Engeland wil een ontwapeningsovereenkomst met Sowjet-Unie Hongaren doen beroep op Hammarskjoeld inzake kwestie Bang-Jensen Economisch Sowjet-offensief in minder ontwikkelde gebieden N.A.V.O.-landen steunen Nederland,ISzegt zegt minister Soebandrio Hillary verlaat de Zuidpool HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Rede van MacMillan ie Parijs, Bonn en Rome mei insiemming onivangen salons Robert Tankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 6 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4261 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé- handelsadvec- tenties): 5 regels 1,—Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van iit Blad. 20 cent meer Premier MacMillan van Groot- Brittannië heeft zaterdag in een radiorede verklaard, dat de Brit se regering van plan is haar po gingen om tot een ontwapenings overeenkomst met de Russen te komen, blijven voortzetten. Wij moeten het niet opgeven, wij zouden kunnen beginnen met het sluiten van een niet-aanvals- verdrag. Dit is vroeger ook ge beurd en zal geen kwaad kun ne». Wij moeten overeenstem ming bereiken inzake de kern proeven. het maken van kernwa pens, hun gebruik en aantal. Maar wij moeten ons ook inlaten met de zogenaamde klassieke wa pens. De vrede kan echter niet door woorden alleen worden be teugeld. Wij hebben eyengoed daden nodig, aldus MacMillan. De Britse premier zei dat over eenkomsten met de Russen al hankelijk gesteld moeten worden van de instelling van 'n doeltref fend controlesysteem in alle be trokken landen. Hij zei voorts dat het hem niet kon schelen of de pogingen om de impasse bij de ontwapenings besprekingen te doorbreken, ge daan worden via de Ver. Naties of via een conferentie op kleine re schaal. Het gaat er maar om het puin van de oude tegenstel ling uit de weg te ruimen en wel licht het pad te effenen voor een bijeenkomst wn geringsleiders, aldus MacMillan. Inzake de kwestie van de Ame rikaanse bases in Groot-Brittan- nië merkte de Britse premier op dat deze bases slechts voor oor logsdoeleinden gebruikt kunnen worden na overeenstemming tus sen Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Voorts zei hij dat het noodlot tig zou zijn als de NAVO ontbon den zou worden. ,,De NAVO is niet alleen een militair bondge nootschap, ze geeft een morele basis aan een groot deel van de vrije wereld". MacMillan was van mening dat er op het ogenblik een zo danig machtsevenwicht bestaat «iat oorlog bijna onmogelijk is geworden. Laten wij dit voor deel niet verliezen, aldus de Britse premier. REACTIES OP REDE VAN MACMILLAN Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het voor stel van MacMillan tot het slui ten van een niet-aanvalsverdrag met het communistische blok als een eerste stap om de spanning tussen het Oosten en het Westen te verminderen, verrassend ge noemd. In bevoegde kringen in Wa shington is gezegd, dat de Ver. Staten bij hun standpunt blijven, dat een niet-aanvalsverdrag tus sen de NAVO-landen en de lan den van het pact van Warschau in het huidige stadium van de in ternationale betrekkingen meer kwaad dan goed zal doen. De Canadese waarnemende mi- minister van Buitenlandse Zaker. Davie Fulton heeft daarentegen het onderhavige voorstel van MacMillan toegejuicht en gezegd, dat het belangwekkende moge lijkheden opent tot onderhande lingen. Ook in Franse officiële kringen te Parijs heeft het uitgesproken voornemen van MacMillan om naar een overeenkomst met de Sowjet-Unie over ontwapening te streven, instemming gevonden. Men herinnert eraan, dat pre mier Gaillard enkele dagen gele den in een vraaggesprek met een Amerikaans blad als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat de Westelijke landen moeten tonen, dat zij bereid tot onderhandelin gen over ontwapening. In Italiaanse regeringsklingen is het voorstel van MacMillan voor een niet-aanvalsverdrag gunstig ontvangen. Men is evenwel van oordeel, dat een dergelijk pact niet be hoorlijk gewaarborgd kan wor den zonder dat eerst het „kern probleem" van de Duitse hereni ging wordt aangepakt. Diplomatieke kringen in Bonn hebben de rede van MacMillan over het algemeen gunstig be oordeeld. BOMAANSLAG TE BEIROET. Bij een bomaanslag te Beiroet zijn zaterdag drie personen om gekomen, onder wie een negen jarige jongen. Volgens de politie werd de bom gegooid vanaf het dak van een huis naar de vijfde verdieping van een daartegenover liggend huis. Hier woonde de broer van de voormalige luitenant Mah- moed Nameh, die de vorige maand, vlak voordat hij terecht moest staan op beschuldiging van medeplichtigheid aan een zo genaamd Amerikaans complot om de Syrische regering omver te werpen, uit de gevangenis wist te ontsnappen. De politie deelde mee, dat de plegers van de aanslag in de me ning verkeerde, dat de ontvluchte ex-luitenant zich in het getrof fen huis ophield. Hongaren, die verklaringen hebben afgelegd <an overstaan van de V.N.-commissie voor Hon garije en wier namen niet bekend zijn, hebben zaterdag een beroep gedaan op de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Ham marskjoeld, om de lijst waarop hun namen staan te vernietigen. In 'n brief aan Hammarskjoeld waarschuwen zij ervoor dat pu- blikatie van de lijst, zelfs in krin gen die in nauw contact staan met Hammarskjoeld, levensge vaar kan betekenen voor een aantal schuldeloze mensen in Hongarije. De Hongaren nemen het in de brief op voor de Deense functio naris van de Ver. Naties Bang- Jensen, die geweigerd heeft Ham marskjoeld geheime documenten te overhandigen met betrekking tot het onderzoek van de V.N.- commissie naar de Hongaarse op stand. Zoals bekend is Bang-Jensen hierom de vorige maand ontsla gen. De Hongaren doen Ham marskjoeld. ingeval deze van me ning is dat hij de lijst moet heb ben, het voorstel een overeen komst te sluiten me: de Sowjet- Unie, waarin betrokkenen, onder Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een studie over „het economische offensief van het Sowjet-blok in de minder-ontwikkelde gebieden" gepubliceerd, dat rn de afgelopen maanden door deskundigen van het ministerie is opgesteld. Volgens dit verslag levert het Sowjet-blok sedert 1955 econo mische en militaire bijstand tot een bedrag van 1.900 miljoen dol lar aan tien landen, waarvan er acht van de Verenigde Staten dergelijke hulp tot een bedrag van 1.900 miljoen dollar ontvan gen. Door hun aanbiedingen voor bijstand en meer handel met de minder ontwikkelde gebieden wil len de la/iden van 't Sowjet-blok de invloed der Ver. Staten en hun bondgenoten terugdringen, de defensiegenootschappen der vrije wereld in de war sturen en het eigen aanzien en de eigen macht vergroten, aldus de studie. Daarom is het Sowjet-offensief voornamelijk gericht op landen waar deze doelen bereikt kunnen worden. Sir David Eccles, president van de Britse Board of Trade, die als zodanig de rang van minister heeft, heeft vrijdag op een bijeen komst van de Brits-Amerikaanse Kamer van Koophandel voorge steld, dat de Verenigde Staten een soort van economische fusie zouden aangaan met het Britse gemenebest en West-Europa. Op deze bijeenkomst vergeleek sir David Eccles de „efficiënte sla vernij" van de Sowjet-Unie met de „inefficiënte vrijheid" van het westen. Hij achtte het door zijn voorgestelde economische fusie mogelijk, dat het westen zou kun nen optornen tegen de snelle eco nomische verbeteringen, welke in de communistische landen tot stand komen. 0 Het eerste nummer in 1958 van het Franse tijdschrift Les Temps Modernes (geredigeerd door Jean Paul Sartreis vrijdag in beslag genomen omdat men een artikel over Algerië had ge publiceerd (dat begin december ook reeds aanleiding tot inbe slagneming van een nummer van de Franse Observateur was ge weest. het internationale Rode Kruis, Hongarije kunnen verlaten. Sommigen van ons waren slechts bereid met de V.N.-com missie voor Hongarije samen te werken op voorwaarde dat onze namen niet gepubliceerd zou den worden, zelfs niet in kringen die in nauw contact staan met de secretaris-generaal, omdat de Russen overal agenten hebben, aldus de brief. De Hongaren merken dan op dat Bang-Jensen h.i. juist heett gehandeld omdat hij hun beloofd heeft niemand de lijst met namen te laten zien. Zij dringen er bij Hammarskjoeld op aan Bang- Jensen de lijst te laten vernieti gen en geen stappen tegen hem re ondernemen. Zij verzoeken Hammarskjoeld via de Deense re gering op hun schrijven te ant woorden. In een afzonderlijke brief zeg gen de Hongaren Bang-Jensen clank voor zijn optreden. ONTVLUCHTINGS POGING VAN ZEVEN RUSSISCHE SOLDATEN Het Westduitse blad „Bildzei- tung" meldde zaterdag, dat de Oostduitse politie en Russische militairen vrijdag hebben verhin derd. dat zeven ongewapende Russische soldaten uit Oost- Duitsland naar West-Duitsland uitweken. Deze vluchtpoging zou nabij de Westduitse plaats Esch- wege zijn ondernomen. De deserterende soldaten, die vanuit een wachttoren door Oost duitse politiemannen werden be schoten, stietten in een bosje op een patrouille van de Oostduitse politie, waarna een handgemeen ontstond, aldus hebben oogge tuigen „Bildzeitung" meegedeeld. Even later werden de vluchtende militairen overmeesterd door Russische soldaten, die in allerijl met een vrachtauto waren aan gevoerd, zo meldt de ..Bildzei tung". Leden van een Russische vluchtelingenorganisatie in W. Berlijn hebben zaterdag gezegd, dat vijf dagen geleden ongeveer 24 officieren en manschappen van de Sowjet-strijdkrachten hebben deelgenomen aan een anti-communistisch oproer te Falkenberg bij Berlijn. Van genoemde zijde werd ver nomen, dat de hoogste officier die bij het oproer betrokken was, de rang van majoor had. Men zei, dat de organisatie nauw con tact onderhoudt met anti-com munistische elementen in het Sowjet-leger, in Oost-Duitsland. Van de ongeveer 24 anti-com munistische militairen zouden slechts zes in staat zijn geweest van het kazerneterrein te Fal kenberg te ontsnappen. Eén van hen is de sergeant, die, zoals ge- mleld, in de Britse sector van Berlijn is aangekomen. d« kapptr Wapart» coctat marlt 16 brwwtWjsfroat 9 itttian kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" Oproep van Nehroe en sir Viliam Siroky. Premier Nehroe van India en zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot Viliam Siroky hebben in een gemeenschappelijk te Nieuw Delhi uitgegeven communiqué opgeroepen tot een onmiddel lijk staken van de proeven met kernwapens, als een eerste stap naar ontwapening. Zij spraken zich ook uit voor be sprekingen op het hoogste vlak over ontwapening. Zware regenval in Irak eist slachtoffers. Als gevolg van zeer zware re genval zijn honderden huizen in twee dorpen ten nooroosten van Bagdad ingestort. Men gelooft, dat ten minste tien personen on der het puin de dcod hebben ge vonden. In Saadiyah werden 4.000 men sen dakloos door het instorten van 750 huizen en in Jelawla wer den 150 huizen verwoest. De dor pen liggen op een afstand van on geveer 100 km van Bagdad. In Chanaqin aan de grens met Perzië werden verscheidene hon derden mensen dakloos, doordat meer dan honderd huizen door overstromingen werden ver woest. CYCLOON BOVEN ZUID-AFRIKA. De cycloon „Astrid" heeft op zijn weg van de Zeestraat van Mozambique door Zuid-Rhodesië naar Zuid-Afrik,a drie mensen ge dood. Circa 5.000 naturellen zijn dak loos geworden. Bovendien richtte de cycloon grote verwoestingen aan wegen, spoorwegen en tele foonverbindingen aan. VOORSTELLEN VAN HOFFMAN. Paul Hoffman, de vroegere di recteur van de Amerikaanse dienst voor de uitvoering van het plan-Marshall, pleit in een artikel in het Amerikaanse blad „Look" voor een Amerikaans „schokpro- gram voor de vrede" en stelt de oprichting voor van een „opper ste vredesraad" door de regering van de Verenigde Staten. Deze maatregelen dienen bij te dragen tot het scheppen van een gunstig klimaat voor de Amerikaanse be schaving. De raad zal moeten worden be last met het bestuderen en het uitvoeren van de in de Ver. Sta ten opgekomen ideeën over de vrede en verbetering van de in ternationale betrekkingen op aar de. Jaarlijks zal hij de beschik king moeten hebben over 2 mil jard dollar. Verder acht Hoffman herzie ning van de wettelijke bepalin gen. die de uitgifte van visa be perken. noodzakelijk. Plij pleit voor beurzen voor 2.000 studen ten uit communistische landen voor de studie aan Amerikaanse universiteiten en eveneens voor 2.000 beurzen voor studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen. De economische wereldsituatie. De meeste landen vertrouwen dat men in staat zal blijken de ernstige economische gevolgen van de economische inzinking in de Verenigde Staten in de tweede helft van 1957 in het nieuwe jaar te kunnen vermijden, hoe wel veel landen moeilijkheden verwachten. Dit is volgens Reuter de slot som waartoe men komt in een overzicht van de vooruitzichten voor het nieuwe jaar in de Ver enigde Staten zelf, in West- Europa, het Vere-Oosten en el ders in de wereld. De meeste landen zullen zich gesteld zien tegenover toegeno men concurrentie op de wereld markt en veel landen hebben te kampen met het vraagstuk van een toenemende werkloosheid. Maar weinig landen kunnen een recordjaar op economisch gebied verwachten. nD, zegt minister Soebandrio De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Soeban drio, heeft het Westen gewaar schuwd, dat als de Westerse we reld „ten onrechte bezield door gevoelens van solidariteit met Nederland, bepalingen op ons zou toepassen, die niet bevorder lijk zijn voor normale economi sche handelsbetrekkingen, in dien dat zou gebeuren, dan kan niemand het Indonesië kwalijk nemen, als het genoodzaakt is ever te gaan tot onconventionele of tegengestelde handelsmetho den om de periode van blokkade te overleven". Minister Soebandrio zeide, dat nadat Indonesië tot de huidige anti-Indonesische campagne over Westelijk Nieuw-Guinea was overgegaan, het het onderwerp is geweest van „krachtige politieke druk van het Westerse deel van de wereld, die wij hebben door staan en die wij zullen blijven doorstaan". „Er zijn zelfs dikdoe nerige aanwijzingen van militai- de druk geweest. Wij vertrouwen dat wij ook die kunnen weer staan. Wij weten, dat Nederland op het ogenblik een campagne voert voor economische sancties tegen Indonesië en eist, dat vriendschappelijke landen hun hulp aan ons zullen verminde ren". De minister benadrukte, dat in politiek en militair opzicht Indo nesië vastbesloten is zijn onaf hankelijke buitenlandse politiek zoveel mogelijk te handhaven. Op de hem gestelde vraag wat hij bedoelde met „militaire druk" verwees Soebandrio naar het zen den van enige Nederlandse oor logsbodems naar Singapore, die, „met Singapore als basis, bewe- Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse Zuidpool- expeditie, heeft zondag de Pool, waar hij vrijdag was aangeko men, aan boord van een Ameri kaans marine-vliegtuig verlaten. Hij ging naar de z.g. basis van Scott aan de Iioss-Zee. Tegenover een medewerker van de Nieuwzeelandse radio ver klaarde hij, dat de Amerikanen, die bij de Zuidpool een basis heb ben, zijn expeditie pas hadden ge zien, toen zij vlakbij de basis wa ren gekomen. De Amerikaanse Tegen rechtse neigingen in China. De provinciale volksvergade ring van de Chinese provincie Hoenan heeft de vice-gouverneur van de provincie, Tsjneg Sjing Ling, van zijn functie ontheven op beschuldiging van rechtse neigingen, aldus heeft het com munistische persbureau „Nieuw China" zaterdag gemeld. Tsjeng zou contra-revolutio nairen hebben beschermd. Ook heeft de provinciale ver gadering besloten te verzoeken om intrekking van het mandaat van vier afgevaardigden in het nationale volkscongres. Eén van dezen is de vice-minister van On derwijs, Tsjeng Tsjao Loen. Hun worden eveneens rechtse neigin gen verweten. VEEL WIND Toenemende depressie-activiteil op het noordelijke deel van de oceaan heeft gedurende 't week einde bij ons de vorst verdreven. Een frontenstelsel dat over Je Britse eilanden naar het oosten bewoog, deed bij ons zondag aan vankelijk de zuidelijke wind aan wakkeren. Na het passeren ervan ruimde de wind naar zuidwest tot west.- Het front bracht ons vrij veel regen. Een volgende oceaan storing trok zondag met grote snelheid langs New-Foundland in de richting van de Britse eilan den. Deze depressie zal vandaag net weer bij ons gaan beheersen. De wind zal weer naar zuidwest tot zuid krimpen en tot krachti ge, later mogelijk tot stormacn- tig toenemen. De storing zal ons opnieuw regen brengen. In de middagtemperaturen komt wei nig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagocn- tend tot maandagavond. Veel wind Veranderlijke bewolking met nu en dan regen. Tot krachtig en mogelijk tot stormachtig toene mende wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 7 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 n.m. 2.59 3.34 4.14 4.24 ZON MAAN op onder op ondei Jan. 9 8.46 16.48 22.05 10.17 10 8.46 16.50 23.24 10.44 11 S.45 16.51 11.10 onderzoekers hadden er n.l. geen idee van gehad dat de Nieuwzee- landers zich zo snel verplaatsten. Bij haar aankomst aan de Pool had de expeditie nog brandstof voor vijftien tot 25 km. De levens- middelenvoorraad was nog toe reikend voor tien tot vijftien da gen. De laatste week van hun tocht waren de Nieuwzeelanders voortgetrokken op een hoogte van 3.000 meter en bij een tempe ratuur van dertig tot 34 graden Celcius onder nul. De laagste temperatuur was ongeveer 42 graden onder nul geweest. Sir Edmund noemde de tocht naar de Zuidpool echter minder vermoeiend dan de bestijging van de Mount Everest. Fuchs hoopt over 14 dagen Zuidpool te bereiken. Dr. Vivian Fuchs, de leider van de expeditie naar de Zuid pool van het Britse gemenebest, heeft in een te Londen ontvan gen bericht verklaard, dat hij 19 januari de Pool hoopt te berei den, indien er zich geen grote terreinmoeilijkheden voordoen. NIEuwe Russis hcierakst. Rad io-Boeda pest heeft vrijdag avond bericht dat Russische ge leerden een nieuwe raket hebben ontwikkeld, waarmee men na trium 100 km de ruimte in kan schieten. Vandaar kan het ver scheidene minuten de aarde over vele honderden vierkante kilome ters verlichten. Het lichteffect entstart als het natrium zich op deze hoogte met zuurstofatomen verbindt, aldus radic-Boedapest, die eraan toevoegde dat de uit vinding >n de naaste toekomst zal worden gedemonstreerd. Versterking var. de Engelse defensie in Brits-Noord-Borneo. Het Engelse leger is bezig, te Tawau, een havenplaats aan de oostkust van Brits-Noord-Borneo op ongeveer 1800 km oost van Singapore, een basis op te rich ten, aldus bericht de „Sunday Times" in "haar blad van zater dagavond. Het blad zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Australische militairen binnen kort, na voltooiing van de eerste kazerneblokken, te Tawau wor den verwacht. De „Sunday Times" vermeldt verder, dat tot deze versterking van de defensie is besloten na re cente aanvallen door Indonesi sche politici op de status van Ta wau, dat slechts 15 km van In donesisch grondgebied verwij derd ligt. In verband met in Djakarta ge uite eisen tot inlijving van Sera- wak, Broenei en Brits-Noord-Bor- neo bij het -Indonesische grond gebied, heeft de gouverneur van deze gebieden, sir Ronald Turn- bull, in de wetgevende raad ver klaard: „De aanwezigheid van deze militairen moge een waar schuwing zijn aan het adres van degenen, die de welvarendheid van deze gebieden met lede ogen aanschouwen", aldus de Sunday Times". Een woordvoerder van de Brit se strijdkrachten in Singapore heeft zondag „absoluut ontkend" dat de Britse regering een nieu we militaire basis bouwt in Ta wau, aan 2e oostkust van Brits- Noord-Boreno, zoals in berichten in de plaatselijke pers is-gemeld,. De woordvoerder verklaarde, dat de kazernes worden gebouwd voor de politie van Borneo. gingen hebben uitgevoerd in de richting van Medan". Verder wees hij op de tekenen, welke er op duiden, dat de NAVO in deze zaak de zijde van Nederland zou hebben gekozen. In antwoord op andere vragen zeide Soebandrio dat naar zijn gevoelen „Indonesië in geestelijk opzicht van het Westen is afge sloten, doch naar zijn mening toont deze isolatie in dit tijdsbe stek geen tekenen van vererge ring. Soebandrio toonde zich voldaan over de weerslag, die de campag ne tegen de Nederlandse belan gen heeft gehad in de Aziatische en Afrikaanse landen. MINISTER MAENGKOM OVER VERTREK VAN NEDERLANDERS De Indonesische minister van Justitie, Maengkom, heeft vrij dag volgens radio-Djakarta ver klaard, dat 10.000 Nederlanders Indonesië sedert 10 december hebben verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat het vertrek zon der belangrijke incidenten is verlopen. Voorts zei hij dat de Indone sische studenten in Nederland de opdracht hadden gekregen zich naar andere landen te be geven, overeenkomstig het plan dat het Indonesische ministerie van Onderwijs vóór de laatste gebeurtenissen inzake Westelijk Nieuw-Guinea had opgesteld. Engeland wijst uitbreiding Indonesische territoriale wateren van de hand. Engeland heeft de door Indo- nesië voorgenomen uitbreiding I van de Indonesische territoriale wateren van de driemijls grens tot twaalf mijlen, geldend tussen de eilanden van de Indonesische archipel, van de hand gewezen. In een Engelse nota, die vrij dag aan de Indonesische ambas sadeur te Londen. Soenario, werd overhandigd wordt gezegd, dat Engeland de geldigheid van wat Indonesië hier voor zich op eist, niet kan erkennen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Indonesisiche rege ring laten weten dat naar Enge land hoopt, er geen pogingen zul len worden gedaan het Indones.- sche voornemen tot uitvoering te brengen. Japans vissersvaartuig opgebracht. Een Indonesische torpedobcot jager heeft zaterdag op 50 jl ten noorden van Djakarta hei 2üo ton metende Japanse vissersvaai tuig „Kosjo Maru" onderschept en naar Djakarta opgebracht. Dit is in Tokio officieel bekendge maakt. Het schip was met een beman ning van 58 op weg naar visgron den in de Indische Oceaan. Men verwacht dat de Japanse rege ring tegen de aanhouding zal protesteren. New York Times over Indonesië De „New York Times" schreef zaterdag in een hoofdartikel, dat de samenzwering tegen In donesië slechts een onderdeel is van een veel grotere samenzwe ring. Recente gebeurtenissen in Cairo hebben aangetoond, hoe volledig de Sowjet-Unie ver wacht elke beweging tegen de bestaande orde uit te buiten en te overheersen. Als die bestaan de orders niet communistisch zijn, zijn ze immers „imperialis tisch" of „kolonialistisch" en moeten zij vernietigd worden, terwijl de „vrijgevige" Sowjet- Unie altijd bij de hand zal zijn om daarbij hulp te verlenen", aldus het blad. De defensiebegroting De Amerikaanse regering zal het congres vermoedelijk vra gen om goedkeuring van defen sie-uitgaven tot een bedrag van 40 miljard dollar in het belas tingjaar dat op 1 juli 1958 be gint. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie, Mcelroy, donderdag verklaard na een on derhoud met president Eisen hower. De huidige defensiebegroting beloopt 38,5 miljard dollar, zo zei de minister. Op de nieuwe begroting zal circa lVi miljard dollar meer uitgetrokken wor den voor geleide projectielen en de ontwikkeling van afweer te gen dergelijke wapens.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1