Kosten der Amerikaanse defensie bedragen 64 procent van de begroting IN De situatie op de arbeidsmarkt Dr. Vondeling benoemd tot minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 2 straaljagers in botsing Weeroverzicht IN- VAN AKEN Kruidenkracht! Indonesië staakt betaling van Indonesische pensioenen geheel HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VERLOREN Portefeuille Het Woonhuis mrmrmTTO itter dan te schimmel ir blouse... end wits Huidige werkloosheid niei alarmerend Verdere daling van Indonesische goud- en deviezen-reserves Wu héél(joajtep! >p de Scheldekade een inhoud 10.000 Belg. fr.) 'egen goede beloning terug e bezorgen Bureau »an Politie te Terneuzen. 5CHAAK- EN DAMSPELEN p-a P. J. VAM DE SANDE Uit de hand te koop: Ir. Buijzestraat 10. Terneu- :en. Vrij van huur te aan vaarden Te bevragen bij: Notaris HOVING, Temeuzen. Te koop: BRANDHOUT van Wilgenkapbomen. Adres: Gebr. DIELEMAN, Beoostenblijstr. L 53, Axel. «rankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 en '2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: I 6,— Per kwartaal; pei maand f 2,— per week 18 cent ^.osse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 14 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4268 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet- advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géi5- handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 et Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mtr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van tit Blad. 20 cent meer LIJSTEN van platen, foto's, tekenin gen, diploma's enz. BINDEN van boeken, tijdschriften, Eijbels en Kerkboekjes DRUKKERIJ Afdeling Boekbinderij-Lijstenhamiiel Brouwerijstr. 2 - Teraetraen UJUUUUUUJL2J£ tie van cacao- lereid volgens en unieke ver en oud. t t SUNIL gewassen, blauwe Sunil, waar- asgoed stralend wit ;rkclijk, stralend i en blauwen kunt rgeten. Met Sunil ïder waswerk, min- igen, dus... minder aar Sunil de was alles langer nieuw. :tel, wasmachine en iren er wel bij. Neem meteen bet ordelige reuzenpak In Washington verwacht men dat het Amerikaanse congres de J begrotingsvoorstellen van presi dent Eisenhower veel minder gnnstig zal ontvangen dan zijn renente verklaring over de ,,toe- Patd van de Unie". Be president wenst voor het grotingsjaar 1958/'59: Een vermindering van de bur- gerlijke uitgaven, 16.4 miljard dollar tegen 17 miljard in 1957/'58. i Een matige verhoging van de •uitgaven voor de nationale veiligheid, 45,8 miljard tegen 44,9. Een nieuwe verdeling van de defensie-uitgaven en een gro tere plooibaarheid bij het ge bruik van militaire kredieten. Er zal vooral minder geld worden uitgegeven voor vlieg tulgen en gewone wapens, en meer voor onderzoek en ver vaardiging van raketten (5,3 miljard m 1958/'59 tegen 4,3 miljard in het lopende belas tingjaar). Het totaal van Eisenhowers begroting bedraagt 73.9 miljard lolar aan uitgaven en 74,4 mil jard aan inkomsten. Men verwacht dat in het con- s van zowel republikeinse als locratische zijde de volgende lek zal worden geuit: De defensie-uitgaven zijn on voldoende, gezien de omvang van de Russische uitdaging. De president probeert de na tionale veiligheid teveel on dergeschikt te maken aan het begrotingsevenwicht. Beraad van SER over huidige economische situatie gevraagd Het convent der christelijk- ale organisaties heeft in en brief aan de minister-pre sident, dr W. Drees, gevraagd of het geen aanbeveling zou [verdienen dat de sociaal econo- :he raad zich op korte ter- ïjn beraadt over de huidige omische situatie. Het con- 'ent, waarin samenwerken het verbond van Protestants-chris telijke werkgevers in Neder land, de Nederlandse Christelij- 5?eren en Tuindersbond, Christelijke Middenstands- md en het Christelijk Natio nal Vakverbond in Nederland, t deze suggestie naar aanlei- g van de recente gegevens •an het ministerie van Sociale aken en Volksgezondheid be seffende de stijging van het erkloosheidscijfer van mannen vrouwen van november op ember j.l. Het getal werklo- is in deze periode gestegen ran 67.000 tot ruim 110.000, Frankrijk zou roepensterkte verminderen Volgens het Parijse blad „Le ou mal du Dimanche" zou rankrijk in de loop van dit jaar troepensterkte met 15 pro nt 155.000 man verminde- n. Het ministerie van Defensie Ide geen commentaar op het richt geven. Het zei, dat de cij- rs voorkomen in de ontwerp- grotlng voor Defensie, die nog ~r het parlement behandeld oet worden. 2. De door de regering verwach te „krachtige economische herleving" in 1958 is aan twij fel onderhevig. De begroting zelf begunstigt in de huidige vorm nauwelijks een verbete ring van de economische toe stand, als die niet uit zichzelf zou ontstaan. 3. Het regeringsprogram voor hulp aan het buitenland in 1958/'59 is te zwaar (bijna vier miljard dollar), zelfs als men rekening houdt met het economische offensief van de Russen in de minder-ontwik- kelde landen. DE DEFENSIEBEGROTING De maandag door president Eisenhower voor het belasting jaar 1958/'59 bij het congres in gediende begroting ter bestrij ding van de kosten der Ameri kaanse landsverdediging voor ziet in uitgaven tot een bedrag van 45.800.000.000 dollar, dat is 64 procent van het totale begro tingscijfer. Dit bedrag ligt ruim viei- miljard dollar hoger dan het totaal der defensieuitgaven in het lopende belastingjaar. De president zegt in zijn be geleidende boodschap dat deze gelden door de regering worden aangevraagd om de aanpassing van strategie en militaire orga nisatie der Verenigde Staten aan de snelle vorderingen der weten schap en van de technologie te bespoedigen. De president merkt verder op dat de Amerikaanse militaire po sitie zich met een steeds toene mende snelheid zal blijven ont wikkelen. Voor de ontwikkeling van ra ketten van het type „Atlas", „Titan", ,Thor", 'upiter" en „Polaris", benevens voor de ver vaardiging van nieuwe vliegtuig modellen, is een gezamenlijk be drag van 5.300.000.000 dollar uit getrokken. Dit bedrag ligt een miljard dollar hoger dan dat,, dat verle den jaar voor hetzelfde doel werd uitgetrokken. Omtrent de Amerikaanse hulp aan de Navo verklaarde de president dat de Verenigde Staten, na de jongste Navo- topconferentie, hebben beslo ten deze organisatie een extra bedrag van 200.000.000 dollar uit reeds door het congres toe gewezen gelden ter beschik king te stellen voor de aan koop van raketten en andere nieuwe wapens. Voor wetenschappelijke onder zoekingen, niet begrepen onder de militaire uitgaven, vroeg Eisenhower 2.361 miljoen dollar (nu 1,199 miljoen). Het nieuwe bureau voor plannen en onder zoek inzake raketten, kunstma nen en afweerwapens tegen ra ketten krijgt 340 miljoen dollar, af te houden van de defensiekre dieten. De Amerikaanse militaire be groting bevat aanwijzingen over de voorgenomen sterkte van de strijdkrachten: 2.356.000 man op 30 juni 1959 tegen 2.800.000 man een jaar eerder. Het aantal divi sies in het leger wordt tot 14 teruggebracht. De luchtmacht zal binnen an derhalf jaar 105 eskaders omvat ten, dat is 16 minder dan in 1955 als gevolg van het zwaardere accent op de raketten. De mari ne tenslotte zal over 396 vaartui gen in actieve dienst beschikken. Wanhopige taferelen in Alberobello In het Italiaanse plaatsje Al berobello is een paniek ontstaan nadat gebleken is, dat de vorige week meer dan 1.200 kinderen met bedorven vaccin tegen difte rie zijn ingeënt. In het afgelopen weekeinde zijn vier kinderen overleden. De hele dag rijden ziekenauto's geëscorteerd door motorpolitie heen en weer tussen Alberobello en Bari, een afstand van 55 km, om kinderen naar ziekenhuizen over te brengen. Als de zieken auto's leeg in Alberobello terug komen, worden zij bestormd door wanhopige ouders die allemaal willen dat eerst hun kinderen vervoerd worden. Carabinieri met machinepisto len moeten voor de ziekenauto's een weg banen door de nauwe straten van het stadje. Op een. gisteren te 's-Graven- hage in het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid gehouden persconferentie is een nadere toelichting gegeven op de situatie op de arbeidsmarkt, zoals deze in de dezer dagen gepubli ceerde cijfers tot uitdrukking komt. Met betrekking tot de ontwik keling van de arbeidsmarkt werd opgemerkt, dat van 1952 tot 1957 de werkloosheid ononderbroken als gevolg van verschillende fac toren is gedaald. In begin 1957 was er nog een acuut tekort aan arbeidskrachten. Dit veranderde reeds in de eerste maanden van Dr ir A. Vondeling lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, is bij Koninklijk Be sluit van 11 januari 1958 be noemd tot minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening. De heer Vondeling is maandagmorgen door H. M. de Koningin op Soestdijk beëdigd. Dr Anne Vondeling werd als landbouwerszoon geboren op 2 maart 1916 te Appelscha (gem. Ooststellingwerf (Friesl.Zijn vader oefent een gemengd bedrijf uit op de zand- en veenkoloniale grond in de zuidoosthoek van Friesland. Nadat de heer Vonde ling in 1934 het h.b.s.-diploma behaalde aan de rijks hogere bur gerschool te Assen bezocht hij Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn 14 kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping, vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist af 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). Eén der piloien omgekomen Om negen minuten voor 12 zijn gistermiddag boven de plaats VV'oensdrecht twee straaljagers van het type Gloster ,,.1Ieteor-8" met elkaar in botsing gekomen en nahij de gemeente Rilland- Bath neergestort. Kén der toestellen is neerge komen in de Völkerpolder bij Ril- land-Bath; het kwam terecht in liet binnendijks land Eén der DE ministeries van Buitenland- Zaken en van Financiën ma- en bekend: |De regering van de republiek °nesië heeft doen weten, dat I"* ingang van 28 december 'een betalingen ten laste an de Indonesische geldmidde- fn meer zullen plaats Vinden zake van de pensioenen en armede in aard overeenkomen- I® Periodieke uitkeringen, als- edc wachtgelden verschuldigd F1 gewezen burgerlijke en mili- Phe overheidsdienaren van In- onesié die van Nederlandse p'ionaliteit zijn. yerband hiermede heeft de ministerraad een analoge beslis- j genomen als toen, ingaande «nei 1956, de Indonesische rege- g besloot de onderwerpelijke uitkeringen nog slechts voor gedeelte ten laste van Indonesië te betalen. Bij wijze van voorlo pige voorziening zal van de zijde der Nederlandse regering voor de betrokkenen worden bijgepast datgene, waarin de Indonesische regering in gebreke blijft, voor zover de gegarandeerde pensioe nen en wachtgelden betreft tot het gegarandeerde bedrag. Om administratief-technisrhe rede nen kunnen de betalingen niet dadelijk worden aangepast en zullen dus de lopende betalingen nog korte tijd moeten worden voortgezel. Indien nodig zal ver rekening later volgen. De pensioenen zullen thans volledig door Nederland worden betaald en derhalve onderwor pen zijn aan de Nederlandse loon- en inkomstenbelasting- de Indonesische overgangsbelasting ie terzake uiteraard niet meer van toepassing. vliegers, die met de schietstoel, boven in de lucht zijn toestel ver liet, kwam met (te parachute neer op het buitendijks land van de Völkerpolder. Hij is niet noe menswaard gewond. Het tweede toestel is in de schorren gevallen. De bestuur- der kwam hierbij om het leven. De lucht mach tvoorlichtings- dienst heeft nader medegedeeld, dat het ongeluk is gebeurd vlak nadat vier „Meteor 8"-toestelIen van de op Woensdrecht gevestig de jachtvliegopleiding van de ko ninklijke luchtmacht van deze ba sis waren gestart. De vier toestel len vlogen in twee paren. Eén van het achterste paar toe stellen, bestuurd door een leer ling-vlieger, vloog, toen het een linkerbocht maakte om dichter bij het voorste paar te komen, van onder tegen zijn partner aan. Dit gebeurde op 2000 voet hoog te. De vlieger van het aangeva ren toestel verliet dit door middel van de schietstoel; hij kwam heel huids op de grond. Het vliegtuig stortte neer bij de schorren en brandde uit. De leerling-vlieger sprong niet. Hij kwam met zijn toestel terecht in de schorren tussen Rilland- Lath en de haven van Woens drecht. Het toestel explodeerde, de leerling-vlieger kwam om het leven. De omgekomen vlieger was de 21-jarige sergeant-leerling-viieger W. van Deutekom uit Soest. Hij was ongehuwd. De p.iloot van het andere toestel, die behouden de grond heeft bereikt, was de kapi tein-vlieger P. Krikken uit Hoo- gerheide. Deze is 29 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. de landbouwhogeschool te Wage- ningen. Als student was hij ac tief in het verenigingsleven, o.a. in de vrijzinnig democratische jongeren organisatie. In de jaren 1938/1939 bezocht hij de school voor reserve-officieren onbere den artillerie te Utrecht. In sep tember 1940 behaalde hij aan de landbouwhogeschool het diplo ma landbouwkundig ingenieur economische richting In 1941 huwde de heer Vonde ling met mr Antonia Agnes van 't Hof. De heer er mevr. Vonde ling hebben drie kinderen. Van 19401945 was dr Vonde ling landbouwkundige bij de pro vinciale dienst van Friesland (toegevoegd aan de commissie Noordoostpolder). In de oorlogs tijd en vlak daarna was hij als journalist werkzaam in de groep „Je Maintiendrai". Hij was mede oprichter en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Volksbewe ging. Sinds 1945 is de heer Vondeling directeur van de „Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding" te Leeuwarden, een accountants, en belastingadvieskantoor. Na de Kamerverkiezingen van 1946 Frankrijk vraagt uitlevering van Joanovici Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van Frankrijk een verzoek ontvan gen om uitlevering van Joseph Joanovici, de schroothandelaar van Roemeense afkomst die onlangs tegen de wens van de Franse autoriteiten naar Israël is uitgeweken. Een woordvoer der van het Israëlische ministe rie verklaarde, dat. men alle aandacht aan het verzoek za! besteden, hoewel er tussen Frankrijk en Israël geen uitle veringsbedrag bestaat. Joanovici heeft tijdens de tweede wereldoorlog in Frank rijk een dubbele rol gespeeld. Enerzijds verdiende hij enorme bedragen door de levering van oude metalen aan de Duitsers, anderzijds deed hij een deel van zijn verdiensten aan de Franse verzetsbeweging toeko men. Wegens het eerste feit heeft hij enkele jaren in een Franse gevangenis doorge bracht. Daarna werd hem de stad Mende in het departement Lozere als gedwongen woon plaats aangewezen. Vandaar verdween Joanovici enige tijd geleden. deed hij op 25 juli zijn intrede in het parlement als lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, waar hij zich vele jaren specialiseerde in agrari sche zaken. Voorts verwierf hij als publicist en radiospreker be kendheid. In 1948 promoveerde de heer Vondeling aan de landbouwhoge school op een proefschrift „De Bedrijfsvergelijking in de Land bouw" (een economisch-statisti- sche studie). Hij is lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, voorzitter van de stichting „Frie se pers" (Leeuwarder Courant en Friese Koerier), lid van de Zuiderzeeraad, voorzitter van de Vereniging van landbouwboek- houdbureaus en bestuurslid van de Nederlandse verbruikscoöpe raties. VERRUIMING GOEDKEURIN GS- BELEID VOOR BOUWWERKEN TOT 100.000 Voor bouwwerken met een bouwsom tot honderdduizend gul den, waarvoor een aanvraag om rüksgoedkeuring is ingediend, zal deze rijksgoedkeuring onbeperkt worden verleend. Eerst zullen die plannen worden goedgekeurd, die binnen een maand na het verkrij gen van de rijksgoedkeuring in uitvoering kunnen worden geno men. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft hiertoe besloten in verband met de stijging van de werkloosheid in de laatste maanden in verschil lende delen van het land. Vooral de kleinere werken, al dus het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, lenen zich bij uitstek voor deze verrui ming van het goedkeuringsbeleid, omdat dit werken over het alge meen snel tot uitvoering kunnen komen en verhoudingsgewijs veel arbeidskrachten vergen. Bovendien zullen deze kleinere werken de bouwcapaciteit niet langdurig binden. De mogelijkhe den voor de particuliere woning bouw zullen dus bij enig herstel van de kapitaalvoorziening door de thans goed te keuren werken niet langdurig geblokkeerd zijn. Do Indonesische goud- en de viezenreserves hebben de afge lopen week een nieuw laagte record bereikt. Zij bedroegen blijkens de jongste weekbalans van de Bank Indonesië 11.46 pro cent van het geld in omloop en andere opeisbare verplichtingen. De week daarvoor was het dek kingspercentage 11.77 proeent. In de afgelopen week steeg de gekiomloop met 116 miljoen, ter wijl de voorschotten aan de rege ring met 207 miljoen rupiah toe namen. Op het ogenblik bedraagt de goudprijs in Djakarta 72 rupiah per gram. Op de zwarte markt zijn de koersen voor buitenlandse valuta gestegen. De Amerikaanse dollar, die officieel 11.40 rupiah noteert en ongeveer 29 rupiah bij aan koop tegen exportcertificaten, zo als wettelijk voorgeschreven is, noteerde deze week op de zwarte markt 49.50 rupiah. De Neder landse gulden deed 15 rupiah, tegen een maand geleden 10 ru piah. De officiële notering voor de gulden is 3 rupiah. en onge veer 7.80 met inbegrip van de ex portcertificaten. 1957. In het tweede kwartaal werd de geregistreerde arbeids reserve hoger dan in de overeen komstige maanden van 1956. Het aanbod van werkzoekenden ver toonde een stijgende lijn en het aantal aanvragen daalde. In juli 1957 werd deze ontspanning op de arbeidsmarkt nog sterker door de beperking der bestedin gen. In het najaar van 1957 werd de ontspanning nog groter. In december waren er 110.000 werk loze mannen en vrouwen, een cij fer, dat men in jaren niet heeft gekend. Nu wordt dit cijfer beïnvloed door de wintertop, die zich in de werkloosheid voordoet. Door deze seizoenschommelingen is zo werd toegelicht een correctie nodig. Eigenlijk zou men kunnen stellen, dat eind december het aantal werkloze mannen 76.000 bedroeg en dat der vrouwen 4.000, in totaal dus 80.000. Eind 1953 vertoonde een zelfde cijfer. In de bouwnijverheid en de metaalindustrie welke bedrijfs takken de bestedingsbeperking' het meest voelden, was de werk loosheid het grootst met resp. 7.500 en 1.400 man. Overigens is er minder bedrijvigheid in alle sectoren van het bedrijfsleven. Dit behoeft niet te betekenen, zo werd ter persconferentie ver klaard, dat er iets ernstigs aan de hand is. Wanneer het niveau terugloopt is dat geen reden tot zorg. De verminderde bedrijvig heid geeft aanleiding tot ontsla gen en de laatste tijd is er door een complex van oorzaken voor al ook in de confectie- en de tex tielindustrie een vermindering van bedrijvigheid te zien. Opgemerkt werd, dat 1956 een topjaar voor aankopen is geweest, speciaal op het gebied van kleding en automobielen. In 1957 is er tengevolge van de zachte winter weinig winter- kleding gekocht en men is in deze sector voorzichtiger ge weest in het aanhouden van voorraden en het doen van be stellingen. WERKTIJDVERKOR TINGEN Naast ontslagen komen thans ook verkortingen van werktijd voor. De laatste drie maanden is deze zaak in een acuut stadium gekomen. In september zijn ver gunningen verleend, waardoor 60.000 uren korter gewerkt werd. Omgerekend komt dat neer op werkloosheid van een paar hon derd man, hetgeen zoals ter con ferentie werd verklaard, feite lijk niets betekent. In oktober steeg dat getal tot 90.000 uren, hetgeen nog niet bezwaarlijk werd geacht. In november werd 420.000 arbeidsuren korter ge werkt en in december globaal 830.000 uren, door mannen en vrouwen, resp. en afgerond 500.000 en 300.000 uren. Dat be tekent, dat 12.500 mannen en 7.300 vrouwen korter werkten. Bij het verlenen, van vergun ning voor verkorting van de ar beidstijd wordt er van uitgegaan, dat de werkgever zelf een be paald risico behoort te dragen als seizoenwisseling. Als er ab normaal bedrijfsrisico optreedt, b.v. sluiting van de grenzen door een ander land, dan kan de ar beidsinspectie verzocht worden verkorting van arbeidstijd toe te staan. overwer k verg u n - ningen Wat het verlenen van over- werkvergunningen aangaat is in de afgelopen jaren een ruim be leid gevoerd, zo werd ter pers conferentie gezegd. Het over werk is sterk aan het verminde ren. Voor september, oktober, november en december golden de vergunningen resp. 900.000. 870.000, 650.000 en 550.000 uren. Men heeft ten departemente sterk de indruk, dat dit cijfer nog vertier gaat teruglopen. Getracht wordt de werkloos heid op te vangen door het schep pen van aanvullende werkgele genheid. In de noordelijke provin cies is het tekort aan dergelijke werkgelegenheid het grootst. In de winter kan men de werkloos heid zo niet altijd opvangen. In 1957 kon men voor het gehele land 73 van het aanbod van arbeidskrachten opvangen door aanvullend werk. De hoofdambtenaren, die de inlichtingen verstrekten waar aan het bovenstaande is ont leend, gaven als hun oordeel te kennen, dat de werkloosheid binnen de huidige grenzen redelijk is. De vakcentralen wenden zich tot de ministerraad over de toenemende werkloosheid De besturen van de samenwer kende vakcentralen (N.Y.V., 'K.A.B en C.N.V.) hebben per te- legTam aan de ministerraad kon nis gegeven, dat ze zich in hun gisteren gehouden bestuursver gaderingen hebben bezig gebon den met de toenemende werk loosheid. In afwachting van nader ever- leg over de te voeren v.erk ge legenlieidspolitiek in het alge meen, dringen rij er bij de raad van ministers op aan, op korte termijn os-er te gaan tot hot uit voeren van meer openbare wer ken in de gebieden waar de stij ging van de werkloosheid het grootst is. 1 in Dc buien, die maandagochtend het zuiden van het land nog hier en daar voorkwamen, stier ven snel uit, doordat de lucht drukstijgingen boven geheel W.- Europa en Scandinavië zó groot waren, dat dé stabiliteit van de lucht snel toenam. Boven Scandi navië kwam zelfs een afzonder lijk hogedrdte ebied tot ontwik keling, waarvan de luchtdruk in het centrum in de avond tot bijna 1030 mb was opgelopen. In ver band hiermee werden de winden boven ons land noordoostelijk, waardoor zeer vochtige lucht met uitgebreide mistgebieden ons land binnenstroomde. In Gronin gen, waar de mist reeds vroeg op de dag aankwam, liep de tempe ratuur niet hóger op dan 3 gra den. Elders in het land kwamen lange tijd opklaringen voor, zodat het kwik daar tot 6 a 8 graden kon stijgen. WOENSDAG 15 JANUARI. Het ziet er naar uit dat de in vloed van het hogedrukgebied hier nog toenemen zal, waardoor het komende etmaal overwegend droog weer verwacht moet wor den. Plaatselijk zal vandaag mist voorkomen, die hier en daar de gehele dag kan blijven hangen. De temperatuur zal in zo'n geval slechts weinig boven het vries punt komen. In gebieden waar opklaringen voorkomen kan de middagtempera tuur iets hoger worden. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.41 10.16 10.56 11.06 n.m. 10.34 11.09 11.49 11.59 menu van de dag tó tajtte BLIKGROENTEN klaar op tafel in 4 minuten ZON MAAN op onder op onder Jan 14 8.43 16.56 3.13 12.41 15 8.42 16.57 4.23 13.22 16 8.41 16.59 5.27 14.09 17 8.40 17.00 6.23 15.04 medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond. Plaatselijk mist. Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking en slechts enkele ver spreide opklaringen. Lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Overwegend zwakke wind tus sen noord en oost.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1