ÜzcLl Plan-Colombo voor Afrika Plannen tot vorming van nieuwe staat Sumatra mislukt? Het Britse antwoord aan Boelganin WEEROVERZICHT Un tuut (jöribp! ocp wordt voortgezet HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT fleckering btj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZATERDAG 18 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4272 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertentles (géé> handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer WEKELIJKSE WERELDSCHOUW, De nieuwe zitting van het Amerikaanse Congres, thans geopend, zal er zeker één van belangrijke aard worden. Dit ook met het oog op het feit, dat zij de laatste is die betekenis heeft voor de verkiezingen van november 1958, waarin wel de president buiten spel is, maar het gehele Huis en een derde van de Senaat moeten worden gekozen. 60 VOOR DE BEWAPENING De zitting is, als gebruike lijk, geopend met Eisen howers „State of the Union", Aanvankelijk bedoeld als een verslag over het afgelopen Jaar, maar door de traditie geworden een soort troon rede, gelijk ook wij die ken nen. Ditmaal heeft de „State of the Union" de biezondere belangstelling gehad, gezien de vertrouwenscrisis, die in Amerika omtrent veiligheid en verdediging is ontstaan. Opvallend w as de ferme toon waarbij de president zich uitte. In zeer sterke mate is door Eisenhower naar voren gebracht, dat de uiterste kracht moet worden inge spannen, opdat de Ameri kaanse verdediging minstens Op de „State of the Union" is slechts een paar dagen later gevolgd de begroting 1958 1959. Wat de cijfers betreft, moet opgemerkt worden, dat zij ook de vorige, die reeds de grootste be groting in vredestijd van de V. S. vormde, overtreft. In uitgaven met een paar miljard; in inkom sten met ruim 1% miljard, vol doende echter om krachtens het republikeins beginsel de begro ting sluitend te maken. De uitgaven voor de defensie vragen, gelijk eigenlijk voortdu- PINEAU IN LONDEN De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, is vrij dagmiddag te Londen aangeko men voor besprekingen met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd. De Franse minister begaf zich rechtstreeks naar Chequers, het buitenverblijf ten westen van Londen, waar hij de gast van Lloyd zal zijn. Vandaag keert hij naar zijn land terug. Buitenlanders in Hongarije moeten zich laten registreren De buitenlanders, die in Hon garije wonen met uitzondering diplomaten - moeten zich voor 31 maart op het ministerie van Binnenlandse Zaken te Boe dapest laten registreren. Het persbureau MTI, dat dit meldde, gaf geen reden voor deze maat regel op. „WILLEM RUYS" LAG 36 UUR IN SUEZ Daar het Suezkanaal door het aan de grond lopen van twee tankschepen enige tijd geblok keerd is geweest, heeft de Wil lem' Ruys" in Suez ruim 36 uur moeten wachten, alvorens het schip het Suezkanaal kon inva ren. In de mening, dat de „Wil lem Ruys" op het laatste traject van Port Said naar Rotterdam een gedeelte van de verloren tijd zal kunnen inlopen, verwacht de Koninklijke Rotterdamsehe Lloyd het schip nu slechts een dag la ter in Rotterdam, zodat de aan komst op vrijdagmorgen 24 ja nuari a.s. kan plaats hebben. De ontscheping der passagiers zal dan om negen uur een aanvang nemen. Ongeluk en aanslag in Columbia In de Columbiaanse provincie Boyaca is een vrachtauto, waar mee boeren van een feest huis waarts keerden, omgeslagen, waardoor negen personen wer den gedood en 41 gewond. Op een verkiezingsbijeenkomst in een voorstad van Bogota is donderdag een bom tot ontplof- fing gebracht, waardoor één per soon om het leven kwam en twin tig mensen werden gewond. Rechtse extremisten worden voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Amerikaans vliegtuig bij Honoloeloe vermist Sinds enkele dagen wordt een verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse meteorologische dienst met tien man aan boord in de Stille Oceaan vermist. Het loestel was terecht gekomen in r\ van de wervelstorm t'phelia". Nasporingen zijn tot u us ver vergeefs geweest. gelijkwaardig is met de Rus sische aanvaiskracht. Maar zijn uiteenzettingen waren niet uitsluitend defensief; zij gingen, geheel in de richting van de besluiten der Navo, in opbouwende zin, die hem grotere hulp voor de z.g. onderontwikkelde landen doet vragen. Zij werd met grote instemming ontvan gen; republikleinen en demo eraten juichten haar in ge lijke mate toe. Het eigenaar dige is, dat tot op het laatst aan dit staatsstuk werd ge werkt, zulks in overleg met de leider van de democraten in de Senaat Johnson, die op de uiteindelijke samenvatting inderdaad invloed heeft uit geoefend. rend tijdens de oude oorlog reeds het geval is geweest, zowat 60 van het geheel, thans 39,8 miljard benevens 3,1 miljard voor militai re hulp aan 't buitenland, 2,5 mil jard voor kernenergie, samen met kleinere posten 45,8 miljard op een totaal van 73,9 miljard. En nu is het eigenaardige, dat voor af mag worden aangenomen, dat op deze begroting met zal worden beknibbeld, maar men eerder verhoging van die begroting zal wensen. Anders staat het met de ook ditmaal tot een hoger bedrag opgenomen uitgavoor econo mische steun, vooïal voor Azië en Afrika, waarop men wel zal willen trachten te bezuinigen. De medewerking om de defen sie te verhogen ligt in het feit van de Russische 2 kunstmanen en in de rapporten vah belang rijke commissiën, die in de laat ste weken de Amerikaanse open bare mening hebben verontrust. Vandaar de medewerking der de mocraten, die niet zullen nalaten het getoonde militaire beleid te critiseren, en waarbij Truman minder tactvol dan men verwacht had te scherpe toon aangeeft. Dit, ondanks dat Eisenhower met zijn zwakke gezondheid het aandurft om het zo belangrijke voorzitter schap van de chefs van staven persoonlijk op zich te nemen, ter wijl de bedoeling van dit college juist is geweest om advies aan de president te verstrekken. NIEUWE GEEST Men zou geneigd zijn te spre ken van een nieuwe geest, die bij de Amerikaanse buitenland- zeker nodig. Want evenzeer als Rusland trachtte de eenheid in de NATO te verstoren, voor dat deze in december plaats had, heeft Boelganin met een nieuwe serie brieven aan lan den en leiders nieuwe invloed trachten uit te oefenen in de richting van een top-conferen- tie. Amerika heeft deze vrij duidelijk afgewezen, zeker in de vorm als Rusland die op grote, veel te grote schaal denkt. De toezegging van een ontwapening van 300.000 man van het Russische leger zegt weinig, zelfs voor Canada, dat de Amerikaanse politiek altijd te wantrouwend tegenover Rusland vindt ingesteld. De nieuwe brief van Boelganin, I die 30 pagina's telt, is daarom overal koel ontvangen, en heeft Adenauer zelfs enigermate in een impasse gebracht. Dulles' uitlatingen zijn, als al tijd, niet duidelijk; in zijn pers conferentie achtte hij een top conferentie niet nuttig; een paar dagen later wilde hij daaraan wel medewerken, indien maar vol doende voorbereidingen daaraan vooraf gaan. Intussen komen er steeds nieuwe plannen, alsof het voldoende zou zijn op papier de ontwapening te regelen. Daartoe is men voelt het duidelijk na de laatste Russische voorstelling heel wat meer nodig. Het ongeluk is, dat in de weste lijke kring het gebrek aan een heid zich nog steeds doet gevoe len. Dit blijkt b.v. uit het feit dat de ministers der zes Europese mogendheden geen eenstemmig heid konden bereiken over de plaats van de zetel voor de Euro pese organisaties, die het nieuwe, versterkte Europa moeten opbou wen; Nederland heeft daarbij in de nieuwe verkiezing van oud minister Mansholt een veer moe ten laten. SUMATRA LOS VAN INDONESIË Soekarno heeft inmiddels In donesië verlaten voor zijn uitvoe rige reis, waarvan het doei nog steeds niet duidelijk vaststaat en in strijd met de rust, die zou be hoeven. Onmiddellijk is op Suma tra het verzet van de drie delen tegen Soekarno's beleid gevolgd; indien bij Zuid- en Midden-Suma- tra, die zich toch al weinig aan de regering te Djakarta gelegen laten liggen, ook Noord-Sumatra zich voegt, zou een minder of meer directe aansluiting van die zo belangrijke eilanden van de Archipel bij het inmiddels onaf hankelijk geworden Malakka niet uitgesloten zijn. Waarmede het verder uiteenvallen van Indone sië ongetwijfeld zou worden ver sneld. De onverschilligheid, die de UNO, ondanks b.v. het interview van minister-president Drees, zich tegenover de zaak in Indo nesië toonde, is bijkans ontstel lend. Enerzijds tegenover Neder land, de Nederlandse onderdanen, de Nederlandse belangen, die openlijk met de voeten worden getreden. Maar anderzijds tegen over Indonesië als geheel, tot welks samenhang en onafhanke lijkheid de UNO heeft meege werkt. Daartegen heipen geen conferenties ais de nieuwe Afri kaans-Aziatische te Cairo, die na tuurlijk een aantal resoluties een stemmig heeft aangenomen, maar niet over de opbouwende kracht beschikt om deze, althans in de tijd, die zij zich daarvoor stelde, ook verwezenlijking te ge ven. De Europese mogendheden ne vens Nederland, die sommige langer, andere korter tijd, zij het ook uit eigenbaat, veel hebben gedaan voor de ontwikkeling, ook van de cultuur en zelfstandigheid in deze gebieden, zullen de nala tigheid, op dit puht betracht, mis schien binnen korte tijd hebben te betreuren. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). Midden in de tweede wereldoorlog, op 19 januari 1943, werd Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet Francisca geboren. In een Ujd zo somber als zich maar laat denken, wezen (toen nog) Prinses Juliana en Prins Bernhard in de naamgeving van hun derde dochter heen naar de ontluikende lente en het nieu we leven. Meer dan twee bange jaren zou het nog duren voor de lang verbeide bevrijding van Nederland een feit was en volk en ko ningshuis de margrieten van vaderlandse bodem weer met blijd schap konden zien bloeien. Maar intussen groeide het jonge prinsesje op en thans, nu H.K.H. Prinses Margriet, tezamen met haar koninklijke ouders en koninklijke grootmoeder, haar derde lustrum reeds mag vie ren, heeft het goede zin, de bange dagen van voorheen met een hart, dat dankbaar is voor de vrijheid, waar wij nog in mogen leven, te gedenken. Moge Margriet een gezegende toekomst tegemoet gaan (Nadruk verboden.) De commissie voor technische samenwerknig in Afrika ten- zuiden-van-de-Sahara heeft vrij dag te Londen officiëel een plan- Colombo voor Afrika bekendge maakt, dat de ontwikkeling van technische steunverlening aan de landen ten zuiden van de Sa hara ten doel heeft. Gift van Z.K.H. de Prins der Nederlanden Z.K.H. de Prins der Nederlan den heeft op giro 777 een belang rijk bedrag doen storten als bij drage voor de hulp die door het C.C.K.T. en het Nederlandse Roode Kruis geboden wordt aan de Nederlanders die uit Indone sië moesten vertrekken. Verspilling bij Amerikaanse hulp aan het buitenland Miljarden dollars zijn de laat ste jaren verspild bij de militaire hulp van Amerika aan het bui tenland, zegt in een verslag de commissie van het Huis van Af gevaardigden, die belast is met het toezicht op diverse handelin gen van de regering. Het gebeurt, aldus het rapport, dat er meer uit politieke overwegingen dan op zuiver militaire gronden mili taire hulp wordt verleend en dat er vliegtuigen worden geleverd terwijl het ontvangende land nie mand heeft die ermee kan vlie gen. Of dat er voertuigen wor den verstrekt, terwijl er geen benzine is om ze te laten rijden. Het rapport is opgesteld door een subcommissie, die de afge lopen herfst een bezoek aan Europa heeft gebracht. Het nationalistische party- orgaan „Suluh Indonesia" heeft vrijdag gemeld, dat de plannen tot het instellen van een afzon derlijke staat Sumatra zijn mis lukt. Dit blad, dat de laatste dagen een stroom van, aan vage bron nen ontleende, berichten had ge publiceerd over zogenaamde be sprekingen in Padang over de spoedige afkondiging van een staat Sumatra en zelfs van een „nieuwe staat Indonesië", meld de vrijdag, dat deze plannen zijn mislukt, omdat de strijdkrachten op Sumatra geen voldoende ga ranties van steun konden geven. Ook beweerde de „Suluh Indo nesia", dat de gematigde socia listische partij, die volgens het blad aan de besprekingen in Pa dang zou hebben deelgenomen, nazet fabriek en te zevenbergen Pernuer MacMillan van Groot- Brittannië heeft in zjjn antwoord aan Boe'.ganin de Sowjet-Unie plechtig verzekerd, dat geen en kele Britse regering ooit agressie jegens de Sowjet-Unie zal plegen of goedkeuren. Dit had hjj be doeld te zeggen, toen hij op 4 januari in een radiorede sprak over een niet-aanvaisverdrag, In tegenstelling tot kanselier Adenauer, die het Poolse voorstel tot een atoom vrije zóne bestaan de uit Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije, zon der meer van de hand wees, zegt MacMillan dat het voorstel wordt bestudeerd. Engeland heeft er be zwaren tegen, maar wil zien of er elementen in zijn, op basis waar van een tegenvoorstel kan wor den gedaan. MacMillan is van mening, dat een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken nodig is om vorderingen te maken naar een betere verhouding tussen Oost en West. Op Boelganins voorstel tot een tcp-conferentie zal MacMillan later antwoorden. „Wij moeten niet vergeten," zegt hij, „dat de wereld veel van een dergelijke conferentie zou ver wachten en mislukking zou des te erger zijn". De Britse premier dringt bij de de Sowjet-Unie aan op aanvaar ding van het Westelijke voorstel om deskundigen te laten werken aan de technische details van de ontwapening, vooral wat betreft de controle op een schorsing van de atomproeven en de inspectie ter voorkoming van een plotse linge aanval. MacMillan heeft alleen de eer ste brief van Boelganin beant woord. De tweede komt later aan de orde. t Uw eerste brief, aldus MacMil lan, bevatte enkele onjuistheden. Zo was het onjuist, dat We9t- Duitsland in de gelegenheid zou worden gesteld atoomwapens te maken, en ook, dat de ontwape ningsbesprekingen waren mislukt doordat het Westen onaanvaard bare voorwaarden stelde. De Britse premier zegt het te betreuren dat Boelganin enkele Westelijke voorstellen schijnt te negeren, zoals het plan tot een gedeeltelijke ontwapening van vorige zomer en het veiligheids verdrag, dat in 1955 op de top conferentie van Genève is aange boden. Het doet hem verder leed, dat Boelganin de hereniging van Duitsland niet genoemd heeft, „ofschoon dit een essentiële voor waarde blijft voor de Europese veiligheid". Op één uitzondering na het Poolse voorstel tot een atoom- vrije zone zijn uw voorstellen al eens eerder gedaan en bespro ken, aldus de Britse premier in het antwoord aan zijn Russische ambtgenoot. van oordeel zou zijn, dat de tijd nog niet rijp was. Volgens de eerste berichten van dit blad zouden bedoelde be sprekingen in Padang zijn ge voerd door de ex-waarnemend chef-staf, Zulkifii Lubis, de mili taire commandant van Midden- Sumatra, luitenant-kolonel Ah mad Husein, de ex-militaire com mandant van Noord-Sumatra, ko lonel Simbolon, de voorzitter van de Masjumi, Mohamad Natsir, de gouverneur van de Bank In donesia en een der prominente figuren van de Masjumi, Sjafrud- din Prawiranegara, en cïe oud minister van Financiën en een der leidende figuren van de socialistische partij, professor Sumitro Djojohadikusumo. Intussen meldde de „Bintang Tirn.ur" in Djakarta, dat ver wacht wordt, daf Sjafruddin Pra wiranegara, die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, als gouverneur van de Bank Indone sia zal aftreden. Volgens het blad zou hij het niet eens zijn met het besluit van het kabinet om Nederlandse deskundigen, die nog aan de Bank Indonesia verbonden waren, te ontslaan. INDONESISCH DEMENTI De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft donderdagavond te Cairo tegengesproken dat West-Duits land zijn goede diensten heeft aangeboden in het geschil tussen Nederland en Indonesië. Desgevraagd verklaarde de mi nister voorts dat Indonesië niet van plan is het geschil aan de Verenigde Naties voor te leggen. ir Volgens de centrale Joodse raad in Duitsland wonen er in de bondsrepubliek en West-Ber- lijn ongeveer 30.000 Joden, van wie er omstreeks 20.000 lid zijn van Joodse religieuze gemeen schap. Het aantal Joden in Oost- Duitsland wordt op 1.500 geschat. Voor de tweede wereldoorlog woonden er in Duitsland 600.000 Joden in Duitsland. OVERSTROMINGEN IN MIDDEN-BORNEO Volgens in Djakarta ontvan gen berichten is 't gebied van de Barito, in Midden-Borneo door overstromingen getroffen. 15.090 huizen zouden onder water staan en de bewoners hebben een toe vlucht gezocht in hoger gelegen gebieden. Naar werd gemeld, zou den zes personen om het leven zijn gekomen. Zij worden althans vermist. In allerijl worden voedselvoor raden n.Jar het getroffen gebied gezonden. GEEN WESTDUITSE SCHEPEN VOOR INDONESIË Naar A.N.P. van de Westduitse ambassade in Ben Kaag ver neemt zijn berichten, dat West duitse rederijen in Hamburg 130.000 ton scheepsruimte ter be schikking zouden stellen van Indonesië ter gedeeltelijke vervan ging van de KPM-vloot onjuist. Men deelde desgevraagd mede, dat evehmin over dit onderwerp onderhandelingen zijn gevoerd. Voorts werd gezegd, dat het voor de Westduitse koopvaardij onmogelijk zou zijn thans 130 090 ton scheepsruimte af te staan. MIJNONGELUK IN FRANKRIJK Bij een ontploffing in een steenkoolmijn nabij Lyon, in Midden-Frankrijk, zijn vijf mijn werkers om het leven gekomen en 29 gewond; de toestar.d van twaalf gewonden is ernstig. Twee der doden zijn Italianen. In de commissie zijn 8 rege ringen vertegenwoordigd, n.l. die van België, Rhodesia, Nyassa- land, Frankrijk, Ghana, Liberia, Portugal, het Verenigd Konink rijk en de Unie van Zuid-Afrika. In een uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de aangeslo ten landen besloten hebben een stichting op te richten voor we derzijdse steun in Afrika ten zui den van de Sahara (F.A.M.A.), welke stichting ten doel heeft het verlenen van technische steun in het gebied te vergemak kelijken, met name door het zen den van deskundigen, onderwij zers of adviseurs, door perso- neelsopleiding en het verstrek ken van materiaal voor scholing en onderwijs. Ook landen in Afrika ten zui den van de Sahara, die niet bij de commissie zijn aangesloten zullen van de door bemiddeling van de F.A.M.A. te verlenen steun kunnen profiteren en an dere regeringen en internationa le organen zullen een beroep op de diensten van de F.A.M.A. kun nen doen. Plet plan zal officiëel worden bekendgemaakt in een buitenge wone bijeenkomst van de com missie, die op 19 en 20 februari a.s. te Accra zal worden gehou den. Franse regering roept afgezanten uit Tunesië terug De Franse regering hoeft be kendgemaakt, dat zij de twee speciale afgezanten naar presi dent Bourg-uiba van Tunesië naar Parijs heeft teruggeroepen. Ook de Franse amoassaueur in Tunis heeft opdracht naar Parijs te komen. De afgezanten zijn niet door president Bourguiba ontvan gen. Hij maakte er bezwaar tegen, dat een hunner een gene raal was, hetgeen hij intimide rend vond. De afgezanten had den een persoonlijke boodschap van premier Gaillard voor Bourguiba bij zich naar aanlei ding van het incident van 11 januari aan de TunesischAl gerijnse grens. De Franse regering noemt de houding van Bourguiba „opzet telijk onvriendelijk". De afgezanten zijn de chef van het kabinet van de premier, Larche, en de militaire adviseur van premier Gaillard, generaal Buchalet. Amerikaanse reactie op verklaring van Dulles De „Washington Posl', merkt naar aanleiding van de rede van Dulles voor de Amerikaanse pers- vereniging op, dat de rede geen nieuw initiatief van enige beteke- nis onthulde, maar wel blijk gaf van een belangrijke verzachting in de psychologische benadering van de controverse tussen het Westen en de Sowjet-Unie. Dulles heeft tot op zekere hoog te gereageerd op de kritiek, dia hem onbuigzaamheid verweet in zake een topconferentie met da Russen, aldus het blad. Bij de Noordkaap bevindt zich een depressie met een kernciruk van 942 mb, terwijl de luchtdruk bij de westkust van Groenland is gestegen tot 1055 mb. Tussen deze luchtdruksyste men heerst over een uitgestrekt gebied een noorderstorm, waar mee koude lucht uit de Poolstre ken naar het zuiden wordt ge transporteerd. De voorste be grenzing van deze lucht passeer de vrijdag in de loop van de dag ZONDAG 19 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 1.26 1.47 Terneuzen 2.01 2.22 Hansweert 2.41 3.02 Walsoorden 2.51 3.12 MAANDAG 20 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 2.QJ 2.30 Ternuzen 2.42 3.05 Hansweert 3.22 3.45 Walsoorden 3.32 3.55 ZON MAAN op onder op onder Jan. 18 8.40 17.02 7.11 16.04 19 8.39 17.04 7.50 17.CS 20 8.38 17.05 8.22 18.14 21 8.36 17.07 8.50 19.20 22 8.35 17.89 8.14 20.25 ons land wat gepaard ging met tijdelijk regenval. In de tempe ratuur kwam evenwel weinig verandering daar de betrekkelijk dunne laag koude lucht door het Noordzeewater is opgewarmd. Bij IJsland ontwikkelt zich een actieve depressie, die naar de Noordzee trekt en de wind weer bij ons zal doen toenemen. menu van de dag Hti dtóijtój/h LIKGROENTE in 4 minuten kloor op tafel medegedeeld door het K.N.MI, te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. IETS KOUDER. Opklaringen en enkele ver spreid voorkomende buien. Mati ge tot krachtige en aan de kust tot hard of stormachtige toene mende wind tussen noordwest en west. Iets lagere temperaturen dan vrijdag.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1