Indonesische regering verbiedt vervoer door deluchtvan Nederlandse evacué's Nieuwjaarsboodschappen van regeringsleiders en staatshoofden Toespraak van dr. tot Nederlanders in Drees Indonesië IN ieuwjaarstoespraak van gouverneur Van Baal van Ned. Nieuw Guinea Radiorede van Minister Helders Engelse bommenwerper vermist /tankerlng bfl abonnement: Terneuzen ^trwteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 ironummer 38150 Vbonnementsprfls: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 2 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4258 Verschijnt dagelilkg Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Ad verf en tien Htc per mm 15 et; minimum per advertentie f2.25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé-- handelsadver. tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Rrieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Indonesische regering heeft het vervoer door de lucht van Nederlandse evacué's naar Sin gapore stopgezet. Een woordvoerder van de In donesische luchtvaartmaatschap pij „Garoeda" maakte woensdag avond in Singapore bekend, dat zijn maatschappij geen charter vluchten voor evacué's meer zal maken. Hij kon geen reden ge ven van het verbod. De vluchten van de Arganaut van de „British Overseas Airli nes", die bijna veertien dagen lang tussen Djakarta en Singa pore heen en weer vloog, zijn eveneens afgelast op last van de Indonesische regering. De repatriëring van Nederlanders Volgens kringen van het hoofdkantoor van de immigra tiedienst in Djakarta kan nog niet worden gezegd, wanneer de evacuatie van Nederlanders uit Djakarta zal zijn voltooid. Zij deelden mede, dat de ver blijfsvergunningen van Neder landers bij het verlopen ervan niet meer zullen worden ver lengd. Een uitzondering zal worden gemaakt voor deskun- Britse Skymaster in Albanië tot landen gedwongen. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft woensdag meegedeeld, dat men niets meer van een Skymaster, die met zes man aan boord onderweg was van Düsseldorf naar Singapore, heeft gehoord nadat het toestel dinsdag geseind had dat het door straaljagers in het gebied van de Adriatische Zee werd onder schept. Een officier van de Italiaanse luchtmacht verklaarde in Brin- disi dat een Italiaans radarsta tion het toestel had gesignaleerd toen het blijkbaar gedwongen werd te dalen op het vliegveld van Valona in Albanië. Een functionaris van de Fran se legatie in Tirana, de hoofdstad van Albanië, deelde woensdag avond telefonisch mede dat de 6 bemanningsleden van het tot landen gedwongen Britse toestel in goede gezondheid verkeren. De Britse regering had Frank rijk, dat de Britse belangen in Albanië behartigt, gevraagd naar het lot van toestel en be manningsleden te informeren. Frankrijk en Italië zijn de eni ge Westelijke landen, die een di plomatieke vertegenwoordiging in Albanië bezitten. digen, waaronder doktoren, echnici, hoogleraren en derge lijke. Hiervoor is verlenging mogelijk, als zij deze zelf aan vragen. Nederlanders, wier verblijfs vergunning nog niet is verlo- oen, mogen volgens bedoelde kringen in Indonesië tot aan de datum van het verstrijken van de geldigheidsduur in het land blijven. V/eer 20 Nederlandse bedriiven in Djakarta overdragen. Op Oudejaarsdag zijn we der- om 20 Nederlandse bedrijven in Djakarta formeel aan de mi litaire gezaghebber overgedra gen. Zij werden onder het toe zicht van daartoe aangewezen commissie gesteld. Enkele da- een geleden hadden reeds de directies van ?3 Nederlandse bedrijven in de hoofdstad hun zaken aan de militaire gezag hebber overgedragen. Ontslag Nederlandse deskundigen b;j Bank Indonesia De 23 Nederlandse financiële des kundigen, die nog bij de Bank Indonesië werkzaam waren, zijn met ingang van dinsdag morgen van hun functie ont heven. Suggestie van Islamitische partij De kleine islarrietische partij ..Tharikat Islan" heeft er bij de regering op aangedrongen om er voor zorg te dragen, dat al leen dan besprekingen zu"e*i worden gehouden, nadat „het Nederlandse koloniale leger West-Irian zal he'-ben verlaten" en de Indonesische soevereini teit over dat gebied zal zijn er kend. De toestand in Noord en Midden-Celebes De militaire woordvoerder in Djakarta, majoor Harsono, heeft verklaard, dat de legerlei ding geen officiële rapporten heeft ontvangen over berichten, als zouden gehele pelotons van het leger en een groot aantal burgers in verzet zijn gekomen tegen het plaatselijke militaire bestuur in Noord- en Midden- Celebes. In deze berichten was gemeld, dat 2.000 men-en, waar- ander burgerlijke ambtenaren en militairen in Midden-Cele bes hun woonplaatsen hadden verlaten om gewapende tegen stand te bieden aan de plaatse lijke autoriteiten die deel uit- naken van de z.g. „Permesta- beweging". Deze beweging ont rok zich in maart 1057 aan het gezag der centrale regering en staat onder leiding van de voor malige militaire commandant van Oost-Indonesiö luitenant- kolonel Ventje Sumual. Het dagblad „Pedoman Ra kjat" in Makassar had gemeld, dat groepen jongelieden hun woonplaatsen zouden hebben verlaten, naar verluidt uit pro- te t tegen het feit, dat de cen trale regering nog steeds geen autonomie heeft ver'eend aan Midden-Celebes. Het blad voeg de hieraan toe, dat Midden- en Noord-Ce'ebps op het ogenblik één provincie vormen. In officiële kringen in Ma kassar werd verklaard, dat over een en ander uit Midden- Ce'.ebes geen officiële berichten zijn ontvangen. Geen gesprek tussen MacMillan en Soekarno Het is nu zeker, dat er geen -mtmoeting zal zijn tussen de Britse premier MacMillan, en de Indonesische pre ident Soe karno tijdens het bezoek van hen beiden aan Nieuw-Delhi in het begin van januari, aldus werd van betrouwbare zijde vernomen. President Soekarno, die op 7 ianuari in de hoofdstad van India wordt verwacht, zal weer op 9 januari vertrekken, in- olaats van op de 11de, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Premier MacMillan zal in de loop van de 8ste aankomen, en des middags ru t houden. Dit sluit echter niet de moge lijkheid uit, dat de situatie in Tndonesië ter snrake zal wor den gebracht tijdens het onder houd, dat premier MacMillan met premier Nehru zal hebben. STRAALJAGER ZES KILOMETER VOOR LANDINGSBAAN NEERGESTORT Piloot omgekomen Dinsdagmiddag om 12.20 uur is een straaljager van 't type F 81 f (Thunderstreak) van de vlieg basis Volkel neergestort. De vlie ger kwam om het leven. De vlieger raakte in moeilijk heden toen hij op de basis wilde landen. Zes kilometer voor de landingsbaan, bij Mill, stortte het toestel neer. Bij het ongeluk is de tweede luitenant-vlieger J. Venekamp uit Groningen omgekomen. Hij was 25 jaar oud en ongehuwd. Volgens mededelingen van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst zou de piloot, helaas te laat, nog van zijn schietstoel gebruik heb ben gemaakt. Ben Goerion biedt ontslag kabinet aan Premier Ben Goerion van Is raël heeft dinsdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan president Ben Zvi. Ben Goerion kabinets formateur. President Ben Zvi heeft Ben Goerion opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Ben Goerion heeft de opdracht aanvaard. Over de gehele wereld hebben regeringsleiders en staatshoof den in Nieuwjaarsboodschappen hun hoop op een blijvende vrede en op voorspoed voor hun land uitgesproken. Premier Nehroe van India zei in een bood chap, gepubli ceerd in het Zuidslavische dag blad Borba, te hopen dat de koude oorlog door onderhande ling tot een einde zal komen en dat de grote mogendheden hiervoor de verantwoordelijk heid dragen. Hij wees erop dat ook de kleinere landen hun stem moeten laten horen om dat ook zij invloed op de ge beurtenissen kunnen oefenen. Ook van president Nasser stond een boodschap in de Borbahij wenste dat oorlog uit het internationale leven wordt gebannen, drong aan op ontwapening en op het verbie den van kernwapens. In Preto ria zei premier Strijdom voor de Zuid-Afrikaanse radio dat ondanks tegenwerking van be paald particulieren en organi saties de beirekkingen tussen de rassen verbeterd waren. Het was zijn eerste onenbare toe spraak sedert zijn doktoren hem in begin december rust voorschreven. Nieuwjaarsboodschap uit Rusland De Russische leiders, Chroesjt- sjef, Worosjilof en Boelganin hebben dinsdagavond aan de staatshoofden en regeringslei ders van verschillende staten, waaronder Frankrijk en Enge land, nieuwjaarsboodschappen doen toekomen. In de boodschap aan de Franse premier en pre ident spreken zij de wens uit dat men er met gemeenschappelijke in spanning in zal slagen de be ginselen van een vreedzaam sa menleven te verwerkelijken en de internationale toestand te verbeteren. In het Kremlin is dinsdag een Nieuwjaarsreceptie gehou den, die door partijsecretaris Chroesjtsjef en premier Boelga nin werd bijgewoond. De traditionele receptie werd door vele Sowjetleiders en bui tenlandse diplomaten bijge woond. Chroesjtsjef bracht drie toests uit, een op het rode le ger, een op de Ver. Staten en president Eisenhower en een op China en de andere landen van het communistische kamp. Toen vond hij dat er genoeg getoast was. „Laten we verder gaan dansen", riep hij goedge luimd. Bij het uitbrengen van de toast zei Chroesjtsjef: „Mijne heren, neemt het mij niet kwa lijk, maar ik ben een realist. Ik hef mijn glas op voor directe on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, want dergelijke gedachtewisse lingen kunnen slechts de inter nationale toestand verbeteren en het sluiten van een algemene overeenkomst over de grote in ternationale problemen verge makkelijken". EISENHOWER ANTWOORDT CHKOESJSTJEF C.S. President Eisenhower heeft de Nieuwjaarsboodschap van de Russische leiders beantwoord. In zijn antwoord zegt hij dat de Verenigde Staten in 1958 alles zullen doen om betere betrekkin gen tussen beide landen tot stand te brengen. VONNISSEN IN ZUID-TYROL. Een Italiaanse rechtbank heeft tien Zuid-Tyrolers tot .gevange nisstraffen, variërend van drie en een half jaar tot tien maanden, veroordeeld in verband met bom aanslagen, die vorig jaar tijdens spanningen tussen de Duits- en de Italiaans sprekende bevolking zijn gepleegd. Eerder dit jaar zijn zeven Dnits sprekende Italianen veroordeeld wegens moord op een Italiaanse douane-ambtenaar. GEEN „WEG TERUG" VOOR INDONESIË Sudibjo Ook in 1958 zal Indonesië zijn anti-Nederlandse campagne voortzetten De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, heeft dins dag in Djakarta gezegd, dat In donesië in 1958 z'jn anti-Neder landse campagne voor Nieuw- Guinea zal voortzetten. Hij ver klaarde dat men op een punt was gekomen, vanwaar geen te rug mogelijk is. De Indonesische minister van Scheenvaart, Nazir, zei dinsdag te Djakarta dat de verbroken eiland-verbindingen omstreeks maart hersteld zuilen zijn. II»j verklaarde dat Indonesië be halve Japanse schepen ook vaar tuigen van andere lenden zou charteren om de schepen van de K. P. M. te vervangen. De „Washington Star" schreef dinsdag dat Hatta het doorzicht en de moed had zicli te realiseren dat de anti-Nederlandse handel wijze van de Indonesische rege ring onverantwoordelijk en fou tief is. Na opgemerkt te hebben dat Hatta zelf de uitbanning van Ne derlandse invloed in de republiek voorstond, schreef het Ameri kaanse blad dat Hatta's recente uitlatingen, waarin hij het optre den van de volksmening-en ver oordeelde, een sterke aanklacht tegen de Indonesische regering vormen. De minister-president, dr W. Drees, heeft zich op Oude jaarsdag tot de Nederlanders in Indonesië gericht met eer. toespraak, die door radio-Ne derland wereldomroep in alle uitzendingen werd uitgezon den. Dr. Drees zei o.m.: „Op deze Oudejaarsdag zo' :k mij in het bijzonder wille- richten tot u, Nederlanders ir 'Indonesië, die juist nu een z •noeil'jke tijd doorleeft en voo zware bes''ssin".en staat. Het gaat nvj er niet om v n:euwe zakelijke mededelingen te doen. De were'domroep ge troost zich in deze da°-en, ook omdat andere mogelijkheden zoveel beperkter zijn geworden bijzondere moerie om u in te lichten en houdt u geregeld op de hoogte van wat wij in Ne derland uit Indonesië vernemen en van de maatregelen, die van hi5"- uit worden getroffen. Ml in bedoeling is enkel om bii deze jaarwisseling te getui gen van het medeleven van de Nederlandse regering en van het Nederlandse vo'k met wat gij doormaakt, in dit misschien meest tragische moment in de ontwikkeling der verhoudingen tussen Nederland en Indonesië. Diegen en onder u, die lang in Indonesië hebben gewoond en In zijn nieuwjaarstoespraak, gehouden via de radio-omroep Nieuw Guinea te Biak, heeft gou verneur dr. J. .van Baal o.a. ge zegd: Bij het afscheid van 1957 schiet ons opnieuw veel leed te binnen. Vier vliegtuigrampen hebben het rijksdeel Ned. Nieuw Guinea ge troffen, en hedenavond gedenken wij opnieuw de velen, die ons daarbij ontvalllen zijn. 1957 WAS EEN MOEILIJK JAAR. Daar is meer wat ons met leed vervult. Wij denken allereerst aan onze gekwelde landgenoten in Indonesië en aan de opzette lijke vernietiging van onze be langen en eigendommen aldaar. Daarbij vergeleken zijn de andere tegenslagen slechts betrekkelijk, doch ook die drukken hun stem pel op het afgelopen jaar: mare- riële tegenslagen, ernstige moei lijkheden met zich gebracht voor ons luchtverkeer; de inkomsten uit eigen middelen van Ned., Nieuw Guinea blijven gering, en de bestedingsbeperking in Neder land bracht nieuwe financiële zorgen, die ook van onze kant offers vergen. OOK LICHTPUNTEN Al met al is 1957 een moeilijk jaar geweest. Toch zouden wij ondankbaar zijn, zo wij daarin niet ook de lichtpunten zagen: de export der bevolkingsproduk- ten is gestegen, op het gebied van de land- en bosbouw zijn wij gekomen tot de eerste formule ring van een programma, ciat voor de toekomst beloften in houdt. te Manokwari kwamen een scheepswerf en een zagerij gereed, de sprong naar de Ba- liemvallei werd gemaakt en aan de Ok Sibil werd een vliegveldje met een bestuurspost gestich'. Voorts heeft de anti-framboesia- campagne geleid tot een succes vol coiuact met de Cusuarinei- kust en op tal van plaatsen leid de een betere zorg voor de ge zondheid tot een verheugende toename van het aantal kinderen. DE GEBEURTENISSEN IN INDONESIË. Ondanks, ja door tegenslag voelen wij vastere grond onder de voeten, en dit waarlijk niet alleen in de problemen, die ver band houden met onze taak in het binnenland, doch ook in de politiek. De Indonesische aclic tegen Nederland en tegen Ned. Nieuw Guinea heeft, voorzover ons aangaat, slechts tot resultaat gehad, dat de status van liet rijksdeel Ned. Nieuw Guinea vas ter is komen te liggen dan ooit tevoren en dan de band, die Pa poea's en Nederlanders bindt, door deze gemeenschappelijk ge voelde dreiging is versterkt. NIEUW GUINEA IS EEN WEERBARSTIG LAND. Wanneer ik. met dit meest be- 'S rijke voorbeeld voor ogen, i a idere moeilijkheden bezie, lan zie ik daarin iets overeen komstigs. Zeker, de moeilijk heden zijn vele geweest en ze deden zich vaak onverwachts voor. Ned. Nieuw Guinea is ten weerbarstig land, dat niets ca deau geeft. Elke vooruitgang moet er worden bevochten, stap voor stap, maar daarin liggen ook onze glorie, onze taak en or.s werk. Geen alledaagse werk en geen sleur, veeleer elke dag iets anders. FNUIKEND HUMEUR. VOOR HET Dat is wel fnuikend voor ons humeur, maar biedt toch ook de voldoening, dat wij het werk on zer handen mogen aanschouwen. Wij denken aan de taak en aan de voorrechten, ons boven zo- velen gegeven. Wij hebben in het nieuwe jaar een taak. Dat kan een nederige of een verheven taak zijn, maar zij is altijd belangrijk. Niemand werkt alleen, wij hebben eikan der nodig. In dit bewustzijn kan men er slechts over verheugd zijn dat men tot een taak is ge roepen, en dat die taak moeilijk is. Ons werken wordt dan tel kens weer een spannend avon tuur, waaraan wij mogen mee doen. Laat ons dit nieuwe jaar in deze geest beginnen, in ootmoed om de fouten, die wij ook dit jaar zullen maken, in blijdschap om dat wij tot die taak worden ge roepen, en met vertrouwen, om dat dit een goed werk is. naine- jk een van opbouw en verbef e- 'ing van de levensomstandig heden. Gouverneur Van Baal eindigde met zijn wensen voor een vrede vol en voorspoedig 1958. ewerkt, zijn reeds bij herha- ing zwaar beproefd. Oorlog, be- stting en Japan :e concentra- 'ekampen, het jarenlange con- lict met de renubliek, het te- eurstellend verloop na de sou- vereiniteitsoverdracht. Velen •an u hebben dit alles door- taan en hebben toch de kracht avonden hun arbeid voort te ettert. Anderen zijn later naar tdonesië gegaan, al wisten zij 'at voor Nederlanders de situ- tie onzeker en onberekenbaar /as geworden. Zij hebben de toed gehad om risico's te ne- nen. baarbij hebben zij na- uurlijk voor zichzelf en hun tezin een bestaan willen fchep- >erj. me ar zij hebben ook aan nc'onesië en aan Nederland een dienst bewezen. Thans schijnt het alsof elke mogelijkheid dreigt te worden afgesneden. Gij verkeert in een sfeer, waarin gij het gevoel moet krijgen, dat in Indonesië Nederlanders mensen zijn ge worden zonder enig recht. An deren nestelen zich in bedrij ven, door u opgericht of be stuurd of waarin gij uw werk hebt. Onderwij/mogelijkheden worden sterk beperkt; het ont vangen van Nederlandse bla den en van andere Nederlandse lectuur wordt belemmerd. Uw woningen en andere bezittin gen mochten een tijdlang vrije lijk worden beklad. De steun verlening vanwege Nederland aan wie daaraan behoefte had den wordt moeilijker. Uit .de mond van vertegen woordigers der Indonesische re gering worden de meest tegen strijdige uitingen vernomen omtrent de vraag of Nederlan ders in Indonesië kunnen blij ven. Daaronder zijn echter toch telkens verklaringen, dat gij op den duur allen heen zoudt moeten gaan. Anderzijds wordt in sommige gevallen gesteld, dat Nederlanders, wier werk uit een oogpunt van Indone sisch belang noodzakelijk wordt geacht, niet dienen te vertrek ken, of zelfs dat zij verplicht zijn door te werken, een vol strekt ontoelaatbare dwangme thode. Dit alles berokkent op het ogenblik aan het Indonesische volk onberekenbare schade. Ook voor Nederland zal de schade groot zijn, maar wat voor ons het zwaarst weegt is uw persoonlijk lot. Regering en bedrijfsleven zijn het er over eens, dat de menselijke kant thans het belangrijkste is. Ik wil niet de indruk wekken alsof ik de ogen gesloten zou houden voor het feit, dat thans velen van u, en dan geheel bui ten hun schuld, staan voor een crisis in hun leven, ik wil u echter verzekeren, dat gij kunt rekenen op de krachtdadige medewerking van regering en volk om te zorgen, dat ge u hier thuis zult gevoelen en om zo veel mogelijk te bevorderen, dat zich voor u opnieuw moge lijkheden openen. Wij beseffen, dat er in deze dagen veel in u omgaat. Moge aan diegenen onder u, die be sluiten voorlopig nog te blijven en te volharden, de kracht worden geschonken om de moeilijkheden te dragen, die daaraan verbonden zijn. En aan hen, die naar Neder land komen, wens ik behouden vaart en roep ik toe: „Welkom thuis", aldus dr. Drees. het ANP medegedeeld, dat hij maandagavond tussen 19.00 en 20.30 uur driemaal een zwaar vliegtuig heeft horen overvlie gen, dat kennelijk aan het zoe ken was. Van de zijde van het Loodswezen deelt men mede, dat het toestel, zo het bij Wal cheren zou zijn verongelukt, zeker opgemerkt zou zijn. De bedoeling is dat heden morgen vroeg vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht vanaf Westkapelle de zee zul len gaan afzoeken of ze mis schien een olievlek kunnen vinden of andere aanwijzingen, die kunnen leiden tot het op sporen van het toestel. Vliegtuigen van de tweede tac tische luchtmacht, die zijn gesta tioneerd in West-Duitsland heb ben woensdag vergeefse naspo ringen gedaan in het gebied voor de Nederlandse kust, voorname lijk bij de wadden. Het zoeken werd zeer belemmerd door de laaghangende wolken. Op som mige plaatsen was het zicht niet meer dan 100 meter. Vanwege het slechte zicht hebben tot nu toe geen Nederlaidse vliegtui gen aan het opsporingswerk deelgenomen. HET LAATST BOVEN WALCHEREN GEHOORD Dinsdag zijn schepen van de Britse marine en vliegtuigen van de R. A. F. een uitgebreide speur tocht begonnen naar de Britse Canberra-straalbommenwerper die met drie man aan boord reeds sedert maandag wordt vermist, Men vermoedt dat het toestel op een cefenvlueht boven de Noordzee, tussen Helgoland en de Waddeneilanden, is neerge stort. Volgens tot nu toe bij de Koninklijke Luchtmacht te Hil versum binnengekomen inlich tingen, is de vermiste Britse "I. -rra-"tra"" o-mn" "v° •- per het laatste gehoord in Zee land, op het ei'anl Walcheren. Het toestel zou daarna naar zee gevlogen z'jn. Desgevraagd heeft de vuur torenwachter in Westkapelle De minister van Zaken Over- •se. Fr. G. Ph. HeMers. heeft in Je radiorubriek „Rijksdelen Over zee" ter gc'egenheid van de jaar wisseling het traditionele over zicht gegeven van de verhoudin gen tussen de beide delen van het koninkrijk, zoals dez-> zich in het afgelcnen jaar hebben ont wikkeld, en van de activiteiten in de overzeese rijksdelen. Minister Helders zeide met ge noegen deze traditie te kunnen voortzetten, vooral ook omdat er duidelijke tekenen zijn waaruit blijkt, dat de belangstelling in Nederland voor deze rijksdelen steeds groeiende is. Mr. Helders zeide o.a. er van overtuigd te zijn, dat de goede samenwerking tussen de delen in het koninkrijk, noodzakelijk voor het verwezenlijken van vele doelstellingen, zich in het jaar 1958 zal voortzetten. Natuurlijk kunnen zich moeilijkheden voor doen, voegde hij hier aan toe, maar wanneer deze gezamenlijk in de geest van het statuut wor den benaderd, dan komen wij daar doorheen. Minister Helders gaf voorts een globaal overzicht van de ontwik kelingen in Nederlands Nieuw- Guinea en zeide, dat 1957 voor dit gebiedsdeel een bevredigend jaar is geweest. Hij merkte op, dat ofschoon uiteraard in allerlei opzicht nog veel te wensen over blijft, het een bemoedigend teken te achten, dat er in de ontwikke ling een onmiskenbare en gesta ge vooruitgang valt te bespeuren. HET GESCHIL TUSSEN ENGELAND EN MALTA Grondwet van Malta staat niet toe met Gr.-Brittannië te breken In kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de Brit se regering, verneemt men dat de grondwet van Malta de premier van dit eiland niet toestaat met Groot-Brittannlë te breken en dat premier Mintoff dit heel goed weet. Men, beschouwt in deze krin gen de stap van Mintoff, die er bij het parlement van Malta op heeft aangedrongen de overeen komst van 1955 met Engeland, krachtens welke Malta een inte grerend deel van Groot-Brittan- nië werd, op te zeggen, slechts als een middel om dwang uit te oefenen op de Britse regering. Zoals bekend beeft de Britse regering de activiteit op de ma rinewerf op Malta ingekrompen tengevolge waarvan vele Mal- tezers zonder werk zijn gekomen. ONTWERP PACHTWET NOG NIET IN DE EERSTE KAMER In afwachting van de benoeming van een nieuwe bewindsman Nu de Koningin dr. S. L. Mans- holt op zijn verzoek ontslag heeft verleend uit ziin ambt van minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met ingang van 1 januari 1958, heeft de voor zitter van de Eerste Kamer in af wachting van de benoeming van een nieuwe bewindsman het ont werp pachtwet van de agenda voor 7 januari afgevoerd. Dien tengevolge kan worden aangeno men, zo is aan de Kamerleden medegedeeld, dat niet op woens dag 8 januari vergaderd wordt. Op de agenda voor 7 januari blijft nu nog de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van het wetboek van strafrecht en van het wetboek van strafvor dering, tot machtiging tot het verlenen van de garantie aan Nederland voor de door de Ne derlandse Antillen te sluiten le ningen ten behoeve van de ont wikkeling van Curagao en Aruba en tot voorzieningen met betrek king tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor het jaar 1958. MACMILLAN WEER NAAR EISENHOWER? Het tijdschrift „Newsweek" weet te melden, dat er een goede kans bestaat dat premier Mac Millan van Groot-Brittannië op de terugweg van zijn reis naar de landen van het Britse gemene best in Washington met presi dent Eisenhower een bespreking zal hebben. Dit onderhoud zou dan de volgende maand plaats vinden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1