UIT DE PROVINCIE Eric de Noorman De ontembare Jaarverslag 1957 van de Gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg te Terneuzen Rechtszaken Beur so verzicht TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 18 januari 1958 ZONDAGDIENST ARTSEN AGENDA TERNEUZEN. AXEL KOEWACHT. ZAAMSLAG ZIERIKZEE Regering over gemeentelijke zelfstandigheid Oranjestraat 2 Tel. 565 - AXEL Van de zijde van de gemeente lijke dienst voor maatschappelij ke zorg te Terneuzen ontvingen wij het goed verzorgde en nauw keurig verantwoorde jaarover zicht over 1957. Het overzicht opent, hoe zou het anders kunnen, met een her innering aan de datum van de eerste januari 1957, toen „vele" ouden van dagen door de inwer kingtreding van de Algemene Ouderdomswet een belangrijke financiële vooruitgang boekten. hadden het eunhemistische „vele" in het overzicht liever vervangen gezien door „alle" ouden va-1 daeen In hoofdzaak betrof die voor uitgang uiteraard hen. die zelf reed- over enige" inkomsten beschikken. Degenen evenwel, die een uitkering voor levenson derhoud van de gemeentelijke dienst ontvingen, verkeerden niet allen in die gunstige omstandig heid. hetgeen moge bliiken uit het feit. dat slechts vijf de finan ciële banden m.et deze diens' kon den verbreken. Volmaakt is de A. O. W. dus niet, maar dat is al lane bekend. Terecht wijst het jaaroverzicht erop, hoe de A.O.W. voor velen de mogelijkheid vergrootte, hun financiële zelfstandigheid te be houden. waardoor het niet lan ger nodig was om via de dienst van m-aatschanpclijke zorg een tvmoep te moeten doen on de kin deren. De uitingen, welke dien aangaande in de bladen van de bejaardenorganisaties te vinden zijn, spreken boekdelen, aldus het overzicht. Momenteel bedragen de uitke ringen voor gehuwden 1524 en voor alleenstaanden 936 per jaar. HET SOCIETEITSWERK Het societeitswe-k verheugt zich in een overweldigende be langstelling. Er zijn thans vier organisaties, die zich met dit mooie werk voor de bejaarden bezighouden en wel twee te Sluis kil en twee in de kom. Onder de ouden van dagen leeft de wens het aantal bijeen komsten uit te breiden. Speciaal de alleenwonenden zouden met een dagelijks toevluchtsoord ge baat zijn. De thans in gebruik zijnde lokalen in de kom van Terneuzen zijn soms te klein om alle bezoe kers te bergen. De directeur van de dienst spreekt als zijn mening uit, dat uitbreiding van het aan tel societeitsdaueu vooral in de winter overweging verdient. COMMISSIES Met de dienstcommissies werd regelmatig overleg gepleegd. Welke commissies dat zijn, ver meldt het rapport niet. Het intensiefst was het con tact met de z.g. huisvestingscom missies. In 1957 kwamen 282 aanvragen binnen om toewijzing van een woning, waaronder 52 van aanstaande echtparen. Et- werden 397 vergunningen afge geven tot het betrekken van een vrije woning, waarvan 210 aan niet-ingeschrevenen, hoofdzake lijk kopers van nieuwe woningen. Inwoningsvergunningen wer den verstrekt aan 45 gezinnen en 25 alleenstaanden. Aan zes schim pers is in 1957 toestemming ver leend hun domicilie naar Terneu zen over te brengen. Slechts in één geval werd woonruimte ge vorderd. In de loop van 1957 werden 155 nieuwe woningen betrokken, waarvan 138 door de eigenaars. Op 27 september 1957 is het pand Spoorstraat 54 te Sluiskil als 1000e na de bevrijding gebouwde woning officiéél door Prins Bern- hard geopend. Het woningareaal steeg met 133 woningen en bedraagt thans -1071. Per 31 december bedroeg het aantal woningzoekenden 673. Het werkelijke woningtekort daalde van 442 tot 376. De huisvestingscommissies in de kom en te Sluiskil kwamen resp. 43 en 11 maal bijeen. GEZINSZORG Zowel de Ciassicaie commissie voor kerkelijke gezinszorg in Oost Zeeuws-Vlaanderen als de R. K. vereniging te Terneuzen ontvingen subsidie in de kosten van gezinszorg en wel resp. 1700 en 616 voor 851 en 328 dagen. Het aantal gezinsverzorg sters is niet toereikend om in alle gevallen hulp te bieden. De samenwerking tussen de genoem de instanties is echter uitstekend. JEUGDZORG Een aantal jeugdorganisaties was, dank zij de daarvoor uitge trokken ubsidie, in de geleeen heid het kader te scholen. Uitge keerd werd 311.56. Het overige bedrag ad 3188 wordt verhou dingsgewijs verdeeld. Het werk onder de niet geor ganiseerde jeugd, van R. K. zijde in het parochiehuis aangepakt, mag zich in een ruime belang stelling verheugen. Met diverse jonge meisjes in de leeftijd van 14 tot 20 jaar de den zich in het verslagjaar moei lijkheden voor. Er is gegronde hoop dat verhoging van de leef tijdsgrens voor het bezoeken van café's de moeilijkheden zou doen verminderen. Hier staat tegen over, dat dan een geschikte „op vang" aanwezig zou moeten zijn. De instuif in het parochiehuis, is niet voldoende om de zwerven de jeugd op te vangen, hoe goed de zaken daar overigens ook ver lopen. Het georganiseerde jeugd werk beschikt evenmin over lokaliteiten om de leden speciaal tijdens de weekends te binden. VERPLEGING Het verslag geeft verder een gespecificeerd overzicht van de aantallen patiënten, die ver pleegd worden in ziekenhuizen, sanatoria en krankzinnigenge stichten. Wat de laatste betreft vinden wij adn verpleegkosten een bedrag vermeld van 57234. Uitkeringen sociale verzekerin gen en A.O.W. werden in twaalf gevallen verhaald tot een bedrag van 5662. In vier gevallen werd door acht onderhoudsplichtige verwanten 651,50 bijgedragen, zodat in totaal 6314 werd terug ontvangen. De verzorging van hulpbehoe vende ouden van dagen moet dikwijls thuis geschieden, hoe wel opname in een verzorgings huis nodig zou zijn. Plaatsgebrek maakt het vinden van een oplos sing vaak onmogelijk. Er be staat geregeld contact met het rusthuis „Scheldeoord" en in dien mogelijk wordt van die zijde in noodgevallen hulp ver leend. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waar genomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Tel. 2020. Apotheek geopend: Noordstraat 69. I-Iamann, ZATERDAG 18 JAN. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Tiroler Blut. Concertgebouw, 8 uur: De wreker uit Mexico. HOEK: Gom. Gehoorzaal. 7 u.: Uitvoering Korfbalcl. V.O.T.O. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Die Sunderin vom Tu nerhof. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Schurken gaan naar de hel. ZONDAG 19 JANUARI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 2 u.: „De wreker uit Mexico"; 4.30 en 8 uur: „Tiroler Elut",. Concertgebouw, 8 uur: „De werker uit Mexico". Café „Atlantic", 7.30 uur: Prijskaarten. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Prijskaarten. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Die Suderin vom Fcrncrhof"; 8 u.: ,...Ln schiep dc vrouw". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Zaken zijn zaken"; 5 en 8 uur: „Schur ken gaan naar de hel'. POLITIERECHTER MIDDELBURG VOETBALSUPPORTER IN AXEL GING POLITIEAGENT TE LIJF Op het voetbalveld te Axel speelden zich op een zondag in oktober j.l. Zuidamerikaanse to nelen af tijdens de wedstrijd AxelHontenisse. Het gebeurde na de rust, toen de bezoekers een 43 voorsprong hadden ge nomen, dat de soldaat T. zich binnen de lijnen begaf. Toen en kele politiemensen zich „opmaak ten" de soldaat achter de lijn te halen, ging P. P. van K. uit Hon tenisse zich met het geval be moeien en hij diende een wacht meester van achteren een klap in het gezicht toe. Dit betekende het sein tot een algemene vecht partij. Van K. moest zich donderdag middag voor de Middelburgse politierechter verantwoorden, maar het leek wel of hij al zijn kruit op het voetbalveld had ver schoten. „In mijn domheid heb ik geslagen", was alles wat hij te zeggen had. De wachtmeester, E. L., ver telde dat de klap behoorlijk was aangekomen; hij kon twee we ken lang geen dienst doen. De officier van Justitie, mr Ph. M. Schenkenberg, wees er op, dat het niet de eerste keer was, dat Van K. wegens mishandeling te recht stond. Veertien dagen tevo ren had hij nog iemand in een café tot bloedens toe verwond. Hij vorderde drie weken hechte nis. De raadsman, meester P. C Adriaanse. vroeg zich af „of derf jongen nu wel in de gevangenis gestopt moet worden". ..De gemoederen raakten tij dens de bewuste wedstrijd verhit en Van K. vond het onjuist, dat zijn vriend van het veld gehaald werd", aldus de verdediger, die een voorwaardelijke straf be pleitte. De politierechter, mr B. S. Sleperda, veroordeelde De K. tenslotte tot 60 boete, drie we ken gevangenisstraf voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd, ter wijl voorts de civiele vordering van 23 weid toegewezen. Onder invloed. R. V. uit Terneuzen werd be schuldigd van het rijden onder invloed, in de nacht van 8 op 9 november van het vorig jaar. Hij reed 's nachts over de Axelsestr. en ging over het fietsnad rijden. V. zelf zei op het fietspad te recht gekomen te zijn, omdat hij onder het rijden aan zijn kachel zat te prutsen. Er werd drie weken hechtenis gevorderd en ontzegging gedu rende zes maanden. De verdediger, mr J. J. van der Weel, schreef het doen en laten van V. echter toe aan overver moeidheid. De zitting werd enige ogenblikken geschorst in welke tijd de politierechter achter het stuur van V.'s wagen kroop om te kijken hoe het nu precies met die kachel zat. Uiteindelijk werd de zaak op aandringen van de raadsman uitgesteld voor het ho ren van een ober, die V. in St. Niklaas bediende. (Zeeuws Dgbld.) MARKT IN REACTIE. Dat de beurs gistermiddag ten opzichte van donderdag in retactie was, moet hoofdzake lijk worden toegeschreven aan het feit, dat de koersen in Wall. street niet die hoogte bereik ten, die men in Europa ver wacht had en waarop men don derdag was vooruitgelopen, in verband met de aangekondigde margeverlaging (prolongatie) in Amerika. De bescheiden winsten die New York bij de slotkoersen liet zien vielen te gen. Hierdoor verkochten in de niet-officiële ochtendhandel enige angstige houders hun stukken ip een dunne markt waardoor de koers van Konink lijke Olies van 144 daalde tot 142. In de officiële beurs van gistermiddag openden Konink lijke Olies op 143.30 om ver- der op te lopen tot 144 op wel ke prijs zo ongeveer werd geslo ten. Op de koerswinst van 4 van donderdag, moest 3 wor den prijs gegeven, terwijl de aandelen ruim 1 beneden Newyorkse pariteit noteerden. Naar aanleiding van de be kendmaking van de emissie- koers voor de nieuwe aandelen van de Koninklijke Olie van 114 of 30 dollar per aandeel, is men in bankiers- en beurs- kringen te Amsterdam van me ning, dat deze koers van uit gifte een succes voor het slagen van de emissie van de Konink lijke Shellgroep inhoudt, om dat de inschrijving op deze ba sis zeer aantrekkelijk wordt ge acht. Men is dan ook in deze kringen de mening toegedaan, dat van het claimrecht een goed gebruik zal worden ge maakt en er wordt niet, zoals aanvankelijk werd gevreesd, een groot aanbod van claims ter beurze verwacht. Wel ver wacht men dat de emissiekoers verder een psychologisch effect op de aandelen Koninklijke Olie zal hebben. In de aan. staande jaarvergadering wordt een onveranderd dividend van 5 (25°/o oude basis) voorge steld. Aandelen Philips en Unile vers gaven de winst van don derdag geheel prijs terwijl A.K.U.'s 3 punten lager noteer den. K.L.M. was ƒ0.70 in reac tie. Scheepvaarten heel kalm 13 punten lager. Cultures ver waarloosd en iets beneden don derdag. Staatsfondsen wederom gev-raagd en aan de vaste kant. Prolongatie 5 procent. BEURSINDICES 15/1 16/1 17,1 Int. concerns 237.41 241.60 236.91 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 130.64 131.27 130.90 120.48 121.74 119.65 108.36 108.52 109.34 65.14 64.58 63.20 169.71 171.87 169.30 Vereniging voor Verkeer. Veilig NABEURSKOERSEN. Kon- Olie: 141.50—144.90 (ƒ143,40) Philips: 237 ged. en laten (23514) Unilever: 311 Va (311%) DINSDAG BEGINT CLAIM- HANDEL „KONINKLIJKE" De Vereniging voor den Effec tenhandel deelt mede, dat de no tering van claims Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij zal aanvangen op dins dag 21 januari. Op die dag zal ook de notering beginnen van claims Dordtsche Petroleumindu strie Maatschappij. Deze medede ling geschiedt onder het voorbe houd, dat het bij de „Securities and exchange commission" te Washington ingediende „registra tion statement" betreffende de ujtgifte van aandelen „Koninklij ke" van kracht zal zijn gewor den. De notering van claims „Koninklijke" zal geschieden met fracties van 5 cents. Voor note ring komen slechts in aanmer king koersen van affaires van tenminste 50 stuks in één post. Het bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstreken heert op haar laatst gehouden vergadering besloten een propaganua-ledenwerfactie te organiseren waaraan een hob by- en huisvlijttentoonslelling zal worden verbonden. De bestuursleden, de heren C. J. Udo en G. J. v. d. Pijl, zijn met de voorbereidende werkzaamhe den belast. De tentoonstelling zal in oe maand maart worden gehouden in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Voor zo^er thans bekend, heb ben reeds zeer voel beoefenaars van huisvlijt en mensen dio één of andere honby hebben, toege zegd aan deze tentoonstelling te zuilen deelnemen. Op velerlei ge bied zullen er inzendingen te be wonderen zijn, zodat deze ten toonstelling zeker de moeite waard zal zijn. K.A.B.-avond in het Parochie huis. Voor de leden van de K. A. B., K. A. V. en „Lanleernreeks" van de afdeling Terneuzen hield le auteur Kees van Ginniken een boeiende inleiding over het on derwerp „Humor in de litera tuur." Op zeer geestige wijze wees de heer Van Ginniken op de moderne humor, zoals die wordt verstaan door schrijvers als God fried Bomans, Simon Carmiggeit, Annie G. Schmidt en Henriëtte van Eyck, waarvan hij ook ver schillende fragmenten uit hun werken voorlas. De heer Van Ginniken wees daarbij ook op de grote waarde van het goede boek en spoorde de aanwezigen, die helaas in veel te kleine getale waren opgekomen, aan hieraan vooral speciale aandacht te be steden. Nederlands marionettentheater. Het kan niet anders dan ge waardeerd worden, dat de Z.V.U. het marionettentheater van Bert Bruggeman uit Blaricum een uit- voeiuig heeit doen geven, waar door cie leden konden kennisma ken met deze hoog ontwikkelde kunst, die voor alle bezoekers wei een verrassing zal zijn geweest, die bij het volgen van de voor stelling overging tot bewondering voor de kunst van de heer Brug geman. Voor Axel was.gekozen de ro mantische opera in drie bedrij ven van George Bizet: „De Parel vissers". Reeds spoedig vergat men dat de heer Bruggeman poppen ten tonele voerde en met vaardige hand leidde, zodat men volkomen de indruk kreeg dat artisten op traden. Alles was zó tot in perfectie geregeld, dat de bezoekers zich in een opera konden wanen en de verschillende décors, zang en mu ziek vormden een ondeeioaar ge heel. De schitterende geluidsopna men van het orkest „Les Con certs Lamoureux" o.l.v. de diri gent Jean Fourmet, gaven een prachtige weergave van de mu ziek. en van het beroemde koor der Parelvissers gezongen door het „Elizabeth Brasseur koor". Wij hebben geen kijkje achter het toneel kunnen nemen, maar het moet een vernuftig technisch spel zijn, dat tot zulk een vertol king in staat blijkt. De marionetten eik in zijn of haar rol en de muziek, kortom alles, was in perfectie geregeld. Wij zijn overtuigd, dat alle be zoekers genoten hebben van deze voorstelling. Het applaus na af loop van deze voorstelling op klonk, was de uitdrukking /an de bewndering voor de kunst van de heer Bruggeman. Gouden Bruiloft. Donderdag j.l. vierde het echt paar. A. de Paepe—v. de Bilt hun gouden bruiloft. Vader De Paepe telt nu bijna 80 jaren en moeder 73. Beiden zijn nog goed gezond en doen nog vlot hun dagelijkse bezigheden. Des morgens om 9 uur werd een H. Mis uit dank baarheid opgedragen waarbij zij met de familie per auto naar de kerk werden gewacht. Na de H. Mis werden zij op het gemeentehuis ontvangen waar de burgemeester hen toesprak en nanvns het gemeentebestuur een geschenk aanbood. Verder werd ue gehele familie getrac- teerd. Na afloop hiervan werd het feest in alle gezelligheid in ..e familiekring doorgebracht. Avond Reserve Rijkspolitie. In het patronaat alhier weid donderdagavond 'n ontspannings avond genouden van de leden „Steun Weitig Gezag," ter ge legenheid waarvan cie rijks- en reserve-politle van de afaenngen Axel, Koewacnt cn Zuiddorpe een onderlinge schietwedstrijd hadden georganiseerd, waarvan de uit slag was, dat de le prijs revolver- schieten weid gewonnen door de heer Van Meurs uit Axel, terwijl de 2e prijs werd benaald door .Ie heer Fluit, adjudant der brigade. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door de heer Fluit, die tevens zijn dank betuigde voor de oiidei v onuen steun \an het gemeentebestuur, de S. W. G. en de deelnemers, waardoor het mogelijk was, dat aan alle schutters een mooie prijs kon .worden uitgereikt. Hierna bleef men, onder het aanbieden van verversingen, nog enige tijd bijeen tot voor de rijks politie de tijd was aangebroken om weer naar haar stanaplaatscn terug te keren. Vergadering Chr. Besturen. bond af'd. Zaamslag. In het verenigingsgebouw werd donderdagavond een vergadering gehouden van de plaatselijke at- deling van de Chr. Besturenbond waarin als spreker optrad de heer Van der Heijden, hoofdinspecteur van de levensverzekeringmaat schappij „Ubo". Nadat de voorzitter, de heer J. Buijze, de vergadering had ge opend met. het lezen van het Schriftgedeelte Galaten 6 1-10, ging hij voor in gebed. In zijn daarop volgend openings woord verwelkomde hij speciaal de spreker van deze avond en rte heer Vercouteren uit Terneuzen. Hij wees erop dat het C.N.V. in 1902 het werk der levensverze kering tot zich trok en 30 jaar ge leden ook te Zaamslag een afde ling van de Ubo oprichtte, waar mede hij de spreker van deze avond inleidde. De heer Van der Heijden het woord verkrijgende, gaf hierop Elke tand een Sneeuwwitje een uitvoerige uiteenzetting van de noodzaak dat ook de Chrlste iijke vakbeweging het levensvrr. ekeringbedrijf in haar arbeids veld opnam. Natuurlijk was dat te dien tijde niet zo eenvoudig en slechts moeizaam kon ('o Ubo zich ontwikkelen. Zij hail echter de steun van de leidende figuren van Patrimonium en ai. lengs wist de Ubo vaste voet te krijgen onder de Christelijke be volking, zodat deze tak van het C-N.V. thans een machtig bedrijf is geworden. Spreker gaf hierna epn ov 'r- zicht van de diverse verzekerin gen, die tot doei hcua.i „e »«..-■ zekerden te steunen en te be schermen, en alzo met recht het devies kan voeren van „draagt elkanders Jasten Na deze propagandistische rede, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de spreker uitvoerig werden behan deld, waarna de vergadering mei dankgebed werd gesloten. Renesse krijgt bungalow- liotelpark. Renesse zal de eerste plaats in de provincie Zeeland zijn, dat binnen afzienbare tijd de beschikking zal krijgen over een bungalow-hotelpanc, be. slaande uit acht bungalows, kantoor, keuken, woning en caie-resiaurant. De capaciteit van deze combinatie zal voorlo pig 48 bedden zijn. Het initiatief tot de bouw van dit bungalow-hotelpark, opge zet als model, is van de heren M. en C. Breekweg uit Rotter dam en de heer J. Botman uit Alkmaar. Schouwen-Duivelantl in het algemeen en Renesse in het bijzonder hadden tot heden een geringe logiescapaciteit, Voorts hebben de grote toeris tische mogelijkheden voor het eiland in verband met het Del taplan bij de initiatiefnemers een rol gespeeld. De plannen worden uitgt werkt door het architectenoi reau Beije in Veere. Van di stichting Renesse is ruim één hectare bouwgrond aangekocht, Het bedrijf, dat aanvankelijk op bescheiden wijze wordt begon nen, zal, zo hopen de initiatief nemers, in de loop der jaren kunnen worden uitgebreid. „De regering erkent de grote betekenis van de gemeentelijke zelfstandigheid. Zij is er zich tevens van bewust, dat de auto nomie der gemeenten zonder een daaraan beantwoordende financiële basis haar wezenlijke inhoud voor een goed deel ver liest en streeft er dan ook bij voortduring naar het gemeen telijk financieel statuut aan de eisen en de mogelijkheden van de tijd aan te passen". Dit zegt de regering in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene politieke beschouwingen inzake de begroting. In het vervolg van haar uiteenzetting merkt zij op, dat de autonomie, hoewel beho rend tot de grondslagen van ons staatsbesteld, geen constan te grootheid vormt. Zij is steeds M 69. Eric drijft zjjn paard aan tot het uiterste en stormt recht op de schreeu wende Harald in. Diep buigt hU zich over de paardenhals om de polen der krij gers, die van twee zij den naderen, te ont wijken. Harald en zijn met gezel springen ijlings opzij voor de dende rende paardenhoeven en terwijl Eric hen akelings passeer!, ziet nij in een flits het g"- zicht van de tweede man... het is de skalde. Achtervolgd door de verwensin gen van Harald en ziin krijgers galoppeert Eric de vlakte in, naar de burcht. Daar heeft men zijn komst al gezien en de zware poort zwaait langzaam open. Nog eenmaal kijkt de Noorman om en zijn ogen zoeken de gestalte van de skalde. „Het is te hopen, dat ik me niet in je vergis, knaap", mompelt Eric peinzend, „maar hoe liet ook zij, om jou hoef ik me iJEufl F f- - Achter hem wordt de poort kra kend gesloten. Drommen krijgers omringen de Noorman, zodat Svcin, Thorwald en Olaf moeite hebben bij de Noorman te komen. Da burcht weerklinkt van het go- lach, als Eric droog vertelt, welke poets hij zowel Öttar's als Haral-ls krijgers gebakken heeft. „Maar nu wat anders", zegt Erie, als het gelach wat verstomd is. „Ottar was kennelijk op weg om geen zorgen te maken, dat blijkt." ons aan te valley Daar zal nu wel niets meer van komen, doch des te meer van de aanval, die Harald beraamt; hij wacht slechts op versterkingen. Denk niet, dat hij zich veel aantrekt van de gijze laars, die wü vasthouden." „Dan gaat die kerel er meteen aan", gromt Olaf. „Daar zou ik liever even mee wachten", gromt Eric hoofdschud dend. „Harald is dus dc man, die dc roversbende onder zijn leiding heelt weten le krijgen. Hj voor ziet hen ook van beste wapens. Goed. Maar is dat alles niet een beetje vreemd? Waar haalt die straatarme Harald de middelen vandaan om honderden van die zwervers te spekken en te bewa penen?" Fr inoet iemand anders zijn die dal doet. En dan is Harald alleen maar tussenpersoon." De toehoorders knikken ver baasd. „Maar wat is dat dan voor ccn soort schurk?" snuifi Svein vol strijdlust. „En waar is hü?" „Kijk, dat moet je gijzelaar ons nu vertellen", zegt Eric tot Olaf. Deze schudt het hoofd. „De kerel doet geen mond open. Hij zal be slist niets loslaten, dat heb ik al gemerkt." „O jawel", glimlacht Erie. „Als je het maar goed aanpakt. I.arl dat maar eens aan mij over". onderhevig aan veranderingen, welke een gevolg zijn van het ter hand nemen van bepaalde taken door hoger gezag dan wel van beperkingen van de be stuursbevoegdheid in het alge meen belang. Deze centralisa tie mag evenwel niet zonder meer worden toegeschreven aan een „neiging" in regeringskrin gen. Zij komt goeddeels voor rekening van objectieve, met de technische en maatschappelijke ontwikkeling samenhangende, factoren, welke een binding van de lagere organen aan het be leid van de centrale overheid dan wel een verzorging van be paalde taken door het rijk noodzakelijk maken. De aan wezigheid van deze factoren mag uiteraard niet leiden tot een verzwakking van het besel voor de grote waarde van de gemeentelijke autonomie. Bi] voortduring moet ernaar wor den gestreefd, onnodige centra lisatie te voorkomen. Daarnaast kan het van belang zijn, dat wordt onderzocht of op bepaal de terreinen niet méér aan dl lagere organen kan worde» overgelaten dan thans het ge val is. De regering verklaart voorts, dat zij voor zover dat past e» in overeenstemming is te bren gen met het algemene rege ringsbeleid niet zal nalaten dl eigen activiteiten der gemeen ten zoveel mogelijk te bevorde ren. De in de laatste tijd nood zakelijkerwijs getroffen maat regelen, die tegen het streven naar een zo groot mogelijke se; meentelijke zelfstandigheid lij ken in te gaan, doen daaraan niet af en moeten worden ge zien in het licht van de acut' moeilijkheden op financieel gf bied. GELOFTE MET EEN LUCHTJf •fr Een 55-jarige inwoner van de detsa Djulok, in 3 fx Oost-Atjeh, heeft de gelof- w te afgelegd niet eerder i): een bad te zullen ne- j men dan nadat Westelijk Nieuw-Guinca aan Indo nesië zal zijn overgedra- ik oen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2