RANG Oirnu de' Cacao- Uit de Provincie 5-10-20 °l> korting Fa DOOMS Eric de Noorman De ontembare 3 Hebt u de nieuwe RANG al geproefd Ennrm'rm^rrnWüTrrminrmTrtrrrmTmTmrnrymYrnrrrnTrrrr^^ ALLES gaat in Balans van Zeelands economie de deur uit! TERNEUZEN 40-jarig ambtsjubileum van de heer J. I. DE WAAL Meubalhandel-Stoffeerderij MODERNE DESSINS NOORDSTRAAT 89 en 97 O een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Gisteren herdacht de heer J. I. de Waal, agent bij de Provinciale Stoombootdienst, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het was op 2 januari 1917 dat de heer De Waal te Vlissingen als 15-jarige jongeman in de functie van goederenklerk bij de Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde (nu heet deze dienst Provinciale Stoomboot dienst in Zeeland) in dienst trad. Na enige tijd daar werkzaam te zijn geweest, werkte hij veei aan de overkant (in Breskens). Op 1 maart 1936 werd de jubi laris Terneuzenaar in de functie van agent en gedurende de 22 ja ren die de heer De Waal als zo danig werkzaam is, hebben niet alleen zijn stadgenoten, maar ook vele honderden passagiers, die met hem te maken hadden gedu rende deze bijna kwart eeuw hem leren kennen als een bescheiden vriendelijk en zeer hulpvaardig mens. In de loop van de vier voorbije decennia is ook de Stoomboot dienst op de Westerschelde niet onveranderd gebleven. Stel u voor dat de vrachtkos ten voor een auto nog precies zo berekend werden als toen. Er ging in die tijd wel eens een auto met de boot mee. En inderdaad was het ook mogelijk daarvoor vracht te berekenen. Maar dan kwam er eerst een centimeter aan te pas. Lengte X breedte X hoogte en nog enige eigenaardi ge berekeningen en de uitkomst was dan de vrachtprijs. In ver houding tot nu niet gering. Later werd er een forse verandering ingevoerd. De auto's werden ge wogen en met behulp van de we genkaart kwam men ook al een heel eind. Het goederenvervoer speelde toen een belangrijke rol in tegenstelling tot nu, maar daar tegenover was het vervoer van reizigers in die dagen schaars. Als de jubilaris zo zit te ver tellen, herinnert hij aan de rader boten (die nu radarboten gewor den zijn) en aan de diensten Ter- neuzenVlissingen met aanleg in Borssele. De dienst Terneu- zenHansweert en later de dienst TerneuzenHoedekens- kerke. Het is niet te verwonderen dat zovele Terneuzenaars de heer De Waal kennen. In de eerste plaats komt dit door zijn functie, maar niet minder kent men hen als be stuurslid en sedert ongeveer twee jaar ook als penningmeester van het „Comité reis Ouden van Da gen." Vóór de oorlog vormde de heer De Waal o.a. met de heren J. Olljslager, A. Verschelling, H. Ribbens en A. Gijp, het bestuur van de vereniging „Mooi Terneu zen". Dit comité trachtte ver schillende punten van Terneuzen te verfraaien, waarvan de be planting aan de Grenulaan nog herinnert. Daar het voor het genoemd comité onmogelijk bleek dit werk vol te houden, is dit door de ge meente overgenomen en voortge zet. Superieuren, collega's, vrien den en goede relaties hebben de NOORWEGEN De politie van Oslo Politieagenten te Oslo, die op oudejaarsavond in staking zijn gegaan, hebben donderdagmorgen posten geplaatst bij het hoofdbu reau van politie in de Noorse hoofdstad. De stakende agenten drongen er bij collega's uit an dere plaatsen, die met het oog op de staking naar Oslo werden overgebracht, op aan zich bij de actie aan te sluiten. Er hebben zich geen geweld daden voorgedaan. De gemeentepolitie van Oslo heeft ontslag genomen om haar eis tot salarisverhoging kracht bij te zetten. Ontslag is de enige vorm van stakingsactie, die in Noorwegen voor overheidsperso neel mogelijk is. Staking onwettig verklaard. De Noorse regering heeft de staking van de 900 politiemannen ■n Oslo onwettig verklaard. Zij moeten hun dienstuitrusting en papieren inleveren. FRANKRIJK De vooraanstaande Franse fi nanciële deskundige Jean Monnet zal, naar betrouwbare kringen woensdag mededeelden, naar ver wacht wordt op 10 januari als leider van een delegatie naar Washington vertrekken, om te onderhandelen over dollarlenin gen voor Frankrijk. Ambtenaren van het Franse ministerie van Financiën schatten, dat Frankrijk ai 1958 ongeveer 400 miljoen dol lar aan buitenlandse hulp nodig zal hebben tot steun van de frank en om de van vitaal belang zijn de invoer gaande te houden. Verwacht wordt, dat Monnet ook zal trachten een overeen komst te bereiken tot uitstel van Franse aflossingen op na-oorlog- se Amerikaanse leningen. dag van gisteren voor de heer J. i. de Waal tot een onvergete lijke gemaakt. Om 11 uur arriveerde de jubi laris met echtgenote en dochter op het hoofdkantoor te Vlissin gen, waar even later ook de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vergezeld door het lid van G. S., de heer M. van Poelje, aankwam en in aanwezig heid van de adjunct-directeur van de dienst, de heer G. Vierhout, OOST- EN WEST-SOUBURG TELT 7000 INWONERS. Op de laatste dag van het oude jaar heeft men in de gemeente Oost- en West-Souburg de zeven duizendste inwoner kunnen in schrijven, n.l. de op 30 december geboren zoon Jan van het echt paar J. Hoogendoornde Putter. De gemeente Oost- en West- Souburg telde op 1 januari 1957 6875 inwoners. TERNEUZEN Koninklijke onderscheiding. Aan de heer J. Meeuwsen, werkzaam bij de firma Klou- wers, graanhandel alhier, is de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau verleend i.v.m. het feit dat hij 40 jaren bij genoemde firma werkzaam is. Tijdens een bijeenkomst ten huize van de firmant, de heer P. Klouwers, werd hem de on derscheiding uitgereikt door de loco-burgemeester, de heer M. de Vos, waarbij deze de ver diensten van de jubilaris naar voren bracht. In zijn toespraak bracht de heer Klouwers tot uiting de trouw en toewijding, die de heer Meeuwsen gedurende de 40 jaren heeft getoond en hij een deputatie van de provinciale bracht hem lof en dank voor de griffie en vele collega's de heer wijze waarop hij de belangen De Waal op de meest hartelijke wijze huldigde. De Commissaris stelde hem ten voorbeeld als een correct, eerlijk, behulpzaam en onkreukbaar mens, die op de meest waardige wijze als vertegenwoordiger der provincie tegenover het publiek optrad. Hij wees er met trots op dat de conduitestaat van de heer De Waal na 40 jaar nog blanco is en verheugde zich er over, dat de jubilaris ook in het openbare leven te Terneuzen een belang rijke plaats inneemt als penning meester van het comité „Reis Ouden van Dagen". Tenslotte deelde de Commissa ris der Koningin de heer De Waal mede, dat het H. M. deKo- ningin heeft behaagd bij konink lijk besluit van 21 december 1957, hem de zilveren ere medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe te kennen. Nadat de Commissaris van de Koningin de heer De Waal de on derscheiding had opgespeld, sprak de waarnemend directeur, de heer G. Vierhout, woorden van waardering en dank tot de ju bilaris. Ook hij prees de heer De Waal als een buitengewoon ijve rig, bekwaam en welwillend amb tenaar. Woorden van hulde en vriend schap werden ook gesproken door de voorzitter van het jubi leumspaarfonds van de dienst, de heer J. v. d. Velde, die mevr. De Waai een prachtig bloemstuk overhandigde. Ontroerd dankte de heer De Waal de verschillende sprekers en bracht dank aan H. M. de Ko ningin voor de hem verleende onderscheiding. Zeer vele Terneuzenaren heb ben van de gelegenheid gebruik gemaakt de heer De Waal op de receptie, die in lunchroom Koene werd gehouden, hun gelukwen sen aan te bieden. In cte eerste plaats burgemees ter mr. Tellegen en wethouder M, de Vos, vertegenwoordigingen uit het bedrijfsleven, afgevaardig den van het comité „Reis van Ouden van Dagen" en van de be jaarden, een deputatie van de Ned. vereniging van Huisvrou wen en van de Algemene bond van Ambtenaren terwijl verder talrijke vrienden acte de presen ce gaven en tientallen prachtige bloemstukken en geschenken werden gezonden. Deze onvergetelijke dag werd besloten met een intiem diner. van de firma steeds op zo'n uitnemende wijze heeft behar tigd. Als blijk van waardering werd hem een geschenk onder enveloppe overhandigd. De heer Meeuwsen sprak hierna een kort woord van dank, waaruit bleek hoezeer hij getroffen was door de hem ver leende koninklijke onderschei ding. Namens het personeel werd de jubilaris de draagmedaille van de onderscheiding aange boden. Na dit officiële gedeelte van de bijeenkomst bleef men nog wat gezellig bijeen. Uiteraard werden hierbij, hoe zou het ook anders kunnen bij een jubileum, de nodige herinneringen opge haald. SAS VAN GENT. Zilveren jubileum de heer U. Slock. Gisteren herdacht de heer R. Slock zijn 25-jarig ambtsjubi leum ter gemeentesecretarie al hier. Op 1 januari 1933 werd de heer Slock, na enige jaren als volon tair ter secretarie werkzaam te zijn geweest, in vaste dienst be noemd. De officiële huldiging vond gistermiddag op het stadhuis in intieme kring plaats, terwijl in de loop van de dag vele vrienden en bekenden hun gelukwensen kwamen aanbieden. Op het stadhuis werd de jubi laris, in tegenwoordigheid van zijn collega's en familie toege sproken door burgemeester R. A. J. den Boer, die de loopbaan van de heer Slock de revue liet pas seren. Als 17-jarige jongeling ontving de jubilaris op 1 jan. 1933 zijn vaste aanstelling in gemeente dienst op een jaarwedde van 259 onder leiding van de toenmalige secretaris, de heer F. P. J. Stub- bé, Het was nog in de tijd dat de schrijfmachine nog niet volledig de inktpotten vervangen had en stalen meubelen en „Doe-meer"- meubelen nog onbekende attribu ten op de secretarie waren. De heer Den Eoer, die vóór zijn benoeming tot burgemeester van Sas van Gent, lange tijd op een gemeente-secretarie werkzaam was geweest, en als zodanig vol ledig bekend was met de werk zaamheden op de gemeente-secre tarie, heeft alle waardering voor de wijze waarop de heer Slock zijn arbeid verricht en een ieder op de meest welwillende wijze te woord staat en behulpzaam is. Hij prees de jubilaris als een goed administrateur en organi sator. Ook had het gemeentebe stuur alle respect voor de hobby van de heer Slock om hetgeen in de nevelen van het verleden verborgen ligt, weer aan de ver getelheid te ontrukken. Na zijn toespraak overhandig de de burgemeester de jubilaris enige waardevolle geschenken en werden mevr. Slock bloemen aan geboden. Vervolgens werd het woord ge voerd door de gemeente-secreta ris, de heer G. A. van den He mel, die er op wees, dat sedert de heer Slock zijn intrede deed op de secretarie de gemeente ge groeid is van 3016 inwoners tot 4170 en de werkzaamheden aan zienlijk zijn uitgebreid. Spreker huldigde de heer Slock als een nauwgezet en plichtgetrouw ambtenaar, die met liefde zijn arbeid in dienst der gemeente verricht. Januari-prijzen Hierna betuigde de jubilaris zijn dank voor de hem gebrachte hulde en de ontvangen waarde volle geschenken en hoopte dat hij de 23 jaren, die hij als ambte naar nog voor de boeg heeft, in dienst der gemeente te mogen doorbrengen. ZUIDZANDE. Benoeming. Tot adspirant-schrijfster ten kantore van de ontvanger der directe belastingen te Oostburg is met ingang van 1 januari 1958 benoeimd, mej. J. S. Neufeglise alhier. Gevonden voorwerpen. Ter gemeente-secretarie van alhier zijn de volgende gevonden voorwerpen bezorgd: 1 iboek; 2 broches; diverse wol len handschoenen; 1 zijden sjaal; 1 wollen sjaal; 4 zakdoeken; 2 Lips-huissleutels; 1 paar glacé handschoenen; 1 dames polshor loge. NIEUW-ZEELAND Invoer wordt beperkt Te Wellington is bekendge maakt, dat Nieuw-Zieeland zijn invoer van automobielen, indus- trieprodukten en niet-beslist noodzakelijk voedsel aanzienlijk zal gaan beperken. Er is een nieuw schema gepubliceerd voor de verlening van invoervergun ningen. Daarbij zijn ongeveer 1090 produkten in zeven groepen bijeengebracht, variërend van noodzakelijk voedsel en grond stoffen, waarvoor alle aange vraagde invoervergunningen ver leend zuilen worden, tot automo bielen, waarvan de invoer met ongeveer 25 a 50 procent vermin derd zal worden. De minister president deelde mede, dat tot dit toezicht op de invoer wex-d overgegaan, omdat Nieuw-Zee- land zich geplaatst ziet voor een van de .moeilijkste deviezenposi- ties sedert de depressie der jaren dertig. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voer dc Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammeraad, is niet gerust over de ontwikkeling van de werkgelegenhend in het ge bit d van de Kamer. De hëer Kammeraad zei dit donderdag in zijn te Goes gehou den nieuwjaarsrede, waarin hij onder meer zei: „Hoewel nog niet verontrustend verminderd, begint de werkgelegenheid, ook in ons district, steeds meer af te brok kelen. Ten opzichte van vorig jaar, toen de gemiddelde werk loosheid 17 van de mannelijke beroepsbevolking bedroeg, is dit cijfer thans opgelopen tot 21 °/o. Over het gehele jaar genomen dus een toename van de „ar beidsreserve" van 25 "/o. Over het verdere verloop ben ik niet ge rust. Er zal veel van afhangen of een meer geleidelijke aanpas sing mogelijk zal zijn, dan wel of met eei relteninj en s in£ schoksgewijze teruggang zal moeten worden ge houden, waaruit maar al te ge makkelijk een economische cri sis kan ontstaan. Veel zal afhan gen van de ontwikkeling in de internationale toestand. Voor Zeeland is zeker een gunstige faktor, dat de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" de eerste jaren nog ruimschoots van werk is voor zien." Uit het beeld, dat de heer Kam meraad van de ontwikkeling in verschillende bedrijfstakken gaf bleek, dat de bestedingsbeperking niet overal een gelijke terugslag heeft gegeven. Sommige bedrij ven verhoogden zelfs hun omzet. De investeringsbeperking heeft de bouwbedrijven zwaar getrof fen. Niet minder dan 40 8/e der draglines werd buiten gebruik gesteld. Ten aanzien van de Horeca bedrijven en het vreemdelin- genbezoek merkte de voorzitter op, dat van een groter bezoek van vreemdelingen niet gespro ken kan worden. Het aantal Belgische toeristen vertoont een daling en merkbaar is ook, dat de koopkracht van het Belgi sche publiek terugloopt. Een gelijkschakeling van lonen en prijzen in "West-Europa zal een nog verdere afname van het dagbezoek ten gevolge hebben. Er vond, een verschuiving plaats naar de meer populaire wijzen van vakantiebesteding; op Schou- wen-Duiveland ontstonden daar door nieuwe of verbeterde kam peer- en bungalow-centra. Er was echter een opvallende toeneming van het Duitse toerisme, met bij na zonder uitzondering van koop krachtig publiek. Ij beer Kaaraneraad merkte 55. Met driftige passen begeeft Erwin zich naar de tent van da legeraanvoerder, De oude Viking heeft het nieuws van de aanval op Olaf's burcht ook al gehoord. Hij knikt instemmend als Erwin vertelt, dat hij de ruiterij en twee honderd man voetvolk bevel heeft gegeven onmiddellijk op te bre ken. „Olaf's burcht loopt weinig gevaar", zegt de stoere Viking, „ze hebben een paar van die lopers als gijze laars, maar de koning, ik vrees (iet ergste". En de Noorman voelt zichzelf ook niet meer zo op zijn gemak, sinds de rovers, die hem en de skalde als gidsen vergezellen hen uitvoerig verteld hebben van hun aanval op Olaf's burcht. „Dan heb ik me dus lelijk ver gist, toen ik dacht, dat ze ons wil den helpen", peinst hü. „Het is, dat die laffe Olaf één verder op, dat het aantal zeesche pen dat de haven van Vlissingen aanliep ni 1957 lager is geweest dan in 195S toen het aantal 2644 bedroeg. Het tonnage bleef vrij wel gelijk en loopt tegen de rijf miljoen brt. De tankinstallatie van 26.000 m3 was zeer bevredi gend bezet. De omzet van de Steenkolen Handelsveren. N.V., bunkerstation te Vlissingen, is door verschillende invloeden van buiten af niet onbelangrijk terug gelopen. Wat het oliebunkersta tion betreft, ook hier liep het aantal schepen terug, n.l. van 1138 in 1956 tot 1024 in 1957. Trawlers uit Boulogne en Freh- camps, welke de laatste jaren in vrij groten getale brandstofolie betrokken in Vlissingen, bunker den nu vrijwel allemaal in Frankrijk. Het aantal schepen voor het kolenbunkerstation daal de van 241 tot 190. Grote kon- kurrentie werd ondervonden van de kolenbunkerstations aan het Kielerkanaal. Het jaar 1957, zo zei de heer Kammeraad o.m., dat in de Zeeuwse visserijwereld bekend blijven als een ongunstig jaar. Slechte vangsten en het gedeelte lijk wegvallen van de Franse markt zijn hiervan de oorzaken. De garnalenvisserij had slechte vangsten, waardoor verschillende schenen tijdelijk stil kwamen te liggen. De bemanningen konden met aardappelen rapen en fruit plukken nog tamelijk emplooi vinden. Nu is praktisch de gehele vloot weer op zee. In totaal werd van januari tot september 1957 een hoeveelheid van 4.517.000 kg garnalen aangevoerd met een op brengst van 4.232.000,—. De ge middelde prijs is derhalve ƒ0,94 uer kg (over 1956 en over dezelf- periode: 3.513.000 kg met een op brengst van ƒ6.038.000,— gemid delde prijs dus 1,72 per kg). In het seizoen 1957 zijn aan mosselen geleverd in totaal 31.359.000 kg, waarvan 8.507.500 kg uit Zeeland en de rest uit de Waddenzee. Vorig jaar bedroeg deze levering totaal 35.962.400 kg, waarvan 11.739.300 kg uit Zee land. Dit jaar werd slechts rond 5 miljoen leg naar Frankrijk ge ëxporteerd tegen rond 12% mil joen kg in 1956. De dreiging van Duitse mosselen is groter dan an dere jaren en door de onderlinge concurrentie van de Nederlandse mosselhandelaren zijn de prijzen in België en Frankrijk niet on aanzienlijk gedaald, zo blijkt uit dit overzicht over de economi sche gang van zaken' op de Zeeuwse eilanden. Dag Hammarskjoeld en Indonesië; Op een persconferentie heeft de secretaris-generaal der Ver enigde Naties Dag Hammar skjoeld, inzake de Indonesische kwestie gezegd, dat deze in een delicaat stadium van ontwikke ling is en wat ook gedaan zou kunnen of moeten worden zon vergemakkelijkt worden, indien hij zich niet waagde aan enig commentaar over de juridUsche kwesties. „Ik kan nu niet precies aan wat ik kan doen en in zulke om standigheden zou ik niet graag schade toebrengen aan weke mogelijkheden ik eventueel ook zou hebben om van dienst te kunnen zijn. van onze hoofdmannen in handen heeft", gromt de kerel naast hem. „Daarom kunnen we nu niet veel beginnen. Ze waren met zijn vie ren de omgeving van de burcht aan het verkennen, toen ze Olaf tegen het lijf liepen met zijn dochter en nog een jonge kerel. Die schoten ze neer, maar toen kwam er een hele bende ruiterij...". „Je liegt, kerel", denkt Eric, „het was er maar één, en dat was int J ik". „Geschrokken wisselt hy een blik met de skalde en beide denken ze aan die éne struikrover, die wist te ontkomen. „Houden jullie de burcht van Olaf omsingelt"?, vraagt de skalde achteloos. „Ja, en dat 'is wel nodig ook, zo lang we geen versterking hebben gekregen", is het antwoord. Weer wisselen z\j een snelle blik. :r\f- - 'è'i- L-'WS Even poogt de skalde Eric iets aan zijn verstand te brengen maar het is té gevaarlijk, de rovers kun nen ieder gebaar opmerken, ieder woord horen. Een lichtschijnsel tussen <le stammen verraadt, dat het doel nabij is. Enkele van hun begeleiders snel len naar voren en uit hun opmer kingen begrijpt Eric, dat verschei dene daar de skalde wel kennen. Behoedzaam volgt de Noorman ziin makker' naar de lichtkring en dan staat, hij opeens stil. „Daar is die kerel, die ontsnapt is", fluis tert hij. „En hij heeft ook U gezien", ant woordt de skalde even zacht. „Vlucht snel"! INDONESIË De „rubber-voor-rijst"-teaas- actie tussen Borneo en Sin gapore. Volgens in Djakarta uit Band- jarmasin ontvangen berichten, is donderdag de derde zending van 500 ton rijst, die in Singapore met rubber werd geruild, in Bandjarmasin aangekamen. Van de 10.000 ton rijst, die op grond van de tussen Borneo en Singa pore gesloten overeenkomst voor 10.000 ton rubber zullen 'worden geruild, zullen tegen het einde van deze maand 2500 ton in Bandjarmasin zijn gearriveerd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2