Uit de Provincie Regering over buitenlandse politiek AGENDA Buitenlands nieuws DE GEMEENTELIJKE HEKDELING VAN WALCHEREN. De minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struycken is voor nemens op maandag 17 en dins- da" IS februari a.s. in het bijzijn van het College van Gedeputeer de Staten van Zeeland de voorge nomen „hearing" met de raden van de Walcherse gemeenten in zake de gemeentelijke herdelmg van Walcheren te houden. TERNEUZEN. Tijdens het stormweer aan de grond gelopen. Zaterdagavond omstreeks half elf is op de zandplaat recht voor de veerhaven van Hoedekensker- ke het 1100 ton metende sleep- *hip „Constance" getrokken door de sleepboot „Joli", op weg van Antwerpen naar Gent en ge laden met sulfaatammoniak, tij dens de zware storm aan de grond gelopen. De sleepboten Schelde en En Avant V" uit Terneuzen ver leenden assistentie. Zij wisten des achts de sleep de haven van Hoedekenskenke binnen te bren- ^Zondagochtend werd de sleep naar de haven van Terneuzen gebracht. SLUISKIL Koningscliieting bij „De Batavieren" Traditiegetrouw hield de hand- lioogmaat.sehappij „De Batavie ren" in clublokaal Monopole de jaarlijkse schieting om de zo fel begeerde koningstitel. Zoals het schuttersprotocol voorschrijft, heeft de koning of keizer het recht in eigen clublokaal het eer ste schot af te vuren. Zo ook in de strijd om de nieuwe titel was het koning '57, de heer Camiel D'hont. die als eerste de pees naar zich toe trok, richtte en hm- richtte en... de koningsvogel deed tuimelen. Het reglement schrijft echter voor, dat ieder lid driemaal een poging naar de titel mag onderne men. Het resultaat hiervan was iat het bij een poging gebleven is. De leden complimenteerden de heer D'hont met de prolonga tie van zijn titel en wensten hem spontaan bij voorbaat veel geluk in 1959 en, zo dit ook dan zou ge- tukken, zal hij zich keizer kunnen noemen. Na een sportieve onderlinge schieting ging koning D'hont met zijn onderdanen aan tafel voor hét niet minder traditionele ko ningsmaal, dat werd aangevan gen met een heildronk op vorst .1958. Een pechvogel Een sportieve voetbalpooler uit Sluiskil, lid van de nationale voetbalvereniging „Caritas' heeft aan de lijve ondervonden dat het volkomen juist invullen van zijn p.ronostiekbiljet geen on omstotelijke garantie waarborgt voor het behalen van de niet te versmaden poolprijs. Bij zijn in zending bleek op één kolom van twaalf wedstrijden de juiste uit slag te zijn ingevuld. Na op beide zenders te sportuitslagen te heb ben beluisterd en nogmaals alles op juistheid te hebben gecontro leerd, was het grote moment daar om met deze twaalf door loutei intuïtie verkregen punten zich telefonisch in Heerlen te gaan melden. Tijdens het aanschieten van het colbertje werd in gedach ten reeds een privé-begroting ge maakt, wars van elke vorm van bestedingsbeperking. Zich over tuigend van de aanwezigheid van het duplicaatformulier, hetwelk reeds in betreffend colbertje was gestoken, verdween gedachten- loos de hand in de jaszak doch wat daaruit te voor schijn kwam, was niet het dupli caat. doch het origineel. Deze ant woordkaart, welke hem noodlot tig werd, voorzien van het ver schuldigd zegelbedrag, het lid- nummer en de handtekening, bleek gaaf en ongeschonden, doch Set was vergeten te posten. Het colbertje werd weer aan de kapstok gehangen! Van p-ech gesproken Bonte avonden Voor de ondervonden steun ir. het afgelopen jaar hebben be- gtuur en leden van het plaatselijk fanfarekorps als dank voor het genoten vertrouwen hun dona teurs en begunstigers een tweetal uitvoeringen aangeboden, welke bijzonder geslaagd zijn. Na een oneningswoord van voorzitter Hallegraeff was het de fanfare, die met een tweetal voor hen gloednieuwe stukken, „Jubel- klanken", gevolgd door „Groot moeders vertellingen" en tot be sluit een pittige mars op muzi kale wijze de stemming er wist in te brengen. Hierna had, onder conference van de voorzitter, een vlotte afwerking plaats van het non-stop-programma, dat o.m. zang, schetsen en voordrachten bevatte. In de pauze vond een grote ver loting plaats, die weinig nieten doch veel prijzen telde. Na de prijzenregen was het de band, in een bezetting van zes personen, geformeerd uit leden der fanfare die onder leiding van de accorde on-virtuoos Joh. de Wit een her nieuwd debuut maakte, waarvan het telkenmale weerklinkend ap plaus overeenkomstig het succes was. Na een sluitingswoord van de heer Hallegraeff presenteerde het fanfarekorps de finale. ZAAMSLAG Kringtentoonstelling „Semper Avanti". Vrijdag en zaterdag werd in de bovenzaal van hotel „Het Wapen van Zeeland" door de vereniging „Semper Avanti" een tentoonstel ling gehouden van konijnen, hoenders, kanaries en duiven, welke vrijdagavond door burge meester Trimpe werd geopend. De burgemeester zeide dat deze jaarlijkse tentoonstelling niet al leen een hoogtepunt voor „Sem per Avanti" is, doch tevens een „op de plaats rust", daar de diver se kwekers dan met hun dieren voor het voetlicht treden om zich met elkaar in vriendschappelijke kamp te meten. Steeds blijkt het dat de liefhebbers heel wat in hun mars hebben. Ongetwijfeld is de omgang met dieren een van de mooiste manieren van vrije tijdsbesteding. Thans is weer een keur van dieren bijeengebracht, waarop de kwekers trots kunnen zijn, zodat velen er aanleiding in zullen vin den een bezoek aan deze show te' brengen. Spreker hoopte dan ook dat het succes van deze tentoonstelling voor de inzenders der dieren een stimulans zal zijn om op de inge slagen weg voort te gaan. Na dit openingswoord werd een rondgang door de zaal gemaakt voor het bezichtigen der ingezon den dieren. De uitslag der bekroningen was als volgt: KONIJNEN Vlaamse reus, haasldeur: r.j. en v.j. M. Cornelissen, Zaamslag. id. wit: r.j. A. Hamelink, Zaam slag; r.j. J. Driesprong, ,'s-Gra- venpolder; v.o. W. PluimerS, Mid delburg; v.j. J. op 't Hof, 's-Gra- venpolder; v.j. (kampioene) F. Desein, IJzendijke. Franse hangoor, bont: r.o. (2X) L. Florussen, Zaamslag. Wener, wit: r.o. M, Strosnijder, Kruiningen. Havanna, bruin: r.j. A. Cle ment, Arnemuiden (Mooiste dier middenrassen). Alaska, zwart: v.j. A. Verhage, Middelburg; v.j. W. van der Ha- ge, Zaamslag. Hollander, ijzei'grauwv.j. J. Haring, Goes (Mooiste dier kleine rassen). Dwergrassen, wit: r.j. en v.o. M. van der Weel, Middelburg (Mooiste dier kleine rassen). HOENDERS Rhode Islands Reds: kam pioen) P. Pladdet, Zaamslag. Holl. krielen patrijskleur: (3X) mevr. Hamelink-Bolleman. KANARIES Zilver Isabel: (kampioen) Ciir. Smies, Axel. Oranje: M. Verhelst, Axel. DUIVEN Oude doffers: (kampioen) H. Snoek, Sluiskil. Oude duivinnen: G. Hamelink, Terneuzen. Jonge doffers: A. Temmerman, Hoofdplaat. Jonge duivinnen: G. Hamelink, vnd. Najaars doffers: G. Hamelink, vnd. Najaars duivinnen: P. de Vos, Zaamslag. SIERDUIVEN Wener Tuimelaar: (kampioen) D. Katsman, Wolphaartsdijk. Regering over radio- en televisieprogramma's. De Eerste Kamer heeft in haar voorlopig verslag over de algemene politieke beschouwin gen over de begroting de rege ring de vraag gesteld of zij be reid is haar invloed aan te wenden om de omroepvereni gingen te bewegen in hun ra dio- en televisieprogramma's geen uitzendingen op te nemen, die beneden de grens van de goede smaak liggen. De rege ring heeft op deze vraag thans in haar memorie van antwoord geantwoord, dat de regering zich principieel onthoudt van inmenging in de samenstelling van de programma's der om roepverenigingen voor zover de uitzendingen niet in strijd ko men met de goede zeden, de openbare orde of de veiligheid van de staat. „Wel zal deze op merking van vele leden der volksvertegenwoordiging er toe kunnen bijdragen, dat de om roepverenigingen zich bij voort during bezinnen over de vraag of aan die norm van de goede smaak wel altijd in voldoende mate recht wordt gedaan", al dus de memorie van antwoord. MAANDAG 20 JANUARI TERNEUZEN: Luxor-Thcater, 8 uur: „Tiroler Blut". AXEL: Het Centrum, 8 uur: En schiep de vrouw". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Schurken gaan naar de hel". DINSDAG 21 JANUARI. 'TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Ik wil mijn kind terug". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mannen in bet wit". HOOFDPLAAT: „Het Wapen van Zeeland", 2 uur: Verlenen bij inschrijving aan de hoogste inschrijver van de politiever- gunning tot het rapen van broed- en mosselzaad van de hoofden en de vooruitstekende werken op de vooroevers van de waterkering Hoofdplaat en Thomaes. Be regering verwacht weinig heil van een uitbreiding van de subcommissie voor ontwapening van de Ver. Naties, zoals is voor gesteld door de Sow jet-Unie. Wel iswaar is de ontwapeningscom missie met veertien landen uitge breid en lijkt uit dit feit uitbrei ding van de subcommissie logisch voort te vloeien, maar de rege ring meent dat aan deze laatste uitbreiding ook bezwaren zijn verbonden. In de eerste plaats omdat de toevoeging van nieuwe leden aan deze commissie niet geheel in overeenstemming is met het feit, dat het tenslotte de grote mogendheden zijn alle leden van de huidige subcommissie tussen wie allereerst overeen stemming inzake een gedeeltelij ke ontwapeningsovereenkomst zou dienen te worden bereikt en op wie de bepalingen van een dergelijke overeenkomst in de eerste plaats van toepassing zou den zijn, en voorts omdat door een uitbreiding dc subcommissie waarschijnlijk moeilijker hanteer baar zou worden. Aldus de rege ring in haar memorie van ant woord aan de Eerste Kamer in zake de algemene politieke,, be schouwingen over de begroting. Inzake de onthouding van Ne derland bij de stemming in de Ver. Naties over de apartheids politiek in Zuid-Afrika deelt de regering mee, dat de reden voor deze onthouding is gelegen in het feit, dat zij, hoewel zij niet kan instemmen met de apartheidspo litiek, het twijfelachtig oordeelt of de Ver. Naties zich met deze kwesties dienen in te laten. Over de jongste technische pre staties van de Sowjet-Unie merkt de regering op, dat het lanceren van de kunstmanen een waar schuwing en een les inhoudt. „Zonder twijfel is het lanceren van de kunstmanen een spectacu lair succes zowel voor de Russi sche wetenschap als voor het Russische technische vermogen. Er zijn ongetwijfeld factoren aan te wijzen, welke een concentratie van wetenschap, van opleidingen, alsmede van kaptiaal en man kracht ,op bepaalde technische doelstellingen in een communis tisch regime, waar het individu geheel ondergeschikt is aan de staat, vergemakkelijken. Uiteraard doet dit niets af aan de diepgaande principiële bezwa ren tegen een totalitair systeem, dat geen geestelijke vrijheid kent. Hoewel de stand der weten schappelijke ontwikkeling in de U.S.S.R. aan Westerse vakkundi- gen bekend is en daarover vele publikaties verschijnen, mag men zich inderdaad afvragen, of in bredere kringen die ontwikkeling en het daarmede gepaard gaande technische vermogen steeds wel voldoende is beseft. Aan de andere kant is er ook geen aanleiding om de betekenis van het Russische succes te over schatten. Er zijn ook vele terrei nen, waarop de Westerse weten schap en de Westerse techniek op de Russische een voorsprong heb ben. Het Westen zal die voor sprong ongetwijfeld kunnen be houden, wanneer het zich daar voor voldoende inspant". INDONESIË SCHEPEN ONDERSCHEPT De Indonesische autoriteiten hebben vorige week acht sche pen onderschept die met ruil- goederen tussen Sumatra en Malakka voeren. Zeven van de schepen waren met rijst op weg naar Sumatra, het achtste bracht 500 ton rubber van Pa- lembang naar Singapore. De adjunct-militaire attaché van het Indonesische consulaat iu Singapore heeft vrijdag ver klaard, dat alle schepen die il legale ruilhandel bedrijven in beslag genomen zullen worden. De voorzitter van de Chinese Kamer van Koophandel in Sin gapore meende, dat het risico van inbeslagneming geen voldoende reden voor de eige naars was om te stoppen met de ruilhandel. In scheepvaart kringen in Singapore gelooft men dan ook, dat de ruilhan del zal doorgaan. Als hij onmo gelijk zou worden, zou er op Sumatra grote ontevredenheid ontstaan. De autoriteiten op Sumatra zouden de centrale re gering in Djakarta meegedeeld hebben, aldus deze kringen, dat Sumatra geen olie meer aan Java zal leveren als de handel stopgezet moet worden. Voorts is in Singapore verno men, dat de Indonesische auto riteiten 200.000 straitsdollar eisen voor vrijlating van het schip „Honesta" dat 30 decem ber op weg van Celebes naar Singapore is onderschept. De Indonesische autoriteiten willen de som niet in Indone sisch geld betaald heben. VERENIGDE STATEN Sarah Churchill beboet Rechter Woodmansee te Ma- libu heeft donderdag Sarah Churchill een boete opgelegd van 50 dollar. „Hoewel gij een dochter zijt van de grootste staatsman van deze tijd willen wij uw geval volkomen onpartijdig beoorde len. De Amerikaanse jurispru dentie dankt veel aan het En gelse gewoonterecht en het be ginsel waarop dit rechtserfgoed is gegrondvest vereist een recht vaardig oordeel zonder onder scheids des persoons. Ik veroor deel u derhalve tot 50 dollar boete, subsidiar 10 dagen ge vangenisstraf". De j-aadsman van Sarah Churchill zei, dat de boete be taald zou worden. De actrice Sarah Churchill voerde harer verdediging aan, meer ziek dan dronken te zijn geweest. „Ik was alleen thuis en leerde mijn rol voor de televisie. Ik heb moeilijke ogenblikken gekend. Ik erken, dat mijn handelingen verkeerd opgevat konden worden en be treur het, het publiek en allen van wie ik houd in verlegen heid gebracht te hebben". STEM DOOR WOEDE TERUG ■jür Een inwoonster van het iz iz plaatsje Burringo, nabij iz iz Catanxaro, in Calabria iz iz (Zuid-Italië), had zes jaar iz iz geleden, na een hevige iz i? ruzie met haar zuster, haar iz haar spraakvermogen ver- iz iz lor en. iz Het geviel, dat de thans iz iz 36-jarige Lucrezia dezer iz iZ dagen weer een heftig me- f, iz ningsverschil, nu met haar iz iz ouders, had. En deze twist ir iz bracht de zaken weer in iz ir het evenwicht, want Lu- iz iz crezia heeft sindsdien het i gebruik van haar tong i van haar tong i OFFICIËLE EGYPTISCHE TEGENSPRAAK De Egyptische regering zal nooit het Suezkanaal betrekken in enig geschil tussen twee lan den, zo heeft de Egyptische zaakgelastigde in Den Haag, Salah Chardoui, verklaard. Hij zei dit in commentaar op buitenlandse persberichten, waarin het Egyptische blad „Al Shaab" aldus werd geciteerd, dat Egypte Indonesië misschien in zijn geschil met Nederland zou steunen door Nederlandse schepen uit het Suezkanaal te weren en door te weigeren Ne derlandse vliegtuigen, die in Egypte landen, bij te tanken. In een officiële verklaring, die de Egyptische ambassade uitgaf, zei de zaakgelastigde, dat in de persberichten het ar tikel in „Al Shaab", dat niet de officiële standpunten inzake dergelijke aangelegenheden ver. tegenwoordigt, verkeerd was geciteerd. De ambassade gaf de volgen de vertaling van de Egyptische tekst: „Daar Egypte in het ver leden aan de Indonesische zijde stond in zijn strijd voor de be vrijding door te weigeren Ne derlandse vliegtuigen bij te tan ken en door zich te onthouden van het bijtanken van Neder landse oorlogsschepen die door het Suezkanaal voeren on danks de druk van buitenland se bezetting zo steunde In donesië Egypte in de Suezcri- sis". De werkloosheid in Australië Het Australische ministerie van Arbeid deelt mede, dat het aantal Australiërs die een uit kering wegens werkloosheid ontvangen in de afgelopen maand is gestegen met 6.223 tot 26.005. Weinig genetische schade ais gevolg van kernproeven Deskundigen zijn het er over eens, dat de genetische schade die veroorzaakt kan zijn door de radio-activiteit der tot op heden gehouden kernproeven veel min der is dan de door een gewoon lichtgevend horloge veroorzaakte schade. DU heeft prof. Titterton van de nationale universiteit van Can berra in Perth verklaard. De activiteit der Cubaanse rebellen De Cubaanse minister van Binnenlandse Zaken, Santiago Rey, heeft een bericht uit Ame rikaanse bron tegengesproken dat de opstandelingen in het binnenland van Cuba een ge bied van 2.000 m- km hebben bevrijd. Het bericht was afkomstig van de Amerikaanse journalist Andrew Saint George, die in „Coronet" een bezoek aan dit gebied, dat in de provincie Oriën- te ligt, heeft beschreven. Volgens Saint George bevindt zich in dat gebied, tussen de plaatsen Manzanillo, Campe- chuela en Yara, een goed bewa pende legermacht, voornamelijk met Amerikaanse wapens uitge. rust, en bestaande uit overge lopen Cubaanse militairen. In het bevrijde gebied wonen 50.000 mensen, aldus de Amerikaanse journalist. •k De echtgenote van de Fran se eerste minister Felix Gail- lard "heeft het leven geschon ken aan een meisje, dat Isabel Ie is genoemd. Isabelle is het tweede kind van het echtpaar Gaillard. Zij hebben reeds een zoon, de zes tienjarige Philippe. De economische politiek der Engelse regering De Engelse minister van Fi nanciën Derek Heathcoat, heeft in en bijeenkomst van de afde ling der conservatieve partij te Shaldon verklaard, dat de En gelse regering haar stenge eco nomische politiek zal voortzet ten, totdat de inflatie zal zijn overwonnen. Elr komen geen veranderingen, daar inflatie nog steeds de aartsvijand is, zo zeide hij, hieraan toevoegend, dat de Engelse regering zal blij ven streven naar handhaving van de positie van het pond sterling en naar interne prijs stabiliteit. Verdere daling Indonesische goud- ea deviezenreserves De Indonesische goud- en de viezenreserves zijn de afgelopen week opnieuw gedaald. Volgens de cijfers der laatste weekbalans der Bank Indonesia bedraagt het dekkingspercentage thans 11.34 procent van de hoeveelheid geld in omloop en andere opeisbare verplichtingen. De vorige week was dit percentage 11.46. De petitie van de 9000 geleerden De petitie aan de V. N. om de kernontploffingen stop te zetten, onlangs door 9000 geleerden on dertekend, zal geen -directe ge volgen hebben, zo wordt te New York in kringen van de Verenig de Naties vernomen. Het docu ment zal men niet onder de dele gaties laten circuleren, gelijk de indiener, dr. Linus Pauling, had verzocht, maar het zal wel voor belanghebbenden ter inzage lig gen. De reden is dat het document geklassificeerd is als een niet- officieel document, zonder offi ciële status, omdat het niet door een regeringsinstantie is inge diend. Terechtstelling in Hongarije Te Wenen is van be'trouwbare bronnen te Boedapest verno men dat Gabor Foldes, die in 1956 heeft deelgenomen aan ile Hongaarse opstand, ter dood is gebracht. Foldes was één dergenen, die in Gyoer een onafhankelijke regering in- het leven riepen. Hij heeft, mot anderen, in juni 1957 voor het hof van Gyoer terecht gestaan, op beschuldi ging van hef doden van leden van de Hongaarse communisti sche geheime politie. Foldes werd ter dood veroor deeld. Zijn hoger beroep werd elf dezer door de presidentiële raad verworpen. Producent van anti-polio vaccin moet schadevergoe ding betalen. De fabriek van farmaceutische produkten „Cutter" is veroor deeld tot het betalen van bijna 150.000 dollar schadevergoeding aan de ouders van twee kinderen die kinderverlamming hadden ge kregen nadat zij met het anti-po- lio-vaccin van „Cutter" waren ir geënt. De veroordeling geschiedde op grond van de „garantiewet" die de Amerikaanse laboratoria ver antwoordelijk houdt voor de ge volgen van het gebruik van hun produkten, en niet op grond van onachtzaamheid bij de vervaardi ging, zoals door de eisers was beweerd. De fabriek zal in hoger beroep gaan. De regering is naar haar mening verantwoordelijk voor ongelukken, daar de betrokken diensten niet voldoende veilig heidsvoorschriften zouden heb ben gegeven. De zaak wordt als een toets voor verdere processen be schouwd. Er zijn nl. 31 klachten ingediend, waarbij in totaal tien miljoen dollar schadevergoeding wordt geëist. Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 29) Nadruk verboden. „Kunnen wij er samen heen gaan?" „Dat is helaas verboden uit voorzichtigheidsoverwegingen". Kees moest toegeven, dat de douane gelijk had. „Kom dan binnen een kop koffie drinken. Dan kun je zien, dat ik binnen blijf en dan wachten wij d&ar het einde af. De ander lachte. „Dat was eigenlijk ook m'n bedoeling, Al- mekinders! Het verveelde me hier al lang!" Een minuut later zaten Kees en de douanier binnen. En toen lichtte Kees zijn verbaasde moe der en zusters in. Het was een lang verhaal en het bevredigde moeder maar half, dat Kees er in had toegestemd, dat ook hun huis doorzocht werd, alleen om de schijn te redden. Maar Cor glom van voldoening, al wist ze op dat ogenblik nog niet of Henk zo volledig zou slagen als ze wel hoopten. HOOFDSTUK VI. Een avontuur met gevolgen. Was de avond tot dusver voor Kees en de zünen niet zonder consternatie verlopen, ook Henk kreeg rijkelijk zijn deel. Nu was hij gewend aan plotselinge ont dekkingen en verrassingen. Wanneer ergens een uitgebreide actie werd gevoerd door de douane, dan gebeurde het wel eens meer, dat de mannen niet precies wisten wat er aan het handje was. Ze kregen dan elk een onderdeel van de opdracht toegewezen en hoorden dan la ter wel wat er eigenlijk te doen was geweest. Deze maatregel was noodza kelijk sinds enkele gevallen van verraad. Het kwam hoogst zel den voor, maar in deze jaren was het toch een enkele maal gebeurd, dat een douanier in verbinding bleek te staan met smokkelaars. De heren werden dan, tegen grof geld natuurlijk, regelmatig op de hoogte gehou- dan van de nlannen der douane, met het gevolg, dat alle acties vruchteloos bleken. Dcor deze teleurstellende ervaringen ge leerd, had men 'n nieuwe werk wijze ontwikkeld en wel deze, dat alleen In de hogere regio nen volledig bekend was wat er stond te gebeuren en dat de manschappen slechts op de hoogte waren met hun eigen taak. Dat was ook nu het geval. De afdeling, die bij de Almekinders vergeefs, doch bij de Slof met onverwacht succes had gezocht, had geen andere opdracht, dan te blijven waar ze was en daar nadere instructies af te wach ten. De groep waarin Henk ope reerde en die zes man sterk was, was het huis van de Slof voor bij gereden en had even verder halt gehouden. Zij had tot op dracht zo stil mogelijk 't smok- kelpunt aan de grens te berei ken, waar de commandant aan wezig zou zijn en nadere in structies zou geven. Vandaar, dat Henk en zijn kameraden in hevige spanning verkeerden over wat zich intussen aan het eind van de smokkelsloot had afge speeld. Zij hadden ongeveer een half uur nodig om daar te komen. Toen bleek dat alles tot dusver naar wens was verlopen. Ook de Belgen waren op tijd aanwe zig geweest en hadden drie man. nen, die zich vol moed naar het bosje begaven, ingerekend. Even later was van de Nederlandse kant de uitkijkpost van de Pau wels verschenen. Het bleek een jongeman uit Nieuwkerke te zijn, die voor de Pauwels hand en spandiensten verrichtte. Hij was zich bijna doodgeschrokken toen hij, midden in het voor hem zo bekende bosje door drie stevige douaniers werd overval len en weggevoerd. Eerlijk gezegd was het er een beetje hardhandig toegegaan, want de jongeman mocht onder geen beding zóveel spektakel maken, dat de Pauwels het kon den horen. Nu, dat was gelukt en toen Henk aankwam was de aangehoudene al weggebracht naar een jeep op het erf van de Slof. Er werd even een fluis terend gesprek gevoerd tussen de mannen, toen was alles ge reed. Henk wees de mannen de de plaats, waar enige uren te voren een paar palen in de sloot waren geheid. Aan weerskan ten daarvan verscholen zich vijf man in de struiken. Enige Bel gische collega's, die graag ge tuige wilden zijn van de komen de vangst, hielden zich verder op schuil. Toen volgden drie uren van gespannen afwachten. Zouden de Pauwels komen of zouden ze onraad hebben geroken? Als het laatste het geval was, zou deze actie wel niet vergeefs zijn ge weest, maar het hoofddoel zou niet bereikt zijn. Vermoedens, zekere aanwijzingen en zelfs be. schuldigingen en bekentenissen van helpers konden in deze zaak van belang zijn, ongetwij feld. Maar het beste was toch de heren op heterdaad te be trappen. Want dan volgden er meestal méér bekentenissen dan onvermijdelijk waren. En het maakte op de overvallenen meer indruk, zodat ze eerder geneigd waren hun praktijken later niet weer te hervatten. (Wordt vervolgd.) NOG EEN BRITSE BRIEF AAN BOELGANIN Richard Butler, Britse pre mier ad interim, heeft na al loop van een voordracht die hi: voor oud-studenten van de uni! veriteiten van Cambridge heeft gehouden, verklaard dat de brief die de Britse regering aan de machthebbers in Moskou heeft gezonden, slechts eer. voorlopige nota is en dat er een tweede brief zal volgen als men nader van MacMillan hierom trent heeft gehoord. Zoals bekend maakt premier MacMillan op het ogenblik een reis door de landen van het Britse gemenebest. Weer een brandje in Brits atoomcentrum Voor de derde maal in 3 maand is brand uitgebroken in een Brits centrum voor kern onderzoek, ditmaal te Harwell, zo is vrijdag j.l. bekendgemaakt! De brand brak uit in een ven tilatiekast waarin zich natuur lijk uranium bevond en ver spreidde zich naar een houten kast er naast. De brand kon echter binnen enkele minuten bedwongen worden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Aangt zien natuurlijk uranium ni' radio-actief is, konden er on geen radio-actieve deeltjes on: snappen. De vorige branden in Britse atoomcentra deden zich voor op 10 oktober, toen door overhit- ting van een atoomoven in de centrale van Windscale radio actieve rook ontsnapte, en de vorige maand in het onderzoek centrum te Aldermanston, waar bij een ongeluk een deskundige levensgevaarlijk en vijf ande ren licht gewond werden. Verijdelde poging tot wederoprichting van Spaanse comm. partij. Zaterdag is te Madrid van of ficiële zijde medegedeeld dat eer poging is verijdeld om de verbo den Spaanse communistische par tij opnieuw op te richten. Vier-en veertig personen zijn in verband hiermede gearresteerd. De Spaanse autoriteiten hebber medegedeeld dat de arrestante: werden geholpen door special daarvoor uit het buitenland gei men communisten. Zij hadden opdracht binnen te dringen studentenorganisaties en vakbo: den. Eén der gearresteerden is een vrouw. Verscheiden arrestanten hadden deelgenomen aan het verleden jaar te Moskou gehouden inter nationale communistische jeugd- festival. Geen echtscheiding toegestaan in Zuid-Vietnam Het Zuidviëtnamese parte ment heeft vrijdagavond met 92 tegen 4 stemmen rta een langdurig en verhit debat zijn goedkeuring gehecht aan ver bod van echtscheiding. De pre sident van de republiek kar echter in speciale gevallen toe stemming tot echtscheiding g< ven. Het voorstel was gedaan ds mevr. Ngo Dinh Nhoe, een K tholiek en schoonzuster van t president. Zuidslavische suggestie voor top-conferentie De Zuidslavische ambassa deur, Vejvoda, heeft in een toe spraak voor de buitenlands persvereniging in Londen ver klaard, dat Oost en West zou den kunnen beginnen met een datum vast te stellen voor een topconferentie over wereldpro blemen, b.v. over drie of ze; maanden, en dat in die tussen tijd de ministers van Buiten landse Zaken de conferentie zouden kunnen voorbereiden. Men zou echter niet als voor waarde moeten stellen, dat hei voorbereidende overleg moei slagen, meende hij. De Russen voelen niets vooi een voorbereidende conferenti zei hij, omdat zij vrezen dat 1 mislukking ervan de topconf rentie niet zou doorgaan. De ambassadeur verklaar voorts, dat het denkbeeld v" onderhandelingen vanuit e machtspositie met zichzelf tegenspraak is. Hij drong a" op een meer politieke en der militaire benadering van vraagstukken die opgelost ten worden. Amerikaanse radarstatio" voor opsporing van ballistische projectielen Uit getuigenverklaringen, gelegd voor de commisise v" de strijdkrachten van het Affi rikaanse Huis van Afgevaardi den, is gebleken dat de Ame- kaanse luchtmacht over em maanden zal beginnen met bouw van drie radarstations het Noordpoolgebied. Deze radarstations zuil dienen voor de opsporing v ballistische projectielen, door de Russen in Siberië lanceerd zijn. Zij zullen de circa 15 minuten nadat zij lanceerd zijn, kunnen ops ren. Daar deze projectielen principe dertig minuten no hebben om hun doel te ken, zou de aldus verkre? tijdwinst voldoende zijn om bommenwerpers van de strs' gische luchtmacht tijdig uit bedreigde zóne te laten °r: snappen. De burgerbevolk van de zóne zal echter zeer nig tijd hebben om zich in v ligheid te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2