Verklaring Vereniging Nederland-indonesië De positie van de middenstand van Bedrijfsarbeid 14- en 15-jarigen RADIO? BINNENLANDS NIEUWS Vraaggesprek met Chroesjtsjef TWEEDE BLAD Donderdag 16 januari 1958 Wat brengt de mm 1 2e jaargang no. 4270 ?em meteen het 'lige reuzenpak ïodellaag en breed, in 'warm iekl Dubbelc.onns r 20 O ng I 9 buizen 1 Jöö.* adio '58 heeft 'n hogere biedt u gulden voor om, schoonheid, tech- irelk bedrag u ook wilt 0.- of een van de vele geeft nu een dubbel we Philips te genieten'. Nederland neme hei initiatief tot gesprek" Het hoofdbestuur der vereni ging „Nederland-indonesië" heeft dinsdag een verklaring over de moeilijkheden in de verhouding tussen Nederland en Indonesië uitgegeven, waar bij zich tot nu toe 71 personen I hebben aangesloten. „Ondergetekenden, Nederlan- de'rs uit ongeveer alle religieuze en politieke groeperingen, bijeengebracht door ontstelte nis over de zo veregaande ver slechtering van de betrekkin gen tussen Indonesië en Ne- derland, vereend in het verlan gen naar gesaneerde en reële I b- trekkingen met Indonesië, f verklaren het niet alleen zeer wenselijk maar ook hoog tijd te achten: L 1. dat Nederland het initia- I tief neemt tot een open en ra- 1 dicaal gesprek over alle con- ■fliristof die zich opgestapeld heeft tussen beide volken; 2. dat dit gesprek onzerzijds aange ,an wordt in een nieuwe j gee t en met een open begrip voor de ineev kkelóe en door de omstandigheden bepaalde problemen van de partners look waar en wanneer dat voor ■ons afwijkingen van het voor, tijden de na de soevereiniteits overdracht gevoerde beleid zal «moeten inhouden. F Onvermijdelijk zal de status van westelijk Nieuw-Guinea een van de centrale punten van overleg moeten vormen. I Aangezien dit gebied reeds van 1947 af betrokken is ge- weest bij de goede diensten van Jde Verenigde Naties en nog I zeer recent een onderwerp van ■gesprek en afspraak was in de I NAVO en met Australië nadat he vele malen ter tafel is ge weest in de hoogste volkerenor- I gaiii-s.tie, lijkt het ons gewenst dat tenminste de onderhande- Ejngen over de toekomstige sta tus van dit gebiedsdeel zullen geschieden met medewerking van enkele Aziatische en even tueel enkele Westers.moaend- Iheden. Wij menen te moeten vast stellen dat de papoea zeker niet gebaat is en niet gebaat zal zijn met de eenzijdige binding aan Nederland, zoals deze in de af gelopen jaren bestaan heeft. Voor Nieuw-Guinea over gangsregeling bepleit. „De politieke tweespalt die onvermijdelijk in deze situatie wordt binnengedragen kan zo vervolgt de verklaring moeilijk als een zegen van ons bewind worden aangemerkt, evenmin is dat het geval wan neer door de eenzijdige binding aan Nederland en de invoe ring van de Nederlandse taal deze bevolking speciaal en cul tureel afgegrendeld wordt van haar natuurlijke en historische pmgeving. prof. dr G. C. Heringa, prof. dr J. M. Romein, dr A. Romein- Verschoor, prof. dr C. J. de Vo gel, ds H. Bremer, dr Kwee Swan Liat, prof. dr N. A. Don kersloot, ds J. B. Th. Hugen- holtz, prof. dr S. P. H. J. Ber- kelbach van der Sprenkel, ds B. Arps, prof. dr J. M. M. Aler, J. J. Wentink en dr J. J. Bus- kes. „The Burman" over Indonesische nota aan V.N. Het Birmaanse ochtendblad „The Burman" in Rangoon schrijft naar aanleiding van de verwerping door Indonesië van het Nederlandse protest tegen de inbeslagneming van Neder landse eigendommen, dat in de brief van Ali Sastroamidjojo twee zaken door elkaar worden gehaald, n.l. West-Iran aan de ene kant, en de confiscatie van Nederlandse eigendommen aan de andere kant. Het blad betoogt, dat de In donesische maatregelen een duidelijke schending van het bestaande internationale recht en van de R.T.C.-overeenkomst zijn. Deze laatste bevatte een De verklaring is voor het regeling in geval van nationali- hoofdbestuur o.m. ondertekend satie. door: de ere-voorzitters ir Het blad is van mening, dat Ch. G. Cramer en D. M. G.het thans de plicht is van de Koch, ds W. Fijn van Draat, gehele mensheid, ongeacht ras voorzitter en J. W. E. Riemens, of afkomst, om te overwegen de secretaris. Tot degenen, die zich Nederlandse klacht bij de Ver. bij de verklaring aansloten, he- Naties voor te brengen. „Nu is horen o.a.dr P. J. Meertens, het niet West-Iran, dat voor de dr O. Noordenbos, prof. dr P. J. Verenigde Naties terecht staat, Bouman, prof. mr B. V. A. doch Indonesië", aldus „The Röling, prof. dr E. L. Smeiik,1 Burman". Daarom zal in onderling over leg een overgangsregeling voor een korte termijn voor dit ge biedsdeel ontworpen moeten worden, opdat elke ongewenste schok, zowel internationaal, na tionaal, als insulair vermeden worden, onderwijl kan over de definitieve status een beslissing worden genomen. Terwille van dit gebied en zijn bewoners zal Nederland be reid moeten zijn volledig en vrijwillig afstand te doen van de soevereiniteit en tegelijker tijd zorg moeten dragen dat Westelijk Nieuw-Guinea opge nomen wordt in de werkings sfeer van de internationale technische bijstand, waarbij wij onze verantwoordelijkheid voor de papoea onverminderd maar dan langs nieuwe wegen met meer kans op succes tot gelding kunnen brengen. De inhoud van deze verkla ring is zeker niet door de de- cembergebeurtenissen bepaald zo besluit zij. De werktijden in West-Duitsland en Amerika De Westduitse minister van E nomische Zaken, Erhard, heelt voor de radio gezegd dat de Duitsers er eens ernstig over na moeten denken of zij de 45-urige werkweek niet met een uur beho ren te verlengen. Hij dacht niet dat de arbeiders per se kortere werktijd wensten. Het was ver-' koerd, zei hij, altijd maar minder te willen werken maar wel in grotere welstand te willen leven. Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middqjistandsvereni gingen heeft in zijn dinsdag ge houden vergadering een verkla ring opgesteld inzake de positie van de middenstand bij de huidi ge economische ontwikkeling. In deze verklaring dringt het bestuur er met nadruk bij de re gering op aan voor 't midden- en kleinbedrijf eenzelfde wettelijke regeling in het leven te roepen als voor de industriële sector be staat, waarbij in bepaalde om standigheden de bedrijfsvergun- ningenwet kan worden toegepast. Daardoor kan overbezetting of dreigende overbezetting worden kan worden voorkomen, terwijl ook het bedrijfsleven er naar dient te streven, de genoemde psychologische factor niet in de hand te werken. Geconstateerd wordt dat door het uitblijven van de verwachte stijging van de consumptie met 1.7 procent in 1957 de veronder stelling, dat de middenstand hierin een gedeeltelijke compen satie zou vinden voor de sterk ge stegen lasten, niet bewaarheid is geworden. Het Verbondsbestuur dringt er bij de regering op aan om onver wijld de nodige maatregelen te nemen, waardoor een verdere in krimping van de bedrijvigheid wordt voorkomen en waardoor anderzijds bij een verdere neer- tegengegaan door nieuwe vesti- gang van de conjunctuur een halt Gaillard kan vertrouwenskwestie stellen De Franse regering heeft dins dag premier Gaillard gemachtigd de vertrouwenskwestie te verbin den aan zijn eis, dat de nationale vergadering geen debat zal hou den over eisen voor hogere pen sioenen voor oudstrijders en vroegere krijgsgevangenen- Toen de nationale vergadering dinsdag na het Kerstreces bij een kwam: maakte Gaillard er bezwaar tegen, dat dit debat door de fractieleiders op de agenda was geplaatst. Hij waar schuwde, dat hogere pensioenen de begrotingsbesluiten die de nationale vergadering al geno men heeft, zullen aantasten. De vergadering werd daarop geschorst om Gaillard de gele genheid te geven aan het kabi net te vragen of hij de vertrou wenskwestie kon verbinden aan zijn eis, dat het gewraakte debat van de agenda wordt geschrapt. Het kabinet heeft zijn verzoek ingewilligd. De stemming over de vertrouwenskwestie wordt donderdagmiddag verwacht. Pro-communist burgemeester van hoofdstad van Okinawa Een pro-communistische kan didaat, Saitsji Kanesji, is burge meester geworden van Naha, de hoofdstad van het door de Ame rikanen bezette eiland Okinawa. Bij verkiezingen die zondag zijn gehouden, kreeg hij bijna 35.000 stemmen en zijn gematig de tegenstander, een socialist, bijna 34.000. Kanesji's overwinning kan het Amerikaanse militaire bestuur van Okinawa, een krachtig bas tion in het Verre Oosten, even tueel moeilijkheden veroorzaken. Hij heeft de eis gesteld, dat de Amerikaanse strijdkrachten wor den teruggetrokken bijvoor beeld na tien jaar en Japan weer het bestuur over het eiland krijgt. Hij wenst ook intrekking van de anti-communistische wet ten. Kanesji, die kandidaat is van de volkspartij, verklaarde bij het vernemen van zijn overwin ning, dat hij zou „strijden tegen de Amerikaanse druk". ANWB waarschuwt: Internationaal rijbewijs vereist in Duitsland De afschaffing van grensdocu- menten voor personenauto's en Motorrijwielen door de Duitse Bondsrepubliek heeft bij velen de H' ning doen postvatten dat men y°"r een reis naar West-Duits- :iil kan volstaan met de Neder- •rise autopapieren. I Df> ANV/B wijst er in dit ver band op dat men voor een reis Per auto of motorrijwiel naar dit land nog steeds een internatio naal rijbewijs en het internatio- e verzekeringsdocument, de AS groene kaart". Slechts car- Pe'of triptiek zijn afgeschaft. 'lijkens ervaringen opgedaan ,n de eerste weken van dit jaar I 2'jn de autoriteiten in de Duitse I Sponsgebieden overgegaan tot 'n ■scherpere controle op autopapie- I ren van buitenlandse toeristen: een aantal Nederlanders in daar °e laatste tijd bekeurd omdat zij Seen internationaal rijbewijs kon- tien tonen. gingen en/of uitbreiding van be -taande bedrijven voor een be paalde periode te binden aan een vergunning. Het Verbondsbestuur is van oordeel dat, zo dit in bepaalde omstandigheden nodig mocht zijn, voor de middenstand zonder verwijl die maatregelen getroffen I c "ten kunnen worden, welke nodig zijn om te voorkomen dat zijn bestaan in tijden van econo mische neergang en dalende koopkracht verder wordt aange- past dan de omstandigheden on vermijdelijk zouden maken. Dij de verklaring wordt als uit gangspunt vooropgesteld, dat de positie van de middenstand in sterke mate wordt bepaald door de koopkracht van de bevolking, de ontwikkeling van de conjunc tuur in het algemeen en de las ten die door de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf moe ten worden gedragen, het Ver- oondsbestuur is van mening, dat de toeneming van de werkloos heid en de teruggang van de be drijvigheid in de sector van het bouwbedrijf, de kleinmetaal en de textiel als ernstig dient te worden bestempeld. Gewezen wordt op de psycholo gische factor welke aanleiding zou kunnen geven tot een grotere teruggang van de bedrijvigheid dan in het bestedingsbeperkings program noodzakelijk is Het re geringsbeleid dient er op gericht te zijn een sfeer te scheppen waardoor een moeilijk te stuiten cumulatief proces van neergang Bendeleider Dad Sjah gedood De Perzische bendeleider Dad Sjah, wiens bende vorig jaar een Amerikaanse vrouw, .twee Ame rikaanse en twee Perzen heeft gedood, is zaterdag in een vuur gevecht met Perzische politie mannen dodelijk getroffen, aldus is zaterdag officieel te Teheran bekendgemaakt. De politie heeft 24 uur lang slag geleverd met de bende nabij Dad Sjahs schuilplaats in de woestijn van Baltoetsjistan. Eerder had het Perzische blad „Keihan" melding gemaakt van een gevecht tussen de politie en de bende, waarbij beide partijen tezamen tien man aan doden zou den hebben verloren. zal kunnen worden toegeroepen aan de werking van de z.g. kou de sanering. Stakingen in West-Duitsland De 3.000 werknemers van het stedelijk vervoersbedrijf van München zijn dinsdagavond in staking gegaan om te proteste ren tegen een weigering van de werkgevers te spreken over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst. De staking was slechts van korte duur. Ongeveer 4000 arbeiders in bruinkoolmijnen in Hessen heb ben met een meerderheid van 95 procent besloten in staking te gaan om hun eis tot loonsverho ging kracht bij te zetten. 16-JARIG MEISJE VERMIST. Sinds maandag wordt te Swal- men het zestienjarige meisje D. vermist. Zij had maandag het onderlijk huis met haar fiets ver laten en toen ze dinsdag nog niet terug was, waarschuwden haar ouders de rijkspolitie. Met een speurhond heeft de politie daarop dinsdag de omgeving afgezocht en in de bossen onder de gemeente Beesel het rijwiel van het ver miste meisje gevonden. Verder ontbreekt nog ieder spoor. Het onderzoek wordt voortgezet. INBRAKEN TE APELDOORN. In Apeldoorn is een inbraak ge pleegd in de woning van de heer P. Janzen aan de Schuttersweg. Tijdens diens afwezigheid is uit de woning een geldkistje wegge haald, dat een bedrag van onge veer 800 bevatte. De politie te Apeldoorn heeft aangehouden de 24-jarige M. H., een zwervende jongeman, die in zijn onderhud bleek te voorzien door het plegen van inbraken en diefstallen. Hij zou o.a. inbraken hebben gepleegd in woningen aan de Eerste Wormenseweg, de Arn- hemseweg en de Brinklaan te Apeldoorn. Ook is aangehouden de 32-ja- rige bakkersknecht G. J. van der B. uit Apeldoorn, die geld, dat hij voor zijn patroon incasseerde, in eigen zak stopte en op deze manier in twee maanden tijds een bedrag achterhield van ruim 400 gulden. De tocht van Fuchs De Britse Zuidpoolexpeditie onder leiding van dr Fuchs be vindt zich thans, blijkens een door een radio-amateur opge vangen bericht, nog ongeveer 250 km van de Pool. De opmars wordt vertraagd door sneeuw stormen. Desniettemin was de groep de afgelopen 24 uur onge veer 70 km gevorderd. VERDRINKINGS ONGEVALLEN IN 1957. In het jaar 1957 zijn in totaal in Nederland 669 personen ver dronken. Hieronder bevonden zich 229 jongens, 48 meisjes, 279 mannen, 52 vrouwen en 61 inzit tenden van auto's. Deze statistische gegevens, op gemaakt door de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, geven een stij ging aan ten opzichte van het jaar 1956 van 124 verdrinkings- cngevallen. In 1957 geraakten in totaal 1615 personen te water en werden ge red. Hieronder waren 551 jon gens, 188 meisjes, 288 mannen, 75 vrouwen en 501 inzittenden van auto's. In '56 was dit totaal 1593. In 1957 is eveneens het aantal te water geraakte auto's gestegen ten opzichte van het vorige jaar. In 1957 waren het er 661 en in 1956 595. Voor zover bij de bond bekend werd in 190 gevallen kunstmatige ademhaling toege past, waarvan in 86 met gunstige afloop. Voor 156 waren deze ge tallen resp. 196 en 68. De Soc. Econ. Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over de bedrijfsarbeid van 15- jarige meisjes en 14- en 15-jarige jnogens. Het vraagstuk, waar voor de S. E.R. was geplaatst is alleen van belang met het oog op de 14- en 15-jarigen, die thans, na dat zij niet meer leerplichtig zijn, gene volledig voortgezet dagon derwijs genieten. Dit aantal is altijd nog zó groot, dat het hier een belangrijk vraagstuk betreft. Op enigszins langere termijn gezien, verdient het zegt de S. E. R. de voorkeur dat alle 14- en 15-jarigen, voor wie dit thans nog niet het geval is, vol ledig voortgezet dagonderwijs zouden volgen. Voor de jeugdi gen vloeit dit desideratum voort uit het feit dat zij op 14- en 15- Verslag van centrale opiumraad De permanente centrale opium- raad heeft in zijn jaarlijks ver slag aan de economische en so ciale raad van de Verenigde Na ties aangedrongen op krachtige maatregelen ter bestrijding van het gebruik van cannabis (Mari huana of Indische hennep). In 1955 en 1956 zijn grote hoe veelheden Indische hennep, die voor de sluikhandel bestemd wa ren, in beslag genomen in Basoe- toland, Swaziland, Egypte, Ma rokko, Israël, Jordanië, Libanon, Syrië, Pakistan, Malakka, Singa pore, Frankrijk en de Verenigde Staten, aldus het verslag. Het bevat voorts kritiek op Syrië, omdat de regering in Da mascus geen antwoord heeft ge geven op verzoeken van de raad om inlichtingen over inbeslagne ming van 233 kilogram clande stien ingevoerde morfine. Hier door is niet bekend geworden waar deze grote hoeveelheid van daan kwam, zodat geen maatre gelen genomen konden worden. In zijn vraaggesprek met de hoofdredacteur van „Dansk Fol- kestyre", het orgaan van de Deense jonge liberalen, verklaar de Chroesjtsjef voorts dat het feit dat de Russen kunstmanen hebben gelanceerd, de socialisti sche landen een militair over wicht op de kapitalistische lan den heeft gegeven. Over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Skandina- vische landen merkte Chroesjt sjef op, dat de ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Skandinavisehe landen ongetwij feld bevorderd kan worden door het gemeenschappelijk belang, dat de Sowjet-Unie en de Skandi navisehe landen hebben bij het versterken van de vrede in het gebied van de Oostzee. Dit gemeenschappelijke belang krijgt bijzondere betekenis, om dat de leidende groepen van de voornaamste Navo-landen met volharding werken aan het uit voeren van plannen om Skandi- navië en het Oostzeegebied te mi litariseren. Deze acties, waaraan sommige staatslieden van de Skandinavisehe landen deelne men, zijn in strijd met de taak om de vrede in dit gebied te ver sterken. De deelneming van Denemar ken aan de plannen om een ge meenschappelijk Westduits-Brits- Deens opperbevel voor de zee strijdkrachten in het Oostzeege bied tê vestigen, zijn bijvoorbeeld nauwelijks verenigbaar met de pogingen om in bedoeld gebied de vrede te versterken, aldus. Chroesjtsjef. Een Zeeuws-Vlaams feuilleton 24). door W. GELDOF (Nadruk verboden.) „Zoals je wilt, Jannie. Wat ik precies wil weten is dit: wat denk jij van dat ongeluk toen? Was het Karel's schuld of niet?" Ze schrok hevig van de toon zijner woorden. „Kees! Wat ben jij van plan?! Wat betekent dat?" „Niks dan dat ik antwoord op mijn vraag wil hebben!" Ze aarzelde even. „Ja.... kom dan maar binnen, 't Is mij te koud om aan de deur te staan en als je niet al te hard schreeuwt hindert het niet. Tante rust des middags een hele poos!" Zwijgend volgde hij haar, hing zijn leren jas en muts aan de kapstok en ging toen de keuken binnen, waar zij een stoel voor hem gereed zette. „Tante ligt op de divan," legde ze uit, „als we hier zitten hoort ze er niets van. Thee?" Hij knikte en wachtte, tot ze had ingeschonken. Toen begon hij. „Je moet het me niet kwalijk nemen, Jannie, maar als je nog wat om me geeft, geef dan ant woord op m'n vraag. Was het Ka rel's schuld toen of niet? Wat zeg jij er van?" „Mag ik eerst weten waarom je met die vraag komt? En waarom nu pas?" Het klonk bitter. „Maar begrijp je dat dan niet, Jannie. Het was toch mijn vader! Voor moeder en de meisjes, voor Henk en voor de hele buurt staat het vast, dat Karei de schuldige is. Natuurlijk kun jij het niet hel pen, maar je bent zijn zuster en dat vergeeft men je nooit. Dat is het, wat mij martelt!" ,Dan zul je zélf hebben te be slissen," antwoordde ze kalm. „Ik heb je al eens meer gezegd, dat ik geen verantwoording op mij neem voor wat mijn familie doet of laat. Maar ik kan wèl mijn mening zeggen over dat ongeluk. Ik ken Karei, beter dan jij hem kent. Hij is een fantastisch goed chaffeur en maakte geen blun ders. Zeker, hij had toen een paar borrels op, die avond. Dat hebben ze aangedikt totdat hij stomdron ken was. Maar zóveel dronk hij nooit. Voor mij staat daarom niets vast. Het kan de schuld van Ka- rel zijn.... maar het kan ook best andersom zijn. En wie maakt er géén fouten? Jij denkt in jouw richting. Zeker, Karei is geen brave, hij reed in een smokkel- wagen en werd achtervolgd. Zeg maar gerust, dat hij keihard reed. Maar dat de schuld van dat on geluk alléén bij hem ligt, nee, dat geloof i kniet. Maar wat doet dat er ook toe? Daarover heb ik toch niet te beslissen? Waarom vraag je dat allemaal?" „Luister, Jannie!" Zijn stem klonk hees. „Misschien heb ik het al die tijd verkeerd gezien. Ik wil proberen het ook eens van jouw kant te zien, al valt dat niet mee. Maar ik heb al maanden lopen denken over wraak en ten slotte heb ik het middel gevonden. Ik heb ontdekt, hoe je broers hun smokkel over de grens krijgen!" Nu verviel ze weer in haar oude onverschilligheid terug. „En wat gaat mij dat aan?" „Dit Jannie. Ik heb ongewild de douane op het spoor gebracht, die slaat vannacht toe en ik kan je verzekeren, dat het raak zal zijn. Mear ik heb er geen vrede mee, met die weerwraak. Daar om: als jij je broers wilt waar schuwen, doe het dan. Ik wilde jou zo graag laten beslissen." „Ben je wel helemaal zeker van je zaak?" „Volkomen!" „Dan dan raad ik je aan, de douane haar gang te laten gaan en mijn broers niet te waarschu wen. Ik zal het óók niet doen." „Ze krijgen de zwaarste straf, die ze hun geven kunnen, Jan nie!" „Dat zal ook nodig zijn, Kees, anders leren ze het nooit af. Ge loof me, ik heb ze al zo vaak ge waarschuwd. Daarom lieten ze mij er buiten maar ze gingen tóch hun gang. Er is geen andere weg om ze van hun duistere praktij ken af te brengen en het is ook niet meer dan billijlc7"dat ze een hoge boete krijgen. Het is alle maal gestolen geld. Als ik een ander middel wist, om ze tot in keer te brengen zou ik dit doen, maar ik kan het niet anders zien." Opeens waren Kees' handen om haar hoofd en zijn lippen op de hare. „Vergeef me, Jannie! Dat ik zó was, de vorige keer!" Er stonden tranen in haar ogen toen ze antwoordde: „Ik heb het er ook naar gemaakt, Kees!" „Onzin, jij niet! Ik!" „Toch wel en.... het zal nog wel eens heel moeilijk worden., denk je ook niet? Wat zullen de mensen zeggen, als ze ons samen zien? En je moeder, je zusters?" Maar aan die vraagstukken kwam ons tweetal cp dat ogen blik niet toe, want een krakerige oude damesstem zei plotseling ijskoud: „Meneer U gedraagt zich wel èrg vrij in mijn keuken. (Wordt vervolgd.) jarige leeftijd nog over velerlei ontwikkelingsmogelijkheden be schikken, die worden afgesneden als zij op die leeftijd het besehut- te milieu van onderwijs en peda gogisch vorming reeds verlaten. Naar het oordeel van de Raad zijn de voorwaarden om op korte termijn arbeidsverbod en leer plicht voor de betrokken jeug digen in te voeren niet vervuld. Vooreerst zijn de voorwaarden voor verlenging op korte termijn van de leerplicht niet aanwezig met betrekking tot de jeugdigen zelf en hun ouders. Ook de onderwijswereld is nog niet gereed om een arbeidsver bod annex leerplicht van 14- en 15-jarigen met succes te verwer ken. Tenslotte vertoont het onmid dellijk onttrekken van een groot aantal jeugdigen aan het arbeids proces economische bezwaren. De S. E. R. stelt zich vervolgens de vraag, hoe geleidelijk de voor waarden moeten worden gescha pen om een arbeidsverbod annex verlenging van de leerplicht in te voeren. De Raad meent, dat een brug naar het arbeidsverbod annex verlenging van de leerplicht zou kunnen worden geslagen door eventuele geleidelijke invoering van verplicht partieel onderwijs voor 14- en 15-jarigen van bijv. één dag of twee halve dagen per week. Deze verplichting zou uiteraard tot complement moeten hebben een aanpassing van de wettelijk geoorloofde werktijden van de jeugdigen. Komplot tegen kabaka van Oeganda? De voorzitter van de nationale congrespartij van Oeganda, Jo seph Kiwanoeka, is dinsdag in hechtenis genomen oplbeschul diging van samenzwering om de kabaka (vorst) van Boeganda uit de weg te ruimen. De kabaka stond op het punt het land te verlaten voor een bezoek aan Engeland. Kiwanoeka is ten las te gelegd, dat hij gepoogd zou hebben, drie mensen om te ko pen om de kabaka en zijn naaste medewerkers te vermoorden. VRIJDAG 17 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw (9.359.40 Waterstanden); 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Ham mondorgel; 10.35 Voor de zieken; 11.05 Voor d. kleuters; 11.20 Plant aardig en mineraal; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Gr.; 13.55 Beursber.; 14.00 Radiophilharm. sext. Intermezzo: Boekbespr.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Orgel en zang; 16.30 Muziekrevuej 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Gram.; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Uitz. v. d. Partij v. d. Arbeid; 18.25 Latijnse klanken; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Musette-ork.; 19.30 Klankbeeld; 19.45 V.P.R.O.- nws; 20.05 Klankbeeld; 21.00 Mu zikaal kolderjournaal; 21.20 Do cumentaire; 21.45 Gram.; 21.55 Leert uw landgenoten kennen; 22.25 Buitenl. weekoverz.; 22.40 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.30 Mil. kapel; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Lichte muz.; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.55 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte mu ziek; 13.40 Gram.; 14.05 School radio; 14.25 Kamerorkest; 15.10 Voordr.; 15.30 Orkestconc.; 16.00 Caus.; 16.15 Gram.; 16.30 Piano recital; 17.00 Voordr.; 17.20 Mu- settemuz.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Vocaal ens.; 18.00 Accord, muz.; 18.20 Stemmen van over zee; 18.35 Voor de jeugd; 18.50 Cursus; 19.00 Nws; 19.10 Cd de man af; 19.15 Regeringsuitzen ding; 19.25 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoor spel; 21.00 Gram.; 21.55 ld.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid; 23.35 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Lie deren; 18.10 Voor de landbou wers; 18.20 Koorzang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkestconc.; 20.50 Kunstkaleidoscoop; 21.05 Orkest conc.; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5