Zorgen over de reactie in Nederland betreffende de evacuatie Verenigde Staten vóór topconferentie onder „geëigende omstandigheden" De Amerikaanse landbouwoverschotten Weeroverzicht (oper R 'wten5g0r°52 wten 5g? 29 in gram 3 1 pek gram 59 idvet gram 55 C.N.V. ongerust over het vraagstuk van de stijgende werkloosheid Personenauto's, scooters en motorrijwielen binnenkort duurder Onwettige Zweedse export naar Oosteuropese landen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT ehakt van de week verlaagd! \N DE SANIDF ten gelet - tot Albert Heijn neus op zó'n t ik meteen \lbert Heijn - eilige gevoel, rt Heijn zijn t je steeds de en, mevrouw, zanbieding 22 januari 56 voor 49 een wip klaar literblik SS middel liter CQ II blik Uü middel liter {ft fijn blik W liter CC rtelen blik ti-U per blik 79 en terblik 69 S literblik 69 .8 januari 150 gram 39 20 stuks 49 lllillllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIillllll ermaaltijden k 250 gram 99 rS gram 35 jTrankerlng btj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.— per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 17 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4271 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé- handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van 1it Blad. 20 cent meer Verklaring van minister Klompé „In het algemeen wil ik stel le* dat de wijze, waarop het Ne derlandse volk reageert op de vraagstukken van de uit Indone- si2 repatriërende Nederlanders, Mgal wat zorgen baart. Als men (te scherpe en spontane reacties, (He de gebeurtenissen in Honga ren opwekten, daarmee verge lekt, dan blijkt het grote belang het inzicht bij de Nederlandse bevolking te verdiepen en meer begrip te wekken voor de tragiek, (He achter dit gehele vraagstuk sekailt". De wrijving tussen Frankrijk en Tunesië Twee Franse afgezanten zijn deaderdag te Tunis aangekomen met een persoonlijke boodschap van premier Gaillard voor presi dent Bourguiba. Zoals gemeld heeft Frankrijk de lopende be sprekingen met Tunesië afgebro ken naar aanleiding van een in cident aan de Algerijns-Tuncsi- sehe grens op zaterdag j.l., waar bij veertien Franse militairen ge dood werden door Algerijnse op standelingen. Deze opstandelin gen zouden daarop naar Tunesië zijn uitgeweken met medeneming van vier Franse soldaten. Het Algerijnse „Nationale Be- vnüdingsfront" heeft echter laten weten, dat de vier militairen in Algerië gevangen worden gehou den HET AMERIKAANSE KAKETPROGR AMMA WORDT VERSNELD Met Huis van Afgevaardigden «fcaii een wetsontwerp goedge keurd, dat de regering machtigt i.670.000 dollar te besteden het versnellen van het raket- i IfMgram. Do minister van Defensie Mc* Eipoyheeft aan de pers meege deeld dat hij generaal Twining, aWuiii aal Radford en generaal Bnadley tot zijn voornaamste ad- vteeurs heeft benoemd voor een reorganisatie van het ministerie van Defensie. Twining is voor zitter van de commissie van staf chefs en de twee anderen hebben vroeger deze functie bekleed. De drie militairen vertegenwoordi- gea respectievelijk luchtmacht ■oarine en landstrijdkrachten. ■r zullen ook nog burgerlijke raadgevers worden benoemd. Israël in Europese vrijhandelszone? Een Israëlische parlementsaf- t vaardiging in Straatsburg heeft weensdag met de economische wraunissie van de raad der Euro pese assemblee gedelibereerd over ee» Israëlisch plan voor aanslui ting bij het door Engeland voor- Bestelde grotere Europese vrij- I handelsgebied. Israël stelde voor dat men tot eea dergelijke aansluiting binnen de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking zou kun nen komen. Men vermoedt dat dezo Israëlische stap op parle mentair niveau gevolgd zal wor den door een officieel voorstel [an de intergouvernementele raad organisatie voor Europese economische samenwerking. Uit bronnen van de Raad van Europa vwnam men dat de Israëlische voorstellen bij de commissieleden eea warm onthaal hebben gevon den Discontoverlaging in West-Duitsland he bankraad van de Westduit- Mundersbank heeft donderdag et discontotarief verlaagd van 4 pot 3't procent. Het nieuwe dis- ptto geldt met ingang van van- Paak. Dit is de vierde opeenvol gde verlaging na een aantal wtiogjngen tot 19 mei 1956 toen 6wv 'ef werd vastgesteld op 5 Mi PWccnt. De vorige daling vond Ca- °P 19 sePtember 1957 toen ÏV, con'° werd verlaagd van f 'ot 4 procent. 0 ankkringen werd opge- dat het besluit tot verla- ck van °ff'ciële disconto Seruime tijd werd verwacht *erbaad met de bestaande £J™C' op de Westduitse geld- nc, en in vei'band met de drie 1 ["volgende verlagingen van |7n> voor schatkistwissels. „ens deze kringen betekent de on! van 'let officiële dis co een aanpassing van dit dis- aan .bet reeds bestaande harkt ronteniveau °P de geld- Dit heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr Klompé, gisteren op een perscon- gerentie in Den Haag verklaard, ferentie in Den Haag verklaard. „De wijze, waarop de mensen in Indonesië worden gedwongen naar Nederland te gaan, werpt een schril licht op hetgeen daar gebeurt. Dit zou niet alleen een diepe verontwaardiging in Ne derland, maar in de gehele we reld hebben moeten opwekken. Er is gespeeld met ae meest fun damentele rechten van de mens." In het bijzonder noemde dr Klompé hierbij de ouden van da gen in Indonesië, „die geen ande re wens hadden dan onder de palmen te sterven". Het gedwon gen vertrek van deze mensen noemde zij van menselijk stand punt gezien „vreselijk". Sprekende over de huisvesting voor de repatrianten zeide minis ter Klompé, dat de beschikbare ruimte in de bestaande contract- pensions zeker niet toereikend zal zijn. Hoewel het niet zeker is, dat alle ongeveer 45.000 Neder landers in Indonesië de komen de zes maanden naar Nederland zullen komen, moet toch met de mogelijkheid rekening worden gehouden. De accomodatie in de contraetpensions van 10.000 bed den is uitgebreid met 6.000 bed den. Deze uitbreiding zal echter onmogelijk maken alle repatrië- renden op te vangen, zelfs als men aanneemt, dat een vrij groot percentage voor eigen huisves ting zal kunnen zorgen. Daarom, aldus minister Klom pé, is een beroep gedaan op het Nederlandse volk om op basis van tijdelijkheid waarvoor de termijn moeilijk kai> worden aan gegeven woonruimte ter be schikking te stellen van die te rugkerende Nederlanders, die de zeden en gewoo/il- n in Neder land kennen. De minister deelde in antwoord op vragen mede, dat „de over heid maatregelen zal moeten ne men", indien dit beroep geen op lossing zal brengen voor de moei lijkheden. „Wij kunnen de men sen toch niet aan de kade laten staan", voegde zij er aan toe. Dr Klompé deelde mede, dat de groep, die geheel vreemd staat tegenover de omstandigheden- naar schatting niet groter zal zijn dan een zes tot zeven dui zend personen. Deze zullen allen kunnen worden opgevangen in de contractpensions. De minister zeide er zich diep van bewust te zijn, dat inkwartiering een zeer moeilijke kwestie is. ,.Er wordt niet iets gemakkelijks gevraagd. Wij zijn echter samen als gemeen schap verantwoordelijk en moe ten ondanks de moeilijkheden samen bereid zijn offers te bren gen". Minister Klompé deelde voorts mede, dat koortsachtig wordt ge zocht naar onderdak voor de re patriërende ouden van dagen. Met dankbaarheid maakte zij ge wag van het aanbod van H.M. de Koningin om een gedeelte van een vleugel van het paleis Het Loo af te staan voor de tijdelijke huisvesting van ongeveer 70 ge- repatrieerden, van wie de ouden van dagen hier woonruimte zul len krijgen in vertrekken op de begane grond en enkele gezinnen zullen worden ondergebracht op de eerste verdieping. „Indien wij een oplossing vin den om inkwartiering te voorko men, zal deze natuurlijk worden gevolgd", zeide minister Klompé verder. „ïn mijn hart ben ik er echter van overtuigd, dat wij met de huisvesting vastlopen". „Wij in het Westen, waar in de préambule van elke overeen komst de rechten van de mens worden genoemd, dienen in een tijd als deze metterdaad laten zien, dat wij een gemeenschap hebben, waarin anderen kunnen worden opgenomen. Het is een uitdaging aan ons volk om dit vraagstuk op zodanige wijze op te lossen, dat de repatrianten het gevoel krijgen hier welkom te zijn". Het Suezkanaal en de Nederlandse scheepvaart De „Daily Express" heeft don derdag voorspeld dat Egypte even tueel het Suezkanaal voor Neder landse schepen zal sluiten. Het blad schreef: „Elke maand, elke week die voorbijgaan, wordt de wijsheid van de actie die door Engeland en Frankrijk meer dan een jaar geleden tegen Suez werd ingezet, steeds duidelijker. Het jongste bewijs is het dreigement van een blad in Cairo, dat Nas ser het Suezkanaal voor Neder landse schepen zou kunnen slui ten, om druk uit te oefenen op de Nederlanders in hun geschil met de Indonesiërs. „Mogelijk zal Nasser deze daad van chantage niet uitvoeren, doch wees ervan verzekerd dat hij, eer lang, dit wel zal doen. Het is daarom in de eerste plaats dat hij het kanaal in de wacht sleep te om zijn macht tot chantage te vergroten". ONTPLOFFING IN EEN FRANSE MIJN Bij een ontploffing in een mijn te Montceau-les-Mines in Midden- Frankrijk zijn donderdag onge veer veertig mijnwerkers ge wond. In de gangen, waarin de ont ploffing zich voordeed, werkten ongeveer 230 arbeiders. Gelet op de verontrustende snelheid waarmede het werkloos heidscijfer zijn huidige omvang bereikt heeft, acht het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond reeds thans de tijd rijp voor het nemen van doel treffende maatregelen. Indien niet op een snelle en gerichte wijze ingegrepen wordt, dreigt de ontwikkeling in bepaalde be drijfstakken en in een aantal ge bieden van ons land de regering uit de hand te lopen. Vooral in de noordelijke provincies is de nood nu reeds zeer hoog geste gen. Ook de snelle stijging van het werkloosheidscijfer in de bouwnijverheid is een reden tot grote bezorgdheid. Aldus begint een verklaring van het bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond over het vraagstuk van de werkgelegenheiddeze verkla- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag in een verklaring voor de Amerikaanse persvereniging gezegd dat de Amerikaanse regering voorstand ster is van het houden van een topconferentie „doch onder de daartoe geëigende omstandighe den". „Eisenhowers brief aan Boel- ganin moet eens en vooral een einde hebben gemaakt aan de in druk, dat de Verenigde Staten niet met de Sowjetrussische heersers wensen te onderhande- Nederlandse liet groot bedrag na voor Noorse T.B.C.-bestrijding De Noorse regering zal binnen kort aan het parlement een voor stel doen aangaande de bestem ming van een bedrag van drie miljoen kronen (ruim anderhalf miljoen gulden), dat de Noorse staat geërfd heeft van de in 1946 overleden Nederlandse mevrouw Laurine Maarschalk. Mevrouw Maarschalk, die in het voormalige Nederlands-Indië een groot vermogen heeft ver diend, liet het grootste deel daar van na aan Noorwegen, ten be hoeve van de tuberculosebestrij ding in dat land. Over hei hoogtepunt heen President Eisenhower heeft gis teren in zijn jaarlijkse landbouw- boodschap aan het Amerikaanse Congres medegedeeld dat het er naar uitziet dat de overschotten aan agrarische produkten, welke zich in handen van de regering bevinden, het hoogtepunt hebben overschreden. Hij drong oenter aan op ingrii- pende wijzigingen der wat hij noemde „niet-rcalistische priis- steunwetgeving" en zeide dat het toezicht op de aanolant er niet in is geslaagd om de agrarische oro- duktie in overeenstemming te brengen me» de behoefte Hü wees er op dat de landbouw een „ware revolutie in produktiviteit" doormaakt en drong cr op aan dat de basiswetgeving op I mdbouw- gebied daarom moet worden ge wijzigd. Hij stelt het, Congres o.m. voor tot het verminderen van de overschotten aan land- bouwprodukten over te schakelen van methoden op korte termijn, naar methoden op tan: ternu n. Een andere voorgestelde wijzigin g betreft de verlaging van dèpriis- steun der Amerikaanse regerin" voor de belangrijkste agrarische produkten. Thans geschiedt de prijssteun volgens een vaststaan de formule voor katoen, tarwe, mais, rijst, grondnoten, tabak eri zuivelprodukten op 75 tot 90 pro cent van de prijs. Deze marge wordt door de Amerikaanse re gering te klein geacht om de groei mogelijk te maken van de afzet gebieden, nodig voor het opne men der produktie, welke de Amerikaanse landbouw ondanks het toezicht op de aanplant, in staat blijkt Ie zijn te verwezen lijken. De prijssteun voor de ge noemde agrarische produkten zal volgens president Eisenhower moeten worden vastgesteld op 60 tot 90 procent van de nariteits- prijs. Deze dringend nodige wij ziging in de prijssteunpolitiek zou de deur kunnen openen voor marktuitbreiding, grotere plant- toewijzingen en voor grotere vrij heid tot produceren. len, of dergelijke besprekingen duchten. De Verenigde Staten wensen echter geen topconferentie, wel ke slechts een episode in de kou de oorlog zou zijn en die onder omstandigheden zou worden ge houden, welke groot gevaar voor de vrije landen zouden inhouden", aldus Dulles. Hij- vervolgde: ,,Er zijn vele ge bieden, waarop het mogelijk zou zijn, in het wederzijds belang van de Verenigde Staten en der Sow- jet-Unie, tot overeenstemming te komen. Ik geloof dat het Kremlin en wat onszelf betreft weet ik hte niet wenst dat de wegen onzer landen zover uiteengaan, dat er toenemend gevaar zou ont staan voor een overgaan van de koude oorlog in een daarwerke- lijke krijg". Volgens Foster Dulles had Eisenhower in zijn brief aan Boelganin het „verstrekkendste voorstel, omi het overleven van het mensdom te verzekeren, ge daan, namelijk om de oneindige ruimte uitsluitend voor vreedza me doeleinden te gebruiken". Foster Dulles vervolgde:-„Het is louter illusie en geen onge vaarlijke te denken, dat op een topconferentie de koude oor log door een schriftelijke verkla ring, zonder verdere opofferin gen onzerzijds, zou kunnen wor den opgeheven. Indien een dergelijke conferen tie er toe zou leiden dat de vrije landen niet meer het noodzakelij ke zouden doen om hun veilig heid te verzekeren, zonder dat in de staten van het Sowjetrussi- sch-Chinese blok op overeenkom stige wijze zou worden gehan deld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden. Het is nu aan de Sowjet-heer- sers te tonen of zij al dan niet het houden van een topconferen tie wensen, waarop hte metter daad mogelijk zou zijn de zaka van vrede en gerechtigheid in de wereld te bevorderen". In antwoodr op een vraag zei Dalles, dat er beter geen nieuwe topconferentie kan worden ge houden als het probleem van de Duitse hereniging van de agen da wordt gehouden. Tot een her eniging is op de conferentie te Genève in 1955 al besloten, zei hij. Reuter merkt op, dat Boelga nin in zijn brief van 8 januari aan de Britse premier heeft ver klaard, dat het geen zin heeft op een topconferentie te spreken ovre onderwerpen waarvan bij voorbaat vast staat, dat er geeii overeenstemming zal worden be reikt. Hij noemde al dergelijke onderwerpen de status der Oost- europese landen en ook de Duit se kwestie. I ring is gisteravond in de radio- rubriek „Sociaal perspectief" van de N.C.R.V. namens het bestuur van het C.N.V. afgelegd door de algemeen secretaris van het verbond, de heer C. van Nierop. Het bestuur van dit vakver bond erkent, aldus de verkla ring, de noodzaak van het stre ven naar evenwicht in de beta lingsbalans. Een slagen van dit streven is, aldus het C.N.V., voorwaarde voor de economi sche welstand van het gehele volk. De maatregelen, welke voor het bereiken van even wicht in de betalingsbalans worden toegepast en het tempo waarin dit geschiedt, mogen, naar 't oordeel van het C.N.V.- bestuur, echter niet leiden tot het berokkenen van een zoda nig ernstig leed aan duizenden werknemers en hun gezinnen als thans het geval is. Het bestuur van het C.N.V. dringt aan op het treffen van voorzieningen, welke in het bij zonder gericht moeten worden op de bevordering van de werk gelegenheid in die gebieden en in die bedrijfstakken, waar de werkloosheid een ernstige om vang heeft aangenomen. Met name komen hiervoor, volgens het C.N.V., in aanmerking: openbare werken en stimule ring van de industrialisatie in de ontwikkelingsgebieden, en waar mogelijk een soepeler ver gunningen beleid. Met instemming heeft het bestuur van het C.N.V. kennis genomen van de maatregelen tot behoud van de werkgelegen heid, waartoe de regering dezer dagen besloten heeft. Deze maatregelen zijn, aldus het C.N.V., met name voor de bouwnijverheid en voor de op deze nijverheid afgestemde toe leveringsbedrijven van groot belang. Het bestuur van het C.N.V. betreurt het echter, dat in da aan«e! -ndigde maatrege len van de regering niet de subsidiëring van de bouw van een groter aantal woningwet woningen is opgenomen. Cubaanse studenten contra regering De studentenbond heeft de rec tor van de universiteit van Ha vanna meegedeeld, dat de stu denten besloten hebben geen col lege te lopen zolang de tegen woordige regering aan de macht is. DODELIJK ONGELUK. Woensdagavond is de 43-jarige machinezetter E. A. J., uit 's-Gra- venhage, toen hij van zijn werk in Delft per fiets en weg was naar huis, op de Kleiweg onder Rijs wijk verongelukt. Toen hij links af de Huis te Landelaan in wilde rijden, werd hij gegrepen door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door H. E. hit Rijswijk. De heer J. overleed ter plaatse. De Zweedse polit'e is bezi^ met het onderzoek naar een grote cx- j ortfraude, die in Gothenburg is ontdekt. Twee zakenlieden zpn daar gearresteerd wegens de on wettige uitvoer van metalen ter waarde van tenminste zeven mil joen gulden. Het betrof strategisch belang rijke goederen volgens berich ten in Zweedse bladen, nikkel en koper die, naar aangenomen wordt in Oost-Europa terechtge komen zijn. Zij waren verzonden naar adressen in Westelijke lan den maar waren, voordat zij deze adressen konden bereiken, naar Oosteuropese landen gedirigeerd. Schepen, die met de goederen on derweg waren, moeten opdracht gekregen hebben naar andere dan de eerst genoemde havens te va ren. Er is sprake van dat Inter pol bij het onderzoek zal worden ingeschakeld. De twee gearresteerde zaken lieden hebben bepaalde feiten toegegeven maar achten zich niet schuldig aan onwettige handelin gen. Volgens een verwachting van de K.N.A.C. zuilen nieuwe perso ne na ut o's, motorrijwielen, scoo ters en de voor deze voertuigen bestemde baaien op 1 februari, of anders naar alle waarschijn lijkheid op 1 maart, duurder wor den. Lat zal dan een gevolg zijn ven de thans aanhangige voor stellen tot verhoging van omzet belasting. De minister van Financiën ver hoogde de omzetbelasting bij in voer of assemblage van personen auto's reeds op 15 oktober j.l. van 15 tot 13 procent. Hij behoefde daarvoor slechts goedkeuring ach teraf te vragén aan de Kamers. De Tweede Kamer gaf die goed keuring kortgeleden, de Eerste zal dat naar moet worden aange nomen binnenkort eveneens doen. Er geldt dus al een omzet belastingverhoging van drie pro cent voor personenauto's en het ziet er geenszins naar uit, dat deze in de nabije toekomst zal ver dwijnen. Daarnaast moet cr dan nog een omzetbelastingverhoging van vijf procent komen voor personen auto's, .motorrijwielen (waarbij de scooters) en de banden voor deze voertuigen. De Tweede Kamer accepteerde ook deze verhoging reeds en als de Senaat snel volgt, zal zij vrijwel zeker co 1 februari ingaan. Bij oponthoud kan dat volgens de informaties van de K.N.A.C. eventueel 1 maart wor den. Op 1 februari of 1 maart wordt dan de omzetbelasting op perso nenauto's 23 procent, op motorrij wielen 20 procent en op de daar voor gebruikte banden eveneens 20 procent (waarbij nog buiten beschouwing is gelaten, dat elke schakel in het verkoopproces procent omzetbelasting hieraan toevoegt). Doordat omzetbelasting wordt geheven over de invoer waarde, het invoerrecht, bene vens over de omzetbelasting zelf, zal het effect nog ernstiger zijn dan de percentages doen blijken, aldus de K.N.A.C. Naar de K.N.A.C. meent te we ten, kan straks de omzetbelasting verhoging van vijf procent even als eerder de verhoging van drie procent in de verkoopprijzen wor den doorberekend. De handel is over het algemeen ook van zins om dat te doen. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de ver koopprijzen van nieuwe personen auto's, motorrijwielen, scooters en van de banden daarvoor met on geveer 6 procent omhoog zullen gaan. En da tzal dan direct na het ingaan van de voorgenomen nieuwe belastingverhoging over de hele linie het geval zijn, want het is de bedoeling deze verho ging ook na te vorderen over voorraden. Het Braziliaanse aanbod tot het opnemen van Nederlandse planters Nederland zal op zijn laatst over twee weken definitief ant woord moeten geven op het Bra ziliaanse aanbod voor het opne men van Nederlandse planters, die deskundig zijn op het gebied van tropencultures en die Indo nesië moeten verlaten, zo ver nam A. F. P. Als dit antwoord bevestigend is, zal de Braziliaanse regering de mogelijkheid onderzoeken, zijn planters in het noorden van het land te verspreiden. •y GAILLARD KRIJGT HET VERTROUWEN Met een meerderheid van een 20-tal stemmen heeft premier Gaillard liet vertrouwen van de nationale vergadering gekregen. De officiële stemcijfers zijn 253 tegen 233, een meerderheid van 20 dus. Het ging er om, of er al dan geen debat zou wor den gehouden over de pensioe nen van de oud strijders. Premier Gaillard verklaarde voor de stem ming, dat hij beslist geen extra uitgave zou goedkeuren. „De stemi die u gaat uitbrengen, is een politieke stem", zei hij. KLEINE DIJKDOORBRAAK IN POLDER BI J AMSTERDAM. In de Grote IJ-polder ten westen van Amsterdam is gisteravond om streeks acht uur <le dijk rond een opgespoten stuk land, da; bouwrijp wordt gemaakt, door grondver schuiving over een aistaiid van cir ca ?0 meter doorgebroken. Hierdoor kwam ongeveer 3 ha polderland onder water te staan. De bewoners van een boerderij en twee kleine woningen (totaal 9 personen) moesten ijlings worden geëvacueerd en een oude dame, die in een tuinhuisje nabij de spoorbaan naar Zaandam ver bleef, moest eveneens in veilig heid worden gebracht. Het water op het ondergelopen stuk land staat cirea 1,75 m hoog. ONTSLAG WEGENS ONBEHOORLIJK GEDRAG JEGENS MINISTER. De directie van een chemische fabriek (J. Dekker N.V.) te Woi<- merveer heeft een chauffeur (M. K. uit Koog) en een bijrijder (A. J. B. uit Zaandijk) op staande voet ontslagen wegens „voiko- men gebrek aan representatie' Vaii minister J. G. Suurhoff heeft deze directie een brief ont vangen waarin iiij zijn beklag uit over het optreden van de (wee mannen. Deze waren onlangs bezig met iiet lossen van zeep en soda voor het gebouw van het departement van Sociale Zaken. Toen de be stuurder van de auto waarmee de minister aan zijn departement ar riveerde, verzocht iiet parkeren van de wagen mogelijk te maken en minister Suuihoff zich daarbij aan de mannen bekend maakte, wierpen dezen de bewindsman woorden toe als „zuurkool" én andere van beledigende strekking. De directie staat op het stand punt dat haar personeel zich, waar dit ook het bedrijf vertegen woordigt, behoorlijk heeft te ge dragen. De beide mannen hebben het gewestelijk arbeidsbureau hun beklag gedaan over dit ontslag. In het antwoord op de brief waarin de directie aan minister Suurhoff haar exuses aanbiedt en hem in kennis stelt van de ge troffen maatregel, doet de be windsman het verzoek om jegens de beide mannen genade voor recht te doen gelden. De directie handhaaft haar standpunt. Een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum tussen Ier land en de Azoren is gelegen, en zich ook over het Europese conti nent uitstrekte en daar aanlei ding gaf tot uitgebreide mistvel- den, neemt nu in onze omgeving in betekenis af. Aan de noord flank van dit hogedrukgebied komt een krachtige westelijke luchtstroming voor, waardoor ZATERDAG 18 JANUARI. v.m. n.m. Ereskens 0.39 1.02 Terneuzen 1.14 1.37 Hansweert 1.54 2.17 Walsoorden 2..04 2.27 ZON MAAN op onder op onder Jan. 17 8.40 17.00 6.23 15.04 18 8.40 17.02 7.11 16.04 19 8.39 17.04 7.50 17.08 20 8.38 17.05 .8.22 18.14 ook in Scandinavië, afgezien van de hoger gelegen gebieden, de vorst moest ruimen. Boven het noordelijke deel van de Noordzee beweegt zich een koufront, op do nadering hier van zal de wind gaan toenemen en wordt de misl geleidelijk verdreven. In de tem peraturen komt weinig verande ring. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking en hier en daar wat motregen. Overwegend mati ge en langs de Waddenkust mo gelijk krachtige wind tussen zuid- west en west. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1