KERKDIENSTEN )NGE DE STAP OVER DE DREMPEL Enkele wijzigingen en een minder bekende bepaling in de sociale verzekeringswetten De eerste openbare vergadering van de SER in 1958 - AXEL Voor de zondag Rede van prof. dr. mr. F. de Fries januari 1958 :DE KAMER )lg van pag. 11 de heer Lucas rvan de strekking is estelde bevoegdheid de afschrijving voor roepen van bedrijfs- heel buiten werking liet te verlenen, ondeling Arb.) ver- llen tegenstemmen, er geeft te kennen indiening van het betreurt. Het geeft rming van de moge- elke het ontwerp eeft er de voorkeur et ontwerp opgeno- handhaven. iemont wordt aange- 55 tegen (ii stemmen. CH en AR (behalve an Eijsden en Bies- ten: PvdA. VVD en e van de AR de he sden en Biesheuvel. VERGADERING GESCHORST besprekingen gedu- kwartier zijh ge- 'eest voor rader be de vergadering tegen onend. orde is een amende- e heer Van Leeuwen de investeringsaftrek mate te handhaven, aanschaffing van ■iifsmiddelen. iter van Financiën ige bezwaren tegen lent. D" bewindsman e opbrengst 20 mll- ibasis lager zal wor- /aarding. Lucas (KVP) verde- ïendement, beogende ringsaftrek te doen or investeringen van 358 af in de interna- epvaart en de inter- chtvaart. er had ook tegen dit t bezwaren. De kos- f 3 miljoen bedragen, 'ondeling (Arb.) ze"t te verbazen, dat de zijn amendement ndhaafd na de aan- n zijn motie, an de Wetering (CH) beide amendementen sympathiek zijn. Aan heer Van Leeuwen stem niet geven, dat Lucas kan zijn frac- nen. er bestrijdt de amen- itvoerig. >t zeer toejuichen, als Ie amendementen zou erpen. idementA'WLeeuwen orpen bij zitten en op- V.V.D. Uil d6 Hëi'Cn Duynstee, beiden erbrandy (AR.). idement-Lucas wordt bij zitten en op- n: Partij v. d. Arbeid wordt gestemd ieuw artikel, dat bij jziging is voorgesteld de zuivere opbrengst :omstenbelasting ver- irdt met 20 miljoen passing van de bepa- ke gemeentefonds en ids. aangenomen met O immen. Vóór: K V.P., tegen Partij v. d. Ar- CPN. wetsontwerp wordt j m e n bij zitten en gen blijken te hebben V.V.D. en de heren i'.P.) en Gerbrandy RETTEN GEEN 8 R 7% lehandeling van het p tot tijdelijke verho- omzetbelasting voor ren komen aan de or- ndementen van lieer (AR.) De bedoeling het percentage voor lasting op sigaretten op 7 te brengen, ter neemt het amen- r. e wetsontwerp wordt nomen met aanteke- e C.P.N. en de heren (A.R.) en Weiter ;acht willen worden jgen gestemd, •etsontwerp tot tijde- ging van de verinn ig komt aan de orde ment van de heer Van V.V.D.)waarvan de 1 het bijzonder is om van lagere inkomens -n en daarin begrepen door toepassing van ne vermindering aan et nog zwaarder te reeds het geval is. isel van het amend", n alleen bezitters van boven 150 A 200.000 lang de verminderin- lastingverzwaring on- ;er wijst het amende- an Leeuwen (V.V.D.) et verschil uitmaakt, bedrag van 150.000 i ƒ100.000. er verklaart, dat zo'n »en verschil zou ma ndement wordt ver- 'óór blijken te zijn: de heden Weiter luynstee (K.V.P.) en (A.R.). uitwerp wordt aange- jtten en opstaan. Te- te zijn: V.V.D. en ile r K.V.P.)Gerbrandy luynstee (K.V.P.). Zaterdag 4 januari 1958 DE VRIJE ZEEUW RELASTINGVERZWARING INDISCHE OCEAAN EN RODE ZEE MINDER PAPIEREN AAN DE GRENS Op de dretupel van 1958 gunnen wij ons nauwelijks meer de tijd om, zoals vroe ger gebruikelijk was, ons op de situatie te bezinnen. Nu drukken de gebeurtenissen ons voort en stuwen ze ons het nieuwe jaar in, nog voor Wie heb ik nevens U in de hemel? Nevens U lust mij ook niets op aarde! Bezwijkt mijn vlees en mijn hart, zo is God de Rotssteen mijns harten en mijn Deel in eeuwigheid. Ps. 73 25, 26. Zien wij bij het lezen van dit psalmwoord niet voorbij, hoe de dichter zich met alle vezelen zij ner ziel vastklemt aan de Here. „Gij alleen, o God, Gij zijt het, die sterkte geeft in zwakheid, hulp in nood, troost in diepgaand leed. Gij alleen, die, als alles om mij heen, ja, mijn eigen hart mij begeeft, de Getrouwe, de sterke Rots zij, op Wie geen sterveling tevergeefs zijn betrouwen stelt." Hoe vinden wij bij deze Psalm dichter alle voorwaarden tot vrede, veerkracht, blijmoedigheid en zelfs blijheid, ook dan ais de levenszee op hem aangolft en dreigt hem te verzwelgen. Hoe kan hij rustig zijn waar alles hem ontzinkt. Ook in de ure als zelfs de trouwste aardse vriend mach teloos is. Wanneer de ziel, gereed om haar God te ontmoeten, alleen staat in het wijde heelal. Dón nog kan hij stamelen met de zekerheid der geloofservaring Here, mijn Deel, in eeuwig heid! Is het ook, dat wij de vrede en de rust in God missen, omdat wij de aarde en wat aards is tot ons deel willen hebben? Is het ook als ons hart binnen in ons bezwijkt, dat wij de han den uitstrekken naar mensen- steun en aardse hulp? Lere de Here ons van nu aan op Hem alleen, maar dan ook geheel, ons vertrouwen zetten. Wat geen mensenwoord vermag In het diepste lijden, Wordt volbracht, als Uw gena Zich aan ons wil wijden. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje" wij ons er rekenschap van hebben gegeven wat de be tekenis is van alle feiten. 1958 begint reeds met een belastingverzwaring, want minister Hofstra wenste niet te buigen voor de druk uit de Tweede Kamer en blijft vasthouden aan ver hoging van omzetbelasting voor bepaalde goederen (als auto's en televisietoestel len), verhoging van de ver mogensbelasting en verlen ging van de tijdelijke verho gingen van verscheidene andere belastingen, waar onder ook de omzetbelas ting. Gezien de toestand van de schatkist en het ge brek aan deviezenreserves zal er tenslotte geen andere mogelijkheid openblijven om de tekorten te dekken dan ergens het mes in te zetten. Wij zouden echter liever zien, dat de regering har uitgaven besnoeide, dan dat zij voor haar uitgaven weer nieuwe inkomsten aan boort. 9 INDISCHE OCEAAN EN RODE ZEE.... In vroeger jaren vormde de Rode Zee reeds een symbool op de weg naar het schone Insulin- de. Als men die zee passeerde, wist men, dat de helft van de route per schip was afgelegd. Als men de Rode Zee invoer, dacht men ook aan de tocht van Mozes naar het beloofde land. Nu leerden wij, dat de Rode Zee zich niet meer terugtrekt, maar integendeel als een rode vloed onze weg naar Indonesië voor goed afsnijdt. Een rode vloed, die de Indische Oceaan overspoelt en verdringt. Heeft niet Djakarta afgekondigd, dat de Indische Oceaan rond en tus sen de Indonesische eilanden voortaan machtsgebied van de republiek zal zijn? OOST ZEEUWS-VLAAXDEREN. ZONDAG 5 JANUARI. ned. herv. kerk. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings (Bed, H. Doop)7 uur Jeugddienst. Ds. W. C. van Bur- geier, van Kruiningen. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen (Bev. ambtsdragers); 2.30 uur Ds. J. G. N Gupédo, van Sluiskil Hontenisse: 10 uur Ds K. Verbeek. (Bev. ambtsdragers.) Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. fioioiers, (Bev. ambtsdragers.) Philippine: 4 uur Ds W J van Meeuwen, van Hoek. Sas van Gent: 10 uur de heer „C- H. Heijboer, van Zaamslag. Sluiskil: 10 uur Ds. J G N Cupé- do (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten (Bev. ambtsdragers); 3 uur Ds. P. A. v d. Vlugt (Bed. H. Doop) 7 uur Ds J. G. N. Cupédo, van Sluiskil (Jeugdgebouw Kerkhof laan). Zaamslag: 9.30 uur Ds Ph M Beeht (Bev. kerkeraadsled'en) 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KEIIK. Axel10 uur en 3 uur Ds. Th. Vol- lenhove, van Bolnes. Hoek: 10 uur leesdienst; 5 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. (Voorb. H. A.) Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. D. Doorenbos, van Maastricht. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. D. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 our leesdienst. leger des heils. T®rJ^uz<:n: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos- GoutSamenkomst kapt* ROOMS-KATHOLIEKE KERK. h'h Misse' UUr 6n 10 UUf C h5h. Missen. 3° UUr 10 UUI Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.r5 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAAXDEREN ZONDAG 5 JANUARI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: Geen opgave. Biervliet: 10 uur Ds. P. A. v. d, Vlugt, van Terneuzen. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Gate. (Bev. kerkeraadsleden.) Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Nieuwvliet: 11 uur Ds. H. Kuyl- man, van Zuidzande. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Bev. ambtsdragers). Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Eerw. heer Iz. Yerduyn, van Breskens. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H Kuyl- man. De Indische Oceaan Rode Zee verheven. is tot MINDER PAPIEREN Al zijn komend jaar de finan ciële vooruitzichten niet te best en tobben wij met een aanzienlij ke schadepost extra door de ont eigeningen in Indonesië, voor de toeristen gloort een nieuwe da geraad. Onze regering overweegt ni. de afschaffing van verschei dene douanedocumenten voor de tijdelijke invoer van motorrijtui gen. Dit zal een zeer verstandige maatregel zijn, om ook het toe risme naar ons land te bevorde ren. Het mes snijdt immers aan twee kanten; als we een reisje naar Nederland voor de buiten landers aantrekkelijk maken, zal het meer deviezen opbrengen door verhoogd bezoek en dat weegt toch wel op tegen de ge ringe kans, dat er een gesmok kelde auto in ons land achter blijft. Het ideaal blijft natuurlijk een grens zonder controle, maar zo lang de verdeeldheid blijft in deze gekloofde wereld, zo lang zullen er ook barrières zijn. Zelfs tussen de nauw aaneen gesloten Beneluxlanden moest de slagboom blijven. En ook in 1958 komt daar geen verande ring in. Wat de overige goede en slech te voornemens van het jaar be treft, zullen wij kort zijn: er is te veel, waar wij nu liever niet over praten en helaas te weinig, waar wij u van kunnen verhalen, dat u eens zou opmonteren. Wij zullen er het beste van hopen enwij wachten het rustig af. NEDERLAND TOERISTISCH MILJONAIR IN NEGEN MAANDEN TIJDS. Voor het eerst in de geschiedenis van het Vreemdelingenverkeer borg ons land in negen maan den tijds meer dan een miljoen toeristen binnen de landsgren zen. Volgens gegevens van het C.B.S. werden van januari tot en met septemebr 1957 meer dan een miljoen buitenlandse bezoekers, met Duitsers, Engel sen en Amerikanen voorop, in de gastenboeken van hotels en pensions geregisteerd. Behalve de drie genoemde cate gorieën bezoekers liep het aan tal Franse toeristen opnieuw omhoog. Het bezoek van Bel gen, Zweden en geallieerde ver lofgangers uit West-Duitsland daarentegen is teruggelopen, hetgeen door de A.N.V.V. ten zeerste wordt betreurd. De vreemde troepen op IJsland. President Asgeir Asgeirsson van IJsland heeft indirect het Russische aanbod verworpen om de vrijheid van een neutraal IJs land te garanderen als alle vreemde troepen het eiland ver lieten. In een nieuwjaarsboodschap tot het volk zei hij, dat zulke ga ranties in oorlogstijd waardeloos zijn en in vredestijd onnodig. In de bergen bij Aumale (Al- gerië) zijn 5 Mohammedanen ver dronken toen hun woning werd weggespoeld door 'n bergstroom, die was ontstaan door de hevige regenbuien in dit gebied. Er zijn nu in totaal 21 mensen om het le ven gekomen bij de overstromin gen in Algerië. Ingaande 1 januari 1958 werden enige wijzigingen van kracht aangaande de sociale verzekeringswetten. Wij laten ze hier volgen, v.z.v. ze ons met zekerheid bekend zijn. Ziekenfonds voor bejaarden. De bejaarden, die verzekerd zijn ingevolge het ziekenfond- senbesluit, betalen tot dusverre, indien hun inkomen niet hoger was dan ƒ2508,per jaar, ƒ0.55 premie per week en indien het een inkomen betreft van ƒ2508 tot ƒ3518,ƒ1.10 per week. Ingaande 1 januari 1958 ko men deze bedragen te liggen op resp. ƒ0.67 en ƒ1.34 per week. Verplicht verzekerden. Tot dusverre betaalden deze verzekerden een premie van 2,1 de werkgever betaalde eveneens 2,1%). Van 1 januari 1958 af moet de verplicht verze kerde 2,2 betalen en de werk gever eveneens 2,2 Vrijwillig verzekerden. Sommige ziekenfondsen heb ben aan de ziekenfondsraad toestemming gevraagd de pre mie met ingang van 1 januari 1958 te mogen verhogen. Ver scheidene ziekenfondsen ach ten een verhoging van de pre mie niet verantwoord, en wil len de hogere kosten betalen uit hun reserves. Afwachten wat de raad be slist is hier de boodschap. De opstand in Venezuela is afgelopen De opstand in Venezuela is af gelopen. Hij heeft één dag ge duurd. Rereringstroepen jagen de laatste opstandelingen na. President Jimenez heeft in 'n radiorede het einde van het ver zet der rebellen bekend gemaakt, nadat een opstandige groep mili tairen te Los Teques, 24 km van de hoofdstad, zich overgegeven had. Tevoren was in een commu niqué van het leger gezegd, dat het garnizoen van Maracay, het voornaamste centrum van de op stand op 80 km van Caracas, de wapens had neergelegd. De leiders der rebellen zijn met een vliegtuig naar Columbia ge vlucht, waar zij politiek asiel heb ben gevraagd. Zij verklaarden dat zij te weinig steun hadden gekre gen. In Bogota is bekend gemaakt, dat achttien vluchtelingen uit Ve- '•e?. eia zijn aangekomenzestien ulitairen en twee burgers. Zij hebben politiek asiel gekregen. De Sociaal Economische Raad heeft vrijdagmorgen zijn eerste vergadering in dit jaar gehou den, onder het voorzitterschap van prof. dr mr F. de Vries. Deze heeft een rede uitgespro ken, waarin hij enkele uitvoerige beschouwingen heeft gegeven over de ontwikkeling van het in- dustrialisme en in de tweede plaats over de vraag welke plaats de organen van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in ons staatskundig bestel hebben in te nemen. DE ONTWIKKELING VAN DE INDUSTRIALISATIE Overal wordt thans een sterke industrialisatie als een onmisba re voorwaarde voor de instand houding of d<* opvoering van de welvaart nagestreefd. Daarin ligt een van de hoofdbronnen van de vragen en moeilijkheden, die de wereld in spanning hou den. De nieuwe technische vindin gen zullen ingrijpende wijzigin gen in arbeidswijze, scholing, arbeidsduur, dagindeling en le venswijze meebrengen. Ook de landbouw wordt ge ïndustrialiseerd en spreker acht de mogelijkheid niet uit gesloten, dat daardoor de „way of life" van agrariër en indu strieel meer naar elkaar zul len toegroeien. De moderne techniek en ener gievoorziening eisen enorme ka pitalen en opvoering van de pro- duktiviteit betekent een grotere kapitaal-intensiviteit. Gepaard aan een sterke groei van de be volking zal deze ontwikkeling in vesteringen van tot dusver onge kende omvang zowel in de diepte als in de breedte noodzakelijk maken. Voor de naaste toekomst acht spreker het probleem van de kapitaalvorming een der voor naamste, zo niet het allesbeheer sende vraagstuk te worden. Prof. De Vries merkte op, dat die ontwikkeling ook voor de oudere industrielanden haar con sequenties zal hebben. Zij zullen een proces van voortgaande aan passing moeten doormaken. Om hun plaats in het wereldverkeer te behouden zullen zij zich voor al op de vervaardiging van pro- dukten van hoge kwaliteit, die veel geschoolde aibeid eisen, moeten toeleggen. Dit geldt bo venal voor een land als het onze met zijn ongunstige verhouding tussen bevolkingsdichtheid en natuurlijke hulpbronnen. Spreker zei voorts, dat deze zich wijzigende wereldconstella tie nieuwe vormen van interna tionale arbeidsindeling en samen werking vraagt. Hij kwam daar bij tot de Europese poging om tot groter markten te komen. Ondanks alle moeilijkheden zul len wij toch deze weg moeten in slaan, daar hij in de lijn van de ontwikkeling ligt. DE INFLATOIRE DREIGING De toenemende kapitaalintensi- viteit, die in de toekomst zal worden geëist, maakt de vergro ting van de spaarquote nodig. Maar de begeerte naar verhoging van de levensstandaard doet ech ter streven naar een groter in komen en brengt de neiging mee op de grens van zijn inkomen te leven. Het gevolg is inkrimping van de spaarquote. t Men komt dan gemakkelijk tot een excessieve vraag, die de toeneming van de produktiviteit overtreft. Een inflatoire ontwik keling kan dan niet uitblijven. De expansiedrang van de indus trie, door deze gang van zaken nog gestimuleerd, leidt gemakke lijk tot investeringen, die de reële kapitaalvorming overtref fen, zodat op inflatoire middelen een beroep moet worden gedaan. Een zich herhaalde wisseling van perioden van overinvestering en consumptie overbesteding met perioden van bestedingsbe perking, die gemakkelijk tot de pressie en werkloosheid kunnen leiden, biedt een bedenkelijk per spectief. Zij brengt een verschui ving in de inkomensverdeling te weeg, welke correcties vraagt, die echter het juist geschetste proces weer op gang kunnen brengen. Er bestaat gegronde twijfel of het met de monetaire fiscale en budgetaire middelen, waarover wij thans beschikken, mogelijk zal zijn de inflatoire dreiging te bezweren. DE P. B. O. IN ONS STAAT- KUNDIGRESTEL In het tweede deel van zijn rede heeft prof. De Vries gespro ken over de vraag welke plaats de organen van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie m ons staatkundig bestel hebben in te nemen. Daarbij is hij ingegaan op de opmerkingen, dat de raad De werkloosheidsverzekering. De helft van de verschuldig de premie werd tot dusverre be taald door het rijk, een vierde door de werkgever en een vier de door de werknemer. De premie voor de werkloos heidsverzekering bedraagt se dert 1 janauri 1957 1,6 °/o van het loon, waarvan het rijk dus 0,8 betaalt en werkgever en werknemer ieder 0,4 Ingaande 1 januari 1958 zal de premie worden terugge bracht tot 1,2 waarvan voor rekening van het rijk komt voor rekening van werkgever en voor rekening van werk nemer eveneens Het rijk be taalt dan hetzelfde als werkge ver en werknemer 0,4 zodat deze verlaging voor werkgever en werknemer geen verlichting betekent. Kraamgelduitkeringen. Zoals wellicht reeds bekend, worden sinds 1 augustus 1957 de kraamgelduitkeringen van 55 voor de verplicht verzekerden bij een ziekenfonds niet meer uitgekeerd door de bedrijfsver enigingen, maar door de zie- kenfondsen. Verplicht verzeker den kunnen bij gezinsuitbrei ding een formulier bij de bode of op het kantoor van het zie kenfonds verkrijgen, dus niet meer bij de werkgever. Het for mulier dient door de kraam vrouw en door de echtgenoot te worden ondertekend. De uitke ring heeft plaats op de dag van ontvangst van de aanvraag door middel van een post- chèque of in contanten aan de loketten. In het laatste geval moet het bewijs van inschrij ving worden meegebracht. Minder bekende bepalingen. De invaliditeitswet kent de volgende verstrekkingen: 1. als rechten a) invaliditeitsrente, b) ouderdomsrente, c) wedu- wenrente, en d) wezenrente. 2) als mogelijkheden: genees- en heelkundige behandeling (daar onder begrepen verpleging in een ziekenhuis) ter voorkoming van een blijvende invaliditeit. Voorts een eventuele gezinstoe lage naast de genees- en heel kundige behandeling. De gezinstoelage bedoeld on der 2) kan ten behoeve van het gezin van een in een inrichting opgenomen verzekerde, die niet in het genot is van een invali diteitsrente, worden verleend ter hoogte van maximaal 2/3 van de invaliditeitsrente, waar op de verzekerde eventueel aan spraak zou kunnen maken. De gezinstoelage, waarop uiteraard geen recht bestaat, wordt slechts in uitzonderings gevallen verleend indien aan de volgende voorwaarden is voldaan de verzekerde moet 150 pre- miën in rekening kunnen brengen, d.w.z. dat er min stens 150 zegels moeten zijn geplakt. b. de echtgenote moet invalide of tenminste 60 jaar oud zijn, of c. de verzekerde moet een of nog geen 16 jaar zijn. Ga derhalve bij uzelf ten rade en vraag in voorkomende geval len inlichtingen aan de Raad van Arbeid. (Nadruk verboden.) zichzelf reeds als een soort volks vertegenwoordiging zou beschou wen, dat zij een derde kamer zou moeten worden, en op het geen onlangs van gezaghebbende zijde werd betoogd, dat het bij de huidige stand van de ontwikke ling van het maatschappelijk or ganisatiewezen ernstig overwe ging zou verdienen van het be- drijfs- en beroepsleven. In het verloop van zijn rede zei hij, dat er aanleiding be staat om aan het bedrijfs- en beroepsleven medezeggenschap te geven in aangelegenheden, die deze sectoren in het bijzon der raken. Dit zal echter niet moeten geschieden door aan de Staten-Generaal een speciaal voor dit doel samengestelde kamer toe te voegen. Hij kwam tot de voorlopige conclusie, dat het in geen geval raadzaam zal zijn het parlement uitsluitend op functionele basis samen te stellen. De algemene belangen kunnen beter worden beslist door een lichaam, dat de gemeenschap als een geheel ver tegenwoordigt. Mocht daarnaast een kamer worden ingesteld, die speciaal het bedrijfs- en beroeps leven vertegenwoordigt, dan zal aan deze in elk geval een beperk te taak moeten worden toege kend, juist omdat anders het functionele gezichtspunt in het gedrang zou komen. 14) Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF Nadruk verboden. Januari bracht een felle vorstperiode van 14 dagen. Kees had nu niet veel te doen. Hij ging af en toe een middag schaatsenrijden, maar het rech te plezier had hij er niet in. Op het koude ijs worden de jonge harten warm, zegt het spreek woord en Kees dacht nogal eens terug aan vroegere winters, toen zijn hart óók warm was geworden voor Jannie. Hij kon het niet helpen, maar onwillekeurig dacht hij nog wel eens aan haar. Natuur lijk zei hij dan in zichzelf, dat een meisje, dat uit een gezin als dat van Pauwels kwam, niet kon deugen. Maar er was óók een andere stem in hem. Die zei, dat als het er op aan kwam, geen mens iets op haar had aan te merken en dat ze ten slotte toch min of meer partij had gekozen tégen haar omge ving door naar haar tante in Oostburg te gaan. Maar aan deze laatste stem maakte Kees altijd resoluut een einde. Dat zou allemaal van be lang zijn geweest, overlegde hij dan, als dat ongeluk van vorig iaar er maar niet was geweest. Dan was er nog een vriend schappelijke verhouding moge lijk, nu niet meer. Henk had in deze dagen niet veel tijd tot prakkizeren. Hij had nu een kei-harde dienst; 's nachts in de vrieskou staan wachten op smokkelaars, die misschien wel, misschien niet zouden komen. Want bij ijs en sneeuw was het dubbel opletten geblazen. De heren speculeer den er op, dat de douaniers dan wel in het warme wachtlokaal in Oostburg zouden bivakkeren en kropen soms plat door de sneeuw naar de grens. Een ander, meer geliefkoosd smokkelmedium was het ijs op de kleine slootjes. Als dat overal betrouwbaar was, kon je gebukt lopende of desnoods op je buik voortschuivende een heel eind komen en van die koude mogelijkheid werd duch tig gebruik gemaakt. Vermake lijke tafereeltjes kwamen daar bij wel eens voor, want heel vaak hadden de douaniers overdag het ijs stuk gehakt, zodat het de volgende nacht nog niet sterk genoeg was. Me nige arme slobber kwam dan in het ijskoude water terecht en werd, verstijfd van de koude, tóch nog gepakt. Er waren er wel, die meer dood dan levend in Oostburg aankwamen Veel voldoening gaf dit 'werk niet. Op die manier liep menige arme drommel tegen de lamp, maar de grote smokkelheren niet. Die kropen beslist niet over ijs of sneeuw naar de grens. Een ons geluk is méér dan een kilo wijsheid. Eén gelukki ge inval is soms meer waard dan ellenlange wijze gedachten. Iedereen heeft het wel eens meegemaakt, dat na lang na denken geen oplossing werd verkregen, maar dat die later, zomaar opeens, te binnen schoot. Diep uit het onderbe wustzijn van de mens komen zulke oplossingen. Ze komen voort uit een gedachte of erva ring, waaraan eerst geen vol doende aandacht werd besteed, maar die zich later tóch Iaat gelden. Zo verging het althans Kees Almekinders bij zijn onwille keurige tobben over Jannie. Ongewild herleefden dan bij hem de uren, doorgebracht bij haar of op de boerderij. En zo herinnerde hij zich ook weer die zomerdagen, dat hij met de tractor het land voor Pauwels bewerkte. Hoe de ene dag Jan nie hem koffie had gebracht en de tweede dag Fie. Toen al die dingen hem weer voor de geest stonden, herin nerde hij zich opeens nog iets anders. Had hij toen niet een oude boot in de Zanddulve, de diepe sloot die achter het land van Pauwels omliep, zien lig gen? En had Fie niet achteloos opgemerkt, dat het een oud, waardeloos ding was, terwijl hij er nog helemaal niet slecht uitzag? En was toen Fie niet opeens naar huis teruggekeerd, toen hij dat zei? Jazeker, dat was zo! En nog meer herinnerde hij zich. Fie had gezegd, dat de jongens de boot wel weer eens zouden op halen. Maar later lag de boot nog steeds daar achter die struiken, asof men hem wilde verstoppen. En dan dat verhaal over dat riet snijden van Fie, daar klopte ook letterlijk niets van En toén schoot de gedachte door Kees heen: dèt is de smokkelboot. Want de Zanddul ve is wel zó diep, dat men er die boot door kan bomen zon der van het land te worden ge zien, als men tenminste af en toe een beetje diep bukt. Na tuurlijk, dat was het! En de Pauwels waren daar natuurlijk opgekomen bij hun nachtelijke smokkeltochten over het ijs in vroegre winters. Vast en zeker waren ze, toen het ijs op de Zanddulve onbetrouwbaar be gon te worden, op de gedachte gekomen er een boot naar toe te slepen. Kees was in de schuur met de knechts aan het werk, toen deze gedachten hem door het hoofd speelden. Hij was er zó van vervuld, dat hij niet eens hoorde, dat de oudste knecht iets vroeg en hij ging regelrecht naar huis, naar zijn kamer op zolder om een oude stafkaart te raadplegen, die door Henk was afgedankt. Want al rn^en de hij vrij goed te weten, hoe de Zanddulve door het land schap kronkelde, hij wilde het voor alle zekerheid nakijken. (Wordt vervolgd.) Heildronk van Chroesjtsjef op bondgenoten uit wereldoorlog II De Sow jet-partijleider Nikita Chroesjtsjef heeft donderdag- op een receptie voor het corps diplomatique in het Kremlin een heildronk uitgebracht op het „prachtige Amerikaanse volk", op president Eisenhower en de andere bondgenoten van de Sow- jet-Unie uit de tweede wereld oorlog. Hij hoopte, dat Amerika en Rusland dit jaar overeenstem ming zouden bereiken over het afschaffen van de koude oorlog en „dat een vredesengel boven ons zal zweven inplaats van een oorlogsduivel". Chroesjtsjef betreurde, dat de Sowjet-Unie en haar bondgeno ten, nadat zij het fascisme ver slagen hadden, in verschillende kampen terechtgekomen waren. „Wij doen alles wat wij kunnen om een einde aan de koude oor log te maken en de wereldvrede te verzekeren", zei hij. „Als de wijsheid niet overwint, zullen de vernietigingswapens zich blijven ophopen, dan zal een oorlog uit breken waarin miljoenen mensen vernietigd zullen worden en ont zettende schade wordt aange richt. Wij geloven echter, dat 1958 een verzwakking van de in ternationale spanning zal bren gen". De Sowjet-leider merkte op, dat de Sowjet-Unie wat de econo mische ontwikkeling betreft nog bij de Verenigde Staten achter is. Maar „natuurlijk hebben wij wel het een en ander, om maar te zwijgen van onze strijdkrachten", zo voegde hij hieraan toe. Voorts zei hij nog volgens het verslag dat radio-Moskou van de receptie gaf, dat de Sowjet-Unie en ae Verenigde Staten niets ten nadele van andere landen mogen doen. Veel landen hangen van Amerika en Rusland af. „Ik ben een realist", aldus Chroestsjef, „deze kwesties moeten wij realis tisch bekijken". Daarom bracht hij ook een toast uit op het vreed zaam naast-elkaar-bestaan van alle landen en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van anderen. Amerik. onderofficier van spionage beschuldigd. De Amerikaanse onderofficier Roy Rhodes moet voor 'n krijgs raad verschijnen op beschuldi ging van spionage. Hij zou tussen 1951 en 1953, toen hij in dienst was van de Amerikaanse ambas sade in Moskou, inlichtingen aan de Russen hebben verschaft over het codesysteem en het doen en laten van ander ambassadeperso neel. Rhodes was één van de voor naamste getuigen h charge in het proces tegen de Russische kolonel Rudolf Abel, die vorig jaar oktober in Amerika tot 30 jaar is veroordeeld. Ontploffingen op het terrein van een Oostduitse kolenmijn? Er hebben zich donderdagoch tend op het terrein van een ko lenmijn te Böhlen bij Leipzig (O. Duitsland) zware ontploffingen voorgedaan, aldus hebben vrijdag in West-Berlijn aangekomen rei zigers meegedeeld. Er zouden verscheidene doden en 25 gewonden zijn. De oorzaak van de ontploffingen zou een on juiste behandeling van een destil- leerinrichting zijn geweest.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3