door het schoolbe stuur worden geanimeerd om op 18 februari in carnavalscostuum op het schoolplein aanwezig te zijzn. Pret en jolijt zullen dan hoogtij vieren, terwijl de leer zame schoolpupil voor enige uren in een zotje is omgetoverd, zich een personage mag uitbeelden van het praehistorisch tot het atoom- en spoetniktijdperk. Tijdens de optocht zal het ge heel op de film worden vastge legd, zodat op de eerstvolgende ouderavond de ouders de caprio len van hun schoolgaande kinde ren op het witte doek kunnen aanschouwen. Zes personen gewond Omtreht de personage van de jeugdige Prins Carnaval hult men zich nog in een waas vol ge heimzinnigheid. Mei-comité Het mei-comité in samenwer kende groepen van de P.v.d.A., A.B.C., Vrouwenbond N.V.V. en V.A.R.A. hebben nu reeds plan nen in voorbereiding voor de a.s mei-viering. In hun drang naar zelfstandigheid om het feest meer ter plaatse te kunnen vie ren, werd besloten een toneel comité te vormen. SLUIS. .Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Voor het departement Sluis Aardenburg van de maatschap pij tot Nut van 't Algemeen ga ven Henk Zoutendijk en Angela van Kleef een poppenspel. De voorstelling was de bekende ge schiedenis van Reynaert de Vos en de meesterlijke wijze waarop dit werd vertoond, kon ten zeer ste worden geroemd. Na de pauze volgde nog een klucht „Om de dooie dood niet". 's Middags werd in hotel „Het Zwin" voor de schoolgaande kin deren een voorstelling gegeven, waarin werd opgevoerd het sprookje van „Joost, de tove naarsleerling". Zowel 's middags als 's avonds was er zeker sprake van een uit stekend geslaagd nutsprogram- ma. ZAAMSLAG Herdenking 300-jarig bestaan Ned. Herv. Kerk. Maandag 30 januari a.s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat de eerste eredienst in de eerste Ned. Herv. kerk alhier plaats vond. Zondagavond 26 januari te 7 uur zal in een speciale dienst dit merkwaardig feit worden herdacht. Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M. In het verenigingsgebouw werd vrijdagavond een ontspannings avond gegeven door de afdeling Zaamslag van de Z.P.M. en L.J.G. met een gevarieerd pro- gramma met als hoofdnummer de opvoering van de klucht in vier bedrijven „Het huishouden van de kolonel De Raad voor de Scheepvaart te Lübeck heeft maandag vast gesteld, dat de viermaslbark „Pamir" is vergaan tengevolge van een onjuiste manoeuvre met de zeilen, het verschuiven van de lading en vermindering van de stabiliteit van het schip door het binnendringen van grote hoeveel heden water door de bovenbouw van het schip die niet overal ge sloten was en aan bakboord reeds onder water stond, aldus heeft het Duitse persbureau DPA maandag gemeld. De Raad sprak over het voor beeldige gedrag van de beman ning van de „Pamir" en gaf uiting aan zijn dankbaarheid je gens de schepen en vliegtuigen, die aan het zoeken naar over levenden hebben deelgenomen. De „Pamir" is op 21 september van vorig jaar in een orkaan op de Atlantische Oceaan vergaan. Tachtig opvarenden kwamen om het leven. Slechts zes werden ge red. worden getrokken, dat voortaan in de ruimen van zeilschepen geen los gestort graan wordt ver voerd, zoals met de „Pamir" het geval was. Graan moet in zakken worden gestuwd, aldus een aan beveling van de Raad. De Raad stelde vast, dat de uit rusting van de „Pamir", speciaal wat reddings- en seinmiddelen be trof, in overeenstemming met de voorschriften was. Behalve red dingsloepen waren er nog drie rubberboten aan boord. Het vinden van overlevenden werd zeer bemoeilijkt door het teit, dat het grootste deel van de uitrusting van de in beschadigde toestand in het water gekomen sloepen weggeslagen of wegge spoeld was. Op liet laatste ogenblik Het zal nooit worden opgehel derd, waarom er pas op het laat ste ogenblik voorbereidingen voor de storm zijn genomen, aldus Luhmann. Misschien heeft de kapitein de weerberichten veronachtzaamd, daar het weer in de voorgaande dagen goed was geweest. Toen De voorzitter van de Raad, Luhmann, zei op de zitting, dat de mogelijkheid bestaat, dat het gebrek aan ervaring van de kapi tein, Diebitsch, met de zeileigen schappen en de stabiliteit van de „Pamir" en het gebrek aan erva ring van de eerste stuurman met zeilschepen een ongunstige in vloed hebben gehad. De koers die het schip voer, was niet in strijd met de gang bare regels voor de zeilvaart, zelfs wanneer men ervan uitgaat, dat de kapitein op de hoogte was van de waarschuwingen voor de orkaan. De stand van de zeilen was echter in de laatste uren zeer ongunstig. Volgens de Raad zijn er geen aanwijzingen, dat de toestand van het schip een oorzaak is ge weest voor het vergaan. De Raad deelde mee, dat als gevolg van de ramp met de „Pamir" de voorschriften voor Het lokaal was geheel bezet zeilvaart zullen worden verbe toen de presidente der Z. P. M., terd. Oehrek aar, ervorind uasen Soea was geweest, toen ervaruij, C]e Wjncj aanwakkerde, trachtte mevr. N. CapponScheele de bezoekers verwelkomde. Het gehele programma werd keurig uitgevoerd, doch het war zeer te betreuren dat enige jon gelui achter in het lokaal meen den het beste de avond te kun nen passeren door zoveel moge lijk herrie te maken, zulks tot grote ergenis van hen die geko men waren om te genieten van een met zorg voorbereide gezel lige avond. De besturen van beide vereni gingen zullen er goed aan doen in den vervolge streng op te tre den tegen deze belhamels en hen bij een eventuele ordeversto ring onmiddellijk uit het lokaal te ilaten verwijderen. DINSDAG 21 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.' „Ik wil mijn kind terug". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mannen in het wit". HOOFDPLAAT: „Het Wapen van Zeeland", 2 uur: Verlenen bij inschrijving aan de hoogste inschrijver van de politiever- gunning tot het rapen van broed- en mosselzaad van de hoofden en de vooruitstekende werken op de vooroevers van de waterkering Hoofdplaat en Thomaes. WOENSDAG 22 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Ik wil mijn kind terug. Op de Haagse Weg bij de af splitsing naar de Sloterweg heeft zich gistermiddag omstreeks half vier een zeer ernstige aanrijding tussen twee personenauto's voor gedaan, waarbij zes personen (vier uit Zaandam en twee uit Amsterdam) werden gewond. Alle slachtoffers werden met wa gens van de G. G. en G. D. naar een ziekenhuis vervoerd. Op de linker weghelft van de dubbele rijbaan naar Amsterdam stond bij de dwarspassage naar de Sloterweg een Citroën be stuurd door de 49-jarige horloge maker D. van Zijp uit Zaandam.. Vermoedelijk wilde hij linksaf slaan om over de rijbaan, rich ting Den Haag. de Sloterweg op te rijden. Achter de Citroën reeds een Aston Martin sportwagen met aan het stuur de 22-jarige mon teur A. S. van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij te Amster dam. Of hij de Citroën niet, of te laat heeft opgemerkt, toen hij deze wilde passeren en naar rechts uithaalde om hem te ont rijden, kon nog niet worden vast gesteld. De sportwagen ramde met zijn linker voorzijde met grote kracht de Citroën aan de achterzijde. Deze wagen zwaaide naar links, schoot even vooruit en sloeg toen in de middenberm' over de kop. De bestuurder en de drie pas sagiers: de 51-jarige mevrouw M. A. ZethovenHuig, de 24- jarige Tineke Zethoven en de 39- jarige heer H. G. Surie, allen uit Zaandam, werden gewond uit het autowrak gehaald. In de sport wagen, die had proefgereden, zat door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met ABDIJ SIHOOK naast de chauffeur de 19-jarige monteur F. K. Oogveld uit Am sterdam. Zij liepen behalve ver wondingen, vermoedelijk beiden ook een shock op. De Citroën werd aan de achter zijde geheel ingedeukt en de beide achterportieren werden verkreukeld. De sportwagen werd aan de voorzijde geheel ont zet. Voorstel voor herinvoering van doodstraf in Duitsland Een aantal leden van de frac tie der christen-democratische unie in de Westduitse Bondsdag is van mening dat in de bondsre publiek de doodstraf wegens moord weer moet worden inge voerd. Deze leden, 45 in totaal, hebben een officieel voorstel om de grondwet te wijzigen en de doodstraf mogelijk te maken, in gediend. Voor herziening van de grond wet is een meerderheid van twee derden nodig. Men gelooft niet, dat het voorstel veel kans maakt aangezien alle socialisten en vele christen-democraten niets voor herinvoering van de doodstraf voelen. De Raad beval aan alleen kapi teins en officieren met veel erva ring c_> zeilschepen aan te wijzen voor .Lisehepen voor opleidings- c'.oe A-inden. Uit het ongeluk moet de les Het ontslag van Torneycroft c.s. Het Britse Lagerhuis zal don derdag het debat over het aftre den van Thorneycroft en diens naaste medewerkers beginnen. De conservatieve regering riep daarvoor haar parlementsleden die op het ogenblik buitenslands vertoeven terug, omdat zij met een stemmenmeerderheid van bijna 40 verzekerd van een over winning een mogelijke motie van wantrouwen zo overtuigend mogelijk wil verwerpen. DE OVERSTROMINGEN IN BORNEO Volgens maandag in Djakarta uit Bandjarmasin ontvangen be richten, zijn door de overstromin gen, waardoor Midden-Borneo getroffen is, acht personen ver dronken, terwijl er nog twintig worden vermist. De Barito-rivier is als gevolg van de aanhouden de regens buiten haar oevers ge treden, waardoor een aantal- dor- I pen onder water kwam te staan. 120.000 dorpsbewoners zijn dak- I loos geworden. hij zo snel mogelijk naar het noorden uit te wijken, maar hij had niet voldoende tijd de nood zakelijke voorbereidingen te tref fen. Uit de radioberichten blijkt, aldus Luhmann, dat de kapitein zelfs nadat hij om 13.36 de eerste noodseinen had uitgezonden, ken nelijk niet geloofde, dat het schip zou zinken. Pas in de laatste radiomelding van 14.57 verzocht hij alle schepen in de omgeving om hulp, omdat de „Pamir" zin kende was. Zo is veel kostbare tijd verloren gegaan, aldus Luh mann. SOWJET-UNIE De ruimteplannen De Sowjet-pers heeft zondag verscheidene pagina's besteed aan vraagstukken betreffende de ruimtevaar,. O.a. wordt gezegd, dat Russische geleerden druk bezig zijn met voorbereidingen om de volgende „spoetnik" ge heel of de inhoud er van naar de aarde terug te laten keren. De „Prawda" bericht, dat tot dusver bijna 1300 personen zich als vrijwilliger voor de eerste be mande ruimteraket hebben aan gemeld. Het centrum voor de ruimtevaart te Moskou had uit de Sowjet-Unie ruim 90.000 post stukken over de spoetniks ont vangen. Uil het buitenland wa ren bijna 3500 brieven binnenge komen. Het vakbewegingsblad „Troed" heeft uitvoerig geschreven ovet de mogelijkheid van een zg. pho- tonraket, die licht omzet ln ener gie en met behulp hiervan een snelheid van vele duizenden ki lometers per seconde zou kunnen halen. ENGELAND De dienstplicht De Britse militaire leiders wen-1 sen verlenging van de militaire dienstplicht tot na 1960 (wanneer volgens dc plannen een einde aan de dienstplicht zal komen) omdat er zich niet genoeg vrijwilligers melden, zo meldde „Sunday Ex press". Volgens het blad wensen de mi litaire leiders een systeem van loting voor de dienstplichtigen. De „Observer" meldde dat de soldij waarschijnlijkheid binnen kort met gemiddeld vijftien pro cent zal worden verhoogd en dat er een „eleganter" uniform zal komen om de militaire dienst voor vrijwilligers aantrekkelijker te maken. De Néderiandse regering- heeft de hoop niet laten varen, dat wel licht op den duur met de Sowjet- Unie tot een zekere mate van overeenstemming over ontwape ning zal kunnen worden bereikt. Dit deelt minister Luns mede in de memorie van antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. Daarom heeft de Nederlandse vertegenwoordiger in de twaalfde algemene vergadering van de V. N. actief deelgenomen aan de besprekingen over het ontwape ningsprobleem en hoorde Neder land met 23 andere landen tot de indieners van een ontwerp-reso- lutie, waarin de Westelijke ont wapeningsvoorstellen zijn vervat. Over de Russische voorstellen op de ontwapeningsvoorstellen in Londen zegt minister Luns, dat men zich kan afvragen welke praktische betekenis een door de Sowjet-Unie voorgestelde over eenkomst heeft, indien o.a. door dal het aanleggen van grote voor raden kernwapens geoorloofd blijft, de bewapeningswedloop verdere doorgang vindt. Het Sov- jetvoorstel, dat ogenschijnlijk ra dicaal was het staken van alle proefexplosies voor drie jaar was dus in werkelijkheid slechts een halve maatregel en in wezen misleidend. Het was bovendien voor de Westelijke veiligheid ge- vaarlijk en daarom onaanvaard baar, aldus minister Luns. Het zelfde gold voor het Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag om voor de duur van vijf jaar. in geval van een conflict, af te zien van het gebruik van kernwapens. ATOOMSTRALINt, 1 Omtrent het stralingsgevaa I speciaal verbonden aan proe explosies, ziin nationaal en inter I nationaal tal van meningen kei, baar gemaakt, waaraan uiteen lopende conclusies kunnen won I den verbonden, aldus de mem" I rie van antwoord. Zoveel is ech I ter zeker, dat ook de mees;. proefexplosies de radio-activiteit in de lucht boven grote deler- van de aarde verhogen en dal I het mede daarom wenselijk zou zijn, wanneer in het kader vat; I een ontwapeningsovereenkomst I wordt gekomen tot een algemei* f beëindiging van die explosie! door alle landen, welke dez:-1 thans uitvoeren. Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 30) Nadruk verboden. Na lang wachten gebeurde precies hetzelfde als wat Kees en Henk was overkomen. Eigen, lijk vóór iemand er erg in had, schoof de boot uit het duistere niets tussen hen in. Misschien waren er wel 'n paar douaniers in slaap gesukkeld. Maar de boot botste tegen de paten, die stevig in de zandbodem van de sloot waren geheid en de ach terste man rolde van de schok bijna vóórover. Beide mannen lieten een verwensing horen. De voorste zei met gedempte stem„Dat zit niet pluis, Ka- rel! Gauw terug met de boot!" Op dat ogenblik straalde hun het felle licht van zes elektri sche lantarens in 't gezicht en een veelstemmig: „Handen om hoog!" liet geen twijfel aan de bedoeling. Toen dit niet vlug genoeg ging, zond de comman dant een waarschuwingsschot de lucht in. Dat dit tevens be doeld was voor nóg een ploeg cm op het erf van de Pauwels nu het net dicht te halen, wist Henk niet. Er zat werkelijk niets anders op voor de drie mannen in de boot dan zich door de douaniers omhoog te laten trekken. Ze wisten, dat met de grensbewa kers niet te spotten viel en de overmacht was te groot en te goed bewapend om nog aan te genstand te denken. De Eelgi- sche douaniers kwamen belang, stellend toekijken, maar nadat ze gezien hadden dat hun assi stentie overbodig was, namen ze vrolijk afscheid. Henk werd, met nog een an dere douanier beiast met het terugbrengen van de boot naar de boerderij, de rest ging met de arrestanten over land daar heen. Daar werden de drie mannen in de overvalwagen gestopt. Maar er kwam nog veel meer bij. Toen Henk en zijn makker met de zwaarbeladen boot bij de boerderij aankwa men, konden zij er nog net ge tuige van zijn, hoe nog vier an dere mannen ingerekend wer den. Het waren Pauwels zelf zijn jongste zoon, die thuis was gebleven ende Slof. Dat die hier aanwezig was, achtte men onder deze omstandigheden al voldoende bewijs. En dan had men nog een appeltje met hem te schillen over wat in zijn huis gevonden was. Nadat de arrestanten waren weggebracht, kon men begin nen met het opladen van de contrabande. Het was twee vrachtauto's vol. Boter, textiel, vlees, maar ook vrij wat jong vee, waarvan geen papieren aanwezig waren. Het daglicht begon reeds te komen, toen werkelijk alles opgeladen was. Flet was een slag, zoals er maar zelden door douaniers geslagen wordt. Werkelijk, Kees Alme- kinders kon tevreden zijn, als hij dit als wraak had bedoeld. Maar Kees lag op bed en kon de slaap niet vatten. Toen alles op „Veldzicht" in kannen en kruiken was, waren ook de douaniers uit de omgeving van Nieuwkerke vertrokken en de man, die Kees gezelschap had gehouden, vertrok eveneens. Kees hoorde van de mannen wat er bij de Pauwels was ge beurd en omdat hij vreesde daar toch niet te zullen worden toegelaten door de douaniers en de politie, ging hij naar bed. De volgende morgen nam hij, nadat hij de knechts aan het werk had gezet, de jeeep en reed naar Oostburg naar het huis van Jannie's tante. Jannie bleek nog van niets te weten en ondanks de zwakke protesten van tante Jaan, had hij een lang gesprek met haar in de keuken. Terwijl hij zijn verhaal deed. minderden de onvriende lijke opmerkingen al gauw, want nieuwsgierigheid is een té menselijke eigenschap om zich niet te laten gelden. „En nu", besloot Kees zijn verhaal, ,,nu ga ik eerst even aan bij je moeder, die zal na tuurlijk totaal overstuur zijn en misschien zijn ze dringend om hulp verlegen. Ik wil natuurlijk helpen zoveel ik kan. Ik voel het ten slotte óók aan als mijn schuld, dat ze in deze toestand zijn geraakt en wellicht is het nü het goede ogenblik om alles terug in het goede spoor te lei den. Vind je ook niet?" Met een dankbare blik zag ze hem aan. „Ik ga met je mee!", zei ze resoluut. „Kleed je dan goed aan!", zei hij. „In mijn jeep heb je niet veel beschutting en het is nog geen zomer buiten". Maar wat deed het er toe, dat de late sneeuwvlokken nog om hen heen dwarrelden, terwijl zij over de straatweg voortsto- ven? Jannie had vlug afscheid genomen van haar tante en uitgelegd, dat ze wel een paar dagen weg kon blijven. De oude dame had daar weinig tegen in kunnen brengen, maar de boze blikken in de richting van Kees waren veelzeggend ge noeg. Jannie moest er nog om lachen, terwijl ze dicht tegen elkaar aangedrukt voor de tocht, de oprijweg naar haar ouderlijk huis insloegen. Daar aangekomen verging haar het lachen echter wel. Ook Kees verkeerde in een on rustige toestand, want ten slotte wist hij nog niet precies v/at er hier vannacht was ge beurd. Nu, dat bleek al gauw. De achtergebleven vrouwen waren totaal overstuur en het hele huis stond op z'n kop. Schuw gaven Fie, Marie en hun moeder hem en Jannie een hand. Alle bravour was verdwe nen, schaamte en spijt waren er voor in de plaats gekomen. (Wordt vervolgd.) Amerikanen lieten in Duitsland raketmateriaal Russische handen Een voormalige luitenant 1 kolonel van het Russische leger Sjabinski, heeft in 't Amerikaan se tijdschrift „Look" geschreven dat de Russen in 1945 belangrijke! Duitse raketinstallaties en ont werpen voor raketten hebben gei vonden te Nordhausen, dat tienl weken door Amerikaanse troel pen bezet was geweest. Sjabinsl ki, die belast was met ontmantel lingswerkzaamheden in het ge bied rondomi Nordhausen schreef, dat de Russen een fel briek vonden, waar V-2-rakette'l waren gemaakt. De fabriek wa| volkomen ongeschonden, Sjabinski die in 1947 naar heJ Westen is uitgeweken, sch eerst te vrezen, dat in de fabriet door de Duitsers of de Amerik. J nen bommen waren geplaats| maar dit bleek niet het geval1 zijn. De gehele inhoud van de il briek en een aantal raketdeskuf digen werden dadelijk naar Sowjet-Unie gezonden. Reeds in 1946 lanceerden Russen hun eigen V-2-rakette| aldus Sjabinski. Volgens een begeleidend at1 kei van een redacteur van „Loon heeft dr Dornberger, die tijde"] de oorlog aan het hoofd heeft staan van de Duitse raketinstë laties te Peenemünde, gezegd <i de apparatuur, die de Russen] Nordhausen hebben gevondt enig in de wereld was. De ont' pen voor de intercontinenfi raket A9/A10, waaraan de D sers in die tijd werkten, hef misschien van 15 tot 20 pro bijgedragen tot de bouw van] Russische kunstmanen, aldus] Dornberger. Volgens dit artikel heeft majoor van de geheime die van het Amerikaanse leger, 1] mill, gezegd, dat hij schriftelï orders had volgens welke N'j hausen tot de Russische zone] hoorde en alle plannen en nfe nes voor de Russen moesten 1 den achtergelaten. Volgens joor Hamill kwamen deze or# van zeer hoog niveau. Er'' hem echter mondeling m# deeld zo veel materiaal m#J nemen zonder dat men het 1 deren van de fabriek kon men. Majoor Hamill, aldus dit kei, nam 300 vraehtautoladN] uit de fabriek mee, waaror vele volledige V-2-raketten. AMSTERDAMS ME PIER GES LAG I VERDRONK Zondagmiddag om drie is de 19-jarige A mej. G. D. door een i de IJmuidense Zuidc gen en verdronken. Zij wandelde met h he en vele tiental nieuwsgierigen ond; sohuwingsborden e achter de neergeslagi over de pier toen een viertal wandela; Het meisje raakte te' verloofde sprong ha< haar te pakken, maai in de hoge golfslag w I>e jongeman is na door agenten en on het droge gebracht, boot „Neeltje Jacoba anderhalf uur verge omgekomen meisje DODELIJ VERKEERSONl Zaterdagmorgen i E ge timmerman J. v. wonende te Alphei toen hij onderweg zyn arbeid in Lei rijksstraatweg Leid met zijn scooter ges een tegenligger, ee de P.T.T., overredei Het slachtoffer, d schedelbasisfractuu overleed enkele urei geval in het acaderr huis te Leiden. De i was ongehuwd. VODDEN KOO DOOR TREIN 3p de onbewaakt! <if- spoorlijn tussen OJdenzaal, nabij h genkamp van Olde terdagmiddag omst de 58-jarige ongehu koopman J. van de leven gekomen. Vat hout was wezen si de bossen nabij het kamp waar hij woc zig zijn zwaar bela tegen de overweg i toen de sneltrein u op volle snelheid i werd door de trei hekwerk van een siingerd en op slat 'rein werd licht bi had enige vertragi: Herstel de schade die de mc h|ke leefwijze in Uw licha; samenhang begrijpt t spijsvertering, onzuiver b verstopping, enz., zal onver ?T,^tuur,iike zuiverheid ■HGRBESAN Kruidenthee schillende Kruiden met elk e< "nk Herbesan Kruidenth <-rn gezond, dus Jeugdig me *>ij OFOtheker of drogist A «aik. (voldoende voor ma; WOENSDAG 22 HILVERSUM I 7.10 Gym.; 7.20 Gi 8.18 De ontbijtclub vrouw10.00 Schot Gram.; n.oo Ge 12.00 Orgelspel12 tuinbmeded.; 12 33 iand; 12.38 Gram 13.15 Tentoonstel 13.20 Dansmuz.is fcron.14.00 Vioo 44.30 Voor de jeug '17.15 Lichte muz.; "ingsuitz.18.00 Nw' 820 Dansmuz.; 18 Act.; 19.00 Voor di Toespr.19.25 19.30 V. d. jeugd; 28.05 Comm.; 20.15 de twintiger jaren mondtrio22.45 Nws23.15 Gram. Soc. nws in Espen HILVERSUM L 710 Gram.; 7.50 Ee 1 'te dag; 8.00 Nws 915 Gram.; 8.40 I ,').00 Voor de ziekt de vrouw9.35 Morgendienst1 11.10 Hoorspel; 2.10 Musetteorke: [220 Land- en tl 2.33 Lichte muz. cn act.; 13.00 Nv ?IT op pad; 1321 -3.50 Gram.; 15.01 cn accord, ork. 5.00 Voor de jeuE aus.; 17.45 Gram des Heilskwartier -8.30 Kerkkoor; 19.00 Nws en wee de man af; 19.15 3uitenl. overz. -0.00 Radiokrant 1 rk. en solist oordr.; 22.20 Gei ren22.45 Avon' 23.00 Nws; 23.1! -32024.00 Gram. BRUSSEL (VI.) 2.30 Weerber. •12.55 Koersen; 13 Gram.; 14.00 Sch' Koersen16.02 Balletmuz.; 17.00 Zang en piano; spreking; 18.00 18.30 Voor de sol 19.40 Volkszang 20.30 Gram.; 210 Idem: 22.00 Nws- muz.; 22.55—23 00'

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2