Nederlandse kustvaarder nabij Texel met man en muis vergaan Het aftreden van Thorneycroft Nog geen zetel voor E.E.G.- en Euratom-commissie wèg die pijn Soekarno en Subandrio hielden persconferentie te Calcutta Siorm raasde over de Noordzee Enige schepen voor Nederlandse kusi in nood "AKKERTJI Hef Nederlandse geschil mei Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Tankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.per week 18 cent. Losse nrs-9 ct. .WOENSDAG 8 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4263 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé- handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven ondei nummer, of: Adres Bureau van lit Blad. 20 cent meer Bij het toenemen der wind krachten die gister waren opge iopen tot ongeveer 10, volgens de schaal van Beaufort, zijn gisteren vier schepen in ernstige moeilijk, beden gekomen, waarvan er één, de Nederlandse kustvaarder „Ca- pella" uit Haren (Gr.), groot 499,39 ton, met man en muis is vergaan. De Nederlandse kustvaarder „Capella" seinde omstreeks 5.10 uur gistermorgen dat hij op 10 mjjl N.O. van het Texelse licht schip 50 graden slagzij maakte. Het schip had dringend assisten tie nodig en na dit noodsein werd van dit schip niets meer ver nomen. De sleepboot „Holland" van Bureau Doeksen van Terschel ling voer uit, terwijl tevens een in de nabijheid verkerend schip, de „Buenos Aires" met volle kracht naar de „Capella" stoom de. Uit Den Helder vertrok voorts de reddingboot „Prins Hendrik" en van Terschelling voer de „Brandaris" uit. Bij het licht worden steeg van het marinevliegkamp Valkenburg een vliegtuig op van de opspo- tings- en reddingsdienst van de marineluchtvaartdienst om assis tentie te verlenen bij de hulpver lening aan de „Capella". Deze „Nepiuii,. ontdekte op de laatst door de „Capella" aan gegeven positie behalve wrak- nout ook een vol water zijnde sloep, die bij onderzoek de werk- sloep van de „Capella" bleek te zijn. In deze sloep bevonden zich geen mensen. Later op de och tend heeft de sleepboot „Hol land1' twee lijken uit zee opge vist. Vermoed wordt, dat dit overschotten van twee leden der bemanning van de „Capella" zijn. De „Capella". De ..Capella" was pas een jaar geleden in de vaart genomen. Het schip was eigendom van de rederij J. Rusthoven te Haten 1 <Gr.) en was onderweg van Gdy- l nia naar Londen met een lading f suiker. Kapitein was de heer K. Rusthoven, uit Rotterdam, een broer van de reder. De „Capella" had een bemanning van negen personen, onder wie de 19-jarige zoon van de reder, de stuurman K. J. Rusthoven uit Haren. FRANS SCHIP HAD MOEILIJKHEDEN. Op 11 mijl N.W. van IJmuiden zond te ongeveer zes uur gister morgen de Franse vrachtvaarder „Crozon", groot 4537 ton en op weg naar Antwerpen, een S.O.ö. uit: „Ik drijf naar de wal". Te zeven uur is uit IJmuiden de sleepboot „Zeeland" van het Bur. Wijsmuller naar het in moeilijk heden verkerende schip vertrok ken. Tegen half 11 seinde de „Zee land", dat hij de Franse vracht boot „Crozon" die vlak bij de Ne derlandse kust voer en op de Hondsbosse Zeewering dreigde te lopen, op het laatste nippertje had vastgemaakt. Dit schip was op dat ogenblik nog slechts vier mijl uit de kust. De „Crozon" bevond zich om 9 uur op 7 mij] ten N.W. van Eg- mond. uur 's ochtends voor de eerste maal contact had op het ogenblik dat de Franse vraentvaarder nog maar 3G mijl uit de kust was en het torentje van het Biovakantie- oord in Bergen vlak naast de deur leek er stond nog maar 5% vaam water onder het schip, dat al over het zand schuurde is de tros ais een draadje garen gebroken. Hierbij kreeg de „Zee land" ook al een paar zware gol ven over, waardoor er aan dek een niet geringe ravage is aan gericht. Net wilde de sleper ten tweede male het schip benaderen toen een zware grondzee hem achteruit drukte tegen de boeg van de „Crozon". Mep heeft on danks deze aanvaring toch een tros overgekregen, die echter brak. De derde maal is het ge lukt. NOG TWEE SCHEPEN- NOOD IN Ook het Nederlandse motor schip „Parkhaven" heeft gisteren om assistentie geseind. Het gaf een positie van 52.56 NB en 4.10 OL op. De „Parkhaven" had last van een slechtwerkende machine en „kon het niet meer klaren". De sleepboot „Maas" vertrok uit Hoek van Holland naar het schip, dat met de „stand-by" van deze sleepboot de moeilijkheden wist op te lossen. Tenslotte heeft het Liberiaanse schip „Effie" ongeveer 7000 ton) dringend om sleept"-pthulp ge vraagd. Het schip dreef tien mijl uit de kust van SchèVeningen en had machineschade. De „Effie", die in ballast vaart, liep gevaar op het strand te lopen. Om één minuut voor één sein de het schip, dat de bemanning de „Effie" weer in haar maent had. Hulp werd niet 'meer ver langd. STORM OVER AMSTERDAM Met storm grote kracht heeft de van maandagnacht ook aan de hoofdstad gerukt, doch die heeft zich naar verhouding goed geweerd. Hier en daar werd enige materiële schade aangericht, doch persoonlijke ongelukken kwamen de politie niet ter ore. Een bloemlezing van de stormresultaten luidteen woonschip in zinkende toestand in de Vlothaven, een woonschip losgeslagen in de Prinsengracht, een haringkar in het water van de Sloterkade gewaaid, een boom ontworteld in de Emma- laan en overal in de stad losge slagen stukken zink en hout. In de Kinkerstraat kwam zo'n stukje zinken dak door de lucht naar beneden zeilen en bleef op de lichtleiding hangen, in de Ferdinand Bolstraat belandde een stuk van een schoorsteen pijp en op de hoek van de Van Woustraat en de Amstelkade woei een zinken dak helemaal stuk. Tientallen ramen werden opengerukt en uit hun schar nieren gewipt. Tenslotte kregen ook de televisiemasten, waar van er vele bezweken, het hard te verduren. De geruchten over een Russische bemande raket. Functionarissen in Moskou zijn aangenaam verrast over het opzien dat de geruchten over een vlucht van een bemande Rus sische raket hebben gebaard. Volgens de geruchten, die ver moedelijk in de wereld zijn ge komen door een „science-fic- tion"-film die op het ogenblik in Moskou vertoond wordt, was de passagier van de raket met een parachute behouden naar de aar de teruggekeerd. In Moskou meent men, dat de geruchten prachtige propaganda maken voor de Russische tech nische kennis. De geruchten wor den niet tegengesproken. Dit ge beurt wel meer als het Sowjet- prestige van de geruchten pro fiteert. Sleepboot „Zeeland" berging beschadigd bij Gistermiddag is in IJmuiden «e sleepboot „Zeeland met een uiomferende, doch dodelijk ver moeide bemanning teruggeko men met op sleeptouw de „Cro- ^on". „,f?e "prijs" die de sleper van 'Jsmuller hiervoor heeft moe- fa betalen was niet gering, want bij een van de drie keren waarop de verbinding tussen de sleper en zijn prooi tot stand ®rd gebracht, heeft een zware „Klap" water de sleepboot met n kracht tegen de scherpe ste- van de „Crozon" gesmeten, '\e neus van de Fransman zwh diep in het achterschip van ae sleepboot boorde. Daarbij werd de „Zeeland" aar beschadigd. Een van de hebunkers liep leeg, doch er ont stond gelukkig geen lekkage. De sleper gaat in het dok; de "f-rozon" is aan de Kanaaldijk ie Umuiden afgemeerd. 'e! is een zware berging ge eest, want nadat men om tiet? De minister van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Economische Gemeen schap zijn er op hun conferentie in Pairijs niet in geslaagd een definitieve of tijdelijke zetel voor de nieuwe Europese gemeen- schappen, E.E.G. en de Euratom, vast te stellen. Wel is besloten dat de Belg Paul Finet voorzitter van de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) zal worden. Eerste vice-voorzitter wordt de Neder lander D. P. Spierenburg. Beiden zijn reeds lid van de hoge auto riteit. De Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Waiter Hall- stein is aangewezen voor het pre sidentschap van de Europese commissie van de E.E.G. De voorzitter van de Franse spoorwegen Louis Armand zal voorzitter van de commissie der Euratom worden. Voor het presidentschap van de Europese Investeringsbank van de E.E.G. zal de Italiaan Pietro Campilli worden voorge dragen, terwijl voorts besloten is dat een Nederlander president van het gerechtshof van de E.E.G. zal worden. Het ontslag van Mayer als voorzitter van de hoge autori teit en Etzel als vice-voorzitter is aanvaard. Als lid van de hoge autoriteit worden zij opgevolgd door Bliicher en Raynaud. De ministers hebben nog geen voorzitter voor de Europese as- semblée benoemd. Zij zijn over eengekomen dat zij aan de afge vaardigden van hun parlemen ten in de Europese assemblée zullen aanbevelen een Italiaan tot voorzitter te kiezen. Wat de zetel der Europese in stellingen betreft zijn de minis ters overeengekomen dat er een zetel voor deze instellingen zal komen zodra deze concentratie uitvoerbaar is. Over de benoeming van Finet en Spierenburg tot resp. voor zifter en eerste vice-voorzitter van de hoge autoriteit der E.G.K.S. hebben de ministers dinsdagmiddag overleg gepleegd met de hoge autoriteit, die, naar uit goede bron verluidt, onmid dellijk eenstemmig hiermee ak koord ging. Communiqué van de conferentie. In het communiqué dat de mi nisters dinsdag na htm conferen tie uitgaven wordt o.m. gezegd, dat zij het beginsel hebben aan vaard dat in de toekomst de na tionaliteit van de voorzitters en Vice-voorzitters der Europese commissie, Euratomcommissie en hoge autoriteit dient te rou leren. Er is besloten tot de volgende benoemingen: Europese commissie (van de E.E.G.) Voorzitter Walter Hallstein, vice-voorzitters Lalvestiti, de Ne derlandse oud-minister Mansholt, Marjolin. Leden: Lemeignan, Pe- trilli, Rasquin, Reij en een nog aan te wijzen Duitser. Euratomcommissie Voorzitter Armand, vice-voor zitter Medi. Leden: De Groote, Krekeier en het Nederlandse Kamerlid Sassen. Het gerechtshof van de E.E.G., Euratom en E.G.K.S. zal op 1 april 1958 zijn werk beginnen. De president zal een Nederlan der zijn. In afwachting van de nieuwe bijeenkomst der ministers, die vóór 1 juni a.s. zal worden ge houden, zal het advies van de assemblée en van de nieuwe voorzitters van de hoge autori teit, de Europese commissie, de Euratomcommisie en de presi denten van het gerechtshof en de Investeringsbank over de plaats van de zetel der Europese instellingen worden ingewonnen. Ook zal overleg worden gepleegd met internationale stedenbouw kundigen. De assemblée van de E.E.G., Euratom en E.G.K.S. zal in Straatsburg vergaderen. Prinses Wilhelmina schonk gift aan Rode Kruis H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een zeer belangrijk bedrag geschonken aan het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis, als gift ten behoeve van het werk voor de evacué's uit Indonesië. Scherpe toeneming van de werkloosheid in W est-Duitsland. Volgens de officiële statistie ken is het aantal werklozen in West-Duitsland de vorige maand met 733.750 gestegen tot 1.212.866, Ongeveer 72 pet. van de nieuwe werklozen waren bouwvakarbeiders. en In 10 minuten helpen direct Al zijn de jongste veranderin gen bij het ministerie van Finan ciën sensationeel en al is iets dergelijks nog nooit voorgeko men, het is niet waarschijnlijk, dat het aftreden van minister Thorneycroft en van de beide „junior" ministers een noemens waardige verandering in de eco nomische politiek van de Engel se regering zal betekenen, zo schrijft de financiële redacteur van Keuter, Sydney Gampbell. De invloed, die deze gebeurte nissen op het pond sterling zullen hebben, zal naar zijn mening gering en van voorbij gaande aard zijn. Men zal n.l. in het buitenland niet geneigd zijn te geloven, dat er inflatie is „uitgebroken" als gevolg van een doctrinair geschil, dat be trekking heeft op een uitgaven post, die nog geen één procent van de totale staatsuitgaven en minder dan procent van het nationale inkomen uitmaakt. Het pond sterling zou alleen dan ernstig te lijden hebben, indien de veranderingen bij het ministerie van Financiën zou den worden opgevat als een voorbode van een kabinetscri sis en van spoedige algemene verkiezingen, die het einde van dit kabinet zouden betekenen. Maar, zo schrijft Reuter's fi nanciële redacteur, er schijnt niets van dien aard te verwach ten te zijn. Vele buitenlandse en Engelse waarnemers zullen waarschijn lijk van oordeel zijn, dat Thor neycroft en zijn beide secreta rissen een te enge kijk op het vraagstuk der inflatie hadden. Premier MacMillan stelt zich kennelijk op het standpunt, dat een besnoeiing van de uitgaven voor sociale voorzieningen met 50 miljoen pond sterling niet bijzonder deflatoir is, wanneer dit alleen maar tot resultaat heeft, dat hierdoor de vakbewe ging geprikkeld wordt tot loon eisen, die veel meer dan 50 mil joen pond sterling belopen. De afgetreden leden van het kabinet hebben nogal duidelijk laten uitkomen, dat Engeland, indien het zich voor de keus ge steld zou zien, liever werkloos heid dan devaluatie zou kiezen. Vermoedelijk was de minister- Tijdens een persconferentie, welke president Soekarno voor zijn vertrek uit Calcutta naar Nieuw Deihi heeft gehouden, ver klaarde hij dat zijn verblijf in In dia van slechts korte duur z.il zijn, doch dat hij ervan over tuigd is dat het zal bijdragen tot versterking van de innige ban den van bl oederschap en vriend schap tussen de beide volkeren. Tot slot sprak Soekarno zijn dank uit aan het volk van India voor de steun, die het aan Indo nesië in de kwestie Nieuw-Guinea heeft gegeven. Minister Subandrio zeide, dat de berichten volgens welke pre sident Soekarno gedurende zijn afwezigheid zijn macht zou ver liezen, slechts „speculaties" wa ren, welke door het buitenland werden aangemoedigd. Gevraagd naar de betrekkin gen tussen Indonesië en Neder land, zeide minister Subandrio, dat zijn land niet langer de kolo niale overheersing van Neder land van de Indonesische econo mische belangen kan tolereren, evenmin als de vijandige houding van Nederland ten opzichte van bepaalde Indonesische proble men. Zocira het geschil over weste lijk Nieuw-Guinea zal zijn ge regeld, zullen wij onze economi sche en handelsbetrekkingen met Nederland kunnen hervatten doch dan uitsluitend op een basis zonder „discriminatie". „In elk geval verwachten wij, dat Neder land het initiatief tot onderhan delingen zal nemen". De Indonesische regering ,s niet voornemens aan India en Egypte of aan andere Afr ikaanse en Aziatische landen te vragen economische druk op Nederland uit te oefenen. GIA-verbindingen in Indonesië verbroken. De Garuda Indonesian Air ways heeft medegedeeld, dat deze week verschillende van haar geregelde inter-insulaire dien sten zullen moeten worden on derbroken, omdat zeven Dako ta's van de Gia ten behoeve van de regering moeten worden ge bruikt. De persdienst van de Gia maakte bekend, dat gedurende vijf achtereenvolgende dagen, tot zaterdag a.s. vele diensten niet zullen worden gevlogen. De inlichtingendienst op het vliegveld zeide, dat dinsdag de vluchten naar Pontiak op Bor neo, Bandung op West-Java, en Palembang en Telokbetong op Zuid-Sumatra niet zijn uitge voerd. De Noord-Moiukken bestaan uit het nauwelijks bewoónde eiland Halmaheira en een aantel kleine eilandjes ten oosten en ten westen van Halmaheira, en zijn gelegen tusssen Celebes en Wes telijk Nieuw-Guinea. EÜt besluit, aldus Indonesische persberichten, geldt voor onbe paalde tijd. De vorige week werd in een legercommuniqué, dat in Ambon was uitgegeven, bekend gemaakt, dat tien officieren en burgers wa ren gearresteerd op duidelijke bewijzen te hebben willen pogen het wettige bestuur van de Mo- lukken en West-Irian omver te werpen. Na deze pogingen zijn, naar later werd gemeld, verschil lende gebouwen en bedrijven on der sterke militaire bewaking ge steld. HET BELEID VAN DE CONSUL-GENERAAL IN SINGAPORE. Het ministerie van Buitenland- Zaken deelt mede: „De critiek op het beleid van de eonsul-generaai der Nederlanden te Singapore is volkomen ongegrond. Zowel de heer Middelburg als het perso neel van het consulaat-generaal hebben sedert begin december, ook in de avonduren en geduren de zondagen en beide kerstdagen, continu gewerkt. Pas op zaterdag 28 en zondag 29 december kon het personeel een deel van de dag rust nemen. De consul-generaal was uiteraard aanwezig bij de aankomst van schepen met repatriërenden en hij bezocht eveneens herhaalde lijk de kampen. Noch de consul-generaal noch zijn personeel zijn tekort gescho ten in zake medewerking bij de vlotte repatriëring vanuit Singa pore. Het algemeen optreden en de werkzaamheden van de con sul-generaal en zijn personeel verdienen alle lof." Nederlandse zakenlieden te Djakarta moeten zich melden. gapore op een zandbank was ge lopen, werd dinsdag door twee andere schepen van de K. P. M. weer vlot gesleept. Een woordvoerder van de maat schappij deelde mede, dat het schip geen ernstige schade heeit opgelopen. Opvarenden werkten spontaan mee. Behalve de passagiersschepen van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd zijn ook de vracht schepen van deze rederij die 'n beperkte passagiersaccommoda tie hebben, ingeschakeld bij de evacuatie van de Nederlanders in Indonesië. Aan de gezagvoer ders van de vrachtschepen is ver zocht de capaciteit van het aan tal te vervoeren passagiers te verhogen, maar daarbij: mag de huisvesting van de bemannings leden zo weinig mogelijk worden aangetast en dan nog het liefst op basis van Vrijwilligheid, aldus de richtlijnen van de rederij. De medewerking van de be manningen is geestdriftig, zo bleek het hoofdkantoor van de Rotterdamse .rederij, want bijv. de „Japara", die op 28 januari a.s. in Rotterdam wordt ver wacht en plaats heeft voor 12 passagiers, heeft er evenwel 37 aan boord. Spontaan stonden be manningsleden hutten af, lieten kooien in andere verblijven bij houwen en trokken bij elkaar in. president, evenals sommige waarnemers, van mening, dat dit een onjuiste antithese was. MacMillan heeft in ieder geval een ingewortelde afkeer van werkloosheid, aldus Reuter's fi nanciële redacteur. MACMILLAN OVER THORNEYCROFTS ONTSLAG Premier MacMillan van Enge lend heeft dinsdag voor hij van Londen uit zijn reis door het Gemenebest begon verklaard dat de recente moeilijkheden in het binnenlands bestuur van En geland thans opgelost zijn. Hij achtte de regering ais groep be langrijker dan de enkele per soon. Politici in Londen noemden Thorneycrofts ontslag het on verklaarbaarste ontslag van ae laatste tijd. Men vraagt zich af waarom hij dit juist voor Mar- Millans wereldreis en dan op grond van een geringe verhoging van 50 miljoen pond sterling dei regeringsuitgaven op een tótani van 5 miljard pond. Men ver moedt dat „er meer achter zit." Nigel Birsch verklaarde tater, dat de enige reden was dat de afgetredene tegen de infiatie wil de vechten, maar de andere kabi netsleden niet. Schattingen omtrent de Russische strijdmacht. Westelijke militaire deskundi gen schatten de sterkte van de Russische strijdkrachten na uit voering van de aangekondigde demobilisatie van 300.000 m;::i op 3.650.00Ö man, waaraan men een 400.000 leden van de veiligheids troepen moet toevoeger,, in dec. jJ. schatte men dat het legt r 2.500.000 man sterk was, de inc-lit- trcepen 650.000 man. en at: ni.i rine 800.003 man Het leger zou 175 divisies tel len, waarvan 110 infanterie- en 65 pantserdivisies. 133 divisies zouden westelijk van de Oeral ge stationeerd zijn, waarvan een 60- tal in de volksdemocratieën. De luchtmacht beschikte over 30.000 gevechtsvliegtuigen en 20.000 transporttoestellen. De ra mingen voor de vervaardiging van straalvliegtuigen lopen op tot 6000 toestellen per jaar. De marine zou bestaan uit 30 krui sers, 120 onderzeebootjagers, 800 begeleidingsvaartuigen' en een 500 onderzeeërs. De vioot be schikte over 4000 vliegtuigen. Onder level van maarschalk Konjef stonden dan nog 80 divi sies met njim een miljoen man van de landen van het pact van Warschau. In J a pa n schat mon de sterkte van het Chinese leger op drie miljoen man. In noodgevallen zou de Sowjet- Unie binnen een maand 400 divi sies op de been kunnen brengen. N OORD-MOLUKKEN „GESLOTEN GEBIED" Volgens dinsdag in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, heeft de militaire commandant van de Molukken en de Indonesi sche provincie „West-Irian" de Ncaid-Molukken gesloten ver klaard voor alle verkeer te land. ter zee en in de lucht. De eigenaars van Nederlandse bedrijven te Djakarta hebben, voorzover hun zaken nog niet zijn overgenomen door de rege ring, bevel gekregen zich binnen 10 dagen te melden bij het plaat selijke militaire commando, aldus werd dinsdag bekend gemaakt. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat registratie nodig is voor een verdere regeling van de status dezer bedrijven. Tot op heden zijn te Djakarta 49 Nederlandse bedrijven offi cieel overgenomen door 't plaat seiijk militaire commando ten behoeve van de regering, sedert 1 december van het vorige jaar in Indonesië de maatregelen tegen de Nederlanders een aan vang namen. De „Sabang" weer vlot. De „Sabang" van de K. P. RL, die maandag in de buurt van Sin- Maandag trok een stormrie- pressie van het zuidelijk deel van de Noordzee over Duitsland naar het oosten weg. In de loop van de avond nam bij ons de wind kracht merkbaar af. Achter de depressie om voerde noordelijke wind koude lucht uit Scandinavië aan, waarin boven Denemarker, en Noord-Duitsland sneeuwbuien voorkwamen. Vandaag zal deze koudere lucht ook ons land berei ken, zodat in het noordoosten en oosten van het land dan lichte verst kan voorkomen. Daarin zul len ook bij ons plaatselijk enige buien tot ontwikkeling komen. De wind, die aanvankelijk noordelijk is. krimpt later naar west en blijft overwegend matig van kracht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdago"':- lend tot woensdagavond. Kouder Veranderlijke bewolking met hier of daar enkele buien. Over wegend matige wind tussen noord en west, Kouder. DONDERDAG 9 JANUARI Lreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 n.m. 4.25 5.00 5.40 5.50 ZON op onder Jan. 8 8.47 16.47 9 8.46 16.48 MAAN or f 20.45 22.05 9.49 10.17 ROEMEENSE PRESIDENT OVERLEDEN. Dr. Petru Groza, de Roemeen- te president, is dinsdag over leden. De 72-jarige Groza is enige tijd ziek geweest nadat hij een maagoperatie had ondergaan. Dr Groza stamt uit een fami lie van landeigenaars. Voordat hij in 1918 zijn politieke loop baan begon was hij advocaat. Van 1918 tot 1927 bekleedde hij verschillende ministeriële func ties. In 1927 trok hij zich uit het politieke leven terug en verscheen niet eerder dan 1944 weer ten tonele toen hij als lei der van de transsylvanische boerenpartij, vice-premier werd. Het jaar daarop werd hij door koning Michael, die onder druk stond van de Roemeense com munisten, tot eerste minister benoemd. Groza behield zijn functie toen koning Michael in 1947 aftrad. Op 26 mei 1952 werd Groza benoemd tot presi dent van het presidium van de grote nationale vergadering. In 1956 werd hij getroffen door een ernstige hartaanval. Het Transatlantische passagiersvervoer. De trans-Atlantic Passenger Conference heeft bekend ge maakt, dat er in het afgelopen jaar ongeveer 1.027.000 personen per schip over de Atlantische oceaan zijn vervoerd, dit was 19.000 meer dan in het record jaar 1956. De toeneming is voornamelijk veroorzaakt door het grotere aantal passagiers schepen, dat in gebruik was.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1