V Eric de Noorman De ontembare SPORT v m UIT DE PROVINCIE Onrust in Venezuela De herverkaveling Zeeland in 1957 Mislukte staatsgreep op Ambon DE VRIJE ZEEUW Donderdag 2 januari 1958, TERNEUZEN AXEL HOEK SAS VAN GENT. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZAAMSLAG Rumoer tijdens de jaarwisseling. LINTJESREGEN IN ENGELAND HOE DE ITALIANEN HET NIEUWE JAAR INLUIDEN. Churchill over de Navo VERHOGING VAN HET BASIS MINIMUMLOON IN FRANKRIJK RESOLUTIE VAN AFRIKAANS- AZJATTSOHE CONFERENTIE Hillary heeft moeilijkheden. Griekenland en de raketbases DE SCHEEPSBOUW, IN ENGELAND VOETBAL HET VAREN ONDER GOEDKOPE VLAG Het eerste schip van dit jaar aan de grond. In de havenmond van de bui tenhaven is nieuwjaarsochtend om half vijf het Duitse schip „Erich" 12729 ton) aan de grond gelopen, doch na een uur op eigen kracht weer vlotgekomen. Het schip, geladen met 4.000 ton ijzererts, heeft ligplaats geko zen in het Zevenaardok. Gevonden voorwerpen Aan het bureau der rijkspoli tie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en te rug te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen. Grijs kinderwantje, Oosterstr. 30; fietspomp, Bernhardstr. 28; rode voetbal, Bylocqueplein muntbiljet, Margrietstr. 6; da mesjumper (groen), Margrietstr. 32; paar gebreide kinderwantjes, Kanaalkade 54- gele motorbril, Kanaalkade 34; brander van las apparaat, gemeentelijke werK- plaats; staaflantaarn. Julianastr. 49; grijs en blauwe kinderwant, Pr. Hendrikstr. 32; knijptang, Terneuzensestr. 16 te Zaamslag; rode dameshands'choen, Singel- weg 13; bruin lederen kinderpor- temonnaie met inhoud. Wilhelmi- nastr. 54; paar beige dameshand schoenen, Nieuwendijk 14. Aan het bureau der rijkspolitie zijn terug te bekomen: paar zwarte dameshandschoenen, rode kinderportemonnaie met inhoud, paar witte kinderwantjes, rode portemonriaie met inhoud en een bruin lederen portemonnaie. Prijskaarting. Op de 2e Kerstdag werd alhier een prijskaarting gehouden in café ,,'s Lands Welvaren", die wel zeer geslaagd is. Niet min der dan 88 spelers namen aan de prijskamp deel. De hoofdprijzen werden be haald door F. de Blaeij, een kal koen; A. Hamelink, een konijn; M. Dieleman, een taart; L. de Blaeij, een haan en A. de Pooter eveneens een haan. Alle prijswin naars zijn te Hoek woonachtig. Jubilarissen Glas- en Fosfaat- fabriek In tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van de afde- KOUDER. In een langzaam tempo trok gedurende Nieuwjaarsdag een front over ons land naar het Zuiden. Het bracht langdurige neerslag en de weersverschillen waren zelfs in ons kleine land groot. Woensdagavond nog was het in Zuid-Limburg regenachtig met een matige zuidwestelijke wind en een temperatuur van 7 graden, toen in het noorden van het land het kwik onder een he mel met enkele opklaringen tot aan het vriespunt was gedaald, terwijl er in het midden van het land uit een zwaar bewolkte lucht nog natte sneeuw viel. De zuidwaartse verplaatsing van het front, die nog voort duurt. houdt verband met de uit breiding van een rug van hoge- druk boven de Noordzee. Deze rug is een uitloper van 'n krach tig hogedrukgebied boven Groen land en de Noordelijke IJszee. Tussen dit hogedrukgebied en een lagedrukgebied boven West- Rusland voert een noordoostelij ke stroming al enkele dagen kou de lucht naar Scandinavië. Met nog betrekkelijk zwakke winden bereikt deze lucht dan de Noord zee. In ons land zal deze lucht met zwakke tot matige winden uit hoofdzakelijk noordelijke rich ting binnen gevoerd worden. Dit houdt in dat vandaag enkele op klaringen van uit het noorden zullen voorkomen. En vooral in het zuiden van het land een merkbare temperatuurdaling zal optreden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Noordelijke w'xul In het zuiden aanvankelijk no, tijdelijk sneeuw of regen. Van '1 noorden uit enl.ele opklaringen. Geleidelijke daling van tempera tuur tot bij het vriespunt met in de noordelijke provincies hier en daar lichte vorst. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtin gen RIJDAG 3 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 11.39 Terneuzen 0.14 12.35 Hansweert 0.54 1.15 Walsoorden 1.04 1.25 ZON op onder Jan. 2 8.48 16.40 3 8.48 16.41 4 8.48 16.42 MAAN op ondei ling Zeeland der Maatschappij voor Handel en Industrie werden in een intieme bijeenkomst door de directie van de Glas- en Fos- faatfabriek de jubilarissen van het afgelopen jaar gehuldigd. Het waren de heren A. Baeijens (glasfabriek) 40-jarig jubileum, D. de Cooker (fosfaatfabriek), C. L. de Maayer (glasfabriek), A. de Maesschalck (glasfabriek) en L. de Windt (fosfaatfabriek), al len 25-jarig jubileum. Nadat de gelukwensen waren uitgesproken, de uitreiking van de diploma's en medailles en overhandiging van de traditione le enveloppe was geschied, begaf het gezelschap zich aan tafel. Hier gaf het bestuurslid van de Maatschappij voor Handel en In dustrie een kort overzicht van 't doel, de geschiedenis en de ac.ivi- teiten van deze maatschappij en bracht hulde aan de trouwe wer kers, benevens aan hun dames, en wenste het bedrijf geluk met deze jubilarissen. De heer D. de Cooker dankte uit naam van allen voor de geno ten vriendschap en hoopte lat zij allen nog lang hun best zou den kunnen doen in dienst van 't bedrijf en in het belang van de gemeenschap Sas van Gent, waarmee deze bedrijven zo innig zijn verbonden. In zijn slotwoord wees ir Horst- mann op het grote belang van een goede samenwerking in het bedrijf, waar directie en werkne mers zich nauw verbonden voelen en ieder zich bewust is van zijn verantwoordelijke taak in het r? derwerk van het geheel, wtaroij de goede onderlinge geest de on misbare schakel vormt. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en terug te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Kinderpantoffel, Te Waterstr. 17; huissleutel, Reuzenhoek C24; kinderportemonnaie, Veer B69; boodschaptas, Veerstraat 15. De jaarwisseling is in Maas tricht enigszins rumoerig ge weest. Tengevolge van enige ru zies in cafe's hebben vier perso nen geneeskundige hulp ingeroe pen van de geneeskundige dienst. Ten huize van de familie G. van der B. aan de Uilevlueht te Drachten is de Oudejaarsnacht op een zodanige agressieve wijze gevierd dat op een gegeven ogen blik, toen het nieuwe jaar goed en wel zijn intrede had gedaan, zowel de politiewagen, de dok tersauto als een ambulance voor de deur moesten verschijnen. De gebroeders Van der B. ble ken slaags te zijn geraakt met 'n bezoeker, een inwoner van Ber- gum. Deze had het onderspit moeten delven en lag, toen de politie arriveerde, met een bloe dend hoofd en een gebroken been op de vloer. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. In de huiskamer was tengevol ge van de vechtpartij een ware ravage aangericht. Kopjes en drinkglaasjes lagen her en der verspreid en zelfs de kachel was overstag gegaan. Een hulpvaar dige hand had daarna enige em mers water over het geheel leeg gegoten waardoor de aantrekke lijkheid van dit Oudejaarsavond tafereel niet werd verhoogd. Drankmisbru'k moet. volgens de politie, als één van de oorza ken van deze twist worden be schouwd. I'S Volgens statistieken van het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken bevonden zich op 31. december 19.118 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Ook bevinden zich in Oostenrijkse kampen nog 6.218 vluchtelingen uit Zuid-Sla'vië. SI Bij politieke onlusten zijn zondag in Columbia een vijftigtal mensen om het leven gekomen. In een plaats in de provincie To- lima werden elf mensen door ..vogelvrijen" vermoord, aldus het in Cali verschijnende blad „El Pais". In Willemstad op Curasao zijn woensdag radioberichten uit Ve nezuela opgevangen, waaruit blijkt dat (laar onder (le militai ren een opstandige beweging gaande is. Uit latere berichten vernam men dat de Venezolaanse rege ring bekend maakte dat in (le militaire basis Maraeay woens dagochtend onlusten zijn uitge broken, die thans onder controle zouden zijn. De president maande voor de radio tot kalmte en deelde mee dat de toestand binnen enkele uren weer normaal zou zijn. De radiozenders zouden spoedig hun normale programma's hervatten. Op Curagao slaagde men erin radio-Maracay te ontvangen, waarover het opperbevel der „bevrijdingsstrijdkrachten" be richten uitzendt. Een hoge offi cier der parachutisten zei, dat het geen strijd is van het leger alleen doch van het gehele volk tegen de dictatuur die gebruik maakt van dwangmiddelen zoals de nationale veiligheidsdienst, de securidad nacionai. De nationale Venezolaanse zen der maakte bekend dat de rege ring besloten heeft Maraeay aan te vallen, waarbij de troepen on der bevel zullen staan van gene raal Marcos Perez Jimenez. De bevolking van de plaats Mara eay werd aangeraden dekking te zoeken. Volgens A.F.P. gaat het hier om een kleine groep luchtmacht officieren van de Venezolaanse basis Maraeay, op 110 km van de hoofdstad Caracas gelegen. Ook uit Willemstad meldt men dat het luchtmachttroepen be treft. Blijkens een mededeling van de nationale zender is het overal elders in Venezuela rus tig. De regering maakt zich op de opstand van het garnizoen van Maraeay „desnoods in bloed te smoren". Radio-Maracay, die door de op standelingen wordt beheerst, raadde de bevolking van Caracas aan zich tenminste vier honderd meter van kazernes in en om de hoofdstad te verwijderen. Naar het zich latt aanzien heeft de c >st, nd ge luchtmacht van Ma raeay dus de bedoeling de kizer- nes van de regeringstroepen in Caracas te bombarderen. Even wel was woensdagavond nog nergens sprake van enig treffen tussen beide partijen. In Willemstad meent men te weten dat ook de op de burger luchthaven Maiquetia van Cara cas gestationeerde eenheden op standig zijn. De opstandelingenradio riep de bevolking van Caracas en an dere steden op om zich op straat te begeven en de opstand te steu nen. In het bijzonder richtte men zich tot de studenten en maande hen aan zich niets door de regc ring op de mouw te laten spel den. De „gehele Venezolaanse lucht macht en marine" zou zich onder één bevel hebben geschaard, nl. dat van het „bevrijdingsleger". De regeringsradio maakte be kend dat een vliegtuig, dat bo ven Caracas vloog, was neerge schoten. Volgens de staatsomroep staan luchtmacht en zeestrijdkrachten nog steeds onder controle van de regering, evenals het zenderpark, waarvan evenwel twee stations door de opstandelingen worden gebruikt. Daar beide partijen elkaar tegenspreken is de feitelijke toe stand moeilijk te bepalen. Als leider van de opstandige militairen werd voor de radio Carlos Jesus val Lobus genoemd, wiens rang of functie op Cura cao onbekend is. lailfteePeOea t-d Op Cura?ao vermoedde men, (lat de aanval van de rgerings- troepen op Maraeay tot vandaag zou worden uitgesteld, evenals liet bombardement van militaire doelen in Caracas door de opstan delingen. De staatsomroep van Venezue la deelde mee, dat de opstandige beweging van I'iracay zich nog niet verder had uitgebreid. De Venezolaanse hoofdstad zag er niet anders uit dan alle andere zondagen, behalve dan de ver schijning van met stenguns en karabijnen gewapende politie agenten in de straten. Ook radio New York meldde, woensdag dat er in Caracas op overvliegende vliegtuigen was ge schoten, maar er zon geen schade zijn aangericht. Koningin Elizabeth van Enge land heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar circa 2.200 van haar onderdanen onderscheidingen verleend. De lijst is zner gevarieerd, van veldmaarschalk sir John Har ding, die onlangs is afgetreden als gouverneur van Cyprus die baron wordt tot Hogan „Kid", de Nigeriaanse wereld kampioen boksen lichtgewicht. Voorts komen op de lijst van per sonen die zich onderscheiden heb ben op het gebied van de poli tiek, de wetenschap, de sport, de kunsten en het openbare leven o.a. de namen voor van lord Nuf- field, de bekende Britse filan troop, de bekende advocaat sir Norman Birkett en de bioloog dr. Julian Huxley, een broer van Aldous Huxley. De Italianen hebben het nieuwe jaar ingeluid met een gordijn- vuur, afkomstig van revoler- en geweerschoten. Papieren bommen ontploften overal en uit de ramen regende het stuk ken oud aardewerk. Bij dit elles werden minstens 100 mensen gewond. In Rome lagen de straten be zaaid met glas. Tengevolge hiervan „sneuvelden" honder den autobanden. Napels was op Nieuwjaarsmorgen gehuld in een wolk van stof, afkom stig van afgeschoten vuur werk en voetzoekers. Sir Winston Churchill heeft dinsdag in een Nieuwjaarsbood schap tot de organisatie van de Britse conservatieve partij, die bekend staat onder de naam van „Primrose League" ver klaard dat de NAVO haar pro gramma voor wederzijde» bij stand niet moet beperken tot Europa. Wij kunnen in Europa niet de nauwst mogelijke sa menwerking hebben en daarbij onverschillig staan tegenover de overzeese belangen van onze vrienden, aldus Churchill. Hij verklaarde voorts dat de toekomst afhangt van de een heid en de kracht van de NAVO-landen en in het bijzon der van Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Het Franse basis-minimum- oon, dat gekoppeld is aan de kos- ;en van levensonderhoud, zal mtt ingang van 1 januari met 4.33 procent worden verhoogd, zo makte het ministerie van Finan- e dinsdag bekend. Het basis- i mumlcon zal dan 139.2 frank per uur zijn tegen thans 133 lr. per uur. De jongste verandering van het minimumloon, in aug. jl-, bedroeg 5 li procent, zodat het minimum binnen zes maanden tijd met bijna 10 procent is ge stegen. In de mededeling van het mi nisterie wordt er op gewezen, dat de nieuwe verhoging geen op waartse herziening van alle lonen betekent, doch uitsluitend geldt voor die arbeiders, waarvan het basisloon lager is dan het nieuwe basisloon. Officiële kringen schatten, dat' ongeveer 800,000 arbeiders of on geveer 7 procent van de Fr loontrekkende'! van de nie verhoging zullen profiteren en rechtstreeks verhogingen van on geveer 1000 a 1500 frank per maand zullen ontvangen. De loon schalen in de mijnbouw en in en kele andere industrieën zijn ge koppeld aan het basis-minimum. Later werd nog officieel be kendgemaakt, dat met ingang van 1' januari de kinderbijslag met 5 procent verhoogd zou wo,- den. Het ouderdomspensioe voor personen boven 65 jaar z 1 verhoogd worden van 211.200 frank tot 240.000 frank per jaar. 5S Een mijnenveger van de Zuidafrikaanse marine zal met dieptebommen en handgranaten haaien bestrijden, die in de afge lopen weken viermaal een bader aan de kust van Natal hebben aangevallen. Tijdens een te Goes gehouden persconferentie heeft de herver kavelingscommissie Zeeland 'n overzicht gegeven van de werk zaamheden in het afgelopen jaar. De herverkaveling Zeeland, omvattende Schouwen-Duive- land, Tholen, de zak van Zuid- Beveland en de polder Waarde, is thans in een stadium geko men, dat uitgezien kan worden naar het einde der werkzaam heden. Aan deze werken is thans een bedrag van 142 mil joen gulden besteed ofwel 70 °o van het totaalbedrag, dat door het rijk voor de herverkave lingswerkzaamheden beschik baar is gesteld. Over het geheel genomen is de herverkaveling Zeeland even- eens voor 70 voltooid. Vol gens plan moet het cultuur technische werk van de herver kaveling Zeeland in de jaren 1961 en 1962 gereed zijn. Ver wacht mag worden, dat dit dan ook zal gebeuren. In de polder Waarde is dit cultuurtechni sche werk gereed gekomen. In 1957 werden ongeveer 5200 ha geëgaliseerd en 6000 ha ge draineerd en kwamen er 106 km verharde landbouwwegen gereed. 88 km weg werd van een definitieve deklaag voorzien; grote nieuwe gemalen in Omver- kerk, Den Osse (Schouwen) en Waarde werden in gebruik ge nomen. Eveneens kwam gereed de opperbemaling in het Prun- jegebied op Schouwen en in de Poortvlietse weihoek. Nog 4 ge malen zijn in uitvoering, die alle in 1958 in bedrijf worden geno men, nl. 2 op Schouwen-buive- land, 1 in St. Maartensdijk en 1 in Ellewoutsdijk. Van de 50.000 rechthebbenden in dit grote herverkavelingsge- bied hebben er slechts 521 'of wel 3 L o/o een bezwaarschrift ingediend tegen de lijst van rechthebbenden en de eerste schatting. Na overleg daalde het aantal bezwaarmakenden tot 73 stuks of wel 'i °'o. In het afgelopen jaar 1957 werd het totale toegestane cre- diet van 36 miljoen gulden ge heel verwerkt. Voor het jaar 1958 is een crediet van 30 mil joen gulden beschikbaar ge steld. In 1957 werd een bedrag van 20 miljoen gulden besteed voor de herverkavelingswerk zaamheden in Sehouwen-Duive- land, dat het grootste deel van de herverkaveling Zeeland om vat. Voor een bedrag van tien miljoen gulden werd'in Tholen verwerkt, voor een bedrag van 6 miljoen gulden werden wer ken uitgevoerd in de zak van Zuid-Beveland en in de polder Waarde gezamenlijk. De politieke commissie van de Afrikaans-Aziatische conferentie die op het ogenblik in Cairo ver gadert, heeft maandag een reso lutie aangenomen waarin de In donesische aanspraken op Ne derlands Nieuw-Guinea en erken ning van het zeegebied tussen de Indonesische eilanden als terri toriale wateren worden goedge keurd. De resolutie vraagt voorts aan de aangrenzende Dnden niet toe te staan dat Nederlanders hun havens of vliegvelden ge bruiken met voor Indonesië vij andige bedoelingen. Uit een woensdag op Ambon 'tgegeven Indonesisch leger- omm unique blijkt dat medio december pogingen zijn gedaan om de regionale regering van de Molukken en de Indonesische „provincie West-Irian" (Nieuw- Guinea) omver te werpen. Volgens het communiqué was op 13 december jl. een aantal le gerofficieren en burgers gear resteerd omdat „duidelijk bewe zen was dat zij poogden de wet tige regering van de Molukken en West-Irian omver te werpen". Het communiqué was uitgege ven door het provinciaal militair bestuur van de eilandengroep tussen Celebes en Westelijk Nw.- Guinea. De arrestaties waren verricht „in het belang van de binnenlandse veiligheid en in het kader van de bevrijding van West-Irian". Te Djakarta werd woensdag uit Ambon vernomen dat ver scheidene bedrijven en onderne mingen sedert de mislukte staatsgreep onder zware militai- De Nieuwzeelander sir Ed mund Hillary, wiens exoeditie- groep voorspoedig voorttrok in de richting van de Zuidpool, heeft dinsdagavond met grote moeilijkheden te kampen gekre gen. De leden van de expeditie moesten hun tractors uit de sneeuw graven en een groot deel van hun voorraden uitladen. Men heeft twee van de vier vrachtsleden moeten achterlaten. Met uitzondering van de twee uiterst linkse partijen, staan de Griekse oppositie-par tijen in principe niet afwijzend tegenover de aanleg van raket bases op Griekse bodem, aldus verneemt men in politieke krin gen te Athene. De voorzitter van de liberale partij, Sopho cles Venizelos, legde er echter de nadruk op dat de oppositie de regering niet het recht toe kent om beslissingen in dit op richt te nemen zonder voor overleg met de leiders van de oppositie. re bewaking waren gesteld. Onder de gearresteerden be vinden zich een majoor, kapitein, twee luitenants, een arts, voor lichtingsofficier, een onderwij ze)- en drie andere burgers. Bevoegde gezagsdragers op Ambon wezen er met nadruk op dat de aanslag niet door de ver bannen leiders van de „Republiek der Zuid-Molukken" was geïn spireerd. Britse seheepsondernemingen hebben in 1957 ruim 1,65 miljoen brt. aan orders voor te bouwen koopvaardijschepen geboekt, waarvan ongeveer 23 proc. voor buitenlandse reders, zo deelde oe president van de British Ship building Conference, J. A. Milne, mede. Het totaal was ruim 800.000 brt. kleiner dan dat van het vorige jaar. De onuitgevoerde orders van ruim 6,75 miljoen brt., ter waai de van bijna 1 miljard pond ster ling, betekenen voor de meeste ondernemingen nog werk voor vele jaren, mits de daling van de vrachttarieven geen verandering op lange termijn brengt in de vooruitzichten voor de scheep vaart. De produktie van koopvaardij schepen in 1957 bleef beneden c.e 1,5 miljoen brt., hetgeen tot op zekere hoogte het gevolg was van een staking in het gehele land in het begin van het jaar, alsmede van plaatselijke stakingen. Ver der was ook ten dele het onvol doende staaiaanbod een oorzaak. In het afgelopen jaar hebben de Engelse scheepswerven ruim 50 miljoen pond sterling besteed aan modernisering van de wer ven. De kosten van in uitvoering zijnde plannen zuilen in de ko mende paar jaar nog ongeveer 70 miljoen pond sterling bedra gen. H In de Sow jet-republiek Geor gië is grootscheepse fraude bij de coöperatieve bedrijven ont dekt. Het bureau van het cen trale comité van de partij in Georgië zal speciaal bijeenkomen om de kwestie te bespreken. O.a. zal vice-voorzitter van het be stuur der coöperaties in Georgië ontslagen worden. 14.09 14.55 15.50 5.06 6.08 7.06 55. „Blijf staan", fluis tert öe skalde als et zich donkere vormen tussen de boomstam men bewegen. Weer klinkt de fluit toon, Er kraakt een takje en eensklaps duiken voor en fcchter hen haveloze kerels op, die hen in \ujaniii- ge stilte aanstaren. „Hé, mannen broe ders", roept de skalde „Jullie komen te juis ter tüd want wjj staan te zwaaien van de honger". „Wat hebben wij daar mee te maken", is het antwoord. „Sinds wanneer laat zwervers volk elkaar in de steek", klinkt de stem van de skalde verontwaar digd. „Zie je niet wie ik ben? Ken jU de skalde niet" Ga heen en roep je aanvoerder. Of moeten wij he- zwjjken van de honger zo dicht bij dé redding"? Er is even stilte. Dan wenkt een der kerels hen: „Volgt ons" en terwijl Erie en de skalde zich zwij gend hij het troepje rovers voegen staart Erwin op dat ogenblik ver ontrust naar de krygsman tegen over hem. Dezelfde troep die Er- win te hulp kwam tegen Ottar heeft nu Olaf's burcht aangeval len. Maar dan zijn ze dus niet op onze hand, dan bevinden de koning en de skalde zich bij hen in levens gevaar In de onrendabele gebieden worden, samengaand met de herverkavelingswerkzaam heden, eveneens aansluitingen gemaakt voor waterleiding en elektriciteit. In Schouwer-Dui- veland is bijna de helft van de nieuwe waterleiding-aansluitin gen gereedgekomen en wel rond 200 stuks. Op Tholen is men met deze aansluitingen begon nen. In de loop van 1958 59 zul len in deze herverkavelingsge- bieden geen percelen meer voor komen, die aansluiting op het waterleidingnet of de elektrici teit mi.sen. Ruim 65 "o derher- verkcvelingswerkzaamheden werd machinaal uitgevoerd. In het komende jaar verwacht men een groter aantal objecten in handkracht te kunnen uit- voeren om een gedeelte van de verwachte stijging van de werk loosheid op te vangen en om de arbeidskrachten, die door het beëindigen van de herverkave ling Walcheren zijn vrijgeko men, werkgelegenheid te ver schaffen. Van 72 objecten, in 1957 door de herverkavelingscommissie Zeeland openbaar aanbesteed, waren er 2 objecten van meer dan normale omvang. Het eer ste object was gelegen in de zak van Zuid-Beveland en om vatte een bedrag van bijna 7 ton met een uitvoeringstijd van 1 jaar. Het tweede object was gelegen op het eiland Tholen. Dit was het grootste cultuur technische werk, dat ooit in Ne derland als een bestek was aan besteed. Het omvatte de egali satie van 800 ha en de aanleg van 12 km wegen. Het heeft een looptijd van 2 jaar en werd aan genomen voer een bedrag van 1.758.000 gulden. Afremming van de werkzaamheden door de be stedingsbeperking is van duide lijke invloed geweest op het aantal tewerkgestelde arbeiders en ingezette machines. Op dit moment zijn er nog 804 arbei ders en 92 draglines ingescha keld. HET TOERNOOI OM DE EUROPESE BEKER. Grote publieke belangstelling. De wedstrijden om de Europa- beker voor clubs blijken aan aan trekkingskracht niets te hebben ingeboet. In de le en 2e ronde werden 35 wedstrijden bezocht door 1.170.500 toeschouwers, wat een gemiddelde van bijna 33.500 per wedstrijd geeft. De 18 wedstrijden van de eer ste ronde trokken 543.500 bezoe kers; de 17 partijen van de twee de ronde 627.000. De best bezochte wedstrijden waren Glasgow RangersSt. Etiënne en Glasgow Rangers Milaan met 85.000 en Real Madrid Antwerp F.C. met 80.000 toe schouwers. VOETBALUITSLAGEN. OM DE NED. VOETBALBEKER. Goes—NOAD 2—4 Willem II—MULO 6—2 VRIENDSCHAPPELIJK HFCOud-Internationals 25 Den Haag (semi profs) Amsterdam (semi profs) 5—1 DOSDynamo (Zagreb) 0—1 De voorzitter van de Liverpool- se redersvereniging, J. H. Joyce, schrijft in het jaaroverzicht van Lloyds List, dat het wereldzee- vervoer in handen der landen met goedkope vlag zal komen, wan neer belastingheffing en inflatie in Engeland in dezelfde mate als thans blijven voortbestaan. Joyce merkt op, dat de groei van de onder goedkope vlag varende vloten het beste bewijs vormt voor de aanmoediging tot het bouwen van schepen, die er be staat voor reders, die niet aan zware belastingplichten onder hevig zijn. Hoewel de Engelse koopvaardijvloot nog steeds de grootste in de wereld is, kon zij, hoofdzakelijk door de belasting heffing, geen aandeel hebben in de algemene expansietendentie in de wereld, aldus Joyce. Hij stelt voor de Britse scheepvaart verlichting van belastingheffing te verlenen voor in het bedrijf gehouden winsten, opdat zij in een positie van economische ge lijkheid kan komen. De voorzitter van de bond van scheepsbouwers. Parker, die eveneens aan het overzicht mede werkte, schrijft, dat de scheeps bouw op Engelse werven zeer on bevredigend is. Als eerste ver eiste voor betere resultaten noemde hij het op volle capaci teit gebruiken van het moderne apparaat zonder een te veel aan personeeL H Er is in de nacht van maan dag op dinsdag textiel ter waar de van ruim 15.000 gulden ge stolen uit 't atelier van Chroesjt- sjefs Italiaanse kleermaker, Litrico, te Rome. De inbrekers maakten een gat in de muur tus sen het atelier en een aangren zende winkel. Zij kwamen echter te laat voor het stelen van de kleren van Chroesjtsjef, want die waren al verzonden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2