NAAR EEN NIEUWE FASE De belastingontwerpen in de Tweede Kamer C C-verkoop 10 °/0 Regering ontmoet weerstand Regering moet een veer laten Acties tegen Nederland onvoldoende voorbereid HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Het koudefront nadert op alle DEKENS en FLANELLEN LAKENS frankering bij abonnement: Teroeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. ZATERDAG 4 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4260 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géëv handelsadver tenties) 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Bla 1, 20 cent meer WEKELJKSE WERELBSCHOUW De beschouwingen uit de hoofdsteden van de grote landen en de uit latingen van de voor naamste deelnemers aan de Nato-conferen- tie komen hierin over een, dat de omstandig heden in de komende weken van beslissende betekenis zullen zijn voor de koers van de wereldpolitiek. Weste lijk Europa heeft van Amerikaanse zijde de beslissende verzekering ontvangen, dat het in de Nato blijft als in '49 bedoeld: de aanval op een der 15 is een aanval op alle 15 de landen. Maar in Amerika blijkt, dat 'n meer stel lige houding was ver wacht dan in Parijs ge toond. Het ééntonig front tegenover Rusland had men sterker gewild. Dit temeer nu het z.g. Gait- herrapport, opgesteld door een belangriike groep van economische, financiële en weten schappelijke experts onder leiding van Ro wan Gaither te San Francisco, is bekend ge worden, dat scherpe kritiek oefent. Al z'in er gunstiger resultaten bereikt met de Amerikaanse ra- kettenDroeven en al heet het nu plotseling, dat Rusland geen nieuwe kunstmanen zal lanceren de voorsprong, waardoor Amerika zich veilig waande, is althans tijdelijk, verloren en het congres is zeker niet van plan daarin te berusten. Een status quo die trouwens onmogelijk zou zijn te bepalen, ook al zou Rusland zich daaraan eerlijk hou den. kan dus geen oplossing brengen. En Rusland's houding, waarin een niet nader omschre ven coëxistentie een plaats in neemt, doet niet vermoeden, dat het veel verder zal willen gaan in een nieuw ontwapeningsover- leg, dat de basis vormt van de Parijse besluiten. 9 9 NIEUWE BESPREKINGEN Op welke wijze denkt men dan een nieuwe fas° te schep pen in de verhoudingen tus sen westen en oosten Dat zal voor een deel van Rusland af hangen, voor een ander deel van de besluitvaardigheid der westelijken. Chroesjtsjef uitte zich rustiger tegenover de Onoerste Sowiet dan zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Gromiko, rraar dit behoeft niet anders te betekenen dan een goede verdeling der rollen. Als in Eneeland en Duitsland de onnositie, d'e geen verantwoor- delükheid draagt, overwegen de invloed krijgt, in Fraokriik 7°lfs de lieding, kan het ook Eisenhower te machtig worden. En wat dan Rusland wil geen ontwape- ningsbesnrekingen op de voet der besluiten der Ver. Naties (25 leden), wel op die van alle 82 leden wat de Nato afwijst. Dan misschien een topconferentie als in 1955 te Genëve, maar is daar een resultaat te verkrijgen, dat naar beide zijden bevredigt? En gevaar is er zeker, nu meer dan ooit. van een nieuwe halve tege moetkoming van het westen te verwachten! 9 9 INDONESIË INTERNATIONAAL BEZIEN De Indonesische kwestie wordt intussen met de dag belangrijker. Zij betreft niet slechts Neder land. maar ook de internationale politiek. Reeds dadelijk, omdat Nieuw-Giiinea, slechts een voor wendsel is gebleken voor de actie tegen Nederland, maar omdat de zwakheid van de Nato-bondge- noten vanzelf met zich brengt, dat Rusland en China in een Ne derlands, dus geallieerd Nieuw- Guinea niet zn'Ien berusten. De zeer twijfelachtige kracht van de nfo zal daaraan niet veel ver anderen. In Indonesië dreigt, ondanks alle tegenspraak, een algehele confiscatie. Het zal misschien een waarschuwing zijn voor andere mogendheden, die in ge lijke positie verkeren, mis schien niet. Maar de gevolgen zullen dezelfde zijn. Een land als Indonesië kan zich onrecht matig uitbreide eigendommen verzekeren, maar daarop kan in Verre Oosten en Afrika geen nieuwe economie worden opge bouwd. Er zijn juist thans oude, van Duitse financiers stam mende plannen in overweging, die beogen kapitaal terug te trekken om dit in andere lan den, vooral onderontwikkelde landen te beleggen. Als men daartoe overgaat, hoe moet het dan gaan met de kapitaalbe hoeften van al deze Afrikaanse en Aziatische landen. Moties als die in Cairo aangenomen, zijn gemakkelijk, maar hoe uit te voeren als het geld uit het westen ontbreekt Het jaar 1958 onent met wei nig vriendelijke uitzichten, voor Nederland zeker niet, gezien de ellende en beroering, die ons in westen en oosten beide staat te wachten. Maar ook niet voor het westen in het algemeen, omdat te Parijs nog eens duidelijk geble ken is, hoezeer het vooral in de grote staten ontbreekt aan lei ders van formaat, die voor een veranderde instelling der gedach ten de grote lijnen zien. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). Tijdens onze op beschadigde Dekens GROTERE KORTING Indonesische regering beëindigt contract met K.L.M. tot assistentie- verlening aan Garuda Naar de directie van de K.L.M. ons mededeelt heeft zjj van de minister van Verbindingen van Indonesië bericht ontvangen, dat de Indonesische regering beslo ten heeft het contract tussen de K.L.M. en de republiek Indone sia tot assistentie-verlening aan de „Garuda Indonesian Airways N.V.", in verband met de toe stand te beëindigen. De afwikke ling kan worden uitgevoerd tot eind februari 1958. De directie der K.L.M. acht de beëindiging van deze overeen komst, zonder dat de concractue- le beëindigingstermijn van zes maanden in acht wordt genomen, onder de huidige omstandighe den een realistische oplossing. Bovenbedoeld contract regelt de assistentieverlening van de K.L.M. aan de G.I.A. De assisten tie omvat het verschaffen van „know-how" aan de Indonesische luchtvaart maatschappij, alsmede het detacheren bij de G.I.A. van vliegend personeel alsmede tech nische, commerciële en admini stratieve krachten. De omvang van het gedeta cheerde personeel bedroeg aan het eind van 1957 293 personen, waarvan 141 vliegend personeel. Het contract werd in 1950 aan gegaan en laatstelijk in 1954 ge wijzigd. Behoudens opzegging zou het contract tot ultimo april 1960 van kracht blijven. GEEN AMERIKAANS BEMIDDELINGS AANBOD Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag op zijn persconferentie categoriscn tegengesproken, dat de Ameri kaanse regering in Djakarta een aanbod tot bemiddeling in het conflict tussen Indonesië en Ne derland over de kwestie Vveste- lijk Nieuw-Guinea heeft gedaan. KUSTVAARTUIG MET 100 PASSAGIERS BIJ AMBON GEZONKEN Volgens v rijdag uit Ambon ont vangen berichten is 'op oude jaarsavond een kustvaartuig met 100 passagiers aan boord tussen Ambon en Spapru in de Moluk- ken gezonken. Tot dusverre konden 40 perso nen worden gered. Tot donderdag werden 16 lijken geborgen. REEDS VERSE TOMATEN De tuinder P. van der Knaap heeft gisteren acht tomaten van een nieuwe oogst op de veiling te Kwintsheul verkocht voor 58 ct per stuk aan de koopman P. Noordermeer. Bij nadere informatie bij het produktschap Groenten en Fruit deelde men mede, dat men nu zou kunnen zeggen dat het mogelijk blijkt het gehele jaar door toma ten te kweken, want er worden nog steeds tomaten van de oude oonst geëxposeerd. Wel moet een tuinder die nu nog tomaten kweekt zijn kassen zeer warm stoken. Tunesië beschuldigt Frankrijk. De Tunesische ambassade te Parijs heeft vrijdag bekend ge maakt, dat vijftien vrachtauto's met Franse soldaten donderdag middag op 8 km afstand van Ta- merza drie kilometer op Tune- sisch gebied zijn doorgedrongen, waar zij de bevolking van het dorpje Foem-el-Changa hebben ondervraagd en geterroriseerd. Toen de Fransen terugtrok ken, bleken twee 1 unesische bur gers te zijn gedood, vier gewond en dertien te worden vermist, al dus de Tunesische bekendma king. De soldaten kwamen onder het voorwendsel, dat zij weggevoerd vee wilden terughalen, over de grens, zo wordt in de bekendma king gezegd. In een te Algiers uitgegeven officiële Franse verklaring wordt de Tunesische bewering dat Franse troepen de grens met Tu nesië hebben overschreden, met klem tegengesproken. ONBEPERKTE GARANTIf OP OE VERING. IIIIIIIIIIIIIIII HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HILLARY BEREIKTE DE ZUIDPOOL Sir Edmund Hillary heeft vrij dag de Zuidpool bereikt. Hij zond het bericht van zijn aankomst aan de Nieuw Zeeland- se commissie van de Ross-Zee, de organisatoren van de expedi tie. De Nieuw Zeelander Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, is de tweede Poolvorser die de Zuidpool via de route over land heeft bereikt. De eerste was de Noor Amundsen die op 14 december 1911 op de Zuidpool aankwam. Om de Zuidpool zo snel te kun nen bereiken, moeten Hillary en de zijnen hun tocht vervolgd hebben zonder de gewone dag rust te nemen. De laatste offi ciële berichten meldden dat hij nog 72 km van de Zuidpool af was. Hillary heeft zijn prestatie weten te volbrengen met behulp van sneeuwtractoren, sleden en poolhonden. Toen hij in oktober 1957 van het gebied bij de zeeëngte van McMurdo vertrok, wat hij niet van plan naar de Zudipool te gaan. Hij wilde slechts bevoorra- dingsposten aanleggen en een route naar de Zuidpool zoeken voor de Britse expeditie o.l.v. dr Vivan Fuchs. Naar verluidt be vond deze expeditie zich donder dag op 330 km van de Zuidpool. Het lag in de bedoeling dat de groep o.l.v. Fuchs over de Zuid pool zou trekken om zich daarna met Hillary en de zijnen in begin januari te verenigen aan de kant van het Zuidpoolgebied, waar de zeeëngte van McMurco ligt. Daarna zouden beide groe pen gezamenlijk naar dit gebied terugkeren. Tengevolge van het slechte weer en het zware terrein maak ten Fuchs en de zijnen niet de verwachte vorderingen. Hillary en zijn groep voerden de laatste weken hun marssnelheid op. Men hield toen meer en meer re- kenning met de mogelijkheid dat Hillary wel wel eens een poging kon doen de Zuidpool te bereiken i.p.v. te wachten op Fuchs. Op 26 december ontving men bericht van de basis Scott in het gebied van de zeeëngte van McMurdo, dat Hillary „vastbe sloten" was de Zuidpool te berei ken. Van dat ogenblik af legden hij en zijn groep 64 km per dag af. De mannen van de Amerikaan se groep, die per vliegtuig naar de Zuidpool zijn gereisd, verwel komden Hillary en diens vier makkers. Hillary en de zijnen hebben, nadat zij van de basis van Scott waren vertrokken, ren afstand van 1900 km afgelegd. Van deze basis wordt gemeld, dat de groep-Hillary de Ameri kaanse post op de Zuidpool vrij dagmorgen om 9 uur in het oog kreeg. In de avondvergadering van donderdag betoogde minister Hofstra dat de overheidspolitiek zich richt op doeleinden van eco nomische aard. Gestreefd wordt naar stabiele en hoge werkgele genheid. Spreker is van oordeel, dat zijn bedoelingen door de heer Lucas niet juist zijn weergegeven. De toon van het debat was niet zo als die voorheen was. Daarin zal spr. de heer Lucas niet volgen. Werkgelegenheidspolitiek vergt offers, welke de regering bereid is te brengen. Spr. gaat nader in op de ver houding van conjunctuurpolitiek en structurele politiek. De rege ring voert in de eerste plaats een verantwoorde structuurpoli tiek. De eerste zwialuw, waarover hij heeft gesproken bij de alge mene financiële beschouwingen, is door enige andere gevolgd. Er valt een verbetering in de invoer- ciifers te constateren. Dat vindt zijn weerspiegeling in de beta lingsbalans. De lopende rekening vertoont een overschot en het ziet er naar uit, dat het tekort over 1957 lager zal zijn dan dat over 1956. De arbeidsmarkt vertoont een duidelijke ontspanning. Er is echter nog geen funda menteel gezonde toestand be reikt. Indien we niet zorgen voor een verdere verbetering der de viezenreserve, zullen we onvoor bereid zijn indien een depressie zou intreden. Het niveau der investeringen ligt belangrijk hoger dan enige jaren geleden. Men kan trots zijn op wat Nederland heeft be reikt, maar als dit peil wordt ge kocht met teruggang der devie zenreserves, dan is het duidelijk, dat een correctie nodig is. Het zou niet juist zijn de investerings aftrek nu weer in het leven te roepen. De toestand moet voor zichtig worden beoordeeld. Dat is eveneens het geval met de ar beidsmarkt. De werkloosheid is niet bijzonder hoog. Elke toena me van het totaal betekent ver groting van het menselijk leed, waarvoor de overheid niet blind mag zijn. NIET PESSIMISTISCH De minister is niet zo pessimis tisch. Als het program der re gering wordt aanvaard, zal een aanpassing mogelijk zijn zonder ernstige werkloosheid. Zij zal niet aarzelen maatregelen te ne men als de werkloosheid komt tot een peil, dat niet verant woord wordt geacht. De stijging der werkloosheid is een gevolg van kapitaaltekorten, het weg vallen van overheidsorders en van buitenlandse orders. Besparingen kunnen worden bevorderd door herstel van het vertrouwen in de waardevast heid van het geld. Spr. zegt, dat men te maken heeft met een minimum-begro ting. Er kan geen rekening wor den gehouden met de gebeurte nissen in Indonesië, omdat het niet duidelijk is hoe de ontwikke ling verder zal zijn. Wat de ontwerpen aangaat, is VERGADERING VAN VRIJDAG gezocht naar hogere omzetbelas ting op niet strikt noodzakelijke artikelen. Wanneer men tot een verlaging wil komen, zal elders compensatie moeten worden ge vonden. Inzaice de investeringsaftrek zegt spr., dat geen nieuwe argu menten zijn aangevoerd om de scheepvaart in een uitzonderings positie te stellen. De zeescheepvaart heeft in het verleden wel bijzonder van de maatregel geprofiteerd. SIGARETTEN De wens om het percentage der omzetbelasting op sigaretten op zes terug te brengen stuit op ernstige bezwaren, aldus de mi nister. Hij acht het voorgestelde tarief redelijk en mogelijk. Ne derland steekt met een prijs van 90 cent per pakje gunstig af tegenover andere landen. In 1938 werden per hoofd der bevolking 500 sigaretten gerookt. Van 1951 t/m 1956 werd dit resp.: 822, 913, 966, 1065, 1092, 1208. Het artikel is dus niet onrede lijk hoog in prijs. De verhoging der belasting op televisietoestellen en personen auto's kan z.i. wel worden gedra gen. De heer van de Wetering (CH) zegt, dat de motie-Lucas ondui delijkheden bevat. Een verduide lijking is z.i. gewenst. De heer Vondeling (Arb.) acht de wijze van behandeling niet juist. De wensen, die de motie bevat, kunnen beter behandeld worden bij de wetsontwerpen en de amendementen. Hij geeft in overweging de motie in te trek ken. De minister deelt nog mede dat de regering aan aanvullende werken geen financiële belemme ringen in de weg zal leggen, als de Kamer de middelen ervoor beschikbaar stelt. Op verzoek van de heer Lucas (KVP) worden de beraadslagin gen heropend, omdat hij zijn mo tie wenst te veranderen. Hij splitst de motie in drie delen. De moties luiden nu als volgt: 1. De Kamer, overwegende, dat de regering zich in de huidi ge omstandigheden tot taak heeft gesteld, te geraken tot een zodanige opstelling van de be groting, dat de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een verder eigen beroep van rijkswege op de kapitaal markt, is van oordeel dat onder de redelijke middelen voor zo veel nodig in aanmerking kan komen: het treffen van een wettelijke voorziening, tengevolge waarvan het gemeentefonds en het pro vinciefonds niet delen in de uit de wetsontwerpen resulterende additionele opbrengst". 2. „De Kamer, van oordeel, dat in afwachting van de openbare behandeling der tegen april a.s. in uitzicht gestelde industrialisa tienota het tot nu toe gevoerde regeringsbeleid met betrekking tot de vervroegde afschrijving ongewijzigd behoort te worden voortgezet, nodigt de regering uit bij haar beleid hiermee reke ning te houden". 3. „De Kamer, van oordeel, dat de vraag van de al dan niet we- HATTA: De voormalige vice-president, dr Moh. Hatta, heeft vrijdag de Indonesische regering er van be schuldigd in de huidige anti-Ne derlandse beweging zonder vol doende voorbereidingen te heb ben gehandeld. In een verklaring aan de pers herhaalt Hatta, dat als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West Irian van het Neder landse kolonialisme „niet het In donesische volk zou moeten lij den, maar het Nederlandse". Reagerend op het antwoord van premier Djuanda op zijn eerste verklaring over de acties zeide Hatta: „Wat betreft de kern van de zaak wijkt de op vatting van Djuanda niet af van die van mij. De Nederlanders moeten kiezen tussen het terug geven van West-Irian aan Indo nesië of toelaten, dat de econo- voor te bereiden voor verdere acties stelde ik voor, dat Neder land een periode wordt gegeven van bijvoorbeeld zes maanden. De mogelijkheid in overweging nemend, dat Nederland koppig zou vasthouden aan West-Irian zouden wij deze periode van zes maanden hebben kunnen gebrui ken om te trachten een vervan ging te vinden voor de K.P.M. Hatta verklaarde, dat volgens Djuanda de Indonesische rege ring een voorbereid plan heeft. Djuanda gaf echter ook toe, dat in verscheidene beslissende han delingen de regering door de ar beiders is voorbijgestreefd. „In dien er een voldoende voorbereid plan was geweest, zouden de prijzen van levensmiddelen niet plotseling zo hoog mogen stij gen", aldus Hatta. mische belangen in Indonesië worden geliquideerd". Hatta vervolgde: „Slechts om de keuze van de Nederlanders te vergemakkelijken en om ons BEKENDE POOLSE GELEERDE KRIJGT ASIEL IN VER. STATEN De Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de internationaal bekende Poolse ge leerde dr Jerzy Leon Nowinski naar het Westen is overgelopen en donderdag asiel in de Verenig de Staten heeft gekregen. derinvoering van de investerings aftrek opnieuw in overweging behoort te worden genomen in het kader van de tegen april a.s. in uitzicht gestelde industrialism tienota, nodigt de regering uit bij haar beleid hiermee rekening te hou den". De minister van Financiën, de heer Hofstra, noemt de splitsing een verbetering, omdat men zijn oordeel kan geven over onder scheidene onderdelen. Hij ver staat de eerste motie aldus, dat gemeentefonds en provinciefonds niet in de meerdere opbrengst zullen delen. Aanvankelijk had hij daar bezwaar tegen, maar de regering is bereid de wens van de Kamer te volgen. Aanvaarding van de motie moet betekenen, dat de Kamer de nota's van wijziging zal aan vaarden. Er komt dan een speling van ƒ20 miljoen, die besteed kunnen worden aan wijzigingen. Spr. neemt aan dat afgezien wordt van vervroegde afschrij ving. Dat betekent, dat er een bedrag van 10 miljoen beschik baar blijft. Het percentage van de omzetbelasting op sigaretten zou dan op 7 gebracht kunnen worden. De heer Vondeling (Arb.) zegt, dat het hem spijt, dat de rege ring niet vasthoudender is ge weest. Men moet bedenken, dat men al een deel van de grotere opbrengst zal missen, omdat de wijzigingen niet op 1 januari 1958 kunnen ingaan. De Kamer zou een slechte keus doen, als de eerste motie werd aanvaard. Geschiedt dit, dm zal spr. een uitspraak der Kamer verzoeken over de vraag, of de wijziging der werkl eosheidwet moet worden ingetrokken. De heer Oud (VVD) zegt niet te kunnen aanvaarden, dat els de motie wordt aangenomen, de Kamer zich bindt verder in een bepaalde richting te stemmen. Spr. kan niet over de motie stemmen voor hij weet, hoe de wetsontwerpen er uiteindelijk zullen uitzien. Dit is geen elegan te methode van wetgeving. Zijn fractie wanst een beslis sing te nemen over concrete maatregelen, zoals die straks als geheel voor haar liggen. De minister antwoordt dat de consequenties der gebeurtenissen in Indonesië en een mogelijke toeneming der werkloosheid gro te bedragen zullen vergen. De heer Lucas (KVP) bestrijdt de opvatting van de heer Oud, dat pas aan het slot over de eerste motie zou moeten worden gestemd. De eerste motie wordt vervol gens aangenomen met 66 tegen 62 stemmen. Vóór KVP, AR (behalve de heer Gerbrandy) en CH. Tegen: VVD. PvdA en CPN en de heer Gerbrandy (AR). De SG-fractie was niet aanwezig. De tweede en derde motie- Lucas worden aangenomen bij zitten en opstaan. Vóór: KVP, AR en CH. Tegen: PvdA, VVD en CPN. Bij de artikelsgewijze behande ling komt aan de orde een amen- (Zie verder pag. 2 7e kolom) Zonnige perioden Voortdurende luchtdrukstijgin gen boven Europa hebben tot ge volg gehad dat er zich nu een ho- gedrukgebied uitstrekt van Noord-Scandinavië tot aan de Al pen. Ons land bevindt zich aan de westflank van dit hogedrukge- bied. Met zwakke zuidoostelijke winden werd koude lucht aange voerd waarin ondanks de zonne schijn op verschillende plaatsen 't kwik toch niet boven nul kwam in de middag, 's Nachts vriest het in deze lucht licht tot matig. In deze weerstoestand komt vooralsnog weinig verandering. Wel verliet de afgelopen dag een zeer diepe depressie het Canade se vasteland maar deze is nog te ver af oqi enige invloed op het weer bij ons te kunnen uitoefe nen. Ook een zwak front boven Ierland en een kleine depressie in de Golf van Biscaye hebben geen belang voor ons. Daarom zullen ook vandaag de winden weer uit de zuidoosthoek waaien, zonnige perioden voorkomen, maar ook wolkenvelden en de thermome ters in de middag weer tempera turen om het vriespunt aanwij zen na een nacht met lichte tot matige vorst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Zuidoostelijke wind Droog weer met opklaringen. Middagtemperaturen omstreeks het vriespunt. Overwegend mati ge zuidoostelijke wind. ZONDAG 5 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.48 2.28 2.38 n.m. 1.35 2.10 2.50 3.00 MAANDAG 6 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.54 2.29 3.09 3.19 n.m. 2.18 2.53 3.33 3.43 ZON MAA:v op onder op onder Jan. 3 S.48 16.41 14.55 6.03 4 8.48 16.42 15.50 7.06 5 8.48 16.43 16.55 7.57

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1