ZiCerótrede Weeroverzicht VAN H.M. KONINGIN JULIANA Belangrijke arrestaties in verband met de aanslag op Nieuwe samenzwering tegen Nasser gemeld menu GELUKKIG Soekarno WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4254 Koperen regerings jubileum van de minister-president Dr- S. Mansholt twaalf en een half jaar minister Massale uitwijzing van buitenlanders uit Japan De overstromingen op Ceylon NEEM BLIKGROENTEN w CHARLES PATHE OVERLEDEN. ik heb ImïïZOijk, dekens! VERTROKKEN? ZOON VERMOORDDE ZIJN OUDERS. Frankerine bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.— per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géA handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 anr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad, 20 cent meer Vergezeld door zijn echtgenote was de minister-president, dr W. Drees, dinsdagmorgen in één der fraaie kamers van zijn departe ment het „lijdend voorwerp" van een korte herdenking van het feit, dat hij gedurende 12% jaar aaaeen minister van de kroon is geweest. Een aantal ambtenaren van zijn departement en enige top functionarissen van de onder het departement van Algemene Za ken ressorterende diensten had den zich verzameld, toen de secretaris-generaal, mr C. L. W. Fock, aller gevoelens vertolkte en zeide, dat men de drang niet had kunnen weerstaan aan dit koperen jubileum aandacht te besteden. Er zijn wel ministers geweest, die langer dan 10 jaren dit ambt bekleed hebben, maar nog nimmer was er een minister, die aan één stuk zulk een tijd aanbleef. Minister Mansholt is de enige, die dr Drees hier evenaart, doch dit neemt niet weg, dat alle re cords gebroken zijn. Mr Fock uitte de hartelijke wens, dat dr Drees nog lang en in ieder geval gedurende deze parlementaire periode, record houders zou blijven. Hij uitte zijn vreugde erover, dat ook mevr. Drees, die de nadelen van het geen nu herdacht wordt, zo vaak zal hebben ondervonden, bij dit jubileum tegenwoordig kon zijn. Ais aandenken bood spreker een antiek koperen bakje met bloe men aan. Dr Drees zeide bijzonder ver rast te zijn, ging in enkele woorden zijn ministerschap na en zeide dat de eerste jaren na de oorlog, wat werk betreft, de zwaarste waren. Na de oorlog ze We dr Drees is de stemming in ons volk scherper geweest, dan hij aanvankelijk verwacht haé. Maar spreker is dankbaar, dat hij aan de noodzakelijke sa menwerking, die er is ondanks de scherpe tegenstellingen, heeft mogen medewerken. Hij uitte ten slotte zijn waardering voor de hartelijke woorden van mr Fock en «ie goede verstandhouding ten departemente. Ten departemente van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is minister dr. S. L. Mans holt dinsdagmorgen bij de aan vang van de normale bespreking met de hoofdambtenaren, ter ge legenheid van het feit, dat hij voor 12% jaar werd benoemd tot minister, gehuldigd met aanbie ding van een bloemstuk. Me voorzitter van het Land bouwschap, de heer H. D. Lou- wes, bracht een bezoek aan de minister. Hij bood een meer per soonlijk bedoeld geschenk aan. Be Japanse autoriteiten hebben besloten 852 buitenlanders, onder wie 686 Chinezen, 66 Amerika nen, 5 Canadezen en 3 Italianen uit te wijzen. Het merendeel van de uitgewe zenen heeft de wetten op verdo vende middelen, deviezen of de invoer van auto's overtreden. H. M. de Koningin heeft op eerste Kerstdag een Kerstrede uitgesproken welke in een nationaal pro gramma is uitgezonden over de beide zenders. H. M. de Koningin zeide „Weer is het Kerstmis, en weer heb ik het voor recht een persoonlijk woord tot u te spreken. Ik voel mij nu met u allen samen op dit grote feest bijeen. Een ieder is geneigd op het Kerstfeest sterker dan anders te denken aan wat hij of zij in dit jaar heeft meegemaakt. De een denkt aan een hoogtepunt van vreugde, een ander aan een dieptepunt van leed, waar hij doorheen ging. Sommigen beleefden weinig ver andering, en zeggen daarop: gelukkig of zij zeg gen: helaas. De een kent de voorspoed of heeft goede verwachtingen, de ander tegenspoed of zorgen. Ons allen vervult de zorg om en het medeleven met het lot van die Nederlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land, dat zij veelal oprecht toegewijd wilden dienen, of alleen diep en eerlijk liefhebben. Wij denken aan die Nederlandse gezinnen, die het Kerstfeest gescheiden beleven, en aan die, wie binnenkort misschien scheiding te wach ten staat, aan allen, die achterblijven. Wij denken aan hen, die in de kwelling van onzekerheid verkeren. Een tragedie speelt zich voor onze ogen af, en wij verwonderen er ons over, dat dit nog gebeuren kan in een tijd waarin juist velerlei impulsen en gedach ten zich baan breken, die een rechtvaardigere en betere toekomst voor allen willen verwerkelijken. Ons volk heeft in minder dan twintig jaren uiter sten van ramp en voorspoed beleefd, en heeft geleerd te aanvaarden, en in zekere mate zich boven dat alles te verheffen. Steeds vertoont het een grote saam horigheid in nood. Zo zullen wij ook nu de handen uit de mouwen steken, en trachten alles mogelijk te maken wat nodig is, om de situatie samen het hoofd te bieden ook al valt het ons nu moeilijker dan 't dat in vorige jaren zou hebben gedaan. Wij zijn tevens dankbaar voor wat anderen voor ons doen. Als we terugzien op dit bewogen jaar, dan stellen we vast dat er in Europa een verhoogde samenwer king in het vooruitzicht is gekomen. Deze voorspelt nieuwe mogelijkheden voor ons aller toekomst in dit oude werelddeel. Het heeft zijn trots en het heeft zijn schaamte. Een nieuwe geest is er aan het loskomen en wil er gaan waaien. Moge Europa zich bewust worden van een nieuwe roeping en taak in de wereld, die zijn oude in de schaduw kan stellen", zo zeide H.M. de Koningin verder. „Ook was het afgelopen jaar er één waarin haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke mogelijkheden die de techniek ons biedt. Deze zijn in de handen der mensen gelegd, en de grote vraag daarbij is steeds weer: in welke handen, en wat die daarmee doen. Deze mogelijkheden kunnen juist de meest heilzame gevolgen hebben voor ons allen, wan neer zij op de juiste wijze worden aangegrepen. De dromen van vroeger worden daarbij d£ plannen van heden. Wij zijn in de wereld qpet een doel. En een scherp omlijnd doel ook. Wij zijn er niet voor onszelf, maar voor elkaar. Het is van het hoogste belang, hoe elke daad van elk van ons wordt verricht, en in welke geest. Dit geldt evenzeer voor daad en geest van elke gemeen schap. Laat mede daarom ons aller wachtwoord zijn dat niemand nu kan versagen, en dat iedereen zijn eigen roeping volgt langs de zuiverste richtlijnen, hem door zijn geweten gegeven. En laat ons zo rustig de toe komst tegemoet gaan. „Angst is een slechte, gevaarlijke raadgever. Laat ons bij gevaar koelbloedig die maatregelen nemen, die de praktijk vordert, maar laat ons niet neerge- sleurd worden in een maalstroom van waandenkbeel den. Onze angst is meestal gericht op stoffelijk, licha melijk gevaar. Wij zijn evenwel geneigd, het niet te zien, als onze ziel ernstig wordt bedreigd. De diepere beduchtheid om het gevaar voor de ziel heft ons op tot waar we het vergezicht hebben dat ons de ware verhoudingen in een helderder licht doen zien. Laat de angst ons ook op 't gebied van onze men selijke geest niet tot dictator worden, maar laat ons de wetenschap hoog houden voor wat zij is. Onze geest moet vrij zijn ook vrij van onrust en angst wil ze creatief kunnen werken en tot ontplooiing komen. Dit geldt bij de wetenschap evenzeer als bij de kunst, of welke geestelijke prestatie dan ook. Wie een kinderlijke geest heeft en zichzelf onder schat, brengt het tot grote dingen. Wie zich overschat, verliest zelfs nog het te smalle voetstuk, waarop hij balanceert, en komt ten val. Overmoed leidt tot niets. Wat men daarmee verovert men kan 't na dit leven toch niet meenemen! Wat we mee kunnen ne men, is de liefde die we ontvangen en die we gegeven hebben en deze laatste is nog onze grootste schat. Wat al beuzelingen in 't leven kunnen niet ook een daadwerkelijk gevaar voor onze ziel zijn zelfs tot de allerkleinste toe, die juist door hun veelheid als een wolk van stofdeeltjes ons kunnen doen stikken. Dat is heel wat erger dan de lichamelijke dood! Alle schokkende gebeurtenissen, die we beleefd hebben, maakten, dat we als het ware door elkaar geschud worden. Ik zie dat als een uitdaging en te vens handreiking, van God". Aan het slot van haar rede zeide Koningin Juliana: „In tijden als deze, komt het zo zeer op ons aller houding van nu aan terwille van de toekomst. We moeten aanpakken, ieder met ons eigen hart, ons eigen hoofd, onze eigen handen, en daarbij niet in de eerste plaats afwachten wat anderen doen, maar zelf onze plannen hebben. Daarbij kunnen we de ge dachten en het werk van anderen respecteren, en de onze daaraan toetsen, om tot het beste resultaat te komen. Iemand kan zich verbeelden afzijdig te staan, maar in werkelijkheid is niemand -dat, en iedereen speelt zijn eigen rol in het werelddrama. Bij de diepere dingen voelt een ieder wel, dat wat een ander heilig is, op enigerlei wijze verwant is aan wat hem, zelf heilig is, en samen kunnen we daarmee opbouwend werkzaam zijn, in gedachten, in woorden en in daden. Het gaat niet alleen om zelfbehoud het behoud van ons sterfelijke ik en zelfs niet alleen om de toekomst van onze eigen kinderen het gaat om het belangrijkste, de naaste en om de toekomst van ook zijn kinderen. Of heel eenvoudig gezegd om een goede samen leving op onze aarde. Als al, wat nu deert, eenmaal in het verleden zal zijn verzonken, duizend jaren later, als de school boeken het niet eens meer zullen vermelden omdat het reeds lang uitgewist is door al wat later is ge schied, en het dus volkomen in de vergetelheid zal zijn verdwenen dan nog steeds zal het Kerstfeest, de komst van de Christus, voor alle mensen in volle luister stralen over hun bestaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onderkend, wordt het heden met zijn zorgen en soms zijn ondergangsgeloof on werkelijk. Hij is gekomen en Hij is komende, door alle eeuwien heen en zal uiteindelijk de sterkere blijken neen, de enig sterke. Hij zal de mensheid steeds, even duidelijk, of duidelijker dan nu, het heil doen zien als die werkelijkheid, die alle gebeurtelijkheden over leeft, en aan het leven zijn zin geeft en dat tenslotte voor ondergang redt. Daarbij verblijden Gods heir- scharen tot in de hoogste hemelen zich over iedere ware geboorte." Bet semi-officiële Egyptische blad Al Sjaab maakt melding van de entdekking dooir de Egypti sche veiligheidspolitie van een nievw komplot tot omverwerping vu president Nasser. De mis- lartte samenzwering was op tonvv geael door de Britse geheime dienst. Bijna 250.000 Ceylonezen zijn dakloos tengevolge van overstro mingen welke het weg-, spoor weg- en telefoonverkeer hebben onderbroken. Men vreest, dat ten minste vijftig mensen het leven hebben gelaten door een aardverschuiving die door de overstromingen werd veroor zaakt. Al Sjaab meldt verder de arre statie van een familielid van ex- koning Faroek, prins Abdel Mo- neim, en zijn echtgenote, Nazli Sjaa. Prins Moneim werd benoemd tot lid van de voorlopige regent- sehapsraad van drie die in 1952 is opgericht na de abdicatie van koning Faroek. Later werd hij de enige regent. Volgens Al Sjaab trad prinses Nazli Sjaa op als schakel tussen haar echtgenoot en de samen zweerders die hem tot aanvaar ding van de troon van Egypte trachten over te halen. Het blad Al Ahram zegt, dat prins Mohammed Ibrahim, de vader van prinses Fazilet, die verloofd is met koning Feisal van Irak, ook in het komplot zat. President Nasser heeft maan dag in Port Said gezegd, dat in Beiroet een samenzwering tegen het regiem was ontdekt. van de dag U hebt het al klaar DOPERWTJES (uit blik) met ragoutsaus en champignons (blikje) in 4 minuten W°ar °P tafel! De Franse pionier op het ge bied van de film Charles Pathé is woensdag te Monaco op 93-ja- rige leeftijd overleden. Hij is de oprichter van de Pathé filmmaat schappij (in 1898), die thans nog door zijn zoons wordt bestuurd. Pathé begon in gramofóons, na dat hij op de markt een fono graaf van Edison had gekocht. Gedurende de Kerstdagen ont wikkelde zich boven het vaste land van Europa een gebied van hoge luchtdruk. Als gevolg hier van was er weinig wind en er ontstond donderdag op uitgebrei de schaad mist, die zich ook over dag in een groot deel van het land wist te handhaven. Alleen op het vliegveld Beek was het zonnig weer en liep de tempera tuur op tot 6 graden. Tussen Groenland en Noorwe gen bevindt zich een uitgestrekt lage drukgebied. Randstoringen medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Nevelig weer. Veranderlijke bewolking en plaatselijk mist. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperatuur als giste ren of iets hogere. hiervan trekken over het noor delijk deel van de Oceaan en de Noordzee, en zullen de wind langs de Waddenkust doen toe nemen. Hiermee dringt Oceaan- lucht door tot onze omgeving, zodat vandaag voornamelijk in de noordelijke provincies iets ho gere temperaturen verwacht kunnen worden. Eén-en-zeventig personen, w.o neven van de chef-staf, generaal majoor Nasution en van de voor zitter van de Islamietische partij Masjumi, Mohammed Natzir, zijn gearresteerd in verband met de mislukte aanslag op president Soekarno op 30 november. Onder de arrestanten bevinden zich leden van de Daroel Islam, militairen en buitenlanders, wier nationaliteit niet is bekend ge maakt. Dit werd bekend gemaakt door het hoofd van de militaire inlich tingendienst van de generale staf luit.-kolonel Soekendro tijdens 'n te Djakarta gehouden persconfe rentie. Volgens overste Soekendro zou den de extremisten, die de aan slag op de president hebben ge pleegd, ook voornemens zijn ge weest de regering omver te wer pen, en premier Djuanda, de ove rige ministers van het kabinet en de chef-staf *te vermoorden. Andere verdachten zijn nog voortvluchtig. Volgens Soekarno is ook de voormalige wnd.-chef-staf van de landmacht, kolonel Zulkifli Lu- bis, die sedert zijn mislukte po ging tot een staatsgreep in no vember vorig jaar voortvluchtig is. bij dit complot betrokken. Door degenen, die voornemens waren de regering omver te wer pen, was gebruik gemaakt van de Darul Islam-beweging en van een aantal officieren van het le ger en leden van jeugdorganisa ies. Volgens Soekendro is de gear resteerde neef van de chef-staf ook een neef van kolonel Zulkifli Lubis. Soekendro deelde mede, dat het onderzoek in de aanslag op de president thans de slotfase na dert. Tot de gearresteerden behoren enige leden van de landmacht, van de Darul Islam en enkele an dere personen. Gevraagd of er verband bestaat tussen de aanslag op de presi dent en op de opstandige bewe gingen in de buitengewesten, zei de Soekendro: „In het algemeen niet". De militaire autoriteiten in Z - en Midden-Sumatra en in Noord- Celebes hebben de aanslag ver oordeeld als een „daad van terro risme". Tot slot deelde overste Soeken dro nog mede, dat op Ambon niet gevochten wordt, doch 'dat daar kortgeleden 25 personen, waaronder 15 belangrijke figuren zijn gearresteerd. BEVRIJDINGSBRIGADE IN NOORD-SUMATRA. Ruim 4.000 jongemannen, allen lid van de „brigade voor de oe- vrijding van West-Irian", mar cheerden in Medan naar het gou verneurskantoor, om daar een re solutie te overhandigen waarin zij zich bereid verklaarden „lichaam en ziel" op te offeren in het belang van de strijd voor de inlijving van West-Irian in het grondgegied van Indonesië. De brigade wordt gesteund door 48 massa-organisaties van geheel Noord-Sumatra. Overste Hasan Kasim, die na mens de militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Dja- min Gintings sprak, waarschuw de „dat wij in de strijd voor de bevrijding van West-Irian niet al leen maar met een woedend ge zicht kunnen rondlopen". Inte gendeel, wij moeten er voor zor gen, dat elke actie, die wij onder nemen, ons niet nog meer vijan den bezorgt, doch ons vrienden brengt". In dit verband merkte hij op, dat 90 procent van de Nederlan ders in Noord-Sumatra voor over dracht van West-Irian aan Indo nesië is. „Wij haten de Hollanders niet. Wij haten alleen de koloniale po litiek van hun regering, die hard nekkig weigert West-Irian uit haar koloniale greep los te ia- ten". Overste Kasim herinnerde de jongelui er aan, dat bij het vech ten voor West-Irian ook levens middelen, waaronder rijst, nodig zijn, daar „wij niet met een lege maag wapens kunnen dragen". ZON „Laat ons daarom in de eerste plaats in deze provincie de we deropbouw ter hand nemen, ten einde de voorbereidingen te kun nen treffen voor het inzetten van de zware strijd", aldus de over ste. COMMENTAAR OP NED. REGERINGSVERKLARING. In een commentaar op de door minister Luns voor de Neder landse volksvertegenwoordiging afgelegde verklaring, waarin hij o.m. zeide, dat de basis voor een gesprek met Indonesië thans wel „zeer smal" is geworden, heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, dinsdag verklaard, dat de Indone sische regering over een volledig programma beschikt om aan alle eventualiteiten in verband met het geschil met Nederland over West-Irian het hoofd te bieden, met inbegrip van de mogelijk heid „dat de weg van onderhan delingen volkomen gesloten zal worden". Minister Soebandrio gaf de schuld aan de bekrompen opvat tingen van de Nederlandse rege ring voor het scheppen van de huidige situatie in de betrekkin gen tussen Indonesië en Neder land. Hij betoogde, dat de Indonesi sche regering in haar huidige po litiek de oplossing van het ge schil niet uitsluitend afhankelijk stelt van hervatting der onder handelingen. Op de Indonesiërs, die voorne mens zijn reizen naar het buiten land te maken, deed de minister een beroep om hun reis niet m Nederland te onderbreken, indien dat niet nodig is. De woordvoerder van Buiten landse 2!aken, Suska, zeide dat dit beroep verband houdt met ontvangen berichten, dat de N s- derlandse regering het voor Indo nesiërs moeilijk maakt om inreis visa voor Nederland te krijgen. TUSSEN 2 EN 14 DEC. VER TROKKEN 1.345 NEDER LANDERS. Volgens de gegevens van het ministerie van Justitie zijn in. de periode van 2 tot 4 decembe ais gevolg van de jongste maatrege len 1.345 Nederlandse onderda nen uit Indonesië vertrokken. Hiervan waren er 1.209 uit Dja karta afkomstig, nl. 344 mannen, 386 vrouwen en 359 kinderen. VOOR 1 JAN. 10.000 NEDER LANDERS UIT INDONESIË De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft donderdag medegedeeld te verwachten, dat voor het eind van dit jaar 10.000 Nederlanders Indonesië zullen hebben verlaten. De vertegenwoordiging heeft voorts 'n nieuw schema beken 1 gemaakt voor de afvaart van schepen voor Nederlandse repa- triërenden in jan. 1958. De Indo nesische regering heeft opnieuw toegezegd steun te verlenen bij het uitvoeren van het afvaart- schema voor Nederlandse repa- triërenden uit Indonesische ha vens. Verwacht wordt, aldus meldt de correspondent van het A.N.P., dat in deze maand meer dan tien duizend Nederlandse onderdanen Indonesië zuilen verlaten. VRIJDAG 27 DECEMBER. op onder® OD im<1e> v.m. n.m. Dec. Breskens 5.28 5.52 28 8.50 16.37 11.53 Terneuzen 6.03 6.27 29 8.50 16.38 12.14 0.49 Hansweert 6.43 7.07 30 8.49 16.39 12.37 1.54 Walsoorden 6.53 7.17 31 8.49 16.40 13.03 2.58 De 24-jarige Jean S. uit het vlak bij de Nederlandse grens gelegen BelgischLimburgse plaatsje Groot Ternaaien heeft op de avond vóór Kerstmis zijn beide ouders vermoord. Hij sloeg zijn 71-jarige vader, toen deze zich alleen in de keu ken van diens boerderij bevond, een paar maal met een stuk ijzer op het .hoofd en wurgde hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wachtte hij daarna zijn 57-jarige moeder, die boodschappen was gaan doen, op. Ook haar sloeg hij met het stuk ijzer neer, waar na hij haar met het touw wurg de. Het stuk ijzer gooide hij na zijn daad in een put. Daarna ging hij met een meisje, vermoedelijk een Nederlands-Limburgse, naar de Nachtmis in Luik. Toen hij van de Mis was teruggekeerd ging hij zichzelf aangeven bij de rijkswacht te Kanne. Donderdag morgen vroeg heeft hij daar na verhoor zijn daad bekend. Men twijfelt aan de geestver mogens van de jongen. Vermoedt wordt dat hij zich meester heeft willen maken van een bedrag van ongeveer 40.000 Belgische franken, dat zijn ouders kort ge leden van een verzekeringsmaat schappij hebben ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1