Opstand in Venezuela onderdrukt Tweede Kamer behandelt in de eerste vergadering van 1958 de belastingontwerpen Mii iMtÜ Communistische staatsgreep tijdens afwezigheid van Soekarno? De wapenleveranties aan Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN /tankering bij abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-ad res: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: I 6,— per Kwartaal; per .riaand f2.-; pet week Ik (ent losse nrs 9 ct. VRIJDAG 3 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4259 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géA handelsadver- tentles): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onrlei nummer, of: Adres Bureau van Tit Blad. 20 cent meer N ieuw jaarsboodschappen uit Moskou voor H.M. Koningin Julana en dr Drees De Russische leiders K. Woro- sjilow, N. Chroesjtsjef, N. Boel- ganin, hebben Nieuwjaarsbood schappen gericht aan Hare Ma jesteit Koningin Juliana en aan de minister-president W. Drees. De tekst van de boodschappen is door de Russische ambassade te Den Haag bekendgemaakt. Het telegram aan Hare Majes teit de Koningin luidt als volgt: „Uwe Majesteit staat u ons toe bij de intrede van het nieuwe jaar u en het Nederlandse volk onze hartelijke gelukwensen van voorspoed te wilen aanvaarden. Wij hopen, dat in het nieuwe jaar alle staten, zowel de grote als de kleine, al hun krachten zullen aanwenden, om aan de verwezenlijking van de innigste verlangens van de volken tege moet te komen, n.l. het verzeke ren van een duurzame vrede en om de mensen voor de vrees voor de dag van morgen te vrij waren. Van deze gelegenheid gebruik makend zouden wij tevens onze beste wensen willen uitspreken voor het nieuwe jaar en de bes te wensen voor de gezondheid en het geluk voor uw gezin." De tekst van het telegram aan de minister-president de heer W. Drees luidt als volgt „Mijnheer minister-president, staat u ons toe ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar u persoonlijk en het Neder landse volk onze hartelijke wen sen van geluk en voorspoed over te brengen. Staat u ons toe de hoop uit te spreken, dat uw land in het nieu we jaar tezamen met de andere staten al zijn krachten zal in spannen voor de verwezenlijking van de in brede kringen steeds meer veldwinnende principes van het vreedzaam naast elkaar bestaan en een waardige bijdra ge zal leveren in de nobele zaak van het behoud en het verster ken van de vrede. Dit zou een belangrijke stap zijn naar het in vervulling gaan van de innigste dromen van alle mensen in vrede en rust te leven, geen angst te hebben voor de dag van morgen, voor een geluk kige toekomst van hun kinderen en hun naaste verwanten. Wij wensen van harte, dat de betrekkingen tussen onze landen in een geest van vruchtbare sa menwerking en in naam- van de wereldvrede zich zullen ontwik kelen, JONGEN DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Op de rijksweg 's-Hertogen- boschNijmegen, onder de ge meente Rosmalen is donderdag middag het tienjarig zoontje van de familie V. bij het per rijwiel oversteken gegrepen door een auto. De jongen was op slag dood. De stad Maracay is in handen van de regeringstroepen geval len, aldus is donderdag uit Cara cas vernomen. De leiders van de opstandelingen zijn op de vlucht. De .chef van de generale-staf, ge neraal Fernandez, deelde donder dagochtend via de radio mee, dat de opstand in Maracay 's och tends om half vier is onderdrukt. De leiders van de opstandelingen zijn per vliegtuig uitgeweken. Verder deelde generaal Fer nandez mee, dat de gouverneur van Aragua, waarin Maracay ligt, zijn werkzaamheden heeft hervat evenals de garnizoens commandant in Marcay. Vijfentwintig militaire vlieg tuigen van de luchtbases van Palo Negro en Boca del Rio heb ben zich naar het vliegveld Mai- quetia bij Caracas begeven, waai de bemanningen zich ter beschik king van de regering stelden, aldus de bekendmaking van ge neraal Fernandez. Naar te Washington verluidde was donderdag nog steeds een radiozender van de opstandelin gen in de lucht. Deze meldde dat de opstandelingen de< provincie Miranda ten westen vdn Caracas onder controle baddert Dit in tegenstelling tpt hetgeen de staatsomroep had bekend ge maakt. De schaarse ten oncon- de Amerikaanse hoofdstad via de organisatie van Anferikaanse troleerbare berichten bereikten bladen, die nader preciseerde dat de opstandelingenradio uit Los Teques zond, aan de rand van Caracas. Het schijnt dat de op stand nog niet geheel bedwon gen is, maar de beri hten zijn verward en met elkaar in tegen spraak. De 18 gevluchte opstandelin genleiders schijnen in het privé- toestel van president Perez Ji menez, waarvan zij zich meester hadden gemaakt, te zijn uitge weken. Het Columbiaanse leger heeft de mannen geïnterneerd en het toestel onder bewaking ge steld. Waarschijnlijk zullen zij zich beroepen op het asielrecht era vrijelijk in Columbië mogen vertoeven. Na aankomst in Bar- ranquilla zei een der officieren dat hun beweging gestrand was door verraad van andere officie ren, die men getracht had over te halen. De leiders van de onderdrukte opstand te Maracay in Venezuela, die in een militair vliegtuig de wqk hadden genomen, zijn te Baaranquilla in Columbia ge land. Aldus is in een communi qué van de Venezulaanse ambas sade te Washington meegedeeld. In het communiqué wordt ge zegd dat een der colonnes rege ringstroepen, onder leiding van in.4 minuten klaar; op tafel TEMPERATUUR OMSTREEKS NUL. Donderdagavond strekte zich van Zuid-Engcland via het Ka naal en Noord-Frankrijk naar midden-Duitsland uit liet kou front, dat Nieuwjaarsdag ons land passeerde. Ten noorden van deze lijn bevindt zich koude lucht waarin in ons land plaatselijk mist voorkwam, maar ook flinke opklaringen. Een kleine storing trok over Denemarken naar het oosten en bracht daar sneeuw. Nu stijgen vooral tn Scandinavië, maar ook boven het Noordzeege bied, overal de barometers. In verband daarmee is de wind in ons land in het noord-oosten terecht gekomen en blijft daar voorlopig. Daarmee wordt dan geleidelijk koudere lucht aange voerd, zodat de makimum tem peraturen na een nacht met lich te vorst vrijdag weer lager zullen zijn dan donderdag. Aan de kust kan nog een sneeuwbui voorko men. Overigens zal het droog weer zijn met meer zon dan wol kenvelden. medegedeeld door het K.N.M.I. te Do Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. NOORDOOSTELI JKE WIND. Opklaringen met in het binnen land droog weer, aan de kust mo gelijk enkele sneeuwbuien. Ten- peraturen omstreeks het vries punt. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. ZATERDAG 4 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.26 1.01 1.41 1.51 n.m. 12.49 1.24 2.04 2.14 kolonel Casanova, de stad Mara cay om ongeveer één uur in de ochtend heeft ingenomen. Men ontmoette slechts zwakke tegen stand. Kolonel Abel Romero, die door de opstandelingen gevangen was genomen, heeft na zijn bevrijding de vliegers van de luchtbasis die loyaal gebleven waren bijeenge bracht. Deze vliegers hebben 25 jachttoestellen naar het vlieg veld Maiquetia bij Caracas ge vlogen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de opstand ontketend was door een zeer be perkt aantal officieren en geen weerklank vond bij de andere eenheden van de strijdkrachten of bij de bevolking. De beweging was beperkt tot de stad Maracay en de regering had de toestand steeds in het gehele gebied van de republiek in handen, aldus de mededeling. HET BEZOEK VAN KONINGIN ELIZABETH AAN NEDERLAND Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op 24 maart aan boord van het ko ninklijke jacht „Brittannia" Harwich verlaten voor hun staatsiebezoek van twee dagen aan Nederland. Zij zullen zich op 28 maart te Dover weer ontschepen. Israëlische stoker van Nederlands schip vrijgelaten De Israëlische stoker Michael Zerner, die 3 november in Alexandrië van een Nederlands schip is gehaald, is woensdag door de Egyptische autoriteiten in vrijheid gesteld en per vlieg tuig naar Nederland vertrokken. Zerner werkte op het vrachtschip „Raki". Politieke waarnemers zijn van mening, dat de vrijlating het ge volg is van de besprekingen die .Hammarskjoeld onlangs met Nasser heeft gevoerd. ZON op onder Jan. 3 8.48 16.41 4 8.48 16.42 MAAN ot> •->, 14.55 15.50 6.08 7.06 Sutan Sjahrir verwekte opschudding Politieke kringen in Djakarta zijn donderdag in opschudding geraakt door een verklaring, welke de voormalige premier Sutan Sjahrir, thans voorzitter van de Indonesische socialisti sche partij, zou hebben afgelegd. Volgens het Indiase dagblad „Statesman" zou Sjahrir hebben gezegd, dat „een communistische greep naar de macht tijdens de afwezigheid van president Soe karno uit Indonesië een burger oorlog zou veroorzaken." De minister van Voorlichting Sudibjo verklaarde naar aanlei ding hiervan: „De verklaring van Sjahrir doet mij herinneren aan de bewering van Hitier, dat de communisten in Duitsland de Rijksdag in brand hadden gesto ken, terwijl dit in werkelijkheid door zijn eigen mensen was ge daan." Het linkse dagblad „Bintang Timur" in Djakarta merkte op, dat Sjahrir kennelijk een tweede „Madioen-affaire" wenste uit te lokken teneinde alle communis ten te liquideren. De „Madioen-affaire" was een gewapende communistische op stand in Madioen, in Oost-Java, in 1948, welke door het Indonesi sche republikeinse leger werd onderdrukt. De „Bnitang Timur" schreef, dat de communisten niet het plan koesteren om een „staats greep" te organiseren. Sutan Sjahrir zeide intussen: „Wat in de „Statesman" werd gepubliceerd als een interview, 36 Nederlandse scholen in Indonesië gesloten Naar de correspondent van hel ANP in Djakarta van gezagheb bende zijde vernam, zijn met in gang van 1 januari in Indonesië 36 Nederlandse scholen gesloten. Het betreft hier scholen in onder meer Medan, Palembang, Djakar ta, Bogor, Surabaja en Malang. Verwacht wordt, dat ook de Ne derlandse middelbare scholen in vormde slechts een deel van een algemeen gesprek, tijdens het welk ik dikwijls antwoord gaf op hypothetische vragen, die wer den gesteld en waarop ik beslist geen antwoord zou hebben ge geven, als ik had geweten dat zij zouden worden gedrukt en gepu bliceerd. De Nederlandse evacué's in Singapore Volgens het persbureau Agen- ce France Presse bracht de „Wa terman" donderdag 750, en de „Tjiluwah" 177 Nederlandse evacué's uit Indonesië in Singa pore. Deze laatsten waren in Tandjong Priok aan boord ge gaan en de passagiers van de „Waterman" in Surabaja. De meesten van de nieuw aangeko- menen waren Indische Nederlan ders. De „Waterman" zal op 6 janua ri weer vertrekken om opnieuw evacué's in Surabaja en Djakar ta op te halen, met bestemming Singapore. Op het ogenblik vretrekken da gelijks vele Nederlandse repa- triërenden per vliegtuig naar Nederland, daar in de naaste toe komst geen repatriëringsschepen uit Singapore naar Nederland zullen vertrekken. Van de 3.488 evacué's, die sinds het begin van de repatriëring in Singapore zijn aangekomen, zijn er tot 30 december 3.014 naar Nederland doorgereisd. lil de vergadering der Tweede Kanier zijn gistermiddag aan de orde gesteld de in de miljoenen nota aangekondigde wetsontwer pen op belastinggebied. Zij behel zen een tijdelijke verlenging van de schorsing van de investerings aftrek en een tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving, een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, te levisietoestellen, personenauto s, motorrijwielen en banden en een tijdelijke verhoging van de ver mogensbelasting. Voor de kaspositie van het Rijk betekenen deze maatregelen een hogere opbrengst voor het begro tingsjaar 1958 van 107 miljoen. De heer Lucas (KVP) zegt, dat niet aangenaam is te moeten be slissen zonder dat men een hel der beeld van de toestand heelt. Hij merkt op dat dat de minister praktisch van geen overleg heeft willen weten. De heer Lucas betoogt, lot eventueel gekozen zal moeten worden tussen het grote kwaad van een kabinetscrisis en een r.og groter kwaad. Spr. is van oordeel, dat er on volledige gegevens. De heer Lucas merkt op, dat in de miljoenennota de 107 mil joen belasting verhoging in de staatsbegroting waren opgeno men en dat dit nu een onüerdec-1 der kasbegroting is geworden. Een kastekort is naar sprekers oordeel geen basis om de nou l- zaak van belastingverhoging te verdedigen. Van een volledig omgooien van het roer kan geen sprake zijn. De toegediende geneesmiddelen zijn nog niet uitgewerkt. Voor een nieuwe dosis wordt gegeven zou spr. de uitwerking van de reeds eerder toegediende geneesmidde len willen afwachten. Z.i. moet alles in het werk wor den gesteld om het leed der werk loosheid, als deze mocht komen, te verzachten. De regering moet de noodlottige psychologische de pressie, welke het bedrijfsleven dreigt aan te tasten, bestrijden. De heer Lucas merkt op, dat de laatste maanden gesproken wordt over bevoegdheid aan de minister te verlenen om binnen bepaalde grenzen belastingen te verhogen. Spr. zegt van dergelij ke bevoegdheden niets te moeten hebben. Wat de omzetbelasting aangaat verklaart hij vooral bezwaren te hebben tegen de verhoging dei- lasten op sigaretten, auto's en banden. Tenslotte ontwikkelt hij bezwa- r tegen tic voorgestelde verho- ;.;ig der vermogensbelasting. Aan het slot van zijn betoog zegr de heer Lucas, dat z.i. het regeringsbeleid inzake vervroeg de afschrijving moet worden voo) tgezet. De vraag van het al of niel invoeren van investerings- aftrek kan nader worden bezien aan de hand van de in april te verwachten industrialisatienota. Hij vraagt enige verzachting van de verhoging der omzetbelas ting op sigaretten en van de ver mogensbelasting. Hij dient ter zake een motie in, zomede een aantal daaruit voort vloeiende amendementen. De heer Gerbrandy (AR) ver klaart eerbied te hebben voor de zakelijke wijze, waarop de minis ter zijn voorstellen heeft toege licht. Hij wenst hem en de zijnpn een gelukkig jaar 1958 toe. Het spijt hem echter met 's ministers plannen niet akkoord te kunnen gaan. Spr. is van oordeel, dat het on nodig is nieuwe lasten op het volk te leggen. In groot verband is het ook gevaarlijk. De heer Gerbrandy merkt op, dat thans ruim 3 miljoen uitge geven wordt ten behoeve van di plomaten in Amerika. Dat is even veel als de hele begroting van Buitenlandse Zaken in 1939. Spr. meent dat men staatstaken zou kunnen verkleinen. De voor lichtingsdienst een oorlogspro- dukt en in de oorlog nodig kan .i. verdwijnen. In vredestijd is volledig hun doorwerking hebben gehad. Spr. ontwikkelt vervolgens i>e- zwaar tegen de voorgestelde ver hoging van de omzetoeiasting op sigaretten. Hij geeft in overwe ging de tijdelijke verhoging te be perken tot 1 procent inplaats van de voorgestelde 3 procent. Het percentage wordt dan niet 8 maar 6. ie dezer zake heelt spr. een amendement ingediend. De voorgestelde verhoging der vermogensoeiasung besprekend, zegt de heer Van Lijsden van oor deel te zijn, dat liet amendement van de neer Van Leeuwen alle overwegingen waard is. De heer van de Wetering <CH) zegt met weinig enthousiasme aan het debat deel te nemen, niet slechts om de datum dezer ver gadering, maar ook omdat bij de voorbereiding is gebleken, lat het overleg weinig resultaat zal hebben. Spr. acht het geen verstandig beleid de inkomsten van liet Rijk te verhogen door belastingen ui- stede van de uitgaven ie verla gen. De hondeiden miljoenen meer belasting van de laatste ja ren zijn grotendeels verdwenen in de consumptieve sfeer, door die dienst niet nodig. Het is ook vergroting der uitgaven een miljoenenzaak geworden. rx" ri| O.m. geeft spr. te kennen, dat hij de lijst van subsidies niet to; het einde heeft kunnen lezen, zo lang is deze. De heer Van de Wetering is van oordeel, dat het gewenst is de doorwerking van de reeds ge nomen maatregelen af te wa.ua- ten voor er nieuwe maa (regelen, 1 zoals thans voorgesteld, worden ingevoerd. i'egen dé verhoging van de omzetbelasting op sigaretten om wikkelt de heer Van de Wetering bewaren, daarbij uiting gevenu aan zijn vrees, dat de detailhan delaar net slacntolfer zal wei den. Wanneer het amendement - Van Onnodige uitgaven zijn gevaar lijk. Als men schepen nodig heeft ter beveiliging van onze koopvaarders in Indonesië dan wil spr. die geven, want de staat moet een schild zijn voor zijn bur gers. De heer Gerbrandy vreest uit breiding der bureaucratie. Verno- ging der belastingen beperkt de vrijheid der burgers, zegt hij, Eijsden een oplossing zou kun- want de overheid maakt uit hoej nen geven, zou dit hem ven en- zij hun geld moeten besteden. gen. De heer Van Leeuwen (VVD) j De verhoging van de beiast..).; bespreekt de omslag van de con-: op auto s aanroerend vraagt spr. junctuur en merkt daarbij op, dat zich ai, waarom her beroepsgoe- er veel is veranderd. Er moet re-j ueremc. voer ^orui vrijgelaten kening worden gehouden met die! van üe.vernoging, welke wel net wijzigingen, die zich nauwelijks; huurauto- en laxioeunjizal net- aftekenen op het ogenblik, dat deXen. teiastingomwerpen werden inge-j regen de tijdelijke verhoging ciiend. j van ue vermogensoeiasung i.iw, De conjunctuur omslag gaatI spr. utz.vaar. m vennoge.isüezit- In Nederland gepaard met eenj ters ziet men z.i. te zeer Zweden verkoopt öeen westelijk Nieuw-Guinea tussen f,j•- Indonesië en Nederland, doch wapens aan Indonesië een on(jer<ieel uitmaakt van het De legerwoordvoerder in Dja- plan tot de opbouw van de Indo- karta, majoor Harsono, heeft nesische strijdkrachten. donderdag verklaard, dat „voor zover liem bekend was", Zweden het verzoek van Indonesië om levering van wapens „op grond van politieke overwegingen" van de hand heeft gewezen. De woordvoerder zeide dit in Bandung en Soerabaja binnen antwoord op hem gestelde vra- enkele maanden zullen moeten sluiten. Tot de scholen, welke reeds moesten sluiten, behoorden de Nederlandse middelbare scholen in Medan en Bogor. De christelij ke middelbare school in Djakar ta werd gecombineerd met de neutrale middelbare school in de hoofdstad. In Medan, Palembang, Malang en Surabaja en Djakarta werden de daar bestaande ulo scholen gesloten. In de overige gevallen betrof het lagere scho len. De twee Nederlandse lagere scholen in Kebajoran, de satel lietstad van Djakarta, werden begin december nog bezocht door 535 leerlingen. Na de Kerstva kantie zullen niet meer dan 130 leerlingen de enige Nederlandse lagere school, die er dan nog is overgebleven, bezoeken. Men ver wacht echter, dat zelfs dit cijfer nog te hoog zal zijn geschat, om dat de lataste paar weken veie kinderen Indonesië hebben ver laten. gen over de pogingen van Indo nesië om in het buitenland wa pens te kopen. Majoor Harsono weigerde in te gaan op de vraag of Indone sië van de Sowjet-Unie wapens heeft gekocht. Hij betoogde, dat Indonesië een onafhankelijke en actieve buitenlandse politiek voert en dat op grond daarvan alle landen, zowel die van het westerse als van het oosterse blok, die geacht worden in staat te zijn in Indonesië's behoeften aan wapens te voorzien, zijn be naderd. Hij noemde achtereen volgens de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, De V. S. en de kwestie van wapenleveranties aan Indonesië De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donder dag gezegd, dat een Indonesisch verzoek om Amerikaanse wa pens in Washington nog steeds bestudeerd wordt. Hij gaf echter geen aanwijzing omtrent een mogelijke voltooiing van de studie. Het State Depart ment heeft medegedeeld, dat In donesië ongeveer zes maanden geleden informeel om wapens heeft gevraagd. De Amerikaanse woordvoerder zei, niet over inlichtingen te be schikken welke steun geven aan een bericht, dat Indonesië reeds wapenaankopen in de Sowjet- Unie heeft gedaan. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr J. H. van Roijen, heeft donderdag een ernstige crisis op de kapitaals- j listen, markt. Gestreefd zal moeten woi -; De heel den naar het bevorderen van be sparingen waaruit produktieve werken als woningbouw e.d. ge financierd kunnen worden. Spr. bepleit handhaving in be- pei-Kte male van de investerings aftrek en wel bij aanschaffing van nieuwe bedrijismidaeien, uu dit le- bereiken heelt de heer Van Leeuwen een amendement inge diend. Hij heeft bezwaar tegen verho ging van de omzetbelasting oj sigaretten en hij verklaart te sympathiseren met een amende ment. dat de heer Van Eijsden ter zake heeft ingediend. De heer Van Eijsden (A.R.) vraagt zich af of aan de 1(17 miijoen die betekenis moet wor den gegeven als uit de gewissel de stukken blijkt. Spr. vraagt of naast het pro gram der bestedingsbeperking nog verdere maatregelen noodza kelijk zijn. De vraag is of de reeds eerder genomen maatregelen al dan niet K.ipiu Van Dis (SG) Australië, Joegoslavië, Tsjecho- uur lang met de Amerikaanse Slowakije, Polen en Zweden. Hij weigerde commentaar, toen hem gevraagd werd met welke landen tot dusver over eenstemming over het leveren van wapens is bereikt. Hij legde er nogmaals de na druk op, dat het kopen van wa pens in geen enkel opzicht ver band houdt met het geschil over onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Robertson, over de Indonesische situatie „in het algemeen" ge sproken. Op de vraag of hij er bij de Verenigde Staten op had aangedrongen, geen wapens aan Indonesië te leveren, antwoord de dr Van Roijen, dat geen stap pen waren gedaan. Vermist Brits vliegtuig gevonden De resten van het sedert maan dag vermiste Britse Canberra- straalvliegtuig zijn donderdag middag in de streek van Cassel, in de Hartz, tachtig kilometer ten zuiden van Hannover, ontdekt. Een Britse afdeling is onder weg om identificatie te verrich ten. Het vlicgutig heeft bij het neerkomen een vore van honder den meters lang door het heuvel landschap getrokken. Overblijfse len van de drie bemanningsleden zijn in do bomen blijven hangen. Het vliegtuig .was, toen het ver ongelukte, op nachtelijke ocfen- vlucht van het vliegveld Brüggen naar Hamburg en terug. Indonesische kanonneerboten praaiden Panamees schip. Een bericht, volgens hetwelk het onder Fanumese vlag varen de vrachtschip „Honesta" tijdens de reis van Celebes naar Singa pore door Indonesische kanon neerboten zou zijn gepraaid, werd donderdag bevestigd door een woordvoerder van de „Lien Sin Trading Company" in Singapore, de bevrachters van dit schip. Bijzonderheden over dit inci dent zijn nog niet bekend. j DC 1TCC1 Uil Di& V. OV_rV'Ói- klaart op verscneiaene giunuei ernstige bezwaren tegen de wets ontwerpen te heDben. tui is niet voldoende op ue staa.-.,...^, ven bezuinigd. Aan ai.e meuten, die verlichting uor u;-- lastmgverhogiiig beogen au .,-j zijii s.em geven, evenals aa.: i.e. amendement om de nivc -ie, aftrek te doen herleven voor ae scheepvaart en aan de mot.e- Lucas. De heer Vondeling (Arb.) merkt op, dat hij de eerste is, die nier wat goeds over de ontwer pen in het midden brengt. Spr. zegt van oordeel te zijn, dat de wetsontwerpen, als z, worden aanvaard, een gunstige invloed zullen hebben op de oe- viezenpositie en op de betalings balans. Wil men conjunctuurpoii- tiek voeren. Dan moeten de over- hiedsfinanciën gezond zijn. Door de voorgestelde maal regelen zui len ze eerder gezonuet worden dan het tegendeel. Zij zulien ook niet ongunstig werken voor .ie besparingen. De kassituatie zal door de voor gestelde maatregelen worden verbeterd, aldus de heer Vonde ling. De invloed op de kapitaal- en geldmarkt zal z.i. van gun stige aard zijn. In enige bedrijfstakken treedt een begin van werkloosheid op. Waar dit het geval is door de e - rughoudendheid der overheid zou deze daartegen kunnen optreden door het geven van opdrachten. Spr. betoogt nog, aat er geen f rake is van een algemene ver hoging der lasten van het oe- drijfsleveru Hij stelt de vraag of de minis ter geen financiële beletselen zal aanvoeren als het gaat om geld voor aanvullende werken en voor ontwikkelingsgebieden. De heer Wagenaar (CPN) merkt op, dat de bestedingsoe- perking door de Kamer is aan vaard. Nu komen er maatrege len, die ook bij die beperking oe- horen, maar die gericht zijn tegen ondernemers en tegen de bezit ters van vermogen. En nu maakt men bezwaren, Spr. betoogt, dat de defensie uitgaven te hoog zijn en hij her innert eraan voor verlaging te hebben gepleit. De heer Wagenaar verklaart zich tegen verhoging der omzet belasting. De vergadering wordt ge schorst.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1