'^XÜonen en werken KERKDIENSTEN 23-jarigen: denkt aan uw bijslag B. B. Meer vrouwen in de Voor de zondag "Zaterdag 18 januari 1958 DE VRIJE ZEEUW HEEFT NEDERLAND NOG NATIONAAL ZELFGEVOEL In de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis is een nationale manifestatie gehouden, die zoals de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, het uitdrukte „een appèl wil zijn aan het gehele Neder landse volk om de woningnood te verlichten". Dc bijeenkomst was belegd door de landelijke contact commissie inzake het woonruimtevraagstuk. Het. appèl heeft zin, aldus de bewindsvrouwe, „omdat de nood zo onnoemelijk groot is en er in ons land nog velen zijn, die zonder al te grote bezwaren woonruimte zouden kunnen afstaan Hoewel de enige doelmatige oplossing van de woninünood is het bouwen van meer woningen, zijn toch tijdelijke voorzieningen nodig, omdat phvsieke en finan ciële factoren aan de bouw een limiet stellen". streeks de jaarwisseling 111.000 werklozen waren in ons land. ÏONZE RIJKSGENOTEN I Bovendien komen nu nog i vele duizenden Nederlandse staatsburgers uit Indonesië naar ons land in deze dagen. Ten aanzien van deze merk te de minister echter op: „De regering stelt zich voor, de huisvesting van deze landgenoten zodanig te re gelen, dat aan de bestaande prioriteit van de reeds inge schreven woningzoekenden niet wordt voorbijgegaan". De minister van Maat schappelijk Werk heeft de medewerking van de ge meentebesturen ingeroepen voor de hulpverlening aan gerepatriëerden uit Indone sië, die niet of onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien of voor wier huisvesting een oplos sing moet worden gevonden door onderbrenging op vrij willige basis bij particulie ren en door 't benutten van kleinere beroepspensions. Voor het op deze wijze on derbrengen van gerepa triëerden geeft de regering een geldelijke vergoeding. Krachtens de regeling huisvesting gerepatriëerden zullen 5 van de woning wetwoningen, die gereed mi komen, ter beschikking van h*de i^Patrtëer<Jen moeten komen.""Bit percentage kan niet verhoogd worden", al dus mej. Klompé, „daar dit ten koste zou gaan van on- 1 noemelijk veel mensen die reeds jaren op een eigen woning wachten". TOT 1968 OF LATER Behalve minister Klompé voer den vertegenwoordigers van en kele kerken en tenslotte mr. H. W. Bloemers, in zijn functie van voorzitter van de voorlopige raad voor de Volkshuisvesting, het woord. De heer Bloemers merkte op, dat het met de houw van 80.000 woningen per jaar tot 10,"8 zal duren alvorens de woning nood zal zijn overwonnen. „Het is I niet uitgesloten, dat deze nood P°5 'a"Ker zal duren, omdat niet I bekend is, of het zeer hoge ge- i middelde na 80.000 woningen per jaar ook in de komende jaren kan worden gehandhaafd". Het ministerie heeft zich ech ter in dezelfde mededeling ge haast, de bittere pil zo veel moge lijk te verzoeten, door er op te wijzen, dat december altijd een zeer grote seizoenwerkloosheid te zien geeft. „Het voor het sei zoen gecorrigeerde werkloos heidscijfer van mannen en vrou wen tezamen geeft voor decem ber een niveau van rond 80.000". Met deze „correctie" bereikt 't ministerie, dat we beneden de 3 werklozen blijven, het per centage, dat door de minister in een eerdere verklaring „nor maal" genoemd is. VRAGEN EN MAATREGELEN Intussen hebben volksvertegen woordiging en vakbonden zich door deze „geruststellende" woor den toch niet helemaal laten ge ruststellen. In de Kamer zijn reeds vragen gesteld over de toe nemende werkloosheid en de be sturen van de samenwerkende vakcentralen (NW, KAB en CNV) hebben er in een telegram bij de Raad van Ministers op aan gedrongen, „op korte termijn over te gaan tot het uitvoeren van meer openbare werken in de gebieden, waar de stijging van de werkloosheid het grootst is". De kwestie vormt thans een punt van overleg en nader beraad tussen zes verschillende departe menten. Vooral in de drie noor delijke provincies is de toestand verontrustend. Toch is de rege ring van mening, dat de situatie niet dusdanig is. dat de maatre gelen tot beperking van de be stedingen geheel of gedeeltelijk moeten worden opgeheven. Slechts in de zwaarst getroffen gebieden zullen maatregelen tot aanvullende werkgelegenheid worden genomen. Moge de gesel van de werkloosheid ons land niet blijvend slaan INDONESISCHE MAATREGELEN Het leven wordt onze rijksge noten in Indonesië steeds moei lijker gemaakt. Nog steeds wor den nieuwe dwangmaatregelen gevonden en gretig toegepast, Vele Nederlandse bedrijven heb ben een brief ontvangen van de plaatselijke miFtaire comman dant van Djakarta, waarin de be trokken bedrijven verzocht wordt „onmiddellijk" een aantal wonin gen over te dragen aan het dage lijks commando van zijn staf. Alle sleutels van deze woonhui zen moesten worden ingeleverd. In veel gevallen had de verlang de overdracht betrekking op meer dan de helft van de betrok ken woonhuizen en dan ook nog de beste. De „regering" van de republik Indonesia heeft nu ook doen we ten, dat met ingang van 28 de cember 1957 geen enkele beta ling ten laste van de Indonesi sche geldmiddelen meer zal plaats vinden ter zake van de pensioenen en daarmede in aard overeenkomende periodieke uit keringen, alsmede van wachtgel den, die verschuldigd zijn aan ge wezen burgerlijke en militaire overheidsdienaren van Indonesië, die van Nederlandse nationaliteit zijn. 111.000 EN 80.000 Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft meegedeeld: „Gedurende de maand december steeg de om vang van de geregistreerde ar beidsreserve tot 104.000 mannen en 7500 vrouwen". Vrij vertaald wil dit dus zeggen, dat er om- BOTSING TUSSEN LEGER EN POLITIE OP TERNATE Volgens het Indonesische pers bureau „Antara" zijn tijdens een gewapende botsing tussen een heden van het militaire comman do van Midden- en Noord-Celebes en manschappen van de mobiele politiebrigade op Ternate, in de Noord-Molukken twee burgers gedood, terwijl dertig huizen in vlammen opgingen. Deze botsing begon op oude jaarsavond en duurde, met enke- onf'erbrekingen, bijna vijf da- Ken. Zij nam een einde in de ochtend van 4 januari, toen het korvet „Radjawari" van de In donesische marine enkele scho ten loste. De politietroepen werden over macht naar het eiland Tidore V1 oe betrokken militaire eenhe- cn naar Menado. Volgens de OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 19 JANUARI. Axel: 10 uur Viering H. Avond maal; 2.30 uur Vic. S. den Blaau- wen. (H. A.) Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen (Bed. H. A.); 2.30 uur Ds. W. J. van 'Meeuwen (Voortz. H.' A. en Dankzegging.) Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. (Bed. H. Avondmaal.) Hulst: 10.30 uur R. G. J. Timmers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cu- pëdo (Voorber. H. A.)2.30 uur Ds>. ,T. G. N. Cupédo. Terneuzon: 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H Avondmaal); 3 uür Ds. J. S'■holton (Bed. F. A. en Dank zegging) 7 uur Ds. K. Verbeek, van KIoos- terzande. (Jeugddienst.) Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. F,echt 'Bed. H. A.) 2.30 tiur Ds. Ph. M. Becht (Voortzetting H. A, en Dankzegging). GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uu»- en 3 uur Ds. P. Vis ser, van Tilburg. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. .T. B. van Mechelen, van Oostburg Te-neuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Cand. H de Jong, van Alblasserdam. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 19 JANUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Brckens: 10 uur Viering H. A.; 6 30 uur Ds. J. H. van Beusekom (H. A. en Dankzegging.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. ten Cate. (Viering H. Avondmaal.) Groede 10 uur Ds. M. de Jong. (Bod. H. Avondmaal.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwviiet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tjjm- stra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bev ambtsdragers.) Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. Bergsma: 4 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Streekjeugddienst.) T.Tzendüke: lOuur Ds. C. van Evert. Zuidzande: lOuur Ds. H. Kuylman. (Bev. ambtsdragers.) CIIR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Tejueuzen10 uur, 3 uur en 7 uur de heer Van Haaren, van Moer- kapelle. OUD-GEREF, GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A de Reuver, LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heilieines- samenkomst; 7.30 uur Verlfs- GoutSamenk°mSt oXv- kapt- J" ROOMS-KATHOLIEKE KERK. LUUr' 830 UUr en 10 uur H. H. Missen. C1t?ë&: 7, uur' 830 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur 7 45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen Philippine: 7.30 uur én 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 tiur 1015 uur en 17.00 uur H.H Missen Terneuzen: 7 uur. 8.30 uur' en 10.i5 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen, DINSDAG 21 JANUARI. GEREF. GEMEENTE. ontvangen berichten zou de aan-1 - tot deze strÜd schuilen inj Axel: JT uur Ds. J. B. Bel, van een persoonlijke vete. Krabbendgke. •k Voor het eerst in de geschie denis van Kentucky is een neger tot voorzjtter van een parlemen taire commissie van deze staat gekozen. Het is de geestelijke en lid van de democratische partij Felix Anderson uit Louisville. De gouverneur van Kentucky heeft met zijn benoeming geluk gewenst. Gelijk zich een vader ont fermt over de kinderen, ont fermt de Here zich over degenen, die Hem vrezen. Ps. 103 13. Wij zijn zo geneigd in grote droefheid te zeggen of althans te denken: „Niemand heeft ooit zo veel lijden gekend. Niemand heeft zich ooit zo eenzaam ver laten als ik thans." Wij vergeten daarbij, dat ieder mens het best de zwaarte van zijn eigen kruis kan beoordelen en het leed des anderen van buiten beziet. Maar meer nog dan dat zien wij voorbij de diepe betekenis van het woord van onze Heiland: „Uw Vader weet wat gij van node hebt!" Gewoonlijk wel Is waar wordt dit toegepast op de uitred ding, die wij begeren, de uit komst, die wij verwachten, de zegen, die wij menen te mogen afbidden. Maar het woord kan toch ook in andere zin worden opgevat. Zijt gij in kommer, in moeite, in strijd; zijn de donkere dagen u te donker; is de weg u raadselacn- tig, uw Vader weet, wat gij van node hebt. Hij zou u deze weg niet leiden, indien het Vader hart niet wist, dat gij dit alles juist nodig hadt en dat er niels aan toegevoegd, maar ook niets van afgedaan kan worden. De Here wil echter vertrouwd wor den als een Vader. „Ontfermei" is Zijn naam. Ligt daarin niet de bevestiging van het geloof, Jat Zijn raad met ons liefde is? Hij weet, hoe zwaar het kruis [weegt, Door Hem u opgelegd, En wil 't u helpen dragein Gelijk Zijn Woord u zegt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") COMMENTAAR OP HET BRITSE ANTWOORD Hugh Gaitskell, leider van de Britsp Labour-oppositie, heeft verklaard dat MacMillan „de grote kans gemist heeft" bij de beantwoording van Boelganins brief om de wereld de leiding ie geven waarop zij wacht. Hij vindt het antwoord diep teleurstellend, niet zozeer om wat er gezegd wordt, maar om wat er niet gezegd wordt. Het bevatte geen enkel nieuw, posi tief voorstel voor de vrede. TROEPEN IN BANDUNG GECONSIGNEERD Naar vrijdag werd vernomen, zijn alle militairen in Bandung (West-Java) in de kazernes ge consigneerd. Gevraagd of deze order ver band houdt met de illegale bewe ging van de voormalige waarne mend chef-staf van de land- marfit, kolonel Zulkifli Lubis, zeide een woordvoerder, dat deze consignatie niet gericht is tegen een of andere beweging, noch verband houdt met de huidige situatie. De order werd uitgege ven ter handhaving van de strijd vaardigheid van het leger, in ge val van eventualiteiten. if Britse natuurkundigen van de universiteit van Manchester heb ben met behulp van radar ont dekt, dat het Noorder- en Zuider- licht tegelijkertijd optreden. HUURCOMPENSATIE GAAT IN OP VERJAARDAG Met de uitbetaling van de huurcompensatie zit men nogal eens in de knoop. Enkele voorbeelden willen wij hier eens naar voren brengen. Eerst het geval, waarin een werknemer 23 jaar wordt op een datum na 1 augustus '57. In de beschikking van het College voor Rijksbemidde laars staat o.m. opgenomen de bepaling, dat een 23-jarige recht heeft op huurcompen satie. Als nu een werknemer 23 jaar wordt, doet het niet terzake of deze die leeftijd niet had op 1 augustus 1957 en ook is het van geen belang of betrokkene na 1 juli 1957 in dienst is genomen. In het eerste geval gaat automatisch voor de 23-jarige de huurcompensatie in en in het tweede geval dient men rekening te houden met het loon waarop betrokkene is aangenomen. Op arbeidscontract Is deze werknemer aangeno men op een loon overeenkom stig een c.a.o., dan is het zon der meer duidelijk dat dit loon verhoogd mote worden met de huurcompensatie, immers in dat loon is nog geen compen satie verwerkt. Na 1 juli 1958 zal de gele genheid worden geopend de huurcompensatie te verwer ken in c.a.o.'s en loonregelin gen, maar tot dat moment geldt, dat door de werkgever bij de loonuitbetaling boven 't rechtens geldende in geld ge noten loon een bijslag moet worden uitbetaald van 2 daarvan, met de reeds beken de minima en maxima en de verdere nadere berxriingen, die in deze regeling zijn opge nomen. De ongehuwde vrouw Een ander voorbeeld: Een ongehuwde werkneemster, geen kostwinster zijnde, niet zelfstandig wonende, doch bij haar ouders thuis verblijf hou dende, die 23 jaar of ouder is, heeft eveneens recht op huur compensatie. De desbetreffende regeling 'luidt: Aan in Nederland wo nende werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzonde ring van gehuwde vrouwen, die geen kostwinster zijn, wordt door de werkgever ëen De Amerikaanse deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brussel President Eisenhower heeft het Congres verzocht aanvullende gel den tot een bedrag van 2.054.000 dollar toe te staan ter bekostiging van de Amerikaanse deelneming aan de 17 april a.s. fe Brussel be ginnende wereldtentoonstelling. Het Congres heeft reeds een bedrag van 12.345.000 dollar voor dit doel toegewezen. De president heeft het Congres verleden jaar verzocht 15.000.000 dollar uit te trekken voor de fi nanciering der Amerikaanse deel neming, doch het Congres wilde niet meer dan de hiervoor ge noemde 12.345.000 dollar toestaan. bijslag uitbetaald van 2 ook hier weer met de bekende minima en maxima. Kraamgeld Een ongehuwde moeder, kort geleden bevallen, is bij een algemeen erkend zieken-' fonds verzekerd op basis van vrijwilligheid. Komt deze on gehuwde moeder in aanmer king voor kraamgeld of niet? Zoals wellicht bekend mag worden verondersteld, heeft de uitkering van kraamgeld van 1 augustus 1957 af niet meer plaats door de bedrijfs vereniging, maar door het zie kenfonds waarbij men verze kerd is en juist door deze ver- verze- andering komen vele kerden in de war. De uitkering van kraam geld wordt uitsluitend gedaan aan hen, die verzekerd zijn krachtens de ziektewet en deze ongehuwde vrijwillig ver zekerde valt niet onder de be palingen van die ziektewet, dus heeft zij ook geen recht op betaling van de 55, kraamgeld. (Nadruk verboden). Negatief spaarverschil in 1957 bij Ned. Spaarbankbond Bij de spaarbanken, aangeslo ten bij de Nederlandse Spaar bankbond, is in 1957 1022 mil joen ingelegd en terugbetaald 1079 min, een negatief saldo dus van 57 min. In 1956 werd ƒ99 min gespaard. Inleg en terugbe taling belienen toen resp. 998 min en 899 miljoen. In december bedroeg de inleg f 60.498.025 en de terugbetaling 79.858.225, zodat 19.360.200 werd ontspaard. Het geweld van de grote geal lieerde luchtaanvallen in 1944 was gelijk te stellen met het resultaat van één atoombom per dag. Het uitbreken van een nieuwe oorlog zou gepaard gaan met het ge weld, dat gelijk te stellen zou zijn met het resultaat van honderden atoombommen per dag. Rusland zal alleen dan een oor log beginnen, wanneer het de zekerheid heeft wapens te heb ben om door een overheersing van het luchtruim een spoedige en volkomen overwinning te be halen. Deze overheersing heeft het echter niet, want tegenover tegenvallers met geleide projec tielen hebben de Verenigde Sta ten de voornaamste tegenstan- der het voordeel van veel gro tere voorraden waterstofbom men. Dit houdt de Sowjets er van af een oorlog te beginnen. Deze mening gaf de luitenant- generaal B. D. C. Giebel op een dinsdag en woensdag in de stafschool van de B.B. te Bar- neveld gehouden conferentie. Al zouden bij een eventueel ko mende oorlog bombardementen op steden in ons land niet zijn te verwachten, omdat de tegen stander ons gebied zal wil)en bezetten, zal toch de burgerbe volking een groot incasserings vermogen dienen te hebben. Om dat te bereiken zal de be volking geestelijk en moreel moeten worden gevoed, want onze sterkte hangt voor een groot deel af van de houding en de toewijding van de burger bevolking, aldus luitenant-gene raal Giebel. Hoe de bescherming van de bevolking bij de moderne oor logvoering zal gebeuren, vertel de mr. F. R. Mijnlieff, direc teur-generaal openbare orde en veiligheid. Er is een organisatie opgezet, die alles zal doen wat er gedaan kan worden om het evenwicht te bewaren tus en aanvalskracht en het organise ren van de afweer. Perfekt lot fn elk detail •M4IINEUZEN TïUtoON 2304 N<JOSDSr^*Ar.7- Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF (Nadruk verboden.) 28) „Je zou zweren, dat hij het méént", dacht Kees. „Zou ook hij niet de volle waarheid we ten?" Maar nu kwam moeder in ac tie. „Ja maar, dat wordt me toch 'hl te gortig! Burgemeester of geen burgemeester, maar ik ben nog altijd de baas in mijn eigen huis, zou ik zeggen! En ik wou nu eindelijk wel eens weten waar die comedie goed voor is „Mevrouw Almekinders!" De burgemeester ging in het volle besef van zijn waardigheid vóór de gesloten deur staan. „Als plaatselijk hoofd van de politie moet ik u zeggen, dat u gedu rende een kort ogenblik géén baas in eigen huis bent! Op verzoek en in samenwerking met de douane wordt hier mo menteel een huiszoeking gehou den. Wordt niets verdachts ge vonden, dan gaat u vrij uit, zo ja, dan zult u de verantwoor ding daarvan moeten dragen!" Het klonk als een redevoering in de voltallige raadsvergade ring, maar het effect ging vol ledig teniet, toen Kees lachend opmerkte: „Toe moeder! Bederf het spel nu niet! Ik heb het u toch van tevoren gezegd! Gun ze nu die pret, het is toch alle maal flauwekul De burgemeester kreeg een rood hoofd van verontwaardi ging en wilde een minder vrien delijke toespraak houden, maar de vrolijkheid bij Kees en zijn zusters was te groot, dan dat hij daarvan resultaat kon verwach ten. Daarom ging hij demon stratief aan de andere kant van de deur staan. Kees bedacht, dat hij later, als alles voorbij was, hem wel eens precies zou vertellen hoe de vork in de steel zat. Anders dacht de man mi schien verkeerd over hen en voor Jo, die bij mevrouw werk te, was dat wellicht ook pretti ger. Ze hoorden nu overal in huis gestommel en lopende en pra tende mensen. Maar in nauwe lijks een kwartier was het voor bij. Ze hoorden de burgemees ter achter de deur met politie >en douane praten. Toen ging de deur langzaam open en de burgemeester trad weer binnen, gevolgd door Schut, de veld wachter. „Wel mevrouw Almekinders Het verheugt mij zeer u te kun nen mededelen, dat wij in uw huis niets hebben gevonden dat op ehop een overtreding zou kunnen wijzen. De huiszoe king is afgelopen en u kunt gaan en staan waar u wilt, al leen raad ik u aan deze avond en nacht in de buurt van uw huis te blijven. Er worden hier in de buurt nog meer huiszoe kingen gedaan en het kon wel eens hard tegen hard gaan. Dan bent u veiliger thuis, begrijpt u? Goedenavond!" Daarmede was de burgemees ter vertrokken, maar moeder was opgesprongen. „Welja! Dat gaat zomaar! Je hele huis over hoop halen en je niet eens ver ontschuldigenIk zal Maar Kees hield haar tegen. „Kalm, moeder! Ik heb toch gezegd, dat het allemaal maar gekheid was. Gelóóf dat nou en laat ze begaan, dan zal ik het je straks wel •uitleggen!" „Jazeker! Dat noem jij gek heid! Kom mee, meisjes, eerst eens zien wat ze uitgevoerd heb ben Terwijl moeder en de meisjes het huis inspecteerden en na gingen of nergens iets verdwe nen was, slenterde Kees het erf op. Aan het lawaai in de verte kon je wel horen, dat ze nu bij de Slof aan de gang waren. Wat zou het oude kereltje schelden Toch had Kees wel zin om de polder in te gaan. Hij zou graag willen zien, hoe de Pauwels het er nu af zouden brengen. Kom, hij zou maar eens gaan kijken. Maar nauwelijks was hij het weiland ingestapt, of van ach ter de schuur maakte zich een schaduw los uit de duisternis. „Halt Almekinders! Dat gaat niet!" Het was een forse doua nier. „Mag ik m'n eigen land op of mag ik het niet Nou nog mooier." Kees vond het nu wel-, letjes. „Zeker wel, maar als je er niets op tegen hebt, zou ik je gezelschap willen houden!" Kees werd er kregelig van. „Maar wat doen jullie toch raar? Vertrouwen jullie mij niet? En waar zit Henk toch, is die er niet bij?" „Henk Geerlings bedoel je? Die is al lang de polder in met de commandant om de nodige aanwijzingen te geven. Maar ik heb opdracht jou in de gaten te houden. Begrijp me goedwij vertrouwen je best, maar het kón zijn, dat je door onvoor zichtigheid de boel in de war schopte. D&t risico kunnen wij nu niet meer nemen, dat zul je toch zelf moeten toegeven!" Kees dacht even na. „Ben jij bekend in de polder?" „Ik zou het wel denkenMis schien niet zo goed als jij, maar ik weet de weg (Wordt vervolgd.) De tweedaagse conferentie in de stafschool werd gehouden als voorbereiding tot .een spe ciale actie, die de stichting be vordering Bescherming Bevol king in februari en maart zal gaan voeren onder het motto: „Meer vrouwen bij de B.B.". Volgens de oorsDronkelijke opzet waren voor de B.B. 200.000 per onen nodig. Hiervan zijn er thans 167.C00 aanwezig, waar van er 116.000 volledig zijn op geleid. Het fcehoeftecijfer is in middels gestegen tot 242.000 en er moeten in de naaste toe komst bovendien nog 7.000 plaatsen worden bezet in de nieuwe A.B.C.-dienst. Zo zijn steeds meer mensen nodig op het thui-front en zal het moeilijk worden steeds een beroep te blijven doen op de mannelijke bevolking. Gelukkig blijken de vrouwen, waarvan het reservoir waaruit kan worden geput veel groter is. elke functie in de B.B. te kunnen vervullen, aldus de heer H. B. Verwayen, hoofdver tegenwoordiger van de stich ting. Nu reeds vervullen 34.5 duizend vrouwen in de B.B. een functie, hiervan zijn 7,5 duizend vrouwen in de medische dienst en de sociale verzorging, zodat 27.000 vrouwen op andere plaatsen in de organisatie werkzaam zijn. Hiervan zijn 20.000 in de 9.137 blokploegen, die in elke stad of dorp de eer ste stoot moeten opvangen. In de commandoposten, waar van er meestal ondergronds 150 in werking zijn, zijn ruim 20.000 geoefende vrouwen in dienst. Door de nieuwe actie van de stifhting krijgt de Nederlandse vrouw de gelegenhe;d te tonen bij nood in geen enkele functie van de hulpverlening te willen en te kunnen ontbreken, zo zei de heer Verwayen. Nederlands schip bij aanvaring in de monding van de Theems beschadigd Het 1420 ton metende Neder landse motorschin „Wickenburg" is donderdag, bij een aanvaring in de monding van Theems met de 8998 ton grote Noorse tank boot „Robert Stove", ernstig be schadigd. Er bevindt zich, aan bakboord en boven de waterlijn, een gat in het voorschip van de „Wickenburg". Het schip is na bij Southend on Sea voor anker gegaan. Het is nog niet bekend, of ook de „Robert Stove" beschadigd is. De „Wickenburg" was uit Rot terdam vertrokken en had Casa blanca als bestemmingshaven. De „Robert Stove" was uit San Lorenzo naar Rotterdam vertrok ken. DE STREKKING VAN HET JAPANSE ANTWOORD AAN RUSLAND De Japanse regering heeft vrij dag een beslissing genomen om trent de strekking van het ant woord op de jongste boodschap van premier Boelganin van de Sowjet-Unie. In kringen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken is gezegd, dat Japan de me ning zal uitspreken, dat alle po gingen om ontspanning in de in ternationale toestand te bren gen in de Verenigde Naties moe ten worden gedaan. Japan zal de Sowjet-Unie nogmaals verzoeken de boycot van onderhandelingen in de Verenigde Naties over ont- wapennig te staken.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3