GERRIT DE JONGE UIT DE PROVINCIE Nuschke overleden 1 TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Eric de Noorman - De ontembare AGENDA Binnenlands Nieuws 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 28 december 1957 Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL TERNEUZEN AXEL ZEEPOST BRESKENS RETRANCHEMENT. ZAAMSLAG VERDRONKEN Premier van nationalistisch China beschuldigd Afdeling Terneuzense Vrouwenbond N. V. V. De afdeling Terneuzen van de Vrouwenbond van het N. V. V. heeft in verband met de Kerst dagen een stijlvolle bezinningsbij eenkomst gehouden. Voor deze gelegenheid waren de tafels in 't clublokaal café „De Vriendschap" feestelijk versierd met sparr»- groen, terwijl de brandende kaar sen de intieme sfeer verhoogden. Het was dan ook met grote vol doening. dat de voorzitster, mevr. DierxHarms in haar openings woord de talrijke aanwezigen be groette. Direct daarop bracht mevr. Riemensde Fouw, op de piano begeleid door haar docnter, een kerstlied ten gehore. Beiden verleenden als gasten hun mede werking aan het programma van deze avond. Vervolgens decla meerde, onder grote stilte mevr. meerde, onder grote stilte, mevr. prachtige gedicht van Anton van Duinkerken: „Weer was het Kerstnacht", hetgeen gevolgd wer.d door een lied. De voorzitster hield daarna een inleiding, onder de titel: Decem bermaand, feestmaand van het licht". Zij wees erop, waar er, noch in de natuur, noch ten aan zien van het wereldgebeuren aan leiding is tot feestvieren, het licht toch steeds de duisternis zal over winnen. Dat er door alle eeuwen heen steeds mannen en vrouwen zijn geweest, die door hun daden dat licht hebben verspreid, waar mede zij niet de vernietiging, doch het welzijn der wereld op 't oog hadden. Zij memoreerde het weinige dat door de Vrouwen bond in het sociale vlak tot nu toe gedaan is en noemde het vele dat nog kan worden verricht. Tijdens de pauze werden ver versingen aangeboden, waarna nog zang volgde en door mevr. Van DrielVermeulen werd voorgedragen: „Chaweriem". Nadat de aanwezigen nog enige Kerstliederen beluisterd hadden, betuigde de voorzitster haar dank aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medege werkt, waarna de bezoeksters, onder de indruk van het genotene huiswaarts keerden. ne-. OJl Lichte aanrijding. Gisteravond te 7 uur had op het kruispuht Noordstraat-Schoolweg -Schependijkeen aanrijding plaats tussen 'éiéïibestelauto, bestuurd door de heer P. H. uit Zaamslag, rijdende van de brug in de rich ting Schooiweg, en een uit de Noordstraat komende personen auto, bestuurd door de heer C. A. v. F. uit Terneuzen. De heer H. verleende vermoede lijk door een misverstand geen voorrang aan de personenauto, waardoor de botsing ontstond. De personenauto werd tamelijk beschadigd, de bestelauto licht. Stemmige Kerstavond in de Hervormde Kerk. Op de vooravond van de Kerst nacht liep het kerkgebouw tegen negen uur onder het ruisen der orgeltonen van het door de heer J. A. de Visser bespeelde kerk orgel, geleidelijk aan vol. Zeer velen wilden getuige zijn van de wijding welke er uitgaat van de beleving van het feest van de geboorte van het Kind in de kribbe van Bethlehem. En men is niet teleurgesteld. Diepe in druk maakte de uitvoering van het Kerstoratorium van H. Pes- labozzi. De medewerkenden wa ren het Ned. Herv. kerkkoor te Axel, „het kinderkoor" en de zangvereniging „Crescendo" van Hoek. Het geheel stond onder leiding van de heer J. P. Smies. Men had van dit mooie ora torium één geheel gemaakt van gemeentezang, orgelspel en schriftlezing en meditatie. De schriftlezing geschiedde door ds. P. J. Pennings en de meditatie door vicaris S. den Blaauwen. De recitatieven werden ge zongen door de bas Jan Diele- man en de sopraan mevr. Ris- seeuw. Mevr. Risseeuw zong ook nog een „Wiegeliedje". De meditatie van de heer Den Blaauwen handelde over de kerstklokken, Vrijheid, Vreugde en Vreda, de oude geschiedenis van de kribbe en de stal. Hier op aansluitend zong de gemeen- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Algol" 31 dec. Australië s.s. „Stratheden" 2 jan. Brazilië m.s. „Algol" 31 dec. Canada m.s. „Seven Seas" 2 jan. m.s. „Ternefjell" 4 jan. Chili: via New York 2 jan. Ned. Antillen: m.s. „Heinrich Grammersdorf" 2 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland 4 jan. Inlichtingen betreffende de rzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. te Gezang 18 „Komt allen te zamen." Machtig klonk nu het koor. waarvan het slot was „Hij zal avondmaal met zondaars hou den". Nu kwamen de Wijzen uit het Oosten gezongen door het man nenkoor) en vroegen: „Waar is de Koning der Joden?" Het was een prachtige avond en de dirigent de heer Smies heeft wel enige risico's geno men, maar hij is in zijn opzet schitterend geslaagd. Hij heeft ons laten horen, dat hij met dit koor tot grote dingen in staat is. Kerstbijeenkomst Ouden van Dagen. De wekelijkse samenkomst in de bejaardemociëteit in het torenlokaal stond ook in het teken van het Kerstfeest. Vicaris Den Blaauwen opende de middag met een kerstver haal waarna gezamenlijk gezon gen werd Gez. 10 1, 5, 7. Ds. Pennings las vervolgens het Kerstverhaal waarop als samenzang volgde „Stille nacht, heilige nacht". Hierna sprak ds. Pennings de vicaris toe, omdat deze zoveel doet voor de bejaarden-socië teit. De heer Van Ham van Spui, deed een grappig kerstverhaal over „De bejaarden-sociëteit in de Marollenbuurt". Ook mevr. IJsebaart deed nog een voordracht. Tussendoor werd royaal ge trakteerd op koffie met koek. Uitvoering „Asaf" waar kunstgenot. De uitvoeringen van de Chr. zangvereniging „Asaf" zijn op de 2e Kerstdag traditioneel ge worden en de bezoeker is er op ingesteld, dat hier iets goeds te beluisteren valt. De directeur, de heer P. C. Brakman is een meester in de vocale kunst en weet met zijn getraind koor een meesterlijke uitvoering te geven. Na het gezamenlijk zingen van het 10e vers van Psalm 18 ging de voorzitter van „Asaf", de heer A. Koster, voor in ge bed. Het eerst was het kinderkoor aan de beurt, dat eveneens on der leiding van de heer Brak man een viertal nummertjes zong. Het waren „Glario, ere zij God" van G. Rochlich en een Duitse melodie „Alle eng'len prijzen", Morgenlied" een Duits kerklied en een oud Vlaams liedje „Daar spruit een boom". Dit optreden was een goede inleiding tot het programma, waarin als solisten meewerkten Tanny Wegerig—van de Garde, sopraan, Bep Brakman, piano, Preek de Keizer, orgel en de heer Racké, hobo. Eerst werd uitgevoerd een sopraan-solo met orgei uit een cantate van J. S. Bach. Toen de machtige klanken van het koor en het orgel wa ren vervlogen, was het de beurt aan een zuiver instrumentaal nummer n.l. een hobo-solo en orgel. Prachtig klonk de hobo door de kerk. Gespeeld werd Concerto in F van A. Corelli. Als laatste nummer werd Psalm 112 van G. F. Handel uit gevoerd. Naast het koor, hoorde men hier een sopraan-solo met hobo-solo en het orgel en kon men zien tot wat de heer Brak man in staat^ is. Het was een machtig geheel, waarbij men een ogenblik alles kon vergeten. Een schitterende avond, die meer belangstelling verdiende. Tentoonstelling konijnen en pluimvee. De sportfokkersvereniging van konijnen en pluimvee „Ter ver betering, Axel" heeft weer haar traditionele show van konijnen en pluimvee gehouden. Ditmaal waren hiervoor een paar loka len van de oude openbare school beschikbaar gesteld. Er waren vele inzendingen in vele variaties. De inrichting van de tentoonstelling was dusda nig, dat men rustig alles kon bewonderen. Bij de konijnen zag men prachtexemplaren van di verse soorten. Onder het pluim vee zag men trotse hanen in onderscheidene rassen, prach tige tomen, waaruit blijkt dat voor deze sport veel belangstel ling aan de dag wordt gelegd. Hetzelfde kon men constate ren bij de sierduiven. Ook van deze tentoonstelling kunnen wij zeggen, dat zij in alle opzichten goed geslaagd is. De keurmeesters voor de ko nijnen waren de heren A. v. d. Broek te Rotterdam en A. M. Ebink te Heinenoord. Voor pluimvee de heer H. A. Peters te Breda en voor sierduiven de heer P. Ramondt te Sas van Gent. De prijzen werden als volgt toegekend KONIJNEN. Wit Vlaamse reus (Kammen) oud: 1. Keg. Soethaert, Vvest- dorpe; 2. A. H. Schouten, Hulst. idem (voedsters) oud: 1. D. de Putter, Axel; 2. Reg. Soethaert, Westdorpe. Idem (ram, jong): 1. Gilb. v. d Putte, Ciinge; 2. M. J. Scheele, Axel. Idem (voedster, jong): 1. D. de Putter, Axel; 2. J. Koekkoek, Axel. Konijn grijs (voedster, jong): 1. en 2. Keg. Soethaert, Westdorpe. Haaskleur (rammen, jong): 1. Cant. Samijn, Zuiddorpe; 2. A. A. Butler, Terneuzen. Lotharinger (rammen, jong): 1. M, Butler, Axel; 2. J. Cové, Axel. Idem (voedster, jong): 1. C. Haak, Westdorpe; 2. M. Butler, Axel. Groot Chincilla (rammen, oud) 1. R. Audenaerde, Westdorpe; 2. H. van Vlaander, Westdorpe. Idem (voedster, oud): 1. H. van Vlaander, Westdorpe. Idem (rammen, jong): 1. Reg. Soethaert, Westdorpe; 2. Ph. Wijn gaard, Zuiddorpe. Idem (voedster, jong): 1. en 2. Ph. Wijngaard, Zuiddorpe. Wener wit (rammen, oud): 1. R. Pilaet, Sas van Gent; 2. J. W. Bakker, Axel. Idem (voedster, oud)1. R Pi laet, Sas van Gent; 2. M. W. Ver- helst, Axel. Idem (rammen, jong): 1. Em. Neijt, Sas van Gent; 2. M. W. Ver- helst, Axel. Idem (voedster, jong): 1. en 2. R. Pilaet, Sas van Gent, Zwart (ram, jong)1. D. Broek hoven, Terneuzen. Blauw (voedster, oud): 1. Reg Soethaert, Westdorpe. Idem (ram, jong)1. D. Scheele, Sluiskil. Idem (voedster, jong): 1. Reg. Soethaert, Westdorpe; 2. P Dees, Axel. Gele van Bourgondië (voedster, oud)1. H. v. Vlaander, West dorpe. Belgische Haas (ram, oud): 1. Reg. Soethaert, Westdorpe. Idem (voedster, oud): i. en 2 Reg. Soethaert, Westdorpe. Idem (ram, jong): 1. Ph. Wijn- gaard, Zuiddorpe. Idem (voedster, jong): 1. en 2. Reg. Soethaert, Westdorpe. Rode N. Zeelander: 1. Rich. Soethaert, Westdorpe. Idem (voedster, jong): 1. J, Smies, Axel. Alaska's (voedster, oud)1. D. Broekhoven, Terneuzen. Rexen Havanna (voedster oud) I. J. v. Drongelen, Axel. Idem (ram, jong): 1. J. van Drongelen, Axel. Idem (voedster, jong)1. en 2. J. van Drongelen, Axel,. Blac an Tan (rammerif oud): 1. B W. Verhelst, (jeugdlid), Axel. Idem (rammen, jong): 1. en 2. M. W. Verhelst, Axel. Idem (voedster, jong): 1. en 2. M. W. Verhelst, Axel. Hollanders (ram, oud, blauw): 1. F. Seghers, Koewacht. Idem (ram, jong): 1. F. Seghers, Koewacht. Idem (voedster, jong, zwart): 1. F. Seghers, Koewacht. Polen W.A. (voedster, oud): 1. M. A. Verhelst, Axel; 2. A. H. Schouten, Hulst. Idem (ram, jong): 1. M. A. Verhelst, Axel. Idem (voedster, jong)1. M. A. Verhelst Axel. Kleurdwergen konjjn grijs (ram, oud)1. A. H. Schouten, Hulst. Idem (voedster, oud): 1. A. H. Schouten, Hulst. ZATERDAG 28 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Sisi, de jonge keizerin. Concertgebouw, 8 uur: Ab bot Costello maken schoon schip. AXEL: Het Centrum, 3 uur: Kindermatinée: Trouwe kame raden; 6.30 en 9 uur; Kruis punt der hartstochten. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur; Rose Bernd. SPUI: Sportterrein, 2.30 uur: Spui ITern. Boys I. ZONDAG 29 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, schip; 4.30 en 8 uur: Sisi, de 2 uur: A C maken schoon jonge keizerin. Concertgebouw, 8 uur: Ab bot en Costello maken schoon schip, AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: Kruispunt der hartstochten; 8 uur: Morgen zal ik huilen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: De zeven bandieten van Silver Spring; 5 en 8 uur: Rose Bernd. HOENDERS. Drachma's (haan, oud): 1. J. Belaert, Zuiddorpe. Idem (hennen, oud): 1. J. Be laert, Zuiddorpe; 2. Jac. Lensen, Axel. Idem (haan, jong): 1. J. Belaert, Zuiddorpe. Idem (hennen, jong): 1. en 2. J. Belaert, Zuiddorpe. Rode Is. Reds (hanen jong): 1. en 2. J. Verwillighen, Terneuzen. Idem (hennen, jong)1. en 2. J. Verwillighen, Terneuzen. Buf Orpinton (haan, jong): 1. W. Bu(jze, Axel. Idem (hennen, jong): 1. en 2. W. Buijze, Axel. Twentse Grijze (hen, oud): 1. P. Ramondt Sas van Gent. Idem (haan, jong): 1. P. Ra mondt. Sas van Gent. Idem (hen, jong)1. P. Ra mondt, Sas van Gent. Lakenvelder (haan, oud): 1. A. van Loenen, Axel. Idem (hen, jong): 1. A. van Loenen, Axel. Zilver zwart geloverd (hen, oud) 1. W. Verhelst, Axel. Rijnlanders (hennen, jong): 1. en 2. J. Belaert, Zuiddorpe Goudpel (haan, oud): 1. I. de Hullu, Axel. KRIELEN. Plymouth Roks (haan, jong): 1. F. Verstelle, Philippine. Idem (hennen, jong): 1. en 2 F Verstelle, Philippine. E.vandot zwart (hen, oud)1. I. de Hullu, Axel. Idem (hen, jong): 1. I. de Hullu, Axel. Idem Wit (haan, oud): 1 I de Hullu, Axel. Idem (haan, jong): 1. en 2. C. J. Oppeneer, Sluiskil. Idem (hennen, jong)1 J C van Doeselaar, Sluiskil; 2 C Op peneer, Sluiskil. Sabelpoot Kriel Rood (hen, jong): 1. B. Mulder, Middelburg. Zilver zwart geloverd (haan, oud)1. P. Verjjzer, Axel. Idem (hanen, jong)1. P. Ver ijzer, Axel; 2. Jac. van Meurs, Axel. Idem (hennen, jong)1 Jac v Meurs, Axel; 2. P. Verijzer, Axel.' Hol Hoen Goud (jong)1. J. Grootjans, Middelburg. Antwerpse baardkriel kwartel (haan, jong): 1. C. Oppeneer, Sluiskil. <hen): 1- X Grootjans, Middelburg. Watermaalse Baardkriel (jong) 1. J. Grootjans, Middelburg. Ancona Krielen (hennen, jong): 1. C. Oppeneer, Sluiskil. Wit Leghorn Am. type (haan, oud): 1. P. Verijzer, Axel. Idem (hen, oud): 1. P. Verijzer Axel. Zwart Java (hepnen, oud): 1. en 2. W. Verhelst. Axel. Oud Hollandse Patrijs (hanen, jong): 1. J. Belaert, Zuiddorpe; 2. Ach. Gerres. Zuiddorpe. Idem (hennen, jong)1. J Be laert. Zuiddorpe; 2. Ach. Gerres, Zuiddorpe. Oud Holl. Patrijs Kriel (jong) 1. Anneke Verijzer, Axel. TOMEN OF TRIO'S. Zilver Zwart geloverd (jong)1 P. Verijzer, Axel. Hol. Goudpel (jong): 1. L. Be laert, Zuiddorpe. Zwart Java (oud): 1. W. Ver helst, Axel. Oud IIoIl. Patrijskriel (jong)1. G. den Haerinck, Koewacht. Parel Hoenders: 1. I. de Hullu, Axel. SIERDUIVEN. Mondaens (jong wit)1. en 2. G. Misegliers, Zelzate. Engelse Bergkropper: 1. en 2. I. de Hullu Axel. Brunner Kropper: 1. en 2. P. de Graeve, Zelzate. Idem Wit: 1. en 2. P. de Graeve, Zelzate. Hollands Kropper: 1. en 2. W. van Loenen, Axel. Wit Blauwstaarten1. Alberti Villa, Sluiskil; 2, H. J. v Dijk, Sluiskil. Rood en Gele Blauwstaarten: 1. en 2, H. J. v. Dijk, Sluiskil. Roodschild: 1. B. Mulder, Mid delburg; 2. W. Verhelst, Axel. Antwerpse Smierel (geelzilver) 1. C. Oppeneer, Sluiskil. Idem (geel): 1. I. de Hullu, Axel; 2. C. Oppeneer, Sluiskil. Vinkduiven: 1. en 2. I. de Hullu, Axel. Mondina Garri-Ge (doffer): 1. J. van Doeselaar, Sluiskil. Idem (doffer Magnin en brons) 1. C. Oppeneer. Oud-Hollandse Meeuw: 1. en 2. B. Mulder, Middelburg. Idem (doffer, rood Wias)1. B. Mulder, Middelburg; 2. P. Simpe laar, Middelburg. Hagenaar: 1 en 2. I. de Hullu, Axel. Nederl. Helmduiven: 1. Adr. Pi laet, Sas van Gent. Ned. Hoogvlieger: 1. en 2. W. v. Loenen, Axel. Italiaanse Meeuw: 1. en 2. C. Oppeneer, Sluiskil. KAMPIOENEN. Mooiste konijn der tentoonstel ling: Gebr. v. d. Putte, Clinge. Mooiste grote rassen: Gebr. v. d. Putte, Clinge. Mooiste midden rassen: R. P. Pi laet. Sas van Gent. Mooiste kleine rassen: M. W. Verhelst, Axel. Mooiste dwergrassen: M. A. Ver helst, Axel. Mooiste hoender: J. Verwillighen, Terneuzen. Mooiste grote rassen: J. Verwil lighen, Terneuzen. Mooiste krielen: J. Belaert, Zuiddorpe. Mooiste sierduif: Adr. Pilaet, Sas van Gent. Y'ogeltentoonstelling. Op le en 2e Kerstdag heeft de vogelvereniging „Breskens" met medewerking van „Oostburg" een vogeltentoon telling gehou den, die veel belangstelling trok. Dinsdagavond is de tentoonstel ling in het gemeentelijk ont spanningsgebouw, door de bur gemeester officieel geopend. Hij feliciteerde het bestuur met het resultaat dat deze jon ge vereniging in korte tijd heeft weten te bereiken en stelde het op prijs, deze tentoonstelling, die zoals hij dat noemde, op economisch en cultureel gebied voor Breskens belangrijk ls, te mogen openen. Spr. deelde nog mede dat er op enkele plaatsen in Neder land z.g. dorpsvolières zijn. Hij gaf het bestuur in deze richting een tip. Langs alle kanten waren de vogels opgesteld met in 't mid den een open volière met aller lei soorten vogels. Vooral de in zending van de heer De Smet uit Oostburg, met zijn inzen ding tropische vogels, was prachtig verzorgd. Wat deze jon ge vereniging heeft gepresteerd op dit gebied, is in één woord af, en voor de liefhebbers was hier veel te genieten. De heer Flipse uit Bergen op Zoom trad op als keurmeester. Gemerkte haring gevangen. De U.K. 162 voerde deze week te Breskens aan een partij door het Deens Instituut voor Visse- rijonderzoek gemerkte haring. Deze werd gevangen op de Rui- tingenbank, dwars van Duin kerken. Verkeersongeval. Dinsdagavond kwam mevr. J. K. per rijwiel de Boulevard af gereden en stak de Dorpstraat, zonder op het verkeer te letten over, met het gevolg dat zij met haar rijwiel tegen de achter kant van een juist passerende iuxe-auto, bestuurd door de heer v. I. uit Sluis, terechtkwam, en op de betonbaan neerstortte. Zij liep een zware hersenschud ding op. Dr. J. v. d. Maas uit 3re,^kens verleende de eerste hulp, en liet het slachtoffer overbrengen naar het St. An- thoniusziekenhuis te Oostburg. Baldadigheid. In een kampeerwagen die aan het z.g. Halve Maantje te Bres kens staat, is 'n ruit ingegooid en het interieur met rotte aard appelen bekogeld! De jeugdige daders hadden echter pech, daar de rijkspoli tie de hand op hen kon leggen. Uitvoering. Voor de schooluitvoering be stond een goede belangstelling. Vrijwel alle leerlingen traden voor het voetlicht. Hoewel de griep het repeteren ernstig had belemmerd, was het vertoonde van goede kwaliteit. De secre- Dr. Otto Nuschke, een der Oostduitse vice-premiers, is vrij dag overleden, zo is in West-Ber- lijn vernomen. Het nieuws is gis teren door een boodschapper van Oostberlijnse kerkautoriteiten naar West-Berlijn gebracht. Otto Nuschke is sedert de op richting van de christelijk demo cratische unie in de Sowjet-zone van Duitsland een der leiders de zer partij geweest. Nadat een aantal andere oprichters dezer partij, zoals Jakob Kaiser en Ernst Lemmer, naar West-Ber lijn waren uitgeweken, is hij de voorzitter der intussen in het zo genaamde „nationale front" op genomen partij gebleven. De ban den dezer partij met de C. D. U. in West-Duitsland waren inmid dels verbroken. Nuschke heeft sedert de vor ming van de regering van de Duitse democratische republiek de functies van minister voor godsdienstzaken en van vice-pre mier uitgeoefend. De Protestant se politicus, die afkomstig was uit Saksen, is 74 jaar oud gewor den. Een woordvoerder van de Evangelische Kerk in West-Ber lijn heeft verklaard, dat Nuschke had gehad en dat hij aan de ge volgen daarvan is overleden. Nuschke is jarenlang journa list geweest. In 1919 werd hij lid van de nationale vergadering van de republiek van Weimar. Ia 1921 werd hij gekozen in het par lement van Pruisen, waarvan hij tot 1933 lid bleef. Tijdens Hitiers machtsperiode onderhield Nusch ke contact met verzetskringen. In verband hiermee moest hij tweemaal voor een gerechtshof verschijnen, doch hij werd nooit veroordeeld. Tijdens de opstand in Oost- Duitsland op 17 juni 1953 werd Nuschke door betogers „gevan gen" genomen en met zijn auto over de Westberlijnse grens ge zet, waar hij bescherming van de politie vroeg. Kunnen Russische bommen werpers zonder tussenlanding of brandstof inneming wereldvlucht maken De Sowjetrussische invlieger D. V. Gaponenko, die kortgeleden een vlucht met een Russische straalbommenwerper heeft ge maakt, heeft te Moskou ver klaard dat het „maken van een vlucht om de wereld, zonder tus senlanding of brandstofinneming, in elk geval voor de Sowjet-vlie- gers mogelijk is". Gaponenko, die geen bijzonder heden verstrekte, verklaarde nog dat „dergelijke vluchten onze op vattingen over de afmetingen van de aarde totaal zullen wijzi gen". „De aarde komt ons niet ont zaglijk voor en het maken van een vlucht rondom de aardbol is voor ons niet meer iets buiten gewoons, aldus Goponenko. Ook in de Sowjetrussische pers zijn, als gemeld, berichten over een dergelijke vlucht verschenen ook hierin werden echter geen nadere bijzonderheden verstrekt, voor Kerstmis een hartaanval taris der oudercommissie, de heer L. Basting, bracht een be rijmd verslag uit van de school reis naar Den Haag. Kerstfeest in de Nederl. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk. Traditiegetrouw werd in de Nederl. Herv. Kerk en in de Ge reformeerde Kerk op 2e Kerst dag het Kerstfeest gevierd met de kinderen van de zondagscho len. Zoals gewoonlijk bestond hiervoor van de zijde der oude ren veel belangstelling. Ds. Becht opende het feest in de Herv. Kerk, waar ontroerend mooi werd gezongen en verteld. Nadat Ds. Becht in gebed was voorgegaan verhaalde hij het al oude Kerstevangelie en de leider van de zondagsschool, de heer Koole sprak aan het slot de kin deren toe. die deze school gaan verlaten, in de pauze werden de leerlingen getrakteerd. Aan het slot sprak Ds. Becht het dankgebed uit en ontvingen de kinderen bij het verlaten van de kerk een Kerstgeschenkje. In de Gereformeerde Kerk sprak Ds. Middelkoop, na het openingsgebed de aanwezigen toe, waarna hij liet zingen: „Hoe zal ik U ontvangen?" Vervolgens las hij het Kerstver haal uit Lukas 2 en zongen de kinderen met orgelbegeleiding het „Ere zij God". In de pauze kregen de kinde ren in de consistorie melk en koek. De heer J. van Hermon gaf een vrije vertelling „Het karretje", terwijl mevr. BaremanHame link een heldere verklaring gaf van het Kerstevangelie. Ds. Middelkoop sloot met dank gebed. 52. Behoedzaam haast Eric zich terug. De ruiter blijkt ech ter niemand anders te zijn dan de skalde, die bezig is Erwin te verbinden en grijnzend opkijkt als hij Eric ziet naderen, ,,'t Leek mij beter om achter U aan te komen," pre velt hij. „Ik had er wel een idee van, dat er iets mis zou gaan en ik heb gelijk ge kregen." Eric knikt zwijgend en wendt zich nu tot Olaf. Deze staat er zwij gend en somber bij te kijken er. geeft nauwelijks antwoord als de Noorman zegt: „Gij hebt het leven van mijn zoon gered. Hoe kan ik U hiervoor danken?" „Door hem mee te' nemen en hier nooit meer terug te komen," bromt de Beren jager. Eric vreesde dit antwoord al min of meer i het is een grote teleur stelling voor hem, want juist hier in het Noorden zijn trouwe aan hangers hem veel waard. „Hebt ge er een Idee van welke kerels dit zijn geweest?" Olaf haalt de schouders op e.i zegt dan „Landrovers? Struikro vers? Kum ge zelf ook zien. ik heb je zijde gekozen, koning, en daar blijft het bij, maar ge hebt gehoord wat ik gezegd heb. ik waarschuw je dus. Houdt dal zoontje van je uit de buurt van mijn Ingrid." Op dat moment horen ze achter zich een kletsende slag en een woedende meisjesstem zegt: „Zo vlegel, dat had je nog verdiend." Zij draaien zich om en zien Er- win beteuterd achteruitwyken voor Olaf's dochter, die hem toe bijt; „Gij zijl een echte vlegel om zo tegen mijn vader te keer le gaan. Foei! bah! Ga uit mijn ogen schelm!" „Nou", mompelt Eric „net schijnt dat je dochter best op zich zelf kan passen. Ik geloof, heer Olaf, dat Erwin nu zijn bekomst wel heeft." VADER VAN 13 KINDEREN VERONGELUKT Op de avond van 2de Kerst dag is de 51-jarige G. te W. uit Driel (Betuwe), vermoedelijk misleid door de mist, in Eist met zijn bromfiets tegen een trottoirband gereden en onmid dellijk overleden tengevolge van de val. Hij was vader van 13 kinde ren. HAAGSE POLITIE HIELD VERSCHEIDENE PERSONEN AAN De Haagse politie heeft de af gelopen dagen verscheidene per sonen aangehouden. Allereerst de 20-jarige schilder IJ. T. uit Amsterdam en zijn vriend de 23- jarige R. K. eveneens afkomstig uit de hoofdstad. Het tweetal was met een auto tegen een zuil bij de Laakbrug gereden. Bij onder zoek bleek dat de waren in Am sterdam gestolen was. T. en K. zijn op transport naar de hoofd stad gesteld. Verder is aange houden de 21-jarige koopman J. van der R„ die in een cafétaria aan de Paul Krugerlaan moeilijk heden had veroorzaakt. Toen een jeep, met twee agenten, ar riveerde om Van der R., een be kende van de politie, te halen, schopte deze de ene agent tegen de buik en diende de ander stom pen in het gezicht toe. Ingesloten werd de 30-jarige chauffeur F. L. de X, zicijJjij de politie kwam melden niet de mededeling dat hij Ö{j'ae VVé'gfèVi- brug de 25-jarige C. L. had neer gestoken. Het slachtoffer bleek in de lever te zijn geraakt en is naar het ziekenhuis Zuidwal ge bracht, waar hij geopereerd is. MINNAAR VOOR INBREKER AANGEZIEN In de nacht van donderdag op vrijdag deelde een caféhouder in de Keizerstraat te 's-Gravenha- ge de politie telefonisch mede, dat er in zijn tuin een man ver scholen zat. Toen de politie arri veerde nam de onbekende de vlucht, maar werd spoedig ge grepen. Het bleek te zijn de 20- jarige haringpakker N. de H. Weldra kwam aan het licht dat De H. bevriend was met de doch ter van de caféhouder. Hij was die avond zijn geliefde komen bezoeken maar had, toen de va der thuis kwam, ijlings de benen genomen en zich in de tuin ver borgen. Vrijdag omstreeks het mid daguur is te Liempde het 2-jari- ge dochtertje van de familie Van B. in een nabij de woning gelegen vijver geraakt en ver dronken. TWEE DUITSE TANKAUTOCHAUFFEURS OMGEKOMEN Omstreeks één uur vrijdag middag is een met kerosine ge laden tankauto van het bedrijf Tibo te Duisburg (Did.) op de rijksweg nabij Well in Limburg aan het slingeren geraakt en tegen een boom gereden. De boom, die een middellijn had van 1.20 meter, knapte af en drong de cabine binnen. De auto schoof van de weg in het talud, dat een meter lager ligt. Uit de wrakstukken kon men met grote moeite de twee inzit tenden van de cabine bevrijden. Één van hen, een jeugdige bij rijder, was reeds overleden. De chauffeur, die zeer ernstig ge wond was, is naar het zieken huis te Venlo vervoerd, waar hij omstreeks vier uur vrijdag middag is overleden. O. K. Joei, eerste minister van nationalistisch China, is door het hoogste toezichthou dende orgaan van Formosa be schuldigd van „plichtsverzuim". Dit lichaam heeft een rapport over Joei aan de tuchtcommis- sie voor regeringsambtenaren gezonden. Volgens het rapport heeft de premier de wet geschonden en de bevoegdheden van het toe zichthoudende orgaan gene geerd. Het is de eerste keer in de geschiedenis van nationalis tisch China, dat een eerste mi nister in staat van beschuldi ging is gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2