Bladerend in de legger EEN GEZELLIGE KERSTPUZZEL 9 Uit de knor-tox en worsten van stappen morgen hammen P i DAMPO GENEEST Kerstmis in 193719321927, 1922 en 1917 verkoudheden m 4 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 24 december 1957. Het nederlandse varken heeft een goede naam in het buitenland AMERIKAANSE HUIZEN VALLEN NIET ONDER MAATREGELEN VAN INDONESISCHE LEGER Met de gevoelens en de vol heid van ervaringen van een ontdekkingsreiziger is een van onze redacteuren teruggekeerd van een reis door oude tijd schriften en vergeelde kranten- legers. Hij heeft er gedwaald langs de voet van imposante woud reuzen de grote historische gebeurtenissen dier dagen, maar zijn aandacht werd nóg meer geboeid door de kleine en on aanzienlijke feiten en gebeur tenissen, die bij zo'n terugblik een periode zijn eigen karakter geven. Hij is zijn reis in het verle den begonnen in 1937, nu dus twintig jaar geleden en is daar na met reuzenstappen van tel kens vijf jaren, via 1932-1927 en 1922, doorgedrongen tot 1917. Hier verhaalt hij van hetgeen hij op zijn reis ontmoette. 1937 De geldigheid van mijn fietsplaatje is alweer een paar weken verstreken. Het is dus hoognodig, dat ik naar het postkantoor ga om een nieuw „rtfwielbelastingmerk" te ha len. Alweer een extra-uitgave van een riks. Maar er is één lichtpunt. De briefport is ver laagd van zes op vijf centen voor een interlocale brief van 20 gram. Al scheelt het niet veel, alle beetjes helpen. Het leven was moeilijk in die dagen. We zaten midden in De Grote Malaise. Loonsverlagin gen waren niet van de lucht. Nu weer bij de Oranje-Nassau- mijnen, waar de daglonen om laag gingen met zo'n tien tot vijftien cent. „Wees maar blij, dat je nog werkt", was toen de vertroosting. Zeker, want in ons land liepen in dat jaar 531.000 mannen rond, voor wie geen plaats meer was in het arbeids proces. In andere landen telde men de werklozen bij vele mil joenen. Werkverschaffing moest uit komst brengen. B.v. de Zuider zeewerken. Men ging nu ook het werk in de Noordoostpolder aanpakken. Nóg een groot kar wei: de Rotterdamse Maastun nel, die op 31 januari werd aan besteed. Een half jaar later be trad Rotterdams burgemeester Droogleever Fortuyn bij een plechtige bijeenkomst het bouw terrein; hij drukte op een knop; een sirene begon te loei en en dat was het signaal dat met het eigenlijke karwei kon worden bëgonnen. Vijf jaar la ter, in 1942 was de tunnel klaar. „PRINS BENNO". 1927. Weer vijf jaar terug, een Duitse prins afscheid nam van zijn medewerkers op het Parijse kantoor van een grote Duitse onderneming. Nederland noemde hem aanvankelijk Prins Benno, spoedig veranderde dat in Prins Bernhard en op 7 ja nuari 1939 trad hij in het huwe lijk met Prinses Juliana. De huwelijksreis maakten de jonggehuwden naar Krynica en Polen, waar zij gingen winter sporten. Ze namen hun intrek in hotel Patria, dat het bezit was van Jan Kiepura en Mar tha Eggerth, die door dit ko ninklijk bezoek zoveel extra pu bliciteit in ons land kregen, dat ze ijlings naar ons land kwa men voor de introductie van een nieuwe film, waarin zij de hoofdrollen speelden. Trouwens, we kregen ook bezoek van Ro bert Taylor en de Duitse Lilian Harvey. Om te besluiten van oor logen in Spanje en China en van Hitlers, Mussolini's en Musserts daden reppen we hier verder niet hebben we nog wat prijzen geplukt uit de kranten van dat jaar. ,,'s Zondags eten we buitens huis", moedigde een restau rant ons aan. Het bood een compleet diner aan voor één gulden. Wie wilde leren dan sen, kon intekenen op een cursus van tien lessen voor vijf gulden en een kruidenier adverteerde„Bij aankoop ter waarde van een gulden, twee pakken havermout voor tien cent". Kom daar nou eens om KOFFIE IN ZEE.. 1932. Vijf stappen dieper in het oerwoud der historie en we belanden bij het jaar, waarvan in de Troonrede werd gezegd: „In alle takken van ons volks bestaan bleef de bedrijvigheid gestadig afnemen. De werkloos heid, bron van zoveel leed, heeft een nooit gedachte omvang aangenomen". De handel verliep steeds stroever. Koffie werd in zee ge worpen, theeaanplant werd vernield om de oogst te beper ken, groente werd doorgedraaid omdat er geen afzetgebied voor was. Ons land telde 315.000 werklo zen. Maar ook wie nog werk had, ontgingen de gevolgen van de depressie niet. De regering stelde een commissie in om richtlijnen te verkrijgen voor noodzakelijke bezuinigingende Commisde-Welter. Deze conclu deerde, dat ambtenaren een sa lariskorting tot 10 "h moesten slikken. Die van het Nederlands Indische gouvernement moes ten zelfs 15 °/o salariskorting in casseren. IIAN HOLLANDER EN KOVACS LAJOS. Maar voor veel van deze na righeid konden we vergetelheid vinden bij de sport. Internatio nale voetbalwedstrijden werden over de radio uitgezonden. (Ne derlandBelgië één keer 41, de tweede keer 21, Nederland- Duitsland 02 en Nederland Tsjecho-Slowakije 12). Maar winst of verlies, Han Hollander zorgde voor een paar spannen de uurtjes. En dan waren er dat jaar nog de Olympische Spelen in Los Angeles. Onze wielrenner, de sprinter Jacques van Egmond, veroverde een gouden en een zilveren, plak en net als nu leverden onze zwemstertjes ook toen al haar aandeel tot Nederlandse succes sen. Alleen, de namen waren toen andere. Willy den Ouden bijv., die de tweede plaats ver overde op de 100 meter vrije slag voor dames en samen met Marietje Vierdag, Puck Over- sloot en Corrie Laddé tweede werd bij het dames-estafette zwemmen. En dan de muziek. Kovacs La- jos en orkest zorgden samen me" Bob Scholte voor gemoedelijke gezelligheid, doorregen met hier en daar een saxofoon- of een drumsolo, die de toenmalige jeugd rechtop deed schieten. Het hoogste compliment was in de oren van de een als 't leek op Marek Webers Berlijnse solis ten-ensemble, volgens de ander als het net was of je Jack Hyl- ton uit Londen hoorde. Sommi ge gelukkigen hadden plaatjes van deze groten in huis en draaiden ze eindeloos op een opwindgrammofoon, die we toen nog als gramophone schre ven. De zwarte schijven, waar op die populaire liedjes voor kwamen, kochten we voor 1.50. Ja, met een gulden deed je toen nog wat. Twee zware stukken huishoudzeep no teerden 25 cent, een paar schoenen voor door de week had je al voor ƒ2.90 en een stel nette, voor de zondag, kostte ƒ4,90. Een soepkip deed ƒ0.50 per pond en wie een flink wild konijn in de pan wilde hebben, schoof drie kwartjes over de toon bank. Hier is nog een bericht: de prijs van het spek is zover ge daald, dat boeren in Drente biggetjes afmaken. Het is niet lonend meer de dieren op te fokken. EEN MANTEL VOOR 9,75. 1927. Weer vijf jaar terug. Toen kon je een nieuwe Ford, een sieraad voor de weg, kopen voor 1950, toen stapte wie in het vroege voorjaar wat bloe men in de tuin wilde hebben, naar de bollenhandelaar en kocht darwintulpen voor l1 2 cent en narcissen voor 2 cent. De hyacinten waren duur: wel 4 cent per stuk. Toen kon je naar de winkel gaan voor zo'n „leuke ribsmantel met breede shawlkraag en manchetten van imitatiebont en moderne stra- lengarnering", prijs 9.75. Toen kon, wie voor oud en nieuw wat in huis wilde hebben, voor 70 cent per fles keus maken uit bordeaux, port en samos. Toen kon, wie hier niet aan de slag kon komen, dienst nemen voor Nederland-Indië. Wie zich wil de verbinden voor vijf jaar kreeg een premie van ƒ400,—, maar kunnen lezen en schrij ven was wel een vereiste. Het was het jaar, waarin Charles Lindbergh, „Lucky Lin- dy" in zijn eentje over de At lantische Oceaan vloog. Luite nant Koppen bracht met zijn mannen de „Postduif" in tien dagen van Amsterdam naar Batavia. We gingen denken over een regelmatige verbinding door de lucht van Nederland met Indië. Mussolini was wel een rumoerige dwarsdrijver in de wereldpolitiek, maar dat hij ooit, met zijn vriend Hitier, ge vaarlijk zou worden, geloofde toen geen kind. Nederlanders en Belgen hadden onder elkaar ruzie. Belgen kwamen bij nacht en ontij de grens over, Limburg binnen, waar zij papiertjes aanplakten om de bevolking op te wekken zich van Neder land af te scheiden en zich bij België te voegen. De Bene lux scheen toen ondenkbaar. Maar de radio kreeg burger recht. We konden iedere dag luisteren naar twee Neder landse zenders, Hilversum en Huizen, 's Middags om 12 uur begonnen de uitzendingen meestal en duurden dan onaf gebroken door tot 's avonds tien. Nachtvlinders, die er dan nog niet genoeg van hadden, gingen dan Daventry, Kalundborg of Köningswinterhausen opzoe ken, waar vandaan zij, lucht- storingen en Mexicaanse hon den dienende, dan dansmuziek kregen tot middernacht. STOFZUIGERS EN RADIO. 1922. De elektriciteit is in opmars en niets kan haar te genhouden. De prijs van ga^- gloeikousjes gaat omlaag: pa tent Ross, staand model, zal voortaan nog slechts 35 cent kosten. Maar het is een hope loze strijd. Nu kunnen we ook al electrische stofzuigers huren voor twee gulden per dag en het persbureau Vaz Dias gaat via de z.g. „draadloze telefonie" van Amsterdam uit nieuwsbe richten „de lucht in blazen", die op hetzelfde moment waar op zij worden uitgesproken door de geabonneerde kranten wor den opgevangen. Nog meer nieuwerwetsighe- deneen onderneming in Den Haag is importeur geworden van een lichte motorfiets. Ben- zinegebruik 1 liter op 65 kilome- ter, trekkracht V/% pk, snelheid ™u;z,',1°™, van 4 tot 35 km per uur. Prijs compleet325,—, losse moto ren 200,Het ding was wat we nu zouden noemen een bromfiets, maar het succes was gering, ondanks de verzekering van de importeur dat het „ide aal voor H.H. doktoren" was. In dit jaar hield een Neder lands tijdschrift een enquête naar de populairste landgenoot. Er kwamen er 20 uit de bus, van wie nu alweer veel namen vergeten zijn. De populairste was de dirigent Willem Mengel berg, de derde plaats was voor toneelspeler Louis Bouwmees ter toen 80 jaar, de vierde voor Anthony Fokker. Bouw meester Berlage werd achtste, Herman Heyermans twaalfde, dr. Colijn zeventiende en mr. P. J. Troelstra twintigste. DE MOTORFIETS OP HET FIETSPAD. Uit de vragenrubriek van een krant worden we gewaar, dat het motorfietsen was toege staan gebruik te maken van fietspaden. Schande, zei de krant, maar er was niets aan te doen. In 1922 waren er verkiezingen voor de Tweede Kamer. De kie zers konden te kust en te keur gaan bij53 partijen. Er wa ren alleen al drie bonden van belastingbetalers. Er werd veel en luidruchtige stembuspropa- ganda gemaakt maar het grote publiek vond de vliegfeesten op 't Rotterdamse vliegveld Waal- toch een boeiender aangelegen heid. Ongelofelijk wat luite nant Versteegh en de sergeants v. d. Grient en Bakkenes, alle drie van Soesterberg daar lie ten zien. Ze vlogen zelfs bij avond. Wanneer de piloot twee rode lichtkogels uitwierp bete kende dat „ik ga landen". Het publiek kon rondvluchten ma ken, maar daarvoor bleef de be langstelling beneden de ver wachting. De constructies van wat hout en linnen boezemden niet zó veel vertrouwen in. bij Vader, Moeder en Kind Van links naar rechts: 1. dus (Lat.) 3. zwerven 7. insect 8. niet gesloten 12. Chinese maat 13. kleur 15. in orde (afk.) 17. een der muzen 19. rivier in Oostenrijk 21. bevel 22. soort onderwijs (afk.) 24. Zuid-Amerikaanse hoofdstad 29. te kort (afk.) 30. bocht 32. snelle 34. rondhout 35. éerste persoon (afk.) 36 bouwland 39. herdenkingsdag 40. bekende dierentuin 42. rondhout 43. jaar (Fr.) 45. middeleeuws zanger 47. cent (afk.) 48. plantje 51. jaargetijde 54. bijwoord 55. speelgoed 56. drank 58. vervaardigingsplaats 60. geogr. aand. (afk.) 61. zedig 8. stofmaat 37. economische ontwrichting 62. afstandsmaat (afk.) 9. meisjesnaam 38. deel van een kasteelmuur 64. steun 10. kloosterzuster 41. muziekteken 65. mening 11. rekening 44. soort hardloopwedstrijd 68. opdracht 14. Frans pers. voorn.woord 45. rivier op Sumatra 69. narigheid 16. voertuig 46. zoogdier 18. weerom 49. het Romeinse rijk (afk.) 20. persoonsafbeelding 50. ijzeroxyde Van boven naar beneden: 21. morsdoek 52. netto (afk.) 22. zangnoot 53. vertaler 1. jong dier 25. koerier 56. uitroep van pijn 2. sterrebeeld 26. sierlijk 57. plant 3. Christelijke feestdag 27. uitheems zoogdier 59. voedsel 4. voorzetsel 28. feestdos 63. pers. voorn.woord 5. Chinese maat 31. land in Europa 66. goud (Fr.) 6. water in Friesland 33. artistiek beroep 67. eerwaarde heer (Lat. afk.) Onder de goede oplossers van deze Kerstpuzzel verloten wij weer 3 romans. De inzendingen moeten uiterlijk 28 december a.s. in ons bezit zijn. In de bovenhoek van kaart of brief vermelden; Oplossing Kerstpuzzel. KERSEN EEN KWARTJE HET POND. 1917. Hebt u al slaolie in huis voor oudejaarsavond? Hier is de prijs, die deze noteerde in december, veertig jaar geleden 1.50 per fles. Nog onwezenlij ker doet het aan de adverten tie te lezen in juni van een fruitkweker, die aanbiedt franco door het hele land mandjes te versturen a 2.75 per tien pond. Nu lijken deze prijzen mooi er dan ze waren. Want tegen over deze prijzen stonden b.v. deze lonenOp een kantoor werd een goed onderlegde jongeman gevraagd als klerk. Werktijden van 's ochtends acht tot 's avonds zes bij een beloning van twintig gulden in de maand. De gemeente Utrecht zocht een opzichter voor de dienst bestratingen. Hij kon verdienen tussen 1800 en 2100. Er kon ook gesolliciteerd worden naar de functie van sluiswachter bij Vreeswijk. Er zat aan vast een vrije rijkswoning en een jaar loon van ƒ1000,—. Bij een mid delgrote gemeente was plaats voor een tijdelijke leerkracht aan een lagere school. Men stel de hem een jaarsalaris van 600 gulden in het vooruitzicht. EILAND IN DE OORLOG. Een bewogen jaar, dat 1917. We zaten hier in Nederland op bevroren toestand aan. Hier worden ze uitgepakt en in grote betegelde kuipen ontdooit. Dan worden ze schoongemaakt. Daarna gekookt. Na het koken kan de gesloten doordat een vooraf aangebrachte kuid van de tong er afgepeld worden zon- tinrand door kortsluiting ineens dicht- der enige moeite en dan worden ze gewo- vloeit. Daarna wordt het blik in een grote ®en en klaargelegd voor het inblikken, machine tezamen met enkele andere blik-Dit inblikken is een belangrijk werk. De ken vacuum gepompt en het kleine laat- tongen mogen er niet ongelukkig in lig- ste gaatje dichtgesmolten. gen. Het luistert zeer nauwkeurig. Dan worden de blikken gesloten en zijn ze Pneumatische worstproduktie voor gebruik gereed. MAAR MET DE HAMMEN alleen zijn Engeland is er zeer enthousiast over en DRIEBERGEN (P P) - Wagen na wagen rijdt aan voor de stallen. „Vee- vervoer" staat er op de auto's en reeds van ver hoort men aan het ge knor dat uit de vrachtauto's opstijgt, dat er varkens in worden vervoerd. De knortaxi's draaien zo, dat de achterzijde aansluit op een pad, afgezet met houten schotten, dat naar de grote stallen voert. De deuren gaan open en de varkens worden uit de auto's in de stal gedreven, waar ze een plekje zoeken tussen honderden lotgenoten. Wij zijn op de terreinen van de „Gevato", een grote vleesverwerkende industrie en exportslach terij met een produktie van enige duizenden tonnen vlees en vleeswaren we er niet. Er is een worstmakerij, waar het merkwaardige is, dat de amerikaanse 1 U.. „1v,t„„ act uit prima delen van het varken dè worst- ossetongen niet rechtstreeks naar En ge- per week. „Het slachten van de varkens gebeurt hier zonder dat de die- ma4 wQrdt gemaakt_ Het stoppen van land gaan maar eem naar ons land om ren er iets van bemerken, vertelt ons de heer C. Hoogenboezem, be- worst gaat machinaal. Een machine verwerkt te worden en dan naar Enge- drijfsleider. Komende in de slachterij zien wij hoe hij dit bedoelt. Het perst een straal worst met kracht naar land. Maar onze industrie is er blij mee. binnenkomende varken krijgt een elektrisch apparaat op de kop met één buiten in een kunstdarm. Het werken aan Engeland zeer veel waarde- J Wrtl t, 1./. wioeUinA Ie Ann 11 torcf pool boven het linkeroog en de andere pool achter het rechteroor. Een korte stroomstoot brengt het dier in een langdurige verdoving. Nu kan men het inderdaad slachten zonder dat het iets bemerkt. een dergelijke machine is een uiterst nauwkeurig werk en de man, die er aan Onthaard EN GEKEURD week worden uitgevoerd. Voorts is En- NA HET SLACHTEN moet het varken ®elandGen van de "er f'ote afnemers, van zijn haren ontdaan worden. Dit ge- dle °nder, andere °ok veel OSSet°ngen en lunchmeat afneemt, schiedt grotendeels in een machine en daarna in een felle vlam om de stoppels HAMMEN ALS HAMERS weg te schroeien, onbereikbare plekken zoals de oksels e.d. worden met de hand DE HAMMEN kunnen op verschillende gedaan. manieren worden verwerkt. In enorme Nu kan het varken gehalveerd worden, vriescellen worden honderden en honder- schoongemaakt en gecontroleerd. De con- den hammen bij temperaturen van ruim trole is zeer scherp. Het "bedrijf heeft dertig graden onder nul tot in het hart twee keurmeesters in dienst die tezamen ingevroren. De hammen zijn dan zo hard, met twee door het rijk aangewezen en ,jat men er yy wyze van spreken een spij- gesalarieerde keurmeesters de varkens ker mee in een plank kan slaan. Ze kun- controleren. Wordt er een bepaald dier „en zo in koelschepen naar het buiten- niet vertrouwd, dan wordt het apart ge- iand WOrden vervoerd. Ook worden ham- houden en neemt men er op het labora- men gerookt in eigen rokerijen. Wij ont- torium proeven mee om te zien wat er dekken grote rookk-asten met een latten- aan de hand is. vloer boven de grote kelder waar zaagsel Verderop in de fabriek wordt het halve wordt verbrand, zodat de rook ontstaat, varken verdeeld in zijn belangrijke delen, die door de vloer in de kasten trekt en zoals schouder, ham en middenstuk, zijn het vlees rookt. Ook worst wordt hier op spek en wat al niet meer. Al die delen die manier bewerkt. gaan naar gespecialiseerde afdelingen. Wij wandelen met onze gastheer het ge- Voorts kan de ham ingeblikt worden. Dat hele bedrijf door en zien de afdeling gebeurt op een speciale afdeling die hier- hammen, een van de grootste afdelingen toe gebruik maakt van een zeer kostbare van het bedrijf. De heer Köhnen, direc- apparatuur. De blikken worden namelijk teur van het bedrijf vertelt ons, dat al- leen reeds naar Amerika niet minder dan in lange rüen hangen er de halve 400 tot 500 ton hammen en schouders per varkens De droogkamers bevatten duizenden heerlijke worsten in alle soorten ring voor de nederlandse' ossetongen, die daar een delicatesse zijn. BIJ DE BLOKKENMAKERS NATUURLIJK beschikt men in een der- staat, moet vakbekwaam zijn. Maar al te gelijk bedrijf over zeer veel dierlijk vet snel scheurt onder de geweldige druk de en dat moet een keer verwerkt worden. kunstdarm en bovendien vergt het een Dat is een bedrijf apart. Het vet wordt grote handigheid om de worst mooi glad gesmolten, gereinigd en komt tenslotte op en gelijk gestopt te krijgen. .Wanneer je een bepaalde temperatuur vloeibaar in het ziet lijkt het zo gemakkelijk, maar het grote ketels. Door dit vet uit te spuiten is moeilijker dan u denkt,' vertelt ons de in pakjes of kistjes krijgt men de blokken heer Hoogenboezem en wij geloven het die wij in de handel zien. In een schitte- graag. rende machine gebeurt dit geheel auto- ,Wij exporteren ruim negentig procent matisch. van onze productie, want het nederlandse Tientallen producten komen er uit al de varken is in het buitenland zeer geliefd afdelingen van de fabriek. Alles wat aan en heeft een goede naam,' zegt de heer bederf onderhevig is wordt ingevroren en Köhnen. ,Het leeuwendeel gaat naar En- de vrieshuizen met een totale capaci- geland en Amerika, doch wij exporteren te;t van njet mmder dan 800 ton bewaard, ook zij het in mindere mate naar Frank- totdat het zijn weg zal vinden naar de rijk, Oostenrijk, Hongarije en Afrika. Een gebruikers. aardig artikel is onze ossetong.' Deze fabriek is een van die moderne, grote, echt levende bedrijven, waaraan Amerikaanse longen Nederland zo rijk is en die da naam van WIJ BEREIKEN de afdeling waar aan de land over de *ehele wereld hoog hou- ossetongen wordt gewerkt. Deze osseton gen komen uit de Verenigde Stalen in (Nadruk verboden). een aan alle kanten belaagd neutralisatie-eilandje. Soms vie len er per vergissing bom men of granaten op onze ste den, soms kwam een luchtschip of een vliegtuig van de oorlog voerenden binnen onze grenzen omlaag. Drijvende mijlen spoel den jaarlijks bij duizenden aan, alleen in november al 483. Nu eens konden ze onschadelijk gemaakt worden, andere keren weer explodeerden ze met luid geweld, zodat ruiten van hotels en woningen langs de kust het begaven. Er was schaarste aan veel levensmiddelen een aardappeloproer in Amsterdam en we dachten dat we hon ger leden, maar de echte hon ger kwam toch pas in de winter 1944-1945. We aten "ïëgerings- brood en eenheidsworst.. Van over de grenzen kwamen oproerige geluiden. In Rusland moest een zekere Lenin voor het ogenblik het hoofd zijn van de regering. Er was stof tot ge sprek te over in dat jaar 1917. (Nadruk verboden.) I)e woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten, landse Zaken heeft vrijdag- ver klaard, dat de Verenigde Staten hebben vernomen, dat de nieuwe Indonesische maatregelen om buitenlands huizenbezit over te nemen alleen gericht zijn tegen Nederlanders. De woordvoerder zei, dat be richten, volgens welke Indonesië van plan is 25 procent van het buitenlands huizenbezit in Dja karta over te nemen, onjuist wa ren. Hij zei, dat het departement twee telegrammen had notvan- gen van de Amerikaanse ambas sadeur in Djakarta, waarin werd medegedeeld dat de maatregelen alleen betrekking hebben op Ne derlands eigendom. De woordvoerder zei, dat bij de Amerikanen, die aanwezig waren op de bijeenkomst in Djakarta waarop deze kwestie besproken werd vertegenwoordigers waren van de General Electric Com pany en de Standard Vacuum Oil Company. Andere functionaris sen van het State Department zeiden aan te nemen, dat de Ame rikanen misschien voor deze bij eenkomst waren uitgenodigd om dat mogelijk Nederlandse em- ployées woonden in huizen van de Amerikaanse maatschappijen. De woordvoerder zei dat vol gens de mededelingen van de am bassadeur de nieuwe regelingen betrekking hebben op huizen van Nederlanders, die leeg komen tengevolge van evacuatie uit In donesië. Deze nieuwe regelingen hiel den volgens de toelichting van de Indonesische legerwoordvoer- der op deze bijeenkomst in, dat Nederlandse huiseigenaren toestemming van het leger moe ten hebben voordat zij 'n nieuwe bewoner aanwijzen. „Daar er geen nieuwe Neder landse huurders voor de lege huizen zullen zijn", zo had de Amerikaanse ambassadeur mee gedeeld, „stelde het leger voor een percentage van deze lege huizen te betrekken. Officieus was het cijfer van 25 procent ge noemd".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6