Navo-topconferentie te Parijs begonnen De gebeurtenissen in Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 17 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4247 Dr Drees bracht Indonesische kwestie ter tafel „Wij zijn hier bijeengekomen om ons opnieuw te wijden aan de taak van het wegnemen der schaduwen, die over de vrije wereld worden geworpen Met deze woorden heeft president Eisenhower maandagochtend om twaalf uur de openbare openingsvergadering van de Navo- tepconferentie in Parijs het thema van de besprekingen aangegeven. Dr Drees aan het woord De middagzitting H. M. DE KONINGIN TERUGGEKEERD. KERSTFEEST OP SOESTDIJK In komende weken 3200 Nederlandse evacués in Singapore verwacht VRIJ VOOR WINKELPERSONEEL. Malakka dringt bij Indonesië aan op gematigdheid Verklaring van Indonesische ambassade in Canberra Arrestaties op Ambon AMERIKA EN DE ALGERIJNSE KWESTIE Sibajak zal zieken uit Indonesië nar Nederland brengen. Ook Birma biedt assistentie aan De uit drie leden bestaande Birmese delegatie, onder leiding van het hoofd van de Birmese luchtvaart, U Tin Thein, passeer de maandag Singapore op weg naar Djakarta, om «laai- toestem ming te vragen voor het landen van vliegtuigen van de Birmese luchtvaartmaatschappij in Dja karta om Nederlandse evacué's over te brengen. Dringend beroep van Scandinavische landen op Indonesië Nederlandse ambassadeur bezocht Japanse minister van Buitenlandse Zaken President Soekarno: 1957 „point of no return" Geen sprake van censuur op de pers Botsingen in Australisch Nieuw-Guinea TREINONGELUK IN BRUSSEL Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Slavië stopgezet Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand f 2,—; per week 18 cent. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé- hanaelsactver- tenties): 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 vvx Voor het ma«ndagnummer: zaterdags 10 Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad. 20 cent meer De president zei, dat de vrede «te de Navo zoekt, een zich steeds niÜTreidende toestand van ge rechtigheid en wederzijds begrip is. Het is een vrede, waarin man nen en vrouwen vrijelijk hun on vervreemdbare rechten op leven, vrijheid en geluk kunnen ont plooien. De vrede die wij zoeken, aldus de president, is een scheppende en dynamische toestand van Moeiende instellingen, econo mieën en dieper geestelijk inzicht voor alle landen en mensen. De successen van de Sowjet- Onie zijn een gevolg van het despotische regime met harde discipline en dwangarbeid, al dus de president. De Sowjet- leiders willen die macht gebrui ken om de wereld te overheer sen. De nadruk ligt daar op nieuwe wapens en de Russen dagen de vrije wereld uit op economisch gebied. Het feit, dat de regeringsleiders nu hier bi Parijs bijeen zijn, bewijst wel dat de Navo het belang van' deze uitdaging erkent. Be president waarschuwde er voor, dat de vrede die de Navo zoekt niet voor niets verkregen kan worden. De prijs zal hoog zijn, maar dat mag ons niet af schrikken. Onze vrije volken be zitten grote hulpbronnen, waar mee elke bedreiging het hoofd geboden kan worden. Behalve de materiële mogelijkheden zijn voor het Westen vooral belangrijk de politieke en morele hulpbronnen, aldus de president. Vóórdat Eisenhower zijn toe spraak hield, had de Luxem burgse premier Bech de confe rentie geopend en hierbij in het 'oMzonder de president van de Verenigde Staten, Eisenhower, welkom geheten. Hierna hield hij een korte toespraak, waarin hij het doel van de conferentie uit- G6I12i6ttG De Franse eerste-mi nister Gail- lard wees vervolgens op de moei lijke' taak die de regeringshoof den op deze conferentie wacht. Hij wekte op tot, een, hetgeen hij „gemeenschapsgeest noem de bij de onderhandelingen. Het ig'mijn vaste overtuiging zo zei hij onder andere, dat wij dan op deze conferentie belangrijke be slissingen kunnen nemen. Wij moeten niet vergeten, zo besloot hij, dat twee opvattingen omtrent de mens en het leven tegenover elkaar staan, namelijk die van de communistische en die van de Westerse wereld. Het lijdt geen twijfel, dat onze opvatting uit eindelijk zal zegevieren. Hierna sprak president Eisen hower. Honderden journalisten uit aüe delen van de wereld volgden in een speciaal ingerichte zaal op een mammouth-televisiescherm van vier bij vijf meter de bijeen komst. In de vergaderzaal zelf was slechts plaats voor de film en televisie-operateurs en 75 journalisten. Dr. Willem Drees, heeft maan dagmiddag op de eerste plenaire vergadering van de regeringslei «Iers der vijftien Navo-landen in Parijs betreurd, dat in de afgelo pen paar jaar en maanden be paalde openbare verklaringen in het Westen zijn afgelegd, die de Indonesische regering de indruk moeten hebben gegeven dat haar revolutionaire en onwettige me tbode weliswaar met enige be zorgdheid moet worden opgevat, doch geen ernstige kritiek ont moet. Dergelijke verklaringen honden alleen maar de radicale elementen in Indonesië aanmoedi gen en de constructieve elemen ten alleen maar ontmoedigen. Toen tien dagen geleden de In donesische kwestie in de perma nente Navo-raad door de Neder landse algevaardigde ter tafel werd gebracht, zijn verzekerin gen van solidariteit der Navo- partners ontvangen die zeer op prijs worden gesteld, aldus dr. DT609 Volgens hem kon men het be lang van een gemeenschappelijke houding van aile Westelijke mo gendheden tegenover deze uitda ging van ordelijke internationale betrekkingen door Indonesië niet overschatten. De kwestie Nieuw-Guinea, zo vervolgde de. Nederlandse pre mier, is één van de gevallen die de afgelopen paar jaar door de Indonesische regering als voor wendsel werden gebruikt voor de zogenaamde onmogelijkheid voor normale betrekkingen met Ne derland. De huidige toestand is er één die de nauwiettendste aan dacht van de gehele Westelijke wereld vereist. Dr Drees zei dat de Indonesi sche regering een nieuwe stan daard van internationaal gedrag invoert en dat het duidelijk is waarom landen die als Indonesië handelen de volledige steun van Russische en Chinese communis ten hebben. Dr. Drees legde er de nadruk op, dat de methode die Indone sië' gebruikt zoals „controle" of „nationalisatie", in het geheel niet lijken op wat de Westelij ke wereld hieronder verstaat. Het zijn gewoon vormen van inbeslagneming, op aanstich ting van en dikwijls uitgevoerd door communistisehe organisa ties. De Nederlandse premier zei dat hij niet zou uitwijden over de gro te moeilijkheden van de Neder landers wie het leven in Indone sië onmogelijk wordt gemaakt en over wat het betekent een land te moeten verlaten waar genera ties van Nederlanders hebben ge werkt. Maar zei hij, hij kon de ogen niet sluiten voor de gevol gen die de huidige toestand wel licht zou kunnen hebben voor de algemene positie van Nederland, aangezien hij deze positie op eco nomisch en financieel gebied en op het gebied van buitenlandse valuta beïnvloedt. De Noorse minister-presidem Gerhardsen. heeft maandagmid dag op de eerste werkvergade ring \an de Navo-conferentie te Parijs gezegd, dat Noorwegen ge kant is tegen het opslaan van atoomwapens of de aanleg van lanceerinrichtingen voor raket ten in Noorwegen. Een besluit over de aanleg van de lanceerinrichtingen dient, naar het oordeel van de Noorse regering, te worden uitgesteld. Deze zaak heeft belangrijke mili taire en politieke aspecten, die de regeringen nog niet goed genoeg hebben kunnen bestuderen. In de tussentijd kan dan worden nage gaan of het mogelijk is de onder handelingen met de Sowjet-Ume over ontwapening te hervatter, aldus Gerhardsen. Verder zei de Noorse minister president, dat Noorwegen geen troepen op zijn grondgebied zal toelaten behoudens in het geval van een aanval of dreiging van een aanval. TOESPRAAK ADENAUER. De eerste spreker op de mid dagvergadering was de Duitse bondskanselier, Adenauerdie zei geen bezwaar te hebben tegen diplomatiek contact met de Sow- jet-Unie om na te gaan wat de minister-president, Boelganin, precies met zijn jongste brieven heeft bedoeld. Hij vond, dat de toon van die brieven gematigd was. Naast reeds bekende elementen, waren er een aantal vage voorstellen, waarop een onmiddellijk ant woord niet mogelijk is. Adenauer zei verder, dat er in de laatste maanden in de landen van het Oostelijke blok niets is gezegd of gedaan wat de hoop rechtvaardigt, dat er geen ge vaar meer is voor het Westen. De communistische wereldrevo lutie blijft het doel van dat blok, aldus de bondskanselier. Adenauer zei, dat het Weste lijke bondgenootschap meer dan ooit een gemeenschappelijke po litiek over beslissende kwestie nodig heeft. Hij drong aan op politiek overleg in de Navo. SPAAK WAARSCHUWT. De secretaris-generaal van de Navo, Spaak, heeft het Westen maandag gewaarschuwd voor aanvaarding van de jongste voor stellen van Boelganin over ont wapening op het gebied van atoomwapens. Aanvaarding zou tengevolge hebben, dat de Sow- jet-Unie het enige land is met atoomwapens in Europa. „Indien Europa op dele voorstellen in gaat op de wijze, die Boelganin aanraadt en verwacht, zal de communistische stelling over het onvermijdelijke verval van de Westelijke wereld door de feiten worden bevestigd en zal een hoofdstuk in de wereldgeschie denis, waarop wij terecht trots zijn, worden gesloten", aldus Spaak. Aanvaarding, van Boelganins voorstellen kan slechts voort spruiten uit vrees en leiden van vrees tot ontmoediging en van ontmoediging tot neutraliteit, zo zei Spaak. De secretaris-generaal drong er bij de Navo oo aan in de diplo matieke sfeer in het offensief te gaan. Deze toespraak van Spaak was de inleiding van de middagverga dering. HET WESTEN IN GEVAAR. De Franse minister-president, Gaillard, heeft, naar in confe rentiekringen werd vernomen, gezegd, dat de vesting Europa wordt omtrokken. Hij wees daar bij op de noodzaak tegenmaat regelen te nemen tegen Russi sche pogingen tot ondermijnende activiteit oo dit ogenblik in het Midden-Oosten en misschien mor gen in Afrika. Gaillard drong er op aan, het beginsel van gelijkgerechtigheid in de Navo te handhaven en een betere samenwerking op econo misch terrein te bewerkstelligen. De Deense minister president, Hansen, heeft meegedeeld, dat Denemarken, evenals Noorwe gen, geen toestemming zal geven tot het opslaan van atoomladin gen of de bouw van lanceerin richtingen voor raketten op zijn grondgebied. Naar de Rijksvoorlichtings dienst mededeelt zijn H. M. de Koningin en de twee Prinsessen, die in Londen het huwelijk van een achternicht van Koningin Elizabeth hebben bijgewoond, gis termiddag om kwart over vijf per vliegtuig op Soesterberg aangekomen. De koninklijke familie is voor nemens ook dit jaar het Kerst feest te vieren tezamen met de leden van het paleispersoneel en hun gezinnen. Het feest zal op maandagmiddag 23 december om vier uur in de garage van de ko ninklijke marechaussee-kazerne bij het paleis Soestdijk worden gehouden. De Koningin zal ook nu weer zelf een gedeelte uit het Kerstevangelie voorlezen. Op de vrije halve dag van de Kerstweek voor winkelpersoneel dat op één van de vier werkda gen van de Kerstweek recht heeft op een vrije halve dag mag worden gewerkt mits een vervan gende vrije middag of maan dagmorgen in januari wordt gegeven. Deze vergunnnig geldt niet voor winkels die op één of beide Kerstdagen geopend zijn. Aldus is beschikt door de staats secretaris van sociale zaken. MEER VRIJE ZONDAGEN VOOR HORECA PERSONEEL. Met ingang van 1 januari a.s. wordt het minimum aantal vrije zondagen voor Horeca-personeel verhoogd van dertien tot zeven tien per kalenderjaar. In 1953 is het werktijdenbesluit voor kof fiehuis- en hotelpersoneel gewij zigd. Het aantal vrije zondagen werd toen op tenminste zeven tien gesteld. Tevens werd toen bepaald, dat tot 1 januari 1958 met dertien vrije zondagen mocht worden volstaan. Een woordvoerder van het Ne derlandse consulaat-generaal in Singapore heeft maandag mede gedeeld, dat de komende weken aan boord van door de Neder landse regering gecharterde schepen 3200 Nederlandse eva- cué's uit Indonesië in Singapore worden verwacht. De woordvoerder deelde voorts mede, dat het consulaat-generaal in samenwerking met 't bestuur van Singapore regelingen heeft getroffen om de evacué's tijdelijk onderdak te verschaffen in kam pen van de Britse luchtmacht en van de Britse marine in de bui tenwijken van Singapore. De woordvoerder zeide, dat de ongeveer 1000 Nederlanders, die in Singapore wonen, het consu laat-generaal alle hulp voor de evacué's hebben aangeboden. De evacué's zullen zodra ver voer per schip of vliegtuig moge lijk is doorreizen naar Nederland of een van de landen, die zich be reid hebben verklaard Nederland se ev.acué's te ontvangen. Inmiddels worden deze week 400 Nederlanders met speciale vluchten van de BOAC en de Garuda uit Djakarta naar Singa pore overgebracht. Maandag avond kwamen in Singapore vijf tig gezinnen van Nederlandse werknemers van de Borsumij aan. Zij reisden in de toestellen van de Garuda. Volgens AFP zul len zij vandaag de reis naar Ne derland voortzetten. De Noorse waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Ame Skaug, heeft vrijdagavond een telegram gezonden naar de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, waarvan de tekst luidt: „Na overleg met de regeringen van Denemarken en Zweden dringt de Noorse rege ring er met kracht bij de Indone sische regering op aan gematigd heid te betrachten en al het mo gelijke te doen de fundamentele rechten van de mens, zoals neer gelegd in het Handvest van de Verenigde Naties, te eerbiedi gen". Volgens Indonesische persbe richten heeft de Indonesische re gering jn antwoord op een nota van de Zweedse en Deense rege ring verklaard, «lat alle maatre gelen in het Nederlands-Indone sisch geschil zijn genomen op basis van haar souvereiniteit de veiligheid van het land en haar economische belangen. Indonesië zal de strijd voortzetten totdat „West-Irian is bevrijd", aldus het antwoord. De Zweedse ambassadeur en de diplomatieke vertegenwoordiger van Denemarken hadden de nota, waarin aangedrongen werd op gematigdheid en bescherming van de veiligheid der Nederlan ders in Indonesië, zaterdag over handigd. Hollanders waren gefantaseerd, om een „zenuwenoorlog" tegen Indonesië te beginnen. In een maandagmiddag door een woordvoerder van de Indone sische ambassade in Canberra afgelegde verklaring, zeide deze. dat de acties van Nederland erop gericht zijn om de aandacht van het werkelijke probleem af te leiden. De kern van de zaak is het geschil over westelijke Nieuw Guinea, aldus de woord voerder die ten stelligste ontken de, dat de Indonesische regering de Nederlandse bedrijven zou conf isceren of nationaliseren Deze zijn in de bestaande nood toestand tijdelijk overgenomen. „Onnodig om te zeggen, dat de regering ten volle verantwoorde lijk is voor elke stap, die wordt genomen ter verzekering van de orde en rust in het land' De woordvoerder zei verder, dat de Nederlanders is medege deeld, dat de werkloze Nederland se onderdanen die nog steeds bij duizenden in Indonesië wor den gevonden in de eerste plaats zouden moeten vertrek ken, doch ondanks dat evacueren de Nederlandse vrouwen en kin deren en Nederlandse werkne mers. De woordvoerder ontkende, dat de communisten een grote rol spelen bij het overnemen van bedrijven door Indonesisch perso neel. President Eisenhower heelt premier Gaillard van Frankrijk de verzekering gegeven, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk niet wordt ingegeven door commercië le overwegingen. De Franse re gering heeft om een dergelijke verzekering gevraagd. RUSTIG WEER. Boven het sneeuwdek, dat zich boven Duitsland bevindt, daalde de temperaturen in de nacht van zondag op maandag lot 12 4 18 graden onder nul. Deze koude lucht stroomde met oostelijke winden naar ons land, waar het in het westen zes, en in het oos ten plaatselijk twaalf graden vroor. Hoewel de zon in 'n groot deel van het land onafgebroken heeft geschenen, bleef het kwik ia de westelijke provincies bij omstreeks min vier graden ste ken, terwijl in het oosten van het land maxima min zes en min ze ven graden bedroegen. Dit hing o.a. samen met het ook daar aan wezige sneeuwdek. Na zonson dergang trad alweer een flinke temperatuurdaling op en negen uur vroor het bv. in liet oosten en midden van ons land min tien graden Celcius. Terwijl uit Mid- den-Duitsland toen al temperatu ren van twintig graden onder nul werden gemeld. Een uitloper van een groot wol- kengebied dat zich boven Frank rijk en Zuid-Duitsland bevindt, breidde zich maandag noord waarts uit en reikte maandag avond van Couvorden via Apel doorn tot aan Bergen op Zoom, zodat in het zuidoosten des lands de nachtelijke uitstraling werd onderdrukt en de vorst werd ge temperd. Het hogedrukgebied dat ons in de winter heeft gebracht trekt nu langzaam over Polen weg naar de Zwarte Zee, .terwijl tege lijkertijd de Britse eilanden de komende 24 uur binnen de in vloedssfeer van een actieve Oceaandepressie komen te lig gen, welke vanuit het westen na derbij komt. Wij komen in het overgangsge bied terecht. Het wolkenveld bo ven Nederland zal dan ook maar weinig van plaats veranderen en ook andere wijzigingen voltrek ken zich maar langzaam. 'n Bijzondere dog tóch weinig werk! ASPERGES (uil blik) aan de onderkant in ham gerold medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Vriezend weer. Overwegend droog en nevelig weer met op vele plaatsen wol kenvelden, vooral in het oosten en zuiden van het land. Hier en daar mist. Weinig wind. Aan vankelijk nog matige, in de mid dag overwegend lichte vorst. WOENSDAG 18 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.20 11.25 Terneuzen 11.55 -. Hansweert 0.35 12.40 Walsoorden 0.45 12.50 Het Nederlandse passagiers schip „Sibajak" is zondag uit Fremantle naar Indonesië ver trokken om daar achthonderd zieken, merendeels Nederlanders uit Indonesië op te halen. Zij zul len naar Nederland gebracht worden. Het aantal verpleegsters aan boord is vier keer zo groot als gewoonlijk. Tien Nederlandse verpleegsters zijn uit Sydney overgevlogen am het verplegend personeel op de Sibajak te ver sterken. Volgens de heer Thein heeft de KLM aan Birma om hulp ge vraagd. „Wij zullen ons gaarne van deze taak van barmhartig heid kwijten". Als toestemming wordt ver leend, zal de nationale Birmese luchtvaartmaatschappij gebruik maken van Viscount-toestellen om evacué's van Djakarta naar Singapore te vliegen. Volgens het radikale tlaghlad „Politiken" hebben de Scandina vische landen een dringend be roep gctlaan op Indonesië en uiting gegeven aan hun bezorgd heid over de Nederlandse onder danen in Indonesië. De ministerie-president van Malaka, Tengku Abdul Rahman, heeft maandag in Koeala Loem- poer verklaard, dat de gebeurte nissen in Indonesië gevolgen kunnen hebben voor Malakka. Op een persconferentie zeide hij, dat de ambassadeur van Ma lakka in Djakarta daarom op dracht heeft gekregen de Indo- nisische regering te verzoeken „op grond van humanitaire over wegingen zich beperkingen op te leggen en gematigdheid te be trachten" in de anti-Nederlandse campagne. De Nederlandse ambassadeur m Tokio, jhr O. Reuehlin. heeft maandag een onderhoud gehad met de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Fujiyama, ter bespreking van het Japanse standpunt in de Indonesische crisis, aldus een ambtenaar van het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het hoofd van het directoraat Europa van het Japanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Ma- sahide Kanayama, die het onder houd bijwoonde, zeide na afloop daarvan dat waar Nederland en Indonesië beide vriendschappelij ke betrekkingen met Japan on derhouden, de Japanse regering op een vreedzame oplossing van het geschil hoopt. ZON op onder MAAN op nvidei Dec. 17 8.45 16.31 4.12 14.05 18 8.46 16.31 5.26 14.42 19 8.47 16.31 6.36 15.26 20 8.47 16.32 7.39 16.18 21 8.48 16.32 8.32 17.16 In vele landen is hetgeen thans aan de Nederlandse onderdanen wordt aangedaan, niet onopge merkt gebleven. De bedreigingen tegen hen vernietigen de be scherming, waarop zij een na tuurlijke aanspraak kunnen ma ken, en niet in het minst op grond van de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. In verband hiermede is x-eeds verschillende malen een beroep gedaan op de Indonesische rege ring om matiging te betrachten en alles te doen om de Neder landse onderdanen te bescher men. Tegelijk met de regeringen van Zweden en Noorwegen, heeft Denemarken aan de Indonesische regering een nota van deze aard doen toekomen, aldus „Politi ken". Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag bekendgemaakt, dat de Noorse regering de rege ling van Indonesië heeft mede gedeeld „zeer bezorgd" te zijn over de behandeling van Ne derlandse burgers in Indonesië. In een toespraak tot een aan tal schepelingen van de Indone- sche marine, heeft president Soe karno maandag verklaard, dat „wij voorwaarts zulten gaan. Dit jaar vormt het punt, waarvan geen terugkeer mogelijk is". „Wij zijn de nationale revolutie niet niets begonnen toen wij al leen maar bezield waren van de geest om land en volk te dienen." Tijdens dit bezoek van Soekar no aan het hoofdkwartier van cle Indonesische marine, waren in de omgeving versterkte militaire wachten geplaatst, terwijl de wegen naar het hoofdkwartier waren afgezet. Soekarno was ge kleed in admiraalsuniform. De woordvoerder van het Indo nesische leger, majoor Harsono, heelt maandag verklaard, dat in Indonesië geen censuur op de pers bestaat. Hij zeide dit in ant woord op vragen die hem maan dagmorgen door een aantal bui tenlandse perscorrespondenten werden gesteld. Ook maakte hij bekend, dat de valse berichtgeving over presi dent Soekarno van de Nederland se NCRV, niet afkomstig was van buitenlandse corresponden ten in Djakarta. Dit was de slot som van een door de legerleiding ingesteld onderzoek. Hij voegde daaraan toe, dat deze berichten kennelijk door de De militaire bevelhebber van de Molukken luitenant-kolonel Herman Pieters, heeft zondag verklaard, dat „een aantal per sonen, onder wie hungers en mi litairen", 13 december op Am- bon zijn gearre teerd op be schuldiging van schending der bestaande wetten. Pieters weigerde de redenen van de arrestaties te noemen om een vlot onderzoek niet te belemmeren. Hij heeft de plaat selijke bevolking opgeroepen kalm te blijven en zich als ge bruikelijk aan haar taak te wij den. Hij heeft voorts de veilig heidsinstanties in zijn gebied (de Molukken en West-Irian) aangespoord, dubbel waakzaam te zijn. De burgerlijke autoriteiten van Australisch Nieuw-Guinea hebben maandag bevel gegeven de soldaten te arresteren, die tijdens het weekeinde betrok ken zijn geweest bij gevechten met de inheemse bevolking. De soldaten raakten slaags met de inheemse bevolking in het district Kerama, nadat een inheemse verpleegster verklaard had dat zij door soldaten was beledigd. Bij de gevechten werden 20 mensen gewond. Circa 50 inheemse soldaten vernielden maandag de kamer waar de rechtbank, die de klachten onderzocht tegen 20 andere inlandse soldaten, zit ting hield. Deze 20 soldaten waren gear resteerd i.v.m. de relletjes die zich afspeelden in het district Kerema op 200 km afstand van Port Moresbay. Te Vorst, een voorstad van Brussel, is maandagmorgen een sneltrein, die uit Ostende kwam. op de achterste wagons van een uit Denderleeuw komende trein gereden. Hierbij zijn vier mensen om hert; leven gekomen en 39 ge wond. Twintig gewonden moes ten in een ziekenhuis worden genomen. De overigen konden, na ter plaatse geholpen te zijn, hun reis voortzetten. De toestand van verschillende gewonden is ernstig. De Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Slavië zal worden stopgezet. Dit is maandag offi cieel in Belgrado bekend ge maakt. Vertegenwoordigers der beide landen zullen binnenkort bij eenkomen om technische kwes ties die met de stopzetting der militaire hulp verband houden, op te lossen. De vorige week werd in Was hington meegedeeld, dat de mi litaire hulp op verzoek van Z- Slavië zou worden stopgezet.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1