KAAS' BUITENLANDS NIEUWS HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ij Hoewel de militaire kracht wordt opgevoerd: NAVO-landen bereid tot «alle» onderhandelingen met Sowjet-Unie VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4250 EERSTE BLAD Hei slotcommuniqué van de Navo-confereniie EISENHOWER VERTROKKEN Kaarsen, haas en Kerstmis Brief voor Boelganin aan N avo-conf erentie REACTIES OP DE N AVO-CONFERENTIE De kwestie Bang-Jensen Amerikaanse leger lanceert raket Wervelstormen eisen slachtoffers Ultimatum van Ben Goerion Terroristische activiteit 36 verzetsstrijders gedood „Wein, Weib und Gesang" De buitenlandse handel van Indonesië Veranderlijke bewolking. TWEEDE KAMER Het eventuele beroep op de V. N. door Nederland. ONDERTEKENING BENELUX- UNIEVERDRAG De Franse begroting voor 1958 goedgekeurd. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Samde Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres; Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; maand f 2.per week 18 cent. Losse nrs per 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé- handel tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 van Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Be Navo-tofconferentie is don derdagmiddag geënidigd en heeft geleid tot inwilliging in principe van Amerikaanse zijde, dat ra ketten voor middelgrote afstand met kemladingen in Europa op- geslagen zuilen worden en dat er lanceer-inrichtingen worden gebouwd, als antwoord op het Russische intercontinentale pro jectiel, waarop de Verenigde Sta ten m eigen, land nog geen af doend antwoord hebben. Be Verenigde Staten hebben van hun kant de Europese wens ingewilligd, dat men al het mo gelijke zal doen, desnoods ook botten V-N.-verband, om de ont- wapeningsbesprekingen met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen. De inleiding van het slotcom muniqué van de Navo-conferen- tie, dat in totaal 4.500 woorden telt, luidt aldus: 1. Verklaring Uit naam van de vijftien lan den van het Atlantisch bondge nootschap, en besloten zijnde de onvervreembare rechten welke de menselijke persoon door onze wetten en tradities gewaarborgd worden, te doen eerbiedigen, be vestigen wij plechtig onze ge hechtheid en die van onze vol ken aan de beginselen en de doel einden van het Noordatlantische verdrag. Bijna negen jaar lang is het verdrag van kracht. Het werd gesloten om onze volken te beschermen en ze in staat te stel len in vrede en vrijheid te leven onder regeringen van eigen keu ze. Die grote doeleinden werden bereikt. Gelet op onze ervaring en gesterkt door de bereikte suc cessen, hebben wij besloten ons bondgenootschap nog nauwer en krachtiger te maken. In het communiqué wordt ge zegd, dat het Westen na de twee de wereldoorlog heeft ontwapend, hetgeen de Sowjet-Unie niet heeft gedaan. Be Navo is thans een organi satie van vrije landen, waarvan de eenheid onmisbaar is voor hun veiligheid en voor de we reldvrede. De vijftien landen ver klaren nogmaals, dat hun bond genootschap nooit zal worden ge bruikt voor agressie. Het bond genootschap is nooit agressief geweest. Het beoogt een aanval op één van de landen te beschou- wes als een aanval op alle. De lauden verklaren altijd bereid te v#b de internationale vraagstuk ken door middel van onderhande lingen op te lossen. Over de ontwapening wordt geaegd: ,,Wij blijven voorstan ders van een uitgebreide en ge controleerde ontwapening, die. naar wij geloven, in stadia kan worden bereikt. Ondanks teleur stellingen, blijven wij bereid elk redelijk voorstel ter bereiking v» dit doel te bespreken en een sterke fundering te leggen voor een duurzame vrede. Dit is de enige wijze om de vrees, die voortspruit pit de bewapenings wedloop. weg te nemen. Be volkeren die onder het in ternationale communisme leven, 4jn opgeofferd aan de eerzucht om de wereld te overheersen. De onderdrukking van hun vrijheid zal niet eeuwig duren. „Ons bondgenootschap, dat is opgericht om de vrede te verde digen, zal ons ook in staat stel len onze doelen van economische voorspoed en sociale vooruitgang te bereiken. Met het oog daarop hebben wij besloten nauw samen te werken om ons in staat te stel len de nodige last voor onze ver dediging te torsen zonder onze persoonlijke vrijheden of de wel vaart van onze volken prijs te geven. De vijftien landen bieden in een geest van gelijkheid en broe derschap hun medewerking aan aan alle landen, die pas onafhan kelijk zijn geworden. Over de internationale toe stand wordt in het communiqué gGKCd „Het Sowjetblok tracht de vrije wereld te verzwakken en te ont wrichten. Het maakt hiertoe ge bruik van militaire, politieke en economische middelen en oefent ziin activiteit uit in de gehele wereld. Om deze uitdaging te be antwoorden, moet de vrije wereld zich op militair, politiek en eco nomise n. gebied organiseren en gereed zijn om haar morele, mi- litaire politieke en economische hulpbronnen, overal waar de toe stand zulks vereist, te exploite ren. Ons bondgenootschap kan er dus niet mede volstaan uitslui tend belang te stellen in de Noordatlantische zone of in de militaire verdediging. Het dient ook zijn politieke en economi sche macht te organiseren op basis van onderlinge afhankelijk heid en rekening te houden met de gebeurtenissen buiten de (joor het verdrag gedekte zone". De vijftien regeringen bevesti gen hun steun aan de onafhanke lijkheid en de soevereiniteit van de landen in het Midden-Oosten. Zij beschouwen de stabiliteit in dit gebied als van levensbelang voor de wereldvrede. Over Indonesië wordt in het slotcommuniqué gezegd: „In de loop van onze bestudering van de internationale toestand hebben wij aandacht geschon ken aan de recente gebeurte nissen in Indonesië. Wij maken ons hierover ernstig bezorgd". Verder wordt in het communi qué gezegd: „Ondanks onbetwist bare vorderingen dient onze on derlinge politieke raadpleging nog verbeterd te worden. Wij zul len daarin voorzien. In weerwil van de achtereen volgende mislukkingen die de Sowjet-Unie in de zaak van de gecontroleerde ontwapening en de vrede heeft veroorzaakt, zal de Atlantische raad geen kans voorbij laten gaan om de bewa pening te verminderen tot het met de veiligheid verenigbaar minimum, en hij zal daartoe alle nodige initiatieven nemen. Wij verklaren ons bereid alle onderhandelingen met de Sow jet-Unie, bij voorkeur in het ka der van de Verenigde Naties te bevorderen. Wij zijn ook bereid elk voor stel tot algemene of gedeeltelijke ontwapening, van wie het ook moge uitgaan, te bestuderen, evenals elk voorstel dat het mo gelijk zal maken tot een overeen komst over een gecontroleerde beperking van bewapening van elke aard te komen. Als de Sowjet-regering wei gert aan de werkzaamheden van een nieuwe ontwapeningscom missie deel te nemen, zijn wij voorstanders van een bijeen komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken om uit de impas se te komen". Na een uiteenzetting van de politiek van de Sowjet- Unie in de ontwapeningskwestie wordt in het communiqué ge zegd: „Zolang, de Sowjet-Unie in een dergelijke houding blijft volhar den, zal er voor ons geen andere keuze zijn dan waakzaam te blij ven en onze veiligheid te verze keren. Wij zijn dan ook vastbe sloten de Navo een defensieve militaire kracht met een maxi mum aan doeltreffendheid te be zorgen, rekening gehouden met de jongste technische vooruit gang en de jongste prestaties op het gebied van de bewapening. Te dien einde heeft de Navo be sloten voorraden atoomladingen te vormen, die onverwijld in ge val van nood ter beschikking van de verdediging van de organisa tie zullen worden gesteld. Gelet op het huidige beleid van de Sow- jets op het gebied van moderne wapens, heeft de raad ook be slist dat ballistische projectielen voor middelgrote afstand ter be schikking van de opperbevelheb ber van de Navo zullen worden gesteld. Overeenkomstig de verdedi gingsplannen van de Navo dient het opslaan van die vooraden en geleide raketten door middel van overeenkomsten met de recht streeks betrokken staten te wor den bepaald. In het begin van 1958 zal er op ministeriëel niveau een con ferentie worden gehouden om de defensieproblemen, met het oog op de gewone zitting van de raad in het voorjaar te bestuderen. COMMENTAAR VAN SPAAK De secretaris-generaal der Navo, Paul Henri Spaak, heeft verklaard, dat de conferentie te Parijs belangrijk is geweest om onder meer twee redenen: 1. Zij heeft het werkterrein der alliantie in grote mate uitge breid tot een gebied dat door het verdrag van 1949 niet werd be streken, en tot politieke, econo mische, sociale en wetenschappe lijke vraagstukken. 2. Zij heeft een evenwicht tot stand gebracht tussen de defen sieinspanning die nodig is om af te schrikken van agressie, en de wil om de wereld de overtuiging te geven dat de landen van de Navo altijd bereid zijn een gele genheid tot onderhandelen aan te grijpen, in het bijzonder om tot een akkoord over de ontwa pening te geraken. DE NAVO-TOPCONFEREN- TIE EN INDONESIË Op een desbetreffende vraag, die de bekende Franse journalis te madame Tabouis de secretaris generaal van de Navo donderdag middag tijdens een persconferen tie stelde, antwoordde Spaak, dat er geen discussie heeft plaats gehad over Indonesië, aangezien er geen verschil van opvatting bestond ten aanzien van de ver klaring die dr Drees op de eerste bijeenkomst der regeringsleiders heeft afgelegd. Spaak wees ook op de besprekingen die over In donesië zijn gevoerd tussen de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Luns, en diens Amerikaanse collega, Dulles. Ne derland heeft geen bepaalde maatregelen tegen Indonesië voorgesteld, zo voegde hij hier aan toe. President Eisenhower is don derdagavond uit Parijs naar de Verenigde Staten teruggekeerd. In een afseheidsboodschap zei hij onder meer, dat de resultaten van de Navo-conf eren tie oorlog minder waarschijnlijk en de vre de zekerder moeten maken. De eenheid van krachtsinspanning en doel was versterkt. De resulta ten dér besprekingen zouden thans moeten worden verwezen lijkt. HARVARD LESTOESTEL VAN LUCHTMACHT VERONGELUKT. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is bij Zaltbommel een Harvard-Iesvliegtuig van de ko ninklijke luchtmacht veronge lukt. Naar de luchtmachtvoor - lichtingsdienst mededeelt is de bestuurder, een sergeant leer ling-vlieger, er afgekomen met een beenbreuk. Het toestel, afkomstig van de basis Gilze Rijen, kwam bij het maken van een voorzorgslanding tegen de dijk bij de Bommelkade te Zaltbommel. Op de grond vloog het toestel in brand. Tevo ren had men de bestuurder uit 't toestel kunnen halen. De bestuurder was de sergeant H. C. Biesbroek uit Haarlem. Hij was in zijn Harvard bezig in het daarvoor aangewezen laagvlieg- gebied te oefenen met het maken van voorzorgslandingen. Daarbij moet mij te laag bij de grond zijn gekomen. Hij kwam in een bouwland tegen een dijk terecht in het gebied waar dé "gemeen ten Zaltbommel en Rossum aan elkaar grenzen. Natuurlijk hebt U met Kerstmis kaarsen in huis. Immers, wat is Kerstmis zonder kaarsen? 't Is als een maaltijd zonder kaas. Laat daarom met al Uw zorg voor kaarsen, de kaas met Kerstmis toch niet schieten. Want zonder kaas is Kerstmis geen Kerstmis. Als U vóór het Kerstdiner een aperitief drinkt, presenteer er dan een stukje kaas bij - en na het diner, als waardig sluitstuk, weer een hartig stukje Hollandse kaas. Dat accentueert het succes van IJw kookkunst! Over kookkunst gesproken kent U het Kaasreceptenboekjet met een schat aan kaasrecepten? Vraag het Uw winkelier 25 ct.) of schriftelijk (25 ct. postzegel bijsluiten aan Het Nederlands zjuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk - Z-H. doe meer met Na een telegram aan de Russische eerste minister, dat naar het Kremlin werd doorgestuurd, is thans bij het postkantoor van het paleis van Chaillot, waar de -confe- rentie der vijftien regerings leiders van de Navo wordt gehouden, ook een brief aan gekomen, welke gericht is aan de Russische eerste-mi- nister. Hij was afkomstig van een oud boerenvrouwtje in de provincie. Zij schrijft hierin, dat het dak van haar wonimg geheel is ingestort en dat zij geen geld meer heeft om het laten repareren. „Ik heb steeds tegen mezelf ge zegd", zo gaat zij voort, „dat, wanneer maarschalk Boelga nin in Parijs is, ik hem hier over eens zou moeten schrij ven". Het vrouwtje wees er daarna op, dat zij nog voor 12.000 francs aan Russische aandelen uit de Tsaristische tijd bezit, waarbij zij preci seert, dat het hier goudfran- ken betreft. „Daar Rusland op het ogenblik een van de rijkste en machtigste landen ter wereld is, moet het niet moeilijk voor u zijn, mij het geld te sturen dat nodig is voor de reparatie van mijn dak", zo besluit het vrouwtje haar epistel aan de maar schalk. Navo-secretaris Spaak heeft donderdagavond tegenover ver slaggevers verklaard van me ning te zijn dat de conferentie een werkelijk evenwicht tussen het vraagstuk van versterking van de Navo en het zoeken van een weg naar de vrede heeft ge vonden. Hij dacht te mogen zeg gen dat de Navo op deze confe rentie er voor gezorgd had dat de deur voor eventuele waarde volle Russische voorstellen ter vermindering van de spanning in de wereld open bleef. In ant woord op vragen verklaarde hij niet te geloven dat het Poolse voorstel voor een atoomwapen- vrije zóne in Europa ernstig be doeld was. VERKLARING VAN OLLEN- HAUER. De 'leider der Westduitse so ciaal-democraten, Ollenhauer, heeft naar aanleiding van het Navo-communiqué verklaard, dat het feit, dat de deur voor politieke onderhandelingen open blijft, het enige positieve resul taat van de Parijse conferentie is. Men moet thans ernstig trachten met Moskou in onder handeling te treden over de ont wapening en ontspanning. Men had te Parijs nagelaten te preciseren over welke onder werpen onderhandeld dient te worden, aldus Ollenhauer. VER. NATIES BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD UITGESTELD. De bijeenkomst van de Veilig heidsraad der V. N., die donder dag Jordaanse beweringen om trent Israëlische grensschendin- gen zou bespreken, is uitgesteld. Er werd geen reden voor het uit stel genoemd. Van V. N.-zijde wordt meege deeld, dat een groep van drie man aangewezen door Ham- marskjoeld begonnen is met een nieuw en uitgebreid onder zoek naar het gedrag van Bang- Jensen gedurende de periode dat hij voor de V. N.-commissie voor Hongarije werkte. Bang-Jensen, een ambtenaar van de V. N., heeft zoals bekend geweigerd de namen te noemen van de personen die verhoord zijn i.v.m. de Hongaarse kwestie. Aan het hoofd van de groep staat de Amerikaanse jurist Er- nest Gross, die vroeger deel heeft uitgemaakt van de Ameri kaanse delegatie naar de V. N. VERENIGDE STATEN Naai- het Calif or nische blad „San Diego Union" weet te mel den, is de lancering van een ra ket van het type „Atlas", die donderdag zou geschieden, tot volgend jaar uitgesteld. Het blad, dat geen bron van dit bericht noemt, voegt hieraan toe, dat de gegevens, welke men op grond van de eerste vlucht van deze raket op dinsdag jl. heeft verkregen, niet van dien aard zijn dat men direct een tweede proef wil nemen. De „Atlas" is een interconti nentaal ballistisch projectiel. Vóór de geslaagde proef van dinsdag waren twee proefnemin gen met dit wapen mislukt. Wervelstormen hebben woens dagavond Zuid-Hlinois en Oost- Missouri geteisterd. Tien men sen kwamen om het leven en meer dan honderd werden ge wond. Honderden huizen zijn ver woest. De schade wordt op mil joenen dollar geschat. ISRAEL Ben Goerion heeft woensdag avond besloten het aftreden van de twee ministers van de links- sceialistische Achdoet Havoda- partij te eisen. Dit zal hoogst waarschijnlijk leiden tot het af treden van Ben Goerions kabinet en het vormen, door de premier, van een nieuwe regering. Slechts op deze wijze kan Ben Goerion de betrokken ministers dwingen heen te,gaan, indien zij zouden weigeren zelf hun ont slag te nemen. Het hoofdkwartier van de Ma- pai heeft woensdagavond een be kendmaking uitgegeven, waarin het zegt dat de partij volledig achter Ben Goerion staat. ARGENTINIË Het hoofd vgn de politie van de provincie Buenos Aires heeft donderdag meegedeeld, dat men een belangrijke terroristische or ganisatie heeft ontdekt, die ge leid en gefinancierd wordt door ex-president Peron. Het doel van deze organisatie was het saboteren van de verkie zingen, die op 23 februari a.s. gehouden zuilen worden. ALGERIË Franse strijdkrachten hebben van een groep opstandelingen, die zij ten zuiden van Tlemcen West-Algerië) hadden omsin geld, 36 man gedood en zeven tien gevangen genomen. Tengevolge van overstromin gen en grondverschuivingen zijn in het gebied van Algiers onge veer tienduizend mensen dakloos geworden. MALAKKA „Wein, Weib und Gesang" dat zijn de drie dingen die de toe risten in Londen, Parijs en To kio aantrekken, aldus de heer Cher Kheng, lid van de wetge vende vergadering van Singapo re. Hij drong er in deze vergade ring op aan het toerisme in Sin gapore niet te bevorderen op een manier, die de morele waarden aantast. Oud-strijders willen naar Indonesië Oud-strijders van Malakka, die jarenlang ervaring hebben in gevechten tegen de communisten in de oerwouden van Malakka, zijn er op gebrand naar Indone sië te gaan om te helpen in de strijd van dit land voor de be vrijding van westelijk Nieuw- Guinea van de Nederlanders. De vereniging van oud-strij ders van Malakka, die enige dui zenden leden telt, zal waarschijn lijk aan de regering toestemming vragen om vrijwilligers naar In donesië te zenden. De secretaris generaal van deze vereniging zeide donderdag, dat als de rege ring van Malakka deze toestem ming verleent, vele leden van de vereniging zich als vrijwilliger zullen melden. INDONESIË Volgens een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Za ken, stelt Indonesië pogingen in hetwerk in West-Europa een nieuwe markt te vinden voor zijn tabak. Tot dusver werd dit pro- dukt voor het grootste deel naar Nederland verscheept. In Indonesische persberichten werd gemeld, dat aan de tinsmel- terij in Singapore is gevraag^t om zich voortaan te belasten met het smelten van het Indone sische tin. Tot dusver geschiedde dit in Nederland. Het dagblad ,,Sin Po" meldde, dat de regering haar toezicht op de Nederlandse banken in Indo nesië zal uitbreiden. Op het ogen blik wordt daarop reeds controle uitgeoefend door de militaire ge, zaghebber en de Bank Indonesia. Ook zou de regering volgens „Sin Po" voornemens zijn het beheer over te nemen over de Neder landse industriële en mijnbouw- belangen. Donderdag liepen de tempera turen in het gehele land op tot 5 A 8 graden boven het vriespunt. De winden krompen in de loop van de dag van west naar zuid west en er kwamen flinke opkla ringen voor. Dat hing samen met voortgaande luchtdrukstijgingen boven het vasteland van Europa, waardoor daar een rug van hoge- druk gevestigd bleef. De luchtdruk ten westen van de Britse eilanden bleef relatief laag. Vrijdag zullen de overwegend zuidelijke winden lucht uit Frankrijk naai- ons land voeren, die iets kouder is dan bij ons, waardoor de temperaturen iets lager zullen blijven dan donder dag het geval was, maar ze ko men wel overal een paar graden boven het vriespunt. Overigens wordt er veranderlijke bewolking maar overwegend droog weer verwacht. Wanne Kerstjardimcre plat met asperges, extra fij». "lortcbies, aape^ i prinCCSSSe" Svelte en aardappelpure^ MAANDAG REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Za ken in de vergadering van ajs. maandag gaarne een verklaring, wil afleggen over de gebeurtenis- j sen in Indonesië. Met het oog| daarop zal de Kamer maandag om één Uur bijeenkomen. Op 2 jaunari behandeling1 der belastingontwerpe*. 1 Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer gister middag besloten op 2 en 3 janua- ri a.s. de belastingontwerpen te» behandelen. De heer Van tie Wetering (C.H.) gaf in overweging de be-, handeling, een week te verschui-1 ven. De Kamer ging evenwel ak-1 koord met 's-voorzitters voorstel.; Naar aanleiding van het be-' richt, dat Nederland de huidige moeilijkheden met Indonesië1 mogelijk aan de Veiligeheids- raad vin de Ver. Naties zal voorleggen, verklaarde de secre taris-generaal van het Indone-1 sische minister van Buitenland se Zaken, Suwito Kusumowi- dagdo donderdag, dat Indonesië deze stap „op de meest passen de wijze" onder ogen zal zien. Met betrekking tot een moge lijk beroep door Nederland op de U.N.C.I., de speciale com missie der Verenigde Naties voor Indonesië, zeide Suwito dat het conflict, dat tot de in stelling van deze commissie had geleid, de onafhankelijkheids strijd betrof, terwijl het thans gaat om de strijd van Indone sië op economisch en politiek gebied. Suwito noemde de Nederland se bewering als zoude Indonesië de fundamentele menselijke rechten hebben genegeerd, vol komen ongegrond. Hij zeide, dat Nederland deze menselijke rech ten heeft geschonden, toen het hoofdkantoor van de K.P.M. al le schepen opdracht gaf Indo nesië te verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat het kennelijk de heimelijke bedoeling van Ne derland was geweest om de in- terinsuiaire aanvoer van levens middelen lam te leggen. Naar wij vernemen zal het ver drag tot instelling van de Bene lux economische unie in januari 1958 in Den Haag worden onder tekend. Het ligt in de bedoeling het nodige accent te verlenen aan deze plechtigheid, die waarschijn lijk in de Ridderzaal zal plaats hebben. Een datum voor de onderteke ning is nog niet vastgesteld. De nationale vergadering van Frankrijk heeft donderdagavoud de versoberingsbegroting voor 1958 goedgekeurd. De Franse re gering liad, zoals bekend, hier aan de vertrouwenskwestie ver bonden. De begroting werd aangeno men met 264 tegen 190 stemmen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking en droog weer. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. ZATERDAG 21 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.39 1.54 Terneuzen 2.14 2.29 Hansweert 2.54 3.09 Walsoorden 3.04 3.19 ZON MAAN op onder op onder Dec. 20 8.47 16J2 7.39 16.18 21 8.48 16.32 8:32 17.16

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1