Uit de Provincie TIP van BOOTZ 'N BLAD WAAR PIT IN ZIT! Vergadering Zeeuwse Landbouw Maatschappij TERNEUZEN. CADZAND NIEUWVLIET OOSTBURG HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN... Foor een Tip-top feestje RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL VLISSINGEN. Een Zeeuws-Vlaams feuilleton AGENDA Wat brengt de radio? REGERING WEIGERT STEUN AAN HELIKOPTERDIENST Minister Algera heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering geen financiële steun zal verlenen aan de Sabena via .Axel naar Rotterdam. Hoewel de regering begrip Weeft voor een gedeeltelijke op heffing van Zeeuws-Vlaanderens isolement, acht zij geen aanlei ding aanwezig deze dienst te sub sidiëren. PESTVOGELS Naar aanleiding van de oproep tot meldingen aan de Vogelbe- schermingswacht West Zeeuws- Vlaanderen kwamen verschillen de meldingen binnen en wel uit Oostburg (melder de heer Lu- teyn, Groede), Sluis (Dusardeyn/ Versehore), Vlissingen (Hobo ken), Westkapelle (Anderent), Oostkapelle (Meyer, Luytwieler), Hulst (Koster) en Philippine (R. dUaers). Van de heer J. Taapken te Hil versum, verbonden aan het Nat. Hist. Museum te Leiden, bewer ker van alle ingekomen berichten van het gehele land, werd mede deling ontvangen dat nog nooit zo'n groot aantal meldingen uit Zeeland was binnengekomen. Verzocht werd alle berichtgevers hiervoor hartelijk dank te bren gen. Eventuele waarnemingen worden nog altijd gaarne ontvan gen. GEEN VERVOLGING. De substituut-officier van ju stitie te Middelburg acht niet voldoende termen aanwezig om de vroegere in- en verkoper van de „Zekova" op Schouwen-Duive- 'and, A. Z. M. te Zierikzee. te vervolgen voor de vermeende verduistering van een bedrag van ƒ50.000 ten nadele van de Zecova te Goes. Er is, naar de mening van de officier van justi tie slechts sprake van een verre gaande slordigheid in de admini stratie van M. Van de zijde van het Zecova- bestuur wordt meegedeeld, dat men over een verklaring van M. beschikt, waarin deze zich volle dig aansprakelijk stelt voor het becijferde tekort. M. heeft hier voor zijn gehele bedrijf in pand gegeven. Hij kan niet meedelen, waar het geld is gebleven. 25-Jarig bestaan van de Jeugddienst in de Her vormde Gemeente. In de jeugddienst van jl. zon dagavond werd het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de eerste jeugddienst werd gehouden. Zo als te verwachten, Was er voor deze dienst grote belangstelling en veie jongeren en belangstel lende ouderen woonden deze dienst bij. De kerk was voor deze gelegen heid fraai versierd met veie bloe men die de Gemeente geschon ken had. Tegen de achtergrond en opzij van de kansel, alsmede op de Avondmaalstafel, waren de vele fraaie bloemen keurig ge groepeerd, terwijl de kaarsen in de grote koperen kronen voor deze gelegeruieid ook brandden, svenais de kaarsen op de Avond maalstafel. Het geheel bood een mooi geheel. De liturgie werd geleid door vikaris Jon. Brezet, terwijl de prediking werd gehouden door dr L. J. Cazemier, uit Schiedam, voorheen te Terneuzen onder wiens leiding destijds de jeugd diensten werden ingesteld. De tekst van zijn prediking was uit het H. Evangelie van deze zon dag, de 3e zondag van Advent, Matth. 11 3, met als onder werp: „De grote levensvraag'. Na afloop van de dienst werd door vikaris Brezet namens de jeugddienstcommissie en de jeugddienstbezoekers 'n geschenk aan de Kerkvoogdij aangeboden, bestaande uit paramenten voor de kansel en de lezenaar, t.w. 4 onderhangen voor de kansel en 4 bladwijzers voor de lezenaar, uit gevoerd in de kleuren naar het kerkelijk jaar en in het midden voorzien van het Christusmono gram, alsmede 2 nieuwe kande laars voor de Avondmaalstafel, ter vervanging van de bestaande, welke niet meer doelmatig wa ren. Namens de Kerkvoogdij heeft de president-Kerkvoogd, de heer Olijslager, deze geschenken in dank aanvaard. Het was inzonderheid voor de jongeren van de Hervormde Ge meente een blijde dag, die in dankbare herinnering zal blijven. Verschillende oud-leden van de jeugddienstcommissie waren aan wezig, alsook de jeugddienstcom- *issie uit Axel. De vele bloemen werden door «e zorg van de commissieleden *ann de zieen in de gemeente ge- kracht als een groet van de Kerk. 30 jaar A.N.A.B. en 10 jaar Vrouwenbond feestelijk ge vierd. Zaterdagavond vierde te Cad zand van de Landarbeidersbond haar 30 jarig bestaan met een klinkende feestavond. Gelijktijdig werd het feit herdacht, dat de plaatselijke afdeling van de Vrou wenbond N.V.V. 10 jaar geleden werd opgericht. 't Was een groot gezelschap, dat de voorzitter van de Landar beidersbond, de heer A. Bril, kon begroeten. We merkten o.m. op burgemeester J. J. Leenhouts, wethouder Steenhart met echtge note, de heer J. Lukaart distrikt- bestuurder van de A.N.A.B. uit 'Goes, mevr. M. S. DijkLang straat, lid van het Centraal Be stuur van de Vrouwenbond N.V.V., de heer C. Hoek distrikt- bestuurder uit Goes. Voorts vele afgevaardigden van zusterorgani saties en afdelingen van het N.V.V. uit Cadzand en omgeving. Na een korte schets over het werk van de afdeling feliciteerde de heer J. Lukaart de afdeling met het behalen van de mijlpaal. Spreker gaf een overzicht van de toestand in de landbouw 30 jaar geleden en thans, en constateer de, dat er, ondanks een terug gang in de landbouw, veel voor de landarbeider kon worden be reikt. Hij wenste de jubilerende afde ling veel succes. De heer I. Michielsen feliciteer de namens de federatie van land arbeiders in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen en haalde enkele her- inneringen op. Mevr. M. S. Dijk sprak geluk wensen uit namens het Centraal bestuur van de Vrouwenbond, en tevens in haar functie als voor zitster van de federatie Westelijk Zeeuws-Vlaanderen van de Vrou wenbond N.V.V. Zij roemde mevr. Joz. Adriaansen uit Cadzand, als een der meest ijverige werksters voor de Vrouwenbond N.V.V. Zij bracht de afdeling Cadzand dank voor de grote steun, en het belangrijke aandeel dat Cadzand steeds gehad heeft binnen het raamwerk van de federatie, en wenste de jubilerende afdeling nog vele plezierige jaren toe. Burgemeester J. J. Leenhouts sprak gelukwensen uit namens het gemeentebestuur, en noemde een gemeente zonder een vakbe weging in de huidige maatschap pelijke verhoudingen niet meer denkbaar. Vervolgens werden nog geluk wensen uitgesproken door de dis- triktsbestuurder en plaatselijke Elfdelingen van het N.V.V. Het feestelijk gedeelte van de avond werd vervolgd met een op treden van „De Flamingo's", een gezelschap uit Breskens, dat er al spoedig een prettige stemming wist in te brengen. Schetsjes wis selden elkaar in vlot tempo af. Tot in de kleine uurtjes heeft Cadzand op feestelijke wijze het feest 30 jaar landarbeidersbond op gepaste wijze gevierd. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Nieuw- vliet komt hedenavond bijeen ter behandeling van o.m. de volgen de punten: Verlenging rekening-courant overeenkomst Bank voor Neder landse Gemeenten Wijziging gem. begroting 1957; Wijziging gem. begroting 1958; Wijziging verordening ver strekking kolentoeslag. Districtsvergadering E.H.B.O. In „De Ambassadeur" kwam een groot aantal afdelingsbe stuurders bijeen van de E.H.B.O.- afdelingen uit West Zeeuws- Vlaanderen. Namens het district Zeeland werd deze vergadering bijgewoond door de heren A. C. Schipper, voorzitter uit Sint Lau rens, M. J. C. Huissoon uit Vlis singen, J, A. Alewijnse uit Oost kapelle en M. Barendse uit Bres kens. 'De hoofdschotel van de bespre kingen vormde de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, dat ook in de toekomst de afdelingen uit het Land van Cadzand zouden deelnemen aan de provinciale wedstrijden. Hier bleek het onoverkomen- lijke bezwaar van de bootverbin dingen, die deelname aan avond wedstrijden ten noorden van de Schelde onmogelijk maken. Ge tracht zal echter worden of deze wedstrijden in april niet op een zaterdagmiddag kunnen worden gehouden. In dat geval kunnen de West Zeeuws-Vlaamse afde lingen een tweetal groepen aan wijzen voor het uitkomen in pro vinciaal verband. De voorzitter wekte voorts op, over te gaan tot het oprichten van afdelingen in die plaatsen, wEiar de E.H.B.O. nog een onbe kende is bij de bevolking. Emigratie Voorlichtings avond. Vrijdagavond j.l. vond te Oost burg in het Rijks-Arbeidsbureau, Rijkskantorengebouw een voor lichtingsavond plaats, bedoeld om belangstellenden die tot het besluit zijn gekomen te gaan emi greren op de hoogte te stellen van de mogelijkheden, die de di verse emigratielanden bieden. De heer W. de Visser, directeur van het Arbeidsbureau te Oost burg, sprak een woord vooraf, waarin hij de aanwezigen harte lijk begroette en de heer C. van Reemst, Emigratie-Voorlichtings- Eimbtenaar van het Rijks Arbeids bureau inleidde. De heer Van Reemst begon met een omschrijving te geven wat nu eigenlijk emigratie bete kent, namelijk het verlaten van het land van geboorte. De rede- dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonderEen staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE! Iri de gister te Goes gehouden algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij heeft de voorzitter, ir M. A. Geuze, in zijn openingsrede tal van landbouwfacetten de revue laten passeren. Hij besprak zo wel het prijs- als het structuur beleid. In deze bijeenkomst hield ver der ir T. P. Huisman, voorzitter- direkteur van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten een causerie over de Euromarkt, de vrijhandelszone en de land bouw. In zijn openingswoord haalde ir Geuze het E. E. G.-verdrag aan; wij moeten, aldus spreker, onze werkzaamheden in de toekomst als het ware zien tegen de ach tergrond van een verschuivend décor. Structueel zitten wij hier in Zeeland midden in de verschui vingen, wanneer wij zien welke invloed de herverkavelingspro cessen hebben. Van een minstens even grote betekenis zal de ingreep van de Deltaplannen zijn voor Zeeland. Het evenwicht is gelegen in het idee van het West-Schelde-bek- ken, waarbij de Sloehavenplan- nen wel onze eerste en bijzonde re aandacht vragen. Ik wijs, al dus de voorzitter, verder even eens op het overleg, dat tussen de provincies Noord-Brabant en 'Zeeland plaatsvindt met betrek king tot dergelijke plannen, ge legen in de omgeving van Rilland. Onze sterk groeiende bevolking gaat steeds grotere eisen stellen op het gebied van de recreatie. Doch in de eerste plaats dient ook op dit terrein naar een evenwich tigheid gestreefd te worden, zo dat wij ons eigen karakter en onze eigen mogelijkheden als Zeeuwen met elkander zullen be houden. Hoezeer de conjunctuur ons in de laatste jaren in de steek heeft gelaten, moge blijken uit de ge gevens. die verstrekt werden door de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden om trent de netto-overschotten van Zeeuwse landbouwbedrijven in 1956. De netto-overschotten in guldens per ha bedroegen voor 40 L. E. I.-bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen 121 en 64 L. E. I.- bedrijven op de Zeeuwse eilan den 118. Over de bedrijfsresul taten van de overige behoeven we ons geen illusies te maken, aldus spreker. Wat betreft de vestigingseisen merkte spreker op, dat hij voor stander is van het stellen van zodanige eisen aan personen, niet aan bedrijven. Het vragen van een diploma lagere landbouw school vond spreker een mini mum-eis. De heer Geuze deelde verder mede, dat het bestuur zich heeft bezig gehouden met het systeem van de heffing der inkomstenbe lasting. Hij bepleitte een heffing over meer dan één jaar, omdat de winsten in de goede jaren dik wijls teniet gedaan worden door verliezen in andere jaren. Met algemene stemmen werd besloten een telegram te zenden aan minister Mansholt. Daarin wordt gezegd, dat de Z. L. M. met grote teleurstelling kennis heeft genomen van de gang van zaken met betrekking tot de aardappeloogst in de achter ons liggende jaren. De financiële schade voor de boeren is dien tengevolge in het zuid-westen van ons land ontstellend groot. De vergadering dringt er in het telegram bij de minister op aan, alle export-mogelijkheden te be vorderen. nen, die in het algemeen tot emi gratie doen besluiten, zijn van economische aard namelijk de hoop in het nieuwe vaderland, waar veelal de vestigingskansen groter zijn, een eigen bedrijf te stichten. Na 1945 zijn een 300.000 Neder landers geëmigreerd, dit is een verhouding van 1 op 36 inwoners. In die periode waren het 4.000 Zeeuwen, die emigreerden of in verhouding uitgedrukt 1 op de 70 Zeeuwen. De moeilijkheden waarmee de emigrant in het nieuwe vader land te kampen krijgt, zijn niet zoals men zou veronderstellen van financiële aard, maar treden op naar gelang men het er al of niet kan wennen. Een heel belang rijke factor is of de vrouw het kan wennen, want daar komt het nog al eens op aan. Heel belang rijk vond inleider het, ja hij stel de het als het ware als voorwaar de, dat men zich allereerst goed moet bezinnen alvorens tot emi gratie over te gaan en is het be sluit met beider volle instemming genomen dan is het noodzakelijk eerst kennis op te doen van het land van keuze en de taai te le ren. Voorts moet men beschikken over de nodige dosis weerstands- en aanpassingsvermogen en moet men over een sterk karak ter beschikken, terwijl men bo vendien nog bereid moet zijn hard, heel hard te werken. Met de betrokken emigratie- landen heeft de Nederlandse re gering overeenkomsten gesloten, op grond waarvan de passage, hetzij per boot of vliegtuig, dit maakt geen verschil, wordt bere kend aan de hand van de betaal de inkomstenbelasting, welk be drag 1, iy2 of 3 maal wordt ge nomen, afhankelijk van het land van keuze. Spreker gaf bijzonder heden over de landen, die voor namelijk bij de Zeeuwen in trek zijn, o.a. de Verenigde Staten, Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. Aan het slot van de causerie vertoonde de heer Van Reemst een aantal dia's over Australië, de landbouw in Canada en de huisvesting in Ca nada. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik werd ge maakt. Uitvoering Vermaak". „Oefening en Tijdens de uitvoering, welke de Kamer van Rhetorica, Oefe ning en Vermaak te Oostburg zaterdagavond in hotel „De hebt U beslist Tip van Bootz nodig. Het ver maarde, echt Nederlandse apéritief, geliefd bij dames èn heren. Opwekkend, hartverwarmend Eenhoorn" gaf werden de heer en mevrouw De Vuijst gehuldigd. De heer De Vuijst heeft n.l. zijn zaak verkocht. De heer De Koning, voorzit ter van Oefening en Vermaak herinnerde er aan, dat de ver eniging al jaren in De Een hoorn speelt en tot beider ge noegen. Nu is er bij ons iets van weemoed, omdat iets, wat ver trouwd was, wegvalt. Als dank voor de prettige samenwerking werd De Vuijst het ere-lidmaat- sehap van de vereniging aan geboden. Mevrouw De Vuijst werd eén bloemetje aangebo den, door welk stoffelijk blijk de toneelvereniging haar dank baarheid tot uitdrukking wen ste te brengen. Was dit in zekere zin een af scheid, er was nog een heuglijk feit te vermelden van iemand, die -blijft, nJ. de heer P. Brugge- man, die thans 25 jaar in Oefe ning en Vermaak meespeelt. Na de woorden van de heer De Koning werden de bloemen aan mevrouw De Vuijst over handigd door mevr. M. Brugge- manSteurrijs; die reeds 24 ja ren haar krachten aan de ver eniging geeft. De uilvoering, die Oefening en Vermaak bracht, stond aan gekondigd als 142ste uitvoering, welk getal alleen mogelijk kan zijn bij een vereniging, die een eerbiedwaardige leeftijd heeft bereikt, en dit is met de Kamer van iihetorica Oefening en Vera y.k het geval, zij werd in j 'pgericht. De bijna 100-ja- rige bracht dit keer het toneel spel in drie bedrijven „Grote kinderen" van Rosita Peters. Zoals gebruikelijk is deze uit voering van „Oefening en Ver maak" weder een succes gewor den en hebben de bezoekers ge noten van het spel der optre dende dames en heren. De raad vergadert. Donderdag a.s. vergadert de gemeenteraad. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Verlenging van de rekening courant-overeenkomst met de Bank van Nederl. Gemeenten; wijziging van de gemeenschappe lijke regeling ziektekostenvoor ziening ambtenaren in Zeeland; aanvulling van de commissie van advies woonruimtewet 1947; sub sidieaanvragen van de vlasscho- len in Zeeuws-Vlaanderen, Stich ting „Katholiek Middelbaar On derwijs voor Zeeuws-Vlaanderen" en van het fruitteeltproefbedrijf „Zeeuws-Vlaanderen" te Philip pine; kolentoeslag voor de minst draagkraehtigen. Aanrijding. Zaterdagavond omstreeks half acht naderden over de Westkade, komende uit de richting Drie kwart, twee luxe wagens. Ter hoogte van de Kloosterlaan wil de de eerste luxe wagen rechts afslaan en gaf hiervoor richting aan. Deze auto werd bestuurd door de heer J. P. V. uit Terneu zen. De achter hem aankomende luxe wagen, bestuurd door de heer H. L. D. uit St. Amands- berg, merkte deze aanduiding niet op en doordat V. vaart min derde om de bocht te kunnen nemen, botste de tweede wagen tegen de voorste op. Door de scnok vloog deze wagen vooruit en kwam tegen de terreinafschei ding van de heer Van Water schoot terecht, weike hierdoor behoorlijk werd vernield. Het on geval beperkte zich tot materiële schade. Te veel aan Bacchus geoffe,nL De heer A. P. uit Zelzate had enkele café's als pleisterplaatsen aangedaan en daardoor te veel van het goede gekregen. Op de Westdam gekomen werd zijn gang zó onzeker en had de éta lage van de heer De Maertelaere zoveel aantrekkingskracht dat hij zijn evenwicht verloor en par does door de grote spiegelruit viel. De ontboden rijkspolitie heeft na het opmaken van -pro ces-verbaal deze Bacchusvriend van zaterdag op zondag een nachtje gratis logies gegeven. Botsing. Toen dr. A. van L. uit Sas van Gent zondagochtend na kerktijd met zijn auto huiswaarts wilde rijden en uit de Weststraat de Westdam opreed, naderde uit de Wilhelminalaan een door de heer F. K. uit Westdorpe bestuurde auto. Daar de hoek WeststraatWil helminalaan tamelijk onoverzich telijk is, bemerkten de automobi listen elkaar te laat. tengevolge waarvan de auto's tegen elkaar botsten. Cursus vergadering A.B.C. Het kader van de afdelingen in de kanaalzone van de Algemene bedrijfsgroepen centrale kwam in zaal Beart voor een cursus vergadering bijeen. Onderwerp van bespreking was de nieuw tot standgekomen collectieve ar beidsovereenkomst. Van het hoofdbestuur waren aanwezig de heer Penninkhof, en de disstrictsbestuurder Schepers. Na de gebruikelijke opening door de plaatselijke voorzitter, bleek tijdens de vergadering dat het kader de problemen, voorko mende in de nieuwe C.A.O., goed onder de knie te hebben en met belichting van diverse zijden ver trouwd begint te geraken. Met een dankwoord aan de gas ten voor de aanwezigheid, besloot de voorzitter deze druk bezochte bijeenkomst. Filmvertoning voor de missiën. De Japanse film „De klokken van Nagasaki", een authentieke Japanse geluidsfilm over de be roemde atoomgeleerde en bekeer ling was een dankbaar onder werp waarmede de priesteropera teur van de missiën van Scheut in het patronaatsgebouw dit ge beuren op het witte doek bracht. Het was de biografie van 'n held haftig leven en de christelijke dood van Japans grootste Katho lieke leek van deze tijd die de aanwezigen tot ontroeriue bracht. Bejaardentehuis geopend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. imr A. F. C. de Casembroot, heeft zaterdagmiddag te Vlissingen, in aanwezigheid van meer dan 250 genodigden, officieel het nieuwe tehuis voor bejaarden „Het Gast huis" geopend. Voordat de Com missaris zijn openingsrede in de kerk-feestzaal van het bejaarden tehuis uitsprak onthulde hij bi de hal van het tehuis een glas-ki lood-raam, vervaardigd door de glazenier Wiecherdsma uit Deur- ne, voorstellende het leven, de arbeid en de rust. Het bejaardentehuis omvat ren hoofdgebouw, drie verdiepingen hoog, met zijvleugel, waarin 152 bejaarden geplaatst kunnen wor den. In dit hoofdgebouw, zgn naast de één- en tweepersoons kamers voor de bejaarden en de dienstvertrekken, ook een kerk- feestzaal (waar nog een mozaiek zal worden aangebracht, te ver vaardigen door de kunstenaar Roosendaal uit Wassenaar), ont spanningszalen, eetzalen en con versatie-ruimten. In het ruime park, dat het tehuis omgeeft zijn voorts nog 48 bejaardenflats op getrokken. De totale stichtingskosten van het complex bedragen ca. 3)4 miljoen gulden. Het bejaarden tehuis kon 6 maanden eerder dan aanvankelijk gesteld was in gebruik worden genomen. door W. GELDOF HOOFDSTUK I. Over koetjes en kalfjes. De jonge Kees Almekinders rekte zich eens lekker uit in het pas opkomende zonnetje. Diep snoof hij de voorjaarsgeuren van de overal ontwakende natuur op, dan liep hij naar de steenput, haalde een aker water op en be gon zich te wassen. De baard bleef staan tot 's avonds en daar door was hij gauw klaar. Hij haalde een houweel uit de schuur en begon ijverig te hak ken in het kleine veldje bieten, dat zijn vader rijk was. Het was nog maar vijf uur en hij wilde vóór het ontbijt nog wel wat doen. Niet dat het zo drek was, want daar was de tijd niet naaf, maar enkel omdat hij dat van jongsaf aan zo gewend was. „Ledigheid is des duivels oorkus sen", dat was een spreuk, die hij van vader en moeder maar al te vaak had gehoord. En wie zou in een voorjaar als dit, niet welgemoed aan het werk gaan? De mensen begonnen juist weer wat aardigheid in het leven te krijgen. De oorlogsjaren Wé ren aan dit dorpje, vlak bij de Belgische grens, weliswaar haast onopgemerkt voorbijgegaan, maar de afloop was voor deze streek rampzalig geweest. Këes herinnerde het zich nog als de dag van gisteren, hoe het kanon gebulder op zekere dag hoorbaar was geworden en vanuit de rich ting van Gent zowel als van Oostende, steeds duidelijker werd. Dat was een heuglijk ge luid, want het betekende, dat aan bijna vijf jaren bezetting een ein de zou komen. Iedereen wreef rich in de han den. België was al haast bevrijd, het leed niet de minste twijfel of de geallieerden zouden doorsto ten tót de Schjelde, want Antwer pen moest, koste wat het koste, vrij voor de aanvoer door sche pen. Daardoor zou Zeeuws-Vlaan deren automatisch mee bevrijd worden, terwijl de rest van de provincie misachten nog lang zou moeten wachter.. Het ging ook inderdaad zo, al leen niet automatisch. De in het nauw gedreven bezetter vorderde alles wat van zijn gading was, paarden, wagens, fietsen, ge reedschappen en machines. En ook dat was nog het ergste niet. Het bleek, dat de vijand niet van zins was het land aan de Schelde goedschiks te ontruimen en de strijd golfde hier dagen lang heen en weer. Toen hij beslecht was, waren er in deze streek meer vernielde en beschadigde dan bewoonde huizen. In de eerste dagen dacht men alleen aan de doden. Aan wat vernield was, dacht men pas later. Was het niet in deze streek dat de verdreven Vorstin voor het eerst weer voet op Neder landse bodem kon zetten? Men twijfelde er niet aan, of wat ver nield was zou in enkele jaren worden opgebouwd, beter dan ooit. Het trage verloop van de be vrijding v£in de rest van het land en de omvang der aangerichte schade brachten de eerste twij fel. Zeker, er werd voedsel, medi cijnen en veiligheid gebracht. Er kwamen ook vele nishutten en noodonderkomens voor de getrof fenen. Maar toen de oorlog twee jaar voorbij was en de wederop bouw nog steeds niet op gang was gekomen, werd het velen bang om het hart. Zou het ooit nog wel goed worden, hier in deze vergeten uithoek van het land? Nu was men wéér een jaar verder. En kijk nü eens! Hoe werd nu de zaak aangepakt! Oostburg. leek wel een stad in opbouw én in al de dorpjes gons de het van de activiteit. Er be gon weer leven in het doodge slagen land te komen. Zeker, het waren nog maar noodboerderijen, die gebouwd werden, maar dat was al heel wat! De rest zou wel volgen en dan begreep men hier ook wel, dat Walcheren, waar de grond voor jaren door zeewater was bedorven, er nog veel slech ter voor stond. Ook dit dorpje, Nieuwkerke, begon weer tot leven te komen. Wel lag de halve dorpstraat nog in puin, maar dat werd al ge ruimd. Er werd al weer gebouwd Men zou het nog beleven, dat de sporen van gruwelijke krijg wer- DINSDAG 17 DECEMBER. TERNEUZEN: Grand hotel „Rotterdam", 1.30 uur: Jaarl. algem. vergadering Coöp. aan- en verkoopvereniging G.A. Luxor-Theater, 8 uur: De andere sexe. Lokaal „Bethel", 7.20 uur: Evangelisatiesamenkomst. Café ,,'s Lands Welvaren", 8 uur: Jaarvergadering Schut te vaer. Openbaar Lyceum, 8 uur: Vierhandig pianorecital Debo- ra en Boukje Land. AXEL: Hotel „De Graanbeurs" 2 uur: Publieke verkoping krachtens art 1223 B.W. van een woonhuis met schuur, bergplaats, erf en tuin aan de Koestraat 20. Het Centrum, 8 uur: Sissy, de jonge Keizerin. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De wet van de straat. WOENSDAG 18 DECEMBER. TERNEUZENGemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding uitvoe ren van grond-, riolerings- en bestratingswerken. Luxor-Theater, 8 uur: „De andere sexe". AXEL: Het Centrum, 8 uur: .Sissy, de jonge keizerin". SAS VAN GENT: Olympic Theater, 8 uur: „De wet van de straat". den uitgewist en dat was méér, dan men in die najaarsdagen van 1944 durfde te geloven. Het gezin Almekinders was er goed doorheen gekomen. Vader, moeder. Kees, de twee meisjes, alien zonder kleerscheuren er al gekomen. Wel was er ren gra naat door het dak geslagen, die binnenin een ravage had aange richt, maar de muren hadden het gehouden en de schade had den Kees en zijn vader lang zamerhand zelf kunnen verhel pen. Zelf zaten ze, betrekkelijk veilig, in de grote kelder onder de opkamer die met een dikke laag zand was bestrooid. Onge veer een week hebben ze daar moeten bivakkeren, maar toen was het eindelijk voorbij. En nu? Het gezin Almekinders is weer volop aan de slag, zoals iedereen hier. Jo en Cor rijn het huis uit. De eerste dient bij de burgemeester, de tweede werkt in een winkel in Oostburg. Vader heeft rijn kleine boerderijtje. En Kees? Dat was eerst een moeilijk ge val. Hij had een helder hoofd e<n het was de wens van vader en moeder geweest, dat hij leren zou. De jongen kon wel leren, maar vertikte het, zodat vader wel gedwongen was hem na een paar jaar van de H.B.S. af te nemen. In die tijd had Almekin ders een flink loondorsersbedrijf, drie dorsmachines en evenzoveel tractoren/Daar had Kees belang stelling voor, déér was hij in rijn vakanties te vinden. Dat hij, na een dag meehelpen zo zwart was als een moriaan hinderde hem niets. Het stof en het oorverdo vend lawaai, waaraan iedereen een hekel had, betekenden niets voor hem. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 18 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.30 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Amus. muz.; 18.05 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.05 Hoorspel; 12.05 Ce*n- balorecital; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.37 Adventstonde; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Blaasork.; 13.45 Gram.; 14.35 Idem; 15.40 1 ianovoordr.; 16.00 Voor d. jeugd; 17.20 Muz. caus.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 De koorzang onder de loep; 18.20 Spectrin* v. h. Chr. organisatie- en vereni gingsleven; 18.30 Causerie; lfl.OO Nws; 19.10 Caus.; 19.15 Gram.: 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.: 19.55 Caus.; 20.00 Radiokrant: 20.20 Radio Filharm. ork.; 21.10 Caus.; 21.30 Gram.; 21.40 Amus. muziek22.00 Filmbeschouwing 22.10 Vocaal dubbelkwartet; 22.30 Kon. Mil. Kapel; 23.00 Nieuws; 23.15 Zaalsportuitsl.; 23.20 Gram.; 23.55 Dagsluiting. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor die vrouw; 10.00 Schoolradio; L8.S0 Gram.; 11.35 Gevar. progr.; UL3ti Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Ptauo- duo; 13.00 Nws; 13.15 Tent«on- steüingsagenda; 1320 Licht# mu ziek; 13.50 Medische kron.; 14.00 Strijkkwartet; 14.30 V. d. jeugd; 16.30 Gram.; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Orgel en zang; 18.40 Act.; 18.50 Gr.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Toespr. 19.25 Vara-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Comm.; 20.15 Opera; 21.50 Joods progr.; 22.15 Strijkork.; 22.45 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.50 Soc. nws in Esperanto. BRUSSEL: 12.00 Gram; 12 A0 Weerber.; 12.34 Gram. (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Bariton en piano; 14.30 Or- kestconc.; 15.00 Kamermuz.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.15 Ork.- conc.; 17.00 Nws; 17.10 Zang en piano; 17.50 Boekbespr.; 13.00 Lekenmoraal en -filosofie; 18.38 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Koorzang; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nws; 22.15 Kamermuz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2