T erugblik op de wereldkaart De repatriëring van Nederlanders Vraaggesprek met Gaillard De besparingen bij de rijkspostspaarbank in 1957 DINSDAG 31 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4257 UET JAAR 1957 lieeft niet de schokkende gebeurtenissen gekend van zijn voorganger, toen de opstand in Hongarije en de Suezcrisis grote opwin ding veroorzaakten. Doch van een onbehaaglijk jaar kan men wel spreken, en niet alleen in Nederland, dat door het roegespitste conflict met Indonesië in de maand december kwam te staan voor een situatie, die de likwidatie der belan gen en het verbreken der betrekkingen met de vroegere kolonie zeer waar schijnlijk maakte. In verband met de Nieuwjaarsdag zal het eerstvolgend nummer verschijnen donderdag 9 2 januari a.s. 9 ADVERTENTIES voor dit nummer moeten uiterlijk HEDENOCHTEND om 11 uur I* in ons bezit zijn <9 9 Valse bankbiljetten in Egypte in omloop Inkomstenbelasting over stortingen in het grootboek woningverbetering Frans politicus over houding van Amerika tegenover Nederland 1950 285 390 105 1951 288 385 97 1952 376 365 11 1953 408 376 32 1954 476 409 68 1955 607 450 157 1956 733 560 173 1957*) 655 660 5 DE K.P.M. BOOD GEEN SCHEPEN TE KOOP. iJrankerlng bij abonnement: Temeuze* Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week i8 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dageliikg Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géA handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer In het gehele Westen speelde de relatie tot vroeger alhankeiij- ke gebieden een pijnlijke rol. Ln ook net tweeue punt, uat ai sinds jaren de Verenigde Naties be heerst, nameiijk ue kouae oorlog, kreeg een aanzien, aat het Wes ten niet aangenaam kon zijn. Toch bleet deze koude oorlog, wat hij was: een vorm van leue mededinging, waarbij de beide blokken even alkeng waren van oorlog. Geschillen, uie de vreue bedreigden, kwamen van de zijde uer Jonge" en nauwelijks ®c- consoiiüeerde naties. Ln zee r. waarschijnlijk zal ook het jaar 1958 met woruen gekenmerkt door gevaar van een oorlog tus sen de Atlantische wereld en het üowjeiblok, maar veeleer door hotsingen tussen Aziatische en Afrikaanse staten enerzijds en Atlantische mogendheden oi na ties als Australië aan de andere kant. Umdat de nationale bevrijdings acties ook gepaard gingen met sociale omwentelingen, hoopt ivloskou invloed uit te oeienen op de nog minder ontwikkelde gebie den. En deze, die weten van hoe veel waarde het voor het VV esten is aat zij niet binnen het Sowjet- biok vanen, spelen dit tegen het Westen uit, om zoveel mogelijk iinanciële hulp en politieke con cessies te verkrijgen. Deze sG'jd zal ook in het komende jaar het Westen voor zeer moeilijke pro blemen stellen. KUNSTMAAN EN RAKETTEN. nen losmaken van Moskou. En in de Atlantische wereld, dat de vol komen soevereiniteit der naties niet meer bestaat. Steeds minder zullen zij zelf standig kunnen optreden, en ze ker niet wanneer een groot con flict ör het gevolg van zou kun nen zijn. In West-Europa stuit dit op veel meer weerstand dan in Oost-Europa of China, die economisch zwakker en politiek afhankelijker zijn van de Sowjet- Unie dan bijvoorbeeld Frankrijk en Engeland van de Verenigde Staten. Tussen Washington en Londen is ecliter na de Suezcrisis een verzoening tot stand gekomen door Ue bijeenkomst in Bermuda en omdat Eden is vervangen door MacMillan. Daar kan iets groots uit groeien: een unie tus sen de drie Amerika's en de lan den van het Gemenebest. Engeland maakte Malakka en Ghana (Goudkust) onafhanke lijk. Op de lijst der toekomstige ontvoogde gebieden staan Nige> ris. en de C6ritra.al3.fTik3.ansG ie- deratie en de Westindische fede ratie, benevens Cyprus. Deze ont wikkeling wordt door Amerika toegejuicht. Maar de Fransen ie- veren vele problemen op. FRANKRIJK ZORGENKIND, Misschien zal men het jaar 1957 eens „het jaar van de kunst manen" noemen. Dat zullen Rus sische successen blijven, ook al komen de Amerikanen straks als goede tweeden in het geotysiscne jaS het gebied der techniek ble ken de Kussen sterk vooruitge- gaan, en aat was een minder aan gename verrassing, Bovenal, orn aat zij kennelijk een voorsprong hebben op het terrein van üe ra ketten, die de nieuwste wapens kunnen woraen genoemd. Ge schikt voor de korte aistand kun nen deze nog vergeleken worden met „geleide granaten'Aange wend voor middelbare en zeei verre afstanden worden zij niet meer geleid (zij heten dan „bal listisch") en zij kunnen hun doel niet met nauwkeurigheid berei ken. Willen zij effect nebben, dan moeten zij worden voorzien van kerniadingen. Nadat de Ameri kanen in Engeland reeds een oa sis voor atoom- en waterstofbom men hadden aangelegd, heboen zij dit jaar afspraken gemaakt, ook raketten met korte en mid delbare reikwijdte (ver genoeg om de Sowjet-Unie te teisteren) te stationeren in West-Europa. Zo wordt met kunst en vlieg werk het machtsevenwicht be waard op militair teriein. ie Russen zouden echter met zoge naamde intercontinentale raket ten ook de Verenigde Staten kun nen bereiken, en de situatie bleet dus zoals zij was. Dat wil zeggen beide partijen zouden elkaar ver schrikkelijk kunnen treffen, maar van een overwinning van één van hen zou men niet kunnen spreken. De afschrikwekkende kracht der wapenen is nu zó groot dat men moet aannemen, üat alleen een soort verdwazing, of een gro te diplomatieke fout die geen an dere uitweg meer laat, tot oorlog zou leiden. BANGEN ONDER DE NATIES. Het is thans voor geen natie meer mogelijk, zijn levenspeil enigermate te handhaven en te gelijk een „compleet" leger te hebben. De kleinere landen kun nen zich de kostbare nieuwste projectielen niet veroorloven en Rusland en Amerika kunnen hun grote klassieke legers met op de been houden. Er moet een taakverdeling zijn, waardoor de onderlinge afhankelijkheid van bondgenoten wordt bevestigd: ieder levert een onmisgaar deel van het gezamenlijke leger. Dit beduidt in Oost-Europa, dat de leden van het Pakt van War schau zich niet gemakkelijk kun- Frankrijk heeft een lange tra ditie van grote mogendheid met overzeese gebieden en het kan van die traditie moeilijk afstand doen ook al putten de verplich tingen, die zij meebrengt, net land financieel uit. Verloren zijn sinds 1945 syne, Libanon, Indo-China, Marokko en Tunesië. In Algerije ging de burgeroorlog het vierde jaar in, zonder uitzicht op een militaire overwinning. De politieke oplossing zal waarschijnlijk deze zijn, öf dat Algerije wordt verdeeld in een Frans en een onafhankelijk Mo hammedaans deel, öf dat het ge hele gewest als gellijkwaardig met Frankrijk daarmee een fede ratie vormt met een gemeen schappelijk staatsburgerschap voor de ingezetenen. Doch Frankrijk had in 1951 drie regeringen (die van Mollei. Bourgès-Maunoury en Gaillard) en zij worstelden met financiële vraagstukken (de franc werd ge devalueerd) terwijl men terug deinsde voor een grondige wijzi ging van de verhouding tot de Al- gerijnse Moslims. Dit vooral ook omdat het Franse leger niet we derom een nederlaag wil lijden In 1958 zou een begin gemaakt moeten worden met de vorming van een gemeenschappelijke markt op het Westeuropese vas teland. Doch de nood, waarin Frankrijk verkeert, maakt rui mer handelsverkeer onmogelijk. Het volgend jaar zal de Alge rijnse crisis scherper worden; of zii haar ontknoping vindt kan niemand weten. Wèl zijn Tune sië en Marokko al meer in Anglo- Amerikaans vaarwater gekomen en het Westen zal alles doen om een verzwakt Frankrijk te ver vangen in Noord-VVest-Afrika, op dat dit laatste niet in de sfeer van Cairo of Moskou komt. Mo gelijk echter sluit Parijs zicli nau wer aan bij de politiek van de Anglo-Amerikanen, en dan kan er sprake zijn van hun drievoudi ge aanwezigheid in Afrika. Eisenhowers doctrine gepoogd, het Nabije-Oosten te helpen be schermen tegen Russische expan siedrang. Maar door de onderlin ge geschillen der Arabieren heb ben Egypte en Syrië die nauwe banden met Amerika niet aan vaard, de anderen ten dele. De Russen, die wapens lever den aan Syrië (nadat zij het ook aan Egypte hadden gedaan) za gen een kans, vaste voet te krij gen in het gebied. Zij verzonnen, ciat Turkije en Amerika een aan val zouden willen ondernemen op Syrië en poseerden als de be schermers van dit Arabische land. Daardoor onstond enige spanning. Rond Israël bleef het vrij rus tig, afgezien van grensincidenten. De Japanners en Italianen ver schenen in het naburige oosten als concurrenten van Amerika nen, Britten en Fransen bij de winning van olie. Als zij slagen, helpen zij in elk geval er de Rus sen uit te houden. En de West duitsers beginnen er economisch een steeds grotere rol te spelen. Wat de niet-communistische wereld echter het meest bedreigt bij haar werk in de minder-ont- wikkelde landen is een economi sche depressie, welke hen minder in staat zou stellen, hulp te ver lenen en kapitalen te investeren. De verwachting voor 1®58 is: geen oorlog; een felle, vooral eco nomische koude oorlog; nog be langrijker ro! van voorheen of nog afhankelijke gebieden; een economische depressie. Geen rooskleurig vooruitzicht. Maar het Westen wordt dan gedwon gen, een antwoord te vinden <>P deze „uitdaging" en kan daaruit versterkt en met grotere eenheid te voorschijn komen. Tienduizenden valse bankbil jetten van vijf Egyptische pon den zijn sedert vorig jaar in om loop, aldus melden Egyptische bladen onder aanhalnig van offi ciële bronnen. Zij schrijven, dot een onder zoek door de Egyotische procu reur-generaal ni Libanon, Libië en Egypte ingesteld, heeft geleid tot de ontdekking van de „groot ste valse-munterszaak die het Midden-Oosten ooit heeft ge kend". De uitgifte der biljetten was georganiseerd door „zekere Ara bieren die tussen Libanon, Libië, Frankrijk en Israël reisden". Een van hen zou een voormalig pre mier van een Arabisch land zijn. Vrijwel alle Nederlandse onder nemingen in Indonesië stellen nu hun employé's in de gelegenheid hun vrouwen en kinderen naar Nederland te zenden, zo heeft de correspondent van het A.N.P. in Djakarta in kringen van de Ne derlandse Kamer van Koophan del vernomen. Reeds zijn duizenden Neder landers vertrokken, nadat de Indonesische regering deze maand haar reeks van maatre- langen toen de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Ver. Naties geen voor In donesië bevredigende oplossing opleverde. De Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofdstad en andere steden op Java be gint meer en meer een man nengemeenschap te worden. Het besluit om vrouwen en kin deren te repatriëren betekent grote financiële offers voor vele kleine ondernemingen. De fi nanciële voorzieningen die de Nederlandse regering heeft ge troffen, dekken de extrakosten niet volledig, hoewel de getrof fen regelingen volgens de zegs lieden van de Kamer van Koophandel in Djakarta vlotter in de praktijk worden gebracht PERSOONLIJKEHEDEN NABURIGE OOSTEN. Nadat de Suez-operatie van Britten en Fransen is mislukt, hebben de Amerikanen met Het aanblijven, komen of gain van personen heeft dit jaar geen grondige wijzigingen in de pon- tiek veroorzaakt, zoals de dood van Stalin dat deed in 1953. Ook in de toekomst zullen systemen en blokken van naties wel be stand blijken tegen veranderin- gen in de leiding. In Amerika heeft men redenen, bezorgd te zijnover de gezondheidstoestand van Eisenhower, doch ook van zijn fitheid hangt de toekomst van het Wekten niet. af. Helaas is zijn prestige ietwat gedaald. De Verenigde Staten echter ge schikken over een ploeg van lei ders. Ook het Kremlin heeft zulk een collectieve groep en de ver wijdering van Molotow, Malen- kow, Sjepilow, Kaganovvitsj en maarschalk Zjoekow (die allen kleinere posten kregen) heeft geen duidelijk blijkende verande ringen met zich gebracht. In Frankrijk kwamen twee -nieuwe kabinetten, doch ook dat was nauwelijks merkbaar. In Bonn begon Adenauer aan zijn derde ambtsperiode als kanselier, en hier was de stabiliteit in gunstige zin merkwaardig. Tito bleef, hij laveerde tussen de twee blokken door als gewoon lijk en zijn erkenning van Oost- Duitsland leidde tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Bonn. Wel zijn in onze tijd vele personen nog symbolen, doch (zoals gezegd) van hen hangt in de wereldpolitiek minder af dan van de systemen. Hun bestaan en hun onderlinge rivaliteit bi- horen tot jle constante factoren van deze periode. De Westelijke landen moeten nooit de indruk vestigen, dat zij niet evenzeer als (Je Sowjet-Unie ontwapening wensen, aldus lieeft de Franse minister-president, Gaillard, het Amerikaanse blad „U.S. news and world reportin een vraaggesprek meegedeeld. Gaillard zei, dat hij voorstan der is van een topconferentie, zoals voorgesteld door Chroest- sief, op voorwaarde, dat deze conferentie zodanig wordt voor bereid, dat van tevoren vaststaat, dat zij geen propagandabijeen- komst wordt. Daarom is het noodzakelijk, dat een dergelijke topconferentie wordt voorafge gaan door een bijeenkomst van de minister van Buitenlandse Zainzake de kwestie van het Amerikaanse „toezicht op de voorraden atoomkoppen, merkte Gaillard on dat deze zaak van minder belang is dan het ant woord op de vraag wie de raket Over de samenwerking met de Verenigde Staten zei Gaillard dat de Verenigde Staten Frankrijk het beste kunnen helpen door hun medewerking te verlenen aan het totstandkomen van een gemeenschappelijke politiek t.o.v. de Afrikaanse gebieden en speciaal t.o.v. Noord-Afrika. Met betrekking tot Algerië zei Gaillard dat Frankrijk, zolang het nodig zal zijn, 400.000 man on de been moet houden in Algerië. Hij achtte het echter mogelijk I dat er binnenkort een oplossing I voor hc" Algerijnse vraagstuk gevonden wordt. Hij meende voorts dat het Poolse voorstel tot instelling van een zone zonder atoomwapens in Duitsland, Polen en Tsjecho- Slowakije niet uitvoerbaar is, omdat dit tengevolge zou hebben dat de Amerikanen zich zouden moeten terugtrekken uit be doeld gebied terwijl de Russen er kunnen blijven. dat zij aanvankelijk hadden verwacht. Vele kantoren heb ben bijzondere maatregelen voor de repatriëring genomen, zoals het charteren van vlieg tuigen en het vinden van acco- modatie voor repatriërende ge zinnen. Alleen het hoofdkan toor van de industriële onder neming Van Swaay in Neder land heeft, zoals de bedrijfslei der van de firma in Djakarta, Bronstring, verklaarde, nog geen toestemming voor repa triëring van vrouwen en kinde ren van de employe's gegeven. De mannen blijven over het algemeen voor het ogenblik nog in Indonesië. De status van de ondernemingen die onder regeringscontröle zijn geplaatst lcopt zeer uiteen en hoewel men in Nederlandse zakenkrin- gen eenstemmig van mening is dat de economische vooruit zichten zeer zorgwekkend zijn, verschilt men van mening over de vraag of die vooruitzichten nu geheel en al verdwenen zijn. In de kringen van de Neder landse Kamer van Koophandel verklaarde men, dat bijna alle ondernemingen, zowel de indu striële, als agrarische en han delsondernemingen en de ban ken, op de een of andere ma nier onder controle zijn gp- plaatst. Doch terwijl er aan dp ene kant ondernemingen zijn waar de Nederlandse leiding vrijwel uitgeschakeld is, zijn er ook waar de controle zich be perkt tot toezicht dat geen na delige invloed heeft op het nor male werk. Bijna alle ondernemingen in Bantam (West-Java) en een aantal plantages op Oost-Java zijn verlaten. Doch in elk geval blijft het feit bestaan, dat het overma ken van pensioenpremies, spaarfondsen, schoolgelden e.d. naar Nederland door de Indo nesische regering is stopgezet. Een Nederlandse zakenman verklaarde, dat dit op zichzelf reeds het einde betekent, om dat geen enkele Nederlander bereid of in staat is om te blij ven werken zonder financiële zekerheid. De Nederlandse zakenlieden zijn nu begonnen met een ern stige bestudering van de docu menten van tijdelijke over dracht van het beheer van hun bedrijven die zij dezer dagen getekend hebben of waar zij binnenkort hun handtekening onder moeten zetten. Bij de landbouwondernemingen om vatte de overdracht van de be drijven ook de banktegoeden en bepaald werd, dat het be stuur in het vervolg door Indo nesische „pemimpins" (zaak waarnemers of „verwalters") zal worden gevoerd. De Nederlandse zakenlieden brengen voorts de verklaring van de vice-voorzitter van de Indonesische nationale raad, Roeslan Abdulgani, in herinne ring, dat Indonesië nog niet kan verklaren of de onderno men acties een soort inbeslag neming of nationalisatie zijn. Premier Djuanda Kartawid- jaja verklaarde zondagavond nog, dat als Nederland aan Ne derlands Nieuw-Guinea vast houdt, de maatregelen tegen de Nederlanders voortgezet zullen worden tot alle Nederlandse be langen in Indonesië geliqui deerd zijn. Als Nieuw-Guinea aan Indonesië wordt gegeven zal Indonesië streven naar nor malisering van de betrekkin gen, zonder evenwel aan Ne derlanders hun bevoorrechte positie terug te geven die zij vroeger bezaten, aldus de pre mier. Hij voegde hier nog aan toe, dat de huidige maatregelen ge baseerd waren op plannen en besluiten die reeds bestonden voor men met de overname van bedrijven begon. Het Indonesi sche ministerie van voorlich ting drong er zondagavond in een bekendmaking via de radio bij de gehele Indonesische be volking op aan waakzamer te zijn tegen pogingen van andere partijen om Indonesië over te halen een gematigder houding ten aanzien van de Nederlan ders in te nemen. Het ministe rie verwees naar oproepen om besprekingen met Nederland te beginnen en berichten over po gingen om een besnreking tus sen president Soekarno en de Britse premier, MacMillan, tij dens het bezoek van Soekarno aan India, te arrangeren. zal lanceren. De Franse premier zei voorts dat het besluit om zelf een atoombom te maken niet door Frankrijk op eigen houtje geno men zal worden. De beslissing hangt voor een deel af van de verdeling van de taken binnen de Navo met betrekking tot het gebruik van de atoomkoppen en atoombommen. Als Frankrijk hierbij het gevoel krijgt dat het als tweederangs natie behandeld wordt, zal het er eerder toe over gaan zelf atoombommen te ma ken dan waneer het de overtui ging krijgt dat het op voet van gelijkheid door de andere grote mogendheden wordt tegemoetge- treden. Gaillard verklaarde verder dat er een overeenkomst tussen Frankrijk, West-Duitsland en Italië is gesloten over de ge meenschappelijke wapenproduk- tie maar dat dit akkoord met voorziet in de produktie van atoombommen, atoomkoppen en lanceerinrichtingen. Het gaat hier om een principieel akkoord, aldus Gaillard. Volgens de voorlopige gegevens van de Rijkspostspaarbank werd in 1957 bij deze instelling 655 mil joen gulden ingelegd en 660 mil joen gulden opgenomen. (Nadruk verboden.) Dit nummer bestaat uit 12 pagina s De directeur van het groot boek woningverbetering zal niet vóór 1 januari 1958 over gaan tot het vaststellen van de bedragen welke ingevolge de wet grootboek woningverbete ring over het stortingsjaar 1 augustus 1957 tot 1 augustus 1958 ter inschrijving in het grootboek moeten worden ge stort. Bovendien wordt op praktische gronden het stand punt ingenomen dat geen be dragen in het grootboek kun nen worden gestort vóór het tijdstip van vaststelling van de stortingsverplichting. Aangezien particuliere beleg gers het gedeelte van de huur dat over de periode tot 31 de cember 1957 is geblokkeerd der halve pas in 1958 in het groot boek kunnen storten, kan dit ook pas in 1958 als kosten van verwerving worden afgetrok ken. De over 1957 geblokkeerde bedragen zouden dientengevol ge volledig onder de inkomsten belasting van 1957 vallen. De minister van Financiën heeft thans echter goedgekeurd, dat in 1958 te verrichten stor tingen van over 1957 geblok keerde huur op verzoek van de belastingplichtigen voor de hef fing van de inkomstenbelas ting kunnen worden toegere kend aan het iaar 1957. Generaal Edouard Comiglion- Molinier, rechts-radicaal lid van de Franse nationale vergadering, schreef in een artikel in „Paris- Presse"; dat Nederland door de Verenigde Staten op „opzienba rende wijze in de steek werd ge laten" in de kwestie Indonesië. Kritiek leverend op de aanspra ken van Indonesië op westelijk Nieuw-Guinea, stelde hij de vraag: „Kan men zich voorstel len dat Vietnam aanspraak I ma'akt op de Franse nederzettin gen in India?" i „Als een vrij volkgaan onze achting en onze bewondering uit naar de Nederlanders en hun vorstin", zo besloot de generaal. Er werd dus 5 miljoen gulden ontspaard, afgezien van de rente welke on de rekeningen zal worden bijgeschreven. Deze rente bedraagt bijna 50 miljoen gulden. Na bijschrijving daar van zal het totale inleggerste goed zijn gestegen tot rond 1960 miljoen gulden ultimo 1957. De ontsparing in 1957 heeft uiter aard ook de beleggingsactivi teit van de Rijkspostspaarbank ten zeerste beperkt. -11)6 daling in de besparingen, welke zich reeds in het tweede halfjaar van 1956 aftekende, ging voort in 1957. De hoge rentestand, veroor zaakt door de spanningen op de kapitaalmarkt, leidde tot een verschuiving van vele be sparingen in de richting van beleggingen met een hogere rentevoet. Ondanks het feit dat bij de Rijkspostspaarbank de kleinere spaarsaldi verreweg in de meerderheid zijn, heeft ook deze instelling hiervan de weerslag ondervonden. De nationale woningbouwle ning heeft vele spaarders er I toe gebracht spaargelden bij spaarbanken om te zetten in obligaties van deze lening. Tot de eerste stortingsdatum (15 november 1957) werd in totaal van de RijksDostspaarbank on geveer 30 miljoen gulden naar deze lening overgeheveld. Ook na 15 november bleef het opge nomen bedrag zich op een hoog niveau bewegen, terwijl de in leggingen enigszins achterble ven bij de verwachting. In hoeverre de uitgifte van rente- spaarbrieven en bouwzegels ten behoeve van de nationale woijingbouwlening hierop in vloed heeft uitgeoefend, is vooralsnog niet te zeggen. Hier volgt een overzicht van de ontwikkeling van de bespa ringen bij de Rijkspostspaar bank sinds 1950 (in miljoen guldens) Jaar Inge- Opge Spaar- legd nomen verschil voorlopige gegevens. Geen Navo-raketbases in de Alpen Het Italiaanse persbureau „An sa" meldt dat het bericht, dat de Italiaanse premier Zoli tijdens de Navo-topconf eren tie heeft voor gesteld afschietplaatsen voor ra ketten in de Alpen en Apennij nen aan te leggen, ongegrond is. Zoli heeft het Italiaanse week blad, dat dit bericht in een cor respondentie uit Parijs publiceer de, verzocht een tegenspraak hiervan op te nemen. Hongersnood op Midden-Java Op Midden-Java heerst een hongersnood, waarvan 83.0C0 mensen te lijden hebben, zo heeft de Indonesische minister van So ciale Zaken, Muljadi Djojomarto- no, in Djakarta verklaard na een bezoek aan het regentschap Pur- wokerto. De minister zei, dat verschei dene mensen in het getroffen ge bied ratten aten. Er is een mil joen roepia's toegewezen voor aankoop van rijst voor het getrof fen gebied, zo voegde hij hieraan toe. Desgevraagd heeft de directie van de K.P.M. te Amsterdam aan het A.N.P' meegedeeld, dat de K.P.M. geen schepen te koop heeft aangeboden. Deze tegenspraak heeft betrek king op berichten uit Djakarta, volgens welke de Indonesische premier Djuanda in een pers interview heeft verklaard, dat de K.P.M. de Indonesische re gering heeft gevraagd of zij be reid zou zijn schepen van de K.P.M., die geregeld tussen de Indonesische havens voeren, te charteren of te kopen. Djuanda zou gezegd hebben nooit op dit aanbod te zullen ingaan. Naar aanleiding van dit bericht lanceert de directie van de K.P.M. te Amsterdam thans de vorenvermelde tegenspraak. De viga voor Westelijke diplomaten in West-Berlijn Het Öostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat van 1 januari af Amerikaanse, Britse en Sranse diplomaten in West-Berlijn in- en uitreisvisa bij de Öostduitse regering moeten aanvragen in- plaats van bij de Russische auto riteiten. De Ver. Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk erkennen Oost- Duitsland niet en daardoor ook zijn bevoegheid visa te geven. In de Öostduitse bekendmaking wordt gezegd, dat het vervoer van Westelijke troepen van en naar West-Berlijn niet onder de nieuwe regeling valt. Een Westelijke woordvoerder zei, dat de diplomaten gewoonlijk per vliegtuig van en naar West- Berlijn gaan en dan geen visum nodig hebben. Een Amerikaanse woordvoer der heeft verklaard dat Ameri kaanse regeringsfunctionarissen zich in geen geval tot „de zoge naamde Duitse democratische re- pugliek" zullen wenden voor vi sa.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1