Uit de Provincie I RECHTSZAKEN Kantongerecht Terneuzen AMSTLEVEN levensverzekering AGENDA 'Zevbaze gels „Moeilijkheden" op Ambon .noen Indonesisch-J apanse onderhandelingen over scheepsruimte Voetgangers Geen opheffing maximumsnelheid s nachts TERNEUZEN. CXye,rcilin BIERVLIET. öUSCHKAPELLE. BRESKENS OOSTBURG SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. ZU1DZANDE. De toestand in Jordanië Een Zeeuws-Vlaams feuilleton AXEL ft De Ie; Bgerwoordvoerder in Dja karta heeft medegedeeld, dat op Ambon, in OosHndonesië „moei lijkheden" zijn uitgebroken. De woordvoerder weigerde de aard van de „moeilijkheden" mede te delen, doch hij zeide dat de plaatselijke militaire autori teiten de situatie in de hand heb ben. Volgens Indonesische persbe- richting zou in Zuid-Oost-Celebes het bendewezen weer zijn opge laaid en zouden 40.000 mensen, die uit hun woonplaatsen zijn ge vlucht, door honger worden be dreigd. De woordvoerder weiger de echter op dit bericht commen taar te leveren. Tussen Indonesië en Japan qn onderhandelingen begonnen over de mogelijkheid van inscha keling vam Japanse schepen bij bet verkeer binnen de Indonesi sche Archipel, zo wordt in Dja karta vernomen. Het wordt voor mogelijk gehouden dat er binnen kort hierover een akkoord wordt bereikt. De Japanse regering heeft de berichten uit Djakarta tegenge sproken, als zouden er binnen enkele weken Japanse schepen in Indonesië aankomen. De directeur van het scheep vaartbureau van het ministerie van Vervoer, Kazuo Awasawa, heeft verklaard, dat er geen of ficieel verzoek van Indonesië om schepen is ontvangen. Ook had den er geen Japanse scheep vaartmaatschappijen toestem ming gevraagd naar Indonesië te zenden. Wel had Japan geantwoord op een informele vraag uit Indone sië hoeveel schepen Japan even tueel zou kunnen uitlenen. Japan kan ongeveer 100.000 ton scheepsruimte lenen, als daarom wordt verzocht en de regering toestemming geeft, aldus Awa sawa. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Fuyiyama heeft maandag op oen persconferentie geaegd, dat Japan zal weigeren schepen aan Indonesië te lenen. HAMMAKSKJOKLD ONTSLAAT CEYLONESE V. N.-AMBTEN AAR. De secretaris-generaal der Ver. Naties. Dag Hammarskjoeld, heeft de Ceylonese ambtenaar Danapala Samarasokara ontsla gen. Samarasokara was betrokken by onregelmatige handelingen, die verband hielden met het rap port, dat een speciale commissie van de algemene vergadering over Hongarije heeft uitgebracht. Hij werd geschorst en het daar na ingestelde onderzoek heeft tot zijn ontslag geleid. De Nederlandse vereniging be scherming voetgangers heeft er bij minister Algera telegrafisch op clangedrongen er niet toe over te gaan de maximumsnelheid op te heffen voor de nachtelijke uren. Volgens de vereniging zou de A.N.W.B. deze ophetting bij de minister bepleiten. De voetgangersorganisatie pro testeert tegen deze „poging tot denaturering van de zo zegenrijk gebleken snelheidsbeperking". In het telegram wordt voorts gezegd: „Hoewel naar onze me ning nog niet streng genoeg toe gepast en zowel voor motorvoer tuigen als voor bromfietsen te hoog hebben deze maxima reeds vele mensen dood en verminking bespaard". De N.V.B.V. meent dat de factoren duisternis en al cohol de gevaren van grote snel heids des nachts groter maken dan overdag, zodat de snelheids beperking haar inziens ook voor de nacht niet mag worden opge heven. Naar aanleiding van het tele gram van de vereniging bescher ming voetgangers aan minister Algera merkt de A.N.W.B. op, dat het op het ogenblik in het geheel aiet in zijn bedoeling ligt, hier omtrent stappen te doen bij de regering. De bond heeft met belangstel ling kennis genomen van stem men, die vooral in de kringen van vervoerders zijn opgegaan om de snelheidsbeperking gedu rende enkele nachtelijke uren op te heffen. Maar hij heeft hier omtrent nog geen standpunt be paald, aangezien hij eerst de hele problematiek van de maximum snelheid over een langere periode op haar merites wil onderzoeken. Vandaar, dat er voorlopig althans van stappen bij de minister geen sprake zal zijn. DRIE JAAR GEEIST TEGEN EX-BURGEMEESTER. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft giste ren tegen de 56-jarige ex-burge meester van Urk G. de K. drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist wegens een reeks verdui steringen en vervalsingen. Sinds de bevrijding eigende verdachte, die in 1938 tot burge meester van Urk werd benoemd, en die 11 december 1956 werd aangehouden en gedetineerd, zich op allerlei slinkse wijzen meer dan ƒ100.000 uit de ge meente-kas toe. Vervroegde Graanmarkt. In verband met de a.s. Kerst mis en Nieuwjaar zullen de graanmarkten van woensdag 25 december en woensdag 1 januari respectievelijk gehouden worden op dinsdag 24 december en dins dag 31 december. Jaarvergadering Ziekenhuis- verpleging in Zeeuws-Vlaan- deren. Maandagavond hield de zie- kenhuisverpleging in Zeeuws- Vlaanderen in hotel „DesPays- Bas" te Temeuzen haar alge mene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer M. Maas. Na de opening door de voor zitter en het voorlezen der no tulen werd door de secretaris penningmeester, de heer J. Si mons, het 24ste jaarverslag uit gebracht. In dit verslag werd herinnerd aan verschillende moeilijkhe den die, dank zij de activiteit van het bestuur volledig werden opgelost zodat hierover nu niet meer behoeft te worden gespro ken. De heer P. Meertens was om gezondheidsredenen gedwongen ontslag aan te vragen hetgeen hem per 1 april 1.1. werd ver leend. In zijn plaats werd de heer R. F. Heijnsdijk per 1 mei als administrateur aangesteld. Het bestuur toonde zich te vreden over de financiële uit komsten over 1956, al bleek de balans dan nog een tekort van ƒ1.437.84 te hebben. In vergelijking met 1955 toen er een nadelig saldo van ƒ57.680,14 was, is dit wel een zeer grote vooruitgang. Het bestuur wijst in dit jaar verslag verder op de stijging der ziekenhuiskosten waaraan nog geen einde kwam. Het be stuur volgde deze gai^g van za ken nauwlettend. Het verloop in 1957 is tot nu toe van dien aard dat nog geen verdere verhoging is toegepast. Het aantal uitkeringsgevallen lag op 9 december 1957 98 stuks lager dan op dezelfde datum in 1956. Het bestuur beschouwde het als vanzelfsprekend dat het nu neg op de balans voorkomende verliessaldo van 1955 en 1956 straks zal moeten verdwijnen en dat weer over een behoor lijke reserve moet kunnen wor den beschikt. In verband hiermede wees de voorzitter op de categorie E. Dit zijn de verplicht verzekerden die een aanvullende verzeke ring hebben afgesloten. Deze post kost, aldus de voorzitter, veel geld, omdat in deze (tal rijke) gevallen steeds de kosten van specialist en/of chirurg een grote rol spelen. De voorzitter stelde daarbij uitdrukkelijk vast dat de vereniging van de zijde dezer medici veel begrip ont moet. Hij gaf verder een uitvoe rige uiteenzetting over de le den waarom het bestuur ge noodzaakt is voor deze catego rie een verhoging van 25 cent ppr week (van 50 tot 75 cent) te moeten toepassen. De verga dering kon deze motieven vol ledig onderschrijven en werd zonder hoofdelijke stemming dit voorstel aangenomen. De heren J. Dregmans te Hoek, 2e voorzitter, P. Loof en W. van Sluys te Temeuzen, die aan de beurt van aftreden waren, wer den bij acclamatie herkozen. De vakature v. d. Berg uit Axel werd nog aangehouden daar nog geen geschikte plaats vervanger bekend was. Het tot nu toe geldende re glement dateert van 1939 en dit was voor het bestuur aanleiding de vergadering een nieuw re glement ter goedkeuring voor te leggen. Na vrij uitvoerige besprekin gen werd dit aangenomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts zeer weinig gebruik gemaakt. De raad komt bijeen. De raad van Biervliet komt don derdagavond 19 december in openDare vergadering bijeen. De agenda telt tien punten, waaronder een voorstel van B. W. de rekening-courant overeen komst bij de Bank voor Ned. Ge meenten voor 1958 met een cre- diet van 50.000,te verléngen. Ook zal dan weer het verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Her vormde gemeente om subsidië ring van net godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen aan de orde komen, nadat ds. W. S. Evenhuis in een huishoudelijke bijeenkomst een toelichting op dit verzoek zal hebben gegeven. Enkele subsidie-aanvragen ko men aan de orde o.a. van het fruitteeltproefbedrijf te Philippi ne en van de Stichting Bevorde ring en Exploitatie H. K. Vlas- sersscholen in Zeeuws-Vlaande- ren. B. W. stellen de raad voör mevr. J. M. Wage, thans onder wijzeres aan de o.l.-school te Giessenburg, te benoemen tot on derwijzeres aan de o. l.-school A. (kom der gemeente). Ingevolge art. 22 bis. der l.o. wet 1920, zal, zo de raad prijs stelt op het behoud vam de o.l.-school B. te Driewegen, tot instandhou ding van deze school moeten be sluiten. Prijskaarting K. A. B. Aan de eerste prijskaarting van de K.A.B. in dit seizoen werd deelgenomen door 32 lief hebbers. Er werd gekaart cp punten met verwisseling van maat en het geheel had een ge zellig verloop. De uitslag was als volgt: 1. E. Pieters, krentenbrood; 2. A. van Goethem, duimstok; 3. J. de Klerk, rijwielketting; 4. W. Dobbelaar, doos sigaren; F. Dobbelaar, schopje; 6. L. Pardon, schroevendraaier. De geldprijzen waren voor: 7. L. Lambert; 8. R. Pieters; 9. A. de Bakker; 10. J. v. d. Vee ken; 11. C. Dobbelaar; 12. L, Otjes; 13. A. Vonk; 14. R. Kox; 15. A. van der Meijden; 16. J. de Klerk; 17. Joh. de Klerk. V erkeersonge vallen. Dinsdagmorgen kwam op het Veerplein een luxe-auto, bestuurd door mej. R. uit Aardenburg, in botsing met een auto van de ver keerspolitie uit Terneuzen. De auto's werden licht bescha digd. Des middags had op het Spui- plein een aanrijding plaats. De heer M. uit Vlissingen, die per bromfiets in de richting Schoon- dijke reed werd aangereden door een auto, bestuurd door de heer V. uit Waterlandkerkje, die van de betonbaan, de Zeestraat in reed. De heer M. liep hierbij enige niet lichte verwondingen op. Per ziekenauto, uit Oostburg, werd hij naar zijn wonin<i te Vlissin gen vervoerd. Algemene vergadering C.A.V. „Landbouwbelang van West Zeeuws-Vlaanderen". Maandagmiddag kwam in ho tel „De Eenhoorn" de Coöp. Aan koopvereniging „Landbouwbe lang van West Zeeuws-Vlaande ren" G.A. Breskens bijeen onder voorzitterschap van de heer H. van Iwaarden uit Aardenburg. De voorzitter sprak een ope nings- en begroetingswoord, waarin hij in het bijzonder be groette de heer drs. C. P. Drie sprong van het Landbouwschap, die deze middag een inleiding zoo Over de week eindigende op zaterdag 14 december 1957 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door mevr. J. DE MUL, Ja vast raat 38, Temeuzen. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 °/o gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. houden over het onderwerp Euromarkt en nationale en in ternationale landbouwpolitiek". De voorzitter deelde mede, dat het nieuwe kantoorgebouw is aanbesteed voor de som van 90.000 en dat met de bouw reeds een aanvang werd gemaakt. De aftreaende bestuursleden E. Dekker (Oostburg) en M. J. Verbrugge (Watenandkerkje) werden nerkozen evenals de heer A. J, Luteijn (Groede), lid van de commissie van toezicht. De heer M. de Boer, directeur van de C.A.V., lichtte de verlies- en winstrekening over het boek jaar uitvoerig toe. Na het toe passen van de nodige afschrijvin gen bleef er een voordelig saldo over van ƒ672,05, welk bedrag op voorstel van het bestuur werd overgeboekt naar de reserve. Voorts werden 2000,- van de oude obligatielening en 6000, van de nieuwe obligatielening uitgeloot. Op voorstel van het bestuur werd besloten het crediet in reke- nig-cöurant lopende bij de Boe renleenbank te Oostburg te ver hogen tot ƒ200.000. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt. Na de pauze hield drs. C. P. Driesprong zijn lezing, waarin hij o.m. zeide, dat de Euromarkt thans geen vraagstuk meer is, mam- binnenkort werkelijkheid zal zijn. De partners zijn Italië, Frankrijk en West-Duitsland als de grote broers en België, Neder land en Luxemburg als de klein tjes. Het doel van de Euromarkt is tegenover het westelijke blok (Ver. Staten) en het oostelijke (Rusland) een economische macht te vormen, die mee kan spreken en door die economi sche macht, middels een gemeen schappelijk toenemende economi sche ontwikkeling de levensstan daard in de deelnemende landen te verhogen. Naar binnen zullen de tolmuren in een tijdsbestek van 12 tot 15 jaar naar beneden dienen te worden gehaald, ter wijl dan ook het stelsel van con- tingenteringen volkomen zal ver laten moeten zijn. Dan zal een geheel open markt verkregen worden, waarin een arbeidsver deling tot stand zal komen en ge richt worden qp die plaatsen, die min of meer van nature daarop zijn aangewezen. Zowel voor de landbouw als voor de tuinbouw zijn er aan deze liberalisatie grote problemen ver bonden, welke voornamelijk zul len liggen in het opstellen van détailkwesties en het verschil in het al of niet slagen van de oogst in de deelnemende landen. Aan het slot van de lezing stel de spreker de vraag of de Neder landse land- en tuinbouw zich zal kunnen handhaven en of een be hoorlijk afzetgebied behouden zal kunnen worden. Als het op ratio nalisatie aankomt, dan geeft spreker de Nederlandse land- en tuinbouwer kennende, een heel goede kans. Kerstviering-. In navolging met Antwerpen maakt ook Sas van Gent zich op om een Kerstverlichting aan te brengen. Sedert enkele dagen kan men langs de West en Oostkade weer talrijke Kerst bomen zien verschijnen die voorzien worden van honder den lampjes. Als straks deze feestverlichting wordt ontsto ken zullen deze honderden lampjes zich weerspiegelen in het glinsterende water van het kanaal en zodoende voor een passende Kerststemming zor gen. Biljarten. De biljartclub ,De Treffers)" speelde een wedstrijd tegen de biljartclub uit Hengstdijk. De uitslag van dit treffen was als volgt: StoppeldijkHengstdijk J. FruijtierP. van Dijk 6727 Joh. de Bakker L. Hermans 7143 J. de Dijcker J. Claessens 6019 J. LauwersR. Burggrave 5746 J. Gelderland— L. de Waal 55—50 J. Goossen E. van Deursen 4933 E. de Schepper P. de Rijk 51—25 A. HeijensJ. van Hecke 5037 A. Vereecken J. Burggrave 3839 E. Vink—J. de Kort 26—27 Totaal 524 345 De thuisclub hield dus met een verschil van 179 caramboles de overwinning in eigen huis. De hoogste serie kwam op naam van J. Fruijtier met 18 caram boles. Deze wedstrijd werd gespeeld in het kader van de driekamp tussen de clubs uit Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengstdijk. Benoeming. Tot notabele der Nederlandse Hervormde kerk te Zuidzande werd benoemd de heer P. de Hullu, alhier. Kaartwedstryd. Zaterdag j.l. werd in café Focke te Zuidzande een kaar ting gehouden tussen de leden van de P.V. „Tot Weerziens" uit Sluis en de leden van de P.V. ..De Luchtbode" uit Zuid zande. Tj gastheren moesten slechts één gewonnen partij aan de gas ten n laten. Na afloop van de kaarting werden de kaarters getracteerd op broodjes met worst en kof fie. De voorzitter van „De Luchtbode" dankte de leden van Sluis voor hun komst en de gezellige avond. Namens de kaarters van Sluis sprak de heer De Broek een woord van dank. Een militaire rechtbank te Jeruzalem heeft dinsdag de com munistenleider Juda Sjahwan tot 15 jaar dwangarbeid veroor deeld wegens ondermijnende ac tiviteit. Maandag werden de Jordaan se veiligheidsstrijdkrachten be langrijk versterkt nadat men wa pens en bommen had ontdekt in het gebied van Nabloes. In dit gebied zijn drie gevaarlijke com munisten gearresteerd. Zij wor den ervan beschuldigd dat zij valse identiteitsbewijzen bij zich droegen. fltet kantongerecht te Terneu zen kwam amsdagmorgen in openbare stralzitting Dij een. Kan- toiireenter mr Van uen ueit, oifi- eier van Justitie mr Th. Lebret. Ais eerste verscheen voor de groene taiel de fanaoouwer J. de F. uit Hoek, die in de gemeente was aangetronen met een trac tor waaraan een aannangwagen was geüoppekt. De tracior was eenter mee voorzien van de voor- gesenreven kijkspiegel. Verdachte verweerde zich door aan te voeren, dat de spiegel kort te voren van de tractor was afgebroken en daar hij een wa gon pulp had te lossen en op strafte van een boete hier slechts 24 uur gelegenheid voor had, had hij de tractor, waaraan de spiegel ontbrak, maar gebruikt. V oor de veiligheid had hij iemand meegenomen op de wagen om voor hem achter uit te kijken. De officier wees op de grote consequenties die dit voor het verkeer kan hebben en daarom wilde hij dan ook een duidelijke boete vragen en eiste 20 subs. 4 dagen. De kantonrechter wilde enige clementie toepassen, mede in veroand met ae omstandigheden en het verleden van De P., en vonniste tot een boete van ƒ15 subs. 3 dagen. .De 64-jarige fabrieksarbeider J. de G. uit ZukJ^torpe was op 24 november j.l., 's morgens te 7 uur, in Axel aangehouden met een rijwiel, waarvan het achter licht niet functioneerde. Ter plaatse kon het euvel weer ver holpen worden, maar het feit bleef gepleegd. Verd. betoogde bij het wegrij den van huis de fietsverlichting nog te hebben gecontroleerd en hij toch moeilijk onderweg steeds kan afstappen om te zien of het achterlicht nog brandt. Conform de eis, zijnde ƒ5,— subs. 1 dag, vonniste de kanton rechter. D. J. G. uit Terneuzen, die niet ter zitting was verschenen, reed op 12 juli in de Kerkhof laan per bromfiets. C. G., die met zijn vrouw aan het wandelen was en op het voetpad liep, werd. toen hij, waar het voetpad ophield, zijn wandeling wilde voortzetten over het aansluitende onverharde pad, door D. J. G. aangereden. C. G. viel achterover en kwam nogal ongelukkig terecht, waardoor hij vrij langdurig niét tot werken in staat was. Nadat C. G. nog had verklaard, dat D. J. G. bereid is de ontstane schade te vergoeden, werd de brommer conform de eis veroor deeld tot 25, subs. 5 dagen. W. L. de K. uit Souburg, die ook niet ter zitting aanwezig was, had de desbetreffende voor geschreven aanduiding gene geerd en een voor het verkeer afgesloten weggedeelte toch met zijn auto bereden. Wachtmeester P. A. v, R. van de Rijkspolitie te Sint Jansteen kwam in deze zaak getuigen. Conform de eis werd K. tot 15 subs 3 dagen veroordeeld. Een ergerlijk geval van stro perij noemde de kantonrechter het feit, dat A. M., fabrieksarbei der te Zelzate, had gepleegd op 3 oktober j.l. De 65-jarige portier P. v. T. had geconstateerd, dat er op onverklaarbare wijze prei uit zijn groentetuin verdween. Des morgens vroeg op de bewuste dag herinnerde T, zich, het mes, waarmee hij prei voor zichzelf Benoeming Gemeente secretaris. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was de heer Wondergem door ziekte afwezig. Bij de benoeming van een ge meente-secretaris verkregen de neren M. Oggel en P. J. van den Bosse ieder 6 stemmen. Dit was ook bij de tweede stemming het geval. Daar nu een herstemming moest plaats vinden, deelde de voorzitter mede, dat de heer D. J. Oggel. die een broer van de can- diaaat is, niet aan de stemming kon deelnemen. Hierover bestond verschil van mening en werd daarop een po ging gedaan de verdere behande ling van dit agendapunt tot de volgende raadsvergadering uit te stellen. Toen de voorzitter zeide, dat zulks niet mogelijk was, vroeg de heer Kesbexe hoeveel leden aanwezig moeten rijn om een stemming geldig te doen zijn, waarop de voorzitter antwoordde de helft plus één. Hierop verlieten de heren Kes- beke, Maas, D. J. Oggel, Pijpe- link en De Kraker de vergade ring. De vergadering werd daarop voortgezet met 7 leden. Bij de nu volgende herstem ming werd de heer Van den Bos se benoemd met 6 stemmen. Op de heer Oggel was 1 stem uitge bracht. 2) door W. GELDOF Nadruk verboden. „Stuur die jongen naai- de am bachtsschool!" hadden reeds rele dorpelingen tot Almekinders gezegd en tenslotte is dat er ook van gekomen. En er stak werke lijk reeds een goede chauffeur monteur in Kees. In het jaar dat de oorlog uitbrak, kon hij reeds de dagelijkse leiding van rijn va der overnemen. Dat leek de oude Almekinders wel, want een lichte asthma maakte het verblijf bij zijn machines voor hem bezwaar lijk. Nu, hij kón het aan Kees overlaten. Die zag meteen of er wat haperde aan de opstelling of aan de manier waarop het be dienend personeel er mee om sprong. Drie machines waren in gebruik en dat betekende, dat de oude Almekinders al voldoende bezigheid had met het per auto afrijden van de boeren, om af te spreken wanneer er een machine kon komen, of er extra personeel nodig was en degelijke. Kees zorgde dan wel, dat de machines er kwamen en op tijd. En in ge val van nood werkte de jongen rustig een paar dagen# mee als men een mannetje te kort kwam bij de zelfbinder of boven op de machine. De eerste oorlogsjaren) ging het ook nog wel. De houtgasge neratoren waren een ellende, maar zelfs met deze ongelukkige uitvinding wist Kees wel weg. Eerst het oorlogseinde richtte het bloeiende bedrijf te gronde. De machines stonden natuurlijk ergens bij een boer, want het graan was die zomer op tijd bin nengekomen en gedorst zou er toch weer moeten worden. En zo gingen ze mét de boerderij in vlammen op, want geblust werd er niets, in die weken. Zo had de oorlog een dikke streep door de rekening van Almekinders gezet, want de schadevergoeding liet nog steeds op zich wachten. Maar nu was er reden voor Kees, die, ondertussen al acht en twintig jaar geworden, naar her vatting van het oude bedrijf snakte, om zich te verheugen. Er was een tractor toegewezen, die nög deze week zou komen. Het eerste begin was er. Kees wist, dat er van hervat ting van het oude bedrijf voor lopig .wel geen sprake kon rijn. althans niet op de oude manier. De boeren uit de hele streek be gonnen zich maaidorsers aan te schaffen, machines waarmee granen of zaden tegelijk gemaaid en gedorst konden worden. Voor een uitgebreid loondorsbedrijf zon hier wel geen kans meer be staan. Dat was jammer genoeg voor Kqes, die van machinerieën hield. 'Hij hoopte, dat er spoedig ten minste één dorsmachine kon wor- dep aangeschaft en vopr de rest kcjp hij ook wel ploegen met de nieuwe tractor of puin en bouw materiaal vervoeren voor de wederopbouw. Nu vader wat be- gqn ,af te takelen was het mis schien maar goed, dat alles niet zo groot meer werd als vroeger, alhoewel, Kees zou graag weer aan het hoofd van een groot be drijf staan! Het was nu zeven uur gewor den en Kees had zijn vader al met een emmertje beslagen och- tendvoer naar de kippenren zien lopen, dus zou moeder het brood en thee nu wel klaar hebben. Hij stak daarom zijn houweel met de steel in de grond en liep naar de pomp, waste rijn handen en ging naar binnen. „Morgen moeder! Lekker weer, ee? Is vader ook al klaar, dan kunnen we eten." Moeder antwoordde zoals ge woonlijk met een hoofdknik. Vader kwam er trouwens al aan. „Mogge, m'n zeun. Je was 'r nog al vroeg uit, vanmorgen?" „Och jaat, vader, 't Is nog wel zo druk niet, maar dat kan nog kommen. En wil ik d'r an ge wend wezen, snap je?" En dan moeder, alsof dit hele gesprek haar niet aanging: „Ze hebben gisteravond d'n Slof drie kalvers afgepakt." Dat was groot nieuws op de vroege morgen. Maar vader be sliste: „Eerst bidden, dan kun nen wij eten en dan kan moeder- vertellenEn met de ellebogen op de tafel geleund zegde zijn oude, wat zangerige stem het ge; bed: „O Vader, die al 't leven voedt, kroon onze tafel met Uw zegen..." Dan aten zij, zwijgend en in afwachting hun brood. Mam moeder at eerst twee sneed- jes en maakte in 't geheel geen haast. „Hè moeder, begin nu!" maan de Kees met volle mond. „Van wie heb je het?" „Van buurman natuurlijk," zei vader, „waar kan ze anders ge weest zijn op de vroege morgen. Toe mens, vertel nou!" „Och, het ware weet ik er na tuurlijk niet van," begon moeder aarzelend, „en d'r zal nog wel wat achter zitten. Anders snap ik niet hoe de Slof zó stom ge weest kan rijn. Hij ging gister avond met de driewielige kar in het dorp drie kalveren ophalen, die niet eens van hem waren en die dus niet in rijn veeboekje stonden. Ze loerden al lang op hem en nogal wiedes, dat de kommiezen in de buurt waren. Nou, daar ging de Slof, holder debolder de dijk af, naar het dorp toe. Onderweg komt hij niets tegen, maar terug wel. Drie kom miezen tegelijk. De Slof moet mee en de kalveren worden in beslag genomen. Maar laat dat nou nog net gebeuren vóór hij thuis is. Ze zeggen, dat hij dan de kalveren terug mag brengen vanwaar hij ze gehaald heeft en dat ze hem verder niets kunnen melken. Maar ik denk, dat er wat achter zit!" Kees lachte schaterend. „Maar natuurlijk, moeder! Dat is door gestoken kaart! Die slimme Slof was heus niet van plan om die kalveren naar z'n huis te bren gen, tenminste niet als er onraad was. Maar hij leidde de kommie zen, die op de loer lagen, mooi af en ondertussen rijn er zoge naamd een stuk of wat koeien bij hem uit de stal gestolen en spoorloos verdwenen. Die zitten al hoog en breed in de Belzjiek! Dat brengt genoeg op, zelfs ai zouden de kalveren in beslag ge houden worden of al zou d'n Slof een boete krijgen". „Nou, dat is dan wel het nieuw ste!" zei vader hoofdschuddend. „En toch voorspel ik je op een briefje, dat die Slof nog eens ver keerd terecht komt. Die vent is zo brutaal als de beul, maar de kruik gaat zolang te water tot hij barst, neem dat van mij an." (Wordt vervolgd.) had uitgestoken, in de tuin te henben laten liggen. Hij ging het mes haien. Gerucht horende ver borg hij zich in de in de tuin staande maïs, waarop de onbe kende prei begon uit te steken, 'i'oen hij er reeds zes had uitge haald. maakte '1'. een eind aan deze nezigneid. Hevig geschrok ken ruimue de onbekenue, die M. bleek te heten, het veld. De ter hulp ingeroepen politie liet wacntmeester J. P. v. d. V. uit Zaamsiag, met de speurhond „Duur" Komen, die aan de hand van de geur van de eenzelvig heidskaart van M., die aangehou den was, een spoor volgde vanal de bewuste prei naar een tuin, die een 20u meter verder lag, welke tuin van M. bleek te zijn. Later bq confrontatie in het po litiebureau te Zelzate herkende T. de dader M. onmiddeliyk. Conform de eis werd M. bij verstek tot 35 subs. 7 dagen veroordeeld. De restauratiehouder I. M. de J. te Axel. die voor zijn bedrijf over een verlof B beschikt, bleek zowel in zijn lokaal als in de keuken en in kisten buiten zijn café bier aanwezig te hebben. Ook was de verlofvergunning niet overeenkomstig de Drank wet in het lokaal zichtbaar op gehangen, in totaal dus vier fei ten waarvoor hij rich had te ver antwoorden. De J. betoogde indertijd vérlof A. te hebben aangevraagd, maai niet te hebben gekregen omdai de oppervlakte van het lokaal 1% m2 te klein was. De eigenaar van het pand had toegezegd door ver bouwing het lokaal geschikt te laten maken zodat wél een verlof A. zou worden afgegeven. In ai- wachting van een en ander was De J. maar vast met de vérkoop van bier begonnen, omdat er tij dens de warmte in afgelopen zomer veel vraag naar was. De kantonrechter zei, dat dor stige kelen gelaafd moeten wor den, maar dat het dan beslist Wel moet zijn ontging hem. De drank wet kent geen pardon. „Als ver dachte in de toekomst een verlof A krijgt, moet ik hem ernstig waarscnuwen het niet met bor rels te proberen, want dan is hij dat verlof gauwer kwijt, dan hij het gekregen heeft". De officier eiste lx 15 subs. 3 dagen en 2 x 30 subs. 6 da gen en 1 x ƒ5 subs. 1 dag met teruggaaf van het inbeslaggeno- men bier. Uitspraak 1 x 15 subs. 3 da gen; 2 x ƒ20 subs. 4 dagen en 1 x 5 subs. 1 dag met teruggaai van de 270 flesjes bier of uitbe taling van de opbrengst wanneer deze blijken verkocht te zijn. De papierhandelaar v. W. te Temeuzen, had op 23 sept, per auto door de Noordstraat naar de Korte Kerkstraat gereden, terwijl dit verboden is. Van W. betoogde, dat hq.geen andere keus had om rijn huis te bereiken, doordat de kermis an dere mogelijkheden uitsloot. Al vorens door de Noordstraat te rij den had hij de politie hiervan op de hoogte gesteld. De politie bleek thans zich hier van niets te herinneren. Verdachte zei, dat hem door de markt ook dikwijls de doortocht wordt belemmerd en steeds de politie heeft geraadpleegd. De officier van Justitie achtte de overtreding bewezen, maar niet de indruk te hebben dat ver dachte het opzettelijk had ge daan en eiste schuldigverklaring zonder toepassing van straf. De kantonrechter vonniste con form. A. A. G., koopman te Aarden burg, reed op 19 sept, met grote sneineid over de in aanleg zijnde nieuwe provinciale weg Hoek Terneuzen, die ingevolge de dui delijke aanwijzingen en voorge schreven verkeersborden nog ge sloten was voor het verkeer. De 42-jarige uitvoerder P. J. v. D., die G. wild aanhouden, ge tuigde, dat G. vaart verminder de en toen hij bij hem aangeko men was, plotseling vol gas gaf en er van door ging. Het auto nummer werd echter door de Uit voerder opgenomen en door hem aangifte gedaan bij de politie. M. de B„ aannemer te Hoek. bevestigde de verklaringen 'Van Van D. Ondanks de in het proces-Ver baal opgenomen verklaring Van G., dat alles op een vergissing berust, en hij niet in Hoek ge weest was op die dag, werd ge constateerd dat de auto inder daad een Citroën was zoals v. D. en De B. verklaarden met het door hen opgegeven kentekeri. Conform de eis vonniste de kantonrechter G. tot betaling van een boete van 15 subs. 3 dagen. WOENSDAG 18 DECEMBER. TERNEUZENGemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding uitvoe ren van grond-, riolerings- en bestratingswerken. Luxor-Theater, 8 uur: „De andere sexe". AXEL: Het Centrum, 8 uur: .Sissy, de jonge keizerin". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De wet van de straat". DONDERDAG 19 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Sissi".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2