van De tweede dag de Navo-topconlerentie te Parijs Indonesische kwestie wordt we;'icht aan de Verenigde Naties voorgelegd THiPUROL Evacuatie uit Indonesië op volle gang HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Minister Luns over Indonesische kwestie in de Mevo^topconferentie Snuif C23 wrijf WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4248 DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN BIJEEN NIEUWE AARDBEVING IN WEST-PERZIE 1600 lijken van eerste beving geborgen Eerste-minisier dr Drees over de Navo-iopconfereniie Amerikaanse persstemmen Duitse persstemmen amerikanen lanceren Q k L in handen en voelen De gesprekken van Subandrio met buitenlandse vertegenwoordigers Hatta weigert vice-presidentschap Bp. 1 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sandc Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres. Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal, per AConnemeiu&iJiija. j y Q- maand f 2.per week 18 cent Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine A Ivertenties gêé handelsadver tenties): 5 regels 1,— Iedere regel meer 2» Ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nwr Voor het macndagnummer: zaterdags 10 u«r Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer (Van een speciale ANP-verslaggever President Eisenhower en minis ter Dulles hebben naar te Parijs dinsdagochtend officieel bekend werd, op de plenaire vergadering van maandagmiddag een aantal voorstellen gedaan, die vrijwel overeenkomen met wat werd ver wacht. De Verenigde Staten zijn be reid deel te nemen aan het vor men van een voorraad kernwa pens voor de NAVO, onder Ame rikaans beheer. In geval van nood zal de NAVO opperbevel hebber gemachtigd worden uit die voorraad te putten voor de NAVO-strijdkrachten. Voorts willen de V. Staten raketten met kern lading voor middelgrote af stand leveren. Over verdeling van deze wapens zouden de NAVO- opperbevelhebber en het direkt hij het gebruik der wapens be trokken land moeten beslissen. De Ver. Staten zijn voorstander van de instelling van een tijdelij ke speciale commissie van des kundigen voor de opstelling van een gecoördineerd program van onderzoek, ontwikkeling en pro- duktie van bepaalde moderne wapens, waaronder raketten voor middelbare afstand. Voorts geloven de v S., dat ae Amerikaanse NAVO-bondgeno- ten meer inlichtingen moeten ontvangen over gebruik van kernenergie voor militaire doe len. Aan het Am. ikaanse con gres zullen voordellen worden gedaan om de levering van Ame rikaanse gegevens mogelijk te maken. Met machüging van het congres zullen de Ver. Staten ook met belanghebbende NAVO-ian- den samenwerken bij de ontwik keling en produktie van atoom motoren voor duikboten en an dere militaire doelen. De Ver. Staten zouden de brandstof voor deze installaties kunnen leveren. Het politiek overleg van de NAVO-landen, waartoe vorig jaar reeds aan de hand van het ver slag van de commissie der drie wijzen werd besloten, moet ver der worden verbeterd. Dit zou vooral gedaan kunnen worden in de permanente NAVO-raad in Pa rijs. De tijd is gekomen, aldus de Ver. Staten, voor vergroting van de individuele en gemeenschap pelijke hulp aan minder ontwik kelde gebieden in de vrije wereld. De secretaris-generaal van de NAVO zal moeten nagaan, of nauwere betrekkingen kunnen worden onderhouden met andere regionale defensie-organisaties in de vrije wereld, zoals de ZOAVO, en het pact van Bagdad, doch dit is geen voorstel voor een samen voegen van deze organisaties. Voor wetenschappelijke samen werking zouden de Ver. Staten de instelling van een algemeen we tenschappelijke NAVO-commissie wilen zien, die zo spoedig moge lijk met haar werkzaamheden zou moeten beginnen. Spaak zou een wetenschappelijke assistent moeten krijgen. boom kijken" en dat intussen de besprekingen met Moskou zo spoedig mogelijk dienen te wor den hervat. Men was het er algemeen over eens, dat een positieve en con structieve houding ten aanzien van de boodschappen van Boelga- nin wenselijk is, zo wordt in ge noemde kringen vernomen. Aan de andere kant was men het er evenwel ook over eens, dat een gezamenlijk antwoord van de Navo-landen wenselijk noch uit voerbaar zou zijn, gezien het feit, dat de boodschappen van de Sow- jet-premier niet gelijkluidend waren. Naar men uit kringen die nauw contact met de Duitse de- legatie op de Navo-conferentie onderhouden, verneemt, is de kwestie van de Duitse hereniging behandeld in een geest, die ge heel met de wensen van Bonn strookte. Het resultaat zou op duidelijke wijze in de slotverga dering worden neergelegd. De toestand in het Midden- Oosten, zo werd van andere zijde vernomen zou vooral op het eco nomische vlak zijn benaderd. Men was tot een akkoord geko men dat geen van de Navo-leden economische maatregelen zal nemen die het gemeenschappelijk belang in dit gebied zouden kun nen schaden. De ministers waren allen van oordeel geweest dat naast de Navo ieder land voor zich m de eigen landsregering een even tueel antwoord op Boelganins brieven zal overwegen. Van andere zijde is vernomen dat minister Pineau van r rank- rijk had voorgesteld dat de ont wapeningsbesprekingen met Rus land in de vorm van een confe rentie van vijf zullen worden hervat: Canada, Amerika, Enge land Frankrijk en Rusland. Selwyn Lloyd van Engeland en de Scandinavische ministers wa ren hem bijgevallen. Ook Dulles maar deze zou de Verenigde Na ties er graag in betrokken zien. Men vermoedt dat in de betref fende passage van het slotcom muniqué hiermee rekening zal worden gehouden. Een Franse woordvoerder maakte dinsdagavond bekend dat de regeringshoofden van de vijftien Navo-landen overeen stemming hebben bereikt over het beginsel om opnieuw te pro beren de impasse in de ontwape ningsonderhandelingen met Rus land te doorbreken. Zij hebben de vier ministers van Buitenlandse Zaken van Ca nada, België, Frankrijk en En geland doen zitting nemen in een commissie ter opstelling van een resolutie, waarin hun overeen stemming te dezer zake zal zijn vervat. Hedenmiddag zullen de rege ringsleiders dan hun goedkeu ring aan deze resolutie geven Tezelfdertijd zullen ook de minis ters van Buitenlandse Zaken en de woensdagochtend vergaderen de ministers van Defensie hun re solutie aan de premiers voorleg gen. Het gebied in West-Perzië, dat de vorige week vrijdag door een aardbeving werd geteisterd, is dinsdag weer door een aard beving getroffen. Tot dusver zijn al ruim 1800 lijken van slachtoffers van de eerste be ving geborgen. De aardbeving van dinsdag heeft ook slachtoffers geëist, met name in 'n vluchtelingenkamp bij Kankavar. In de Europese editie van de „New York Herald Tribune" 'wordt de opmerking gemaakt dat de rede van Eisenhower op de openingszitting van de Navo- conferentie de verbeelding van aanwezigen niet kon aanvuren. Het leek wel of de inhoud van deze rede niet voldoende perspec tief bood voor een oplossing van de kritieke problemen van het Westen, aldus het blad. Aan een veel ouder man bondskanselier Adenauer moest de eer worden gelaten een gemeenschappelijk programma te eisen als antwoord op het com munistische initiatief, dat van meer verbeeldingskracht, een grotere rivaliteit en een grotere activiteit getuigde, aldus de New York Herald Tribune". De meeste Westduitse bladen juichten dinsdag Adenauers sug gestie om nieuwe contacten met Rusland te leggen, toe. Het Ham- burgse blad J>ie Welt" schrijft dat besprekingen tussen het Oosten en het Westen een nieuw, niet verwacht perspectief voor de wereldvrede zullen openen. Het regeringsgezinde blad „Generalanzeiger" is van mening dat Adenauer voor het eerst in de Atlantische gemeenschap wel overwogen zijn eigen weg gaat. De „Frankfurter Rundschau" heeft het over de geruchten, vol gens welke de Westduitse rege ring het plan heeft maarschalk Boelganin voor een bezoek aan Bonn uit te nodigen. Het blad merkt hierbij op dat dit bezoek Bonn de gelegenheid geeft ver kennende besprekingen met de Russen te voeren. Dergelijke be sprekingen moeten elke nieuwe poging inluiden om tot ontwape ning en hereniging van Duits land te komen, aldus het blad, flat er in dit verband op wijst dat de Navo-landen, die in Parijs bijeen zijn, Adenauer de noodza kelijke volmachten zouden kun- EEN „ATLAS". De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag te Cape Canaveral in Florida een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type „Atlas" gelanceerd. De grote raket, die eerst lang zaam maar daarna steeds sneller loodrecht omhoog ging, ver- dween spoedig in een wolken- bank. Men kon de raket ongeveer één minuut met het blote oog volgen. Enkele waarnemers heb ben vier minuten lang het geluid van de raketmotor gehoord. Het ministerie van Defensie heeft een korte verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd, dat ae proef met de „Atlas" en suc ces is geworden. Dit is de derde maal, dat een proef met een dergelijk raket wordt genomen. De eerste twee zijn mislukt. Het ministerie heeft later me degedeeld dat de proefneming er één was over beperkte afstand, waarbij de raket een afstand van verscheidene honderden mijlen moest afleggen. „De afgeschoten „Atlas" volg de de berekende koers en kwam terecht in het doelgebied", aldus het ministerie. Men meent, dat de interconti nentale ballistische „Atlas '-raket ongeveer honderd ion weegt en dat zij in staat is in haai- kop een waterstofbom te vervoeren. Haar snelheid bedraagt ruim km per uur. 16.000 Tijdens een dinsdagmorgen te Parijs gehouden persconferentie heeft de Nederlandse eerste-mi- nister dr Willem Drees meege deeld, dat de Nederlandse rege ring in overweging houdt, de In donesische kwestie aan de Ver. Naties voor te leggen. Dit zal een logische gevolgtrekking zijn, zo zeide hij, aangezien de onder handelingen in 1949 tussen Ne derland en Indonesië plaats von den onder auspiciën van de Verenigde Naties. „Tijdens mijn uiteenzetting van maandag in de conferentie aldus dr Drees, „heb ik dus de principiële verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties ge steld". J Op een vraag van een der jour nalisten of er op de conferentie positieve toezeggingen gedaan zijn door de Navo-partners, dat zij in Indonesië niet de plaats van Nederlanders zullen gaan inne men, antwoordde de Nederlandse premier, dat de kwestie op deze wijze niet ter sprake is gekomen. Deze zaak is door de heer Van Klef fens reeds twee keer besproken in de permanente raad en is thans opnieuw aangesne den in de conferentie. Er is ons aldus dr Drees, „In uitingen op de conferentie en ook in per soonlijke gesprekken gebleken dat er veel begrip in het Westen bestaat voor de toestand in Indo nesië. Er is bij de regeringen der Navo-landen zeker geen neiging daar de plaatsen vah de Neder landers te gaan innemen. Hoe dit met de individuele zakenlie den zelf op den duur zal zijn is in dit stadium natuurlijk nog niet te overzien." dat het hier een zeer gecompli ceerde zaak betreft, die een diep gaande gedachtenwisseling nood zakelijk maakt. Terugkomend op de Indonesi sche kwestie verklaarde dr Drees nog, dat hij geen economische en zeker geen militaire sancties tegenover Indonesië heeft voor gesteld. Tenslotte zei de eerste-mims- ter, dat vooral van Noorse zijde is aangedrongen op opheldering omtrent sommige punten in de brief van Boelganin. Nieuwe be sprekingen met Rusland, zo zeide hij zouden evenwel geen nieuwe ontwikkeling betekenen en men zou deze eerder moeten beschou wen als een hervatting van on derhandelingen, die zijn vastge lopen. DR DREES IN NEDER LAND TERUGGEKEERD De Nederlandse minister-presi dent, dr Drees, heeft gistermid dag bevestigend geantwoord op een vraag, of de ontwikkelingen in Indonesië en de economische consequenties daarvan voor Ne derland van invloed kunnen zijn op de Nederlandse bijdrage aan de Navo. De gebeurtenissen nen verstrekken voor deze be sprekingen met de Russen. Het Hamburgse blad „Bild" herinnert eraan dat Duitsland bijna 20 jaar geleden een oorlog is begonnen. En nu heeft het uur geslagen, waarop het wel licht de vreden kan „ontketenen" en de wereld een nieuw Duits land kan tonen, aldus het blad in Indonesiëë „zouden daarop in vloed kunnen hebben", zeide dr Dree9 op het station in Den Haag, waar hij ongeveer kwart voor zes aankwam uit Parijs. In antwoord op vragen hoe Ne derland zich voorstelt de gebeur tenissen in Indonesië eventueel voor te leggen aan de Verenigde Naties zeide dr Drees, dat alle overeenkomsten met Indonesië zijn gesloten onder verantwoor delijkheid van de Verenigde Na ties en dat de U.N.C.I. de spe ciale commissie van de V.N. voor Indonesië nooit is ontbonden. „De mogelijkheid blijft dus be staan daarop een beroep te doen", voegde de minister-presi dent hier aan toe, „omdat Indo nesië deze overeenkomsten niet heeft nageleefd. Het is een kwes tie voor de V.N. bij uitnemend- heid". Dr Drees, gevraagd naar de reacties bij de Navo-partners over de beurtenissen in Indone sië, zeide „een sterk begrip" te hebben gevonden voor „het ern stige, dat daar gebeurt". Op een vraag of de mogelijk heid van bemiddeling bestaal tussen Nederland en Indonesië zeide de minister-president: „Ik zie geen mogelijkheden. Wat valt er trouwens te bemiddelen Al les, dat in Indonesië gebeurt, is uitermate eenzijdig". In het paleis van Chaillot zijn dinsdagochtend de ministers van Buitenlandse Zaken der vijftien Navo-landen bijeengekomen om van gedachten te wisselen over de volgende kwesties: Ontwape ning Duitsland, Midden-Oosten, de bétrekkingen tussen de Navo en de andere organisaties voor westelijke samenwerking, Afri ka, de minder ontwikkelde gebie den, politiek onderling overleg en het antwoord op de recente brieven van Boelganin. De ministers zullen over hun werkzaamheden verslag uitbren gen aan de regeringsleiders, die dinsdagmiddag bijeenkwamen. Naar een Franse woordvoer der meedeelde, hebben de minis ters de meeste aandacht aan het ontwapeningsvraagstuk gewijd. Hierover was een ontwerp-tekst opgesteld, die in het slotcommu niqué zou worden opgenomen. Uitvoerig bespraken de minis ters de vraag, hoe men zo vlot mogelijk de ontwapeningsbespre kingen met de Russen weer op gang kan brengen. Naar in con ferentiekringen wordt vernomen, drong minister Paul Hansen van Denemarken er sterk op aan, dat de Navo-landen ten aanzien van het vestigen van lanceerbases voor raketten op het Europese vasteland eerst „de kat uit de Duizenden Nederlanders ston den dinsdag voor de immigratie- kantoren in Surabaja, Semarang en Djakarta om een vergunning te vragen om Indonesië te ver laten. De evacuatie op grote schaal kwam op volle gang toen 850 Nederlanders zich inscheep ten op de „Waterman" van de Kon. Rott. Lloyd in Tandjung Perak (de haven van Surabaja), die heden naar Singapore ver trekt. De emballeurs hebben or ders voor maanden en in honder den Nederlandse woningen in de hoofdstad zijn alle bezittingen van waarde, soms met inbegrip van de gehele inboedel, ingepakt en naar de pakhuizen in de ha ven gezonden. Van de zijde van de Nederland se vertegenwoordiging in Dja karta verneemt de correspondent van het ANP dat onder de Ne derlandse firma's de algemene neiging bestaat een „basis-staf" in Indonesië achter te laten en vrouwen, kinderen en werkne mers, wier aanwezigheid van niet onmiddellijk belang is, naar Nederland te laten vertrekken. Het is reeds zeker dat het Brit se schip „Captain Cook" dat op 20 december de haven van Dja karta zal binnenlopen, tot op de laatste plaats zal zijn bezet. Dit schip beschikt over duizend bed den. De eerste planters op Neder landse ondernemingen Zijn maan dagavond uit Bantam, in het uiterste westen van Java, in Dja karta aangekomen. Ook is de laatste dagen in de Indonesische hoofdstad een aantal Nederian- ders van andere eilanden aange komen. Inmiddels verlaten dagelijks 90 Nederlanders Djakarta per vliegtuig naar Singapore. Er is thans een geregelde „luchtbrug" die wordt onderhouden door de luchtvaartmaatschappij Qantas, Boac en Garuda. Ook de Birmese luchtvaartmaatschappij heeft een verzoek ingediend om in Djakarta te mogen landen. Van het Nederlandse consu laat-generaal wordt vernomen, dat mededeling is ontvangen dat Nederlandse werknemers, die In donesië wensen te verlaten, de normale werkwijze moeten vol gen voor het verkrijgen van een uitreisvergunning. Dat zou bete kenen dat verscheidene officiële instanties behalve het immigra tie-kantoor persoonlijk moeten worden bezocht. Het zal dan ook afhangen van de door de Indonesische autori teiten te verlenen faciliteiten of een soepele afhandeling kan wor den bereikt. Hiervan hangt af of alle aanvragers het land zonder vertraging zullen kunnen verla ten. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Subandrio heeft, naar gemeld wordt, de Britse ambassadeur MacDermot meegedeeld dat de aanwezigheid van Nederlandse oorlogsschepen in Singapore ongunstig zou zijn voor de goede betrekkingen tus sen Indonesië en Singapore, meldt het Indonesische persbu reau PIA. DE BRIEF VAN BOELGANIN Dr Drees, die dinsdagmorgen met de treira van kwart over elf naar Nederland vertrok, ver klaarde verder nog, dat hoewel de brief van de Russische eerste_ minister Boelganin niet veel nieuws bevat, hierin niettemin elementen voorkomen, die over wogen dienen te worden. De verwachtingen van de Ne derlandse eerste-minister zijn na het mislukken van de laatste on derhandelingen met de Russen niet te hoog gespannen, doch er zijn evenwel staatslieden in deze conferentie, zo merkte hij op, die over bepaalde punten uit de brief opheldering wensen. GEEN BEZWAAR TEGEN OPSTELLING LANCEER- INRICHTIN GEN Het probleem van de opstelling „Ik heb de indruk dat Neder land ten aanzien van de Indone sische kwestie van zijn Atlanti sche partners meer dan alleen maar platonische steun zal ont vangen", aldus verklaarde de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns maandagavond tijdens het gesprek, dat hij na afloop v an de gehouden bijeenkomst van de regeringshoofden der Navo-lan den met de Nederlandse persver tegenwoordigers in Parijs had. tenlandse Zaken heeft verklaard dat de Navo-landen voorzichtig moeten zijn met het Nederlandse van afvuurinrichtmgen voor ra- =- ketten met middelgrote reikwijü- Dr Subandrio heefl ook een onderhoud gehad met John Alli son van de Ver. Staten, met de Indiase ambassadeur Parthasara- thi en met de Japanse consul- generaal Takagi. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui- verzoek tot solidariteit in de kwestie westelijk Nieuw-Guinea. Isa Ansjari, voorzitter van het anti-communistische front in In donesië, heeft, naar gemeld wordt, te Bandung verklaard dat de regering het dictaat van de arbeiders opvolgt in de strijd om vVest-Irian. Volgens het nieuwsbulletin van de nationale persdienst van Indonesië heeft Ansjari, een lei der van de Mohammedaanse Masjumi partij, gezegd dat hij bereid is zijn goedkeuring aan een oorlog te geven, maar dat in deze door het parlement moest worden beslist en niet door orga nisaties als de jeugdbond voor militaire samenwerking en de Sobsi. De Amerikaanse ambassadeur, Allison, heeft, naar vernomen wordt, tegenover Subandrio uiting gegeven aan de ongerust heid van zjjn regering over de toestand in Indonesië. Hij heeft geen bemiddelingsaanbod ge daan, zegt men. Dr Moh. Hatta heeft maandag geweigerd wederom vice-presi dent te worden. De commissie van negen, die tot taak heeft de meningsverschillen tussen Soe- karno en Hatta uit de weg te ruimen, heeft het parlement meegedeeld dat Hatta liever amb teloos burger blijft, maar bereid is als adviseur van de president op te treden. De voorzitter van de commis sie, Ahem Erningpradja, zei {lat de commissie, ondanks de mis lukte poging, alle hoop nog niet opgegeven heeft en zal blijven streven naar een of andere vorm van samenwerking tussen Soe- karno en Hatta. te, moet door de Westeuropese landen gemeenschappelijk wor den bestudeerd, aldus de Neder landse eerste-minister. Er is duidelijk een verschil van opvatting waar te nemen tussen de onderscheidene landen en het lijkt mij daarom van groot belang dat wij komen tot het vaststellen van een gemeen schappelijke gedragslijn. Daarbij is niet de grote vraag, hoe dit systeem in tijd van oorlog zal werken, waarbij het door Boel ganin zo wordt voorgesteld als of alle landen die over deze lan- ceerinrichtingen beschikken ver nietigd zullen worden, doch hoe men door de risico's die daaruit voor een eventuele aanval voort vloeien, een oorlog kan voorko men. De Nederlandse regering heeft in principe geen bezwaar tegen de opstelling van deze lanceerin- stallaties, evenmin als het be zwaar heeft tegen het onderbren gen van andeTe wapens. In beginsel bestaat er immers geen verschil tussen het gebruik van deze raketten en andere wa pens. Hoofdzaak is dat het erom gaat een oorlog te voorkomen door de dreiging met deze af schrikwekkende verdedigings middelen. In een werkelijke oor log zou het al of niet aanwezig zijn van afvuurinrichtingen en raketten in West-Europa toch niet weel uitmaken, want dan zou de toestand in geen enkel land erg rooskleurig zijn. Op een vraag, wie de beschik king krijgt over de atoomladin gen voor de raketten en of onze regering tegenover dit probleem reeds een standpunt heeft inge nomen, antwoordde dr Drees, De verklaring van de Neder landse eerste minister dr Drees over de toestand in Indonesië en de repercussie daarvan op Ne derland, zo zeide hij, werden dooi de andere regeringshoofden met belangstelling aangehoord. Mr Luns sprak evenwel de ge ruchten tegen volgens welke eerste minister Drees de toepas sing van economische sancties tegenover Indonesië zou hebben gevraagd. De solidariteit van onze Navo- partners, zo zeide hij, schuilt evenwel niet alleen in politieke steun. Ook ten aanzien van de pogingen van Indonesië om an dere landen in te schakelen, kun nen zij immers hun houding van solidariteit tegenover Nederland aannemen. Sedert 1956, zo ging hij voort, is overigens de belangstelling van het buitenland tot het doen van investeringen in Indonesië zeer gering geweest en deze be langstelling is niet toegenomen door de wijze, waarop de Indone siër met het eigendom van ande ren de laatste tijd omgaat. Ook de andere Aziatische landen to nen weinig enthousiasme voor hetgeen thans in Indonesië ge beurt, aldus de minister van Bui tenlandse Zaken. De heer Luns toonde zich ver heugd over de wijziging in de houding van de Navo-partners ten aanzien van de Nederlands- Indonesische verhoudingen. Toen Indonesië in 1956 de ver dragen verscheurde, zo merkte hfj op, was er nauwelijks een reactie waar te nemen, doch dit is na de laatste gebeurtenissen volkomen gewijzigd. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zeide, te ver wachten dat de Indonesische kwestie op geregelde tijden in de permanente raad van de Navo zal worden behandeld. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Op een vraag of Nederland met Intrekking tot de gebeurte nissen in Indonesië reeds steun heeft ondervonden, ant woordde Luns, dat van het op treden van \Vest-Duitsland met bevrediging is kennisgenomen. Ook de Verenigde Staten hebben sterker gereageerd dan vroeger het geval was, zo voegde hij er aan toe, evenals Engeland, dat met zijn Gemenebest en met Sin gapore met grote belangstelling de gebeurtenissen volgt. Minister Luns zeide, dat hij tevens een onderhoud heeft ge had met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau en de Engelse minister van Buiten landse Zaken Selwyn LJoyd. waarbij ook de Indonesische kwestie ter sprake is gekomen. De Nederlandse minister had dinsdagmorgen nog een onder houd gehad met zijn Amerikaan se collega, Foster Dulles, over de Indonesische kwestie. Nd afloop deelde de heer Luns mede, dat het onderhoud zeer be vredigend en nuttig is geweest, doch dat hij hierover geen bij zonderheden kon verstrekken. ZUIDELIJKE WIND. Dinsdag was er in ons land niet veel wind. Uit overdrijvende be wolking viel plaatselijk wat lich te sneeuw. Nagenoeg overal bleef het ook overdag licht vriezen. De temperatuur bleef het laagst in het noordoosten van het land, waar de temperatuur niet boven de min vier graden uitkwam. Geleidelijk breidde intussen Oceaanstoringen hun invloed over de Britse-eilanden naar het oosten uit. Daardoor gaat in ons land de zuidelijke wind langzaam in kracht toenemen. Vandaag zal deze overwegend matig blijven. De zuidelijke winden voeren lucht uit Frankrijk aan, waar ook vorst voorkwam. Daardoor zal er vandaag in ons land over het al gemeen weer lichte vorst voorko men. Neerslag van betekenis wordt niet verwacht, maar het blijft overwegend zwaar bewolkt weer. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag ochtend tot woensdagavond. ZUIDELIJKE WINDEN. Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Over het algemeen lichte vorst, maai- langs de kust van Holland en Zeeland temperatuur om het vriespunt. DONDERDAG 19 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 11.56 0.31 1.11 1.21 n.m. 12.16 12.51 1.31. 1.41 ZON op Dec. 18 8.46 19 8.47 onder 16.31 16.31 MAAN op onder 5.26 6.36 14.42 15.26

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1