De nieuwe Sowjet voorstellen Cook" Ernstig ongeluk op bewaakte overweg nabij Amsterdam Ruim 1000 Nederlanders scheepten zich in de „Captain op Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en WEERBERICHT MAANDAG 23 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4252 KERSTBOOPSCHAP VAN DE PAUS. Aftreden van Israëlische regering? Treinongeluk in N.-Italië. BRITS SCHIP IN NOORDZEE GEZONKEN. Sneltrein rami vrachtauto Twee doden en vier zwaargewonden Oud-Terneuzenaar een der slachtoffers Onrust op Bali? Soebandrio doet beroep op Navo. Chinese volksrepubliek bood concrete hulp aan. Malakka wil helpen. Radiotoespraak van premier Djuanda. „Centraal comité van actie voor de bevrijding van W.-Irian" ontbon den. salons sabèrt" MEDEDELING In verband met het Kerst- feest zal ons blad op woensdag 25 december en donderdag 26 decern- ber niet verschijnen. BLIKGROENTEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 unr uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent Losse nrs 9 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé* handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 2# ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ar Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «ar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van 1it Blad, 20 cent meer Nikita Chroesjtsjef, secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, heeft zaterdag in de Opperste Sowjet het parlement opnieuwe gepleit vnar een gesprek op hoog plan tussen Oost en West. „Als de Navo-landen werkelijk de vrede willen", zei hij, „zullen zij van do kant van de Sowjet- Unie begrip en goede wil vin den". Met parlement nam een vredes plan aan, waarin o.m. wordt voorgesteld dat de proeven met kernwapens met ingang van het nieuwe jaar worden gestaakt. Volgens dit plan moeten de Sowjet-Unie, Amerika en Enge land beloven geen kernwapens te gebruiken. „Laten we de oorlog onwettig verklaren", zei Chroesjtsjef, „en «ie toestand zoals die op het ogenblik in de wereld is, erken nen". De Russische minister beschul digde de Verenigde Staten en Greot-Brittannië ervan dat zij de andere Navo-landen dwingen hun bewapeningsbudget steeds hoger op te voeren en hun militair ap paraat te vergroten. Minister van Buitenlandse Za ken Gromyko drong aan op nieu- Paus Pius de Twaalfde heeft zondag in een Kerstboodschap aan de wereld een beroep gedaan op alle landen, hun bewapening te beperken „onder doelmatig toezicht". Volgens de Paus worden een vermindering dei- bewapening en andere maatregelen om een oor log af te wenden door de godde lijke wet vereist om- een wereld die reeds te veel geleden heeft een verdiend respijt te geven. Klaarblijkelijk doelend op de landen van het Atlnntisch Pact dr«ng de Paus aan op „de meest volledig gewaarborgde onderlin ge afhankelijkheid tussen de lan den die werkelijk vrede verlan gen om degene af te schrikken die de vrede zou willen versto ren". De rede van de Paus is uitge zonden door de nieuwe krachtige zender van het Vaticaan, die naar men meent zelfs tot in het hart van China kan doordringen. Een zegsman die in nauw con tact met de premier staat heeft zondag na een vergadering van 't Israëlische kabinet verklaard, dat BenGoerion zijn ontslag bij de president zal indienen. De premier nam zijn besluit na een mislukte poging om met de linkse Achdoeth Haavoda partij overeenstemming te bereiken over voorwaarden om een einde te maken aan een crisis welke is veroorzaakt door een beweerd uitlekken van regeringszaken. In een later uitgegeven offi cieel communiqué wordt gezegd, dat de besprekingen dinsdag op een buitengewone vergadering van het kabinet zullen worden voortgezet. Parlementaire waarnemers concluderen hieruit, dat de deur nog niet volledig voor een ver zoening is gesloten. Tengevolge van een verkeerde wisselstand zijn zaterdagavond omstreeks middernacht op het Noorditaliaanse station Arenza- no bij Genua twee expresstreinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de laatste berichten verloor daarbij één man het le ven en werd een zestigtal passa giers gewond. De expres, die met slaapwa gens uit Nice in het Italiaanse grensplaatsje Ventimiglia was gekomen, wachtte op het station van Arenzano de komst van de diesel-elektrische „Nachtpijl", de exprestrein eerste klasse uit Mi laan, af. Maar deze reed op het verkeerde spoor het station bin nen en botste, hoewel de treinbe stuurder nog trachtte te rem men, tegen de wachtende trein. De treinbestuurder van de „Nachtpijl" werd vrijwel op slag gedood, en ook verder vielen in dit treinstel de meeste gewon den. Dat er niet meer slachtoffers in de stilstaande trein waren, is vermoedelijk te danken aan het feit dat deze twee lokomotieven had, die als buffers dienden. De andere treinbestuurder moest men met acetyleenbranders be vrijden. De man bleek zwaar ge wond. we onderhandelingen over de ontwapening, hetzij op een spe ciale zitting van de Verenigde Naties, hetzij door een interna tionale conferentie. Een vergade ring hierover door de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf grote landen, zoals door de Navo voorgesteld, verwierp hij. Gromyko verklaarde dat de Russische regering zich ernstig bezig houdt met het ontwape- ningsvraagstuk, omdat er on danks haar inspanning in feite geen oplossing is bereikt. En dit komt omdat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten ach geen beperkingen willen op leggen inzake de wapenproduktie en het aanleggen van voorraden kernwapens, aldus Gromyko. De Russische minister zei nog voorts dat Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Canada en de Verenigde Staten alle Russische voorstel len, die in strijd waren met de po litiek van de NAVO, hebben afge wezen. Deze landen hebben de ontwapeningsbesprekingen, die jaren hebben geduurd, gebruikt als een schild, waarachter de ont wapeningswedloop kon worden voortgezet. Gromyko vervolgde: „Het is niet moeilijk te raden wat er zou gebeuren als wij om de tafel gingen zitten voor besprekingen, waaraan voorwaarden zouden zijn verbonden, die niet kunnen bijdragen tot een oplossing van het bewapeningsvraagstuk". Gromyko had eerder verklaard, dat de voorwaarden die het Wes ten stelt voor een ontwapenings gesprek, geen hoop bieden op een realistische oplossing. De Russische minister vond voorts dat er weinig verschil be staat tussen die volkeren, die bommen willen laten gooien op landen met wier systeem, zij het niet eens zijn en de Hitlerianen, die op basis van dezelfde premis se een oorlog begonnen. Gromyko verklaarde voorts dat de Sowjet-Unie het voorstel van de Navo-landen om bespre kingen te houden tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vijf grote mogendheden niet kan aanvaarden. Het is een poging om< de Rus sische vertegenwoordigers te la ten praten met dezelfde mensen, waarmee Rusland vele jaren lang vruchteloos besprekingen over ontwapening heeft gevoerd, aldus Gromyko. Hij zei verder dat de jongste successen van Rusland op weten schappelijk en technisch gebied alle illusies van Westelijke su prematie heeft doen vervliegen. Ook hij was van mening dat de Navo-conf eren tie niet het beoog de succes heeft gehad. Als ge volg van de brieven van premier Boelganin was Rusland daar, zij het onzichtbaar, aanwezig. Tenslotte zei hij dat Rusland de „nuchtere benadering" van de situatie op de Navo-conferentie door de premiers van Noorwegen en Denemarken, op prijs heeft gesteld. wa, de hoofdstad van Canada, heeft men meegedeeld, dat de verwerping van de Navo-voor- stellen door de Russen geen ver bazing heeft gewekt. In de afgelopen maanden heb ben de Russen in de Verenigde Staten reeds duidelijk gezegd, dat zij geen hervatting van de entwa- peningsbesprekingen op de vroe- gere basis wensen, zo zei men in deze kringen te Ottawa. UITZENDING REGERINGS VERKLARING OVER INDONESIË Het ligt in de bedoeling, behou dens toestemming van de be windsman, de regeringsverkla ring inzake Indonesië hedenmid dag te 13.10 uur rechtstreeks uit te zenden. Dit zal geschieden in een gezamenlijk programma over Hilversum I. De NCRV is voornemens, even eens na verkregen toestemming van de desbetreffende autoritei ten, heden van 19.35—20.00 uur een samenvatting te geven van regeringsverklaring en Kamerde bat. Deze uitzending zal even eens geschieden over Hilversum .1. Bemanning nog niet gevonden. Schepen en vliegtuigen van 4 landen hebben zondag de Noord zee afgezocht naar de 28 man van het 1.991 ton metende Britse schip „Narva", dat in een storm is vergaan. Volgens de berichten is de „Narva" 100 mijl van de Schotse kust en 120 mijl ten Zuid westen van Stavanger gezonken. De „Narva had in de nacht van zaterdag op zondag geseind, dat het zich in zinkende toestand bevond en de bemanning het schip- verliet. De „Narva" was op weg naar de 865 ton metende Britse kust vaarder „Bosworth" die 150 mijl ten oosten van Girdle Ness (Schotland) in nood verkeerde. De veertien bemanningsleden van de „Bosworth", die zware slagzij maakte, zijn door een Britse treiler opgepikt. Het Nederlandse motorschip „Stad Utrecht", dat de plaats waar de „Narva" gezonken is, heeft bereikt, meldde dat het een omgeslagen motorreddingboot en twee boeien had gevonden. Een visauto van het IJmuider Vispaleis uit Leeuwarden met 5 inzittenden in de grote cabine is zaterdagmiddag om kwart over twaalf op de bewaakte spoorweg overgang bij het stationnetje Slo- terdijk in Amsterdam-West ge grepen en verpletterd door de in volle vaart rijdend® elektrische sneltrein van Amsterdam naar Dordrecht, die om 12.12 uur het Amsterdamse centraal station had verlaten. Van de vijf inzittenden der auto waren er twee op slag dood, de 31-jarige chauffeur C. K, Ad miraal uit Leeuwarden, «iie een vrouw en vijf kinderen nalaat, en de 42-jarige M. Rouw uit Amster dam, vroeger te Terneuzen. REACTIES OP HET RUS SISCHE VOORSTEL. In de omgeving van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt verklaard, dat het Russische voorstel tot hervatting van het ontwapeningsgesprek in welwillende overweging zal wor den genomen. Dat de vorm van een dergelijke bespreking af wijkt van de door de Navo voor gestelde, wordt niet als een gro te hinderpaal gezien, vooropge steld dat de Russen werkelijk tot overeenstemming willen komen. In diplomatieke kringen te Washington is gezegd, dat de Verenigde Staten de te Moskou gehouden redevoeringen niet zul len beschouwen als een definitie ve verwerping van het aanbod van de Navo tot een ontwape ningsconferentie. Het aanbod van de Navo is nog altijd niet langs diplomatieke weg in handen gekomen van de leiders van de Sowjet-Unie. De Verenigde Staten zullen het officiële antwoord van de Sowjet- Unie afwachten, alvorens na te gaan of het vruchteloos zal zijn met het Navo-plan door te gaan. In bevoegde kringen te Otta- Zaterdag hebben zich in Tand jong Priok 1.030 Nederlanders in gescheept op het Engelse troe pentransportschip „Captain Cook", dat door de Nederlandse regering is gehuurd om Neder landse evacué's uit Indonesië naar Amsterdam over te bren gen. Zestig procent der passagiers zijn Indische Nederlanders. Er zijn 630 kinderen onder hen. Slechts de helft van de passa giers was in staat zelf de over- tochtkosten te betalen. De overi gen reizen op basis van voor schot door de Nederlandse rege ring. De inscheping had een zeer vlot verloop. Ook de Indonesi sche autoriteiten verleenden me dewerking. Het vertrek van de „Captain Cook" geschiedde na een uur vertraging, omdat moest worden gewacht op 140 Nederlanders uit Bandoeng. Er is slechts één klasse op de „Captain Cook", doch de acco- modatie werd zodanig veranderd, dat zij een comfortabele aanblik bood voor het vervoer van gezin nen. De eerste aanloophaven is Co lombo. Vandaar gaat het schip door het Suezkanaal naar Am sterdam, waar het over vier we ken wordt verwacht. De inscheping begon om tien uur. De passagiers mochten zo veel bagage meenemen, als zij wilden, de dékken waren over stroomd met koffers, manden enz. en er was zelfs ook volledig meubilair aan boord. Iedere pas sagier mocht 100 rupiah mee aan boord nemen. In Surabaja, waar drie dagen geleden een schip met repatrië- renden vertrok, hadden de Indo nesische autoriteiten daarvoor slechts 50 rupiah toegestaan, ter wijl elke passagier slechts een klein koffertje als bagage mocht meenemen. de Nederlanders ondernomen; zo als in Surabaja, Malang, Djenv ber en Bandung. De gouverneur van de Kleine Soenda-eilanden, T. M. Daubsjah, heeft zaterdag op de bevolking van Singaradja, de hoofdplaats van Bali, een beroep gedaan om haar kalmte te bewaren en haar woonplaats niet te verlaten. De gouverneur deed dit beroep naar aanleiding van berichten, als zou een toestand van anarchie zijn ontstaan onder de bevolking van Singaradja en als zouden sommige mensen reeds naar de nabij gelegen heuvels zijn ge vlucht. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Soeban drio, heeft een beroep op de Navo gedaan zich niet te mengen in het Nederlands-Indonesische conflict. Hij legde een regeringsverkla- ring af „over de huidige Indone- I politieke partij op Malakka, heeft sisch-Nederlandse betrekkingen jn bet gehele land een campagne nadat de Verenigde Naties er jngezet om ,je Indonesiërs, die in niet in geslaagd zijn het geschil n0od verkeren, te helpen, inzake West-Irian tussen beide Dat0 Ab(jul Ra zak, de vice- landen op te lossen". voorzitter van deze partij en te- Minister Soebandrio zei: „In vens minister van Defensie, ver- het huidige conflict tussen Indo - - - Volgens het nationalistiscne partijorgaan „Suluh Indonesia" heeft de Chinese volksrepubliek aan Indonesië „concrete hulp', aangeboden. Dit aanbod zou „door een niet met name genoem de, hooggeplaatste Chinese auto riteit aan een hoge Indonesische ambtenaar" zijn overgebracht. Het blacLmeldde voorts, dat 4? Indonesische ambassadeur In China, mr Soekardjo Wirjoprano- to, in Djakarta is aangekomen voor overleg met zijn regering. Hij zal spoedig weer naar Peking terugkeren. Bevoegde kringen deelden aan „Suluh Indonesia" mede, dat de hulp, zou bestaan uit technische uitrusting en textiel. Het is volgens het blad niet duidelijk, of deze hulp werd aan geboden in het kader van het ge schil tussen Nederland en Indo nesië, of met het oog op de op- bouwplannen van Indonesië. De verenigde nationale organi satie van Malakka, de grootste Drie anderen werden met zeer zware verwondingen naar het YVilhelminagasthuis te Amster dam vervoerd: de 58-jarige eige naar van het IJmuider Vispaleis uit Leeuwarden J. L. Jatisen, de 28-jarige chauffeur Dick Iseger uit Leeuwarden en de 28-jarige Jitse Koopman uit het Friese dorpje Blessem. Tenslotte werd ook de over wegwachter. de 58-jarige H. de Boer uit Amsterdam, levensge vaarlijk gewond naar het zieken- huLs gebracht. DE TOEDRACHT VAN HET ONGELUK Het zeer ernstige ongeluk is geheel te wijten aan het feit, dat de overwegwachter om tot dus verre niet opgehelderde reden de eerste twee- der vier spoorbomen van de overweg begon te openen, onmiddellijk nadat een elektri sche trein uit Haarlem de bomen was gepasseerd in de richting Amsterdam. Op datzelfde mo ment naderde nj. uit de tegen overgestelde richting met volle vaart de sneltrein uit Amster dam. Of de spoorwegwachter zich vergist heeft, dan wel of de fout bij een verkeerd signaal gezocht moet worden, was zaterdagmid dag niet bekend. Wel hebben ooggetuigen later medegedeeld, dat de wachter, die thans zelf levensgevaarlijk ge wond is, de sneltrein opmerkte, toen deze met volle vaart door de bocht van het stationnetje Sloter- dijk in aantocht was. Op slechts enkele tientallen meters van de perrons verwijderd ligt de over weg en allerlei wachtend wegver keer was juist begonnen zich over de rails te begeven. Ogenblikkelijk begon de heer De Boer de net geopende spoor wegbomen weer te sluiten, maar het was te laat. De visauto uit Leeuwarden was met de voorste helft de overweg reeds opgere den en had geen tijd meer om hetzij vooruit, dan wel achteruit rijdend de aanstormende snel trein te ontwijken. De bestuurder van deze trein remde uit alle macht, terwijl hij voortdurend signaal gaf, hetgeen DINSDAG 24 DECEMBER. Ereskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.37 3.58 4.12 4.33 4.52 5.13 5.02 5.23 ZON MAAN op onder op uncus! Dec. 24 8.49 16.34 10.23 20.32 25 8.50 16.35 10.49 21.37 26 8.50 16.35 11.11 22.42 De Indonesische minister-pre sident Djuanda, heeft zaterdag avond tot het Indonesische volk gezegd, dat met de huidige maat regelen, die in het kader van de „nieuwe koers" zijn genomen voor de bevrijding van „West Irian", wordt beoogd de terugga ve van het gebied te bespoedigen, de verbetering van de grondsla gen van de nationale economie van Indonesië te versnellen en de betrekkingen van het land met de internationale wereld te verbete ren en meer bewegingsvrijheid te krijgen voor de toepassing van de „actieve en onafhankelijke buitenlandse politiek" van Indo nesië. Hij zei, dat de regering zich volkomen bewust is van de ge volgen, die de krachtige anti-Ne derlandse maatregelen van Indo nesië voor het land zelf hebben. nesië en Nederland stelt de rege ring ernstige pogingen in het werk geen enkele grote mogend heid of geen van de twee blok ken uit te nodigen de terreinen van het conflict uit te breiden. Daarom doet de Indonesische regering een beroep op de Navo zich niet in dit conflict te men gen, juist teneinde geen reacties van andere landen op te roepen. In de huidige situatie hangt de regering nog steeds sterk het be ginsel aan van regeling van het geschil door vreedzame middelen en iedere poging uit elke kring om dit bereiken zal door de In donesische regering in overwe ging worden genomen". De Indonesische premier Dju anda Kartawidjaja heeft bekend gemaakt, dat het „Centraal co mité van actie voor de bevrij ding van West-Irian", dat onde^ leiding stond van de minister van Voorlichting, Subidjo, ont bonden is. Volgens Djuanda zullen voort aan alle acties, die in het kader van de strijd voor de bevrijding van West-Irian zullen worden ondernomen, worden geleid door de nationale veiligheidsraad, on der leiding van de premier zelf. De leden van deze raad zijn de drie vice-premiers,' de chefs van staven van de drie strijdgroepen, de procureur-generaal Soeprapto en het hoofd van de staatspolitie, Sukanto. Het thans ontbonden comité had de nationale campagne, die twee maanden geleden met de beruchte verfkwasten-actie be gon, ontworpen. Door de plaatselijke comité's werden ook boycot-acties tegen klaarde: „De toestand in Indone sië is ernstig. Wij kunnen niet stil blijven zitten en toekijken hoe hij nog erger wordt. Er moet iets worden gedaan om het volk in Indonesië te helpen". Hij verklaarde aan alle afdelin gen van de partij opdracht te zul len geven tot inzameling van le vensmiddelen en kleding, welke door tussenkomst van de ambas sadeur van Malakka in Indonesië aan de Indonesische autoriteiten zullen worden aangeboden. Hij drong er bij andere particuliere instellingen op aan hetzelfde te doen. it ltapp«rm«f WuporttcocW morte 16 breinnrjjjfroat 9 t*m*uzcn kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" In de nacht van zaterdag op zondag drong zachte lucht vanuit het zuidwesten ons land binnen, hetgeen gepaard ging met wat regen of motregen. Daarna draai de de wind wat meer naar het zuiden vanwege het naderbij ko men van een vore van lage druk, die zich van Schotland tot de Golf van Biscaje uitstrekt. Zodoende werd iets drogere lucht uit Frankrijk aangevoerd, hetgeen Koude Kerstjardinière Fijne erwtjes champignons, worteltjes en spercieboontjes (uit blik) met stukjes kip en slasaus. Gegarneerd met geklopte mayonaise slablaadjes en schijfjes ei. tengevolge had dat de bewolking afnam en zonnige perioden voor kwamen. Overdag liep de tempe ratuur in het zuiden plaatselijk tot 9 graden op, in het noorden tot 7 a 8 graden. Daar de wind geleidelijk ver der zal krimpen naar zuid tot zuidoost, zal koudere boven N.O.- Frankrijk aanwezige lucht naar ons land worden getransporteerd, waardoor de temperaturen weer gaan dalen. Een front, dat zich in de afgelopen dagen boven de Britse eilanden bevond en lang zaam naar het oosten trok, is sterk in betekenis afgenomen. Dientengevolge zijn de regenkan sen gering en kunnen vandaag opklaringen worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Iets kouder. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen zuid en zuidoost. Iets kouder. misschien enkele voetgangers en wielrijders nog het leven heeft gered, want geen van hen werd geraakt. Maar de visauto werd in volle vaart door de neus van de elektrische lokomotief geramd. De gevolgen waren bijna onvoor stelbaar. De vrachtwagen werd met een verschrikkelijk harde klap opge nomen en schuin naar rechts ge worpen, waar zij tegen de hoek van het vierkante uit bakstenen opgetrokken seinhuisje werd ge worpen, dat vlak langs de rails staat. De nog steeds voortrijden de trein verpletterde vervolgens de tussen trein en seinhuisje ge klemde visauto volkomen. Tevo ren had de wagen ook de half ge opende spoorboom, die als een lucifershoutje afknapte, meege nomen, terwijl het zware beton nen onderstuk ervan half uit de grond werd gewipt. Iedereen die na afloop zag wat er nog van de auto was overge bleven, vroeg zich verbijsterd af, hoe het mogelijk was, dat uit dit wrak, waarvan overal om het seinhuisje heen de verbogen res ten te vinden waren, nog drie levende, zij het ernstig gewonde, passagiers tevoorschijn waren gekomen. Dé neus van de zeer lange trein, die niet ontspoorde, kwam ca 140 m voorbij de overweg tot stilstand. Het staartstuk stond toen nog in het station en de overweg was dus geblokkeerd. De ongelukkige overwegwach ter, die nog getracht had de ver gissing te herstellen door de bo men weer neer te laten, kon daar na zelf niet meer tijdig voor zijn huisje wegkomen. Ook hij werd vermoedelijk bij de versplintering van de visauto getroffen en bleef levensgevaarlijk gewond op de straat liggen. Een jongeman, die vlak bij hem in de buurt stond, lieo een bloedende wond op. Maar wonder boven wonder waren er verder geen slachtof fers, hoewel er zeer veel publiek voor de bomen had staan wach ten. Het ongeluk veroorzaakte op dit zaterdagmiddag-spitsuur zo wel voor het treinverkeer als het wegverkeer enorin oponthoud. Drie ,uur lang was het drukke baanvak Amsterdam Haarlem geblokkeerd en nog langer duur de het voor het wegverkeer van dit vitale verbindingspunt tussen Amsterdam-West en de betonweg langs het Noordzeekanaal (naai de Velser tunnel) en vice-versa weer gebruik kon maken. AAN DE DOOD ONTSNAPT Terwijl door een speling van het lot een 12-jarige kleindochter van de vishandelaar J. L. Jan sen, genaamd Riekje, aan de dood ontsnapte, heeft het noothof ge wild, dat de 42-jarige Amsterdam mer M. Rouw zaterdag net leven liet. De laatste was in IJmuiden, toen de visauto daar een lading vis kwam halen en aangezien de heer Jansen met zijn drie mede werkers in Amsterdam ook nog wat vis zou gaan halen, reed de heer Rouw mee terug naar zijn woonplaats. Hij was bij het onge luk, evenais de heer Admiraal, op slag dood. Veel fortuinlijker was de klei ne Riekje, een dochter van de uit de Jordaan bekende zangeres „Zwarte Riek". Ongeveer een maand geleden was „Zwarte Riek" voor een vakantiereis naar Mallorca vertrokken. Daags tevo ren had ze haar dochtertje naar haar vader in Leeuwprden ge stuurd: de thans ernstig gewon de vishandelaar J. L. Jansen. Riekje ging eeh maand lang in Leeuwarden op school en vrijdag kwam haar moeder weer in Am sterdam terug. Daarom kon ook Riekje weer naar huis en zaterdagochtend nam haar grootvader haar in de cabine naast zich, toen hij met de visauto uit Leeuwarden naar IJmuiden vertrok. Ook de beide chauffeurs Admiraal en Iseger. alsmede Jitse Koopman maakten de reis mee. Kleine Riekje was bijzonder blij en opgewonden, want ze ging te rug naar mammie. Het opont houd in IJmuiden zou echter ge ruime tijd duren. Zó verlangend was ze om terug te zijn in Am sterdam, dat ze haar grootvader er toe wist te overreden haar daar meteen op een trein te zet ten. Dat geschiedde en ruim een uur vóórdat de visauto op dezelf de plek zou verongelukken, reis de Riekje er langs in een trein. Zaterdagmiddag ging ze met haar moeder de stad in en eerst 's avonds om 6 uur vernam ze bij haar thuiskomst wat er gebeurd was. Met haar zuster, Maria Zamor- ra, ging „Zwarte Riek" toen ter stond naar het Wilhelminagast- huis om haar vader te bezoeken.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1