Uit de Provincie Buitenlands nieuws 'Zevköse^els OLIEHAARDEN Scholenbouw moet gelijk gesteld worden aan woningbouw VOOR AGENDA Vragen aan de Minister TE LAAT AAN HET DELTAPLAN BEGONNEN? Ongeveer 170 archeologen, voornamelijk amateurs, zijn de zer dagen in Amersfoort bijeen geweest voor de corresponden- tendagen van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek. Van vrijdag tot en met za terdag hebben zij gegevens uitge wisseld en lezingen bijgewoond. Ook enkele Belgen en Duitsers gaven van hun belangstelling voor het werk van de Rijksdienst Oudheidkundig Lodemonder- zoek blijk. Met deze opzet van het archeologisch werk, een vondst van de directeur van de dienst, dr P. Glazema, is Nederland an dere landen ver vooruit. De eerste conferentiedag had tot resultaat, dat de deelnemers een heel ander beeld kregen over de in onze geschiedenisboekjes zo met nadruk vermelde volksver huizing. Op de tweede conferentiedag kwam de „ramp van 1953" aan de orde. De inleiders, drs W. F. G. Wiese uit Hoorn en de heer H. J. Calkoen uit Velsen, kwa men daarbij tot de conclusie, dat men met het deltaplan veel te laat is. Rampen, zoals één zich in intro i ucungt? Lei mijn it>t siana Komen 1953 aan onze kust heeft gema- da(. veriengjng van (je tijdelijke mfesteerd, doen zich voor om een «- - periode van 550 jaar. We leven nu in de top van een periode waarin de zee plotseling een veel SPECIALE UITKERING AAN ZEELAND In de wet van 1948, houdende herziening van de regeling der provinciale financiën, was een overgangsbepaling opgenomen waarbij aan de provincie Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een speciale uitkering uit 's rijks kas werd gegeven in afwachting van de herziening van de wet, hou dende vaststelling van de voor waarden, waarop aan de calami- teuze polders in Zeeland tege moetkoming uit 's rijks kas kan worden verleend. Voor de daarop volgende jaren is deze regeling steeds verlengd en thans stelt de regering in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp weer verlenging voor, voor de ja ren 1958 en 1959. Een ontwerp van wet tot regeling van de toe kenning van vergoedingen van rijkswege aan waterschappen in de kosten van waterkering wordt voorbereid, maar een wettelijke regeling kan niet binnen een zo danige termijn tot stand komen hogere stand kan aannemen. De inleiders stelden bovendien vast, dat Nederland eeuwen vóór de Romeinse tijd bewoond moet zijn geweest. Bij de stormramp in 1953 kwamen namelijk aan het strand bij Schoorl geploegde ak kers bloot waaruit kon worden geconcludeerd dat in de loop der eeuwen de kustlijn van ons land geweldige veranderingen onder ging. ONTSPARING BIJ R.P.S. IN DECEMBER Bij de rijkspostspaarbank werd in dec. 1957 ingelegd 49,7 min en terugbetaald 60,1 min, het geen een negatief spaarverschil opleverde van ƒ10,4 min (vorige maand 23,9 min en in dec. vo rig jaar +0,2 min). Het saldo-tegoed per ultimo dec. 1957 bedraagt 1960,0 min 'vorige maand ƒ1920,9 min en «Ito dec. vorig jaar 1913,1 min). In Amsterdam werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd 5,6 min en terugbetaald 7,2 min, n spaarverschil dus van 1,6 min, tegen 3,2 min vorige maand en 0,3 vorig jaar dec. in Rotterdam waren deze cij fers resp. 3,5 min, 4,1 min en 0,6 min, tegen 1,6 min vo rige maand en +0,4 min in vo rig jaar december. In 's-Gravehhage resp. ƒ3,6 min en 4,9 min en 1,3 min, tegen —2,2 min vorige maand en 0,5 min in dec. vorig jaar. 9 De huidige bevolking van Tsjecho-Slowakije telt 13.420.000 zielen. Men verwacht dat tegen 1970 Tsjecho-Slowakije meer dan 15 miljoen inwoners zal tellen. regeling vermeden kan worden. TERNEUZEN Gemeentelijke badinrichting De cijfers voor het jaar 1957 bedroegen in totaal 36750 perso nen tegen 38388 in het jaar 1956. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand de cember 1957 door totaal 2695 per sonen bezocht, tegenover 3528 in de maand november. SLUISKIL Voor het groene laken. In hotel Meert, het clublokaal van de Sluiskilse biljartvereni ging werd ten bate van deze sportafdeling zaterdag j.l. een dansavond georganiseerd waar voor goede belangstelling be stond. Draaide alles letterlijk en fi guurlijk om het groene laken, voor een avond werd eens niet op tijd gekrijt en nam het dans- orkest van Dolf Schoot uit Axel de taak van de biljartattributen over. Onder de gasten bevonden zich ook vele buitenlanders, afkom stig van aan de kaden gemeerd liggende zeeschepen. Hieronder bevond zich ook een Italiaans lid van de bemanning, die met orkestbegeleiding op tempera mentvolle wijze enkele zang solo's ten beste gaf, tot grote be wondering van de aanwezigen. Toen het hoogste tijd werd aan gekondigd, gingen zowel de dans- lustigen als het biljartbestuur zeer voldaan over de geslaagde avond huiswaarts. Er zit schot in. Het in uitvoering zijnde werk aan de Boven- en Benedenweg vordert thans met rasse schre- EGYPTE Vraaggesprek met Nasser Egypte is bereid zich met de westelijke mogendheden te ver zoenen op voorwaarde dat deze het verdrag van Bagdad en de leer van Eisenhower ten aan zien van het Midden-Oosten af zweren en afzien van de pogin gen om onze politiek voor te schrijven. Dit heeft president Nasser verklaard in een vraag gesprek met het Libanese blad „Al Kif ah". ENGELAND VERENIGDE STATEN den. Zij, die niet dagelijks de werkzaamheden konden volgen, zullen dit week-end verbaasd zijn geweest over hetgeen reeds tot stand is gekomen en de kerkgan gers hebben gisteren kunnen constateren dat dit in uitvoering zijnd werk snel zijn voltooiing nadert. Met voortvarendheid wordt door het gemeente- en rijkswa- terstaatspersoneel gewerkt om de zo lang verbeide verbindings weg tussen oud en nieuw Sluis kil gereed te krijgen, waardoor het aanzicht van dit gedeelte van Sluiskil totaal gewijzigd wordt. Het onogelijk, schier prae- his torisch landwegje, dat officieel de veel te wijdse naam „Boven- weg" kreeg, is thans, met opoffe ring van een deel van de Bene denweg, geworden een zeer brede verbindingsweg met aan weers zijden flinke trottoirs. Al zal de oplevering van dit werk nog wel enige tijd duren, de Sluiskillenaar, die zichzelf wel eens noemde het zwarte schaap van de gemeentelijke fa milie, kan met recht trots zijn op hetgeen hier reeds tot stand is gebracht. Men kan dan ook ge rust zeggen dat er te Sluiskil gro te voldoening is over de wijze waarop dit voor de verdere ont wikkeling en verfraaiing van Sluiskil zo belangrijke werk tot uitvoering wordt gebracht. STOPPELDIJK. Dansavond. In café P. Compiet werd een dansavond belegd ten bate van de plaatselijke duivensocieteit. Een flink aantal dansliefheb bers was present en de avond verliep in de beste stemming. ZAAMSLAG Vergadering „De Juliana-ruiters" Vrijdagavond hield de landelij ke ruitersvereniging „De Juliana- ruiters" in hotel „Het Wapen van Zeeland" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer Jac. Dieleman. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd en de hoop uitge sproken te hebben dat 1958 een in alle opzichten gelukkig jaar zal mogen zijn, gaf hij een kort overzicht van het afgelopen ver enigingsjaar en deelde mede, dat het voornemen bestaat, zo enigs zins mogelijk, dit jaar weer door het dorp te rijden. Door de secretaresse mej. E. van Hoeve, de penningmeester de heer R. de Maat en de instructeur de heer C. A. Dees werden de jaarverslagen uitgebracht. De voorzitter bracht hierna ver slag uit van de te Utrecht gehou den vergadering der Koninkl. Ne- derl. Federatie van Landelijke Rijverenigingen, waarin H.K.H. Prinses Beatrix als bescherm vrouwe werd geïnstalleerd. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat in de loop van de volgende maand een ontspan ningsavond zal worden gegeven, werd de vergadering door hem gesloten. LOOP DER BEVOLKING OVER 1957 HOEK. M. V. Tot. Geboren 21 13 34 Ingekomen 32 27 59 53 40 93 Overleden 15 15 30 Vertrokken 50 48 98 65 63 128 Eevolking op 31 dec. 1956 31 dec. 1957 1315 1303 12 1236 1213 Vermindering 12 23 Voltrokken huwelijken Huwelijksaangiften Huwelijkstoestemmingen Echtscheidingen Elders geboren Elders overleden VOGELWAARDE. Ingekomen Geboren M. 34 44 V. 51 44 2551 2516 35 25 25 4 6 12 Tot. 85 Skymaster bij Bournemouth geland. De Britse Skymaster, die dins dag door Albanese straaljagers gedwongen werd in Albanië te landen, is zaterdag op het vlieg veld van Hurn bij Bournemouth geland. De bestuurder van de Skymas ter heeft gezegd even binnen het Albanese luchtgebied te hebben gevlogen. Lennox Boyd antwoordt Mintoff De Britse minister van Kolo niën, Lennox-Boyd, heeft pre mier Don Mintoff van Malta vrijdagavond geantwoord dat hij op roekeloze wijze nog niet eerder gepubliceerde Engelse plannen om de kolonie finan cieel aanzienlijk te steunen, in de waagschaal stelde. De Britse regering was van plan 't eiland een kapitaalshulp van 25 mil joen pond sterling (circa 250 miljoen gulden) over een pe riode van vijf jaren te verstrek ken. Boyd reageerde in zijn antwoord niet op Mintoffs ver zoek om interventie van pre mier Macmillan en om over komst van Boyd zelf. De minister wees erop dat hij eerder aan de Maltese premier had gezegd dat Engeland dit jaar niet meer geld aan Malta zou verstrekken, en verweet hem dat er geen maatregelen waren genomen om het hoofd te bieden aan de grote uitgaven door de steeds stijgende lonen en prijzen, maar dat Malta daarentegen voortdurend meer geld van Engeland had ge vraagd. Ontevreden Nederlandse scheepsbemanning Een groot deel van de 47 be manningsleden van het Neder landse vrachtschip „Carthago", dat door de „United fruit com pany" is gecharterd, is ontevre den over de behandeling aan boord. De ontevredenen heb ben bij aankomst in San Fran cisco bekend gemaakt, dat zij het schip willen verlaten. De gezagvoerder, kapitein Gerrit- sma, heeft ermee ingestemd dat de ontevredenen, 29 man, het schip verlaten. De „Cartha go" moet nu echter in de baai van San Fransisco blijven lig gen tot uit Nederland nieuwe bemanningsleden zijn gearri veerd. WEST-DUITS LAND Nieuwe strijdkrachten ter beschikking van de NAVO De Westduitse strijdkrachten hebben bij het begin van 1958 twee pantserdivisies, een eska der motortorpedoboten en een eskader transportvliegtuigen onder het commando van de NAVO gesteld. Deze eenheden worden aangemerkt als in be perkte mate voor gebruik ge schikt. Onder het commando van de NAVO staan hierdoor drie pantsergrenadierdivisies, twee pantserdivisies, drie eskaders mijnenvgeers, één eskader mo tortorpedoboten en één eskader transportvliegtuigen van de Westduitse strijdkrachten. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van De fensie deelde vrijdag te Bonn mee, dat de divisies thans op tweederde van hun definitieve sterkte zijn. Op 1 april zullen een lucht landingsdivisie en een brigade bergjagers aan de NAVO wor den toegevoegd. 9 In Roemenië zijn de laatste wekfen enkele Rooms-Katholieke priesters tot zware gevangenis straffen van vijftien jaar en min der veroordeeld wegens „betrek kingen met vijandige andere lan den". in öörTct Over de week eindigende op zaterdag 4 januari 1958 werden de meeste spaarkaarten inge leverd door mej. VERWILGHEN, le Verbindingstr. lb, Terneuzen. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 "/o gehonoreerd. Vraagt Uw winkelier. 78 95 173 Vertrokken 89 112 201 Overleden 17 10 27 106 122 228 Bevolking op 31 dec. 1956 1961 1766 3727 31 dec. 1957 1933 1739 3672 Vermindering 28 Voltrokken huwelijken Echtscheidingen Levensloos geborenen 27 55 44 Ondanks een geboorte-overschot van 61 (het aantal geborenen be droeg S8 en het aantal overllede- nen 27), boekte Vogelwaarde in 1957 weer een gevoelig verlies aan inwoners. Deze dalende lijn is reeds onafgebroken te consta teren sedert 1945, toen Vogel waarde nog 4126 inwoners telde. Met uitzondering van 1953, toen het zielental met 20 steeg, gaat het sindsdien snel berg af met een gemiddeld verlies van 45 in woners per jaar. ZUIDZANDE. M. V. Tot. Geboren S 3 11 Ingekomen 17 20 37 25 23 48 Overleden 5 4 9 Vertrokken 15 27 42 20 31 51 Bevolking op 31 dec. 1956 433 408 841 31 dec. 1957 438 400 838 5 8 3 Voltrokken huwelijken 3 Echtscheidingen 2 Overledenen, niet behorend tot de bevolking, 1 De werkgelegenheid in Noord-Limburg en Noord-Brabant. Blijkens mededelingen van de arbeidsbemiddeling in Noord- Limburg en Noordoost-Brabant neemt de werkloosheid in de ge meenten Bergen, Gennep, Ven- ray toe. Men schat het aantal werkzoekenden in deze aanvan kelijk economisch achterlijke ge bieden, waar de industrie na de oorlog pas enige omvang heeft gekregen, op 750 personen. Meer dan 250 werkloze bouwvakarbei ders zijn in Duitsland gaan wer ken, De beroepsbevolking in deze rayons van het district Venlo, is thans voor 45 procent werkzaam in de industrie en voor 27 per cent in de landbouw. Dagelijks gaan uit dit gebied ongeveer '900 man in „pendel' werken in Oost-Brabant, Gelder land en Duitsland. Als de con junctuur o.a. in zuid-Gelderland o.m. Nijmegen zakt, vallen deze „pendelende" werkzoeken den het eerst, als de duurste, uit. Ned kustvaarder geraakte in moeilijkheden. De Nederlandse kustvaarder „Helvetias" is zondagochtend op ongeveer 35 km ten zuidwesten van het Franse eiland Yeu (ten zuiden van St Nazaire) in moei lijkheden gekomen doordat de Ja- ding begon te schuiven. Het schip vroeg om assistentie. Later werd gemeld, dat de kust vaarder, begeleid door de treilers „Bolero" en „Petiteourier", in noordoostelijke richting voer en geen hulp meer nodig had. De „Helvetias" meet 494 ton. Het schip is van de N.V. Rederij Helvetia te Arnhem. Rokossowsky opnieuw plaatsvervangend minister van Defensie. Maarschalk Konstantin Rokos sowsky is ontheven van zijn func tie van bevelhebber van 't Trans- transkaukasische militaire ge- benoemd tot plaatsvervangend minister van Defensie dei' Sow- jet-Unie, zo meldt het officiële Russische persbureau „Tass". Maarschalk Rokossowsky was plaatsvervangend minister van Defensie voordat hij, in oktober, mte het Transkaukasische com mando belast werd. De benoeming van Rokossow sky tot bevelhebber van het transkaukasische militaire ge bied, dat aan Turkije grenst, werd bekend toen de spanning tussen Syrië en Turkije op haar hoogtepunt was. (Britse woord voerders hadden indertijd gezegd, dat de benoeming uitsluitend ten doel had de spanning aan de grens te handhaven.) De in Polen geboren Rokos sowsky, één van de hoogste Rus sische bevelhebbers tijdens de oorlog, werd aanvankelijk, in no vember 1956, aangesteld als vice- minister van Defensie en naaste medewerker van maarschalk Zjoekof, drie dagen vóór het ont slag van Zjoekof (als minister van Defensie) werd de benoe ming van Rokossowsky tot bevel hebber in Transkaukasië bekend gemaakt. Rokossowsky is voorts zeven jaar minister van Defensie van Polen geweest. Hij werd als ge volg van de „democratisatie" in Polen, onder leiding van de gere habiliteerde communistische lei der Gomulka, van deze functie onU'«~»en. PETROLEUM De haardolie met het hoogste rendement zuinig geen roet meer warmte I Prima service door: J. DE FOUW Dijkstraat 77 - Tel. 2908 Terneuzen DE FRANSE BELASTING OP HET WEGVERVOER Tot 1 juli a.s. zullen Neder landse vrachtauto's in Frank rijk vrijgesteld blijven van de Franse algemene belasting naar het gewicht, de „taxe générale". Wel moet de extra belasting voor het vervoer over lange af stand, de „surtaxe" betaald wor den, maar het Nederlandse be roepsvervoer krijgt daarop een korting van 25 procent, zodat het wordt gelijkgesteld met de eigen vervoerders. Frankrijk heeft de „taxe" en de „surtaxe" in 1956 ingesteld. Nederland kreeg daarvan een vrijstelling tot 1 januari 1958. Eind 1957 gaf de Franse rege ring' te kennen dat zij de vrij stelling niet wilde verlengen, maar de deur voor onderhande lingen openliet. In december zijn die onderhandelingen ge voerd tussen vertegenwoordi gers van de ministeries van Fi nanciën der beide landen, met het bovengemelde resultaat. Na juli van dit jaar zal opnieuw worden onderhandeld. Nederlandse onderwijzersvereniging eisl: De 12e algemene vergadering van de Nederlandse onderwijzers vereniging, die gedurende drie dagen in Amsterdam is gehou den, is zaterdagochtend geëin digd. Een motie van het hoofd bestuur, waarin er met klem bij de regering op wordt aangedron gen meer en langs een snellere weg bouwvolume toe te staan voor de verschillende takken van onderwijs, werd door de onge veer 500 aanwezigen met alge mene stemmen aangenomen. In de motie wordt o.m. opge merkt dat het wettelijk voorge schreven onderwijs in de licha melijke oefening dikwijls onmo gelijk is, omdat bouw van gym nastieklokalen r.iet wordt toege staan. Hoewel in de motie wordt erkend dat op de begroting voor O. K. en W. voor het jaar 1958 aanmerkelijk hogere bedragen zijn uitgetrokken dan voor het voorafgaande jaar, wordt niette min vastgesteld dat de scholen bouw steeds achter blijft bij de woningbouw. Van de zijde van het hoofdbe stuur werd voorts opgemerkt dat de scholenbouw nog steeds de kritiek van het N. O. V. uitlokt op het bouwbeleid van de over heid. De schade, die 'het onder wijs door deze gang van zaken lijdt, zal zich in de toekomst stel lig wreken, zo oordeelde het hoofdbestuur. Geëist werd dat de scholen bouw met de woningbouw zou worden gelijk gesteld. Het voorstel van de afdeling Amsterdam om te ijveren voor een verbetering van de salaris sen van kleuterleidsters werd eveneens met algemene stemmen aanvaard. Op deze driedaagse vergadering heeft dr. P. S. Pels, secretaris van de Sociaal Economische Raad het woord gevoerd over: „Het onderwijs en de sociaal economi sche politiek". Spreker ging uit voerig in op de functie van de S. R. R. en die van de Stichting van de Arbeid in het georgani seerd óverleg. Hij merkte op dat verwacht mag worden dat in '58 1.500.000 kinderen aan het lager onderwijs zullen deelnemen waarvoor bijna 43.000 leerkrach ten beschikbaar zijn. Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 15) (Nadruk verboden.) Het geval liet geen twijfel over. Kijk, dat was die diepe sloot. Daar was het land. dat hij deze zomer had geploegd. De sloot be gon vlak bij het erf van Pau wels, dicht bij de gebouwen in elk geval. Dan liep hij met een boog om het bouwland heen, deelde een vlak stuk weiland doormidden en .li?p dan dood tegen een hoog stuk bouwland, dat Belgisch gebied was, maar dat van het land van Pauv/els was afgescheiden door een fiinke houtwal. Door dat bouwland zou natuurlijk wel een aarden weg lopen, waarop men de sporen van nachtelijke tochten gemakkelijk kon uitwissen. Al stond de douane nu op het vlakke weiland en niet vlak bij de sloot of de houtwal, dan zou zij toch nooit iets opmerken. Het was wel vernuftig uitge dacht: er werd a.h.w gesmokkeld onder haar neus door. Het kon niet anders, of zó moest het zijn. En ineens golfde een wilde vreugde door Kees heen: hij zou ze, die Pauwels! De rekening zou nu vereffend worden! En op een legale manier. Niet via een uit gelokte vechtpartij in een café of op een eenzame landweg. Dan trok je tóch uiteindelijk aan het kortste eind. Zo spoedig mogelijk zou hij zich van de waarheid gaan overtuigen. Dan zou hij Henk inlichten en die mocht de ontdekking, als een uitvinding van hem zelf, doorgeven. Dan zat er nog een promotie voor Henk in, een gevoelige mep voor de Pauwels en een grote voldoening voor hém, Kees! Drie vliegen in één klap. De eerste weken kon echter niets van zijn plan komen van wege het weer. Wel begon het eind januari te dooien, maar la ter begon het te kwakkelen met veel sneeuw en wind, zodat het polderland onbegaanbaar werd. Hoe graag Koes er 's nachts op uit wilde gaan, hij moest zijn on geduld bedwingen. In die tijd gebeurde er nog iets onaange naams. Hij was met de jeep naar Oostburg geweest, boodschappen doen en was daar bij een winkel Jannie tegengekomen. Hij had haar met een onverschillige groet voorbij willen lopen, maar be merkte cp dat ogenblik, dat het hem toch niet zo vlot af ging. En had zij nu maar niets gezegd, dan was dat nog wel gegaan. Maar toen ze als altijd tegen hem lachte en vroeg hoe het met hem ging, was hij toch blijven staan en had gevraagd wat ze tegenwoordig uitvoerde. „Nou. ik ben bij tante Jaan hier," antwoordde ze. „Ze werd al een dagje ouder en kon zich zelf moeilijk meer redden. Ik ging er vroeger wel meer een paar da gen in de week heen. Sinds sep tember ben ik cr nu voor dag en nacht." Als ze nu dat woord septem ber maar niet had genoemd! Mis schien had Kees dan nog wel met een vriendelijk woord afscheid genomen. Nu zei hij, wat grim mig en zelfvoldaan: „Zo! Dus je had dan tóch wel in de gaten, wat voor een fraai huishouden het bij jullie thuis was! Dan ben je dus eindelijk verstandig ge worden!" Dat was natuurlijk olie op het vuur. „Verbeeld jij je eigen maar niks, kale loonploeger! Praatjes heb je altijd genoeg gehad, hè? Ja, praatjes! Als je wat tegen ons hebt. moet je met bewijzen ko men, .maar dat kun je niet!" Dat laatste was natuurlijk al erg onverstandig. Het moést Kees op ruwe wijze herinneren aan die droeve, laatste septemberdag van het vorige jaar, alhoewel Jannie dat niet bedoelde. Het maakte hem weer razend. Als hij tegen over een jonge kerel van zijn leeftijd had gestaan, was er een vechtpartij gevolgd die klonk als een klok. Dat ging nu natuurlijk nic-t. maar wat hij nu met zijn sterke knuisten niet kon berei ken, dat probeerde hij nu met woorden. „Nee mooie juffrouw! Wat jij bedoelt kan ik niet bewijzen, maar dat er van dat hele nest bij jullie niet één deugt dat kan ik wél bewijzen. Wacht maar eens een paar weken, dan zal ik je eens wat laten zien! Dan zal ik je nóg eens vragen, of ik alleen maar praatjes over jullie heb!" „Poe! Hij zegt wat!" Met een ruk draaide het meisje zich om en liep verder. Er stonden tóch al genoeg marktgangers belang stellend naar dit tafereeltje te kijken. Ook Kees ging weg, maar hij kon zich wel op de tong bijten van spijt, dat hij zich zo had laten gaan. Nu had hij zo'n mooi plan en nu ging hij, door met die meid te bekvechten, slapende honden wakker maken. Dat was dom. Zou hij al teveel gezegd hebben? Hij dacht van niet. maar als zij haar familie eens ging waar schuwen en als die dan opeens voorzichtiger werd? Dat 'lij zich geheel nodeloos zorgen maakte, kon Kees niet weten. Op het platteland weet ■men alles van elkaar.zegt men. Het lijkt ook wel zo. Maar wie dieper ziet, weet, dat men sen die vlak naast elkaar leven, soms zo weinig van elkaar af weten, althans van de innerlijke dingen. En die zijn soms beslis send. Gekrenkte trots is de beste voe dingsbodem voor allerlei conflic ten. Hadden de twee jonge men sen geleerd elkaar beter te ver dragen, dan was hun zeker niet het lijden van die laatste septem berdag bespaard, dat niet. Maar wél hadden zij zich tegenover el kaar kunnen uitspreken, zonder kwaad weg te lopen en dan zou den zij gezien hebben, dat zij in veel opzichten overeenstemden. (Wordt vervolgd.) MAANDAG 6 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zonder jou kan ik niet leven." Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie-samenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Kleren maken de man". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Meren ma ken de man". DINSDAG 7 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „De vlucht naar de vrij heid". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Kleren maken de man". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Ontspoorde vrouwen". Vrijwilligers voor bevrijding van West-Irian. Zes vrijwilligersdiivisies van voormalige guerillastrijders ter „bevrijding van West-Irian" zijn in Djakarta geïnstalleerd, aldus heeft het persbureau PIA ge meld. Twee divisies wanen op Suma tra gevormd, één in Djakarta, één in West-Java, één in centraal Oost-Java en één is samengesteld uit bewoners van de Oost-Indone sische eilanden. De adviseurs van de guerilla strijders, kolonel Mustopo, ver klaarde volgens PIA, dat het winnen van het betwiste gébied de sleutel tot de welvaart van 't Indonesische volk is. VRAGEN OVER HUURCOMPENSATIE VOOR GEPENSIONEERDEN Het Tweede Kamerlid mej. Le- maire heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat gepensio neerden beneden 65 jaar, die een pensioen ontvangen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds, nog geen compensatie voor de humverhoging hebben ontvan gen en dat uitbetaling van deze compensatie niet vóór mei a.s. te verwachten zou zijn? 2. Zo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat het zeer be zwaarlijk is voor deze groep ge pensioneerden om tien maanden op de huurcompensatie te moe ten wachten? 3. Zou de minister willen be vorderen, dat deze gepensioneer den op korte termijn althans een voorschot op de huurcompensa tie ontvangen? 4. Kan dé minister mededelen, wanneer indiening van een wets voorstel ter definitieve regeling van deze materie tegemoet kan worden gezien? VKAGEN OVER AFVUUKRASES VAN RAKETTEN. De Tweede Kamerleden de he ren Calmeijer, Patijn, Korthals, Duynstee en Roosjen hebben aan de minister van Buitenlandse Za ken en voor Defensie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regering kennis ge nomen van de persberichten naar aanleiding van de in de cember jl. te Parijs gehou den conferentie van rege ringsleiders der Navo-landen waaruit zou blijken, dat de Nederlandse regering zich, met die van enkele andere regeringen, in beginsel be reid zou hebben verldaard op het eigen grondgebied af- vuurbases van raketten voor middelbare afstanden te doen aanleggen, terwijl zulks door andere regeringen, met na me die van Noorwegen en Denemarken, zou zijn afge wezen? 2. Wil de regering in dit geval mededelen, of deze voorstel ling van zaken juist is en, indien, zulks niet zo mocht zijn, uiteenzetten tot welk resultaat de conferentie in dit opzicht heeft geleid?

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2