binnenlands nieuws AA 3t groeit! Eric de Noorman - De ontembare Gemeenteraad van Terneuzen Beursoverzicht Jaarrede van burgemeester mr. Tellegen yssmssm. EFKAART U/tnrja^r -tnh'eitr. 1 - ?L&oj<jesn. j&0s"£l?u& 35 ^/^recA'tr Ctliitl «llknlp»** Ujji 4m uuts Of WIS If W "J KVMMCftS AAN TOTAIEN. V 1 1 2 3 1 12 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 1 2 3 1 1 2 3 "1 1 2 3 1 2 3 1 2 3 kende men vroeger nog een voor wat wij een hertog noe- zei de leraar. „Wie kent >eeld „De doge van heel juist, ua; 3. Venetië, llende vraag antwoordde de er wordt in Nederland nog verbouwd." 3. garst. eens een gewone koekoeks- 3e bloemen zijn", rzamelaar verrast uit. mkerrood; 3 wit. op zijn praatstoel zit en rhalen gehoor vinden, is hrj p. knollentuin. meente Beek bestaat de bo- uit zand", zei de de kleiboer. f bantse; 3. limburgse. wordt het meest ;isch; Chinees. P.P. 26 en". Bij hoenders kan het na- lelijk voorkomen, dat een aan, door een ziekelijke af- /ijking een ei legt. Dus hier 2). Jen Friese staartklok ll) en en stoeltjesklok (3) hebben gewichten die gepoetst moe- en worden. Zowel kotters (1), als loggers 2) en, trawlers (3) vangen taring. In ons land zijn het n het bijzonder de loggers die er haringvangst gaan, doch langezien ook de andere ha- "ing vissen, moeten ook deze ;oed gerekend worden. Bedford is het merk van eenl ruto (2), maar wist u, dat het j jok de naam is van een Engel se componist (3), die tevens schilder (1) was? Herbert Bedford leefde van 1867 tot 1 1945. Volgens artikel 1 van de Ge meentewet bestaat het be- stuur van elke Nederlandse i gemeente uit drie organen, te weten, een burgemeester, eer college van B. en W. en ear raad. Maar men dient onder j het bestuur van een gemeen te niet steeds (zoals gesteldt een van deze organen te ver staan. Zij worden namelijk beurtelings aangeduid met het woord: gemeentebestuur Een O-vraag. Steentjes zijn een soort vet I planten, die hun naam ontle I nen aan de dikwijls sprekende I overeenkomst met kiezel I steentjes. Zij zijn hier pasl duidelijk van te onderschei-1 den, wanneer ze in bloei staan.I Een bepaald soort draagtl daarom de naam bloeiende I (1) of levende (3) steentjes! Nonnetjes zal men zeer zeker I aantreffen in kloosters (l'j Onder koor kan men zovwl verstaan een, zangkoor als| een bepaalde ruimte in he'l kerkgebouw. Het is wel m!t| gelijk, in bepaalde gevalle"! hier nonnetjes aan te treffen! maar dit is niet uiteraard dusl vanzelfsprekend, het gevaI Waar velen niet aan gedacï'l zullen hebben, is, dat nonnfl tjes ook een soort schelp3"! zijn en die treft men uite"! aard aan het strand (3) aa"l Abraham was een der aarl-| vaders (1), een groot herd«| vorst (3) in zijn tijd. Ma"l Paul Abraham is ook een l»l kende Hongaarse componist geboren in 1892. De Honga3! se vluchteling kan dus W" gemakkelijk aan deze musk1* (2) gedacht hebben, *oe.( hem gevraagd werd, Abraham was. 50 JAAR CHAUFFEUR Bh ZONDER ONGEIAJKKEJ De thans 68-jarige Adam Go* uit Gronsveld viert zon< zijn gouden jubileum Jfcur. In de vijftig j^'l Adam achter het stuur hij geen ongeluk £e hij met autobussen Europa heeft doorku' is de heer Goossens bil werkzaam. ;ens haiïffcur lat leeft ïoewel ïeel Nu taxibedrijf De gisteren gehouden vergadering werd door de voorzitter geopend met het uitspreken van de vol gende jaarrede: Er is bericht van verhindering wegens ziekte „innengekomen van de heer Henry, waaraan ik ..olukki" kan toevoegen, dat er gegronde hoop be staat dat de heer Henry binnen afzienbare tijd, (wz binnen enige maanden, wederom zijn plaats uw midden zal kunnen innemen. Wij bidden hem kracht en opgewektheid toe in deze voor nem vooral in de naderende verkiezingstijd zo zwa- I re beproeving. Wanneer ik weer eens bij het indienen van de ■eerotin voor het nieuwe jaar de algemene be bouwingen heb mogen beluisteren, waarmede ;.nige vooraanstaande leden van uw raad de be- t «adslaeingen over die begroting plegen te openen i én ik wil niet zeggen ook besluiten, dan bekruipt nii bii het opstellen van mijn jaarlijks overzicht i -vel eens de lust om nu ook mijnerzijds over een wat wijder perspectief uit te wijden dan die ge beurtenissen van één enkel jaar in Terneuzen wel geheel zouden kunnen rechtvaardigen. Het mag dan nochtans niet de schijn hebben, dat ik daarmee in debat zou willen treden over enige partij-politieke stelling; de leider van uw vergade ring immers is als zodanig een a-politieke figuur, hjj heeft de eventuele politieke .debatten bij uw besprekingen te leiden, hij neemt er geen deel aan. Er zou over deze olympische afgetrokkenheid an de burgemeester wel iets meer te zeggen zijn i e praktijk blijkt nogal eens van de theorie af te ■vijken en in de theorie zelve kruipt het bloed waar het niet gaan kan, maar wij zullen dit tot een andere gelegenheid moeten uitstellen en willen ons nu liever enige opmerkingen veroorloven die i ns door het belang der gemeenten en dat van Terneuzen in het bijzonder worden ingegeven. Het is reeds eerder in deze vergadering en niet ileen van deze plaats opgemerkt, dat een kleine l en sterk groeiende gemeente als Terneuzen op een Kwaad ogenblik onafwendbaar in financiële moei- ihjkheden geraakt, doordat zij niet langer bij mach te zal blijken te zijn de noodzakelijke uitgaven ais daar zijn die voor de aanleg van straten, riolering, verlichting enz. te financieren onder de voorwaar den zoals die o.m. door de centrale regering, zij het ook bij circulaire, worden voorgeschreven. Nu is het gelukkig voor Terneuzen tot nu toe nog altijd wel zo gelopen, dat met veel moeite on Dijn een oplossing gevonden kon worden, het is echter voor het nu aangevangen jaar de vraag of wij hierin nog veel langer zullen kunnen slagen. Nu was en is de voornaamste bron waarop de nooddruftige gemeenten met goed vertrouwen een beroep deden en doen voor de voorziening in hun financiële behoeften het z.g. gemeentefonds, dat het Rijk voor de gemeenten onder zijn hoede hield i en waarin automatisch baten toevloeiden uit vermeerderingen van de Rijksinkomsten door belastingen. Onlangs is evenwel een bate van 2 miljoen inn dat gemeentefonds onthouden en, gelet op de liesteding van deze beperking, in rook opgegaan ,oor de ogen der ontstelde gemeenten. Ik geloof niet, dat het nodig is deze handelwijze verder te Kwalificeren. Dat tegelijkertijd een beroep op de gemeenten wordt gedaan om de regering uit het door haar gecreëerde Indonesische moeras te hel pen door voor de huisvesting der repatriërenden te zorgen, kan in dit verband nauwelijks nog ver wondering baren. Veronderstelt overigens de re gering bij de gemeenten en haar inwoners zo weinig menselijk medegevoel, dat zij een extra aanmoediging van node achtte? Doch laten wij ook hier niet dieper op de achter- gronden ingaan, wij zouden van ons goede voor nemen de politiek te laten rusten afwijken en willen thans liever en ook meer tot uw bevredi ging overgaan naar wat vermeldenswaard is uit het afgelopen jaar. De bevolkingstoename was ook in 1957 wederom belangrijk, namelyk 370, waarvan het geboorte overschot er 208 leverde en het vestigingsoverschot 162. Het zal u nletontgaan zijn, dat daarvan op 26 november de 15 000ste inwoner in de burgerlijke I «tand werd ingeschreven, welke blijde gebeurtenis I I f voor deze nieuwe Terneuzenaar een I Sïb0ek)e Met al* !e.rste Meg een bedrag van 100,- voor uw raad bij de dit jaar te houden "IJAlAu erf" vermeeideilng met twee leden als gevolg heeft. Met een bevolking van 15036 op l januari 1958 slaat Terneuzen nu wel stevig op de derde nlaats In de ranglijst der Zeeuwse gemeenten Doordat tijdig de contracten met de diver-e aannemers konden worden aangegaan kon een aanvang gemaakt worden met de uitvoering van 1 1 ns driejarenplan ter voorziening in de woning nood. Voor rekening van de woningbouwvereniging AVerkmansbelang" werd in de Zeventriniteitspoi- TII en in de Zuidlandpolder begonnen met de 1 uw van 168 woningen, terwijl ook in de particu re sector een grote bedrijvigheid heerste 155 nieuwe woningen werden betrokken, waarvan 138 'ioor de eigenaar zelf Op 27 september genoten wij de eer dat Z. K, H. Prins Bernhard in aansluiting' aan zijn bezoek aan de stikstoffabriek de 1000ste sinds de bevrijding gereed gekomen woning voor het gebruik opende; het was in het bijzonder voor Sluiskil, waar deze plechtigheid plaats vond, een feestelijke en ge denkwaardige dag. Toch moet het duidelijk zijn, dat wij bij deze buitengewone groei der bevolking het oog geves tigd moeten blijven houden op verdere uitbreiding van onze woningvoorraad. De plannen voor de bouw van de overige 103 en 247 woningen uit het drie-jarenplan zijn reeds respectievelijk in maart en juni 1957 ingezonden, maar verkregen nog geen urgentieverklaring. Bij een zo grote gaping tussen voorraad en be hoefte is het duidelijk, dat de zg. huisvestingscom missies nog wekelijks hun ondankbare taak moeten vervullen, waarvoor ik hier gaarne onze bijzondere waardering uitspreek. Het aantal woningzoekenden onderging zelfs een stijging, waarbij nog niet ge rekend kan worden met de verscholen gegadigden die zich niet als zodanig opgeven doch eerst be kend worden, wanneer de vergunningen tot het betrekken van een woning worden afgegeven. 11: moge u voor verdere bijzonderheden zowel hier over ais over de andere zaken die tot het domein van onze dienst van maatschappelijke zorg behoren verwijzen naar het ieder van u toegezonden jaar verslag van de directeur. Daaruit blijkt niet alleen hoezeer deze dienst in talrijke behoeften voorziet, maar ook de voortreffelijke wijze waarop dit ge schiedt. Voor de politie wordt de uitvoering van haar taak steeds moeilijker, nu met het groeien dei- gemeente haar getalsterkte ongewijzigd blijft, ter wijl ook de huisvesting- steeds groter bezwaren gaat opleveren, waarin voorlopige, en daardoor kostbare, voorzieningen slechts ten dele kunnen voorzien. Nochtans vervult de politie haar taak met opgewektheid, al grieft het haar wel eens dat zo weinig medewerking wordt ondervonden van het publiek en met name van de ouders van baldadige kinderen; resultaten van de nog jonge natuurwacht mogen wellicht nog niet verwacht worden, doch het zou toch wel zaak zijn dat aan de jeugd van jongsaf behalve eerbied voor alles wat groeit en bloeit, ook eerbied voor andermans eigendommen werd bijgebracht. Er werden dit jaar weer meer processen-verbaal opgemaakt dan in voorgaande jaren en ook het aantal behandelde verkeersongevallen was weer groter. De door uw raad toegestane mobilofoon-installatie is een be langrijk hulpmiddel om in het tekort aan perso neel tegemoet te komen. De bezetting van het corps onderging een enkele wijziging, zowel door het afscheid van de brigadier Van Troost, welke ervaren politieman bij zijn heen gaan op sympathieke wijze werd gehuldigd, als door het overgaan naar een andere dienst van een der agenten; in de beide vakatures is en wordt binnenkort voorzien. De heer Russchen werd be vorderd tot adjudant. Alle korpsleden zijn thans in het bezit van het voor hen vereiste vakdiplo ma. Om slechts enkele grepen te doen uit de politie werkzaamheden, voorzover deze niet betreffen de straatsurveillance, moge gewezen worden op het betrekkelijk grote aantal van ruim 300 vreemdelin gen, die hier op 31 december stonden ingeschre ven en wier aantal het gehele jaar door wijziging ondergaat; het zijn voor het merendeel Belgen, Italianen en Duitsers, die op de fabrieken in Sluis kil werkzaam zijn. Er werden 26 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, waar bij niet gerekend de dronken vreemde zeelui, die meestal naar hun schip worden overgebracht. Er kwamen nog weer 11 meldingen binnen van het aantreffen van projectielen e.d. Er kwamen 162 verkeersongevallen voor, waarvan 3 met dodelijke afloop; lichte gevallen die onderling worden ge regeld vallen hier uiteraard buiten. Het is dus duidelijk, dat door moet worden gegaan met onder richt van het publiek en niet alleen van de school gaande jeugd. Zo werden er in het afgelopen jaar 92 oefenvergunningen afgegeven voor motorrijwie len, terwijl de door politie-instructeurs gegeven verkeerscursussen door 123 volwassenen werden gevolgd. Toch blijft een gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel of, wat in de grond hetzelfde is, een gebrek aan sociaal-gevoel naar mijn mening de oorzaak van de meeste verkeersongevallen. Dat blijkt nu ook weer nu na een aanvankelijk, name lijk na de invoering van de 50 km maximum snel heid, opvallend voorzichtiger snelverkeer de snel heden weer worden opgevoerd. De B.B. ontwikkelt zich tot tevredenheid, zij het niet van iedereen. Het onderwijs had in al zijn geledingen te kam pen met het aanvullen van vakatures, zodat vaak met onbevoegde leerkrachten moest worden vol staan; een landelijk verschijnsel overigens. Door het overlijden van mej Dierickx leed het lager onderwijs een gevoelig verlies. De nieuwe R. K. Jongensschool kon begin van het jaar in ge bruik worden genomen, de 3 noodlokalen van de R. K. ULO in het najaar evenals het gymnastieklo kaal en 2 lokalen van de R. K. school te Sluiskil. De nieuwe U. T. S. moest nog in afwachting van haar nieuwe gebouw de leerlingen in diverse loka liteiten onderbrengen, doch kon in alle geval star ten. Met de Schippersschool gaat dat niet zo vlot. De belangstelling voor de Muziekschool neemt nog steeds toe. Voor een nieuw lyceum zijn wij nog steeds in de weer. De aanleg van het nieuwe sportpark in de Zuid landpolder nadert zo langzaam aan zijn voltooiing, zodat in het nu aangebroken jaar enige terreinen, waaraan een nijpend gebrek bestaat, in gebruik zullen kunnen worden genomen. Laten wij hopen, dat de resultaten met name op voetbalgebied er de goede invloed van zullen ondergaan. Voor het zwemmen werd, nu van het nieuwe zwembad voorlopig wel geen sprake zal kunnen zijn, een gunstige noodoplossing gevonden door samenwerking met de Rijkswaterstaat, de P.Z.E.M. en de Waterleidingmaatschappij, die het oude zwembadje in een herboren staat voor het gebruik weer geschikt maakte waardoor talrijke bezoekers werden aangetrokken en vooral het zwemonder- richt opnieuw kon worden opgevat. Vanaf 13 juli werden verkocht: 603 maandabonnementen kinde ren, 23 maandabonnementen volwassenen, 34 ge zinsabonnementen, 5967 dagkaarten kinderen en 426 dagkaarten volwassenen. Gedurende het tjjdvak van 24 juni t/m 19 juli 1957 vond het bevolkingsonderzoek op t.b.c. plaats. Alle personen, geboren vóór 1 augustus 1952 kregen een oproep benevens alle leerlingen uit de zgn. buitengemeenten die te Terneuzen een school be zochten. Ongeveer 9.250 personen werden onder zocht. Dit resultaat moet bevredigend genoemd worden, vooral indien in ogenschouw wordt geno men dat een groot aantal personen niet aan het onderzoek heeft deelgenomen omdat men op ande re wijze (o.a, in bedrijf, in overheidsdienst) reeds doorgelicht was. Toch zou een betere samenwer king tussen de diverse dooriichtingsinstanties wei gewenst zijn. In de maanden oktober en november vonden de eerste en de tweede inenting tegen kinderverlam ming plaats van de kinderen die in 1955 geboren waren. Van de 260 opgeroepen kinderen van die leeftijdsgroep kregen er 185 2 injecties, 13 1 injectie en 62 werden niet ingeënt (geloofsbezwaren, va rende, ziekte.) De kunst werd ook dit jaar aan Terneuzen maar met mondjesmaat toebedeeld en het is daarom toe te juichen dat de plaatselijke amateurgezelschap pen zich er op zijn gaan toeleggen, betere stukken in studie te nemen, wat uiteindelijk zowel tot vol doening van het publiek als van de spelers zelf zal zijn. Het vreemdelingenverkeer had dit jaar een dankbaar object in de nieuwe watertoren waar de lift klaar kwam, waarvan in enkele weken tijds bijna 10,000 bezoekers gebruik maakten om van het unieke uitzicht te genieten. De industrievestigingen gaan voort en de ge meente zal zorg dragen, dat zowel voor groot- als voor kleinindustrie ruimte tot vestiging beschik baar is. Ook de Keracem begon te draaien terwijl I de Cokesfabriek voortgaat met uitbreiden; de Coöp. Vi'uchtenveiling werd uitgebreid met koel huis en losperron. Van Putten en Vroon openden hun mooie nieuwe zaak aan de Axelseweg, veie andere middenstanders vernieuwden hun panden, terwijl de scheepswerf met de tewaterltring van do I Olivia Winther een nieuw resultaat boekte, waar- I op zij terecht trots kan zijn. Zoals reeds even werd aangestipt, was ook in i het afgelopen jaar de medewerking met andere instanties allerprettigst. Ook de samenv/erking met de andere „kanaalgemeenten" liet niets te wensen over; uw raad kon zich daarvan onlangs vergewissen. Deze werkzaamheden zowel als die welke voor onze gemeente uit het Deltaplan voort vloeien zijn alle werken van lange adem, waarvan de resultaten ook naar menselijke berekening maar door enkelen onzer zullen gekend worden. Gelukkig behoeft dat geen beletsel te zijn om er met geestdrift aan mede te werken omdat wij e - het welzijn van Terneuzen mee gemoeid weten. Tot slot dan van dit wel zeer vluchtig jaarover zicht nog enkele personalia. In het begin van het jaar ontviel ons de wethou der Den Hamer en ofschoon wij dit heengaan reeds lang voorzagen, is het ons thans nog moeilijk deze trouwe integere figuur uit ons midden weg te den- ken; wjj gedenken hem met eerbied. Zijn plaats als wethouder werd ingenomen door de heer Van Langevelde, terwijl de heer Ribbens als nieuw lid zijn intrede in deze raad deed De heer De Waal moest wegens zijn vertrek naar Axel tot zijn spijt als raadslid bedanken, voor hem in de plaats kwam de heer C. J. Compiet. Ook de heer De Waal laat bij ons allen de meest aangename herinnerin gen achter. Telkenjare wanneer wij ons zetten tot dit jaar verslag, schijnen zowel de omstandigheden te mid den waarvan wij leven als de vooruitzichten, voor zover die in de schemer van deze tijd nog bestaan, dermate ongunstig, dat wij geneigd zijn om steeds weer deze rede in mineur te houden. Maar geluk kig is er telkens weer zowel de herinnering aan de ten koste van veel bloed en tranen herwonnen vrij heid als de voor ons allen hier in Terneuzen bezie lende en bruisende levenskracht onzer gemeente die een mogelijk pessimisme in een verantwoord optimisme doen verkeren. Moge God ook dit jaar ons alle kracht en wijs heid geven, de belangen die ons zijn toevertrouwd op de juiste wijze te behartigen". Als oudste raadslid antwoordde de heer Van Riet de voorzitter: „Mijnheer de Voorzitter! Inderdaad is er wel niets nieuws onder de zon. Elk jaar weer een moeilijk voortslepen van de ge meentebelangen, doch elk jaar weer een constate ring van het feit, dat onze gemeente zich in een gezonde groei mag verheugen. Mijnheer de Voorzitter, het is de laatste keer dat ik als oudste raadslid uw nieuwjaarsrede mag beantwoorden. Met het oog op mijn leeftijd stel ik mij bij de a.s. verkiezingen niet meer beschik baar. Vandaag juist 49 jaar geleden werd ik inwo ner van onze gemeente. De gemeente was toen dank zij de bijzondere spoorwegtarieven welva rend. Door de intrekking hiervan is de gemeente bij voortduring onder een zware last verder gekro pen, doch speciaal na de tweede wereldoorlog is de groei niet meer te stuiten. Met dankbaarheid constateren wij raadsleden steeds meer uw werk lust, die ons begeestert, tot het helpen scheppen van een gunstig klimaat. Door het ontvallen van wethouder Den Hamei en het vertrek van raadslid De Waal ontvielen ons wel twee integere personen. Gaarne onderstrepen wij de door u aan hen gewijde woorden, alsmede uw goede wensen voor ons mede-raadslid de heer Henry. Ook bij alle wisseling der omstandigheden, mijn heer de Voorzitter, geven uw slotwoorden ons de moed verder te werken aan het welzijn onzer ge meente. Na ongewijzigde vaststelling van de notulen der vergadering van 19 december 1957 en de ingeko men stukken voor kennisgeving waren aangeno men, kwam in behandeling het voorstel van B. W. tot vaststelling van de verordening, houdende voorschriften betreffende het in exploitatie bren gen van bouwterreinen. De heer dr. Camps vroeg of het gebruikelijk is, dat zodanige verordening door de gemeenten wordt vastgesteld, hetgeen door de voorzitter be vestigend werd beantwoord. De heer De Feijter informeerde of het bekend is, dat particulieren bouwgrond in exploitatie wil len nemen De Voorzitter antwoordde, dat dit op 't ogenblik niet het geval is, maar dat wanneer dit in de toe komst zou gebeuren, het volgens een bestaande verordening moet geregeld worden. Het voorstel van B. W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. W. tot verkoop voor afbraak van de schuur van de voormalige hofstede van de heer Huijssen-de Bruijne. Vastgesteld werd het bedrag per leerling voor openbaar l.o. en u.l.o.-onderwjjs voor 1958, zijnde resp. 38,12 en 51,20, en voor het voortgezet ge woon lager onderwijs ƒ45 per leerling. De heer Fijn van Draat vroeg of op de openbare scholen gelegenheid geboden wordt tot het geven van onderricht in handenarbeid en of hiervoor be voegde krachten zijn. Hij zou gaarne vernemen of B, W. dit onderricht in de toekomst zouden wil len stimuleren. De Voorzitter antwoordde op de eerste vraag ontkennend. Wat de tweede vraag betreft zeide de voorzitter dat hij van het nut van dit onderricht ten volle overtuigd is en in de toekomst gaarne te dien opzichte diligent wilt zijn. De heer Ollebek wees op de ruimte-factor voor het lesgeven in handenarbeid. De heren Weterings en Ribbens betuigden hun dank aan het college van B. W_ voor het voor stel betreffende het voortgezet gewoon lager on derwijs. Z. h.s. of bespreking werd hierop vastgesteld het aantal lesuren voor het vakonderwijs aan de open bare u.l.o.-school. Daar de Stichting Opleiding Sociale Verzekering te Amsterdam de door haar verstrekte kasgeldle ning groot 50.000 tegen 15 februari a.s_ zal op vragen, werd goedgekeurd dat hiervoor een andere kasgeldlening za] worden aangegaan. Tenslotte werd z.h.s. een wijziging van de ge meente-begroting 1958 goedgekeurd. Rondvraag. Bij de rondvraag zeide de heer Fijn van Draat, daarbij gesteund door de heer Weterings, dat hij erg geschrokken was van het zo klein aantal wo ningen dat aan Zeeland is toegewezen en zou gaarne zien dat B. W. zich hierover bij Ged. Staten zouden bekladen. Hjj veronderstelde dat Terneuzen in deze niet alleen zal staan. Ged. Sta ten zouden dan hun gezamenlijke klacht eventueel aan het Rijk kunnen doorgeven. Hiertoe werd besloten. De heer Jansen vroeg aandacht voor de over steekplaats aan de Zwaluwstraat, die bij avond niet voldoende verlicht is. Door het versterken van de in de nabijheid staande straatlamp zou dit euvel opgelost kunnen .worden en zou dan tevens op het verkeersbordje een reflector aangebracht kunnen worden. Wethouder De Vos deelde mede, dat de straat verlichting in de toekomst geheel zal worden ver anderd. Als noodmaatregel zou echter aan het ver zoek van de heer Jansen kunnen worden voldaan. De heer Camps zou gaarne zien dat na de ge reedkoming van de verbeteringen aan de Boven- weg de banken voor de ouden van dagen werden herplaatst, Wedhouder De Vos antwoordde dat wanneer zulks enigszins mogelijk is. dit zeker zal ebeuren. De heer Camps informeerde naar een waeht- plaats bij de bushalte te Sluiskil. De voorzitter antwoordde, dat dit de aandacht van B. W_ heeft. Hierna werd de vergadering door de Voorzitter gesloten. KONINKLIJKE OLIE EN K.L.M. VAST. De beurs van donderdagmiddag was vastgestemd voor de inter nationale waarden, vooral Kon. Olie, en liep vooruit op Wall Street, waar donderdag hogere koersen werden verwacht in ver band met de margeverlaging (pro longatie) van 70 tot 50 procent door de Federal Reserve Board, voor de aankopen in contanten van effecten op de Newyorkse beurs. Dit berichte werd woens dag in Wall Street na beurs pas bekend. In Amerika wordt dooi de regering alles gericht op een herleving van de algemene eco nomische toestand. 1958 zal volgens president Eisen hower voor Amerika weer een gunstig jaar worden. Aangezien de ondertoon van de beurs cp het Damrak in de eerste veertien da gen van het nieuwe jaar beslist goed genoemd moet worden, werd het vertrouwen in de beurs donderdag geruggesteund door de berichten uit Amerika. Speciaal aandelen Koninklijke Olie, waar voor in Wall Street goede belang stelling bestaat, waren op 147,30 vier gulden (20 punten oude ba sis) hoger dan de vorige slotprijs. De stukken werden in verband met de aanstaande emissie, door het buitenland speciaal Zwitser land uit de markt genomen. De handel was groter dan vorige da gen. Het fonds lag twee gulden boven pariteit New York. Unilevers profiteerden van de gunstige stemming in de oliehoek en konden op een prijs van 316 circa 4 punten ten opzichte van woensdag verbeteren. Aandelen Philips openden wat laag 239% ('s morgens werd 241% betaald) doch liepen op tot 240%, hetgeen 2 punten hoger was dan de vori ge dag. A.K.U.'s reageerden op de gepubliceerde jaarcijfers met een goed prijshoudende koers van 153%. K.L.M. klom ook don derdag weer in hoger sferen en met een prijs van 102,50 werd 'n koerswinst behaald van ƒ2,50. Scheepvaarten lagen verdeeld met geringe affaire. Aandelen K.P.M. moesten een half puntje van de flinke koerswinst van woensdag prijsgeven Volgens de beurs zijn deze aandelen thans zeer koopwaardig. De perspectie ven van de maatschappij in In donesië worden gunstiger beoor deeld. Cultures verlaten, en eer der een fractie lager. Senembahs ondergingen een reactie op de winst van woensdag en het fonds stelde zich twee punten lager. Deli Maatschappij I punt hoger op 57%. Staasfondsen iets gemak kelijker in stille handel. Prolon gatie 5 procent. EEURSINDICES. 14/1 15/1 16/1 Intern. Conc. 236.91 237.41 241.60 Industrie 130.45 130.64 131.27 Scheepvaart 120.48 120.48 121.74 Banken 108.85 108.36 108.52 Indon. fondsen 65.23 65.14 64.58 Algemeen 169.48 169.71 171.87 Hier volgen gemiddelde jaarcij fers van de A.N.P.-C.B.S. beurs- indices, basis 1953 100. Jaarindex Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Indonesië Algemeen 1957 1956 1955 1938 292 287 263 63 145 149 114 92 205 164 168 144 124 215 157 53 152 59 147 75 154 185 205 81 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 145.00—147.00 Philins: 24Ö (ƒ146.901 (240) BOZE BLOEMEN VERKOOPSTER Woedend omdat haar aan vraag voor een staanplaats met bloemen was afgewezen heeft een 22-jarige koopvrouw in een kamer van het stadhuis twee ruitjes ingeslagen; maar de scherven brachten dit keer geen geluk. KINDEREN SJOUWEN MET GRANAAT Toen de militair J. van der Vegte uit Apeldoorn gisteren in 'oog Soeren de 8-jarige G. Pe ers met zijn vriendje met een rote mortiergranaat zag sjou- v;en kreeg hij de schrik van -in leven. Hij nam de kinderen ■et projectiel af en overhan dde dit aan een juist passe- Tnde patrouille van de Konink je marechaussee.' De Apel- oornse politie onderzoekt uns of er nog meer munitie of in de nabijheid van de rits ligt waar het projectiel oor de kinderen is gevonden. AUTO REED GELAGKAMER BINNEN Gi' rmid.dag is een militaire racl mto afkomstig uit Er- nielo ioor de militair E. J. tij dens het rijden in een colonne n Loenen op de Veluwe van de |,ve? geraakt. De zware wagen -eed tengevolge daarvan tegen de gevel van hotel „De Eiken boom en kwam gedeeltelijk in de gelagkamer terecht. De gevel werd zwaar beschadigd terwijl ook het interieur van De Eiken boom ernstig te lijden had. De schade was groot. Wonder bo ven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De heer E. Hagen een oom van de tegenwoordige eigenaar van het bedrijf de heer L. Ha gen die in de gelagkamer de krant zat te lezen werd bijna onherkenbaar door het puin waarmee hij werd bedekt, hij liep echter geen letsel op. SCHILDER AANGEHOUDEN. m de nacht van woensdag oo donderdag zagen twee surveil lerende agenten op het Rijswijk- se Plein te 's-Gravenhage een man aan een fiets staan morre len. Uit de jaszak van'de 'man staken een paar repen chocolade De agenten vonden een en ander nogal verdacht cn hielden do man aan. Deze bleek te zijn de 25-ja- 1-igc schilder C. C. H. Hij had juist ingebroken in een consump tietent en behalve de chocolade repen ook een zaklantaarn en een wekkerklokje gestolen. JONGEMAN LAG TUSSEN SPOORBANEN. In de nacht van woensdag op donderdag heeft een voorbijgan ger op een onbewaakte overweg in Rijswijk de 18-jarige Z. uit Delft aangetroffen die daar tus sen de twee spoorbanen naast zijn vernielde fiets lag. De jongeman verklaarde aan de politie dat hij 's avonds op de onbewaakte over weg door een trein is aangereden. Daar hij echter aan vallende ziekte lijdt houdt men rekening met de mogelijkheid dat hij cp de overweg van de fiets is geval len. Z. is, omdat hij over pijn aan de rug klaagde, in het gasthuis te Delft opgenomen, FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Door nog onbekende oorzaak is donderdagochtend omstreeks te acht uur brand uitgebroken in een pand aan de Eendrachtstraat te Rotterdam. Op de begane grond was een clubhuis van „De Jeugd- haven" gevestigd en de bovenlig gende drie étages werden be woond door zes gezinnen. De brand zou ontstaan zijn in de keu- twee-hoog-voor woont. Direct werd alarm geslagen en spoedig was de brandweer met groot materieel ter plaatse. Het vuur had evenwel zijn weg al ge vonden en spoedig sloegen de vlammen uit het dak. Weldra stonden de bovenste twee étages ken van de familie Langezaal, die geheel in brand. De gezinnen, die onder het dak woonden, slaagden erin met behulp van de' buren over het dak te vluchten. De an dere gezinnen zag n ans via de trrn het brandende pand te ver laten. Slechts enkele voorwerpen konden worden gered. De bovenste r vdicpir. ~cn brandden geheel ui de étage bo ven het clubhuis, geheel door de bewoners opgeknapt en op nieuw ingericht, kreeg brand- en waterschade. Ook ret clubhuis had nogal wat van het blussen te lijden. De brand ging met veel rookontwikkeling gepaard. "Voor het blussen heeft de brandweer o.m. gebruik gemaakt van een ladder wag n. Eén der ge zinnen zou niet verzekerd zijn. 68. Het wordt hoog tijd, dat er een einde komt aan het gevecht, want Ottar's krijgers zijn gevaarlijk dicht genaderd. De Noorman slaagt er echter niet in, de razende Yarl onscha delijk te maken, daar voor is Ottar een te sterke tegenstander en bovendien beschikt hij over een stevig schild en Eric niet. Een schijnuitval brengt de dikke boos doener even van'zijn stuk en het volgende ogenblik doet een ge weldige zwaardhouw hem van de sokken gaan. Snel grijpt Eric Ot tar's paard en brengt zichzelf bui ten bereik van de woedende horde krijgers. Bijna gelijktijdig ontdekken deze, dat ze in de val zijn gelopen, want opeens daalt een regen van venijnige pijlen op hen neer en springen de verdekt opgestelde ro vers te voorschijn. Inmiddels gaat Eric er als dc wind vandoor. Op veilige afstand ioert hij over zijn schouders en lacht grimmig. De troep van Ottar en Harald's roversbende ziin slaags geraakt en niet mals ook. „Het was misschien geen nette streek", mompelt Eric tevreden, „maar wat is een betere manier om je vijanden kwijt te raken, dan ze elkaar in de haren te laten vliegen. En bovendien kan ik nu tenminste ongestoord Olaf's burcht .bereiken". Maar dat hij zich in dit laatsïe vergist, merkt Eric even later, als hij in vliegende .ralop cp de houten sterkte toestormt. Vóór hem duiken een paar ge- 'alten op; de één is niemand an ders danKaraldkie Sluwe,-die dus toch te voet met zijn mannen achter hem aangekomen is! Harald begint luidkeels ie schreeuwen, zodra hij de ruiter herkent en van beide zijden snellen, krijgers toe. „Daar moét ik doorheen vóór ze mij met hun pijlen doorzeven" mompelt Eric. „Én- dat zal er lelijk om spannen MM

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3