1958 De Russische voorstellen in Boelganins tweede brief Einde december in ons land arbeidsreserve van 100.000 mannen Minister Hofstra is niet ontevreden Razia's in Djakarta HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Westelijke landen bereid tot onderhandelingen met Sowjet-Unie fMrinrtne SJ tftoimement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Adminlstratle-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand 1 2,—: per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 11 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4266 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum nar advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties Tgéér handelaadver. tentles)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu* Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nf Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer WEKELJKSE WERELDSCHOUW De aandrang van Russische zijde, voortgekomen uit het compromis, waartoe de N.A.T.O.-raad geraakte heeft ten gevolge gehad, dat op pogingen om de ontwapening opnieuw op gang te brengen de nadruk in het bijzonder is gelegd. Nu is het eigenaardige, dat Chroesjtsjow en zijn mede-ministers wèl in de opperste-Sowjet de oude Russische voorstellen, die zonder controle nu eenmaal niet voldoende zijn, weer hebben naar voren gebracht, maar weinig haast maken om het plotselinge denkbeeld van de Engelse premier MacMillan met welwillendheid tegemoet te treden. MacMillan handelt met dit eigen initiatief eigenlijk tegen de NATO-besluiten, die meer over stemming op politiek gebied wen sen. Het is in Washington, al thans door Dulles, met ijzige in stemming begroet. Maar Ameri ka denkt allang niet meer zoals Dulles denkt. Dulles wil bijv. ook nog weinig weten van een spoe dige top-conferentie, terwijl daar entegen in Europa daarvoor overigens onbegrijpelijke be langstelling bestaat. Reeds da delijk bij de Franse premier Gail- lard, die de daartoe benoemde commissie bijvalt om spoedig tot een debat over de nodige grond wetsherziening te komen. Ook te Bonn bij Adenauer, die onder grote belangstelling zijn 82ste verjaardag herdacht, en ook alweer onbegrijpelijk meer dan gewone belangstelling toonde voor het vertrouwen, dat de Amerikaanse diplomaat Kennan stelt in Ruslands trouw aan ver dragen. Dit tenslotte bij MacMil lan, reeds dadelijk krachtens zijn voorgesteld non-agressiepact, dat hem steun geeft bij zijn inmid dels begonnen reis naar de Do minions, vooral India. MacMillan heeft enige steun wel nodig, want naast Cyprus geeft nu ook Malta hem last, ter- wijl op dit zorgvol tijdstip het plotseling aftreden van de minis ter van Financiën voor hem niet aangenaam is. De top-conferen tie heeft echter dit bezwaar, dat men moeilijk kan zeggen, wie daaraan moeten deelnemen. Duitsland, zonder hetwelk de geallieerden wellicht niet willen onderhandelen? China, welks steun Rusland gaarne zal behoe ven? En zo zijn er andere vra gen die in geding komen. WAAROM PRATEN? De Russen, overtuigd van hun pas verworven superioriteit, zien natuurlijk de politiek van Eisen hower en Dulles, vooral afge stemd op het inhalen van de ge bleken achterstand, met matig genoegen. Het blijkt echter wel, dat er te Washington nog een meerderheid is, die zich achter Dulles" schaart. Men somt de voordelen aan onderhandelingen met Rusland verbonden op, tegen over de onmiskenbare nadelen. Tot de voordelen behoren, dat In-e de oppositie de w ind uit de zeilen neemt Tot de nadelen dat momenteel de Wes terse onderhandelingspositie niet sterk is, en de Russen een bij kans ongewilde nadruk leggen op de bijna tot „slogan" gewor den uitdrukking, <fat A^°ka zich in „dodelijk gevaar" bevindt Daarbij vergeet men voor een deel, dat we hswaar Rusland thans de politiek van contain ment kan voeren, die zo lange tijd door de geallieerden de hare werd genoemd, maar dat uit Chroesjtsjows propaganda voor co-excistentie maar al te duide lijk blijkt, dat het er met de eco nomische omstandigheden niet zo gunstig voorstaat als hij het aan het eigen volk en aan het Westen wil doen geloven. Tegen over de overvloedige oogst van Europees Rusland staan bijv. de onmiskenbare misoogsten in een groot deel van Aziatisch Rusland, waar men juist het tegenoverge stelde had verwacht. Wat de plannen betreft van Amerika, dat zojuist een cultureel-accoord met Rusland heeft gesloten, heeft Eisenhowers jaarlijkse State of the Union, door hemzelf voorge lezen, nadere inlichtingen ver schaft. Zoals te verwachten was, dat daarin lag opgesloten een vermeerdering van de a.s. defen sie-begroting, waarvoor dan an dere evenzeer noodzakelijk ge achte uitgaven zouden moeten wijken. Generaal Norstad ziet voor Europa de raketten-bewa pening optimistisch in; vast staat dat Engeland in raketten-vlieg velden reeds heeft toegestemd, en dat Italië bereid is hetzelfde te doen. Het blijven spannende tijden, die dikwijls fantastisch lijkende maatregelen uitlokken. ALS DE KAT VAN HONK IS. Soekarno is op vakantiereis. Het is een grote rondreis door Azië en Oost-Europa, waarin het c verkrijgen van de blijkbaar nood- i grote zakelijke wapenen een rol speelt. Nauwelijks had Soekarno de hielen gelicht of er werd een bij zondere ministerraad gehouden, waaruit is komen vast te staan, dat men enerzijds de voortbe- staande handel van de buiten gewesten (vooral Sumatra) met het buitenland wil beperken. Maar anderzijds wil luisteren naar de stemmen van Zuid- en Midden-Sumatra, dat de crisis met Nederland niet zal worden verscherpt, veeleer verzacht. Tegenover de waarschuwing, dat elke samenzwering de kop zal worden ingedrukt, staat de erkenning, dat Indonesië's invoer spoedig de gevolgen zal onder vinden van de slechte deviezen- positie, die in de laatste twee maanden met 25 is achteruit gelopen. Daarbij komt, dat Soe- bandrio, de minister van Buiten landse Zaken, moge dreigen wat hij wil, doch dat dit niet kan voor komen, dat Indonesië in steeds groter isolering geraakt. Er is weinig sympathie bij de verschil lende mogendheden, zelfs die, welke gelijk Amerika het com munisme willen helpen bestrij den. Er is slechts verontschuldiging voor Indonesië's maatregelen, die bijna met sympathie gelijk staat tijdig diende te zijn! De secreta ris-generaal der V. N. Hammars. kjöld, die in antwoord, op de ge matigde vrager, vai.""de Neder landse persvertegenwoordigers slechts kon zeggen: „Geen com mentaar". De krachtige nota, door onze regering aan de U.N.O. toegezonden, heeft slechts tot ge volg gehad, dat daarvan een af schrift gezonden is aan alle ove rige 81 leden! De samenzwering tegen Soekarno komt nu op reke ning van de voormalige Indone sische stafchef Lubis, maar voor het overige vernemen wij niet anders dan dat in totaal 60 per sonen in hechtenis zijn genomen! OOST TEGEN WEST. Te Cairo is inmiddels de nieu we Aziatisch-Afrikaanse confe rentie bijeengeroepen. Zij kan, wat haar betekenis betreft, de vergelijking met die van Ban doeng in 1954 niet doorstaan. Niet alleen heeft Joego-Slavië, dat er bij betrokken is geworden, bezwaren tegen de gebrekkige voorbereiding gemaakt, maar de aanwezige ongeveer 500 gedele geerden uit 45 landen zijn slechts voor een deel regeringsvertegen, woordigers, voor het overige veelal gedelegeerden van vereni gingen met een vrijwel gelijk anti-Westers doel. De conferen tie heeft zich dus uitgeput in anti-Westerse uitlatingen, die duidelijk maken dat het vooral gaat om de taktiek, die desnoods tot eigen schade, aan het Wes ten valt toe te brengen, dus om maatregelen, die het Oosten op wel overwogen wijze in staat kunnen stellen opbouwend werk te verrichten. Syrië heeft zelfs de nationali sering van alle olie in de Ooste lijke landen naar voren gebracht, zonder te bedenken, dat het be zit van olie ook met zich brengt het transport naar verschillende landen, de Westelijke zeker niet uitgezonderd. Als men dergelijke klanken hoort, zal men voorzich tiger worden met het traject van enige nieuwe pijpleidingen, die het Suezkanaal mesten ontlas ten. Maar men zal ook Frankrijk ondanks alle begrijpelijke juich kreten over de in de Sahara over vloedig gevonden olie tot grote voorzichtigheid moeten stemmen over het bezit en behoud van ge heel de Sahara. CONFLICTEN. Er deden zich in deze week en- kele verschijnselen voor, die op onverwachte conflicten wezen. Dat was in Israël het geval, waar Ben Goerion wapenen verlangt ter afweer tegen de Arabische staten en oordeelde, dat deze het best waren te krijgen in Duits land. Maar niet alleen griefde het terecht Ben Goerion, dat één zijner ministers zijn mond voorbij praatte, maar hij werd ook verrast door het verzet, dat zijn medeleden in de regering boden aan zijn verlangen om zich tot Duitsland, d.w.z. op het Westen te richten. Duitsland wil van zulke wapenleveringen zo min weten als van die aan Indo nesië, dat trouwens slechts bij de Oostelijke staten gehoor vindt. Dientengevolge kabinets crisis, die voor Israël niet ge wenst is, maar wel Ben Goerion aan het bewind laat. En verder was er een onver wachte opstand in Venezuela tegen de president, die het land welvarend en stevig heeft ge maakt, maar de in Zuid-Amerika noodzakelijke dictatoriale allure niet ontkomt. De opstand duurde slechts kort, maar is toch een symptoom waarmede bijv. de president van Argentinië in ver band met de a.s. verkiezingen rekening zal moeten houden. Wat hij inderdaad ook doet. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) iiiiiiiiiiiiini HAZETFAIPUEKEN TE ZEVENBERGEN De jongste Russische voorstel len, vervat in brieven van maarschalk Boelganin aan alle Ver. Naties-leden en verschelde, ne landen, komen op het vol gende neer: Er zou een topconferentie moe ten worden gehouden van landen van de N.A.V.O. en het pact van Warschau, waarop ook India, Afghanistan, Egypte, Zuid-Sla- vië, Zweden en Oostenrijk ver tegenwoordigd zouden moeten zijn, omdat er o.m, over kwes ties van algemeen belang ge sproken moet worden. De agenda voor deze conferen tie zou de volgende punten kun nen bevatten: 1. Onmiddellijk verbod van kern. proeven, minstens voor de duur van twee of drie jaar. 2. Verbod van het gebruik van kernwapens. 3. Instelling van een zóne zon der atoomwapens in Midden- Europa, die om te beginnen Polen, Tsjecho-Slowakije en Oost- en West-Duitsland zou moeten omvatten. 4. Het sluiten van een nlet-aan- valsverdrag tussen de Navo en het pact van Warschau. 5. Vermindering van de sterkte der buitenlandse troepen in De Westelijke landen zullen be reid zijn alle „vruchtbare denk beelden" met de Russen te be spreken, ajs de besprekingen goed en zorgvuldig voorbereid zijn, zo is vrijdag in NAVO-krin- gen in Parijs vernomen. Er is echter geen datum voor een conferentie genoemd. De per manente NAVO-raad, die de ant woorden der NAVO-landen op de brief van Boelganin van voor de Atlantische topconferentie coör dineert, is vrijdag tot deze con clusie gekomen. Bij de bespreking van Boelga nins voorstellen is uiteraard ook aandacht besteed aan het oor spronkelijk Poolse voorstel voor een atoomvrije zóne in Midden- Europa. Men was algemeen van mening dat dit een „gevaarlijk voorstel" is, dat een val voor het Westen zou kunnen zijn, aldus genoemde kringen. De volgende week zullen ver scheidene NAVO-landen, o.w. vermoedelijk de Ver. Staten, Frankrijk, België en Engeland, Boelganins brief van december beantwoorden. Zij zullen be paalde tegenvoorstellen doen. De Westelijke antwoorden zul- k'n eenzelfde strekking hebben, meningsverschillen be staan er op dit punt niet tussen de NAVO-landen. De raad zal later de nieuwe voorstellen van Boelganin be spreken. Dulles over onderhandelingen met de Russen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zich donderdag op een vergade ring van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken „een beetje optimistisch" uitgelaten over onderhandelingen met de Sowjet-Unie, aldus heeft de de mocratische senator Fulbright verslaggevers meegedeeld. Hij is nog altijd tegen een conferentie op het hoogste niveau gekant, al dus Fulbright, maar hij zei over aanwijzingen te beschikken vol gens welke de Russen zich in de toekomst zullen beteren. Hij gaf de hoop niet op. de landen van de Navo en het pact van Warschau, om te be ginnen op Duits gebied. 6. Instelling van een zóne van 800 km langs de scheidslijn tussen Oost en West, die van uit de lucht geïnspecteerd zal worden ter verhindering van troepenconcentraties voor on verhoedse aanvallen. 7. Uitbreiding van de internatio nale handel. 8. Stopzetting van oorlogspropa ganda. 9. Bespreking van de spanning in het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie is evenwel ook bereid tot een soort voorberei dende conferentie met minder deelnemers, b.v. een of twee ver tegenwoordigers van elk der hier boven genoemde groepen landen, de Navo, het pact van Warschau en de neutralen. Wat de mogelijkheid van bila terale besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten betreft gaf Boelganin in zijn brief aan Eisenhower te ver staan, dat aan een dergelijke con ferentie eventueel nog een derde land kan deelnemen. Doch een dergelijke conferentie zou niet de belangen van andere landen mo gen schaden. De topconferentie zou, evenals in 1955, gevolgd moeten worden door een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken, die de besluiten van ministers van Buitenlandse Zaken, die de be sluiten van de topconferentie moeten uitwerken en overeen komsten opstellen. Wat communistisch China be treft meent de Sowjet-Unie, dat dit land niet tegenwoordig hoeft te zijn bij bespreking van kwes ties waar het geen direct belang bij heeft. REACTIES OP BOELGA- NIN'S BRIEF. In kringen die nauwe betrek kingen met de Westduitse rege ring onderhouden, is donderdag avond te verstaan gegeven, dat Boelganin's voorstel tot een bij eenkomst van de leiders van de landen van het Atlantisch pact en het pact van Warschau waar schijnlijk te Bonn geen instem ming zal vinden. Instemming met besprekingen tussen de twee verdragsorgani saties zou betekenen, dat de Navo een onvrije organisatie is onder voogdij van een grote mogend heid of dat het pact van War schau een bondgenootschap van vrije landen is, zo zei men te Bonn. Waarnemers te Londen hebben erop gewezen, dat de publikatie van de nieuwe brieven van Boel ganin samenvalt met de aanwe zigheid van de Britse minister president, MacMillan, in New- Delhi. De eerste indruk te Lon- Ontploffing op Amerikaans vliegkampschip Vrijdag heeft zich aan boord van de „Kearsage", een Ameri kaans vliegkampschip van 41.000. den was, dat de Russen hebben ton, een ontploffing voorgedaanwillen bewerkstelligen, dat Mac- die aan drie matrozen het leven Millan de voorstellen met minis- heeft gekost. Twee anderen wei - ter-president Nehroe van India den zwaar gewond. I bespreekt. Gedurende de maand december steeg de omvang van de ge registreerde arbeidsreserve tot 104.000 mannen en 7500 vrouwen. Deze cijfers worden in sterke mate beïnvloed door de winter- top in de werkloosheid, aldus wordt van de zijde van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld. Voor het volgen van de ont wikkeling van de werkloosheid dient echter een correctie te worden aangebracht voor de seizoenschommelingen. Het voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfer van man nen en vrouwen tezamen geeft voor december een niveau aan van rond 80.000. De toeneming van de arbeids reserve in de afgelopen maand is grotendeels een gevolg van de afloop van het seizoen, met name in de bouwnijverheid, de landbouw en de voedings- en genotmiddelenindustrie". De mededeling van het mini sterie vervolgt: „Voor een ge ringer deel is deze toeneming een gevolg van de minder gun stige financiële situatie van het ogenblik. In vrijwel alle be drijfstakken is de geregistreer de arbeidsreserve toegenomen. In de bouwnijverheid en daar van afhankelijke bedrijven zo als de aardewerk en de bak steenindustrie en sommige houtverwerkende en metaalbe drijven is de invloed van de verminderde overheidsopdrach ten merkbaar. Een doorwerken van de be stedingsbeperking is ook in de consumptiegoederenindustrie te bespeuren. Groter is echter de invloed, die deze industrie on- In 5 weken voor 23,4 mil joen gulden rentespaarbrie- ven Bank v. Nederlandsche Gemeenten verkocht. De N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten deelt mede, dat gedurende de eerste vijf weken, waarin de verkoop der rentespaarbrieven 1957 heeft opengestaan, voor een totaal bedrag van circa 23.400.000 is verkocht. dervindt van de afwachtende houding van het bedrijfsleven en van het publiek. Vooral in de kleding- en textielindustrie, sommige takken van metaalnij verheid en de meubelindustrie is de bedrijvigheid merkbaar teruggelopen. In de kledingsin- dustrie heeft dit vooral tot ver minderde werkgelegenheid voor vrouwen geleid. Daarenboven ondervinden verschillende be drijfstakken sedert enige tijd de gevolgen van een verscherp te buitenlandse concurrentie, zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse markt. Tenslotte is de hogere sei zoenwerkloosheid in de land bouw in vergelijking met vorig jaar toe te schrijven aan ver schil in weersomstandigheden. Het najaarwerk kon dit jaar vroeger worden beëindigd dan vorig jaar, terwijl over het alge meen minder personeel voor winterwerk wordt aangehouden. Overzicht van de spreiding der geregistreerde arbeidsreserve over de provincies: eind eind eind Arbeids dec. nov. dec. reserve 1956 1957 1957 Groningen 6856 4706 9745 Friesland 6288 6130 9943 Drenthe 7750 6825 10585 Overijssel 3628 4998 7977 Gelderland 3418 6631 10679 Utrecht 1349 2802 3800 Nrd.-Holland 5775 8573 14000 Zd.-Holland 6690 8315 15045 Zeeland 2032 2211 4540 Nrd.-Brabant 5143 7679 13723 Limburg 1089 2516 3887 Totaal 50018 61387 103924 De financiële resultaten van de bestedingsbeperking stemmen, bij een terugblik over het afgelo pen jaar, tot tevredenheid, aldus minister Hofstra tijdens een voordracht over de oorzaken, wij ze van uitvoering en gevolgen van de bestedingsbeperking, die hij donderdagmiddag in het Casi no te 's-Hertogenbosch voor het Departement Oost-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voov Nijverheid en Handel heeft gehouden. Het tekort op de betalings balans zal, naar mag worden aangenomen, over 1957 kleiner zijn dan over 1956 en er is ook al enige verruiming op de kapi taalmarkt te bespeuren. Als symptomen daarvan noemde spr. het teruglopen van de rente voor schatkistpapier van vier zeven achtste tot vier en een half pro cent en het feit, dat de nationaie woningbouwlening thans 105 ge noteerd staat. Een punt, dat bij deze ontwik keling tot enige bezorgdheid aan leiding geeft, is de werkloosheid, die een automatisch gevolg van de mindere investering is. Doch waar de aangenomen norm van 3 Vrijdag werden in verschillen de delen van Djakarta door vei ligheidstroepen uitgebreide raz zia's gehouden, de eerste van dit jaar. De woordvoerder van het plaat selijk militair commando deelde mede, dat deze razzia's een voort zetting waren van de maatrege len, welke reeds vorig jaar in het kader van handhaving van orde en rust in de hoofdstad werden genomen. Verschillende wijken van de stad werden door militai ren afgezet en niemand mocht deze wijken betreden. De woordvoerder zeide, dat naast het zoeken naar illegale wapens, de razzia's ook werden gehouden om de elementen, die verantwoordelijk zijn voor de wanordelijkheden in de hoofdstad van de laatste tijd, zoals de aan slagen met handgranaten, op te sporen. Volgens het dagblad „Sin Po" zijn tijdens de razzia's, welke gis teren in verschillende delen van Djakarta werden gehouden, 15 personen aangehouden. Voorts werd een grote hoeveel heid munitie, die in een huis was verborgen, en een aantal wapens in beslag genomen. Vertegenwoordiger Internationale Rode Kruis in Indonesië. Het Indonesische Rode Kruis heeft vrijdag medegedeeld, dat een vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis, de heer A. Durant, in Djakarta is aangekomen om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaronder de Nederlanders uit Indonesië vertrekken, zulks in verband met de verwarrende berichten welke hieromtrent in het bui tenland zijn ontvangen. Sedert het begin van de anti- Nederlandse campagne hebben thans ongeveer 13.000 Nederlan ders Indonesië verlaten. De heer Durant heeft reeds een onderhoud gehad met de minister van Buitenlandse Za- cen en het hoofd van de immi gratiedienst. Hij zal verschil lende steden in Indonesië be zoeken, om te zien of het Indo nesische Rode Kruis hulp nodig heeft bij haar taak tot verzor ging van de Nederlandse eva- cué's, aldus de mededeling van het Indonesische Rode Kruis, waaraan nog werd toe gevoegd, dat in verschillende havenplaatsen, alsmede op vliegvelden en stations hulp posten voor vertrekkende Ne derlanders zijn ingericht. Invoer van boeken in de Nederlandse taal in Indonesië. De centrale directie der P.T.T. deelt ons mede: „Van de Indonesische regering werd destijds een kennisgeving ont vangen dat de invoer van kran ten, tijdschriften en andere pu- blikaties, zoals aanplakbiljet ten, folders enz. in de Neder landse taal verboden is. Thans wordt door de Indone sische, postadministratie mede gedeeld dat in de Nederlandse taal gestelde boeken voor ge bruik in beroep, wetenschap en opvoeding (met uitzondering van die, welke betreking heb ben op Nederland en de Neder landse taal) zijn toegelaten. Omtrent de invoer van weten schappelijke tijdschriften zul len tot nadere mededelingen volgen". Nederlandse banken in Indonesië moeten kredieten blijven verstrekken. De chef-staf van de landmacht, generaalmajoor Nasution, heeft in zijn functie van militair gezag hebber de Nederlandse banken in Indonesië opgedragen door te gaan met het verstrekken van kredieten aan hun cliënten, zulks in het belang van de binnenland se produktie, het transport, de distributie, en de in- en uitvoer. procent voor structurele werk loosheid nog niet is bereikt, is er zeker nog geen reden tot pessi misme, aldus de minister, die nog opmerkte, dat de situatie op de arbeidsmarkt in de laatste jaren niet noïmaal meer te noe men was. Ten aanzien van het aandeel van de overheid in de beperking, betoogde de minister, dat daar alleen een drastische beperking mogelijk zou zijn, wanneer de re gering bepaalde taken van zich zou kunnen afstoten en daar zag 1ÜI bij de huidige Nederlandse structuur weinig of geen moge lijkheden toe. Hetzelfde betoogde hij ten aan zien van de zo zeer gewenste be lastingverlaging. Het is duur, maar er wordt ook veel voor ge boden. Alleen als er een wereld vrede zou komen, die het zou toe laten de defensie-uitgaven tot een minimum te beperken, zou zulk een verlaging mogelijk zijn. ONBESTENDIG. De depressie, die donderdag avond een zware storm veroor zaakte, was vrijdagmiddag boven de Oostzee aangekomen en ver loor snel zijn activiteit. Dit gebeurde onder invloed van de nadering van een nieuwe storing, die snel over de oceaan trok en waarvan het centrum met een luchtdrukwaarde van 961mb. vrijdagavond boven Nrd.- Schotland was gelegen. Een bij zonder groot regengebied gaat aan de depressie vooraf. Vrijdagavond bedekte de regen, zóne o.a. vrijwel geheel Frank rijk. Bovendien stak boven West- Europa in de loop van vrijdag een zuiderstorm op. Genoemde depressie beweegt nu in een enigszins vertraagd tempo naar de Noordzee, waardoor aan het vrij onrustige weertype nog geen einde komt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Wisselvallig Aanvankelijk hoofdzakelijk in het oosten nog zwaarbewolkt met enige regen. Van het westen uit verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Aanvankelijk in het oosten nog krachtige zuidelijke wind, overi- gens matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 12 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.21 6.56 7.36 7.46 n.m. 6.51 7.26 8.06 8.16 MAANDAG 13 JANUARI Dit nummer bestaat uit 10 pagina s Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.15 7.50 8.30 8.40 n.m. 7.54 8.29 9.09 9.19 ZON MAAN op onder op onder •Tan. 11 8.45 16.51 11.10 12 8.44 16.52 0.42 11.37 13 8.44 16.54 1.59 12.07 14 8.43 16.56 3.13 12.41

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1