Radio-actief huis in Putten Spiegel gladde wegen Politieke bestedingsbeperking dient gehandhaaft Russen willen sneeuwman vangen De werkloosheid in de Verenigde Staten WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Familie Haanschoien geïsoleerd f salons j'obent" Veel ongelukken REGERING: ,-ranKerlne bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres. Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend '2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- pei kwartaal; per .-aaand f2. oer week 18 cent l osse nrs 9 ct. MAANDAG 20 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4273 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine Aivertenties (géé- handelsadver- tenties): 5 regels ƒ1,—- Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Het vijf-jarig dochtertje Joke \an de familie Haanschoten uit de Schoolstraat te Putten is woensdag 15 januari jl. het slachtoffer geworden van een uitzonderlijk ongeval, waarvan momenteel de medische conse quenties nog niet zijn te over zien. Het kind werd op die dag behandeld in de neusheelkundige afdeling van prof. dr. A. A. J. van Egmond van het stads en Academisch ziekenhuis te I'll-echt. Reeds een half jaar geleden werd zij in het ziekenhuis Salem te Ermelo opgenomen voor het knippen van de amandelen. De operative ingreep had evenwel niet het gewenste resultaat en op advies van de behandelend geneesheer Ls het kind naar het ziekenhuis te Utrecht verwezen, waar men haar behandelde met radium, in verband met compli caties in de neusholte. Woensdag jl. heeft men haar eveneens tijdens een controle onderzoek met radium behan deld, waarbij eer radiumnaald in haar neusholte werd gevoerd. Zonder dat men op de neus heelkundige afdeling van het ziekenhuis daarvan iets gemerkt heeft, is het eind van de naald, waaraan zich de raditimkop be vindt afgebroken. Het meisje werd naar huis gezonden met de mededeling na veertien dagen terug te komen. Omstreeks 10 uur woensdag- I avond werd het kind onwel. Zij werd bleek en braakte. Dit braak- I sel werd door haar vader opge- vangen in een papieren servet, dat direct in de kachel werd ge worpen. Het meisjs voelde zich kort daarop weer beter en had vervolgens een goede nachtrust. 's-Morgens bezocht zij normaal de kleuterschool Hummeloord", samen met haar buurmeisje Wil ly Willemse. Omstreeks één uur I 's-middags speelde het meisje met haar buurmeisje, toen een agent van politie haar moeder meedeelde dat zij zich onverwijld met haar dochtertje naar het ziekenhuis te Utrecht moest be geven In het Stads- en Academisch ziekenhuis in Utrecht had men nl. omsti eeks half twaalf donder dagmorgen gemerkt, dat de ra- diumkop van de naald afgebro ken was. Men zocht met een meetapparaat de operatiekamer af, doch nergens week de naald af, zodat moest worden aangeno men, dat de vermiste radiumkop buiten de kliniek moest zijn. Aan de hand van de behande lingsrapporten kon worden opge maakt. dat Joke Haanschoten uit Putten de laatste behande ling met de radiumnaald had ge- had. Onmiddellijk werd de politie in Putten gealarmeerd. Men ver zocht de politie het kind onver wijld naar Utrecht onder mede- deling dat voor het kind en haar I omgeving levensgevaar aanwe zig was. Moeder en dochtertje konden nog juist de trein van tien vóór twee naar Utrecht halen, In het ziekenhuis werd het kind onder zocht waarbij bleek, dat de ra diumkop zich niet meer in de neusholte van Joke bevond. Zij werd daarop naar huis gezonden. Inmiddels spoedden enkele me dici van de neusheelkundige af deling zich naar Putten, om met behulp van een Geiger-Muller- teller het radiumkopje in de wo ning van de familie Haanschoten te zoeken. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddellijk uit. Vooral bij de kachel en later ook in de tuin waar as uit de kachel was gestort. Toen ook vernamen de medici dat het kind had ge braakt en dat het braaksel in de kachel was gegooid. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de kachel was ge smolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele omge ving van de tuin radio-actief was geworden. Op advies van de medische autoriteiten werd het gezin Haan schoten geïsoleerd. Het bleek noodzakelijk dat het gezin eerst werd gebaad en van nieuwe on der- en bovenkelding werd voor zien. De schoenen bleven achter in de woning. Het gezin Haanschoten, dat uit man, vrouw en vijf kinderen be staat, werd donderdagnacht over gebracht naar het politiebureau te Putten, waar het Groene Kruis en de transportcolonne van het Roode Kruis slaapplaatsen hadden ingericht. Zaterdag werd het onderzoek voortgezet in het huis van de fa milie Haanschoten en in de tuin, waarbij de medewerking werd verkregen van de K.E.M.A. te Arnhem, die met Geiger-Muller- tellers de aanwezige radio-activi teit registreerden. De radio-actie ve as en de aarde in de tuin werd in afgesloten emmers gedepo neerd en in een schuur opgebor gen, die later werd verzegeld. De tuin werd, om verder stof- verbreiding te voorkomen, afge dekt met plastic. Het huis aan de Schoolstraat werd omheind door een prikkeldraadversperring, ter wijl van gemeentewege een bord werd aangebracht waarop staat vermeld, dat het betreden van het afgezette terrein levensge vaarlijk is. Bij een onderzoek van het ge zin Haanschoten bleken geen positieve afwijkingen aanwezig te zijn. Wèl werd een geringe af wijking geregistreerd op een schoen van één der personen die bij het onderzoek was betrokken. Vrijdagnacht en ook zaterdag morgen is het gezin Haanscho ten op het politiebureau geble ven. Zaterdagmiddag werden zij door een ambulance-auto van de G. G. en G. D. te Utrecht naar het ziekenhuis in Utrecht ver voerd voor nadere observatie. Op last van de burgemeester van Putten, jhr. rar. W. W. F. Quarles van Ufford, werd de kleuterschool „Hummeloord" te Putten, die vlak achter de wo ning van familie Haanschoten gelegen is, gesloten. Het meisje Joke had ook deze school, waar op ongeveer 80 kleuters gaan, be zocht. Plet bleek zaterdag noodzake- enkele personen op te roe pen die na woensdag met het gezin Haanschoten in contact waren geweest. Hiervoor meld den zich zondagmiddag tien per sonen, onder wie enkele buren, familieleden en leveranciers van de familie Haanschoten. Dit on derzoek nam de gehele zondag middag in beslag. Naar A.N.P. verneemt is bij dit onderzoek geenradio-activiteit op de perso nen geconstateerd. De officier van Justitie te Utrecht, rar. W. H. Overbeek, heeft zich inmiddels op de hoog te gesteld van het ongeval. Of de justitie een vervolging zal in stellen op grond van grove na latigheid is tot nu toe nog niet bekend, dit zal afhangen van een medisch onderzoek dat inge steld is door het Staatstoezicht op de volksgezondheid. Wèl heeft prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk natuurwe tenschappelijk laboratorium te Den Haag een bezoek gebracht aan Putten en Utrecht. In over leg met de officier van Justitie zal de justitie zich nog nader be laden over de te nemen stappen. Het wordt niet uitgesloten ge- acht, wanneer blijkt dat het ge hele huis en zijn omgeving radio actief is, dat de woning, eigen dom van de gemeente Putten en vier jaar geleden werd gebouwd, zal worden afgebroken. Hierover zal waarschijnlijk vandaag een beslissing worden genomen. Metingen hebben in middels uitgewezen dat de bin nenmuur tussen de woning van de familie Haanschoten en de daarnaast liggende woning van de familie Willemsen niet radio actief is. In medische kringen te Utrecht vraagt men zich af, hoe het mo gelijk is geweest, dat de radium kop onopgemerkt in de neushol te van het kind is achtergeble ven. De naalden zijn meestal van platina of goud en hebben een bepaalde stevigheid, waardoor een afbreken van de kop waarin radium geborgen zit, opgemerkt moest worden. Overigens wordt aan het ra dio-actieve gevaar niet zo'n grote betekenis toegeschreven. Er zou den, volgens deze medische krin gen, grotere waarde worden ge meten in ruimten waar wordt doorgelicht. <fc kappwaci hei opórt» tocM «oHtf 16 brwwtriisfroat 9 Itneuzct) i kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" PRINS BKRNHARD NAAK LIBERIA VERTROKKEN. Zondagochtend tegen 12 uur is Prins Bernhard met de rege- rings-Dakota van het vliegter rein Soesterberg vertrokken naar Monrovia voor een offi cieel tegenbezoek aan de presi dent van Liberia en mevrouw V. S. Tubman. De Prins werd uitgeleide ge daan door H. M. de Koningin en door de Prinsessen Beatrix, Mar griet en Marijke. Wapens onderschept vóór Algerijnse kust. Franse oorlogsschepen hebben zaterdagavond vóór de kilst van Algerië het Zuidslavische vracht schip „Slavenija" aangehouden en het gelast naar Oran te va ren. Daar zijn 150 ton wapens uitgeladen. Hierna kreeg het schip, dat 5.814 ton meet, toe stemming haar reis te vervolgen. De wapens bevonden zich in 600 kisten, die onder militaire bewaking naar het marinehoofd kwartier te Oran zijn overge bracht. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Oran werd vernomen, dat de Franse autoriteiten de be wegingen van de „Slovenija" ver scheidene dagenlang hadden ge volgd, nadat radarposten aan de kust het schip hadden ontdekt. Het schip werd zaterdag ter hoogte van Oran in de territoria le wateren onderschept door de torpedobootjager „Cassard". Van Franse zijde werd zondag middag vernomen, dat de wapens bestemd waren voor de opstan delingenorganisatie F.L.N. en te Casablanca zouden worden uitge laten, vanwaar zij naar Algerië zouden worden verzonden. Het schip kwam uit zijn thuishaven, Rijeka. Het aantal werklozen onder de Amerikanen die zijn aange sloten bij de werkloosheidsver zekering bedroeg in de eerste week van januari 2.803.300 of 400.000 meer dan in januari 1350, aan het einde van de eco nomische inzinking van 1949. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid dat deze gegevens bekendmaakt voegt hieraan toe dat het percentage van cle werkloosheid van 6.8 procent tegen 7.3 procent in 1950 geen record betekent aangezien thans 10 miljoen arbeiders meer on der de werkloosheidsverzeke ring vallen dan in 1950. In de tweede week van januari heb ben ruim 906.000 personen een uitkering uit hoofde van werk loosheid voor de eerste maal aangevraagd, hetgeen een re cord betekent. In de overeen komstige week van vorig jaar bedroeg dit aantal 226.000. Slachtoffers van overstroming in Peru. Meer dan honderd mensen zijn, volgens de jongste berichten, in de Peruaanse provincie Ecusco door een overstroming om het leven gekomen. De overstroming was een gevolg van dijkbreuk. Volgens deautoriteiten wij zen de jongste gegevens omrent de werkloosheid erop dat het vrijwel zeker is dat het totale aantal werklozen deze maand in de Verenigde Staten min stens 4 miljoen zal bedragen. De door het genoemde depar tement gepubliceerde gegevens hebben uitsluitend betrekking op arbeiders, die een werkloos heidsuitkering ontvangen. On geveer 43 miljoen van het to tale aantal werknemers van 65 miljoen in de Verenigde Staten valt onder het systeem van uit kering bij werkloosheid. DR. VAN BAAL EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Kon. Besluit d.d. 8 januari 1958 No. 23 is aan dr. j. van Baa! op zijn verzoek met ingang van 1 april 1958 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea onder dankbetuiging voor de gewichti ge diensten ginder moeilijke om standigheden in dat ambt ver richt. Dr. Van Baa] aanvaardde zijn functie op 1 april 1953 als opvol ger van mr. S. I. J. van Waarde :- burg. Hij is thans 47 jaar oud. De plotselinge gladheid, vooral schoondochter liep een gebroken op de grote buitenwegen heeft P°ls °P> terwijl haar man, die de zondagavond veel onee'ukken we£en bestuurde, ongedeerd zondagavond veel onge.ukken Meef De autQ wenJ ernstig be. veroorzaakt. schadigd. Op de rijksweg Amsterdam Op de rijksweg Den Haag—Am- utrecht slipte een personenauto, sterdam kwamen bij het viaduct ^ie bezig was een andere wagen bij de Vijfhuizerweg acht perso- jn (e halen en kwam in de mid- nenauto's met elkaar in botsing, denberm tot stilstand. Een derde waarbij twee personen gewond auto, die eveneens uit de richting werden. I Amsterdam naderde botste op de Toen de rijkspolitie, bijgestaan gestrande wagen. Eén der be door manschappen van de Am- stuurders kreeg snijwonden aan sterdamse radio-autodienst, ter het gelaat. Ook hier was de ma- plaatse kwam en met een rode teriële schade zeer groot, lamp naderdende automobilisten attent wilde maken op het ge vaar, reden opnieuw vier wagens op elkaar in. Eén der auto's sloeg over de kop en moest met behulp van een kraanwagen weggesleept wor den. Over het algemeen was de materiële schade zeer groot. Inmiddels had de Amsterdam se politie bij het begin van de Haagse Weg een wagen van de radio-autodienst geposteerd, van waaruit via een luidsprekerin stallatie de Haag-waarts rijdende automobilisten gewaarschuwd werden voor het gladde wegdek. Van rijks- en gemeentewege is met goed resultaat in en om Utrecht zand gestrooid, want voorzover zondagavond bekend, zijn er slechts twee slipgevallen gebeurd met alleen schade. I Een slippende auto op het ver keersplein Oude Rijn kwam tegen een lichtmast tot stilstand en even verderop, in de richting Amsterdam, sloeg een andere auto over de kop. Ook hier liep het zonder persoonlijke onge vallen af. In de buurtschap De Wavre (gemeente Ouder Amstel) slipte een personenauto, waarin zich 3 personen bevonden, en kwam tegen een boom terecht. Een 72-jarige veehouder uit De Waver moest met wonden aan het hoofd naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn Regering heeft nog geen standpunt bepaald inzake subsidiëring kerkenbouw De regering heeft nog geen standpunt bepaald inzake de sub sidiëring van de kerkenbouw. Dit wordt meegedeeld in de Me morie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de algemene poli tieke beschouwingen inzake de begroting. Ter bevordering van een juiste oordeelvorming heeft de minister van Binnenlandse Zaken het rapport „regeling bij dragen kerkenbouw" toegezon den aan dertien kerkgenootschap pen en aan zijn ambtgenoten die bij deze kwestie in het bijzonder zijn betrokken. Hij heeft de be trokkenen gevraagd hun ziens wijze kenbaar te maken. Er is een kentering te bespeu ren in verschillende conjunctu rele overspanningsverschijnselen, doch de verhouding tussen mid delen en bestedingen in het bin nenland is nog „iet in evenwicht gebracht en het daarmee gepaard gaande herstel van het evenwicht in de betalingsbalans is nog niet gerealiseerd. Daarom zou het niet verantwoord zijn de politiek van bestedingsbeperking op ddit mo ment geheel of gedeeltelijk onge daan te maken. Aldus de rege ring in haar memorie van ant woord aan de Eerste Kamer in zake de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegro ting. In hoeverre in 1958 de te stel len norm voor het evenwicht op de betalingsbalans n.l. een overschot op de lopende rekening in de orde van grootte van 500 miljoen bij normale voorraadvor- ming zal kunnen worden ge realiseerd, moet worden afge wacht. Veel zal daarbij afhangen van de exportontwikkeling. Im mers bij de thans bereikte mati ging van de vraag naar import- produkten is met name 'n voort durende exportgroei vereist voor herstel van het evenwicht. Een altijd wisselvallige factor vormt hier de internationale conjunc tuur, die via de buitenlandse af zet van industrie, landbouw en handel een zo belangrijke invloed kan uitoefenen en de bedrijvig heid in ons land. In dit opzicht valt niets met zekerheid te voor spellen en de regering kan daar om slechts verklaren, dat, mocht de internationale conjunctuur on verhoopt een ernstige teruggang te zien geven, alle nodige voor zieningen zullen worden getrof fen om het gevaar van een te grote stijging van de werkloos heid zoveel mogelijk te keren, aldus de memorie. Gegeven het voor 1958 gekozen uitgangspunt van rust op het ge bied van de lonen spreekt het vanzcll', zo wordt opgemerkt, dat de regering naar haar vermogen zal streven niet slechts naar prijsstabilisatie, doch waar moge lijk ook naar prijsverlagingen met name daar waar de doorwer king van de daling der grond- stoffenprijzen hiertoe redelijke kansen biedt. De ontwikkeling van de laatste maanden van 1957 scheut in dit opzicht gunstige verwachtingen aan de in 1957 successievelijk opgetreden prijs verhogingen, waarvan een ge deelte verband hield met de be stedingsbeperking, blijkt een ein- te zijn gekomen, terwijl zich hiel en daar een tendentie tot prijs verlaging aftekent. In hoeverre deze zal doorwerken in de ont wikkeling in 1958 van het prijs indexcijfer van de kosten van levensonderhoud, valt nog niet te voorzien, doch de situatie ligt in dit opzicht gunstiger dan lange tijd het geval is geweest. Incidentele iooncorrecties zijn niet geheel uitgesloten, maar kunnen, wil men niet toch het loonpeil in het algemeen in be weging brengen, slechts van be perkte aard zijn. SCHEPEN IN NOOD. i i De Britse tankboot „Nuculana" j is zaterdagavond aan de Britse zuidoostkust bij Dungeness in moeilijkheden gekomen. De Ne- j derlandse sleepboot „Hudson" en j de Franse „Jean Bart" zijn uit- j gevaren om het 8197 ton metende schip, dat voor anker was ge gaan, te helpen. Tussen Lythan en Preston (Lancashire) is zaterdag een loodsboot aan de grond gelopen. De reddingboot van Lythan ver leende hulp. Ten noorden van Wiek (Noord- Schotland) strandde zaterdag ae Britse treiler „Jean Stephens". De twintig opvarenden van het Finse vrachtschip „Valborg" (1.282 ton), dat zaterdag nabij het schiereiland Gardskagi aan de zuidwestkust van IJsland is gestrand, bevinden zich in een hachelijke toestand op het als verloren beschouwde schip, aldus is zondag uit Reykjavik gemeld. Zware zeeën beukten tegen de omhooggelopen „Valborg". Een 130 ton metend vaartuig van de IJslandse kustwacht had zaterdag tevergeefs getracht de schipbreukelingen te redden. Het vaartuig kon in het ondiepe wa ter de „Valborg" niet bereiken. Het Finse vrachtschip was met een lading haring op weg naar de Sowjet-Unie. Amerika en de uitbreiding der Indonesische territoriale wateren De Verenigde Staten hebben Indonesië medegedeeld, dat zij met ernstige bezorgdheid de uit voering van de Indonesische aan spraak inzake uitbreiding van de territoriale wateren onder het oog zouden zien, zo heelt het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken bekendge maakt. DE „SIBAJAK" KWAM IN STORM EN SNEEUWJACHT. Terwijl voor de zoveelste maal gisteren de sneeuwjacht uit een loodgrauwe hemel over de rivier en de kade viel en de duisternis daardoor eerder dan normaal ge vallen was, meerde de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloijd omstreeks 6 uur in de namiddag aan de Lloydkade, opgewacht door H. M. de Koningin, die on danks het barre weer op de ver jaardag van één van haar doch ters gekomen was om de vele honderden repatriërenden woor den van welkom toe te spreken. s.s. „CORFU" IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. „Vreselijk om, met sneeuw bin nen te komen", deze woorden sprak de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, toen zij zich aan boord had begeven van het 14.280 brt. metende s.s. „Corfu", dat onderweg van Singapore naar Londen, gistermiddag Rot terdam aandeed om 116 evacué's uit Indonesië te debarkeren. Alvorens allen het haventer rein mochten verlaten, werden evacué's aan een Röntgenonder zoek onderworpen in het restau rant van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, waar de apparatuur stond opgesteld. GEEN DEFINITIEVE RESULTATEN BIJ NEDERLANDS—DUITSE ONDERHANDELINGEN. De Nederlands-Duitse onder handelingen onder leiding van oud-minister mr. J. W. Beyen en prof. E. Kaufmann over de grens correcties en het Eems-Dollard- probleem hebben opnieuw geen definitieve resultaat opgeleverd. DE NATIONALE WONINGBOUWLENING. Vandaag zal de voorzitter v>n de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, zich via de zender Hil versum I om 18.15 uur in aan ci ting op de nieuwsberichten, een oproep richten tot het Nederland se publiek om deel te nemen aan de Nationale Woningfcouwlening. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. BUIEN. Sneeuw- en hagelbuien, afge wisseld, door opklaringen. Mati ge tot krachtige, af en toe storm achtige wind tussen west en noord-west. Aanhoudend guur weer. 1 DINSDAG 21 JANUARI. De Russische bioloog Oeroed- son heeft in een vraaggesprek voor Radio-Moskou verklaard dat Russische geleerden bin nenkort zullen proberen een ..verschrikkelijke sneeuwman" te vangen. Hij was van oordeel dat het mysterie van de Yeti nu in het kader van het inter nationale geofysische jaar tot oplossing kan worden gebracht. Speciale expedities van antro. pologen en zooiogen zullen in het hoogland van Pamir in Centraal-Azië naar de sneeuw man gaan zoeken, die in de af gelopen zomer door de Russi sche hoogleraar Pronin is ge zien. Een andere Russische geleer de, de hoogleraar in de geogra fie Korolef, verklaarde, dat het ooggetuigenverslag van profes sor Pronin een onweerlegbaar bewijs vormt voor het bestaan Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.44 3.19 3.59 4.09 n.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 ZON MAAN op onder op onder Jan 21 8.36 17.07 8.50 19.20 22 8.35 17.09 8.14 20.25 23 8.34 17.10 9.35 21.30 24 8.33 17.12 9.56 22.33 25 8.32. 17.14 10.17 23.37 26 8.30 17.16 10.39 Indonesische oud-strijders bezetten leeg gebouw van Nederlandse consulaat te Medan. Indonesische oud-strijders heb ben het leegstaande gebouw van het Nederlandse consulaat te Me dan bezet. De bevelhebber van het garni zoen van Medan heeft hen bevo len het gebouw zo spoedig mo gelijk te ontruimen. BUIEN. Een lagedrukgebied strekt zich uit boven Scandinavië en Noord- Rusland, terwijl een krachtig hogedrukgebied zich boven Groenland handhaaft. Tussen deze beide luchtdruk- systemen komt al enkele dagen een krachtige luchtstroming voor, waarmee koude lucht uit de Poolstreken naar het zuiden wordt getransporteerd. Deze lucht drong gisteren ook ons land binnen en bracht op vele plaatsen sneeuwbuien. Het sta tion Eelde meldde gisterenavond een sneeuwhoogte van zes cm. Over de Noordzee trekken en kele storingen naar het zuiden zodat het gure weer ook vandaag zal blijven voortduren. van de Yeti, een antropoide tussenvorm van mens en aap met een hoog ontwikkeld zenuv,. stelsel". Een expeditie, gefinancierd door de Amerikaanse oliemag naat Tom Slick en geleic! door de BriUe hoogleraar Gerold Russel, zal de volgende maand beginnen met een poging en de „verschrikkelijke sneeuw man" te vangen. Slick had het vorig jaar reeds in Nepal een dergelijke expedi tie georganiseerd, maar deze had geen succes. De expeditie omvat 17 man, onder wie een cineast, die de Yeti hoopt te verfilmen en zijn geluiden wil vastleggen. Oesterverzendingen in december In de maand december 1957 werden in totaal 6.263.454 oes ters verzonden. Vorig jaar wa ren dit er 6.759.848 stuks. Hier onder volgt een overzicht van de verzendingen Nederland 302.991 stuks (vo rig jaar 333.099 stuks), België 5.312.627 stuk1-- (vorig iaar 5.853.985 st.l, Duitsland 221.222 stuks (vorig jaar 196.595 stuks), Engeland 80.550 stuks (vorig iaar 66.300 stuks), Frankrijk 243.540 stuks (vorig jaar 203.550 stuks), diversen 102.614 stuks (vorig jaar 106.319 stuks). De kopra-situatie Volgens in Djakarta ontvan gen berichten, zouden in Pon- tianak 5000 ton kopra liggen te wachten op verscheping naar Java. Tegelijkertijd werd uit Sura- baja gemeld, dat de zeepfabriek van „Unilever" aldaar met een acuut gebrek aan kopra te kam pen heeft voor haar zeepproduk- tie. Gevreesd wordt, dat als niet onmiddellijk stappen worden on dernomen om de verscheping van kopra, en ook van palmolie van Sumatra, te vergemakkelij ken, de fabriek in Surabaja gé- noodzaakt zal zijn haar produktie voor onbepaalde tijd te staken. Hierdoor zouden enige duizenden arbeiders werkloos worden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1