Afscheid en uitkering KERKDIENSTEN Nederland en de spoetniks U-MIOfi Ik geel hem een overhemd in vrolijke cadeau verpakking Proefproces in conflict tandartsen-ziekenfondsen Voor de zondag Zaterdag 21 december 1957 DE VRIJE ZEEUW 3 VAARWEL INSULINDE MANSHOLT GAAT HEEN HOGERE BELASTINGEN EN PORTI WERKLOOSHEID OF ARBEIDSRESERVE Het Indonesisch drama ontwikkelde zich ook in de afgelopen week verder naar 't dieptepunt. Wan- neer zal dit dieptepunt bereikt zijn en wat zal het inhouden Van de Masjoemi in Indonesië kwam zelf al de opmerking, „dat er een communistisch plan be- staat om Indonesië tot een tweede Korea te ma- ken". Soekarno zal „op medisch advies" met ziek- teverlof gaan. Ziet de lei- der, die geen leider is zelf het hopeloze van de situa- tie in of wordt hij hetzij door het leger, hetzij van communistische zijde tot heengaan gedwongen? Hulp aan landgenoten Mansholts laatste overwinning Toenemende lasten De behoefte van PTT Staat van beleg afgekondigd Indonesische actie „riekt naar Kadar-regering", zegt „The Burman" Medeleven van Franse oud-strijders A Een Zeeuws-Vlaams feuilleton ALBUMS Minister-president dr. Drees heeft op de Topconferentie van de NATO in Parijs duidelijk ge wezen op de chaos in Indonesië en op de „nog nooit in de ge schiedenis voorgekomen plunder- daden", die daar worden bedre ven. Hij heeft gewaarschuwd voor het communistische gevaar en hij heeft de UNO in gebreke gesteld. „Men kan vragen, wat de V. N. en hun commissie, die de Indonesische kwestie altijd op hun agenda hadden gehouden, hebben gedaan. Het antwoord is niets Het verbreken van inter nationale verdragen, aangegaan onder toezicht van de Verenigde Naties, baarde nauwelijks op zien". Intussen doet de Nederland se regering wat in haar vermo gen is, om de evacuatie van Nederlanders uit Indonesië zo vlot en snel mogelijk te doen verlopen. Extra schepen wor den gecharterd en de kosten verbonden aan het vervoer van Indonesië naar Singapore of andere aan te wijzen plaatsen, voorzover dit geschiedt met dóór de Nederlandse regering daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, worden zonodig voor rijksrekening genomen De stichting „Hulp aan onze landgenoten in Indonesië" is al in actie gekomen. Daarnaast heeft het Nederlandsche Roode Kruis in samenwerking met het centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief (CCKP), 'n plan opgesteld voor hulpverle ning aan uit Indonesië terugke rende Nederlanders. Opnieuw zal een beroep wor den gedaan op de offervaardig heid van het Nederlandse volk. Gold het een jaar geleden Hon gaarse vluchtelingen, thans wor den landgenoten uit voormalige rijksdelen verdreven en moeten in het moederland 'n veilig heen komen zoeken. Vorig jaar is er in de Tweede Kamer heel wat te doen geweest rondom de z.g. blokkering van landbouwgelden. Van de 200 mil joen gulden, die de regering be schikbaar had gesteld in verband met de gestegen eigenaarslasten zou 50 miljoen voorlopig worden vastgezet. Omdat die blokkering technisch niet mogelijk is geble ken, zal nu in plaats daarvan 50 miljoen van de melktoeslag voor de veehouders vertraagd worden uitbetaald. Maar daar tegen kwam in de Kamer nog al wat verzet en ïr, Droesen van KVP bracht de wen sen van de opposanten zelfs tot uitdrukking in een amendement, inhoudend dat de volledige melk toeslag direct zou worden uitbe taald. Maar minister Mansholt antwoordde: „Het is eenvoudig niet mogelijk eerder uit te beta len". Over het amendement sprak hij daarom 't „onaanvaardbaar" uit en zoals te doen gebruikelijk is, werd dit daarop prompt inge trokken. Voor wat betreft de Nederland se volksvertegenwoordiging zal dit wel minister Mansholts laat ste overwinning zijn. De regering heeft hem voorgedragen als lid van de Europese commissie van de Euromarkt. De benoeming is nog wel niet afgekomen, maar in afwachting daarvan heeft de Kamer thans reeds afscheid ge nomen van Zijne Excellentie. Met het koperen jubileum zal aan het ministerschap van de heer Mans- holt 12% jaar lang heeft hij de post waargenomen een einde komen. En als de benoe ming niet doorgaat Mogelijk wordt de minister dan werkloos. Minister Hofstra heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering met vele leden van oordeel is, dat in de huidige om standigheden een vermindering van de omvang van de thans voorgestelde belastingmaatrege len niet verantwoord is. En dus zullen de bezwaarden wel be zwaard mogen blijven, als zij maar betalen Over het verloop van de werk gelegenheid is de minister voor alsnog niet ongerust. Maar werk loosheid is al een even onaange naam woord als bezuiniging. Evenzeer als de bezuiniging tegenwoordig geworden is tot „bestedingsbeperking", is de mi nister het woord werkloosheid gaan vervangen door de biezon- der nette uitdrukking „toene ming van de arbeidsreserve". Welnu, over deze toeneming is de minister dus „vooralsnog" niet ongerust. En bovendien is in een groot deel van ons land de ar beidsmarkt nog steeds krap, al dus de minister. Wie klaagt er over de perio diek toenemende verhoging van de PTT-tarieven? Helemaal geen wonder, deze verhoging, zei mi nister Algera bij de behandeling van de PTT-begroting in de Tweede Kamer. „De PTT heeft nu eenmaal een enorme behoefte aan kapitaal, waarbij men in aan merking moet nemen, dat de PTT het zelf niet in de hand heeft, hoe snel het bedrijf zich moet ontwikkelen. Dat wordt bepaald door de gebruikers en dat ge bruik neemt enorm toe. „In de eerstkomende vijf jaar zuilen alleen voor uitbreiding van de telefoonnetten al ettelijke mil-, joenen guldens nodig zijn. WaarH moeten die miljoenen vandaan komen? Lenen is niet mogelijk in deze tijd van kapitaalschaarste. Dan moeten de inkomsten wor den vergroot door verhoging van de tarieven, die de strekking heb ben de PTT-begroting sluitend te maken". En dus zullen wij maar rustig doorgaan met het plakken van onze postzegeltjes. De PTT heeft nu eenmaal „behoefte aan kapi taal"! (Nadruk verboden). Zijn niet de tien gereinigd geworden? en waar zijn de negen? Luk. 17 17. Dat was een smartelijke erva ring in het aardse leven van onze Heiland. Hij had op zekere dag tien melaatsen door een wenk van Zijn liefderijk erbarmen en van Zijn genezende macht van hun dodelijke krankheid genezen. Slechts één van de tien keerde weder, om Hem de dank van zijn hart over te brengen. Hoe velen onzer zijn aan de negen melaatsen gelijk! Ja, de Here kan nóg dezelfde smarte lijke vraag doen horen aan zo- velen, die Hij redde uit vreze >-n benauwdheid, die Hij bewaarde voor een groot leed of oprichtte van een gevaarlijk ziekbed. Hoe velen onzer hebben Hem aangeroepen, toen benauwdheid nabij was. Toen onze levens hemel zich verdonkerde. Zij heb ben er niet aan gedacht, toen Hij vaak boven bidden en denken, in ieder geval geheel onverdiend, hen verhoorde, Hem te danken voor Zijn weldadigheid! Waar zijn de negen? zo vraagt de Here nog, wanneer Hij bij het einde van een jaarkring de men senwereld overziet. Zullen wij ook tot die negen ondankbaren behoren? Of willen wij van nu aan in een leven van toewijding, in een hart, dat Hem tegenklopt en dat naar Zijn wil vraagt m alle dingen, ons als Zijn bevoor rechte en beweldadigde kinderen betonen Ik ben geringer, Here, Here, Dan al het heil, dat mij [weêrvaart, Uw goedheid, die ik heden ere, Is wel een eeuwig danklied waard. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") LIBANON OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 22 DECEMBER. NED. HERV. KERK. (Vierde Advent.) Axel: 10 uur Ds. W. J. van Meeu-1 wen, van Hoek; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Vic. S. den Blaau wen, van Axel; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed Stern. Sluiskil: 10 uur Vic. Joh. Brezet, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur ps. P. A. v. d. Vlugt. Driewegen 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. H. Riphagen, van Barendrecht. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop, van Zaamslag. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. D. A. Vogel, van Geleen. Zaamslag: Geen opgave. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur Ds. Wulffraat, van Amsterdam; bevestiging Cand. C. I Bijl; 3 uur Ds. C. Bijl, (Intrede en voorber. H. Avondmaal.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds.I F. A den Boeft, van Helpman (Gr.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur] Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „ProRege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees-1 dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6| uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos-1 singssamenkomst, o.l.v. kapt. J. Gout. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 22 DECEMBER* NED. HERV. KERK. (Vierde Advent.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Met- ting van Rijn. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Avondmaal.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. (Bed. H. Doop.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen; 7 uur Lit Lofzang. (Afsluiting van de Advent.) Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld; 7.30 uur Inleiding tot Kerstfeest met Kerstspel „Jezus' Geboorte". St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld; 4.30 uur Kin derkerstfeest. St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rijn. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuyl- man. DINSDAG 24 DECEMBER. Aardenburg: 22.30 uur Ds. L. S. Blom (Kerstnachtdienst). Breskens: 8.30 uur n.m. Kerst avonddienst. Ds. J. H. van Beu sekom. (Medew. zangkoor „Sur- sum Corda".) Oostburg: 11 uur 's av.: Lit Kerst nachtdienst. Voorg. en Lit. Ds. Hugo van Dalen. (Medewerking Herv. Kerkkoor. Kerstcantate.) Retranchement: 20 uur Kerst avonddienst (Opv. Kerstspel.) IJzendijke: 23 u. Kerstnachtdienst. (Lit. Ds. C. van Evert. (Mede werking zangkoor.) Het Libanese kabinet heeft donderdag besloten in Noord- Libanon de staat van beleg af te kondigen. Het besluit moet nog goedgekeurd worden door presi dent Sjamoen en de minister van Defensie, Arslan, die de kabinets vergadering niet konden bijwo nen. De laatste tijd hebben zich in Tripoli en omgeving incidenten voorgedaan, zoals bomontploffin gen en aanslagen. DE NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 Er zijn Rentespaarbrieven van f25.-, f100.- en f500.-. Na 13 jaar is de waarde ver dubbeld.^JZij zijn verkrijg baar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stuk ken van f 25.- zijn ook te koop aan alle postkantoren. Behoudens bevoegdheid van de Bank om na 10 /aar tegen J7J% af te lossen Vele leden van Eerste Kamer hebben de mening uitgesproken, dat zy in hun algemene politieke beschouwingen over de rijksbe groting voor 1958 te kort zouden schieten, indien zij niet aandacht zouden schenken aan de geweldi ge prestaties op het gebied van de ruimtevaart, welke gedurende de laatste tijd in de gehele we reld verbazing hebben teweeg gebracht. Zij handhaafden onvermin derd hun bezwaren tegen de communistische leer en tegen de praktische toepassing ervan, maar dit nam echter niet weg, dat zij bewondering koesterden voor de bereikte wetenschappe lijke resultaten. Een en ander had bij hen wel aanleiding gege ven tot de vraag, of gedurende de laatste jaren de publieke opi nie op juiste wijze was voorge licht door de onderscheidene re geringen van de vrije landen en haar organen ten aanzien van de prestaties op wetenschappelijk gebied in Sowjet-Rusland, waar bij zij niet uit het oog verloren, dat de regering der U.S.S.R. met grote geheimzinnigheid te werk gaat. De algemene verwondering over de jongste technische pres taties van de Sowjet-Unie is, al- lus vervolgden deze leden hun Een geschenk voor hem èn voor haarelke dag een correct, schoon overhemd en toch geen minuut strijken of geen cent wasrekening betoog, goeddeels te verklaren uit onbekendheid met het Russi sche intellectuele potentiëel en met de Russische denkwijze meer in het algemeen. Een aantal leden verklaarde, dat de communistische wereld een uitdaging aan de democrati sche heeft gesteld, welke niet misverstaan mag worden. Zij vestigden er de aandacht op, dat de huidige regering van Rusland in staat is gebleken het volk gro te beperkingen op te leggen en mede door inschakeling van de welvaartsbronnen van de satel- lietlanden zich de middelen heeft weten te verschaffen voor uitge breid en diepgaand wetenschap pelijk onderzoek. De les, welke de democratische landen uit de vorenbedoelde ge beurtenis kunnen trekken, be staat h.i. hierin, dat ook deze landen zelftucht en bereidheid tot het brengen van offers voor prestaties aan de dag moeten leggen niet alleen op wetenschap pelijk gebied, maar ook op dat van de cultuur en op het gebied van het bedrijfsleven. De Wes terse wereld zal ook grote bedra gen voor de militaire verdedi ging beschikbaar moeten blijven stellen. Dit alles eist, gelijk ge zegd, versobering en bereidheid tot het brengen van offers. De hier aan het woord zijnde leden beschouwden het als een groot gevaar, dat de vorenaangeduide bereidheid niet in voldoende ma te aanwezig blijkt te zijn en dat men in het algemeen de demo cratische vrijheid veeleer wil ge bruiken, ten einde een zo groot mogelijk gedeelte van het maat schappelijk inkomen te verteren in stede van zich besparingen te getroosten. Met betrekking tot de gebeur tenissen in Indonesië schreef het ochtendblad „The Bur man" vrijdag, dat de actie van het volk een natuurlijk gevolg is van de officiële campagne. Het blad betoogt, dat de vol keren in Azië geneigd zijn om kolonialisme te verwarren met wat in Indonesië gebeurt. Toegegeven, dat het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea een politiek probleem is, maar Indonesië's „middel is duidelijk erger dan de kwaal". In de eerste plaats is het een bespotting van de Ver. Naties. En het uit het land gooien van eert zo grote massa der bevol king, die daar jarenlang heeft gewoond en het tot haar va derland had gemaakt, en het in beslag nemen van hun eigen dommen is onder alle omstan digheden in strijd met de nor male welvoeglijkheid, die de ene gemeenschap tegenover de andere verschuldigd is. Het riekt naar de regering- Kadar en naar wat in de tota litaire staten gebeurt. Het blad merkt op, dat de ge volgen hiervan reeds merkbaar zijn. Op Java doet de honger zijn intrede en uit Ambon wor den voedselopstootjes gemeld. Een economische chaos bedreigt het gehele land, aldus „The Burman". In verband met de gebeurte nissen in Indonesië heeft de Franse nationale vereniging van oud-strijders, die 400.000 leden telt, in een bekendma king uiting gegeven aan haar sympathie voor Nederland. In effen tinten, fijne streepjes en ruitjes van f 17.90 af. Aanbevolen door de Ned. Ver. »*n Huisvrouwen. Mms Op verzoek van het algemeen ziekenfonds voor de mijnstreek (A.Z.M.) hebben twee dames uit Kerkrade en Bocholtz, die de vrij willig en de verplicht verzeker den vertegenwoordigen, voor de civiele kamer van de Maastricht se rechtbank een proefproces aanhangig gemaakt tegen het A.Z.M. De dames vorderden de tijdens het conflict tussen tand artsen en ziekenfondsen gemaak te tandartskosten gedeeltelijk van het ziekenfonds terug. Het A.Z.M. heeft met opzet 'n uitspraak van de kantonrechter willen vermijden omdat reeds eerder, in Breda, een afwijzende uitspraak door de kantonrechter ten opzichte van een dergelijke vordering is gedaan. Men kon dit bereiken door de zaak voor de ci viele kamer van de rechtbank door W. GELDOF INKRIMPING WERKWEEK CORSETF ABRIEK. Een Alkmaarse corsetfabriek (firma H. Eckmann N.V.) zal volgende maand overgaan tot in krimping van de werkweek. Het personeel omvat totaal ongeveer 540 personen. Voor het bedrijf te Alkmaar wordt de werktijd met 20 ver kort tot 40 uur per week en voor de nevenbedrijven te Schagen en Apeldoorn met 25 tot 36 uur. De terugslag van de bestedings beperking op haast alle export markten dwingt de firma tot een tijdelijke inkrimping van de pro- duktie. Zij verwacht echter, dat het trage binnenkomen van or ders op het ogenblik niet anders betekent dan een verschuiving van orders naar een later tijdstip. De afnemers willen onder de hui dige omstandigheden niets meer op een lange leveringstermijn kopen maar direct uit voorraad, zodat de orderopleving in het be gin van 1958 stellig niet zal ach terblijven bij de verwachtingen, aldus de directie. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur ,5). H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Mis: n. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. DINSDAG 24 DECEMBER, NED. HERV. KERK. Hontenisse: 7 uur Gezamenlijke Kerstfeestviering. Zaamslag: 19.30 Hjke Kerstwijdingsdienst, m.m.v. Koor en Muziekkorps. N.V. Fa P. J v. d. SANDE (Nadruk verboden.) „En de politie!" „Hoe kom je er bij, moeder?" „Let op mijn woorden." Kijk, zo was ze. Niet drenzen of dreigen. Een beetje kortaf en tóch wist je wat je an d'r had. Enfin, Kees zou wel zien. Moeder kreeg echter gelijk. Laat in de middag kwam de Slof nog even terug. Kees was nog steeds aan de jeep bezig. Middag, Kees. Ik wou je nog even vragen, of je d'r wat op tegen hebt, dat we vanavond als de auto komt, even door de weide rijden. Dat is korter, zie je." Er lag inderdaad een smalle strook grasland, waarvan 't gras tegenwoordig werd verkocht, mjj. interkerke-1 maar waarop vroeger een paar paarden liepen, tussen het hof van Almekinders en dat van de Slof. Maar nu was Kees gewaar schuwd. „Hoor eens, Slof. Als het een auto is, waar jij niet mee over de weg durft, hoef je er ook niet hiermee te komen. Ik wil geen last hebben met de politie." ,Maar man, alles is zo zuiver als goud! Als ik er niet mee over de weg durf, heb ik er toch ook niets aan? Nu maar, ik zal wel over de weg komen dan, hoor!" Die avond kwam de auto van de Slof inderdaad in de schuur, maar hij stond er nog geen kwar tier of twee veldwachters klop ten aan de deur. „Ik zal wel gaan, vader!" zei Kees die al begreep, wat er aan de hand was. De boodschap was kort. Of zij de auto van de Slof, die hier van middag was gebracht eens nader mochten bekijken. Nu, dat kon. De auto werd van onderen tot boven bekeken, ook het bandenprofiel werd opgeno men. Toen ze klaar waren wilden ze vertrekken om bij de Slof zelf de papieren te gaan bekijken. Maar Kees wilde meer weten. „Nu hebben jullie alles gezien; mag ik nu misschien óók nog wat vragen?" „Gerust, man!" „Krijg ik hier last mee?" De oudste, Van Zanten, aan wie Kees enkele bekeuringen te danken had en die hij dus goed kende, haalde de schouders op, Je weet, waarvoor de Slof be kend staat, is het niet?" „Even goed als jullie. Maar ik sta voor iets anders bekend en dat wou ik graag blijven!' „Dan raad ik je aan, goed op te letten, wat er zoal in de auto zit, als hij hier gebracht wordt!" En daarmee kon Kees het doen. Nu, hij zou goed opletten, maar die tien gulden per week was toch licht meegenomen? Een paar weken was Kees daar na bezig geweest met het rijden van puin en bouwmaterialen hier en in naburige dorpen en toen dat voorbij was, kreeg hij een mooi karwei bij Pauwels, een grote boer achter in de Lage Polder. Een groot stuk slecht weiland moest gescheurd worden, want de boer, die moeilijk aan goed melk- personeel kon komen, had de meeste koeien opgeruimd en wil de er bouwland van maken. Het was een stuk van ruim drie hec tare en het moest eerst duchtig met de schijveneg bewerkt wor den, alvorens het kon worden geploegd. Er was geen haast bij, want eerst in augustus zou het klaar moeten zijn voor het zaaien van koolzaad en nadat het in het voorjaar was afgegrasd, werd het toch niet meer gebruikt. Kees rekende een dag of drie voor het karwei. Hij vond het fijn, dat Pauwels hèm had gevraagd, want nu kon hij door goed werk te leveren, reclame maken en zijn bedoeling was in de toekomst zo veel mogelijk bij de boeren te gaan werken. Hij was nu een maal liever op het wijde veld dan op de wegen, die door de weder opbouw ook in deze streek druk begonnen te worden. Maar er was nog een andere reden, waarom hij 't werk graag wilde hebben. Die reden was Jan- nie, de jongste dochter van Pau wels. Hij kende haar eigenlijk al jaren, al was zij vijf jaar jonger dan hij en hij had ook wel eens een hele middag met haar ge schaatst, als door strenge vorst het werk vrijwel stil lag. Hij had haar zelfs wel eens naar huis ge bracht en had toen 's avonds bij de Pauwels koffie gedronken. Maar meer was er toen niet van gekomen en dat had zijn reden. Hij mocht Jannie wel, maar de Pauwels niet. 't Was een groot gezin, drie dochters en vier zo nen. Het bedrijf was wel flink, ruim twintig bunders, maar wat hem niet beviel, was dat al die grote jongens en meiden maar thuis bleven hangen. Twee jon gens zaten in de handel, varkens en koeien, de derde was commis sionair in granen, aardappelen en dergelijke en de jongste was vrij wel altijd thuis, evenals de meis jes. Het zat daar niet goed, in dat gezin. De drie oudste jongens hadden al lang zelfstandig kun nen zijn, maar zij bleven thuis, omdat zij elkaar en de boerderij nodig hadden voor allerlei duis tere handeltjes. De Slof had de naam, maar de Pauweitjes waren geen haar beter. Ze verdienden aan ongeoorloofde handel en als het er op aan kwam draaide er een ander voor op en bleven zelf buiten schot. Kees had het niet op zulke gladjanussen begrepen. (Wordt vervolgd.) aanhangig te maken. Waar het het A.M.Z. nu om gaat, is een principiële uitspraak inzake twee punten: ten eerste wil men de verhouding tussen ziekenfonds en zowel verplicht als vrijwillig verzekerden duide lijk omschreven en vastgesteld hebben en tevens hoopt men op een uitspraak betreffende de ver houding ziekenfondszieken fondsraad. Met name meent het A.Z.M. dat de ziekenfondsen zich in een positie van overmacht be vonden tijdens de duur van het tandartsenconflict april 1957 september ,57), omdat de zieken fondsraad de beslissingen neemt, en de fondsen moeten afwachten. Het proefproces is donderdag begonnen, met als inzet de kos ten van enige duizenden tand heelkundige behandelingen van bij het A.Z.M. aangeslotenen, dia door het fonds niet zijn uitge keerd. Voor de eiseressen trad op mr. E. van Breukelen uit Heerlen en mr. A. F. Visser van IJzendoorn uit Den Haag pleitte voor de ge daagde partij, het A. Z. M. Mr. Van Breukelen heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat de door de fondsen aangevoerde overmacht (als gevolg van een besluit van de ziekenfondsraad om niet te doen uitbetalen en vol gens statutenbepalingen) niet op gaat. omdat hier het recht van de verzekerde verankerd ligt in een. normale burgerrechtelijke verbin tenis op grond van overeenkomst een recht, dat voor het fonds als plicht beschouwd dient te wor den. Daar tegenover stelde mr. A. F. Visser van IJzendoorn na een ampele bespreking van de groei en ontwikkeling der ziekte wet en sociale aanvullende voor zieningen, welke leidden tot de huidige omvangrijke en nogal onoverzichtelijke reeks van maat regelen tot hulp in geval van ziekte en financiële steun bij me dische en soortgelijke hulp, dat de ziekenfondsen gebonden waren aan de beslissingen van hogere organen, dat de risicoleer voor gewone overeenkomsten hier niet aanvaardbaar was, en dat een dwangsituatie werd ge schapen door de algemene aard van het conflict, waarbij alle Ne derlandse tandartsen betrokken waren. De president, m. J. Thielens, bepaalde, dat de dossiers in deze zaak door de partijen op 23 ja nuari gedeponeerd dienen te worden, waarna vier weken later de uitspraak zal volgen. I l i

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1