Binnenlands nieuws ■o% De economische positie in Frankrijk STOFFELS Nederlandse expeditie jaagde in Denemarken op bruinvissen De „Nieuw Holland" in Singapore CI1 Onze Cou n u BO% SPAR-MARGARINE Een Zeeuws-Vlaams feuilleton Nagekomen advertentie. Dames I 2,75 Doe DE VRIJE ZEEUW Donderdag 2 januari 1958. Vluchtelingen in West-Duitsland. In de Duitse Bondsrepubliek wonen 400.000 Duitsers in kam pen, waarvan 240.000 in „vóór oorlogse opvangkampen" zonder veel comfort. Ongeveer 165 000 Duitsers verblijven in „woon- kampen". In het afgelopen jaar zijn pl.m. 265.000 personen uit Oost-Duits- land naar het Westen uitgewe ken en bovendien ziin 115.000 Duitsers uit door Polen gean nexeerde Duitse gebieden naar West-Duitsland overgebracht op grond van een overeenkomst tus sen het Westduitse en het Poolse Rode Kruis. eerste tankschip lost in botlek-gebied Maandagmorgen is de Nieu we Waterweg binnengelopen het 3.942 netto registerton me tende tankschip „Moskovsky Festival" van de rederij „Mor- flot" te Odessa, komende van Constanza. Het schip heeft lig plaats gekozen aan de terrei nen van Pakhuismeesteren N.V., gelegen aan de derde pe troleumhaven (in het nieuwe Botlek-inductrie-gebied), al waar de lading van 11.000 ton gas-olie thans wordt gelost in de zeer onlangs gereedgekomen tanks met een totaalinhoud van 53.000 kubieke meter. Er is hier sprake geweest v^h een wedstrijd tegen de klok met de bebouwing van het ter rein werd eerst in april van dit jaar begonnen, terwijl de ge meente nog tot 24 december heeft laten baggeren, teneinde de komst van dit eerste schip aldaar mogelijk te maken. De nu gedeeltelijk gereedgekomen opslagcapaciteit kan worden uitgebreid tot 500.000 kubieke meter. EX-BURGEMEESTER VEROORDEELD. De rechtbank te Zwolle heeft dinsdagmorgen de 56-jarige ex- burgemeester van Urk. G. K., veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en 6 maan den met aftrek. Sinds de bevrijding had K., die in 1938 tot burgemeester van Urk werd benoemd, zich op allerlei slinkse wijzen meer dan 100.000 uit de gemeentekas toegeëigend. De ex-burgemeester werkte met valse chèques en vervalste beta lingsmandaten. Hij leefde met z'n gezin op veel te grote voet en verloor veel met speculeren. De officier van justitie had tegen G. K. een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. MOORD IN DEN HAAG. Maandagavond omstreeks 22 uur is de 52-jarige. mevrouw B. van B.de K. levenloos op de porUcMrap van haar woning in de Johan Gramstraat aangetrof fen. Buren hadden even tevoren ge gil en lawaai gehoord en daarna de politie gewaarschuwd. Toen deze verscheen, trof zij in de woning, waarvan de buitendeur openstond, de 28-jarige P. R. D., een kostganger van de verslagene aan. De man zat rustig te lezen in de „Theorie des Nombres", een boek dat hij die dag uit de Ko ninklijke Bibliotheek had ge haald. De politie kon vrijwel geen woord uit hem krijgen. D. be weert niet te weten wie zijn ouders zijn en welke nationaliteit hij bezit. De man moet vóór eni ge maanden uit Curacao naar Ne derland zijn eekomen. Zelf be weert hij uit Berlijn naar Den Haag gekomen te ziin. -D., die werkloos kantoorbediende is. woonde drie maanden bij mevr. Van D. Hij had enige huurschuld. Behalve D. woonde er nog een andere kostganger bij het slacht offer. Deze is maandagavond on geveer 20 uur uitgegaan en plus minus 23 uur thuis gekomen, toen het drama zich voltrokken had. De vermoorde vrouw had een steekwond in de schouder en is vermoedelijk door verbloeding om het leven gekomen. De sectie, die dinsdag is verricht, moest een en ander nader uitwijzen. De steek in de schouder is toe gebracht in het eehterkamertje dat D gehuurd had. want van daar liepen de bloedsooren door de gang naar de portiektrap. De politie meent dat D. de da der van deze moord moet zijn. INBRAAK IN BIOSCOOP TE DEN HAAG Uit een bioscoop in de Prinse straat zijn elf busjes van het Bio- vacantie-oord gestolen alsmede een geldkistje met de recette van de avondvoorstelling. De waarde van het gestolene bedraagt onge veer 5000, DRANK VOOR DE FEESTDAGEN De Maastrichtse recherche heeft drie personen aangehou den, de 21-jarige B.. de 23-jarige J. en de 19-jarige R., allen uit Maastricht. Dit drietal had drank nodig om de feestdagen gezellig door te brengen. Twee van de jongeman nen drongen toen de wijnkelder van een zakenpand binnen, ter TIEN EXEMPLAREN GEVANGEN IN DRIE WEKEN Met de Kerstdagen zijn in ons land teruggekeerd twee leden van «en expeditie, die gedurende drie weken in de Kleine Belt, het water tussen Jutland en Funen in Denemarken, heeft gejaagd op een der moeilijkst houdbare dieren ter wereld, de bruinvissen. Drs W. H. Dudok van Heel, leider van de expeditie en we tenschappelijk ambtenaar van het zoölogische station der Ne derlandse dierkundige vereni ging in Den Helder, die teza men met de conservator van het Texels museum, de heer G. J. de Haan, terugkeerde, vertelde dat men heeft getracht een twintigtal van deze zoog dieren te vangen, met het doel ze te gebruiken voor weten schappelijk onderzoek. Het re sultaat van de expeditie, die werd uitgevoerd met medewer king van ervaren Deense bruin visjagers, was een vangst van tien exemplaren, waarvan er drie mee naar Nederland zijn gebracht teneinde ervaring op te doen met het moeilijke transport dezer zoogdieren, zo vertelde drs Dudok van Heel de A.N.P.-correspondent, die hem na zijn thuiskomst naar zijn ervaringen vroeg. De expe ditieleden zullen begin januari naar Denemarken terugkeren, om te trachten het vereiste aantal te vangen. Enkele die ren zijn bestemd voor het mu seum op Texel, een ander deel voor een bassin in Harderwijk, waar het publiek ze zal kunnen observeren, de rest gaat naar het zoölogisch station. De fi nanciering van deze expeditie kwam, wat het wetenschappe lijk gedeelte betreft, tot stand met medewerking van de Ne derlandse vereniging voor zui ver wetenschappelijk onderzoek te Den Haag. Drs Dudok van Heel gebruik te opzettelijk de woorden „trachten te vangen", want zijn ervaring in de afgelopen weken heeft hem geleerd, dat de moeilijkheden van een der gelijke expeditie legio zijn. Bruinvisjagen is een geheel aparte bezigheid, te meer daar «Het blad van het Russische mi nisterie van Defensie, „Rode Ster", meldt dat kikvorsmannen en speciale bergingsvaartuigen er in geslaagd zijn een gezonken duikboot te bergen. De gehele bemanning kon worden gered. De bergingsoperatie heeft drie dagen geduurd. Het blad vermeldt niet waar en wanneer de duikboot is gezonken en hoeveel man er aan boord waren. ervaren jagers in Denemarken moeilijk te verkrijgen zijn. Het weer is bij de jacht een belang rijke factor. Vele op het oog ge schikte vangdagen mislukten door omstandigheden, die zelfs de ervaren jagers niet hadden voorzien. Waren de dieren na heel veel moeite bij vriezend weer, dat een goede vangst voorspelde bijeen gedreven, dan ontstond er soms plotseling een sterke wind met zware golf slag, waardoor de dieren in korte tijd niet meer te zien wa ren. Ook het uit het water ne men der vissen en het trans port naar Nederland leverde vele moeilijkheden op. In ge vangenschap zijn ze zelfs zo moeilijk in het leven te hou den, dat ze nagenoeg nergens ter wereld levend kunnen wor den getoond. Nadat op 15 december een vangst na veel moeite was ge lukt, werden de enkele gevan gen dieren gedeponeerd in een viskom, die voor dit doel uit Nederland was meegeno men. De vorst noodzaakte de zoölogen de vissen in een die pere waterkom van een Deens bassin onder te brengen. Later vervaardigden de expeditiele den zelf een kom met een dia meter van 13 meter, die op een gunstige plaats werd neerge zet. De gevangen vissen wer den gemerkt en in deze kom ondergebracht. Om ervaring op te doen met het transport is de terugreis aanvaard met drie bruinvissen, terwijl een zevental gemerkte exemplaren voor biologische waarnemingen achterbleef. Dat de expeditie, die iri ja nuari zal aanvangen, geheel een succes zal worden, staat volgens drs Dudok van Heel niet bij voorbaat vast. Daar voor zijn de moeilijkheden van een dergelijke jacht te groot. De voeding, de wijze van trans port, het voorkomen van uit putting der dieren, de grootte van het bassin voor de beste resultaten, zijn slechts enkele vragen van vele, die dienen te worden beantwoord. Wel staat va;t, dat de eerste expeditie de Nederlandse zoölogen waarde volle gegevens heeft verschaft, waardoor zij thans de tweede tocht naar Denemarken met gematigd optimisme tegemoet zien, aldus de heer Dudok van Heel. wijl de derde op de uitkijk bleef staan. De dieven werden echter snel ontdekt en hadden toen slechts enige flessen met ge kleurd water weten te bemachti gen. Uit het onderzoek bleek verder dat een der dieven reeds meer malen een klandestien bezoek aan deze wijnkelder had gebracht en bij die gelegenheden een be hoorlijke voorraad drank had we ten on te doen. De jongste werd weer op vrije voeten gesteld, de anderen worden vandaag voor de of fv-ier van jus i"e geleid. POLITIE AGENT, DIE ZIJN VROUW DOODSCHOOT, VEROORDEELD De rechtbank te 's Gravenha- ge heeft dinsdagmorgen de 47- jarige D. J. de B., ex-politie agent te 's Gravenhage, veroor deeld wenens dood lag op zijn vrouw tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikking stelling van de regering met bevel tot plaatsing in een krankzinnigengesticht. De reehtbrmk achtte niet be wezen dat De B. in februari 1957 met voorbedachte rade naar de woning van zijn vrouw was ge gaan om haar te doden. De rechtbank bepaalde dat De B. niet eerder on vriie voeten zal worden gesteld dan nadat een zodanig herstel is ingetreden dat voor verdere catastrofale daden van de ex-politieman niet meer hoeft te worden ge vreesd. In haar overwegingen zei de rechtbank dat De B. leed aan een ziekelijke stoornis die voortkwam uit een pathologi sche jaloersheidswaan. De offi- vier van Justitie had dezelfde strafmaatregel geëist ah de rechtbank, doch de officier van Justitie had moord bewe zen geacht. AUTO IN DE DOMMEL GEREDEN. Dinsdagmorgen is door onbe kende oorzaak een personenauto, bestuurd door mevr. Godschalx uit Berlicum op de St. Jansshi- gel in 's-Hertogenbosch, nabij de Stationsweg, in de Dommel ge reden. Passerenden, die snel toe schoten, konden de dame door het inslaan van een ruit, uit haar be narde situatie verlossen. De gezondheidstoestand van president Tito Volgens de artsen van presi dent Tito van Zuid-Slavië is de gezondheidstoestand van de president geheel bevredigend. Na de succesvolle medische be handeling van de president op het eiland Brioni zal hij enige tijd in Slowenië doorbrengen, aldus is dinsdag te Ljubjana vernomen. Tito heeft aan een spitaanval geleden, waardoor hij onder meer niet in staat was deel te nemen aan de plechtigheden op de veertigste verjaardag van de Russische oktoberrevolutie te Moskou. Birmese premier over Nederlandse schepen in Rangoon De premier van Birma, Oe Noe, heeft dinsdag aan journalisten meegedeeld, dat zijn regering de vakbond van zeelieden in Ran goon had geadviseerd zijn leden te verhinderen, dat zij de contrac ten tekenen ter vervanging van de Indonesische zeelieden d>e door de Indonesische regering zijn teruggeroepen van Neder landse schepen in de haven van Rangoon. De premier zei, dat de Indone sische ambassade in Rangoon de Birmese regering had gevraagd zulke stappen te ondernemen op dat Birma niet betrokken zou ra ken in het geschil tussen Neder land en Indonesië. Volgens betrouwbare bron be spreekt de vakbond het „verbod" met autoriteiten van het ministe rie van Arbeid, daar men van ge voelen is dat Birmese zeelieden niet de gelegenheid moeten mis sen om werk te krijgen op Ne derlandse schepen, waarvan één reeds in de haven van Rangoon ligt. Negen anderen worden bin nenkort in Rangoon verwacht. De aanwezigheid van twee Australische torpedoboot jagers in de haven van Singapore gaven enige grond aan geruchten dat zij het Nederlandse schip „Nieuw Holland" door de Indonesische wateren zouden begeleiden, wan neer dit schip naar Australië vaart. De „Straits Times" schreef, dat scheepsofficieren hadden mede gedeeld, dat een Indonesische kanonneerboot wachtte met het SPAR-0UTGUTK9EK van 54 voor 39 ct of van 72 voor 50 ct bij aankoop van 4 pakjes van 2-9 januari DUBBEL Sparzegels bij: Droptoffees, 200 gram 60 ct, 24 zegels Biscuits, 250 gram 42 ct, 16 zegels Pudding, 2 pakjes, m. sui'-er 60 ct, 24zegels z. suiker 42 cr, 1 6 ze, e!s Rijst, pak62 ct, 24 zegels Preskop, 250 gram 70 ct, 23 zegels Eoterfcamworst, 2C0 gram 56 ct, 22 zege's Varkenspoten, per kil d 66 ct, 26 zegels L'w kcekje Korenaartjes, 250 gram 58ct, 12 zegels Voor voordelige maaltijden met 10 ze&clkorting! Maizena, per pak 24 ct, 5 zegels Custard, per pakS0 ct, 12 zegels Aardappelmeel, per pak 22 ct, 4 zegels Tarwegrics, per pak 42 ct, 8 zegels Vanille-Amar.delflries, perp. 30 ct, 6 zegels Gort, per pak 500 gram 50 ct, 10 zege s Havermout, p. zalc 500 gr. 50 ct, 10 zege.i Ellce morgen om half elf .Muzi kale N.euv/tdienst van Qe 1 par" met.'ande Cleren AlrxancVr Pola Stem af op radio Luxemburg, 208 meter. bevel om de boot in beslag te nemen. Het vertrek van de „Nieuw Holland" is deze week twee keer uitgesteld. Hec agentschap van de maat schappij, waartoe het schip be hoort, sprak deze berichten tegen en een woordvoerder van de ko ninklijke marine in Singapore zei dat de torpedojagers „Tobruk" en „Anzac" routine-oefeningen in de wateren van Singapore doen. Hij zei niet te weten wanneer of waarheen zij zullen varen. Een officier van de „Nieuw Holland" deelde op een vraag naar de berichten mee: „Mij is opdracht gegeven niets te zeg gen. Ik kan het niet bevestigen of ontkennen. Ik heb een slot cp mijn mond". De passagiers is verzocht ,n nauw contact met het schip te blijven, daar het ieder ogenblik zou kunnen vertrekken. „NIEUW HOLLAND" VERTROKKEN Het 11.400 ton metende passa giersschip „Nieuw Holland" van de K.J.C.P.L. is woensdag van Singapore vertrokken naar Mel bourne. Tezelfdertijd, dat ook de Australische torpedoboot jager „Anzac" de haven van Singapore verliet. Een woordvoerder van de Brit se marine zei, dat er geen ver band bestaat tussen het vertrek van de twee schepen. De „Anzac" is uitgevaren voor oefeningen aan de Westkust van Malakka, aldus deze woordvoerder. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Arcadia", 9 jan. Canada: s.s. „Kloosterdijk" 8 jan.; m.s. „American Archer", 11 jan. Chili: via New York, 8 jan. Ned. Antillen: m.s. „Themis", 9 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland, 11 jan. Suriname: m.s. „Mentor", 8 jan. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. ..Oranjefontein", 8 jan.; m.s. „Stirling Castle", 11 jan. Brits-Oost-Afrika: s.s. „Ferd. de Lesseps", 11 jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Volgens kringen, die in nauw contact staan met dc minister van Financiën, P. Pflimlin, is Frankrijk van plan in de eerste helft van 1258 gemiddeld voor 150 miljard frank per maand te importeren. Bit is slechts 10 mil jard frank minder dan 't maand- gemiddelde van 1957. Het invoerplan is gebaseerd op de veronderstelling, dat Frank rijk in 1958 buitenlandse hulp ten bedrage van ongeveer 400 miljoen dollar zal ontvangen en dat er geen internationale econo mische crisis zal ontstaan. Aan de invoer van grondstof fen zal voorrang worden ver leend en er is dan ook geen da ling van de Franse industriële oroduktie te verwachten, al zal de expansie, die de laatste tijd tussen 6 en 10 procent per jaar heeft gelegen, waarschijnlijk niet meer dan 1 a 2 procent bedragen De minister van Financiën hoopt, dat Frankrijk het volgend jaar in staat zal zijn de handel weer te liberaliseren. Hij is ech ter niet bereid zich dienaangaan de vast te leggen. De mate van liberalisatie zal grotendeels af hangen van de grootte van de buitenlandse leningen, die Frank rijk zal ontvangen. Volgens functionarissen van het ministerie van Financiën geeft Frankrijk's buitenlandse- betalingspositie aan 't einde van het jaar een scherpe verbetering te zien. Dit wordt door de minis ter van Financiën opgevat als een teken van terugkerend ver trouwen in de frank. Functiona rissen van het ministerie van Fi nanciën deelden mede, dat er vol doende deviezen worden ontvan gen om het mogelijk te maken, dat Frankrijk de op 31 december vervallende aflossing van 54 mil joen dollar betaalt zonder dat ge bruik behoeft te worden gemaakt van de z.g. ratissage-operaties, waarbij de Bank van Frankrijk dollars en E.B.U.-valuta, berus tend bij handelsbanken, opvraagt. Buitenlandse economische des kundigen, die een onderzoek heb ben ingesteld naar aanleiding van de Franse leningsaanvragen, zijn naar verluidt zeer onder de in druk van dc verbetering, die zich de laatste weken heeft voorge daan. SPOORWEGONGELUK BIJ AMBALA IN INDIA. Er zijn 32 personen omgeko men en 92 gewond, doordat in de vroege ochtenduren van woens dag nabij Ambala in India een personentrein is ingereden op 'n stilstaande personentrein, aldus is woensdag te New Delhi be kend gemaakt. De reddingswerkzaamheden ondervinden veel hinder van een dichte mist. Door het ongeluk, dat zich af speelde bij het station van Mohri, werden de lokomotieven en eer- ste-klasserijtuigen van beide trei nen zwaar beschadigd. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie- In een woensdag aan president Eisenhower overhandigd verslag wordt gezegd dat de Sowjet- Unie waterkrachtcentrales ont wikkelt die tweemaal zoveel elek triciteit kunnen leveren als de centrales in de Verenigde Staten. De voorzitter van de Senaats commissie voor Binnenlandse Za ken, James Murray, verklaarde, dat door dit verslag is komen vast te staan dat de Verenigde Staten snel een achterstand krij gen op de Sowjet-Unie voor wat betreft de aanwending van ri vierwater. door W. GELDOF 12) (Nadruk verboden.) Er waren ook wel ernstige, oudere mensen uit de omgeving, die hem vroegen, of hij wél vol daan zou zijn geweest, wanneer Karei Pauwels was veroordeeld wegens het veroorzaken van dood door schuld. Die hem er op we zen, dat er verschil is tussen recht en wraak. Dan gevoelde Kees wel. dat er ook bij hem iets niet in de haak was. Maar dit had moeder hem moeten zeggen, niet de mensen uit het dorp wien het eigenlijk maar uit de verte aanging. Moeder echter was stiller dan ooit en droeg haar leed verbeten. Als zij woorden van berusting en iroost had kunnen opbrengen, was cr wellicht iets in Kees ver anderd. Maar doordat zij ze niet uitsprak, meende Kees, dat in haar hart dezelfde opstandigheid heerste als in het zijne. HOOFDSTUK IV. Het leven gaat voort. Het zou heel stil in het huis an de weduwe Ahnekinders zijn geworden dat najaar, als Cor rp zekere zaterdagavond niet had gezegd: „Ziezo moeder! Ik ben er weer en voorlopig blijf ik maar hier!" Ze hadden allemaal verbaasd opgekeken. Allemaal, want als het enigszins mogelijk was waren de beide meisjes en Henk 's za terdagsavonds bij moeder en Kees. Aan uitgaan of pret m-ken dacht voorlopig toch niemand. Moeder keek even op van haar breiwerk en zei: „Zou je dat wel doen, kind? Ik kan het nog best alléén af, hoor!" „Ik bedoel des avonds en des nachts," verduidelijkte het meis je. „Sinds augustus rijdt de bus weer een paar keer meer. Ik heb een dienstregeling gekocht en uitgeknobbeld, dat ik 's avonds om kwart over zeven hier kan zijn en 's morgens hoef ik niet vóór half acht weg. Ik ben dan wel tien minuten te laat in de winkel, maar 's morgens is het toch zo druk niet. Dus dat is wel te doen. Ik heb tenminste mijn kosthuis alvast opgezegd." „Vindt Henk dat wel goed?" plaagde Kees even. „Dan zit me daar die knaap de hele week in Oostburg zonder jou. Als dót maar goed gaat!" Maar Henk vond het best. „Dc hele week in Oostburg zitten, hoe kom je erbij! Ik heb meer buiten dienst dan binnen. En de volgen de twee zaterdagavonden zit ik aan de grens. Dan kan ik 's maan dags of later hier best eens aan komen, dus ik heb geen bezwaar. Ik krijg binnenkort toch zo'n on geregelde dienst, dat ik zo af en toe maar eens zal kunnen aan komen. Nieuwkerke ligt niet zo ver van mijn route af, dus dat zit wel goed." Inderdaad werden de avonden er veel gezelliger door. Wel kon Henk soms op de wonderlijkste tijden aankomen, zoals vier of vijf uur in de morgen, maar dan was er altijd wel een slaapplaats voor hem beschikbaar om eens heerlijk uit te rusten. Tot 's mid dags sliep hij dan op de grote zolder boven het huis, waar hij door geen mens gestoord werd en de rest van de dag hielp hij Kees, als hij tenminste tot 's avonds vrij had. Het ongeluk waarbij vader om het leven was gekomen, werd dan niet meer aangeroerd. Wèl werd er nogal eens over de Pauwels gesproken. Henk wist natuurlijk wel af van de verhouding tussen Kees en Jannie. Hij vertelde, Jan- nie al herhaalde malen in Oost burg te hebben gezien. Hij had daarom voorzichtig naar haar ge vraagd en gehoord, dat ze bijna niet meer thuis kwam. Ze was bij een tante in het dorp, een alleen wonende dame, met wie ze blijk baar goed overweg kon. Maar dit verhaal boezemde Kees geen be lang meer in. Met des tc meer belangstelling luisterde hij echter naar Henk's verhalen over de smokkelweg, die over de boerderij der Pauwels liep. Het stond vast, dat daar de laatste tijd grote zaken gedaan werden. Af en toe had men wel eens een auto aangehouden, die naarde boerderij reed en dan boter gevonden, die voor clan destiene uitvoer bestemd was. Een enkele keer had men ook vee aangetroffen, dat er niet thuis hoorde, maar dat waren steeds maar kleinigheden, op eigenlijke smokkel had men de Pauwels nog nooit kunnen betrappen. „Leg dan een cordon om de boerderij heen en controleer alles wat er in of uitgaat!" raadde Kees aan. Henk schudde ernstig 't hoofd. „Zoiets hebben wij al eens gepro beerd. Het eiste echter zóveel mannetjes, dat de heren op an dere plaatsen «an de grens vrij spel hadden en daarvan duchtig gebruik maakten. Ze waren na tuurlijk gewaarschuwd door de Pauwels. die hebben telefoon, zo als je weet!" „Wat wij de laatste tijd hebben geprobeerd is het volgende. Over eèn lengte van twee tot drie km hebben wij langs de grens onze mannetjes neer gepoot. Het stond n.l. vast, dat er rechtstreeks van Pauwels naar Maldegem, over de de grens werd gesmokkeld. Ge loof me, we stonden bijna man netje aan mannetje en ik ver zeker je, dat er knapen bij wa ren, die het terrein kende als hun broekzak. En alles tever geefs!" (Wordt vervolgd.) Volgens Franse functionarissen heeft Frankrijk tijdens de jong ste bijeenkomst van het bestuur der Europese betalingsunie offi cieel aanvullende kredieten van de E.B.U. gevraagd. In januari zal bij het internationale mone taire fonds een lening-aanvraag worden ingediend. In kringen, die in nauw contact met de mi nister van Financiën staan, wordt vernomen, dat de minister ook om uitstel van de aflossing der na-oorlogse Amerikaanse lenin gen zal verzoeken. 25.000ste schip van 1957 op Nieuwe Rotterdamsche Waterweg Op de laatste dag van het oude jaar zagen de Rotterdamse havenautoriteiten hun verwach ting. dat er dit jaar meer dan 25.000 schepen de nieuwe Rotter damsche Waterweg kwamen binj nen varen, beantwoord. Dinsdag te 17.20 uur passeerde het Is raëlische schip „Kedma" als 25.000ste in dit jaar de Berg- haven te Hoek van Holland. De „Kedma", groot 3126 ton, be hoort toe aan Zim. Israël Nac. Co. Ltd. te Haifa. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Waal haven bij boei 88. De binnenvaartschippers klagen over hun positie Op de te Nijmegen gehouden jaarvergadering van de Nederl. R. K. Bond van reeders en schip pers St. Nicolaas heeft de voor zitter, de heer C. H. de Beijer uit Gendt (O.-B.) geklaagd over de minder gunstige positie van de schippers van de binnenvaart. De geleide prijzen- en loonpolitiek verzekert veel te lage tarieven aan de binnenvaartschippers, zo dat deze niet in staat blijken hun schepen behoorlijk te onderhou den. Zoals de zaken nu gaan na deren wij de totale afbraak van de binnenvaart, aldus spreker. Er zijn onderhandelingen gaan de met de ministe rvan Verkeer en Waterstaat om een gunstige wijziging in de loontarieven te verkrijgen. Over het hele land verzamelen thans de schippers- organisaties de nodige gegevens om tot een betere loonregeling en tariefbepalingen te kunnen komen. De economische toestand van de schippers op het ogenblik is onhoudbaar, zo zeide voorzit ter. BROOD WORDT DUURDER IN WEST-DUITSLAND Volgens handelskringen te Bonn zullen de broodprijzen in West-Duitsland in januari met gemiddeld ongeveer 6 pfennig per kg worden verhoogd. Als redenen voor hun prijs verhoging noemen de bakkers de afschaffing van het meel- subsidie, de verkorting van de werktijden en de verhoging van de sociale lasten. Het Duitse verbond van vak verenigingen heeft te kennen gegeven, dat het niet werkeloos kan toezien, terwijl een nieuwe golf van prijsstijgingen de koopkracht van de arbeiders en gepensioneerden steeds meer uitholt. Volgens het verbond ligt de verantwoordelijkheid voor de prijsverhogingen bij het kabinet, dat het meelsubsi- die van 180 miljoen D.M. per jaar heeft opgeheven. Het vak verbond ontkent, dat de prijs stijgingen moeten worden toe geschreven aan loonsverhogin gen en de verkorting van de werkduur. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze ge liefde Man, Vader,' Be huwd-, Grootvader en Schoonzoon, de Heer kornelis jacobus burger in de ouderdom van ruim 64 jaar. Terneuzen: E. a. Burger-de Putter Bussum: B. Burger E. C. Burger-v. d. Bent Tholen: a. de Regt-Burger C. J. de Regt Kapelle: J. van Wingen-Burger B. van Wingen Terneuzen: C. Blom-Burger H. a. C. Blom Terneuzen: M. Burger Terneuzen: M. de Putter en Kleinkinderen Terneuzen, 1 jan. 1958 Verl. v. Steenbergen laan 9 Geen bloemen Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben zaterdag 4 januari a.s. om 14 uur Donderdag 2 Heden overleed kortstondig lijder en kalm. onze Moeder, Behuwd-, en Overgrootmoei keeltje joh.' maria zegf Weduwe var Izaiik van de in do ouderdon ruim 74 jaar. Mede namens Familie, J. VAN DER Hoek, 31 dec. 195' Dr. Leenhoutsstr Laat van uw ot eens een nieuv maken. Verl. v. Stcenberge ZAAMSLA GEI voor I IJzerliai noords FIST corsetten merk vóór- en zijsluii band tegen halv nu reeds een cors bustehouders, 1 alle maten halvi bustehouder, kit charmeuse ondi zolang de voorn TOO fanTASIe dames gebreide kinder heren spoutpan lange herenpai1 glacé dameshah glacé dameshap glacé dameshap glacé herenhan overhemden, vast zelfbinders trainingsbroeke bruin en blauw, alpinomutsen, di herensokken, eff< mousse anklets fil d'écose spor1; tegen halve prijs, fil d'écose ko tegen halve prijs, partij skisokjes fantasie japons' hemdenflanel, 70 gebloemd keperi

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 4