Uit de Provincie Beursoverziclit GERRIT DE JONGE Binnenlands nieuws TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening AGENDA Officiële publikatie ZONDAGDIENST ARTSEN 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 11 januari 1958 Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL ZEEUWSE CONTACT COMMISSIE VOOR BEDRIJFS LEVEN ONDERWIJS. Het departement Zeeland van de Nederlandse maat, chappi.i voor nijverheid en handel heeft een commissie opgericht, die ten doel heeft het contact te bevorderen tussen het bedrijfs leven en het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs. Ook in andere delen van ons land zijn dergelijke commissies werkzaam, die allen gecoördi neerd worden door de stichting Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs. In de commissie midden Zee land hebben zitting genomen de heren ir A. A. Brevet, A. J. Carpentier G. N. van Ginkel en ir T. Michielsen, namens het bedrijfsleven. C. Abrahamse, H. J. van Alphen, G. Lammers en mr W. G P. Snijders namens het V.H.M.Ó. en ir G. A. Kern- per namens het departement Zeeland van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. De heer Michielsen zal het voorzitterschap waarne men. SCHOONMAAKBEDRIJF VOOR TANKSCHEPEN TE VLISSINGEN. Aan de oostzijde van de buiten haven te Vlissingen is men ge reed gekomen met de bouw en installatie van een nieuw bedrijf. Op een terrein van 275 meter lengte en 80 meter breedte werd gevestigd de N.V. Pam Tanker Cleaning, een bedrijf dat zich zal toeleggen op het schoonmaken van tankschepen. Dit schoon maken is noodzakelijk geworden nu er nieuwe bepalingen zijn ge- VOOR WIE DE KLOK LUIDT.... Twee dieven en drie helers gearresteerd. De diefstal van een oude Friese klok is twee Amsterdammers, die verdacht worden van een reeks grote diefstallen, noodlottig ge worden. Want niet de aangifte der ontvreemding van deze klok door de eigenaar de patroon van één der twee mannen had het uur vgn hun arrestatie ge slagen. Voorts heeft de recherche drie helers van de'gestolen goe deren aangehouden. De buit der diefstallen bedraagt ongeveer 10.000. Alle gearresteerden, die geen onbekenden voor de politie zijn, hebben bekend en zijn voor de officier van justitie geleid. Een aannemer in timmerwer ken uit de Jan Steenstraat deed bij de recherche aangifte van de diefstal van de klok, die in een kist stond opgeslagen in zijn werkplaats. Hij verdacht hier van zijn knecht, de 26-jarige tim merman Th. van H. Bij een on derzoek in zijn woning trof de recherche, die dus wel de klok had horen luiden maar nog niet wist waar de klepel hing, niet de klok maar wel een grote hoeveel heid bevestigingsmateriaal voor televisie-antennes, alsmede in liet dressoir een lap stof aan. Het materiaal bleek afkomstig van een fabrikant uit de St. Willi- brordusstraat, waar een broer van de timmerman, de 32-jarige ongehuwde G. van H. als ma chinebankwerker werkzaam was. De rechercheurs arresteerden toen de broers, die hardnekkig ontkenden het materiaal te heb ben gestolen. De machinebank werker, die met de bezorging van het materiaal bij de klanten van de fabrikant was belast, verklaar de dat hij dit thuis had opgesla gen om het dan vandaar later aan de klanten te bezorgen. Zijn patroon echter achtte het voi strekt onmogelijk, dat zijn knecht zoveel materiaal overdag onge zien uit het bedrijf had kunnen meenemen. Bij het onderzoek kwam echter aan het licht, dat de gebroeders over twee valse sleutels van het bedrijf beschik ten. De bankwerker had op een dag de sleutels uit het jasje van een collega weggenomen, deze ijlings laten namaken, en toen de originele sleutels weer in de zak teruggedaan. In de avonduren gingen de mannen met hun eigen auto naar het magazijn en haalden er ge durende enkele maanden voor een waarde van 5000 5 ƒ60110 aan materiaal weg. De recherche slaagde er in ongeveer de helft hiervan bij twee helers in beslag te nemen. De rest zal wel op de Amsterdamse daken staan. De gevonden lap stof bleek afkom stig te zijn van een inbraak in een kleermakerij in Oost, waar begin december j.l. voor 3000 aan lappen stof, costuums en regenjassen was gestolen. Ook daar was het tweetal op simpele wijze binnengekomen. Enkele dagen voor de inbraak had de timmerman namelijk een nieuw slot op de deur van de kleerma kerij gezet en toen en passant gauw een extra sleutel voor privé gebruik laten maken. Pt mannen reden op een avond mei hun wagen voor en namen de goederen mee. Ook de heler van de textiel kon worden opgespoord en aangehouden. Toen de tim merman eenmaal begonnen was bij zijn verhoor „schoon schip" te maken gaf hij tenslotte ook tot de klók van zijn patroon te heb ben gestolen en verkocht. maakt tegen de vervuiling van zeewater door oliehoudend water. Deze walinstallatie te Vlissingen is de vierde in Nederland. Zij werd opgericht door de Steen kolen Handelsvereniging in sa menwerking met de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en de firma Erhardt Dekkers te Rotterdam. Er werd een bedrag van ongeveer 2 miljoen gulden geïnvesteerd en er is werkgelegenheid ontstaan voor 15 man vast personeel en ongeveer 75 man los personeel Dit laatste, wanneer een tank schip volledig schoongemaakt moet worden. Directeur van het nieuwe bedrijf is de heer K. van Everdingen, die tevens directeur van de Steenkolenhandelsvereni ging te Vlissingen is. Verwacht wordt, dat in het eer ste jaar ongeveer 30 a 40 schepen schoongemaakt zullen worden en dat dit aantal geleidelijk zal stij gen tot vermoedelijk tachtig per jaar. Doordat de tankers leeg zullen zijn en dus geen grote diep gang zullen hebben, is er in de haven geen bezwaar tegen het, behandelen van zeer grote sche pen, bijvoorbeeld tot 80.000 ton. Op het terrein staan vier ronde tanks, waarvan twee bestemd zijn voor het bevatten van totaal 4000 m3 slop. Er is een opslag tank voor 1000 m3 en een kleine tank voor verdere behandeling van olie- en watermengsels. De eigenlijke separator, waarin olie en water gescheiden worden, heeft een capaciteit van 1000 tot 1200 ton vloeistof per uur. Zij werkt volgens 't afroom systeem. TERNEUZEN. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Terneu- zen komt donderdagavond 16 januari in openbare vergadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de verordening, houdende voor schriften betreffende het in ex ploitatie brengen van bouwter reinen. Idem tot verkoop van de schuur van de voormalige hofstede Huyssende Bruijne voor af braak. Idem a. tot vaststelling van het bedrag per leerling voor openbaar l.o. en u.l.o.-onderwijs voor 1958; b. beschikbaar te stel len bedrag per leerling voor bij zonder v.g.l.o. voor 1958. Idem tot vaststelling van het aantal lesuren voor het vakonder wijs aan de openbare u.l.o.-school. Idem tot het aangaan van kas geldleningen. Idem tot wijziging van de ge meente-begroting 1958. IJZENDIJKE. Jaarvergadering „Flandria" In restaurant Lievens hield de Phil-Harmomcaclub „Flandria" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memo reerde voorzitter C. Marteijn de successen in het afgelopen jaar en bracht dank aan de leden v"or' de grote samenwerking en wilskracht waardoor het doel: het verzorgen van een radio-uit zending, kon worden verwezen lijkt. Hij hoopte vooral dat het komende feestjaar, wegens het vijfjarig bestaan, het bestuur op dezelfde prettige samenwerking zal kunnen rekenen. Van de op- brengst van het tuinfeest werd een basaccordeon aangekocht, waardoor de kwaliteit van de muziek nog zal kunnen worden verhoogd. De voorzitter prees de grote activiteit van secretaris Verdegem en penningmeester M. Wijfels. die op bewonderenswaar dige wijze de belangen der ver eniging hebben gediend. De ont vangsten beliepen ƒ2912,46, de uitgaven 2897.99. Tijdens de rondvraag werd er door enkele leden op aangedron gen om de repetities precies op tijd te beginnen. De contributie werd verlaagd tot de symbolische gulden per jaar. Het bestuur zal plannen uitwerken om de viering van het 5-jarig bestaan een feestelijk tintje te geven. Hierna sloot de voorzitter met een dankwoord deze geanimeerde jaarvergade ring. MCMILLAN EN NEHROE. Op een banket in Nieuw-Dellii heeft premier Nehroe van India het voorstel van premier Mac- Millan van Groot-Brittannlë in zake een niet-aanvalsverdrag tus sen het Oosten en Westen toege juicht. Nehroe hoopte dat het mogelijk zal zijn dit voorstel te verwerkelijken. In zijn antwoord zei MacMillan' dat er altijd verschillen in bena dering en nadruk tussen India en Groot-Brittannië moeten zijn over de gebeurtenissen van de dag. Maar hierdoor mag de overeen stemming tussen Groot-Brittan nië en India over de fundamen tele doelstellingen en idealen niet verdoezeld worden, aldus MacMil lan. ZATERDAG 11 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De Chirurg. Concertgebouw. 8 uur: Lie- be, tanz und 1000 schlager. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Heuvels in vlammen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Mijn hart zingt voor juo. ZONDAG 12 JANUARI. TERNEUZEN. Luxor Thea ter 2 uur: Liebe, Tanz und 1000 Schlager; 4,30 en 8 uur De Chirurg. -Concertgebouw 8 uur: Lie be, Tanz und 1000 Schlager. - Westel. Bolwerk 2.45 uur: Voetbalwedstrijd Terneuzen— METO. Café Koevoets 7.15 uur: Prijspieken op groot bord. AXEL. Het Centrum 3.45 uur Heuvels in vlammen; 8 uur; Onder spervuur. SLUISKIL. Hotel „De Kroon" Grote wildkaarting. SAS VAN GENT. Theater Olympia 2H uur Trouwe Ka meraden; 5 en 8 uur: Mijn hart zingt voor jou. BEURZEN VOOR MUZIEK- EN DANSSTUDIE. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen brer.fft ter algemene kennis, dat in 1D58 van rijksweze BKUKZrjIN voor MUZIEKSTUDIE en voor DANSSTUDIE beschikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen. die de Nederlandse nationali teit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vak beoefening willen wijden doch in de onmogelijkheid verkeren de aan die studies verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. Met betrekking tot deze beurzen gelden de volgende bijzonderheden. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht, bv. in verband met de vereiste technische vaardigheid voor het gekozen instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen zal worden gehouden. Zij zuilen alleen voor dit eerste onderzoek worden opgeroepen, indien zij be wijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwa me leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeurig omschreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te veel uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aan leg en een goed muzikaal gehoor. De maatstaf, die aangelegd wordt omtrent muziekkennis, technische ontwikkeling, enz., richt zich naar eik geval afzonderlijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een „erkend" conservatorium of aan een andere mu ziekinstelling ter goedkeuring van dé staatssecretaris. Verder zullen één of meer beurzen beschikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes vol brachte vakstudie in de muziek in het buitenland onder leiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de staatssecretaris. RIJKSBEURZEN VOOR DANSSTUDIE (BALLET). Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat geen beurzen kunnen worden verleend ten behoeve van hen, die de gezelschaps dans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m.b.t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandidaat. Deze normen richten zich naar elk geval afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Leerplichtigen zuilen slechts in zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aan merking kunnen komen. Omtrent het vorenstaande zal de staats secretaris zich door een deskundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te stellen onderzoek naar aanleg en capaciteiten. De keuze van de instelling aan welke men wenst te studeren, behoeft de goedkeuring van de staatssecretaris. Zij, die voor een der bovenbedoelde beurzen in aanmerking wensen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe vóór 1 FEBRUARI 1958 in te zenden aan de afdeling Kunsten, onderafdeling Muziek en Danskunst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Nieuwe Uitleg I, te 's-Gravenhage, met vermelding „Mededinging Rijksbeurs Muziekstudie/Dansstudie 1958". Aanvragen, weike na genoemde datum worden ingezonden, zuilen, behoudens hoge uitzondering, niet in behandeling kunnen worden genomen. - KINDERLIJKJE AANGESPOELD. In het riet aan de oever van de IJssel op het haatland bij Kampen is het ongeklede lijkje aangespoeld van een pasgebo ren jongetje. Een voorlopig on derzoek heeft uitgewezen, dat het lijkje reeds enige weken in het water moet hebben gelegen. Het kind moet tijdens of kort na de geboorte zijn gestorven dood door geweld wordt door de politie niet uitgesloten geacht. Het kind was 56 cm lang. INTERNATIONALE OPLICHTER AANGEHOUDEN. Enige dagen geleden is de Am sterdamse politie erin geslaafd de 30-jarige koopman W. H„ zon der vaste woon- of verblijfplaats, maar volgens zijn paspoort domi cilie hebbende in Zürich, aan te houden. De man. die zich in Rot terdam aen een strafbaar feit zou hebben schuldig gemaakt, is aan de Rotterdamse politie overge geven, die de man op haar beurt weer heeft doorgegeven aan de Haagse politie, omdat deze ook nog een appeltje met hem heeft te schillen. De man, die in Salzburg gebo ren is, heeft in december j.l. in hotel „Statendam" te Rotterdam gelogeerd en is vertrokken zon der ie betalen, een kunstje, dat hij ook in Oostenrijk en Zwitser- •land zou hebben uitgehaald. De Rotterdamse nolitie waar schuwde o.m. de Amsterdamsr- vreemdelingendienst om naar de man, die zich van drie valse na men bedient en zich meestal uit geeft voor Amerikaan, uit te zien. De Amsterdamse politie had ge-' luk en zo kon de man worden overgegeven aan de Rotterdamse Deze heeft de man verhoord en overgebracht naar de Haagse po litie. De man heeft zich, zo is ge bleken, begin januari in Den Haag opgehouden en ook in deze stad zou hij buiten zijn boekje zijn gegaan. H. zou zich nl. schul dig hebben gemaakt aan diefstal van kleding en diverse gebruiks voorwerpen. Als de man in ons land berecht is wacht hem dus waarschijnlijk nog een straf in Zwitserland of Oostenrijk. DADERS POGING TOT BEROVING AANGEHOUDEN De recherche heeft donder dag in bewaring gesteld de 20- jarige uitbener B. J. K. en de 16-jarige losse werkman C. K., beiden uit Rotterdam. Zij wor den ervan verdacht zaterdag nacht j.l. de 48-jarige houtbe werker F. L. van Beek uit de Doedestraat in de Robert Fruin- straat te Rotterdam te hebben neergeslagen om hem te bero ven. Het bleef, zoals gemeld bij een poging, omdat op het hulp geroep van het slachtoffer eni ge mannen kwamen toelopen, waarop de daders de benen na men. INBREKERS BEZOCHTEN DRIE PANDEN IN ROTTERDAM. Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een be zoek gebracht aan drie huizen aen de Mauritsweg te Rotterdam, waarbij zij in totaal ruim 2400 hebben buit gemaakt. Allereerst hebben zij een kijkje genomen bi.i de firma N. J. C., waar een brandkast werd opengescheurd. Het was veel moeite voor niets, want in de safe lag slechts een Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waar genomen door dokter Th. Bos, tel. 2303. Apotheek geopend; Klaassen, Noordstraat 54, Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 20) Nadruk verboden. „Ja maar," wierp Henk tegen, „als de smokkelwaar in die boot zit, is er grote kans, dat er op „Veldzicht" niets meer wordt ge. vonden." „Dat dacht je maar, jongeman! Ik ben daar nog zo zeker niet van. Vergeet niet, dat ze daar, na al onze vergeefse acties van deze winter een beetje overmoedig zijn geworden. En het hele zaakje daar moet foch gearresteerd wor den. Zoals je weet, rollen de be kentenissen en de wederzijdse beschuldigingen er meestal vlot uit, als ze in de gaten hebben dat ze dit, keer gloeiend de pineut zijn. Daar moeten wij van profi teren. En dan het laatste: heb je wel aan jezelf gedacht, Geer- lings?" „Ik begrijp u niet...." De commandant kuchte even. „Ja, kijk eens, officieel gaat het privéleven van de mannen ons niets aan. Dienst is dienst en daarmee uit. Maar zo denk ik er niet over. Het privéleven moet fiocd zijn, anders loopt het met de dienst op den duur óók fout. Wat ik zeggen wilde, je bent toch verloofd met een dochter van de weduwe Aimekinders?" Henk schoof onrustig heen en weer op zijn stoel. „Verloofd nog niet, commandant, maar dat zal nog wel komen. Wist u daarvan?" „Ja! Er is vorig jaar immers een ongeluk geweest. Daardoor heb ik mij iets meer met ie zaken bemoeid dan wel noodzakelijk was. Kijk, Geerlings, je moet goed bedenken, dat jouw aan staande familie heel gemakkelijk de schuld kan krijgen, dat de Pauwels tegen de lamp zijn gelo pen. Iemand als Kees Aimekin ders is best in staat tot verraad, zoals men dat dan noemt. Daar worden hij en zijn familie over honderd jaar nog voor aange keken. in een nest als Nicuwker- ke. Begrijp je?" Henk Geerlings dacht even na. „Jawel commandant, dat is zo Maar het is onvermijdelijk. Bo vendien heb ik u verteld, dat Kees Almekmders vermoedelijk op wraak zint. Eén van tweeën: óf hij grijpt zelf in, als hij zijn kans schoon ziet en dat kan in die sloot al heel gemakkelijk, ten minste als de Pauwels niet be wapend zijn, óf hij gaat uit wraak mij waarschuwen." „Juist, Geerlings! En daarom moeten wij zo snel mogelijk in grijpen. Maar ik kan tenminste zorgen, dat de schijn niet tegen de Aimekinders is. Ik was n.l. van plan om bij de Elof weer eens een inval te doen. Die staat zonder twijfel in verbinding met de Pauwels. Wat dacht je, als ik nu nog eens een paar mannetjes extra rec.uteerde en pro forma tevens een inval liet doen bij de Aimekinders? Ze wonen aan het eind van het dorp, maar toch niet afgelegen, zodat iedereen dat kan zien." Henk aarzelde. „Als ik mijn aanstaande familie vooraf mag waarschuwen, of tenminste Kees? Zou dat niet beter zijn?" De ander, schudde het hoofd. „I ie.ver niet' Geerlings. Een ge heim, ook 'n dienstgeheim, blijft het beste bewaard als zo weinig mogelijk mensen er van af we ten. Laten wij dit afspreken. Jij gaat eerst eens heel goed uitsla pen. Vanavond ga je naar de Ai mekinders in Nieuwkerke. Je blijft er tot het donker wordt en dan ga je je op de hoogte stellen van de situatie aan de grens. Dat wil ik heel precies weten. Mor gen kan ik dan alles in orde ma ken en de volgende nacht slaan wij toe, grondig en uitgebreid. Maar lnat de Aimekinders er buiten tot liet is afgelopen." „Maar als Kees mij zogenaamd inlicht over zijn ontdekking? Of als ik merk. dat hij wraak op eigen gelegenheid zoekt?" „In dat geval krijg je van mij permissie hem in te lichten. Het is je a.s. zwager, dus ik vertrouw dat jij zoveel overwicht op hem zult hebben, dat hij naar jou luis tert. Zeg hem, dat er een promo tie van afhangt!" Juist dat laatste maakte, dat Henk Geerlings op de brits in het wachtlokaal dien morgen de slaap niet zo gauw kon vatten. Maar eindelijk lukte dat toch en viel hij in een droomloze rust tot in de namiddag toe. Voor Kees Aimekinders ver liep de dag niet zo rustig. Hij dacht, dat het 't slaaptekort was, dat hem zo deed suffen, dat de knechts niet wisten wat ze aan hun baas hadden. En misschien speelde dat ook wel 'n rol. Maar hoofdzaak was toch de grote strijd, die in zijn binnenste woedde. Hij gevoelde wel, dat wat hij wilde, niet in de haak was. Dat deed men nooit in deze streek. Fatsoenlijke lieden gaven zich niet af met smokkelaars, maar ze verra&m, dat nooit. Het was de taak van politie en douane ze te vatten, niet dis van de burger. Wie dat toch deed, werd er op aangezien, orn vgn de weerwraak der in de val gelopen smokke laars maar niet te reppen. (Wordt vervolgd.) bedrag van 35,Toen gingen de onbekenden naar de firma V. gevestigd in hetzelfde nand. Hier hadden ze meer geluk, want in een stalen kast werd twee mille gevonden. Vervolgens verhuisden ze naar de woning ernaast, waar een reclamebureau is gevestigd. Ook hier is de brandkast openge broken en de buit bestond uit 394,Tenslotte zijn zij weel een huis verder gegaan, doch daar wordt niets vermist. MOSSELVAARTUIG GAF NOODSEINEN. Een bootje van de visserij-inspec tie heeft donderdagmiddag het mosselvaartuig Yerseke 46, dat op de Waddenzee tengevolge van motorstoring in moeilijkheden was gekomen, op sleeptouw ge nomen en naar Oudeschild ge bracht. De noodseinen van het mosselvaartuig waren op de kust van Texel waargenomen en door gegeven aan de havenmeester te Oudeschild. Tijdens de sleep brak de stuur inrichting van het scheepje der visserij-inspectie, maar dit euvel wist men vrij spoedig te ver helpen. Amor in een ui De twintigjarige tuinders- knecht. Herman de Boer in 1 de Rijp (N.H.) had onlangs voor de grap in een grote, bijna geheel doorgesneden ui, een briefje gestopt waar in stond: „Ik ben gek op lieve meisjes, zoek kennis making. ben een knappe verschijning, sportief, enz.". Hierna volgde zijn naam en adres. Donderdag ontving hij uit Assendelft een brief, waarin het verzoek zo spoedig mo gelijk een briefje te sturen aan een Assendelfts meisje, dat zich als volgt aandien de: „Heb de ui ontvangen ben iets ouder dan u, heb blond krullend haar en ben uiterst sportief. Zend mij uw foto opdat we de kennis making kunnen voortzet ten". En nu wacht men af in de Rijp en in Assendelft of deze ui tranen van geluk zal brengen. HIJ ROtfXTE EEN „LANGE PIJP." Donderdagavond is in Hooge veen een pijprookwedstriid ge houden tussen personeelsleden van alle in die plaats gevestigde bedrijven. De hoogste prestatie werd geleverd door de heer Nij- stad, die 3,3 gram tabak oprook te in 103 minuten en 30 secon den. Voor zover bekend is het wereldrecord pijproken in ham den van de heer Dijkstra te Den Haag, die op 18 juli 1957 110 mi nuten en 10 seconden rookte over 3,3 gram tabak. Dit geschiedde tijdens een radio-telefonische pijp rookwedstrijd. HUIS UITGEBRAND. In de Steynstraat te Vlaardin- gen is in de nacht van donderdag op vrijdag in korte tijd een woon huis geheel uitgebrand. Het huis werd bewoond door da heer Nou- joks met echtgenote, kind en schoonmoeder, die ailen sliepen toen de heer Noujoks onraad be speurde. De benedenkamer bleek in lichterlaaie te staan, zodat de familie het huis ijlings moest verlaten. Er kon niet meer dan een televisietoestel worden gered. De brandweer had het vuur binnen een kwartier gedoofd, maar toen was het huis al uitge brand. De inboedel was verze kerd. Het huis was eigendom van de gemeente en stond op de no minatie voor afbraak wegens sa nering van dit stadsgedeelte. HAAGSE POLITIE DEED GOEDE VANGST. De Haagse politie heeft don derdagavond de 21-jarige dienst bode E. C. S. aangehouden, van wie bekend was dat zij in con tact stond met èèn der overval lers op het benzinetankstation te Hoofddorp. De dienstbode werd aangehouden, verdacht van heling. Een uur later werd de gezochte overvaller A. L. de Z. gearresteerd op de hoek van de Fred. Hendriklaan en de W. de Zwijgerlaan. De politie was te weten gekomen dat de man een kamer had gehuurd in de Van Slingelandtstraat en zij had het desbetreffende huizen blok afgezet om een eventuele ontvluchting te voorkomen. Geposteerde rechercheurs za gen op een goed ogenblik de gezochte lopen en zij sommeer den hem te blijven staan. De Z. probeerde nog de benen te nemen, maar na een waarschu wingsschot liet hij zich arreste ren. De Z. is een goede bekende van de politie. Indertijd heeft hij bij Antwerpen een ongeluk veroorzaakt- met een gestolen auto, waarbij een mede-inzit tende werd gedood. Op 17 de cember j.l. uit de gevangenis ontslagen, pleegde hij tien da gen daarna al weer een inbraak in Wassenaar en stal verder bromfietsen. Ook is hij debet aan diefstal van sigaretten uit een automaat aan de Weis:en- bruchstraat. De gestolen auto waarmen de overval op het benzinetankstation te Hoofd dorp werd gepleegd is terugge vonden in de Antonie Duyck- straat. Bij onderzoek bleken de remmen van de wagen niet te functioneren. ELFJARIGE JONGEN BIJ AANRIJDING OMGEKOMEN. Vrijdagmiddag is te Nijme gen od de Houtlaan het elfjarig zoontje van de familie L. door een veeauto overreden en on middellijk gedood. De knaap reed op de fiets door de Hout laan en werd opeens door de auto, die uit de St. Annastraat kwam, gegrepen. BRAND OP SCHIP. Vrijdagmiddag te half vier is in de roef van het motorvaartuig ..Hoop op welvaren", toebehoren de aan de wed. De Jager te Mnarssen, brand uitgebroken. Het schip, dat met stukgoederen ge laden was, bevond zich op dat moment op de Lek, vlak bij de scheepswerf van de firma Van Loon onder Groot Ammers. De brandweer uit deze gemeente was snel ter plaatse en slaagde er in, in korte tijd het vuur te doven. De schade is belangrijk. Het schip is verzekerd. NA STOEIPARTIJ OP SCHOOL OVERLEDEN. Het 10-jarig dochtertje Hen- riettc van de familie Vossen te Kerkrede, dat donderdag van school naar huis terugkeerde en klaagde over pijn in haar hoofd, is vrijdagochtend overleden. Op school had het meisje ge stoeid met vriendinnetjes. Lager en teleurstellend Wallstreet. Wallstreet heeft wederom een halt toegeroepen aan de opti mistische stemming, die de laatste dagen op het Damrak aanwezig was. De jaarlijkse boodschap van president Eisen hower aan het congres over de „toestand van de unie", was van dien aard, dat deze niet vermocht enige invloed op het koersverloop van de Newyork^e beurs uit te oefenen. De markt bleef daar onbewogen met voor olie-aandelen eerder iets lager. De aarzelende tendentie in Wallstreet t.a.v. de Kbefkóor- ming, had in Amsterdam-*en lusteloze stemming ten gevolge. Er viel gistermiddag een ont moediging in het koersverloop te constateren en de arbitrage liquideerde hier en daar in het k'ein de eigen aangehouden po sities. Overigens stond de ar bitrage wederom op non-actief, behalve voor aandelen Kon. Olie, die aangeboden werden voor Brusselse rekening. Hier door lag de koers van de aan delen op circa 144, ƒ1.70 bene den die van donderdag. Van pu blieke zijde bestond voor de aandelen vrijwel geen belang stelling. Aandelen Philips hielden zich wederom goed, doch konden toch niet verhinderen, dat de koers zich ruim 1 punt bene den de vorige slotprijs stelde. In Unilevers vond liquidatie plaats door de arbitrage. Te genover dit schaarse aanbod stond toch niet voldoende vraag, met als gevolg, dat de aandelen een koersverlies van circa 4 punten moesten incas seren. De prijs schommelde rond de 31514. A.K.U.'s deelden in de malaise en verloren circa 2 punten, K.L.M. had een goe de vlucht en vormde, in verge lijking met de overige markt een gunstige uitzondering, door een gulden hoger te noteren. De zaken in de scheepvaart sector waren gemakkelijk op de vingers van 1 hand te tellen. Veel verschil met de koersen van donderdag vertoonden de aandelen niet. De markt was hier nauwelijks prijshoudend. De drukte in de cultures is blijkbaar ook afgelopen. Er viel gistermiddag in deze hoeken al heel weinig te beleven en de fluctuaties bleven binnen nau we grenzen. Belangrijke veran deringen t.o.v. donderdag de den zich niet voor. Staatsfond sen kalm en vrijwel onveran derd. Heineken's bierbrouwerij N.V. heeft een herkapitalisatie in studie. Dit bericht uit de verga dering van gisteren, had geen invloed op de koers van de aan delen. Deze werden vernomen op 276 (onv.) Het uitzicht op een herkapitalisatie is reeds grotendeels in de koers van de aandelen verdisconteerd, aldus de beurs. Prolongatie 5 procent. Beursindices. 8/1 9/1 10 1 Int. concerns 243.44 241.09 238.25 Industrie 131.08 131.14 130.80 Scheepvaart 122.99 122.36 121.53 Banken 105.42 106.24 106.56 Ind. fondsen 67.07 66.89 66.89 Algemeen 172.87 171.77 170.31 Nabeurskoersen. Kon. Olie: 143.00—145.50 f 143.90 AKU: 152 (152H> Philips: 236 237 (237*4) Unilever 315 (314 UI

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2