Eisenhower antwoordt Boelganin Huisvesting en hulpver lening gerepatrieerden Nederlandse zeesleper „Ebro" ging onder in de golven Brief van Boelganin aan Dr. Drees Weeroverzicht Hani®5 Vordering Nederlandse instantiehuizen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Bereid de Russische leiders ie ontmoeten salons j'obènt" Bemanning gered handen fiankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N'S 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f2, per week 18 cent Losse nrs 9 ct. DE VRIJ MAANDAG 13 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4267 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties I gé*- hanclelsadver- tenties): 5 regels ƒ1,- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, nf- Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer President Elsenhower heeft zondag geantwoord op de brief van de Russische premier Boel ganin, waarin deze een topcon ferentie van Oost en West voor stelde. Eisenhower zegt, dat hij bereid is de Russische leiders te ont moeten, maar dat het noodzake lijk is dat de moeilijke materie eerst wordt behandeld langs di plomatieke weg en door de mi nisters van Buitenlandse Zaken. Nederland erkent Indonesi sche verklaring omtrent territoriale wateren niet. De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta heeft in opdracht van de Nederlandse regering een nota overhandigd aan het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken betreffende de In donesische verklaring over terri toriale wateren rond de Indonesi sehe archipel. In deze nota wordt medege deeld dat de Indonesische maat regel in strijd is met de regelen van het volkenrecht betreffende de vrijheid van de zee en de ma ximale omvang van territoriale binnenwateren. Voorts wordt medegedeeld dat tie Nederlandse regering deze eenzijdige maatregel niet kan er kennen en niet beschouwt als bin dend voor Nederlandse onderda nen, schepen on vliegtuigen. Lloyd vóórstander van Ministersconferentie over ontwapening. Selwyn Lloyd, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in zijn kiesdistrict Ellesmere Pnrt uitgesproken voor het hou den van een korte conferentie van ministers van Buitenlandse Za- kan inel de Russen over ontwape ning, als een eerste stap tot „gro- te dingen". Overeenstemming tussen Oost en West over een bepaald punt zou z.i. van grotere psychologi sche waarde zijn en de weg ba nen voor verdere toenadering. Een topconferentie van rege ringsleiders zou daarentegen als zij geheel mislukt, meer kwaad aan goed doen. Minister Lloyd gaf als zijn oor deel te kennen, dat men tot een betere verstandhouding tussen Oost en West kan komen. ais men poogt contacten met de Rus sen door middel van toerisme en het uitwisselen van studenten geleerden en kunstenaars uft- breidt en naar een uitbreiding sfrceft. handelsbetrekkingen De president zegt dat hij op deze voorwaarde met een topcon ferentie akkoord gaat, maar al leen indien ook de leiders van andere landen, die erkende ver antwoordelijkheden hebben wat betreft de te bespreken onder werpen, die conferentie kunnen bijwonen. (Het Russische voor stel tot een conferentie van al leen het Russische en het Ameri kaanse staatshoofd is daarmee dus verworpen.) Eisenhowers brief is het ant woord op de brief die Boelganin op 10 december aan alle leden van de VerenigdeNaties heeft ge richt. De Amerikaanse president stelt voor, dat de positie van de Oost- europese landen wordt bespro ken; dat er een verbod komt op „de thans onbeperkte produktie van kernwapens" en dat de proe ven met kernwapens niet voor twee of drie jaar, maar voor on bepaalde tijd worden gestaakt. De president zei dat de be staande wapenvoorraden ook kunnen worden verminderd door ze op controleerbare wijze voor vreedzame doeleinden te gaan gebruiken. „Daar onze voorraden ongetwijfeld groter zijn dan de uwe, zouden wij een grotere hoe veelheid kunnen overhevelen", zei hij. dat er stappen worden gedaan om te beginnen met de gecontro leerde en progressieve vermin dering van conventionele bewa pening en troepensterkten; dat er begonnen wordt met luchtin- spectie als waarborg tegen de mogelijkheid van een plofselihge aanval. De president zegt dat verifica tie de hoofdzaak is bij al deze dingen. Dit hadden de Verenigde Naties als eerste stap voorge steld. „Daarom diing ik er op aan. dat deze eerste stap gezet wordt", aldus president Eisen hower. Zijn eigen voorstellen en die van Boelganin dienden op een eventuele ontmoeting tussen Oost en West te worden bespro ken, nadat het nodige „grond werk" was verricht. De Russische leiders kunnen volgens Eisenhowers brief door blijk te geven van een oprecht verlangen deze basisproblemen op te lossen, de onmisbare bijdra ge leveren tot het verwijderen van de belemmeringen, die de vriendschappelijke betrekkingen en 'het vreedzame streven waar de wereld op wacht, in de weg staan. Eisenhower verdeelt de brief van Boelganin in drie hoofdpun ten, nl. de behoefte aan vrede, de bewering dat de vrede in ge vaar wordt gebracht door de col lectieve defensiemaatregelen van het Westen en de voorstellen van de Russische premier. Op het eerste punt antwoordt de Amerikaanse president, dat Amerika een aanvalsoorlog niet alleen als weerzinwekkend be schouwt, maar ook als ondoel matig en onmogelijk. In antwoord op het tweede punt geeft de president „twee Het hoofd van de Nederlandse diplomatieke missie in Djakar ta, de heer H. Hasselman, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan het hoofd van het directoraat Europa van het Indonesische mi. materie van Buitenlandse Zaken, Lapian, om uitdrukking te geven aan bezorgdheid over de inhoud van een brief, welke vele Neder landse bedrijven kortgeleden 1 an de plaatselijke militair com mandant van Djakarta hebben ontvangen. In deze brief werd, onder ver wijzing naar een aantal besluiten van de militaire commandant, aan de betrokken firma's ver zocht om „onmiddellijk" een aan tal.woningen over te dragen aan i net dagelijks commando van zijn dlen einde moesten alle w!ra Vai3 deze woonhuizen k arden ingeleverd. IFNI I Het Spaanse gebied van Ifni I ^n de Sahara, waar eind vorig Jaar Marokkaanse opstandelin gen en Spaanse troepen slaags raakten, zal gereorganiseerd en onder gouverneurs-generaal ge steld worden, aldus is te Madrid bekendgemaakt. Generaal Zamalloa is benoemd tot gouverneur voor Ifni en ge neraal Vazquez voor de Sahara provincie. In een nota, welke bij de brief was gevoegd, werd verklaard dat indien de in de brief genoem de woningen nog mochten zijn bewoond, de bewoners naar an dere accomodatie dienden te wor den overgebracht. De woordvoerder van de Ne derlandse diplomatieke verte genwoordiging verklaarde, dat in vele gevallen de verlangde overdracht betrekking had op meer dan vijftig procent en dan het beste deel van het totale aantal huizen, waarover de Nederlandse firma's de be schikking hadden. In praktisch al deze instantiehuizen zijn Ne derlandse gezinnen gehuisvest. Een ieder, die op de hoogte is van de buitengewoon moeilijke huisvestingsproblemen in Dja karta, zal beseffen wat deze maatregel van de militaire auto riteiten zal betekenen voor de Nederlandse gezinnen, die zich toch al voor zo talloze problemen in Indonesië zien gesteld. De Nederlandse woordvoerder voegde hieraan toe, dat op de dag waarop de brief van de mili taire commandant van Djakarta werd ontvangen, een Nederlan der bij zijn thuiskomst de erva ring opdeed, dat zijn huis al „overgenomen" was. Hij kreeg niet eens toestemming naar bin nen te gaan om zijn persoonlijke eigendommen weg te halen. plechtige en categorische verze keringen", t.w.: 1. De Verenigde Staten zullen nooit steun verlenen aan een aanvalshandeling van een collectieve verdedigingsorga nisatie of een lid daarvan. 2. De Verenigde Staten zijn steeds bereid te streven naar doeltreffende collectieve be veiligingsmaatregelen in het kader van de Verenigde Na ties ter vervanging van re gionale verdragen. De perschef van het Witte Huis verklaarde in antwoord op vragen, dat de brief van de pre sident kan worden beschouwd zowel als 'het antwoord op Boel- ganins brief van 10 december als op zijn tweede brief, die vorige week donderdag is ontvangen. Het was evenwel mogelijk, dat de president nog een brief zou ver zenden. étkapptrmtf Itet oport» cocW nrarb 16 hrwimijdroat 9 Untuzm I kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" DE OPVOLGING VAN MINISTER MANSHOLT. Namens de landelijke vereni ging voor bedrijfvrijheid in de lanbouw (B. v. L.) hebben de he ren H. Koekoek en G. W. Voort man, resp. voorzitter en secre taris van de vereniging, de mi- nister-president verzocht er bij de voordracht van een opvolger voor minister Mansholt rekening mede te willen houden, clat de grote meerderheid van de boe renstand niet-socialistisch ge oriënteerd is. De minister van Maatschappe lijk Werk heeft de medewerking van de gemeentebesturen inge roepen voor de hulpverlening aan gerepatrieerden, die niet of on voldoende in hun levensonder houd kunnen voorzien, of voor wier huisvesting een oplossing moet worden gevonden door over brenging op vrijwillige basis bij particulieren en door het benut ten van kleinere beroepspensions. De regeling hulpverlening ge repatrieerden is in dier voege ge wijzigd, dat gerepatrieerden, die ten gevolge van de jongste ge beurtenissen in Indonesië naar Nederland zijn gekomen of na hun verlof niet naar Indonesië kunnen terugkeren indien noodzakelijk op grond van de ze regeling kunnen worden ge holpen. Wat de tijdelijke huisvesting bij particulieren en in kleinere be roepspensions betreft, is voor zien, dat degenen die een gerepa trieerd gezin huisvesten en voe den, daarvoor van het gemeente bestuur desgewenst een vergoe ding kunnen ontvangen overeen komstig de plaatselijke geldende prijs tot een maximum van 3,50 per persoon per dag (met inacht neming van de eventuele aan schaffingen voor rekening van de gerepatrieerde). Voor kleinere bsroepspensions bedraagt dit maximum 4. De bijdrage van de op.deze wijze gc huisveste gerepatrieerden in de kosten van hun huisvesting en voeding is vastgesteld op 60 '/r van het gezinsinkomen (met af trek van verwervingskosten) en met ais maximum de door de ge meente te betalen vergoeding. Bij de berekening van het netto loon van gezinsleden (derhalve niet van het gezinshoofd of de kost winner) een bedrag van 10 per week of 45 per maand voor elk dezer gezinsleden vrijgelaten. De bijdrage zal steeds zó wor den berekend, dat de gerepatri eerde in elk geval de beschikking behoudt over een bedrag gelijk aan het maximum zakgeldbedrag krachtens de regeling hulpver lening gerepatrieerden, verhoogd met de premies voor ziekenfonds en aanvullende verzekering. Wel zullen degenen, die over vermogen beschikken, tot het vol le bedrag van de door de gemeen te betaalde vergoeding moeten bijdragen. Hierbij wordt echter een bedrag van 5000 buiten be schouwing gelaten voor een ge zin van 2 personen, vermeerderd met 1000 voor eik minderjarig gezinslid. Voor alleenstaanden blijft een bedrag van 3000 buiten beschou wing. Van de bijdrage uit vermogen kan vrijstelling worden verleend, indien kan worden aangetoond, dat het vermogen moet worden bestemd voor de opvoeding van kinderen of voor de verzekering te gelegener tijd van de econo mische zelfstandigheid van zich zelf of de kinderen. De gerepatrieerden zijn gehou den eventuele aanspraken op sa laris, wachtgeld, pensioen, uitke ringen ineens, enz. geldend te maken. Bij tijdelijke afwezigheid wordt 2,50 per persoon per dag op de vergoeding in mindering ge bracht 1,25 voor de kleinere beroepspensions) en kan aan de gerepatrieerden 1,25 worden toegekend, tenzij deze die dagen elders ten laste van de over heid wordt gehuisvest en ge voed. Aan de bij particulieren of in kleinere beroepspensions onder gebrachte gerepatrieerden kan, indien zij geen inkomsten hebben, volgens de regeling hulpverle ning gerepatrieerden zakgeid worden verstrekt en de zieken fondspremie vergoed. Tenslotte kan, ingeval van huis vesting bij derden, zonodig een voorschot worden verleend voor de aanschaf van beddegoed e.d. Dit voorschot komt in mindering op het te zijner tijd aan de ge repatrieerde te verlenen meubel voorschot. De sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co is zaterdag avond tijdens noordwester storm op de Banjaard, een zandbank ten westen van Schouwen en Duiveland, ge strand en vergaan. De negentien opvarenden konden, nadat zij enige ang stige uren hadden doorge maakt, door de reddingboot „Blankenheim" uit Veere worden gered. De „Ebro", die 250 ton meet, was zaterdagochtend in Vlissin- gen binnengelopen om te schui len voor de storm. De boot was onder commando van de 32-jari ge kapitein J. Bruins, met een bergingsvaartuig op weg naar Engeland. Toen zaterdagavond echter de „Lindekerk" van de V. N. S. ter hoogte van het Brouwershavense Gat in moeilijkheden kwam en niet meer kon manoeuvreren, voer de „Ebro" uit om assistentie te verlenen. De „Scaldis", die anders voor dit werk in Vlissingen gereed ligt, was reeds uitgevaren om in het Kanaal hulp te verlenen aan de 12107 ton metende Neder landse tanker „Krebsia". Bij de poging om de „Linde- kerk" te bereiken is de „Ebro" om half negen op de Banjaard gestrand. Zware grondzeeën maakten in enkele minuten tijds van deze zeesleper een wrak. De eerste zware grondzee die over sloeg nam. een sloep, de halve brug en alle trossen mee. Van de brug werd alarm geslagen, waarop allen die onder in het schip vertoefden naar boven snelden. Zij bereikten op het nippertje de ten dele weggeslagen brug waar zij zich aan elkaar vast klampten of steun zochten aan het stuurrad. De kapitein en de stuurman gingen naar de kaartenkamer, waar zij uit de ramen vuurpijlen afschoten. Telegrafist J. de Bes uit Noordwijk zat vanaf de stran ding om half negen tot aan de redding om kwart vóór elf aan zijn radio. In de machinekamer waren de eerste machinist C. Snoey en de 63-jarige tweede machinist D. Kromhout, de oudste opvarende, bezig. Zij doofden de vuren, waarna zij zich nog ternauwer nood met de olieman A. de Waal in veiligheid konden brengen. Om de brug te bereiken moes ten zij door de walengang, een overdekte gang tussen de hutten en de zijwand, waar het water reeds tot borsthoogte stond. Op de kapotte brug heeft de bemanning enige angstige uren Zaterdagmiddag heeft de Rus sische ambassadeur in Nederland een schrijven overhandigd van ie Russische premier Boelganin aan de Nederlandse minister-pre sident dr W. Drees. Boelganin schrijft o.m., dat de grote bezorgdheid van de Sowjet- regering voor het lot van de vre de hem ertoe gebracht heeft, zich opnieuw met een schrijven tot dr Drees te richten. De ontstane internationale toestand eist ener gieke stappen van de zijde van alle staten om de internationale spanning te verminderen en de dreiging van een nieuwe oorlog weg te nemen, aldus de Russi sche premier. Boelganin schrijft voorts het op treden van de staatslieden op de zitting van de Navo-raad in Pa rijs, die zich voor onderhandelin gen op hoog niveau hebben uit gesproken, toe te juichen, omdat dit naar de mening van de Russi sche regering de enige mogelijke weg voor de volken is om hun toekomst veilig te stellen. De Russische premier merkt op dat het vredelievende Nederland se volk steeds krachtiger eist dat een einde wordt gemaakt aan de „koude oorlog" en dat de oorlogs propaganda en de bewapenings wedloop worden gestaakt. Dit vindt zijn uitdrukking in een reeks verklaringen van de kant van vertegenwoordigers van verschillende organisaties in Ne derland. In openbare kringen in Nederland stelt men terecht de vraag, waarom er geen onder handelingen worden gevoerd, in dien geen der partijen oorlog wenst. De werkers van de Sowjet-Unie hebben met voldoening verno men, dat een van de invloedrijk ste partijen in Nederland de Partij van de Arbeid zich vóór het verbod van proeven met atoomwapens heeft uitgesproken, aldus Boelganin. Om te bewijzen, dat de voorstel len, die de Russische regering bij herhaling aan de Westelijke mo gendheden heeft gedaan ter ont spanning van de betrekkingen tussen de staten, geen propagan da zijn in de slechte zin van het woord, maar propaganda voor de vrede, somt premier Boelga nin een reeks maatregelen op die de Sowjet-Unie genomen heeft, waaronder het jongste besluit om haar strijdkrachten opnieuw met 300.000 man te verminderen. De Sowjet-premier is van oor deel. dat men voor de keus staat; óf de regeringsleiders zetten zich Radio-actieve sneeuw in Japan. Volgens de Japanse weerkundi ge raad in Tokio is er vrijdag in Noord-Japan sterk radio-actieve sneeuw en regen gevallen. Matsoegoe Oto. leider van de afdeling observatie, zei dat dit wijst op een kernexplosie van omstreeks 6 januari jj.l-, maar hij weigerde te zeggen waar deze had plaatsgevonden. aan één tafel en geven de wegen aan voor het verminderen van de internationale spanning, óf het gevaar van een atoomoorlog neemt steeds meer toe met alle gevolgen van dien. Boelganin stelt vervolgens, zo als reeds gemeld is, voor, in de komende twee of drie maanden een conferentie van staatslieden op het hoogste niveau te houden, waaraan de leiders van landen deel zouden kunnen nemen, die aangesloten zijn bij de NaVo on het Verdrag van Warschau. Ook een conferentie van rege ringshoofden van slechts enkele van deze landen acht hij aan vaardbaar, doch geen conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken. Deelneming aan de topconfe rentie van staten als India, Af ghanistan, Egypte, Zuid-Slavië, Zweden en Oostenrijk „die zich vóórstanders hebben getoond van een vreedzaam naast-elkaar- bestaan van de staten en hun toe gewijdheid aan de zaak van de vrede hebben bewezen" zou naar de mening van de Sowjet-rege- ring van positieve betekenis zijn. Op de topconferentie zouden o.m. het sluiten van een niet- aanvalsverdrag tussen de deel nemers van het Noordatlantisch Pact en het Verdrag van War- shau en het (Poolse) voorstel voor de instelling van een zóne zonder atoomwapens in het cen trale deel van Europa behandeld dienen te worden. Dit voorstel heeft volgens Boel ganin in vele Europese landen brede weerklank gevonden, o.a. j in Nederland. Daarvan getuigt, aldus Boelganin, de onlangs ge publiceerde verklaring van de lei- ding van het „sociaal-democra tisch centrum" van de Partij van de Arbeid in Nederland, dat dezer dagen een speciale oproep heeft uitgegeven, waarin de gro te ongerustheid tot uitdrukking werd gebracht in verband met de plannen van de Nederlandse regering om in het land Ameri kaanse bases voor kern- en ra ketwapens in te richten. Wanneer er besloten wordt tot een bespreking tussen Oost en West, zouden daarbij na de me ning van de Sowjet-regering geen vraagstukken behandeld die nen te worden waarvan van te voren vast staat, dat overeenstem ming hierover niet mogelijk is, maar vraagstukken waarover men op wederzijds aanvaardbare basis een akkoord kan bereiken. Boelganin zegt de mogelijkheid, dat de verdere uitwerking en concretisering van de op de top conferentie genomen besluiten aan de ministers van Buitenland se Zaken wordt overgelaten, niet uit te sluiten. De Sowjet-regering. aldus Boel ganin, is van oordeel, dat het mo gelijk en noodzakelijk is, de ac tuele internationale vraagstuk ken geleidelijk tot oplossing te brengen. Zelfs gedeeltelijke over eenkomsten over de belangrijk ste internationale vraagstukken van grote betekenis zouden zijn voor het zuiveren van de inter nationale sfeer en voor het ver sterken van het vertrouwen tus sen de landen. 3oelganin zegt verder dat de Sowjet-Unie het vruchteloos vindt, deel te nemen aan het werk van de ontwapeningscom missie zoals die in de laatste zit ting van de algemene vergade ring der Verenigde Naties is ge vormd. De Sowjet-Unie stelt voor een ontwapeningscommissie te vormen waartoe alle leden-staten van de V. N. behoren, omdat zij van mening is, dat geen enkele staat afzijdig mag blijven bij de oplossing van een zo belangrijk vraagstuk als de ontwapening. Boelganin zegt tenslotte nog, dat de Amerikaanse militaire eri politieke leiders, die kernwapens an raketten in Europese landen willen opslaan blijkbaar uitgaan van de gedachte, dat in geval van het uitbreken van een oor log de voornaamste vergeldings slag met toepassing van kernwa pens in de eerste plaats gericht zal zijn tegen de Westeuropese landen waar atoomwapens zijn opgeslagen. Deze veronderstelling, waar hij thans niet op. ingaat, mist vol gens Boelganin elke grond. Hij legt er evenwel de nadruk op, dat degene die zijn toestemming geeft tot het aanleggen van ra ketbases een grote verantwoor delijkheid op zich laadt voor het lot van zijn Volk. Aan de brief van Boelganin is een bijlage toegevoegd met de reeds bekende „voorstellen van de Sowjet-regering inzake de vermindering van de internatio nale spanning". doorgemaakt. Dat er hulp onder weg was wist men, omdat o.a. de kustwacht van Westkapeile de vuurpijlen had beantwoord. De reddingboot „Maria Corne lia Blankenheim" uit Veere voer om kwart vóór negen uit onder commando van schipper J. Min- neboo. Omstreeks half elf bereik te de reddingboot het wrak. Aan weerszijden van de „Ebro" stonden zware grondzeeën en de reddingboot werd tot viermaal toe tegen de sleepboot aangesla gen. Elke keer sprongen echter bemanningsleden over in het vangnet van de „Blankenheim" en na de vierde maal waren alle negentien in veiligheid. De tweede machinist kwam echter na een sprong van zeven meter naast het valnet terecht, waardoor hij zijn middelvoets- beenderen brak. Kok M. Slijp uit Maastricht liep verwondingen aan beide benen op. Deze twee zijn direct na aankomst in Veere. met een derde opvarende die door glasscherven aan het hoofd was gewond, naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. Inmiddels waren ook uitgeva ren de reddingboot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens en de „Koningin Wilhelmina" uit Stel lendam. Hun assistentie is echter niet nodig geweest, evenmin .ais die van andere schepen in de buurt. De „Lindekerk", waar het uit eindelijk om begonnen was. is er zaterdagavond in geslaagd veilig voor de kust van Schouwen voor anker te gaan. De sleepboot „Hudson" heeft zondagmiddag de „Lindekerk" veilig de haven van Vlissingen binnengebracht. Zodra de schipbreukelingen weer vaste wal onder de voeten hadden, konden zij in een café wat op verhaal komen. Daar kre gen zij ook droge kleren. De jongste van hen, de 15-jarige koksmaat C. van Ewijk uit Loos- duinen, die woensdag aan boord was gekomen voor zijn eerste reis, was toen al gauw over zijn angst heen en zei, dat hij toch naar zee gaat. Later zijn de geredden overge bracht naar hotel Dekker in Vlis singen, vanwaar zij zondag naar Maassluis zijn teruggekeerd. De „Ebro", een zeesleepboot van 800 pk en gebouwd in 1931, heeft een roemrijke staat van dienst achter de rug. Het eerste belangrijke karwei in datzelfde jaar was toevallig ook op de Banjaard, toen de „Baron Ga- riogh" er in nood verkeerde. Al les liep toen goed van stapel en het in nood verkerende schin kon veilig worden binnengebracht. In 1937 behaalde de „Ebro" de blauwe wimpel voor de meeste sleepmijien van het jaar, nl. 16.308. Gedurende de tweede wereld oorlog, vijf jaar lang, heeft de „Ebro" dienst gedaan op c'e En gelse kust en er heel wat door torpedo's getroffen geallieerde schepen binnengebracht. Na de orlog werd zij van stoomschip omgebouwd tot mo torschip. Men zal zich voorts nog herinneren, dat ze in april 1956 onder uiterst moeilijke omstan digheden op de Atlantische Oceaan het m.s. „Tilapa" naar veilige haven heeft gesleept. Het vorige jaar maakte de sleepboot nog een reis van 10032 zeemijlen rond Kaap de Goede Hoop van Gravesend naar Mom- bassa. In 1957 legde de „Ebro" een af stand af van in totaal 18.238 zee mijlen. Voer de Deense kust lag zon-1 le lucht aangevoerd waarin voor dag een depressie die boven de Noordzee en aan onze kust ster ke noordwestelijke winden ver oorzaakte. Met deze stroming werd tamelijk koude en onstabie- ü^sHAMEA C ruw of schraal HAMEA GELEilHEIH] DINSDAG 14 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.19 9.10 Terneuzen 8.54 9.45 Hansweert 9.34 10.25 Walsoorden 9.44 10.35 ZON MAAN op onder op onder Jan. 13 8.44 16.54 1.59 12.07 14 8.43 16.56 3.13 12.41 15 8.42 16.57 4.23 13.22 16 8.41 16.59 5.27 14.09 al aan de kust buien voorkwa men. Deze gingen hier en daar met hagel en natte sneeuw ge paard. De depressie nam echter in de loop van zondag snel in beteke nis af. terwijl tegelijkertijd een rug van hoge druk die boven de Britse eilanden aanwezig is zijn invloed naar de Noordzee uit breidde. In verband hiermee moet worden verwacht dat de wind bij ons vandaag matig tot zwak zal zijn. Terwijl de buienac tiviteit vooral later flink afge nomen zal zijn. Hiermee samen hangend zullen opklaringen voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Opklaringen Opklaringen en nog slechts en kele verspreide regen- of natte sneeuwbuien. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen, dezelfde middagtemperaturen of iets lage re.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1