RANG de KERSTMIS 1957 KERKDIENSTEN Hebt u de nieuwe RANG al geproefd GEMEENTER A ADS VERSLAGEN gnnmnrm"nnnrrnrHTmTnTrrmrrmTrm"miTrnmTnrrTTnrirmTm^ Voor de zondag yiiinnitmtiilliimnilllinniimitlllllHtHtlHtllllHinillllH UUUÜUlM.UJ.LUAUAmXM-U.M-U.UXUAU.O-UJg Zaterdag 28 december 1957 DE VRIJE ZEEUW 3 een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. e HET GROTE ZELFBEDROG TELEURSTELLING EN VERNEDERING CHAOS EN HONGERSNOOD WERKLOOSHEID EN VERWACHTING Het Kerstfeest met zijn gebruikelijke boodschappen van vrede, maar in werkelijkheid van grote onvrede, is weer gevierd. „Kerstviering grootser dan ooit" meldden de bladen met grote kop. Die grootsheid bestond dan in het elkaar de loef afsteken met grootte en pracht van kerstbomen en in de „topuitgaven", die hier en daar ge constateerd moesten worden. Nieuw legerplan Singapore Dreigende honger Suurhoff en Zijlstra GROEDE. HULST RETRANCHEMENT. ZUIDZANDE. Een Zeeuws-Vlaams feuilleton KERSTBEROEP VAN NEHROE De ware betekenis van het Kerstfeest, de herdenking van de komst in het vlees van de Hei land der wereld, die alleen de echte Vredevorst is, werd ook dit jaar veelal vergeten. In het ver- Barmhartig en genadig is de Here. Zijn goedertierenheid is van eeuwigheid en tot eeuwigheid over degenen die Hem vrezen. Ps. 103 8, 17. Toen onze Heiland in Zijn be kende bergrede de barmhartigen zalig heeft gesproken, toen leg de Hij daarmede een woord in 't midden der wereld, dat die wereld niet verstond. Dat ae wereld niet verstaan kan, omdat barmhartigheid een afzien, van zichzelf in zich sluit, een rekenen met de ander, niet met zich zelf en zijn eigen belang. Toch is en blijft het de eis voor 's Heilands discipelen: barmhar tigheid te bewijzen omdat barm hartigheid is geschied. Hij, die deze eis ons doet horen, heeft er het volste recht toe. Hij was het Beeld des Vaders, Die van eeuwigheid tot eeuwigheid ge dachten van vrede en goedertie renheid heeft gehad over een mensengeslacht, dat in het boze ligt. Hij doet ons nimmer naar onze zonden, Hij wil ze van ons wegdoen en uitwissen door Chris tus. Christus is de Middelaar tussen hemel en aarde. Zo ver, zo gehgel doet Hij onze zonden weg, dat Hij ze niet meer ge denkt. inderdaad, het verwon dert ons niet, dat de Psalm, die deze boodschap ons brengt, be gint met: Loof de Here, mijn ziel, en vergeet nooit een van Zijn weldaden! Hij heeft ons de groot ste aller weldaden bewezen, toen Hij Zijn Zoon zond in de wereld. Ons, die bij Jezus' kribbe gezon gen en der engelen vreugdezan gen hebben beluisterd, past het lof- en danklied bovenal. O, dank ,dan voor menige zegen, Gesmaakt in uw hart en uw [huis; Voor troost onder tranen [verkregen, Voor krachten vernieuwd onder ['t kruis. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) onachtzamen van de werkelijk heid van het bestaande heil en het zich vermeien in de valse schijn van een niet bestaand Utopia treedt het grote zelfbe drog naakt aan de dag. De bijna 82-jarige Paus Pius XII heeft in zijn Kerstboodschap alle volkeren der wereld opge roepen, de bewapeningswedloop te beëindigen. „De vrede is een zo kostbaar goed," zo sprak de Paus, „hij is zo begeerlijk en verlangd, dat elke inspanning ter verdediging daarvan goed is be steed, zelfs met opoffering over en weer van gewettigde indivi duele ambities. Wij zijn er zeker van-, dat de volkeren der aarde het ten volle met ons eens zijn en dat zij een gelijke overtuiging bij hun regeerders verwachten." Maar intussen dwingt de toe nemende bewapening bij anderen ook ons land, zijn verdediging, paraat te houden. Minister Staf heeft een herzien legerplan be kend gemaakt, geldend voor de periode tot en met 1960. De duur der eerste oefening voor dienstplichtigen kan niet verkort worden. „Maar waarom kan dit in België dan wel?" zo werd gevraagd. De minister heeft aan de Kamer meegedeeld, „dat volgens de hem ter beschik king staande gegevens de Belgi sche regering er niet in is ge slaagd en er naar verwachting ook niet in zal slagen, het ver lies in parate dienstplichtige mankracht te compenseren door aanwerving van voldoende vrij willigers, zoals zij haar bondge noten in het vooruitzicht had ge steld." Indonesië heeft een verzoek ge richt aan de Britse regering, geen Nederlandse oorlogssche pen in Singapore toe Dit verzoek zal afgewezen. schap in Indonesië aan minister president dr W. Drees is bittere teleurstelling geuit over het feit, dat het rijk de overtochtskosten naar Nederland blijkbaar niet voor zijn rekening neemt. Het rijk wil echter, zoals eerder is meegedeeld, wel een voorschot te laten, echter worden voor deze kosten verlenen. Intussen is de evacuatie van duizenden Nederlanders uit In donesië in volle gang. In Singa pore is een belangrijk opvang centrum ingericht. De mogelijk heid is geopend, voor hen die dat willen, vandaar rechtstreeks door te reizen naar Australië en andere landen. De kosten voor de overtocht naar en het verblijf in Singapore, zullen zoals bekend door de Ne derlandse regering worden ge dragen. Maar in een telegram van de Nederlandse gemeen- Na het onder toezicht stellen van de KPM is een van de groot ste problemen voor de Indonesi sche regering het onderhouden van de verbindingen tussen de verschillende eilanden. Hier en daar staat hongersnood voor de deur wegens het dreigende en soms al aanwezige rijsttekort. Britse rederijen wilden de tot nog toe door Nederlanders onder houden verbindingen graag over nemen, tenminsteals er wat mee te verdienen viel. Maar nu na informatie blijkt, dat de finan ciële risico's behoorlijk groot zijn, is het enthousiasme van de azende Britten danig bekoeld. In het slotcommuniqué van de Navo-topconferentie in Parijs staat, dat men zich „ernstig be zorgd" maakt over de recente gebeurtenissen in Indonesië. Het afleggen van de regeringsver klaring in onze Tweede Kamer werd met enige spanning tege moet gezien. Maar zoals te ver wachten was, kon ook deze ver klaring tot het oplossen van de moeilijkheden weinig bijdragen. De premie voor de werkloos heidsverzekering bedroeg tot op heden 1,6 van het loon. Het rijk nam hiervan 0,8 voor hun rekening. Minister Suurhoff heeft nu voorgesteld, de premie gedurende twee jaar te verlagen van 1,6 tot 1,2 voor elk der participanten te betalen voor een derde deel. Het voordeel van 30 miljoen voor het rijk moet dienen om de begroting voor 1958 sluitend te maken. Het voorstel stuitte in de Ka mer op heftig verzet. Maar zoals bekend kennen hunne excellen ties een pracht middel, een soort panacee, om dit verzet te breken. Zij zeggen „Onaanvaardbaar!" en de Kamer gaat prompt door de knieën. Dit maal was het de PvdA, die bakzeil haalde, omdat zij geen behoefte had aan het af treden van de regering! En minister Zijlstra heeft voor het komende jaar 1958 een opti mistisch geluid laten horen: „Ne derland is de grootste economi sche moeilijkheden te boven en de ontwikkeling voor 1958 lijkt niet ongunstig. Op het ogenblik wordt bedfijfstaksgewijze beke ken, of de prijsstabilisatiepoli- tiek soepeler kan worden toege past." Moge het jaar 1958 geen tegenvallers brengen! (Nadruk verboden.) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 29 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: lü uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Hulst: 10.30 uur Ds. K. Verbeek, van Kloosterzande. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cupé do; 2.30 uur Ds. P. A. van der Vlugt, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Vicaris Joh. Brezet. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Bed. H. Doop) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Cand. D. C. van Geest, van Naaldwijk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. H. Steendam, van Kampen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. A. H. Pestman. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 10 uur en 3 urr Ds. A. Kuiper, van Axel. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. D. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees- dienst. OÜD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst o.l.v. kapt. J. Gout, ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.i5 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. MAANDAG 30 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Sluiskil: 3 uur Huweljjks-inzege ning. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 7.30 uur Ds. Honkoop, van Goes. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 29 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Met- Riin. H, van ting van Rijn. Biervliet: 10 uur Ds. J, Beusekom, van Breskens. Breskens: 10 uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Medew. Kerkkoor.) Groede: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Bed. H. Doop.) Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Avondmaal.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. (Bed. H. A.) St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rijn. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. van Evert Zuidzande; 10 u. Ds. H. Kuylman, De raad van Groede vergaderde maandag j.l. in openbare vergade ring; voorzitter burgemeester J. C. Everaars. Van G. S. werd de goedkeuring ontvangen op het raadsbesluit tot verhoging van de kasgeldlening van 60.000 op 100.000 bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Afwijzend werd beschikt op het subsidieverzoek van de Stichting Katholieke Vlassersscholen in Z. Vlaanderen en van de Stichting Fruitteeltproefbedrijf Z.-Vlaande- ren te Philippine. Naar aanleiding van een schrij ven van G. S. inzake de toekenning van een bedrag van 117.882,50 aan de S.B.M. wegens geleden oor logsschade, werd besloten in het belang van de streek af te zien van een hogere uitkering dan 10.642 voor de algehele afschrij ving van de schuld van 35.369,10, die de S.B.M. aan de gemeente Groede heeft wegens ontvangen renteloze geldlening. Voorts werd besloten de kasgeld lening van 100.000 welke bij de Bank voor Ned. Gemeenten loopt voor 1958 te verlengen. Na dit be sluit werd besloten deze kasgeld lening tot een bedrag wan 120.000 te verhogen. Besloten werd mede te werken bij de aanstelling van de hoog nodige derde schoolarts. De hier uit voor de gemeente voortvloeien de hogere jaarlijkse uitgaaf wordt door B. en W. geraamd op 20 cent per inwoner. Hierna kwam de begroting 1958 aan de orde. Allereerst bracht de voorzitter dank aan de heren Somers en De Feijter voor samen stelling der ontwerpbegroting. De voorzitter zei, dat de begroting zo als deze in ontwerp aan de raad is aangeboden een tekort oplevert van 18.500. Het is daarom duide lijk, dat B. en W. geen kans heb ben gezien haar stempel op deze begroting te drukken; ook zal dit de raad niet kunnen lukken, omdat de ramingen over het algemeen aan de schrale kant zijn en uit dien hoofde geen bezuinigingen kunnen worden aangebracht. De laatste jaren is de gemeente voor steeds stijgende uitgaven komen te staan. Hiervan noemde de voorzitter de ziekenverpleging, die ten opzichte van de begroting 1957 met 4000 moest worden verhoogd. Zo ook de kosten verpleging krankzinni gen, die 3500 hoger is, het bur gerlijk armbestuur met een verho ging van 1050 en de huisvesting van behoeftigen dat maar liefst 9560 meer aan uitgaven vergt. Wel zou het tekort weggewerkt kunnen worden door b.v. 1 ambte naar te ontslaan en het verzor- gingspeil der bewoners drastisch te verlagen, maar dat zou heel on verantwoord zjjn. Als de regering ons 500.000 op de hand zou leg gen weten B. en W. wel wat zjj hiermee moet aanvangen. Het zou den allemaal noodzakelijke wer ken zijn, die aangepakt zouden worden, zonder dat er een spoor van luxe te vinden zou zfjn. De heer Vermeulen hield na mens zijn fractie algemene be schouwingen. Spreker zei, dat in deze financiële nood spoedig voor zieningen getroffen moesten wor den. Er is nog veel te doen in de gemeente. De ontvolking van de gemeente kan alleen maar voor komen en tegengegaan worden, indien het verzorgingspeil kan worden opgevoerd. De heer Vinjé wees nog op de grote urgentie van de bouw der o.l. kleuterschool en een nieuw postkantoor. De begroting werd aangenomen met op de gewone dienst een uit gaaf var. 307.203,92, een inkomst van 288.703,92, derhalve met een tekort van 18.500. De post .on voorzien is ƒ2068,68. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van 94.631,28. -^Het bedrag per leerling per jaar over 1958 voor het openoaar lager onderwijs werd bepaald op 45,37. Ten behoeve van de zojuist op gerichte E.H.B.O.-vereniging werd op voorstel van B. en W. een sub sidie van 100 toegekend voor de aanschaf van materialen. Dokter Jansen is bereid pro deo een E.H.B.O.-cursus te geven. Begroting 1958 aangeboden. De gemeenteraad van Hulst kwam deze week bijeen voor de vlotte afwerking van een lijvige agenda. B. en W. boden de gemeente begroting aan, die nader zal wor den bestudeerd door een raadscom missie, bestaande uit de heren De Meurichy, Blommaert, Esseling, Willemstein en v. d. Walle. Als plaatsvervangers werden aange wezen de heren Martens, Van Arenthals, de Wilde, Boel en Strjj- donck. Een voorstel tot onteigening van volkstuintjes werd aangehouden voor verder overleg met de eige naars. De voorzitter sprak zijn voldoe ning erover uit, dat thans kon wor den overgegaan tot opdrachtver lening voor de voorbereidende werkzaamheden tot aanleg van een zwembad. Hulst heeft als cen trumgemeente dringend behoefte aan een open bad. De heer Wil lemstein noemde het een stap in de goede richting, dat een subsidie van 100 procent is toegezegd. Bij het voorstel tot verpachting van het Brederode-bolwerk, waar voor de Grondkamer de prijs vast stelde, achtte de heer Van Aren thals de pacht te hoog. Ook tegen het voorstel tot het verhuren van twee percelen bos grond aan de R.K. jeugdbeweging had de heer Van Arenthals bezwa ren. Hij was bevreesd voor ver nielingen. De voorzitter weersprak dit door er op te wijzen, dat de betrokken leiders hun sporen ruimschoots verdiend hebben. De heren Willemstein en Peeters juichten dit plan toe uit een oog punt van toerisme. Het voorstel werd tenslotte zonder stemming aanvaard. Verschillende raadsleden infor meerden naar de verandering in zake de brandkranen. De water leidingmij. vraagt voor elke kraan 15. Het aantal wordt met 26 ver. minderd. De heer Van Male zag graag ook brandputten aange legd. De voorzitter deelde mede, dat het aantal brandkranen is vastge steld in overleg met de brandweer inspectie. De brandputten hebben de aandacht van B. en W. Onder de ingekomen stukken was een schrijven betreffende de aanstelling van een derde school arts. B. en W. verklaarden zich hiertegen. De tegenwoordige schoolartsen in West- en Oost-Z.- Vlaanderen hebben elk ongeveer 9000 leerlingen te behandelen. In dien er een derde arts bijkomt, zal de bijdrage voor de gemeenten stij gen van 40 op 70 cent per inwoner. De heer De Wilde meent dat er toch behoefte is aan een derde schoolarts, temeer daar het rijk subsidie wil geven. De voorzitter herhaalt de nood zaak van een derde arts niet te zien. Als het later nodig blijkt, kan het altijd nog gebeuren. Bij de rondvraag dringt de heer Blommaert aan op een betere plaats voor aangifte van overlij den. enz. De heer Willemstein vroeg naar de t.b.c.-doorlichting. Deze spre ker wees op het feit, dat bij de verkeerseindles niemand van B. en W. aanwezig was geweest. „Perfikf fot Hi elk detail" in e s RIJ.NBE.RG'S HANDELSBUREAU r-v-i v v. 3, v u f:- •TERHEUZEfl TELEFOON 2304 NOOKQSTRAAf 78 Verder hadden de wachthuisjes, die ten dienste van het publiek op de markt staan, de aandacht van de heer Willemstein. Volgens de Z.V.T.M. ligt hier een taak voor de gemeente. De burgemeester zegt dat verschillende café's als wacht lokaal zijn aangewezen. Een toe zegging kon hij nog niet doen. Tenslotte drong de heer Willem stein aan op telefooncellen in nieuw Hulst, zodra de automati sering gereed is. Op een vraag van de heer De Wilde antwoordde de voorzitter, dat het carillon eind januari in Hulst zal arriveren. Na enkele mededelingen betref fende de verlichting van de wijzer plaat van de toren en de aanschaf van de nieuwe vuilniswagen ging de raad in besloten zitting. De gemeenteraad van Retran chement vergaderde onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. De heer Pattist was afwezig. De rekening-courantovereen komst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd verlengd en goedgekeurd tot een bedrag van 50.000, De voorzitter deelde mede, dat met de bouw van vier woning wetwoningen een aanvang is ge nomen. De heer J. F. Kornelis werd be noemd tot lid van de huisves tingscommissie. Afwijzend werd beschikt op subsidieverzoeken van de R. K. Vlassersscholen in Zws.-Vlaan- deren en het fruitteeltproefbe drijf te Philippine. De kolentoeslag voor deze win ter werd vastgesteld op ƒ4,65 per week voor kostwinners en alleenwonenden, en op 2,35 voor kostgangers. De gemeentebegroting voor '58 werd vastgesteld. Uitgaven en in komsten bedragen 116.228,97. Er is een post van 1.527 voor on voorziene uitgaven. De kapitaal- dienst wijst een nadelig saldo aan van 46.446,34. Het bedrag per leerling voor het lager onderwijs werd vastge steld op 48,—. Bij de rondvraag drong de heer Lauret aan op verfraaiing van het marktplantsoen. Tijdens de openbare vergade ring van de gemeenteraad, die maandagmiddag onder voorzit terschap van burgemeester H. P. Everwijn werd gehouden, gaf de voorzitter een uitvoerige blik op hetgeen in het afgelopen jaar is gebeurd. Na gewezen te hebben op de algemene situatie van het we reldgebeuren, zeide burgemeester Everwijn gelukkig te zijn dat Nederland in 1957 bleef gespaard voor grote rampen. Spreker zeide vervolgens, dat de Deltawet wel als de belang rijkste wet kan worden be schouwd, die het Staatsblad be reikte, welke wet voor de provin cie Zeeland grote gevolgen zal hebben en waarbij ook Zeeuws- Vlaanderen betrokken is, al is het dan voorlopig alleen maar met betrekking tot de vraag wie de grote lasten van de dijk-ver- zwaring zal hebben te betalen, een kwestie die de streek ernstig zal moeten bekijken. Voor wat betreft de eigen ge meente zeide de burgemeester, dat de financiële toestand zorgen baart, omdat de verplichte uitga ven dermate zijn gestegen, dat de normale inkomsten niet toerei kend meer zijn om deze uitgaven te dekken. Wanneer Zuidzande niet een 9) door W. GELDOF Nadruk verboden. Dan kwam de Slof altijd met geheimzinnige tegenvoorstellen. Als Kees maar eens wilde mee helpen met iets aan de auto te veranderen, dan kon hij goed geld verdienen. Kees begreep best, wat van hem werd ver langd. Platen met kogelgaten ver- wijdereri en andere opzetten, ge heime bergplaatsen maken op de wonderlijkste plaatsen, want ieder pond boter was er één, of misschien zelfs motornummers uitvijlen en veranderen. Maar daar bedankte hij toch stichte lijk voor. De Slof kon bij hem stallen wat hij wilde en de po litie wist dat hij er stalde, maar daarmede hield het op. Want Kees wist best, wet de eindbedoe ling was van de Slof en zijn handlangers: een soort pantser auto, waarmee ze veilig zouden zijn voor kogels en die toch niet in de gaten liep. En dan hèm. Kees, als voortreffelijk repara teur en helper van onverdachte huize! De Slof hed een beetje gela chen, toen Kees dat allemaal zei. Maar toen was tri ernstig gewor den. „Nou, zeg op! Wat vraag ja voor deze auto zo te pantseren, dat hij kogelvrij is en dat hij toch nog behoorlijke vrachten hebben kan? Zal ik je eens wat zeggen? Tweeduizend gulden, als je het goed doet!" Dat was een heel aardig be drag, tweeduizend gulden. Maar Kees had eens diep adem gehaald en het hoofd geschud. „Nee, Slof! Probeer het maar niet! Wij wer ken met onze handen eneer lijk!" „Sukkel!"Hoofdschuddend was de Slof heengegaan! Maar ook Kees had het hcofd geschud. Een pantserwagen. Het was toch al te dol. Zoiets kon nooit wat worden. Maar in die zelfde week vertelden hem de koppen in de kranten, dat het wél kon: Smokkelbende gebruikt pantser wagen Douane machteloos! Van onze correspondent. Het smokkelen van vee en boter naar België neemt steeds driester vor men aan. Waren het vroeger slimheid, snelheid en bekendheid met de situatie aan de grens, die voor het welslagen van het smok- kelwerk doorslaggevend waren, thans is het brute kracht en on aantastbaarheid van de pantser wagen, waartegen de douaniers voorlopig niets kunnen uitrich ten. Deze wagen, afkomstig van een oude, Amerikaanse leger- dump uit België, is door de smok kelaars eerst clandestien over de grens gebracht en wordt thans gebruikt om grote hoeveelheden vee en boter te smokkelen. Deze wagen werd gisteren gesigna leerd te. Maar wat de correspondent niet wist, was, dat het niet één, maar drie pantserwagens waren, die als drie druppels water op elkaar leken en dus met elkaar werden verward. De douaniers wisten het wél, maar die vertelden het niet aan de dagbladcorrespondenten, opdat de smokkelaars onvoorzich tig zouden worden en in de val lopen! Kees kreeg weldra meer bijzon derheden te horen, want op zeke re zaterdagavond, kwam Cor, die in een winkel in Oostburg werk te thuis met haar vriend, om hem aan de familie voor te stellen. Natuurlijk had Kees daar al eer der van gehoord, maar wat hij niet wist, was, dat de jongeman, die van zijn leeftijd was, in douane-uniform liep. Dat had Cor steeds geweigerd te vertellen, een beetje uit angst dat men hem scheef zou aankijken. Want al moesten de Almekinders dan niets van de smokkelaars en hun praktijken hebben, ze waren toch mensen van deze streek. Dat be tekende, dat men douaniers mis schien diep in het hart beschouw de als meelijwekende verschijnin gen. Maar dat viel wel mee. Op Henk, de nieuwe aanwinst, viel niets aan te merken. Hij was vai eenvoudige komaf, ergens uit het Bevelandse, maar hij had een goe de staat van dienst achter zich en hij was vlot in de omgang. Hij kon smakelijk vertellen van zijn nachtelijke avonturen, zonder op te snijden en daarmee won hij aller harten. Hij vertelde, dat op het ogenblik zeker meer smok kelwaar de grens over ging dan in beslag genomen werd, maar dat dat rap zou veranderen. De kwestie was, dat de smokkelaars thans over het beste materiaal en de snelste vervoermiddelen be schikten, zodat ze bij wijze van spreken met een proppenschieter op olifanten moesten jagen. Maar. reeds het volgend jaar zouden de kansen gelijk zijn en daarna zou den de rollen omgekeerd zijn: dan kregen ze het beste van het beste en het nieuwste van het nieuwste. Dan zou het smokkelen tot een zó riskante bezigheid wor den, dat het niets meer te bete kenen zou hebben. Behalve dan natuurlijk de kruimelzaakjes: een paar kilo boter in een ransel bij nacht en ontij over de grens slepen, och, dat zou nog wel lang voortduren. Maar wie dacht, daar van te kunnen bestaan, zou zich vergissen! De Almekinders hoorden hem met welgevallen aan. Als het je zelf met eerlijke arbeid niet zo voor de wind gaat als je wel zoudt wensen of zoals het vroe ger was, ben je toch wel wat af gunstig op de lui die geld als wa ter verdienen door de sluikhan del. Dat ben je ongemerkt en dan gun je 't succes aan de douaniers. (Wordt vervolgd.) zichzelf aftakelende gemeente wil worden en een zo hoog en redelijk mogelijke verzorgings peil handhaven, dan is een ver- noogde financiële uitkering van het Rijk dringend noodzakelijk. Spreker bracht verder onder het oog, het teruglopen van het inwonertal, waarbij de werkgele genheid een grote rol speelt. Tot slot bracht de voorzitter de leden van de raad en de mede werkers op de secretarie en daar buiten dank voor de wijze waar op zij zich in 1957 van hun taak hebben gekweten. Tijdens deze vergadering sprak de raad unaniem als zijn oordeel uit, dat het wegvak Zuidzande— Oostburg zeer gevaarlijk en slecht is en dringend verbetering behoeft. Uit deze weg, die in het midden bol en aan de zijkanten hol is, heeft men zelfs ai op ge regelde afstanden stenen gehaald om nog enige afwatering te ver krijgen. B. en W. zullen nierover contact opnemen met het ge- meentebesiuur van Oostburg, teneinde gezamenlijk het nodige te doen om in de feitelijke on houdbare toestand, de nodige ver teringen te verkrijgen. Het nieuw benoemde raadslid, de heer J. Risseeuw, werden door de voorzitter de voorgeschreven eden afgenomen. Naar aanleiding van een schrij ven van de Commissie van Be heer van de Schoolartsendienst besloot de raad de aanstelling van een derde schoolarts nood zakelijk te achten. Het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme vroeg en ver kreeg voor 1958 een subsidie van 25,de commissie voor maat schappelijk werk werd ƒ232,75 toegezegd, terwijl de raad ook be- sloot de kosten van zaalhuur' voor een in deze gemeente te houden naaicursus, georgani seerd door de commissie huis houdelijke voorlichting, voor g i- meente-rekening te doen komen. Het maximum crediet in reke ning-courant met de Bank voor Nederlandse Gemeenten weid voor 1958 bepaald op 30.000, Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter werd in prin cipe besloten tot het erlenen van financiële medewerking voor aansluiting op de waterleiding van woningen en bedrijven buiten de kom der gemeente. Behoudens hogere goedkeuring van de daar mee gepaard gaande kosten be sloot de raad verder tot wijziging van de bestaande wijkindeling der gemeente en de huisnumme. ring. In verband hiermee kende de raad aan het uiterst noorde lijk gelegen deel der gemeente de naam van buurtschap „Ter Moere" toe. Tot leden van de commissie woonruimtewet werden benoemd de leden van de raad. niet wet houder zijnde, terwijl de heer A. A. Beerens werd herbenoemd tot lid van de commissie wering schoolverzuim. Daar de verplichte uitgaven van de gemeente de afgelopen jaren onrustbarend zijn gestegen, besloot de raad om een aanvraag in te dienen voor een subjectieve verhoging van het basisbedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds. Bij de rondvraag stelde de heer Cappon de vraag of in voorko mend geval de gemeente ook fi- nanciëlele medewerking verleent voor aansluiting op de elektrici teit van onrendabele gebieden. De voorzitter zeide, dat dit al meerdere malen in de gemeente was voorgekomen en dat ook in de toekomst zoveel mogelijk op medewerking kan worden gere kend. De kosten voor deze aan sluitingen liggen in de meeste gevallen nog aanmerkelijk hoger dan voor aansluiting op de wa terleiding en spreker wees erop, dat hier z.i. een taak voor de landbouworganisaties en de poli tieke partijen is weggelegd om te trachten het principe van de P.Z.E.M., dat deze kosten zuiver ten laste van de in de onrenda bele gebieden wonende belang hebbenden dienen te komen, ge wijzigd te krijgen. „Er is thans weinig vrede en nog minder goede wil in de gees ten der volken van de gehele we reld", aldus de Indische premier Nehroe in een Kerstboodschap, die hij woensdag te Calcutta uit sprak. Hij voegde hieraan toe: „Moge dit aan de goede wil gewijde deel van het jaar de geesten der vol ken afwenden van oorlog, geweld en haat en mogen zij toegankelijk worden voor gevoelens van vrede en verdraagzaamheid. Moge het nieuwe jaar de wereld verlossen van de spanningen en conflicten, waardoor zij thans wordt geteis terd". Nehroe deed in zijn Kerstbood schap een oproep om bijdragen voor een fonds, waaruit India, in 1961, de bouw van een museum, een bibliotheek en een schilderij museum wil bekostigen, zulks ter herdenking van het feit, dat. het in dat jaar een eeuw geleden zal zijn, dat de beroemde Indi sche dichter en wijsgeer, Rabin- dranath Tagore, werd geboren. De Indische premier verklaar de nog dat hij zijn beroep met Kerstmis deed, „omdat deze dag in de geesten van miljoenen is vertionden met de begrippen „vrede en goede wil".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5