Regeringsverklaring over Indonesië Minister Luns in de Tweede Kamer Kerstfeest op Paleis Soestdijk Pineau over de raketbases Weero verzicht Waarschuwing aan Nederlanders Nederlandse nota aan secretaris generaal V.N. over Indonesië Diepe bezorgdheid in Engeland over ontwikkeling in Indonesië ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT Ontroerende plechtigheid DINSDAG 24 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4253 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Minister Luns heeft gisteren in de Tweede Kamer de volgende regeringsverklaring afgelegd „De ernstige ontwikkelingen, welke zich in Indonesië hebben voorgedaan sedert de min.-presi- dent op 3 december j.l. een verkla ring in de Tweede Kamer heeft Do regering moet tot haar leedwezen consta teren, dat de situatie de laatste weken in ernstige mate is verslechterd- De Indonesische regering heeft tegen het Nederlandse bedrijfsleven maat regelen genomen of toegelaten, welke een ern stige aantasting betekenen van de rechtspositie der getroften bedrijven en de bedrijfsuitoefening in vele gevallen onmogelijk maken. afgelegd, nopen de regering, de Kamer wederom op de hoogte te stellen van de behandeling, welke de Nederlanders en de Neder landse belangen in Indonesië on dervinden en van de maatregelen, welke de Nederlande regering heeft genomen. HAMMARSKJOELD IN HET MIDDEN-OOSTEN DE BRITSE PERS EN INDONESIË JAPAN EN DE AMERIKAANSE RAKETTEN FORMOSA mededeling In verband met het Kerst feest zal ons blad op woensdag 25 december en donderdag 26 decem ber niet verschijnen. ARRESTATIES IN PARIJS Communistische betogingen op onder op onder Dec. 25 8.50 16.35 10.49 21.37 26 8.50 16.35 11.11 22.42 27 8.50 16.36 11.32 23.46 28 8.50 16.37 11.53 Frankerlng bi] abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé- handelsadver- tenties)5 regels 1,— Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Door het optreden van de Indo nesische vaKbond van schee p- vaartpersoneel werd voor de K.P.M. een vrije bedrijfsuitoefe ning onmogelijk. Van Indonesi sche zijde is getracht Nederland se schepen te dwingen koers t»; zetten naar lndonesiscne havens, waar deze schepen worden vast gehouden. MUITERIJ. Hierbg hebben zich gevallen van munerj en zelfs van vervan ging van tie Neueiaandse vlag «oor de Indonesische voorgedaan. Hierop volgde het optreden tegen Nederlandse banken, han delshuizen en industriële en cul tuur-ondernemingen. Er wordt gezegd, dat de bedrij ven niet gaconlisqueerd of gen t tionaliseerd zijn, doch slechts tij delijk ih beheer genomen. Het is duidelijk, dat hier sprake is van een volkenrechtelijk volstrekt on- recnimatige détournement re pouvoir. in een memorandum dat door de Indonesische missie bij de Verenigde Naties is ver spreid, wordt verklaard, dat de maatregelen ih overeenstemming zijn met het internationale recht en dat de beginselen van de men selijke rectnen zijn geëeroiedigd. Volgens dit memorandum zijn de Neueriandse bedrijven tijdelijk onder administratieve controle gesteld met het doel excessen van de zijde van extreme elemen ten te voorkomen. Deze voor stelling van zaken is met de fei ten in flagrante strijd. De anti-Nederlanase activitei ten, zoals het optreden van vak bonden en boycot-acties zijn in feite door de Indonesische over heid aangemoedigd, georgani seerd en geleid. Alles wijst op een doelbewuste, nauwelijks gecamoufleerde poli tiek om zich wederrechtelijk van Nederlandse bedrijven meester te maken. BEKLEMMENDE ONZEKERHEID. Indonesische regering heeft even wel 't verzoek van deze mogend heid geweigerd op grond van de overweging, dat hieraan geen behoexie bestond. Door deze be slissing is de Nederlandse ge meenschap, welke onder de hui dige abnormale omstandigheden meer dan ooit consulaire bijstand behoeft, hiervan thans verstoken. Alleen de consulaire afdeling van de diplomatieke vertegenwoordi ging ie Djakarta zet haar werk zaamheden voort. zich op het standpunt gesteld, dat de kosten daarvan moeten wor den gedragen door de betrokke nen of hun werkgevers. Aan hen die tot betaling van hun overtocht naar Nederland niet in staat zijn, wordt een voorschot verstrekt. Hier te lande zal de aankomst van een groot aantal landgeno ten moeilijkheden met zich bren gen. Het particulier initiatief zal daarbij goede diensten kunnen bewijzen. WOORDBREUK AAN DE LOPENDE BAND. VERONTWAARIGING IN HET BUITENLAND. gezegd, dat in de schaduw van de ongehoorde maatregelen, welke thans in Indonesië worden genomen, de basis van een ge sprek uitermate smal is gewor den. Wellicht zullen verschillende vragen geen beantwoording heb ben gevonden. De regering oor deelt het echter niet opportuun zich te begeven in speculatieve beschouwingen over de loop, welke de ontwikkelingen in In donesië zullen nemen. De aandacht der regering blijft hierop gespannen. Zij zal alles blijven doen wat in haar vermo gen is. Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de V. N., is in Cairo aangekomen, op weg naar Gaza, waar hij enige dagen bij de troe pen van de Verenigde Naties zal vertoeven. Op Eerste Kerstdag zal Ham marskjoeld in Cairo terugkeren voor besprekingen met president Nasser. Van Egyptische zijde verluidt, dat de secretaris-gene raal zal spreken over de Egyp- tisch-Israëlische wapenstilstands commissie, die sinds vorig jaar niet meer bijeengekomen is, en over vraagstukken die verband houden met het Suezkanaal. De maatregelen tegen de be drijven gaan gepaard met een be jegening van de Nederlanders, welke hen onder zware psychi sche druk heeft ges.eld. De Ne derlandse gemeenschap leeft n. beklemmende onzekerheid over haar toekomst. Een sprekend voorbeeld van de willekeur en rechteloosheid is wel het verbod om zonder ver gunning persoonlijke bezittingen te verkopen, waardoor met name zij die uit Indonesië wensen te vertrekken, extra worden gedu- peerd. De Nederlandse regering heeft herhaaldelijk een duidelijke ver- klaring gevraagd over het ge dwongen vertrek van de Neder landers. Daarbij is vooropge steld, dat de Nederlanders in In donesië de vrijheid moeten heb ben uit dit land te vertrekken. Van de Indonesische regering zijn hierbij een drietal garanties ge vraagd: 1. haar medewerking te ver lenen bij de evacuatie van de Ne derlanders, die Indonesië wensen te verlaten; 2. het Nederlandse evacuatie apparaat in Indonesië gelegen heid te bieden ongestoord zijn werkzaamheden te verrichten; 3. Nederlandse schepen in In donesische havens geen belem- meringen in de weg te leggen hij het vervoer van de evacuerende Nederlanders. Voorts is een verklaring ge vraagd over de rechtspositie der in Indonesië verblijvende Neder landers. Tot op vandaag is op dit verzoek geen antwoord ont vangen. Op 5 december werd de diplo matieke vertegenwoordiger offi cieel in kennis gesteld van het besluit van de Indonesische re gering, dat de Nederlandse con sulaire vertegenwoordigingen aanstonds dienden te worden ge sloten. De regering had een bevriende mogendheid bereid gevonden de behartiging van de consulaire be langen in de plaatsen, waar een consulaat van deze mogendheid is gevestigd, over te nemen. De De regering is met toenemende bezorguneid vervuld over de Ne- derianuers en ae Nederlandse be langen in Indonesië. Het spreekt vanzelf dat zij herhaaldelijk in kracntige termen protest neeit aangetexend tegen net Indonesi- scne optreden. net zai de Kamer gebleken zijn, dat dit opireuen in de vrije wereld algemeen is veroordeeld. Aan de spontane verontwaardi ging hierover is in de internauo- iaie pers op vaak onomwonden wijze uitdrukking gegeven. De regeringen van vele landen heb ben bnjK gegeven van hun afkeu ring van net Indonesische gedrag en nebben getracht de Indonesi sche regering tot bezinning te orengen. Eoais bekend heeft de regering in het bonageiiooiscnappeüjk ver- oand van de Nato ae Inaonesi- scne kwestie ter sprake gebracht De regeling heeft overwogen weiKe anuere wegen haar open staan om internauonaie steun ie sümuieren en uit te breiden uiteraard gaat hierbij de geaacn te uit naar de Veremgue Naties De regering heeft met nagela ten om telkens wanneer hiertoe aanleiding was de aandacht van de Verenigde Naties te vestigen op acties van de Indonesische re- ger.ng in strijd met de indertijd piecnug gesioten overeenkom sten. NOG MEER RECHTS V ERKivACH Tibi G. Het is van het grootste belang de Veremgue Nanes formeel in kennis te s.eiien van wat zich in rnaonesie arspeelt. Aan de per manente vertegenwoordiger te New York is opdracht gegeven ii een gemotiveerde .nota de aan dacht te vestigen op ue vijande iijke acties oer Indonesiscne re gering en de schendingen van in Ternationaai recht en volkenreeh telijke normen. De Indonesische regering heeft dezer dagen haar voornemen aangekondigd om 'n enorme uit breiding te geven aan wat zij als de Indonesische wateren be schouwt. Zij wil grote stukken zeegebied annexeren en daarmee de internationale scneepvaart on der haar toezicht plaatsen. Zulk een unilaterale maatregel is uiteraard voor ons, evenals voor andere zeevarende mogendheden, niet aanvaardbaar en de regering zal niet nalaten haar standpunt officieel te aoen kennen en zien haar rechten voorbehouden. Dat de Britse regering zich bij deze voornemens evenmin neerlegt, zal de Kamer uit de pers geble ken zijn. GROTE MOEILIJKHEDEN. Er zijn bij de verwerking van de aanvragen tot vertrek in In donesië grote moeilijkheden te overwinnen. Minister Luns betuigde de op rechte dank van de Nederlandse regering aan de regeringen van Singapore en Australië voor de verleende medewerking in dezen. Daardoor is het mogelijk geweest een pendeldienst naar Singapore te organiseren. De regering van Singapore heeft voor ettelijke duizenden evacué's voorzien in onderdak, verpleging en voeding De regering heeft besloten de kosten van afvoer van hen, die met regeringsschepen naar Sin gapore worden overgebracht, volledig ten laste van het rijk te nemen evenals de kosten van verblijf van hen in door de rege ring te Singapore ter beschik king gestelde kampen. Ten aan zien van de afvoer naar Neder land of elders heeft de regering De regering wenst deze verkla ring niet te eindigen zonder de gebeurtenissen in Indonesië te plaatsen in het perspectief van wat zich sinds de soevereiniteits overdracht heeft afgespeeld. Zo hebben wij dan successievelijk zien gebeuren het onwettig te niet doen der federale structuur van de republiek, waarbij net recht der deelstaten om een spe ciale status in of buiten Indone sië te verkrijgen, verdween; net saboteren van vele andere af spraken van de unie; de schand- processen tegen onschuldige Ne derlanders; het niet ratificeren van het protocol in 1954; de een zijdige opzegging van alle met Nederland gesloten accoorden en het annuleren van alle financiële verplichtingen en tenslotte het geen thans geschiedt. Degenen in Indonesië die anders wilden en die zijn er nog steeds zijn nimmer in staat geweest het ge tij te keren. Men doet het nu voorkomen alsof de thans genomen maat regelen het gevolg zijn van de weigeringen van de Verenigde Naties de Indonesische aanspra ken op Nieuw-Guinea te onder schrijven, doch dit is naar het oordeel van de regering niet an ders dan een voorwendsel. Nog eergisteren heeft de Indonesische minister-president in een radio rede verklaard, dat de huidige actie niet alleen haar oorzaak vindt in het Nieuw-Guinea ge schil, doch dat deze vooral gezien moet worden in het kader van de Indonesische wens de gehele na tionale economie van Indonesië op een nieuwe basis te schoeien en daarmee een zelfstandiger bui tenlandse politiek mogelijk te maken. De afgelopen jaren heeft ae Nederlandse regering grote be reidheid getoond over tal van aangelegenheden met de Indone sische regering te spreken on danks de voortdurende eenzijdige verdragsbreuk van de zijde van Indonesië en tal van andere tegen Nederland of Nederlanders geno men maatregelen. Hoewel in principe dezelfde ge neigdheid thans nog bestaat, moet in alle duidelijkheid worden De militaire woordvoerder van Noord-Sumatra heeft verklaard, dat de Nederlanders zich niet aan hun verantwoordelijkheid mogen onttrekken bij het goed functioneren van de door de re gering overgenomen bedrijven. Hij zeide: „Daar er aanwijzin gen zijn dat Nederlanders, wier ondernemingen onder regerings- toezicht zijn gesteld, trachten zich aan alle verantwoordelijk heid te onttrekken, wordt er met nadruk op gewezen, dat het werk normaal voortgang moet hebben op de Nederlandse, door de rege ring overgenomen bedrijven". De koninklijke familie heeft maandagmiddag op de gebruike lijke wijze het Kerstfeest geviei d met de gezinnen van het perso neel van het paleis. De kring was niet beperkt tot het paleis personeel in engere zin, doch ook anderen, die door hun werk vaak in aanraking komen met Ko- „Het zg. vraagstuk van de bouw in West-Europa van afschiet- plaatsen voor raketten is het meest onwaarachtige, dat ooit werd opgeworpen", aldus de Franse minister van Buitenland se Zaken Pineau in 'n toespraak in zijn kiesdistrict in de omgeving van Le Mans. Elk land heeft slechts de keus uit twee mogelijkheden: het volgen van de vorderingen van andere staten op bewape- ningsgebied, of het algeheel prijsgeven van zijn vermogen tot nationale zelfverdediging, zo zei hij. Neutraliteit is een houding, die volstrekt onver enigbaar is met het tijdperk, waarin wij leven. Pineau wees erop dat het ge vaarlijk voor Frankrijk zou zijn zijn onderzoekingen op het ge bied der kernenergie te staken, terwijl het de Russen en Ameri kanen vrij zou staan kernwapens te vervaardigen. „Dat zou erop neerkomen, dat andere landen hun leiding zouden moeten aan vaarden, hetgeen het einde van de Franse onafhankelijkheid zou betekenen". De Franse minister besloot: „Aan het tot stand komen ener internationale ontwapeningsover eenkomst moet overeenstemming over een vrijelijk uit te oefenen toezicht, optrekking van het „ijzeren gordijn" en het scheppen van vrije uitwisselingsmogelijk heden tussen de volken vooraf gaan. Frankrijk heeft een nieuwe bij eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken voorgesteld, doch dat mag er ons niet van weerhouden bij de organisatie van de verdediging van ons land de blik voorwaarts te richten". ,Ik ben thans genoodzaakt uw aandacht te vestigen op de hui dige toestand in Indonesië, waar een vijandige campagne wordt gevoerd tegen Nederlandse on derdanen en ondernemingen en particuliere bezittingen. Econo mische en persoonlijke druk op de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, bestaande uit 50.00b zielen, heeft thans het punt be reikt, dat een uittocht op grote schaal aan de gang is". Dit zegt de minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, in een nota aan de secreia- ris-generaal der Verenigde Na ties, die maandag in New York is overhandigd. In de nota, waarin mr Luns herinnert aan zijn brieven aan c,e secretaris-generaal van het vong jaar over de opzegging van de RTC-overeenkomsten door Indo nesië en de verloochening van de Indonesische schulden, wordt een overzicht gegeven van de jongste gebeurtenissen en officiële ver klaringen met betrekking tot de ontwikkelingen van Indonesië. „Het is duidelijk", aldus de no ta, ,dat de (anti-Nederlandse) ac tiviteiten opzettelijk zijn be raamd, aangekondigd en uitge voerd door de regering van de re publiek Indonesië. Het is een Volgens de „Sunday Express" veroorzaken de rapporten van Britse diplomaten in Indonesië diepe bezorgdheid" in Londen. Leden van het Britse kabinet zouden deze rapporten met de grootste spoed behandelen, al dus het blad. De opstellers van deze rapporten zouden de Brit se regering hebben gewaar schuwd tegen de communisti sche dreiging in Indonesië. Vol gens de rapporten trachten sterke communistische elemen ten zich wapens te verschaffen. Deze elementen werken volgens de opdrachten van Moskou en zouden worden geholpen door het buitenland. De „Sunday Express" voegt hier aan toe, dat „dringend overleg" over dit onderwerp wordt gevoerd tussen de rege ringen van Engeland, Amerika en Australië. Zondagavond werd te Londen van gezaghebbende zijde ver klaard dat de persberichten, volgens welke het Britse kabi net kortgeleden zou hebben ver gaderd n.a.v. de jongste berich ten uit Indonesië, die in Groot- Brittannië ernstige ongerust heid zouden hebben veroor zaakt, ongegrond zijn. Gezegd werd dat er géén rapporten van Britse diploma tieke vertegenwoordigers in In donesië zijn ontvangen, welke zouden hebben geleid tot het uitschrijven van een spoedver gadering van het kabinet. Hieraan werd toegevoegd dat, sinds de spanning tussen Indo nesië en Nederland tot een hoogtepunt is gekomen, de Britse regering in verbinding heeft gestaan met de diploma tieke vertegenwoordigers te Londen van Nederland, Indone sië, Australië en Nieuw-Zee- land. Het Britse blad „The Obser ver" heeft zondag, naar aanlei ding van een causerie van een Nederlandse journalist, Goed hart voor de Home Service van de B.B.C. over de „tragedie van Indonesië" geschreven dat de Indonesische ambassade in Londen bij de B.B.C. had ge vraagd of een Indonesiër het Indonesische standpunt zou mogen uiteenzetten. The Obser ver" had begrepen dat het ant woord van de B.B.C. had geluid dat de toestand voldoende was uiteengezet. Het blad is even wel van mening dat de B.B.C. in geval van een conflict tus sen twee landen geen genoegen mag nemen met een uiteenzet ting van een landsman van een der betrokken landen. vaststaand feit, dat de Indonesi sche regering opzettelijk en sys tematisch de toenemende animo siteit van de bevolking tegen een buitenlandse minderheid in haar land heeft uitgelokt. Daarom is de regering van Indonesië ver antwoordelijk in de volle beteke nis van het woord voor de huidi ge beschamende toestand met al le gevolgen daarvan, die een vij andige actie vormen, gericht te gen een buitenlandse gemeen schap, die rechtmatig in Indone sië verblijft. De situatie, die thans in dat land heerst, is een bedrei ging voor de veiligheid en de levens- en arbeidsomstandighe den van deze minderheid, die blootstaat aan een krenkende be handeling, alleen op grond van haar nationaliteit. De Indonesi sche regering legt haar opzette lijk levensomstandigheden op, die erop berekend zijn ontberingen te veroorzaken en tezijnertijd ge dwongen vertrek.. De nota besluit: „Opgemerkt dient te worden, dat volgens een aantal Indonesische officiële ver klaringen'de druk, die wordt uit geoefend op de Nederlandse ge meenschap, moet worden gezien als een reactie op de weigering van de algemene vergadering ae Indonesische aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea in te willigen. Indien dat zo is, zou dat een poging zijn om met onwettige middelen dat te bereiken wat In donesië langs wettige wegen niet heeft kunnen verkrijgen. In dat geval houdt een dergelijke actie een uitdaging in aan het gezag van de Ver. Naties. De Nederlandse regering pro testeert hierbij krachtig tegen de handelingen en daden van de In donesische regering en behoudt zich alle rechten voor. Daar de onderhavige kwestie zowel de Veiligheidsraad als de algemene vergadering van de V. N.v raakt, zou u mijn regering zeer verplichten Indien u de in houd van deze brief onder de aan dacht zou willen brengen van de leden van beide lichamen", aldus de nota. De plannen om. de Japanse luchtmacht met „sidewinders", vliegtuigraketten voor doelen in de lucht, uit te rusten, zullen voortgang vinden, maar Japan zal de opstelling van raketten met atoomkoppen in Japan niet toestaan. Dit heeft de Japanse eerste minister, Kisji, in het par lement gezegd. De socialistische oppositie, die ongeveer een derde van de zetels in Senaat en de Kamer bezet, had de regering aangevallen wegens haar aanvaarding van Ameri kaanse raketten. De socialisti sche woordvoerder, Takenaka, zei dat de regering „sidewinders^ wilde invoeren als „eerste stap" tot de aanleg van bases voor atoomraketten in Japan. Schepen van nationalistisch China, die bij het eiland Matsoe patrouilleerden, heb/ben giste ren twee schepen van communis tisch China verdreven, die „een landingspoging" wilden doen, al dus meldt het ministerie van De fensie van nationalistische China. ningin, Prins en Prinsessen, wa ren uitgenodigd. Zo waren er ook de postambtenaren van het tegenover het paleis gelegen post kantoortje, de militairen van ue staf van de inspecteur-generaal van de koninklijke landmacht, personeel van het vliegveld Soesterberg en de bemanning van het jacht „Piet Hein". Alles bij een waren niet minder dan vijf honderd mannen, vrouwen en kin deren bij de koninklijke familie te gast. Het was de achtste keer in successie, dat een dergelijke Kerstviering werd gehouden. De gasten vulden de grote garage van de bij het paleis ge legen kazerne der koninklijke marechaussee geheel. De hal was doortrokken van de geur van fris dennegroen, dat wanden on zoldering bedekte. Zij was met honderden flakkerende kaarse t verlicht. Ook de kerstboom, d e op het kleine toneeltje was opge steld, was met kaarsen versier 1. Toen de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix, Irene et Margriet onopvallend waren bin nengekomen en hun plaatsen op de eerste rij hadden ingenomen, heette Prins Bernhard alle gas ten welkom, daarbij opmerkend dat dit jaarlijkse feest een zekere traditie heeft gekregen. Het programma viel in drie delen uiteen. Het eerste deel was een bezinning op de Kerstbood schap, waarbij Koningin en Prins voorgingen. Daarna werd een kerstspel opgevoerd door Ue kin deren van ue Soestdijkse gemeen schap. 'tenslotte weraen in een ongt.awongen samenzijn verver singen aangeboden. Koningin Juliana heelt, zoals de traditie van het feest wil, zelf de Kerst boodschap uitgesproken. Zij las, terwijl er een plechtige stilte m de grote hal hing, nei Kerstver- haai uit hef Evangelie van Lucas voor. Daarna heeft Prins Bernhard een toespraak gehouden, daarbij aanknopend aan het Evangelie van Mattheus. De Prins ging tn op de betekenis van het in goeue Christelijke geest gegeven Kerst geschenk. „Vv'aar men ook in het Evangeiie leest, overal is het doorarongen van het grote gebod, dat ons zeQt onze naaste nel te hebben, en één van de meest een voudige manieren om deze liexue je tonen is voor ons het geven van een cadeau". De tonen van kerstliederen, beurtelings gezongen door alle gasten en door het paleiskoor, hadden de plechtigheid ingeleid. De kinderen van de leden van het paleispersoneel gaven een Kerstspel van R. Vvinkel ten beste. Vijf en dertig kinderen zongen in het koor. Eén van de vijfaen engelen was Prinses Ma rijke, die ook nog even naar voren mocht komen om met hel dere stem haar kleine solorolle.je te vervullen. Het laatste deel van het Kerst feest werd gegeven in de kan tine van de kazerne. Daar kwa men de gasten in groepen van honderd, omdat de plaatsruimte beperkt was, om tezamen met ue koninklijke familie chocolade melk en krentenbollen te gebrui ken. Er heerste een prettige, welhaast huiselijke sfeer. Koningin, Prins en Prinsessen hadden hun handen vol werk met het uitdelen van de gebruikelijke geschenken aan hun gasten. Tafels vol lekkernijen en stapels Prinsessenkalenders werden met vriendelijke opmerkingen rond gedeeld en men kon zien, dat de gevers der geschenken er even veel vreugde van hadden als de ontvangers. In de nacht van zondag od maandag heeft de Franse politie 445 Algerijnen gearresteerd, die ervan verdacht worden tot orga nisaties van verzetslieden te be horen. Wapens en geld zijn in be slag genomen. In een groot aantal Italiaanse steden zijn zondag door de com munistische partij georganiseer de betogingen gehouden tegen de aanleg van raketbases en voor aanvaarding van de vredesvoor stellen van de Sowjet-Unie. Maandag ontwikkelde zich in de loop van de dag ten zuiden van Ierland een kleine depres sie die tijdelijk in activiteit toe nam en in de avond boven het Engelse Kanaal was aangeko men. Daarna nam de de betekenis er van weer iets af. Een front dat met deze depressie samen- ZON MAAK WOENSDAG 25 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.10 4.45 5.25 5.35 DONDERDAG 26 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert -.Walsoorden v.m. 4.48 5.23 6.03 6.13 hangt trok maandag over het land en veroorzaakte hier en daar enige regen. De intensi teit hiervan was echter over het algemeen gering. Een vol gend front, dat eveneens met de genoemde depressie samen hangt lag maandagavond boven West-Frankrijk en kan dinsdag opnieuw hier en daar wat regen brengen. De winden blijven bij deze toestand voornamelijk tus sen Zuid en Oost. De lucht die hiermee wordt aangevoerd, heeft temperaturen die niet veel van die van maan dag verschillen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Veel bewolking Over het algemeen veel bewol- n.m. king met plaatselijk enige regen. 5.13 Overwegend matige wind uit oos- 5.48 telijke richtingen. Dezelfde mid- 6.18 dagtemperaturen als gisteren of 6.38 iets lagere. n.m. 4.36 5.11 5.51 6.01

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1