Uit de Provincie Binnenlands nieuws RADIO? De verplichte Hengstenkeuringen 1958 Kerkdiensten Nieuwjaars- ad vertentiën a 11.35 AGENDA TERNEUZEN AXEL ZAAMSLAG SMOKKELAUTO MET BOTER AANGEHOUDEN BI J ZUNDERT Regering bestudeert afschaffing douane documenten voor auto's Belgische expeditie bereikt Zuidpool-continent Derde Amerikaanse atoomonderzeeboot vaargereed Japanse reders tekenen contract met Indonesië Een Zeeuws-Vlaams feuilleton Belangrijke olielaag in Turkije ontdekt Wat brengt de 4 Geslipt Zaterdagavond omstreeks 9 uuf werd de 19-jarige zoon van ae landbouwer A. N„ wonende in de Andijkepolder te Zaamslag, nabij het kruispunt St Anna— Oudelandseweg bewusteloos op de weg gevonden, terwijl zijn bromfiets naast hem lag. Dokter Van de Griek, die de eerste hulp verleende, liet de jon ge man, die een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen, per ambu lance-auto naar het Juliana zie kenhuis vervoeren. Kerstbijeenkomst C.P.M.B, C.J.B.T.B. Vrijdag 27 december kwamen de C.P.M B.-ers en C.J.B.T.B.-ers in vergadering bijeen in Pro ïtege. De voorzitter opende deze ver gadering en liet zingen Ps. 98 vers 1 en 4. Na in gebed te zijn voorgegaan las hij Math. 2:1 12. In zijn openingswoord begroet te hij de aanwezigen, zich ver heugende over de opkomst. Gezongen werd Gez. 3 1 waar na een declamatie volgde van Rie de Jonge getiteld: „Kerst mis", van Teun de Vries. De voorzitter las het Schrift gedeelte uit Lucas 1 4656, waarna Corrie van Cadsand de Keretinleiding uitsprak. Staande werd hierop gezongen ket „Ere zij God". Vervolgens declameerde Mag- da de Hullu „De boodschap aan de herders", van Maarten Luther. Op de inleiding volgde nog een korte bespreking en werd gezon gen: „Komt allen te zamen". De voorzitter dankte, mede na mens zijn verloofde, voor de blij ken vian belangstelling, die zij bij hun verloving hadden ontvangen. Door de presidente werden deelneemsters gevraagd voor de a.s. bakwdstrijd, waarvoor zich zes dames opgaven, terwijl voor het muziekclubje zich nog een lid aanmeldde. Tijdens de pauze werden ver versingen aangeboden. De vergadering werd heropend met het zingen van: „Hoe zal ik U ontvangen", waarna onder lei ding van Levien de Jonge werd opgevoerd het creatief spel „Deltaplan in uitvoering", door 3 dames en 4 heren, die zich tij dens de pauze hiervoor hadden opgegeven eens de kwesties van vergoeding voor de schipperskinderen, die aan de wal moeten worden on dergebracht wegens hun school opleiding, en het optrekken van de loongrens om voor deze ver goeding in aanmerking te ko men, besproken. In verband hier mede waren de aanwezigen ook mening dat de leerplicht voor schipperskinderen dient te worden ingevoerd. Kwesties van verlichting der rivieren en meergelegenheden kwamen ter sprake. Vooral aan de Muide-brug (nabij Gent) is de toestand hoogst onplezierig, on danks het feit dat men over het algemeen over de toestanden in België wel te spreken is. De schippers waren van me ning, dat wanneer het „Slikgat" te Hansweert zou worden uitge baggerd, dit de meergelegenheid aanmerkelijk zou uitbreiden. Het bestuur zegde toe dat een en ander onder de aandacht der betrokken autoriteiten zal wor den gebracht. Na het officiële gedeelte werd een feestmaaltijd gebruikt waar aan ook vele genodigden deelna men. Na verscheidene uren van gezellig samenzijn werden de aanwezigen per autobus weer naar hun respectievelijke woon plaatsen teruggebracht. Ernstige val met fiets. Toen de fabrieksarbeider K. uit Axel zaterdagavond rond 5 uur van zijn werk terugkeerde, kwam hij op de Buthdijk met zijn fiets te vallen. Waarschijnlijk is K. geslipt over de hoogopslaan de keirand. Omdat dadelijk te zien was, dat K. ernstig ge kwetst was, werd ijlings een dokter gewaarschuwd. Dokter Boor, spoedig ter plaatse, ver leende eerste hulp en constateer de dat K. een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen. Per ambu lancewagen moest K. naar het ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd. Zijn toestand is, naar omstandigheden, redelijk. JaaTTwisselingsbijeonkomst Partij van de Arbeid. In de jeugdherberg „Bleye Haghe" kwam in een intieme sfeer de afdeling Axel van de Partij van de Arbeid bijeen voor een jaarwisselingsbijeenkomst. De heer M. de Groot, die de leiding had van deze vergade- ïeiamg nau van ncac - Dif stukje in drie bedrijven ring, zei in zijn openingswoord, werd prachtig gespeeld; vooral dat het ook voor een politieke i/vn T<rin" \X7AktPn de heren „Koe" en „Kip" wekten de lachlust op en men leefde mede met Annie, die zich tijdens haar verloving zó gelukkig voel- Tenslotte werden mededelin gen gedaan over de kaderdagen ?n Vlissingen. Na de rondvraag betuigde de voorzitter zijn dank aan allen, die aan deze avond hun mede werking hadden verleend en de belangstellenden voor hun aan wezigheid. Nadat gezamenlijk de Avond zang was gezongen, ging de pre sidente voor in dankgebed en werd de vergadering door de voorzitter gesloten. partij goed is, dat zij op de grens van de jaarwisseling in familie verband bijeenkomt om zich over de problemen van de tijd te be zinnen. De leden van de zangvereni ging „Morgenrood" zongen hier na een drietal strijdliederen. Een daverend applaus beloonde de dirigent, A. van Meurs, en het zangkoor. Een geluidsfilm over de ge beurtenissen in Hongarije in 1956 liet een diepe indruk achter. Dit was een film waarin de ge beurtenissen in Boedapest ten tijde van de opstand waren vast- gelegd. Na de pauze droeg mevr. Van Driel-Vermeulen uit Terneuzen een ernstig verhaal aansluitend op de film voor en de heer C. van Bendegem sprak in 't kort over de noodzaak om zich te bezinnen over de strijd van alle dagen. Al zijn wij er nog lang niet waar wij wezen willen, aldus spreker, toch is de vraag van vandaag niet meer alleen: „Vijf cent meer en een uur minder". Het gaat veel meer om de cultu rele gelukstelling en vooral om de bereidheid der arbeiders om open te staan voor het cultureel bezit. Mevr. Van Driel liet de aanwe zigen genieten van een humoris tisch verhaal en de zangvereni ging sloot het programma met drie liederen, waarvan het laat ste was; „Broeders verheft U ter vrijheid". De voorzitter dankte in zijn slotwoord de zangvereniging en vooral mevr. Van Driel voor hun bijdrage en met het geza menlijk zingen van de „Socialis tenmars" werd de bijeenkomst gesloten. Wederom een succes voor „De Volharding". Dat ons plaatselijk muziekge zelschap zich in de algemene be langstelling van de bevolking mag verheugen, bewees wel het overdruk bezoek aan de door „De Volharding" gehouden bazar, die tot doel had de middelen te verkrijgen om ook ons muziek corps een uniform te verschaf fen, want al is het niet zó, dat de kleding de muzikant maakt, het oog wil óók wat en verhoogt de algemene indruk van het corps. Welnu, bestuur en leden van „De Volharding" zullen de mede ingezetenen wel hoogst dankbaar zijn, voor de betoonde belangstel ling aan de bazar, welke, met de ontvangen giften, een bruto ont vangst opleverde van niet min der dan 3837,48, dat reeds de belofJe, inhoudt dat de werkende leden van „De Volharding" in de naaste toekomst in uniform zullen kunnen verschijnen, daar mede tot uiting kunnen brengend de populariteit van het gezel schap bij de ingezetenen. Naar ons werd medegedeeld, worden de kosten van de uni- formkleding begroot op 7000. Men is er dus nog niet, maar het resultaat van de bazar is zó be moedigend, dat gerust gezegd kan worden dat het fundament is gelegd. Door het bestuur is thans reeds in overweging genomen om in de maand augustus een groot zomerfeest te organiseren en zal contact worden opgeno men met een bekend gezelschap dat meermalen tijdens de radio uitzendingen te beluisteren is. Dat „De Volharding" hierbij weder op de steun van het ge meentebestuur en de ingezete nen zal kunnen rekenen, is aan geen twijfel onderhevig, want Zaamslag is en kan ook trots zijn op haar muziekcorps. .laarvergadering „Sint Nicolaas". De schippers, verenigd in de afdeling Terneuzen van de R. K. Schippersbond „Sint Nicolaas" hielden vrijdagnamiddag in café restaurant „Monopole" hun jaar vergadering, nadat op de Twee de Kerstdag de hoogmis in de kerk van de H. Willibrordus was opgedragen ter intentie van de levende en overledene leden. Bij deze vergadering was ook aanwezig de geestelijk adviseur, pastoor Van Campen van Ter neuzen. De voorzitter, de heer P, de Bakker, kon tot zijn vreugde een groot aantal leden verwelkomen. Hij wees op de groei der afdeling gedurende hte afgelopen jaar. De Terneuzense afdeling van „Sint Nicolaas" bestaat momenteel uit ongeveer 70 leden met in totaal 75 schepen en 25.000 ton. Hij memoreerde ook dat sinds 9 december 1.1. de Binnenvaart- scbool weer is gestart. Deze cur sus werd het vorige jaar niet ge geven wegens gebrek aan be langstelling. Er werden twee nieuwe be stuursleden gekozen nl. de heren E de Bakker (Terneuzen) en P. v d. Velpen (Ossenisse) in plaats van de heren J. Haarsma (Sas van Gent) en F. van Den deren (Nieu w-Namen). Het financieel verslag van de secr.-penningmeester, de heer F. Galle, vertoonde een gunstig beeld. Pastoor Van Campen wees de aanwezige leden o.m. op hun plicht van zondagrust en zon dagsviering. Evenals bij de jaarvergadering van „Schuttevaer" tot uiting kwam, werd ook tijdens deze ver gadering de drinkwaterkwestie voor de binnenscheepvaart te Terneuzen besproken. Men ver heugde zich ook hier over de be tere vooruitzichten. Bij de rondvraag werden even- De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard' deelt ons mede, dat in de maand janua ri a.s. de jaarlijkse verplichte hengstenkeuringen zullen wor den gehouden. Gedurende drie weken zal een commissie van deskundigen, be staande uit de vaste juryleden, de heren H. Boonen en D. J. den Hartog Jager bijgestaan door de arbiter de heer Ant. de Schuttel en geassisteerd door de dieren arts L. C. G. Sala, op 13 plaatsen in ons land ongeveer 250 heng sten aan een uiterst selectieve beoordeling onderwerpen. Uit de 84 driejarige hengsten, die voor het eerst ter verplichte keuring verschijnen, zal een keuze moeten worden gemaakt, welke van hen voor de dekdiensi kunnen worden toegelaten. Voor hen geldt vooral de selectie op exterieur en afstamming. De oudere hengsten kunnen vanaf de vierjarige leeftijd in het keur- stamboek worden opgenomen. Zij, dje daarna gedurende min stens drie jaren blijk hebben ge geven van bijzondere fokwaarde kunnen voor een periode van vier jaren voor dekking worden goedgekeurd. Een promotie, die slechts door de allerbesten kan worden gemaakt. Naast de be oordeling van de gebleken fok waarde, wordt de laatste jaren steeds meer aandacht besteed aan de bevruchtingscapaciteiten der hengsten, om zodoende tot produktieve fokstammen te ko men. Hiermee wordt een alge meen fokkerijbelang gediend. Van nationaal belang zijn on getwijfeld de keuringen in de zuidelijke provinciën. Den Bosch zal op 16 januari in zijn fraaie veemarkt hallen uit 43 hengsten zijn keuze moeten maken. Lim burg, dat op 17 januari te Roer mond met 30 hengsten waar onder 14 driejarigen zijn hengstenstapel presenteert, nog steeds één der beste fokdis- tricten. Voor Zeeland zijn drie dagen gereserveerd, t.w. 22 ja nuari te Goes, 23 januari te Axel en 24 januari te Oostburg. Niet minder dan 89 hengsten waar onder 50 driejarigen houden dit oude fokdistrict nog steeds aan de top der hengstenfokkerij Aan al deze keuringen zijn pre miekeuringen verbonden, met dien verstande dat in Zeeland en Brabant voor deze premiekeurin gen speciale dagen zijn vastge steld, t.w. 5 februari te Goes en 6 februari te Den Bosch. SCHEEPSAANVARING IN AMSTERD AM-KIJNKAN AAL EISTE VIER DODEN. De vier ton metende moto^ sleepboot „Roelie" uit Zwartsluis is zaterdagmorgen omstreeks half zes in het Amsterdam-Rijn kanaal ter hoogte van de ge meente Breukelen door een met stenen geladen vrachtschip aan gevaren. De sleepboot maakte direkt water, en zonk onmiddel lijk. Aan boord van de „Roelie" bevonden zich vier personen, die met de sleepboot ten onder gin gen en verdronken. Hun licha men zijn zaterdagavond om half negen geborgen, nadat een drij vende bok uit Amsterdam de sleepboot heeft opgetakeld. Omstreeks half zes zaterdag morgen zag de schipper van de vrachtboot „Vertrouwen", de heer A. J. Bakels uit Utrecht, die met zijn boot geladen met stenen onderweg was van Utrecht naar Vlieland, plotseling aan de linkerzijde de scheepslich- ten van een naderende boot op zich afkomen. De boot stevende schuin op hem af en een aanva ring was niet meer te voorko men. Met een harde klap raak ten de beide boten elkaar. In de steven van de sleepboot, die toen nog niet |als zodanig door de schipper van de vrachtboot was herkend sloeg een enorm gat. De boot sloeg over de kop en werd door de „Vertrouwen" overvaren. Onmiddellijk meerde de vrachtboot langs de wal en richtte de scheepslichten op de plek waar de aangevaren sleep boot ten onder was gegaan. Inmiddels passeerden ook an dere schepen, die de plek waar de ramp was gebeurd met hun lichten afbakenden. Sirenegeloei van de schepen alarmeerden de enkele -bewoners die langs de ka- naalstrook wonen. Onmiddellijk werd de politie te Breukelen ge waarschuwd en de rijkspolitie te water uit Nigtevegt. De gehele zaterdagmorgen heeft men op de plek van de scheepsramp gedregd, omdat men aanvankelijk in de veron derstelling verkeerde dat er een open vlet was aangevaren. In de loop van de ochtend werd contact opgenomen met een ber- gingsmaatschappiji te Am(ster- dam, die om half zes zaterdag avond de drijvende bok van de firma Goedkoop zond. Ruim twee uur namen de ber gingswerkzaamheden in beslag. Omstreeks acht uur slaagde men erin de sleepboot op te takelen, waarna met het leegpompen van het vaartuig kon worden begon nen. In de kajuit vond men de stoffelijke overschotten van de schipper van de „Roelie", de heer A. J. M„ uit Zwartsluis en dat van een ander persoon, waar schijnlijk de knecht van de heer M. Later werden ook nog de lichamen van twee jonge mensen gevonden, een kind van ongeveer zeven jaar, vermoedelijk de zoon van de heer M„ en een jongeman van omstreeks 20 jaar. Zij slie pen in het vooronder toen de ramp gebeurde. Uit het technisch onderzoek, dat de rijkspolitie te water heeft ingesteld, is gebleken, dat de sleepboot „Roelie" geen techni sche afwijkingen vertoonde. Ook de stuurinrichting was in goede staat. Er wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat de kapitein van de „Roelie" door slaap overmand is en uit de koers van zijn vaarroute is ge raakt. aangekomen op de vlucht, na een jacht van ruim vijf uur wist men het dier, dat dol bleek te zijn, achter een boerderij in een val te brengen. De eigenaar, G. R. werd hier door het dier op de horens genomen en daarbij ge wond. Tenslotte heeft de rijks politie het dier doodgeschoten. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN Zaterdagochtend omstreeks ze ven uur is brand uitgebroken in een boerderij te Sellingen, welke bewoond wordt door de familie J. Wilts. Het woonhuis en de opstallen gingen verloren, alsmede de landbouwwerktuigen, eigendom van een in de nabijheid wonende boer. Ook de inboedel van de fa milie Wilts werd een prooi der vlammen. Het vee kon ternau wernood worden gered. De brandweer werd bij het blussen zeer bemoeilijkt doordat er in de nabijheid van de boerde rij niet voldoende water te krij gen was. De oorzaak van de brand is niet bekend. Onder Zundert heeft vrijdag avond een patrouilleauto van de inspectie Roosendaal der doua ne een Belgische personenauto, waarmee 750 kg boter werd ver voerd, tot staan weten te bren gen. De twee inzittenden wisten te ontkomen. Bij de voorafgaande achtervol ging poogden de smokkelaars te ontkomen door een smalle land weg in te slaan. Hun snelheid was echter zo groot, dat de auto vastraakte. De inzittenden na men hierop de vlucht. De doua niers konden hen niet achterha len. De auto en de smokkelwaar zijn naar Roosendaal overge bracht. BRAND IN KOUSENFABRIEK De Hëëgse brandweer heeft de rode haan geen kans gegeven 'n kousenfabriek, gelegen in een klein industriecomplex aan de Loosduinseweg te 's Gravenhage, te vernielen. Het vuur werd om streeks acht uur ontdekt, toen een omwonende vlammen uit de ruiten op de eerste verdieping zag aan. De brandweer kon on- mT jk ingrijpen bij de vuur- aia, vermoedelijk ontstaan bij een buis van de centrale verwar ming. Een half uur nadien was men het vuur, dat enige kousen breimachines en verdere inventa ris van de fabriek had aangetast, meester. DOOR GASVERSTI'KKING OM HET LEVEN GEKOMEN Zaterdagmiddag heeft men de 16-jarige mej. Boon dood in de badcel van haar ouderlijke wo ning aan de Buurtlaan te Veenen- daai aangetroffen. Zij bleek door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. Mej. Boon was om drie uur de badcel ingegaan. Toen zij om half vijf nog niet hieruit was teruggekeerd, stelden de ouders een onderzoek in. Door het forceren van de deur kon men zich toegang tot de bad cel verschaffen, waar men het ontzielde lichaam aantrof. Men heeft nog getracht met zuurstof de levensgeesten op te wekken, doch het mocht niet meer baten. 22.000STE SCIUP TE ROTTERDAM Een nieuw record Zondagmiddag om even haif een stoomde het Franse s.s. „Les Glières" de Nieuwe Waterweg binnen, komende van Manilla en bestemd voor Rotterdam. Daarmee is voor het eerst in de geschiedenis het aantal in één jaar te Rotterdam binnengeko men schepen op 22.000 gebracht. In dit cijfer zijn niet begrepen de schepen, die de pieren van Hoek van Holland binnenvaren met bestemming Maassluis, Vlaardingen, Dordrecht of ande re havens. In dat geval zou het getal nog met ongeveer 2900 moeten worden verhoogd. Verleden jaar werd op 27 de cember het 21.000ste schip geno teerd. Dat was toen een record, maar het is dit jaar dus belang rijk verbeterd. De „Les Glieères", groot 7240 brt, is eigendom van de Cie des Messageries Maritimes te Parijs, Ze heeft ligplaats genomen in de Maashaven. MAANDAG 30 DECEMBER. GEREF. GEMEENTE. Axel: 7 uur n.m. Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke Oudejaarspreek). Terneuzen: 7.30 uur Ds. Honkoop, van Goes. (Gebouw „Pro Rege".) De Belgische Zuidpoolexpedi tie, geleid door commandant De Gerlache de Gomery, die 12 no- vember Antwerpen aan boord van de Noorse schepen „Poïar- hav" en „Polarsirkel" verliet, heeft in de nacht van 25 op 26 december een baai in de nabij heid van Breid Bay gevonden, waar zij begonnen is met het lossen van haar materiaal. Een week vroeger dan voorzien. De plaats voor de overwinte- ringsbasis is gekozen op 17 km in het binnenland. Men heeft de weg van de landingsplaats naar de basis afgebakend zonder enige kloof te ontmoeten. De Nederlandse regering over weegt of, in navolging van Oos tenrijk en Zweden, ook voor Ne derland de douane-documenten voor de tijdelijke invoer van mo torrijtuigen voor persoonlijk ge bruikt kunnen worden afge schaft. De minister van Financiën heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Ka mer de heer Postumus. Deze kwestie moet door Nederland echter worden geregeld in over leg met de twee andere Benelux- partners, zo deelt de minister verder mee. Het is namelijk gewenst, dat zodanige maatregelen door de Beneluxlanden gemeenschappe lijk worden getroffen, daar an ders voor het intra-Beneluxver- keer nieuwe belemmeringen zou den ontstaan. Tot afschaffing van douane documenten voor de tijdelijke in voer van in derde landen thuis behorende motorrijtuigen kan evenwel eerst worden overge gaan, indien kan worden voor komen, dat de desbetreffende motorrijtuigen in plaats van we der te worden uitgevoerd op on regelmatige wijze in het land van tijdelijke invoer worden ach tergelaten. Voorwaarde daartoe is, dat in elk van de drie Bene luxlanden voldoende waarborgen bestaan, dat voor motorrijtuigen geen kentekenbewijzen worden afgegeven, indien niet wordt aangetoond, dat het motorrijtuig van binnenlandse herkomst is dan wel, dat daarvoor de bij in voer verschuldigde rechten en heffingen zijn voldaan. Deze waarborgen zijn thans niet in alle nationale regelingen, die in de Beneluxlanden ter zake van kracht zijn, neergelegd. De mo gelijkheid om. hierin op korte ter mijn te voorzien, wordt met voortvarendheid bestudeerd. De derde Amerikaanse onderzee boot met kernenergiemotoren, de „Skate", is te Groton, in de Ame rikaanse staat Connecticut, te wa ter gelaten. Vice-admiraal Frank Watkin.-, die de duikboot namens de marine in ontvangst nam, verklaarde hier bij dat de Amerikaanse vloot voor al aandacht schenkt aan het ont wikkelen van methodes ter bestrij ding van onderzeeboten, „aange zien de grootste bedreiging voor onze beheersing der zeeën thans wordt gevormd door het grote en steeds toenemende aantal Sowjet- onderzeeërs." VIJF UUR JACHT OP DOULE KOE Een koe, die een dezer dagen naar de slachtplaats te Valtzer- mond werd geleid, sloeg daar GEVAARLIJK SPELLETJE De 10-jarige Pieter van Elburg uit Amsterdam is zaterdag vrij ernstig gewond, toen hij een lu cifer bij een oud teervat hield, dat daarop plotseling explodeer de. Hij had het vat uit de Corne lls van der Lindengracht opge-t vist. Het bleek nog resten van benzine te bevatten. De jongen is met verwondingen aan het ge-j zicht en de rechterarm in 't Wil-j helmina gasthuis te Amsterdam] opgenomen. Japanse reders hebben zater dag te Tokio een akkoord gete kend, waarbij zij zich verplich ten 75.000 ton scheepsruimte ter beschikking van Indonesië te stellen. De overeenkomst geldt voor zes maanden. Verwacht wordt dat de schepen in het begin van het komende jaar in Indonesië zullen aankomen. voor het nummer, dat DINSDAG 31 DECEMBER des morgens zal verschijnen, kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of Nieuwjaarsgedichten groter dan 10 regels zal 1,35 meer worden gerekend voor elke daaropvolgende 10 regels of gedeelten daarvan. Inzending kan geschieden tot uiterlijk MAANDAG 30 DECEMBER des v.m. 11 uur. oliebolle KRtMION BfilttiNhM verzorgd MAANDAG 30 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Sisi, de jonge keizerin. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Morgen zal ik huilen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Rose Bemd. De Standard Oil, een Ameri kaanse maatschappij, heelt in Turkije nabij Babaeski op 40 km ten oosten van Edirne een be langrijke olielaag ontdekt, zo meldt het blad „Havadis". Vol gens het blad zou de olielaag 60 procent van de Turkse behoeften kunnen dekken. 10) door W. GELDOF Nadruk verboden. Henk bracht ook „messen mee. Dat waren in elkaar gevloch ten stalen punten, ongeveer van het model van een knoop in prik keldraad, maar dan in 't groot. Die worden kwistig over de smokkelwegen gestrooid en die scheurden in enkele seconden de banden der smokkelauto's aan flarden. Of ze spanden een sterke staaldraad schuin over de weg, van boom tot boom. Daar hadden ze zelfs eens een zware vracht auto mee gevangen. De chauffeur dacht, dat hij de kabel wel stuk kon rijden en gaf vol gas. Maar doordat hij er schuin voor stond, gleed zijn auto de sloot in en hij was er met gebroken rib'oen en een stevige veroordeling afgeko men. Dat alles nam echter niet weg. en Henk gaf dat ook toe, dat in die zomer de smokkelaars meer successen boekten dan hun be strijders. Jammer voor Kees was, dat Henk ook de boerderij van Pauwels noemde als een écht smokkelnest en vertelde van een paar invallen, die daar, overi gens tevergeefs, waren gédaan. Kees luisterde onbewogen eh ook de anderen gingen er niet op in, maar ietwat pijnlijk was dit toch wel. Het najaar kwam met de ge bruikelijke drukte. Kees en zijn vader hadden een goede tijd. De herfst is de tijd voor de grondbe werking en voor de levering van machines en werktuigen daar voor en doordat die al wat rui mer geleverd konden worden maakten zij goede zaken. Zelfs zó, dat Kees alleen dan ging loon- ploegen, als er anders niets te doen was. En vaak kon ook dat niet, omdat de tractor veihuurd was. Die laatste september was het nog warm geweest voor de tijd van het jaar. Kees had het de hele dag erg druk gehad met het in orde brengen van een onwil lige tractor, die bij hem thuis op het erf stond en vader was de hele dag met de jeep weggeweest. Het was reeds donker geworden en Kees had het werk moeten be ëindigen en nog steeds was vader niet thuis. Daar dat wel meer ge beurde, als het erg druk was, werd daar vooreerst geen aan dacht aan geschonken en bleef hij met moeder nog wat in huis zitten, koffie drinken en de krant lezen. Hij wist, dat moeder op zou blijven tot vader zou thuisko men, al werd het nog zo laat en hij wilde haar niet alleen laten, al zielen zijn ogen ook bijna dicht. Een luid motorgeronk deed hem om elf uur uit zijn slaap, schrikken. ,,'t Is d'n Slof maar!" zei moe der. Het was inderdaad de buur man, die zijn auto kwam cphalen. Kees ging naar buiten om te zien of de Slof de deuren van de schuur wel dicht zou doen en uit verveling om een praatje te maken. „Ha, die Kees! Heb je geen zin in een spannend ritje? Als je meegaat kun je vannacht eens wat beleven!" „Je bent wel in een vrolijke bui!" zei Kees. „Ik hoop, dat je morgen heelhuids terug bent. maar ik heb ook wel eens kogel gaten in je wagen gezien!" Meteen merkte hij op dat de ander naar drank stonk. Welja, dat nam eerst een slok om zich moed in te drinken en dan ging het er op los. Bah, wat een hel den. De Slof was echter ln een uit stekend humeur en door de drank vertrouwelijker dan anders. „Maar vannacht geen kogelgaten, Kees! Alle politiemannen en kommiezen zitten op het ogenblik op de straatwegvoor niks, nie mendal!" „Wat is er dan op de straatweg te beleven?" vroeg Kees belang stellend. „Nou, als je het zien wil, pak dan je jeep en rijd er heen! D'r ligt een pracht van een pantser auto in de sloot. Ik werd net op gebeld, want ze dachten dat ik er in zat! Ja, je kunt net denken! Nee, ik rijd zelf niet, als ze ach ter me aan zitten: daar heb ik mijn mannetjes wel voor! Ha, ha!" „Wie zat dan achter die pant serauto aan?" Kees begon een onbehaaglijk gevoel te krijgen. „Wie? De kommiezen natuur lijk! Achter een lege wagen met een dronken chauffeur! Vliegt me daar die kerel, natuurlijk die stomme Pauwels, eerst tegen een andere auto op en tolt dan zelf in de sloot! Nou hebben ze hem en ze hebben nog niets gevonden, ha ha!" Met een ijzeren greep omsloot Kees de keel van de ander. „Wat zeg je, deugniet? Tegen wie z'n auto is die smokkelkar van jullie opgebotst?" De ander ontnuchterde toch iets, door de schrik. „Weet ik veel! Ik heb geen pantserauto's, dat weet je toch wel. Laat me los of ik brul om hulp! Ben jij hele maal gek geworden?"' De ijzeren greep van Kees ver slapte. Dan rukte de Slof zich los, trok het portier van zijn auto open en stapte in om weg te rij den. Versuft keek Kees hem na. Men zegt, dat sommige mensen van een ernstige gebeurtenis een onmiskenbaar voorgevoel heb ben. Dat was hier dan zeker het geval. Vader kreet het in Kees. Want die moest vanavond met zijn jeep van de kant van Aar denburg komen. DINSDAG 31 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 9.45 Lichtba ken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Middag klok; 12.03 Orkest; 12.30 Land en tuinbouwmed.12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, 13.20 Platennieuws13.30 Gram. il4.30 Voor de plattelandsvrou wen; 14.40 Gevar. progr.; 16.00 Voor de zieken17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; 1860 Lichte muz.; 18.20 Sport; 1860 Lichte muziek18.50 Tussen oud en nieuw19.00 Nws19.10 Com mentaar; 19.15 Lichte muaek; 23.00 Nieuws23.15 Het zal mij benieuwen; 23.45 Te Deum en gebed; 23.55 Klokgelui; G63 Nieuwjaarstoespr.0.07 Gram. en S.U.S.-actie 1958; 0.39 Nieuw jaarswens; 0.33 Vocaal ens. en kamerkoor; 0.45 Gram.; 1.00 Stemmen van overzee en gram. (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.10 Gym.; 720 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding, 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Mil., orkest; 11.30 Pianorecital12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 1223 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.1320 Lichte muziek; 13.55 Beursberichten; 14.00 Gram.; 14.40 Voor de kin deren; 15.00 Sopraan en piano; 1520 Voor de zieken; 1620 Voor de jeugd; 1720 De dierenwereld en wij; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.30 Ama- teursprogr.18.55 Paris vous parle19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gitaar en flamenco-aang 19.30 Oude jaarsavonddienst 20.30 Nieuws; 2025 Gevar. pro gramma; 2325 Nieuws; 28.25 Nieuws; 2325 Jaaraf sluiting; 2329 Klokkenspel; 0.03 Gram.; 0.30—2.00 Gevar. muziek. BRUSS*EL (VI.): 12.00 Gram.; 1220 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 1620 Orkest; 17;00 Nieuws; 17.10 Koorzang; 17.45 Boekbespre king 18.00 Gram.18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Terugblik 1057; 20.15 Studentenallerlei; 21.00 Gram.; 22.00 Nieuws en Nieuw jaarswensen; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05—1.00 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2