Uit de Provincie Bestedingsbeperking beïnvloed de transportmiddelenbranche Buitenlands nieuws Handen en Lippen ruw? AGENDA Jaarverslag Nederlandse vereniging R. A. I. Verdere achteruitgang van Amerikaanse afzet op Nederlandse markt In 195 7 meer scooters dan motoren verkocht Clandestiene heremigratie. Stakingen in Birmingham. Boeienkoning te water. Het alcoholgebruik. Het automobielbezit. Kritiek van democratische partij. MENS IN RUSSISCHE RAKET AFGESCHOTEN? Lijk van Nederlands meisje in Engeland gevonden. De geleide wapens bij de luchtverdediging van Nederland. TERNEUZEN. AXEL. HULST BRESKENS. SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. K.P.M.-SCHIP BIJ SINGAPORE AAN GROND GELOPEN In de inleiding van het jaarver slag over de periode 1 oktober 1956 tot 1 oktober 1957 komt de Nederlandse vereniging „De ri> wiel- en automobielindustrie" tot de conclusie, dat de bestedings beperking in toenemende mate van invloed is op de gang van zaken in de transportmiddelen industrie en -handel. ..De omzetten in de eerste negen maanden van 1957 gaven ten opzichte van het voorspoedige jaar 1956 over de gehele linie een achteruitgang te zien: voor personen- en bestelauto's met ruim 10 pet., vrachtauto's met ruim 30 pet., motorrijwie len en scooters met bijna 25 pet., bromfietsen met circa 15 pet. en rijwielen met 6 pet.". Daarbij wordt door de R.A.Ï. aangetekend, dat de situatie in de bedrijfsautohandel na het be ëindigen van de verslagperiode nog belangrijk is verslechterd, welke achteruitgang in de hand wordt gewerkt door kapitaals schaarste bij de transportonder nemers en de beperkingen in het internationale goederenvervoer. ENGELAND In november 1956 slaagden drie, in totaal uit elf personen bestaande Hongaarse gezinnen, erin het rode geweld via Zuid- Slavië te ontvluchten. Zij kwa men in Engeland terecht en vertrokken van daaruit naar Brazilië. Het beviel hun echter aldaar niet zo goed en zij besloten al les in het werk te stellen om te pogen een verblijfsvergunning voor Groot-Brittannië te ver krijgen. Het ontbrak de Honga ren echter aan het passagegeld, zodat een geslaagde po ring werd gedaan Engeland als verstekeling' te bereiken. De elf Hongaren zijn thans met het Britse schip „Highland Monarch" in de haven van Londen aangekomen. Het Brit se ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hen de vurig be geerde verblijfsvergunningen verstrekt, waarmede, naar wordt aangenomen thans een einde aan hun omzwervingen is geko men. Tengevolge van een plotselinge staking naar aanleiding van een loongeschil kon er maandag in dt autofabrieken van Austin te Bir mingham niet worden gewerkt. Verscheidene duizenden arbeiders werden naar huis gestuurd. In dezelfde stad staken duizend arbeiders van een rijwielfabriek. Dezé actie vormt een protest tegen het ontslag van 80 arbei ders voor wie er geen werk meer is. De stakers hebben laten weten, dat zij akkoord zullen gaan met een werkweek van vier dagen en een dienovereenkom stige loonsverlaging, als de tach tig ontslagenen weer in dienst worden genomen. In de avond besloten de sta kende arbeiders van Austin het werk te hervatten, ITALIË. De 55-jarige Francesco Macca uit Guastalla (Italië) heeft alle zwemmers ter wereld uitgedaagd hem een bijzonder staaltje zwem kunst na te doen. Macca zal zich de armen op de rug laten bin den, de benen tezamen laten snoeren en zich in een zak laten knopen om in die situatie door het kunstmatige meer van Idros- calo in Milaan te zwemmen. Vorig jaar vestigde Francesco reeds de aandacht op zich door met geboeide armen en benen de Po over te zwemmen. Dat Francesco van het avon tuurlijke en riskante houdt, was trouwens al jaren geleden geble ken. Toen hij twintig jaar oud was sprong hij in de Caraibische Zee van een boot midden in een troep haaien, waarvan hiji er één met een mes afmaakte alvo rens zijn kameraden hem weer aan boord hesen. Enkele jaren later deserteerde hij uit het vreemdelingenlegioen, werd in Spanje gearresteerd en aan boord van een schip ge bracht. Met de boeien om, de pol sen sprong hij in het water en wist zodoende te ontkomen. Nu zit hij te wachten tot er iemand zijn uitdaging aanneemt. POLEN Volgens te Warschau gepubli ceerde officiële statistieken 'be steden de Polen meer geld aan wodka dan aan enig andere post. In de eerste negen maanden vah het afgelopen jaar werd gemid deld 452 zloty (ongeveer 68) per persoon voor wodka uitge geven. (Een Poolse arbeider ver dient gemiddeld 1400 zloty omstreeks 225 per maand De hoeveelheid alcohol, die er in genoemde periode in totaal werd geconsumeerd, was 15 mil joen liter méér dan in de over eenkomstige periode van 1956. Het aantal aanhoudingen wegens dronkenschap of wegens misdrij ven, in dronkenschap begaan, steeg met ruim 23 procent. De secretaris van de Poolse communistische partij, Gomulka, heeft er in zijn nieuwjaarsrede bij de bevolking op aangedron gen, dat zij minder geld uitgeeft voor drank en meer spaart voor een eigen woning. (In Warschau kost een flat honderdduizend zloty of ruim 15.000.) VERENIGDE STATEN De Amerikaanse „vereniging van automobielfabrikanten (de „Automobile Manufacturers As sociation") heeft medegedeeld dat drie van elke vier Ameri kaanse gezinnen een auto bezit. Er zijn thans 56.101.000 perso nenauto's in de Verenigde Sta ten. Het aantal vrachtauto's be draagt 10.875.000 en dat der autobussen 255.000, zodat er in totaal 67.231.000 motorvoertui gen in Amerika zijn, tegen tien jaar geleden 37.841.498. Naar schatting tachtig mil joen Amerikanen bezitten thans een rijbewijs, hetgeen een re cord is. In 1957 werden in de V.S. mo torvoertuigen ter gezamenlijke waarde van ongeveer 55 000.000 dollar verkocht, welk cijfer tien procent hoger ligt dan dat der verkopen in 1956. De Amerikaanse democrati sche partij heeft de „veiligheids manie" van vice-president Nixon en wijlen senator MacCarthy als een factor aangemerkt waaraan de vernietiging van het moreel van de Amerikaanse geleerden en de vertraging van vele weten schappelijke programma's mede is toe te schrijven. Het orgaan van het democra tische nationale comité, „Demo cratie Digest", laakt o.m. de be handeling van dr. Robert Oppen- heimer en dr. Edward Condon. Dit optreden had ten doel het publiek te laten zien, dat de re publikeinen „niet zachtzinnig voor communisten" waren. „Democratie Digest" schrijft, dat volgens de geleerden Edward Teller dank zij dr. Condon de vervaardiging van de waterstof bom met minstens een jaar be spoedigd is. In de personenautohandel valt een duidelijke tendens naar de meer eenvoudige en goedkopere uitvoering waar te nemen: blij kens de onderverdeling naar prijsklassen had in de eerste negen maanden van 1957 62 pet van de geïmporteerde en geas sembleerde personenauto's een cataloguswaarde van nog geen 7000 gld. Percentueel blijken de auto's in de prijsklasse 50006000 nu het meest verkocht te worden (bijna 30 pet.), gevolgd door die in de prijsklasse 60007000 (ruim 20 pet.). Mede in verband met deze verschuiving is het aan deel van de Amerikaanse auto fabrikanten in de Nederlandse markt ook nu weer achteruitge- gan: van 9,8 pet. in de eerste 9 maanden van 1956 tot 8,4 pet. in dezelfde periode van 1957. Ander zijds is de „come back" van de Engelse merken af te lezen Jn een stijging van hun marktaan deel van 18,2 tot 22,5 pet., terwijl de Duitse voor het eerste een, zij het beperkte, achteruitgang te zien gaven, van 47,1 tot 45,2 pet. In de motorrijwielhandel moest vooral de motorfiets het ontgel den een daling van de omzet met 45 pet. terwijl de scooter zich ten opzichte van 1956 kon handhaven. Voor het eerst wer den in 1957 meer scooters dan motorrijwielen verkocht. De conclusie van dit verslag wordt als volgt samengevat: „Naast de psychologisch remmen de uitwerking heeft de beste dingsbeperking reeds aanstonds te denken is aan de afbeta lingsbeschikking - invloed uit geoefend op de gang van zaken in^de^trühsportmiddelenbranche, op de ene sector sterker dan op de andere. De R.A.I, is van oor deel en geeft voor deze opvat ting een gedetailleerde argumen tatie dat de nieuwe fiscale las ten op onevenredige wijze zijn verdeeld ten nadele van de weg gebruikers. Bekijkt men de evo lutie van het wegverkeer op een wat langere termijn dan heeft men anderzijds zijn hoop geves tigd op de sterke drang naar mo torisering, welke wij alom in ons land waarnemen. De groei van het wegverkeer kan", aldus de R.A.I., „wel worden vertraagd, maar moeilijk worden stopgezet". In Westelijke kringen te Moskou meent men te weten, dat zich voor het eerst een mens' aan boord heeft begeven van een Russische raket, die tot een hoogte van 300 km is afgescho ten. Men herinnert er in deze kringen aan, dat de Sowjet- pers onlangs heeft verklaard, dat de eerste mens die de kos mos zou bereiken, een Sowjet- burger zou zijn. Van officiële zijde is echter geen enkele aanwijzing omtrent de juistheid van het bericht ge geven. Het officiële Sowjet-persbureau Tass deelde desgevraagd mede, dat er niets bekend was van een bemande raket. Ook radio-Mos kou meldde in zijn nieuwsuitzen ding niets van een dergelijk ge beuren. In welingelichte kringen te Moskou wordt het bericht dan ook voor onwaarschijnlijk gehou den. In een sloot naast een weg bij Colchester is maandag het lijk gevonden van het 19-jarige Ke iler landse meisje M. K. Zij had ernstige wonden aan het hoofd. Het meisje heeft een maand in Engeland als huishoudelijke hulp op een boerderij gewerkt en keer. de zondagavond niet terug van een weekeind-verlof. Het meisje M. Kriek was af komstig uit Voorburg. Volgens de politie staat het niet vast, of het meisje is ver moord dan wel tengevolge van een verkeersongeval om 't leven is gekomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het slachtoffer 100 meter van de boerderij waar zij werkte, uit een autobus is ge stapt. Het stoffelijk overschot werd door een landarbeider ge vonden in een droge sloot, waar het gedeeltelijk onder kreupel hout lag. In Engeland worden sinds on geveer een week een aantal meisjes vermist, de 19-jarige Jean Patterson uit Gateshead, de 17-jarige Ann Noblett uit Wheat- ihampstead en de even oude Isa- belle Cooke uit Glasgow. Naar hun verblijfplaats wordt een on derzoek ingesteld. In struikge was bij Birkenhead werden gis teren meisjeskleren gevonden. De politie is naar aanleiding hiervan gaan dreggen in een nabijgelegen meer. Met de uitzending van perso neel van de Koninklijke lucht macht naar de Verenigde Sta ten voor de opleidingen in ver band met het in gebruik nemen van geleide wapens ten behoeve van de luchtverdediging bij de Nederlandse luchtstrijdkrach ten, is thans een begin ge maakt. Twee technische officie ren zijn gisteren in de Ver. Sta ten aangekomen. De opleiding zal in haar ge heel zoals reeds vroeger aan gekondigd twee jaar in be slag nemen en ongeveer 200 man officieren, onder-officie ren en korporaals omvatten. Het gaat hier om geleide wa pens tegen vliegtuigen (geleide projectielen die van de grond worden afgevuurd naar doelen in de lucht, z.g. „grond-lucht" geleide wapens) en niet om ds ballistische wapens voor de middelafstand. Deze laatste zijn strategische aanvalswapens die een geheel ander doel be ogen dan de grond-lucht geleide wapens tegen vliegtuigen. DRIE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Drie kleine kinderen, resp. 4, 3 en 1 jaar oud, zijn omgekomen bij een brand, die maandagavond om half tien na een hevige explo sie uitbrak in de woning van de heer P. de Boer aan de H. B. S.- weg te Ter Apel. De heer P. de Boer had zijn zoon, ds H. P. de Boer, Baptisten predikant te Heerlen, met diens echtgenote en drie kinderen te logeren. Op het ogenblik dat de brand uitbrak waren de drie kin deren boven in de slaapkamer, hun ouders beneden. Ds De Boer heeft nog gepro beerd zijn kinderen te redden, maar een grote steekvlam dwong hem terug te gaan. Met ernstige brandwonden is hij naar het zie kenhuis te Emmen vervoerd. De brandweren van Ter Apel en Emmen werden gealarmeerd, maar deze konden niet verhinde ren dat de woning geheel uit brandde. In Ter Apel is men bezig aard- gasleidingen te leggen. In de woning van de heer P. de Boer waren de binnenleidingen reeds klaar. Maandagmiddag bemerkte de familie al een gaslucht in de woning. Aanrijding, i Gistermiddag te ongeveer 4 uux had op het kruispunt Nieuwe- j diepstraat2e Verbindingsstraat een aanrijding plaats tussen twee auto's. Uit de 2e Verbindingsstraat kwam een auto gereden, bestuurd door de heer A. J. V., alhier, ter wijl op dat moment uit de rich ting Dijkstraat een bestelauto, bestuurd door de heer P. B., we nende te Ereda, dit kruispunt naderde. Daar laatstgenoemde geen voor rang verleende aan dit voor hem van rechts komend verkeer, bot sten beide auto's tegen elkaar. Zowel personenauto als bestel wagen hepen aan de voorzijde vrij zware materiële schade op. C.R.V. „Voorwaarts". Door de Chr. reisvereniging „Voorwaarts" werd in het Jeugd- gebouw aan de Kerkhoflaan een filmavond belegd, welke ook toe gankelijk was voor niet-leden. Traditiegetrouw werd ook dit maal het voor de reisvereniging stille seizoen benut om de leden niet alleen ontspanning, maar daarnaast tevens via het oog van de filmcamera reisvreug- de te verschaffen. De aandacht werd ditmaal bij zonder gericht op de Afrikaanse wereld, zodat bijna van een „Afrika-avond" kon worden ge sproken. LOOP DER BEVOLKING OVER 1957. TÉRNEUZEN. M. V. Tot. Geboren 166 146 312 Elders geboren 3 5 8 Gevestigd 384 436 820 553 587 1140 Overleden 60 46 106 Elders overleden 5 16 Vertrokken 299 359 658 364 406 770 Bevolking op 1 jan. 1958 746S 7568 15036 1 jan. 1957 7279 7387 14666 Vermeerdering 189 181 370 v;.:... geboren, eiders woonpl. 93 89 182 Alhier overleden, elders woonpl. 64 45 Aantal huwelijken Aantal echtscheidingen Aantal levenloos geboren kin deren Tei'neuzen en omg. (waarvan 6 uit Tex-neuzen) Aantal wijz. geboorteakte Aantal inschi-ijvingen in het buitenland gesloten huwe lijken 109 103 16 ZAAMSLAG. Gebox-en Gevestigd Elders geboren M. 25 36 6 67 V. 21 38 4 Tot. 46 74 10 Overleden 9 Elders overleden 1 Vertrokken 75 63 130 15 24 5 6 70 145 175 85 90 Bevolking op 31 dec. 1956 1687 1634 3321 31 dec. 1957 1669 1607 3276 Vermindering 18 27 Aantal huwelijken Aantal echtscheidingen Aantal levenloos aangegeven kinderen Aantal brieven wettiging 45 31 0 0 1' Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 16) Nadruk verbodexx. Het was namelijk helemaal niet zó, als Kees dacht. Er was slechts een fijn verschil van nuance in de beoordeling van het gedrag van haar broers. Ook zij moest daar niets van hebben, maar dat wilde nog niet zeggen, dat ze verplicht was dit wijd en zijd rond te bazuinen. In de twee de plaats kende ze de hele toe dracht en vond ze, dat het niet de juiste houding was haar fami lie zonder meer de rug toe te keren. Een zekere boerentrots was daar niet vreemd aan. De oude Pauwels stamde uit een oud, ge zeten boerengeslacht, waarvan vóór hem reeds enige generatics op „Veldzicht" hadden gewoond. In die tijd was de familie nooit uitgebreid geweest, maar Pau wels was met een zevental kin deren gezegend en dat was wel één van de oorzaken geweest van een netelige positie. Al was Pauwels dan niet arm, hij had toch geen kans gezien zijn vier jongens aan een eigen boer derij te helpen. Dat was geen wonder, want het was zelden, dat hier landerijen werden verkocht. Maar om bij een ander te gaan werken, zoals Kees en zijn vader al vanouds hadden gedaan, voel den ze zich te trots. Een grote boer laat zijn kinderen geen knecht of meid worden. Hadden ze nu maar een studiehoofd ge had, dan was dat nóg wel goed gekomen. Ze hadden dat echter geen van allen, behalve de twee meisjes en de crisistijd, toen een zak vol diploma's ook al niets hielp en er ingenieurs als tx~am- bestuurders werkten, moedigde het studeren ook al niet aan. Het gevolg was geweest, dat de jon gens thuis bleven en tijd over hadden! De twee oudsten waren onge- mei'kt in de veehandel terecht ge komen. Dat was ze wel toevex*- trouwd, want met varkens en koeien hadden ze van jongsaan omgegaan en handelgeest zat er wel in. De derde, die voor com missionair speelde, zou zich óók wel x-edden. Ze wax-en nu alle drie verloofd en zaten te springen om een huis. Het was hun schuld niet, dat ze door de tijdsomstan digheden gedwongen, nu nóg steeds thuis zaten. Evenmin wist Kees, dat de vei'kering van Karei, de oudste, sinds die september dag uit was. Van de drie meisjes waren (ie jongste twee naar de mulo ge weest. Omdat moeder niet sterk was, waren er altijd twee thuis, af en toe ging er echter wel eens één naar familie toe om te hel pen. Het was echter reeds in de oox-- log begonnen, toen de zwarte handel lokte. Toen al hadden de jongens van zich doen spi'eken en op de zwarte handél was na de oorlog de smokkelhandel ge volgd. Ze begrepen wel, dat ze hierop geen bestaan konden bou wen, maar zolang ze toch nog geen huis in deze streek kregen toegewezen, vonden ze dat toch wel de meest lucratieve tijdpas sering. Later zou dat vanzelf wel mindex-en. Jannie, die van al deze dingen tot in de kleinste kleinigheden op de hoogte was, zag haar broers daai'om anders dan Kees het deed. Weliswaar zag ze heel goed in, dat vaders toegeeflijke houding het.was geweest, die hel zóver had laten komen. Maar ze hoopte, dat drie van haar broers binnen afzienbare tijd zouden ver trekken. Dan zou Jan. die nog geen jaar jonger was dan z;j, overblijven ais opvolger en op hém hadden zij en vader wei zó veel iixvloed, dat hij het smokke len zou laten. Hij was er trou wens niet handig genoeg voor. Als dan haar- zusters het vrolijke leventje, dat rui thuis werd ge leid, eens wilden laten varen en ophielden met van de ene verke ring in de andere te fladderen, zou het op den duur wel tei'echt komen. Dat waren Jannie's toekomst dromen, die ze niet alleen koes terde, maar bij vader en moeder ook uitsprak- Moeder stond dan geheel aan haar kant, vader kuchte instemmend, maar in wer kelijkheid bedacht hij, dat hoe- meer de jongens nu verdienden, des te minder zouden ze van hém nodig hebben als ze gingen trou wen en liet de zaken op hun be loop. Daai'om had die bewuste avond in september bij Jannie de door slag gegeven. Ze had kort en goed gezegd, dat ze niet in een gezin wilde verkeren, waai'in zulke dingen mogelijk waren en ze was bij tante Jaan, bij wie ze al een paar dagen was, gebleven Dat had wel indruk gemaakt, vooral bij vader en de zusteis, maar de jongens wai-en, toen de schrik over dat ongeluk en de nare gevolgen daarvan voorbij waren, hun gewone gang gegaan, blij dat ze van een pottekijkster verlost waren. Bovendien had Karei óók tegenover zijn familie volgehouden op die bewuste avond wel een paar boi'reltjes ie hebben gedronken, maar toch nog wel zo bij zijn positieven te zijn geweest, dat hij niet midden op de weg reed, toen de ander passeerde. Het maakte op Jannie echter géén indruk. Toen ze bovendien wel eens vuurwapens in handen van haar btoers zag, besloot z, niet alleen bij haai' tante te blij ven, maar ook zo weinig moge lijk thuis te komen. Ze had haar zusters gewaarschuwd en wacht te met angstige spanning af. wat er zou volgen. Dat er regelmatig flinke hoeveelheden boter en veel jongvee door haar broers werd gesmokkeld, wist ze. Dat dit op den duur verkeerd moest gaan, wist ze ook. (Wordt vervolgd. Onder de titel „Bruin Goud" werd door de heer Dudok van Heel namens de N.V. Van Hou ten een film vertoond over de cultuur, het transport en de ver dere verwerking van de cacao bonen. Aangezien door deze vereni ging nog nimmer een reis naar dit werelddeel werd georgani seerd en dit voorshands ook nog gjeen programmapunt (vormt, was het voor de bezoekers een unieke gelegenheid om middels deze film eens kennis te nemen van het leven en werken van de bevolking der Afrikaanse Goud kust. Zeer interessant en boeiend was het om de lange, vaak moei lijke, weg te kunnen volgen die moet worden afgelegd eer het eindprodukt in de vorm van ea- coapoeder en chocolade de ver bruiker bereikt. Het was dan ook met meer dan gewone aandacht dat de be zoekers in de hierna volgende pauze de door de N.V. Van Hou ten aangeboden chocolade heb ben geproefd. Na een pauze werd een docu mentaire film vertoond over een reis dwars door de Sahara. Het was een alleszins indruk wekkende tocht die duidelijk liet zien dat er nogal merkbaar ver schil is tussen een dagtochtje naar Brussel en een reis dwars door Centraal-Afrika. De voorzitter der C.V.R. „Voor waarts" was ongetwijfeld de tolk der aanwezigen toen hij aan het slot de lieer Dudok van Heel, alsmede de N.V. Van Houten, dank betuigde voor de aangebo den vertoning van deze films, welke bij allen zeer in de smaak zijn gevallen. Prijskaarting. Bij de heer P. C. Tieleman kwam de kaartclub „Ons Genoe gen" zondag bijeen voor een prijskaarting, waaraan door 46 personen werd deelgenomen. De prijzen gingen naar: le pr. L. Schauwaex-tJ. van Espen; 2e pr. P. Groothaert L. Kaijser; 3e pr. M. Zegers A. Verpoorte; 4e pr. J. Dubbel damC. van Espen; extra prij zen: A. H. de WaaleF. Groot haert en J. VerhndenA. Deij. Vlaamse Gouwleiders der K.S.A. op bezoek. Een afvaardiging der Katho lieke Studenten Actie bracht gis teren een bezoek aan Hulst. Dit bezoek hield in verband met het kamp dat afgelopen zomer in Hulst door de K.S.A. was inge richt en de bouw van een nieuw kamp. De afvaardiging bestond uit de heren D. Persyn, Cocle, F. Depuydt, Buyck en een jeugd leider van de afdeling St. Nico- laas. Voor de werkgroep der K.S.A. Zeeuws-Vlaanderen wa ren aanwezig de heer H. L. Ver- watereneulen, De Coster en Van de Bussche. Op het gemeentehuis werd de deputatie ontvangen door de wethouders De Meurichy en Martens alsmede de gemeente secretaris de heer Van Dende- ien. Namens de Katholieke Jeugdzorg St. Willebrordus te Hulst waren aanwezig de heren A. Lockefeer en A. de Paauw. Wethouder De Meurichy bracht de vriendschapsbanden tussen de K.S.A. en Hulst naar voren. Hij memoreerde het eerste door de Vlaamse jeugd in Hulst gehou den kamp. Spreker hoopte dat door de bouw van het kamphuis de Vlaamse jeugd deze zomer wederom naar Hulst zal komen, wat de vriendschapsbanden nog hechter zal maken. Hierna werd door de gasten en de genodigden een bezoek ge bracht aan boekhandel Van Geyt. Deze had een étalage ingericht waarin het werk der K.S.A. naar voren werd gebracht. Vervol gens ging het gezelschap naai de bossen van het Jagertje, waar het nieuwe jeugdkamp zal ver rijzen. De bezoekers juichten de plannen voor het te bouwen kamp zeer toe. Met groot ent housiasme wordt door de Vlaam se jeugd het a.s. bezoek aan het kamp tegemoet gezien. En niet alleen door hen maar door de ganse bevolking van het Land van Hulst. Steenbak gezonken of op dx-ift geraakt. Gisteravond was een sleep met stenen geladen steenbakken, ge trokken door de motorsleepboot „Sehelphoek," kapitein Blaauw uit Terneuzen, van Texneuzen op weg naar de nieuwe veerhaven alhier. Even beneden de haven van Breskens brak de sleeptros van de zolderschuit v. O. 11. Daar men niet over een reserve sleep- tros beschikte, werd de schipper van de sfeenbak gehaald en de v. O. 11 voor anker gelegd. Nadat de „Sehelphoek" de rest van de sleep in de haven had ge bracht, werd een. nieuwe sleep- i os aar.geschaft en voer kapitein Blaauw terug om do voor anker gelegde steenbak v. O. 11 op te iiaieri. Ter plaatse gekomen was van de zolderschuit niets meer te be speuren. De pro incxale boot van de vcex-- dienst Vlissingen-Breskens heel,* geti*acht door middel van haar radar-installatie de steenbak op te sporen, doch slaagde daaxin niet. Opruiming kerstbomen. Teneinde het rondslingeren van de oude kerstbomen langs de straten tegen te gaan, wenlen vanwege het gemeentebestuur zaterdagmiddag op een open plek aan het Bolwerk de oude kerst bomen verbrand. De schooljeugd die natuurlijk wel voor zo'n vuur tje te porren is kwam van hein de en verre met ontluisterde kerstbomen aanslepen, die teza men met de kerstbomen die vooi' versiering van de Westkade ge diend hadden een groot vreugde vuur opleverde, terwijl de ge meentelijke reinigingsdienst practisch van de zware taak ont heven werd oude kerstbomen te verzamelen. Feesteljpte bejaarden- sociëteitsmiddag. Het gure weer van gistexen heeft geen afbreuk gedaan aan de opkomst voor de sociëteitsmid dag. welke ditmaal voor de R.K. bond van bejaarden en gepensio neerden een bijzonder karakter droeg. Pater Irenaeus, plaatselijk gar diaan van het capucijnenkloos- ter, sprak in zijn functie als geestelijk adviseur het openings woord. Hierin heette hij allen welkom en zeide dat deze ont moeting oorspronkelijk, getimed was in de Kerstweek doeh door onvoorziene omstandigheden eerst thans kon plaats vinden. Geheel in de geest van het Kerstgebeuren werd door een meisjesgroep van de St. Anttio- niusschool onder regie van zr. Marie-Sophie het Kerstspel op gevoerd. Met intense belangstel ling werd de vertolking van dit wondere gebeuren door de aan wezigen meebeleefd. Na afloop hiervan gaven de jeugdige scholieren De Witte en Schobbe enkele zang- en fluit- soli ten beste op welk terrein zij fenomeen bleken te zijn. Een leuk gecostumeerde meis jesgroep gaf onder leiding van bovenvermelde zuster een ballet scène ten beste, die met muzi kale medewerking van een ge luidsband, bediend door zr. Pe dro, bijzonder in de smaak viel. Het geserveerde bakje troost met bijgerecht bleek van verras sende aard te zijn. In drie plak ken cake's zaten bonnen ver scholen, welke ten doel hadden candidaten op te roepen voor eer uit te voeren taak welke bestond uit een Driekoningenvoorstel ling. Blijkbaar bevreesd voor een eventuele uitbeelding van een zwarte Melchior figuur, ble ken te bonnen te zijn verorberd, doch na een minutieuse contróle konden drie oudjes hun capaci teiten bewijzen. Na een grote verloting, die be halve gratis loten ook geen nie ten bevatte werd door zr. Pedro een film gedraaid, waarin men de Paaswake, opgenomen in de eigen parochiekerk, te zien kreeg. Tussen de vele traktaties, wel ke door de dames van het plaat selijk Vrouwengilde en van de K.A.V. werden aangeboden, door, bleek dat de oudjes zich in eigen sfeer toch nog zeer jong kunnen gevoelen. Hiervan getuigde me vrouw P. Wille, die de leeftijd der sterken met rasse schreden nadert, maar nietteminmet ge mak een stoel beklom en een aria uit lang vervlogen tijden ten beste gaf. Ook de heren F. Jacobs en L. de Caluwé beklom men het podium en aangemoe digd door een ovationeel applaus werden ouderwetse liefdes- en strijdliederen gezongen. Na een dankwoord namens alle gepensioneerden, uitgespro ken door de heer R. Simoens, aan 't adres van alle medewerkenden, was het pater gardiaan die met een toepasselijk woord de bij eenkomst sloot. Gemeentelijke bodiniicfeting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand decem ber 1118 baden genomen. Totaal in 1957: 13.275 baden. DINSDAG 7 JANUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 u.: „De vlucht naar de vrij heid". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Kleren maken de man". SAS VAN GENT: Oiympia- Theater, 8 uur: „Ontspoorde vrouwen". WOENSDAG 8 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De vlucht naar de vrij heid". HOEK: O. L. school, 7.30 uur: Gelegenheid tot het volgen van een gratis verkeerscursus. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Kleren maken de man". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Ontspoorde vrouwen". De 1874 ton metende „Sabang" van de Kon. Paketvaartmaat- schappij is maandag op 7 mijl afstand van Singapore, bij de zandbank Cijrene aan de grond gelopen. Met sleepboothulp wordt ge- tracht het schip weer vlot te krij gen. De „Sabang" is het derde schip, dat de laatste tien dagen in rk' buurt van Singapore an de grond is gelopen. Het Amerikaanse vrachtschip „Endeavour" en de Thailandse kustvaarder „Thepa- mat" liepen de vorige week o? de zandbank Nipas, doch kwamen later weer vlot.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2