Geen overeenstemming tussen Japan en Indonesië over scheepsruimte Verdeling van subsidie-toewijzingen woningwetbouw voor 1958 „Vliegende koelkast" brengt 60.000 flesjes polio-vaccin naar ons land Indien nodig raketbasis in Nederland Minister van Landbouw voor de televisie Gaillard geeft antwoord aan Boelganin HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT F Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per [maand f 2.— per week 18 rent osse nrs 9 et. Meeste schepen zijn ongeschikt 500 van de 40.000 woningwet woningen voor Zeeland trankertng bij abonnement: I'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres. Smidswal Telefoon 2073 en '2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 i Gironummer 38150 DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 15 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4269 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzer. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum yet advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (gêA handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 29 cl Inzending advertenties tot 's namiddags 2 woi Voor het maandagnummer: zaterdags 10 iliu Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad. 20 cent meer Van de 43 schepen, welke Ja panse Hdu-epvaartmaatschapptf- em op grond van een met een In donesische regeringsmissie geslo te overeenkomst voor het onder- handen der insulaire diensten aan Indonesië zou verhuren, I heeft Indonesië er slechts drie anavaard. Petitie van 9000 geleerden Ruim negenduizend geleerden aü 44 landen hebben met hun haodteken&ig een verzoekschrift am de Verenigde Naties bekrach tigd «n „nn een overeenkomst te sluiten voor stopzetting van tott-n proeven". De Amerikaanse Nobelprijs- vtfcnaar dr Linus Pauling stelde het document aan secretaris generaal Hasmmarskjoeld ter De geleerden wijzen op het feit «lat iedere atoomproef opnieuw «n voorraad uitstralende deel- naar alle hoeken van de aarde zendt, hetgeen gevaar u»or de menselijke gezondheid am voor toekomstige geslachten betekent. „Zo lang deze wapens slechts bij drie mogendheden be- msten (Amerika, Rusland en Bugeland) is een overeenkomst voor controle erop nog mogelijk. Maar indien men voortgaat met proeven nemen en ook andere regeringen de beschikking over deze wapens krijgen zal het ge vaar voor het uitbreken van een catatrofale kernoorlog door roe keloos gedrag van een of andere onverantwoordelijke leider sterk toenemen," aldus de geleerden. Pauling zei later op een pers conferentie dat onder de onder tekenaars 36 Nobelprijswinnaars waren, zoals dr Albert Schweit zer en de filosoof Bertrand Rus sell. Voorts 101 leden van de •rikaanse nationale academie 1 van wetenschappen alsook 216 I leden en correspondenten van de ische academie van weten- happen. Het einde van de eerste spoetnik De eerste Russische kunst- an is aan het einde van haar Dpbaan in acht stukken gebro- die de vorige week op de arde terechtgekomen zijn, zo eft dr John Krais van de uni- rsiteit van de Amerikaanse at Ohio bekendgemaakt. Met de radiotelescoop van de t> frS^tft.,heeft men geconsta teerd, dat de spoetnik eind de- fcnberin drie stukken gebroken was. Beg.n januari braken die stukken verder tot er acht wa ren. Zeven hiervan waren teeen 9 januari verdwenen het acht ste tuk is vrijdag 10'januari op de aarde gevallen. 1 Het bericht over Duitse l wapens in Algerijnse handen In welingelichte kringen te nn is dinsdag meegedeeld het onmogelijk is, dat de itse machinegeweren die in nden van de Algerijnse op- ndelingen zijn, uit de Duitse dsrepubliek komen. Er wordt aan herinnerd, dat Rsland op gTond van de on- oorwaardelijke overgave in 1945 He wapens heeft moeten inle veren. Toen de Wesbduitse "troepen weer met machi- weren werden uitgerust, ten wapens van Duitse lij in het buitenland wor- en gekocht en sedert twee jaar het niet meer mogelijk ge eken in het buitenland de ens van het gewenste type kopen Men acht het in deze kringen arschijnlijk, dat de wapens omstig zijn uit voorraden, de Duitse troepen bij hun rugtocht in bezette landen ®bben achtergelaten. Verklaring van woordvoerder Russische «•mmando in Oost-Berlijn Een woordvoerder van het Ossische militaire commando Oost-Berlijn heeft volgens de nkfurter Rundschau dins- g gezegd dat de Russische ultair, die in het begin van de a-atid asiel gezocht heeft bij Britse autoriteiten, gedeser- ,erd is na een andere militair een drinkpartij vermoord te bben. De woordvoerder zei, dat de se autoriteiten nog niet hebben °P een .tissisch verzoek om uitleve- van de betrokkene, ser vant Ponomarenko. De meeste der door de Japanse reders te leveren schepen, werden door Indonesië van de hand ge wezen, omdat zij niet aan de be hoeften van Indonesië voldoen. Indonesië heeft alleen dubbeldek schepen nodig, aldus de laatste in Hongkong ontvangen berichten. Een functionaris van het Indo nesische ministerie van Scheep vaart heeft dinsdag verklaard, dat Indonesië zich tot andere landen zou kunnen wenden, in dien de onderhandelingen met Japan. Inzake het huren van schepen voor het intersulair ver keer zouden mislukken. Het hoofd van de politieke af deling van dit ministerie, P. W. Blogg, deelde aan Antara mede, dat Japanse reders tot nu toe „ongebruikelijke condities" had den gesteld inzake eharterprij- zen. Hij had gezegd „wij zijn niet geheel van Japan afhankelijk". Japan verwerpt uitbreiding van Indonesische territoriale wateren Japan heeft gisteren kennis ge geven van zijn verwerping van de recente uitbreiding door Indone sië van zijn territoriale wateren boven de grens van twaalf mijl. Volgens welingelichte kringen heeft de Japanse vice-minister van Buitenlandse Zaken, Katsu- mi Ohno, gisteren een nota van die strekking overhandigd aan de Indonesische consul-generaal, Iskander Ishaq. Naar verluidt wordt in de no ta opgemerkt, dat de eenzijdige beslissing van Indonesië tot uit breiding van de territoriale wate ren, onder het thans geldende in ternationale recht niet te recht vaardigen is. Noord-Celebes doet beroep op centrale regering Het bestuur van de afgeschei den provincie Noord-Celebes heeft, naar dinsdag In Djakarta werd gemeld, een beroep gedaan op de centrale regering om een einde te maken aan de „tragi sche situatie", welke is ontstaan als gevolg van de „politiek zon der plan" van de Indonesische regering in haar aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" meldde, dat het bestuur van Noord-Celebes in boodschappen tot het kabinet, de nationale raad, en de chef staf van het leger, generaal-ma- joor Nasution, heeft aangedron gen op een „ernstig, doorlopend plan". Deze boodschappen waren ondertekend door luitenant-kolo nel Ventje Sumual, de voormali ge militaire commandant van Oost-Indonesië, die in maart j.L de zelfstandige provincie Noord- Celefoes instelde, zonder zich iets van de centrale regering aan te trekken. Egyptisch blad stelt sancties tegen Nederland voor Het Egyptische blad ,A1 Shaab' schreef gisteren, dat Egypte In donesië in zijn geschil met Neder land zou kunnen steunen, door Nederlandse schepen uit 't Suez- kanaal te weren en aan Neder landse vliegtuigen, die in Egypte landen, brandstof en levensmid delen te weigeren. In een commentaar op de be sprekingen tussen president Nas ser en president Soekarno schreef het blad, dat Egypte niet alleen met woorden, doch ook met daden aan de zijde van Indo nesië moet staan. Ook opperde het blad de sug gestie, dat Egypte vrijwilligers- eenheden zou kunnen organise ren, om Indonesië te helpen. Volgens Reuter heeft minister Subandrio tegenover het Egypti sche blad „Ahram" verklaard, dat Indonesië niet de bemiddeling van West-Duitsland tracht te ver krijgen in het geschil met Neder land. „Als wij over bemiddeling mochten denken, zouden wij om de goede diensten van Egypte kunnen verzoeken". Ondertekening Beneluxakkoorden Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de regeringen van België, Luxemburg en Nederland in onderling overleg hebben be sloten de plechtige ondertekening van de Beneluxakkoorden te doen geschieden op 3 februari a.s. te 's-Gravenhage. De plechtigheid zal worden gehouden in de Rid derzaal. HUISVESTING VOOR REPATRIËRENDEN OP PALEIS „HET LOO". H. M. de Koningin heeft een ge deelte van het paleis „Het Loo" ter beschikking gesteld van de minister van Maatschappelijk Werk om aan te wenden tot huisvesting van repatriërenden landgenoten uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woonruimte voor ongeveer 40 personen. PRINS BERNHARD TERUG UIT LONDEN. Prins Bemhard is dinsdagmid dag, in gezelschap van zijn par ticulier-secretaris, dr. F. A. de Graaff, van zijn bezoek aan Lon den op Soesterberg teruggekeerd. Verheffing tot ambassade Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de regering van de staat Israël in gemeenschappelijk overleg hebben besloten, hun wederzijdse diplomatieke vertegenwoordigin gen, onderscheidenlijk te Jeruza lem en te 's-Gravenhage, te ver heffen tot de rang van ambassa de. In 1958 zal de beschikbaarheid van financieringsmiddelen, naar het zich laat aanzien, over het algemeen meer maatgevend zijn voor de omvang van de woning- produktie dan de beschikbare bouwcapaciteit, zo wordt ons van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid medegedeeld. In dit jaar zullen voor 40.000 woningwetwoningen subsidies kunnen worden toegekend. Ter- wille van een juiste spreiding van de woningwetbouw over het land heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid globale aantallen subsidietoezeg gingen voor de provincies vast gesteld. Deze aantallen zijn aan de col leges van Gedeputeerde Staten medegedeeld en bedragen per provincie: Groningen: 1.500; Friesland: 1.500; Drenthe: 1.000; Overijssel: 2.500; Gelderland: 4.000; Utrecht: 2.500; Noord- Holland (incl. Amsterdam): 6.500; Zuid-Holland (incl. Rotter dam en 's-Gravenhage): 11.500; Zeeland: 500; Noord-Brabant: 5.000; Limburg: 3.500; totaal 40.000. Een machine van de K.L.M. zal vanmiddag op Schiphol arri veren met 60.000 flesjes poliovac- ein aan boord in een speciale koelbox onder een temperatuur tussen 2 en 19 graden Celsius waarmee niet minder dan 180.000 kinderen een heilzame injectie zullen, krijgen. Met deze en nog drie volgende zendingen zal de regering het onlangs als proef .begonnen, vac cinatieschema voortzetten. In de periode van 15 februari tot 15 juli a.s. krijgen de kinderen, die in 1955 zijn geboren en die reeds twee injecties met het vaccin ontvingen, de derde en laatste prik. Bovendien, zullen de in 1952 tot en met 1954 en in 1956 en 1957 geborenen dan hun eerste en tweede inenting krijgen,. Een half jaar later zal volgens de voorschriften aan deze kinde ren de laatste injectie worden toegediend. Indien de plaatsing van atoom- wapendepóts en van raketten voor middelgrote afstanden op Nederlands grondgebied noodza kelijk is, dan zal de regering aan •'io plaatsing haar medewerking verlenen. Uit hebhen de ministers Luns ru- geantwoord op schrifte- - wagen van de Tweede Ka merleden Calmeyer, Paiijn, Kort- t jUynstee en Roosjen be lt cl tenue de in december gehou den conferentie van regerings leiders der Navo-landen. Deze vragen gingen hierover, of de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard, depóts en raket ten op Nederlands gebied te plaatsen, terwijl andere landen zoals Noorwegen en Denemarken dst zouden hebben geweigerd. De ministers herinneren er aan- dat, de Noord-Atlantische Raad heeft besloten, dat atoomdepóts zullen worden gevormd, die, indien noodzakelijk, onmiddellijk voor de verdediging der bondgenoten beschikbaar zul len zijn; b. Gezien de huidige Sovjet- politiek inzake nuclaire wapens intermedia te Range ballictic mis^ siies (I.R.B.M.'s) zullen dienen ter beschikking te worden ge steld aan saceur. c. Omtrent de opstelling en de regelingen inzake het gebruik dezer depóts en I.R.B.M.'s beslis singen zullen worden genomen, gebaseerd op de Atlantische ver- dedigingsplannen en in overeen stemming met de direct betrok ken slaten. Aan de Atlantische militaire autoriteiten is gevraagd om op korte termijn aan de raad aan bevelingen te doen omtrent de invoeging van deze wapens in het bondgenootschappelijk verdedi gingsstelsel. De raad in perma nente zitting zal de problemen, die met deze aangelegenheid samenhangen, in beschouwing nemen. Het bovenstaande geeft naar de mening der regering de toe stand, zoals hij thans is, volledig en juist weer. Het ia derhalve zo, dat alle leden-staten van de Navo (derhalve ook Noorwegen en Denemarken) de noodzaak van de onverwijlde vorming van atoomwapendepóts en van de be schikbaarstelling van I.R.B.M.'s van saceur hebben onderschre ven. Omtrent de feitelijke plaat sing van deze depóts en I.R.B.M.'s zal eerst worden beslist, wanneer de adviezen dei Atlantische mili taire autoriteiten zullen zijn ont vangen. In de principiële instemming met de te treffen maatregelen ligt, naar de mening der rege ling, tevens de bereidneid besio- ten om de conclusie te aanvaar den, waartoe het gemeenschap pelijk overleg op grond van de militaire adviezen zal leiden. In dien deze conclusie zou luiden, dat plaatsing van deze depóts en I.R.B.M.'s op Nederlands grond gebied noodzakelijk is, dan is de regering voornemens daaraan haar medewerking te verlenen. Met de afwerking van dit pro gramma zullen grote aantallen Nederlandse kinderen, zo hoopt de regering, in de komende zo mermaanden, in het algemeen de periode waarin deze ziekte het meest voorkomt, voldoende be schermd zijn tegen de besmetting der kinderverlamming. Met dit omvangrijke schema zijn in to taal meer dan 2 miljoen injec ties, dat is ruim 2000 liter Sak- vaccin, gemoeid, hetgeen een waarde vertegenwoordigt van vele miljoenen guldens. Vanwege de zeer moeilijke fa bricage van het Salk-vaccin en de daarbij benodigde niet een voudige apparatuur, zal de ver vaardiging in ons land dit jaar nog niet mogelijk zijn. Men hoopt in de loop van 1959 met de fabricage te kunnen aanvangen in het rijks instituut voor de volksgezondheid te Bilthoven. K.L.M. KREEG GEEN LAN DINGSRECHTEN VOOR INDIANAPOLIS Het vaccin dient dus voorlopig nog te worden geïmporteerd. De importeur heeft in samenwer king met de K.L.M. een systeem ontwikkeld om het vaccin, dat met temperaturen beneden de twee en boven de tien graden Celsius zijn werkzaamheid ver liest, gedurende het gehele trans port van de fabriek in Indiana polis tot de koelruimten in het rijks instituut te Bilthoven van minuut tot minuut te controle ren. De K.L.M. liet in een van de vrachtvliegtuigen een koelbox van 9 meter lengte en 2 meter breedte bouwen, waarin door een thermostaat de temperatuur constant binnen de grenzen kan worden gehouden. De K.L.M. kreeg evenwel van de Amerikaanse „Civil Aeronau tics Board" geen landingsrecht voor Indianapolis. Het is n.l. ver boden, zo werd deze weigering gemotiveerd, dat buitenlandse vliegtuigen chartervluchten uit voeren op de Amerikaanse bin nenlandse lijnen. Geen der Ame rikaanse maatschappijen kon de K.L.M. echter garanderen, dat vaccin onder de vereiste tempera turen zou worden vervoerd naar New York. Dit vervoer diende daarom over de weg te geschie den. Speciale koelauto's brengen het vaccin nu naar New York (een afstand van Amsterdam naar Rome)waar de „vliegende koelkast" van de K.L.M. het vac cin na controle aan boord neemt en voor verder vervoer naar ons land zorg draagt. Vanmiddag zal deze eerste zending de grootste hoeveel heid die tot dusver in ons land kwam op Schiphol worden ge controleerd door deskundigen van de geneeskundige hoofdin spectie voor de volksgezondheid uit Den Haag en door het rijks instituut voor de volksgezond heid te Bilthoven. Onmiddellijk na controle gaat het vaccin per koelwagen naar de ruimten in Bii1 hoven. Daar wordt onverwijld begonnen met de gereedmaking (en wettelijke verzegeling der flesjes) voor de verzending naar de onderscheidene vaccinatie centra in ons land. Ook dit ver voer zal in speciale koelauto's van het rijksinstituut geschieden. De volgende zendingen Salk- vaccin komen aan op 8 februari, 1 maart en 28 maart a.s. De globale aantallen van sub sidietoezeggingen zullen niet als een verkregen recht, maar als een aanduiding van een waar schijnlijke orde van grootte kun nen worden, beschouwd, aldus de mededeling. De verdeling van de provincia le subsidie-aantallen over de ge meenten zal door de colleges van Gedeputeerde Staten geschieden. Deze zullen de gemeenten inlich ten, over de orde van grootte van het aantal woningwetwoningen, dat zij voor elke gemeente afzon derlijk voor subsidiëring bij de minister menen te kunnen voor dragen. Deze opgave aan de gemeenten zal geen, enkele binding inhou den. De feitelijke subsidiëring van plannen zal afzonderlijk zijn van de aanvaardbaarheid der projecten uit een oogpunt van eenvoud, prijs, constructiemetho de en kwaliteit, en bovendien, van de gehele situatie op de bouwmarkt. Het voor 1958 voor elke pro vincie globaal vastgestelde aan tal woningwetsubsidies zal ge lijkmatig over het jaar uitgege ven worden. Bij het aanwijzen van de plannen die in een bepaal de maand voor een, subsidietoe zegging in aanmerking zullen komen, zal om budgettaire rede nen aan plannen, die geheel of gedeeltelijk kunnen worden ge- financier met nog resterende gelden uit het zogenaamde grote contract met de institutionele be leggers of uit daarmede gelijk te stellen bron voorrang worden verleend boven plannen die met rijksvoorschotten zullen worden gefinancierd. In 1958 is financiering van wo ningwetbouw uit andere bronnen dan het zogenaamde grote con tract en de rijksvoorschotten, niet toegestaan. Over de verdeling van de sub sidietoezeggingen voor 1958 heeft de minister advies gevraagd aan de desbetreffende subcommissie van het centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijver heid. Met deze subcommissie is de minister van, mening, dat het vooral onder de huidige omstan digheden van groot belang is, dat vrijheid van beweging In gro te mate verzekerd is. Met het oog op de moeilijke si tuatie op de kapitaalmarkt wet»t de minister het aantal te subsi diëren particuliere woningen per provincie of per gemeente niet aan enige limiet te binden. Het lijkt hem daarentegen van het grootste belang, dat de bouw van premiewoningen zoveel mo gelijk wordt bevorderd, hoewel het aantal te subsidiëren wonin gen nooit groter zal zijn dan de beschikbare bouwcapaciteit toe laat en in totaal in 1958 niet meer dan 40.000 premietoezeggingen zullen, kunnen worden afgegeven. Het aantal premiewoningen dat op grond van de gebleken bouwcapaciteit in aanbouw aotj moeten worden genomen om te zamen met de voorziene woning wetbouw het nagestreefde doei van 80.000 in aanbouw te neanen woningen in 1958 te bereiken, is voor Zeeland 1.800. De minister is voornemens nu een half jaar na te gaan of <"tc* tuele restrictie» en verschoiTin- gen in deze aantallen moetesi worden aangebracht. Noodweer richt schade aan in Spanje Sneeuwstormen en zware re genval hebben in verscheidene gebieden in Noord-Spanje belang rijke schade aangericht. Tenge volge van het buiten haar oevers treden van de Arga, een zijrivier van de Ebro, staat bij Pamplona een gebied van dui2end ha onder water, terwijl de hoofdweg tussen deze stad en Madrid onbruikbaar is. Ook in het gebied van San Sebastian en Santander staan wegen onder water. De Franse premier, Felix Gail lard, heeft aan maarschalk Boel ganin geschreven, dat „te zijner tijd een nieuwe conferentie op het niveau van regeringsleiders zou kunnen worden gehouden", doch dat een dergelijke conferentie door een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken moet zijn voorbereid. Antwoordend op de brief van Boelganin van 10 december, ver klaarde Gaillard, dat voorberei ding nodig is als men wil voor komen, dat door een topconferen tie valse hoop wordt gewekt. De .nirusters van Buitenlandse Zaken zouden de verschillende kwesties niet diepgaand behoeven te bestu deren. Volgens de Franse premier zouden aan de voorbereiding ook regeringen moeten meewerken, die erkende verantwoordelijkhe den hebben wat betreft de te be spreken kwesties. Gaillard vroeg voorts, dat de Sowjet-regering zonder \oorbe- houd het beginsel erkent, dat „een aanvalsoorlog, wat ook het ideologische doel ervan is, nooit gerechtvaardigd is". De Franse legersterkte Frankrijk zal in de loop van dit jaar zijn legersterkte met 15 procent of 155.000 man vermin deren. Dit staat in de ontwerp- defensiebegroting, die deze week bij het parlement wordt inge diend. Na de vermindering zal de sterkte nog 890.000 man zijn. Het gestelde doel zal grotendeels kunnen worden bereikt door verkorting van de tijd die dienst plichtigen onder de wapenen doorbrengen boven de officiële termijn van anderhalf jaar. Het kernprobleem, waarvoor de nieuwe minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning,'dr. ir. A. Vondeling, zich ziet geplaatst is naar zijn mening de vraag hoe in de landbouw vraag en aanbod op elkaar kun nen worden afgestemd. De minister zei dit in een vraaggesprek met een verslag gever van het N.T.S.-journaal, dat gisteravond werd uitgezon den. „Ook elders zit men met dit probleem", aldus de nieuwe mi nister. „Enerzijds is de vraag niet erg elastisch, aan de andere kant laat het aanbod in de land bouw zich niet regelen zoals dat in de fabriek mogelijk is." De minister achtte het nog enigszins voorbarig, nu al aan te geven langs welke lijn hij dit pro bleem zal trachten op te lossen, „maar", zo zei hij, „het ligt voor de hand te denken aan prijsmani- pulaties, In het algemeen is het zo, dat wanneer we de prijzen verlagen de produktie wat klei ner wordt, maar in de landbouw is dat lang niet altijd het geval. Soms gebeurt het omgekeerde. Dat heeft men ervaren in Ame rika. Men heeft daar geprobeerd de produktie in te krimpen, maar het resultaat is geweest dat zij vee) hoger werd dan ooit in de loep der jaren liet geval was ge weest." De minister zei in dit vraagge sprek zich bijzonder veel voor te stellen van eon contact met zijn voorganger, dr. S. L. Mansholt, die nu lid is geworden van de Europese economische commis sie, „hoewel wij in een andere positie ten opzichte van eikaar komen te staan dan nu liet geval is. De heer Mansholt heelt nu tot eerste taak Europese land bouwpolitiek te voeren en wij hier hebben in de eerste plaats tot taak Nederlandse landbouw politiek te voeren. Ik hoop, dat dit veel op elkaar zal lijken, maai er kunnen dus wel eens tegen stellingen komen." DONDERDAG !G JANUARI. Breskens Terneuzeri Ilansweert Walsoorden v.m. 11.02 11.37 0.17 0.27 n.m. 11.25 12A0 12.50 ZON MAAN op onder op onder Jan. 15 8.42 16.57 4.23 13.22 16 8.41 16.59 3.27 14.09 17 8.40 17.00 6.23 15.04 18 8.40 17.02 7.11 16.04 Behalve in ons land was het dinsdag ook in grote delen van Duitsland, Frankrijk en Scandi navië somber weer. Hier en daar kwam in deze gebieden mist of laaghangende bewolking voor, terwijl er plaatselijk ook wat motregen viel. In Nederland wa ren bij deze toestand de middag- temperaturen maar 0 tot plhs 2 graden, alleen in het noordwes ten was het enkele graden war mer. Deze weersituatie werd ge kenmerkt door een langgerekte rug van hoge luchtdruk, die zich van de Golf van Biseaye tot over de Baltische staten en Rusland uitstrekte. Deze rug van hoge- druk beweegt nu langzaam naar het zuiden, hetgeen samenhangt met het opdringen van een kleine storing boven het noorden van de Noordzee, die eveneens een zuidelijke koers volgt. Deze sto ring gaat wederom gepaard met toevoer van vochtige lucht, zodat ook woensdag maar weinig op klaringen. plaatselijk mist en iiier en daar motregen moeten worden verwacht. medegedeeld door het K. N. M. geldig tot woensdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met plaatselijk enige motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke rich tingen. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets hoge re.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1