Buitenlands nieuws Naamkaartjes voor oliehaarden EssÓ) PETROLEUM DE HAAR met het hoogste rendement J. H. KEMPER ALBUMS BURGERLIJKE STAND J. DE F0UW Buitenlandse persstemmen over Indonesië Wat brengt de radio LOOP DER BEVOLKING Prima service door: C. N.v.-Filmdienst Kleine Advertentiën zuinig geen roet meer warmte N.V. Fa P. VAN DE SANDE Hulp van Roode Kruis aan Nederlanders die Indonesië verlaten SOWJET-NOTA'S VOOR TURKIJE EN ITALIË De cocainehandel Frankrijk wenst Amerikaanse ballistische raketten Verklaring van raketdeskundige Samenscholingen en betogingen in Parijs verboden Franse regering niet tegen raketbases Ontploffing in gebouw van Amerikaanse voorlichtingsdienst te Athene A. N. A. B. afdeling terneuzen N.C. L. B. afdeling hoek 24e Middenstandsexamen ri* Alg. Handelskennis Stap over op iFEDRA v/h MOGGRE Noordstraat 68 Terneuzen Telefoon 2476 Dijkstraat 77 Tel. 2908 Terneuzen GROTE SORTERING 9j) een door het hoofdbestuur v«n hei Nederlandsche Roode Kruis gehouden persconferentie ■iiji vrijdagmiddag mededelin gen gedaan omtrent de hulp, welke deze organisatie zal verle nen aan Nederlanders in verband met de gebeurtenissen in Indone sië. Een der directeuren van het Roode Kruis, de heer A. van Em- den, heeft op deze conferentie medegedeeld, dat ofschoon de toestand in Indonesië nog onover zichtelijk is en deze op het ogen blik wat gunstiger schijnt, het Roode Kruis het moment geko men achtte om in overleg met 't C. C. K. P. (het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier ini tiatief voor sociale zorg ten be hoeve van gerepatrieerden, waar in 20instellingen samenwerken) zich tot de Nederlandse bevol king te wenden. Wat er ook ver der moge gebeuren, in ieder ge val zullen duizenden Nederlan ders Indonesië op kortere termijn gedacht wordt aan een paar maanden verlaten; zeker zij, die geen werk hebben. Van heden af zal een nationale actie worden gevoerd door het Nederlandsche Roode Kruis in overleg met het C. C. K. P., ach ter welke actie de Nederlandse regering zich heeft geplaatst. In de eerste plaats zo deel de de heer Van Emden mede zal geopend worden een inzame ling op de bekende girorekening no. 777 ten name van het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. De hierop binnenkomende gelden en de op andere wijze te ontvan gen middelen zullen worden ver deeld tussen het Roode Kruis en het C. C. K. P., welke beide orga nisaties een afgescheiden ar beidsterrein hebben. De hulpver lening van het Nederlandsche Roode Kruis aan de betrokken Nederlanders zal zich richten op de verzorging buiten het gebied van Nederland zelf, behoudens enigerlei hulp bij aankomst hier te lande en behoudens hulp van specifieke Roode Kruis-aard. Tot deze volledige samenwerking kon worden besloten, omdat beide or ganisaties het gehele Nederland se volk in al zijn geledingen ver tegenwoordigen. Ofschoon het Nederlandse Roode Kruis in be ginsel als onderdeel van het in ternationale Roode Kruis zelf standig optreedt ziet het in deze vorm van samenwerking geen in breuk op de Roode-Kruis-princi- pes, daar het een actie ten be hoeve van Nederlandse burgers betreft. De voorbereidingen zijn door het Roode Kruis al enige tijd ge leden begonnen. De „Daily Express" leverde kritiek op de houding van Indo nesië tegen de Nederlanders en drong er op aan, dat Engeland zich met Nederland solidair zal tonen. Onder de kop „Sta hen bij' schreef het blad: „Het wrede en „Als de Amerikanen zich zou den uitspreken voor overdracht van Nieuw-Guinea aan de Indo nesiërs, zouden de Hollanders woedend zijn, en de Australiërs. zouden zowel onthutst als ge alarmeerd zijn. „Als wij ons uitspreken voor het behouden door Nederland van westelijk Nieuw-Guinea, zouden ,,-ttei wreue en j-- - aemene gedrag van de Indone- I wij onvermijdelijk de verdenking siërs legen de Hollanders biedt bevestigen van die Aziaten, die Engeland een gelegenheid 10QL UCVCOUgCll VUIL LLU14 VW> AO.} een ons als pro-kolonialisten besehou- ic Koning Mohammed van Ma rokko is weer naar zijn land te- ruggekeerd. Hij hooft een. bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten gebracht. gelegenheid om zijn solidariteit met het slecht behandelde Ne derlandse volk te tonen. Het blad dringt aan op een algehele vastberadenheid en het vaste voornemen in Engeland, dat noch Engeland zelf, noch enige Engelse firma zal trachten te profiteren van het ongeluk van hun Nederlandse vrienden. „Zowel politiek als commer cieel moet ons land zijn solidari teit met Nederland tot uitdruk king brengen. „Men moge aanvoeren, dat En geland niets moet doen om wrok- bij de Indonesiërs op te wekken, doch een dergelijk argument legt geen gewicht in de schaal. Vroe ger of later zullen de Indonesiërs, die volkomen incompetent zijn om zichzelf te besturen, hun heb zucht en haat tegen alle westerse belangen richten. Engeland zal geen cent beter af zijn, als het de Nederlanders in de steek laat. De eer eist, dat het hen bijstaat", aldus de „Daily Express". De „New York Herald Tribune" schreef, dat de ziekte van presi dent Soekarno „zuiver diploma tiek" schijnt te zijn, en dat het een „geruststelling" zou zijn, als oud vice-president Hatta weer op het toneel zou verschijnen. Hoewel de taak van de presi dent zal worden overgenomen door drie van zijn hoogste assis tenten, „lijkt het er niet op, dat er enige opmerkelijke verande ring zal komen in de politiek van het wegwerken van de Neder landers uit Indonesië en het in de hand spelen van de commu nisten, die door Soekarno werd gevolgd". Bij de huidige ontwikkeling zou het weer op het toneel ver schijnen van oud-vice-president Hatta een geruststelling zijn. Hatta zou mogelijk het getij kun nen tegenhouden, en zou min stnes de steun van de Islamieti- sche partijen, alsook die van een belangrijk deel van de nationa listen hebben. „Wat dan ook de reden moge zijn voor het vertrek van Soe karno op dit ogenblik, zijn opvol gers zijn weinig belovend voor een evenwichtige en gezonde toe komst van hun land", aldus de „New York Herald Tribune" tot besluit. De „San Fransisco Chronicle" betoogde, dat de Verenigde Sta ten zich buiten de Nederlands- Indonesische situatie moeten houden. „Elke poging tot bemid deling zou volkomen ondankbaar zijn". wen", aldus Chronicle". de „San Francisco De Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, heeft in een nota aan Turkije verklaard, dat deelne ming van dit land aan militaire groeperingen en zijn rol in de militaire plannen der westelijke landen de toestand in het Midden- Oosten compliceren. De maatre gelen van de Noordatlantische- verdragsorganisatie vormen een ernstige bedreiging voor de vre de, aldus de premier. Italië heeft eveneens een nota ontvangen welke overeenkomt met de andere nota's van Boel ganin. Hij zegt daarin onder meer, dat de inrichting van vreemde bases in Italië een ern stige bedreiging van de veiligheid van het Italiaanse volk betekent. kundige wijze samengesteld, al dus is van Amerikaanse zijde te Athene vernomen. De ramingen van de schade variëren van 200.000 tot 400.000 gulden. WEST-DUITSLAND BELGIË Het parket te Antwerpen heeft het onderzoek voortgezet in de zaak van de twee jonge mannen, die in het bezit van cocaine werden aangetroffen, die zij in België zouden verko pen. Zij zouden deze cocaine hebben betrokken van een in woner van Den Bosch en de stof zou afkomstig zijn van de diefstal uit een Nederlands zie kenhuis. Het parket heeft thans vernomen, dat er in geen enkel Nederlands ziekenhuis cocaine vermist wordt. De betrokkenen hebben over diefstal uit een ziekenhuis gesproken om de werkelijke herkomst van de cocairje te verbergen, zo meent het parket thans. FRANKRIJK nale vergadering verklaard, dat de regering in beginsel geen be zwaar heeft tegen het inrichten van raketbases op Franse bodem. De premier kon nog niet zeg gen onder welke voorwaarden Frankrijk akkoord gaat en welk aantal bases het zal toelaten. Frankrijk zal de Verenigde Sta ten om ballistische raketten met een middelgrote reikwijdte vra gen. zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buienlandse Zaken vrijdag ge zegd. Hij zei on een persconferentie, dat het verzoek op een Frans Amerikaanse bijeenkomst na de NAVO-topconferentie zou worden besproken. GRIEKENLAND Als de Westeuropese geleer den zich in een groep verenigen, zal het niet lang duren voor zij de Russen op het gebied van de rakettechniek hebben inge-1 haald, zo heeft een Duitse ra ketdeskundige, die na de oorlog in de Sowjet-Unie heeft gewerkt woensdag in Wiesbaden (West- Duitsland) verklaard. De deskundige, Helmuth Gröt- trup, geloofde dat wat de theo rie betreft de achterstand bin nen een jaar ingehaald kan zijn. Elk onderzoek is beperkt, zei hij, en de Russen hebben bijna hun grens bereikt wat be treft de middelen om voorwer pen de ruimte in te sturen. Gröttrup geloofde dat er vol doende mensen met de vereiste wetenschappelijke kennis in West-Europa zijn om de Russen in te halen, doch de enorme kosten, die nodig zijn kan geen enkel Westeuropees land alleen opbrengen. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vrij dag een verbod afgekondigd voor samenscholingen en beto gingen op straat in het gebied groot-Parijs tijdens de confe rentie van regeringsleiders der NAVO-landen, die maandag in Parijs begint. Communistische en uiterst rechtse organisaties hebben op geroepen tot betogingen tegen het bezoek van Eisenhower en de Navo-topconferentie. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ook bekendgemaakt, dat geen dele gaties of petities op het Navo- hoofdkwartier in Parijs ontvan gen zullen worden tijdens de Navo-conferentie. Het onder communstische lei ding staande Franse algemene vakverbond had plannen om de Navo-delegaties in het paleis Chaillot petities aan te bieden. Premier Gaillard van Frank rijk heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van de natio DINSDAG 17 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen 9.40 Grarn.9.45 Licht baken; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Middagklok; 12.03 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.33 Orkest; 12.55 Verslag NATO- conferentie13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.25 Lichte muz.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Wij vrouwen van het land; 14.40 Gevar. pro gramma; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitz.18.00 Lichte muziek; 18.20 Sportpraatje, 18.30 Lichte muz.; 18.50 De vlam in de mijn; 19.00 Nieuws; 19.10 Comm.; 19.15 Lichte muz.; 19.35 Gram.20.20 Katechismus20.30 Act.20.45 De gewone man20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen; 22.00 Orkest 22.15 Gram.; 22.35 De Radiodok ter; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Nouveauté's. HILVERSUM II7.00 Nieuws 7.10 Gym.7.20 Gram.7.50 Dag opening; 8.00 Uws; 8.15 Grajn. 9.00 Gym.; 9..10 De groenteman, 9 15 Gram.; 9.40 Morgenwijdi*g 10.00 Gram.; 10.50 Voor de klew ters; 11.00 Instr. kwart.; 11.15 De volgende week is het Kerst mis; 11.35 Tenor en piano; 13.00 Orkest; 12.30 Land- en toin- bouwmed.; 12.33 Zang en piano, 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 13.55 Beursber.14.00 Gram Med. of gram.; 13.20 Dansmuz. 14.40 Schoolradio; 15.00 Piano recital; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Voor de jeugd; 17J20 De dierenwereld en wij; 17.30 Lich te muziek; 18.00 Nieuws; 18-15 Act.; 18.30 Amateursuitz.18.55 Paris vous parle19.00 Voor de kleuters; 19.05 Koorzang; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.15 Volks muziek22.35 Piano-improvtea- ties; 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws; 23.15 Koersen van New York; 23.16 New York cal ling; 23.21 Experimentele muz.; 23.41 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Graum.; 12.15 Pianorecital; 12.30 Weer bericht; 12.34 Pianorecital; 1255 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 15.00 Orkest; 15.45 Gr.; 16.00 Koersen; 15.02 Orkest, 16.30 Vlaamse muz.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Voor de jeugd; 1830 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.40 Garm.; 19.50 Causerie; 20.00 Voor de In het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst te Athene is vrijdagochtend vroeg een tijdbom ontploft. De explo sie werd gevolgd door een brand. Men gelooft, dat de bom is gelegd uit wraak voor de hou ding van de V.S., in het debat over Cyprus in de Ver. Naties. De V.S. onthielden zich bij de -stemming in de politieke com missie over een Griekse resolu tie, welke in het uiteindelijke recht op zelfbeschikking van het Cyprische volk erkent. De resolutie werd aangenomen. Een Atheens dagblad noemde de Amerikaanse houding vrij dag' „vijandig". In de omgeving van de Ame rikaanse luchtbasis te Ellini kon, ten zuid-oosten van Athe ne, zijn vrijdagochtend vroeg twee bommen ontploft, waar door de prikkeldraadversper ring om de basis werd vernield. Verdere schade werd niet aangericht, terwijl er ook geen slachtoffers te betreuren zijn. De tijdbom was op zeer des- TERNEUZEN. Geboorten. 8 dec. Levinus Jan, z. van Henderik A. Drost en Johanna C. Hooglander, won. te Maasbracht; Eddy Peter, z. van Johannes L. W. de Waele en Juliënne Baart, won. te Sas van Gent; Paulina Roberta, d. van Eduardus L. van Hecke en Maria J. Heijens, won. te Philippi ne. 9 dee. Bianca Christina, d. van Anthonie Traas en Christina Slab- bekoorn, Spoorstr. 111; Adrianus Joseph Maria, z. van Herman Geil- leit en Adriana C. Vermunt, won. te Axel. 10 dec. Philomena Neeltje, d. van Pieter J. Dommanschet en Maartje S. Geensen, Zonnebloem- str. 10; Ludgard Gabriella Leon, d. van Arnold E. Gijsel en Alice Ver- vaet, won. te Westdorpe; Amelia Annie, d. van Herber J. de Groot en Zita Lecluijze, Azaleastr. 40. 11 dec. Sonja, d van Jacobus Liplijn en Cornelia L. Eetveldt, won. te Sas van Gent; Paulus Augustinus, z. van Alouisius Ch. Rademakers en Stephania R. Steijaert, Zuid- landstr. 86. Overleden. 6 dec. Sara Hendrina barones Collot d'Escury, 71 j., won. te Hontenisse, d. van K. J. A G. baron Collot d'Escury en Anna M. W. F. van Doorninck, beiden over leden; Melchior Johannes Mussche, 87 j., won. te Sas van Gent, z. van Eduard Mussche en Theresia van de Wynckel, beiden overleden; Ma ria Sophia de Paauw, 74 j., wed. v. E. M. Plasschaert, won. te West dorpe. 7 dec. Pharailde Sophie, 69 j„ echtg. v. E. S. Neyt, won. te Sas van Gent. VOGELWAARDE. Geboren: 3 nov. Josephus Hubertus Arthur, z. v. Eduardus Comelis de Maat en van Mathilda de Waal; 10 nov. Paulus Alfred Maria, z. v. Johan nes de Booij en van philomena Neve18 nov. Marcus Cyrillus Ma ria, z. v. Robert Leonard Leopold Marie Steijaert en van Elisabeth Maria Vreeke; 20 nov. Paulina Al berta, d. v. Anthonius Aloysius van Damme en van Bertha Bun; 20 nov. Rita Philomena Maria, d. v. Rogé Aloysius van der Veeken en van Theresia Maria Ottjes; 24 nov Antoine Frans Marie, z. v. Joseph de Poorter en van Wilhelmina Ro- zalia Bun; 30 nov. Bernardus Fransciscus Marie, z. v. Floranus Johannes Jacobus Neve en van Maria Rosalia Collijn. Gehuwd ;7 nov. Franciscus Robertus Her man, oud 33 j. en Elisabeth de Maat, oud 24 j„ René Franciscus Petrus van Krujjssen, oud 30 j. (won. te Hontenisse) en Cecilia Anna Franssens, oud 24 j., 28 nov Johannes Franciescus Picavet, oud 25 j., (won. te Hulst) en Maria Jo- sepha Gelderland, oud 24 j.; Johan nes Augustinus Gering, oud 31 j. (won. te Hulst) en Elisabeth Ma ria Benita Mariman, oud 24 j. Maat jd. 24 j.; René Franciscus vrouw; 21.00 Orkest; 22.00 Nws; 22.15 Kamermuz.; 22.55 Nieuws. Overleden: 25 nov Leonard Francies He;j- man, 82 j, echt. van Maria Louiza Flcrijn; Rozalia de Schepper, 78 j., echt. van Petrus Remorie; Aloy sius Jacobus Lafeber, 84 j.; 30 nov. Johannes Daniël van Doorn, 78 j., wedunaar van Johanna van Espen. Overleden buiten de gemeente: 3 nov. Josephus Dominicus de Wael, 60 j„ echt. van Irma Amelia dc Waal, overleden te Hulst; 8 nov. Désiré Duerinck, 72 j., echt. van Johanna Coleta van Vooren, over leden te Terneuzen; 28 nov. Chris tina Mel, 79 j„ weduwe van Johan nes Adolphus Koolegem, overleden te Hulst •TERNEUZEN. In de loop van 6 tot en met 12 december hébben zich in deze ge meente gevestigd: E de Bruin, Bosjesweg 39, van Vogelwaarde; J. A. Jansen, Acacia- st;- 5, van Biervliet; S. Voorhans, Irenestr. 26, van Zweden; J. van Putteh Scheldekade 1, van Mid- deibur Wed. W. N. Polling- Vest, Acaciastr. 13, van Oostburg; Th. Meertens, Bosjesweg 31, van Hoek. Vertrokken: B. Burger, Geraniumstr. 16, naar Amsterdam; J. Hamelink, Hogen- dijk 30, naar Eijsden; J. L. Steke- tee, Hondiusstr. 22, naai- Ouder- am'stel; C. M. van Eijk, Gouds- bloemstr. 14, naar Den Helde A. M. Jansen, Donze-Visserst. 9, naar Den Helder. VOGELWAARDE. In de loop van de maand novem ber hebben zich in deze gemeente gevestigd: Petronella M. G. Hoflaijd, van Tilburg; Vera M. J. A. de Smet, van Breda, Clementi na de Waal, van Hontenisse Vertrokken Margaretha A. Taelman, naar St. Niklaas; Rudolf K. M. Kerckhaerl, naar Breda; Maria L de Blok-de Meijer, naar Roosendaal; Elisabeth M. L. Hermans, naar Nijmegen, Antonette F. Strooband, naar Bre da; Leonardus A. de Roos en ge zin, naar Hontenisse; Cecillia A. Franssens, naar Hontenisse; Elisa beth M. B. Mariman, naar Hulst; Rosa A. v. Sikkelerus, naar Hulst. Algemene Kennisgeving Heden is tot onze droef heid onverwachts van onze zfjde heengegaan onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES WIELES, in de leeftijd van 55 jaar. ELIZ A WIELES— VAN ECK Woensdrecht: JACOB WIELES M WIELES— VAN SCHILT en Kinderen Wageningen CORNELLS WIELES Terneuzen JAN WIELES G WIEL ES- HUISMAN JOHANNES WIELES BERTUS WIELES Terneuzen, 14 dec. 1957 Zandstraat 7 De teraardebestelling zal D. V. plaats hebben dins dag 17 december des na middags te 1 uur - Inlevering Vacantiebonnen op WOENSDAG 18 DEC. a.s. in Café J. Klaassen. Voor ander organisaties op vertoon van COntributie- boefcje. Inlevering Vacantiebonnen (Landbouw) tot ƒ50, op ZATERDAG 21 DEC. a.s., van 2—4 uur bij J. DE JONG, F 9, HOEK. brengt U op vrijdag 20 dec. а.s. te 7.30 uur in „PRO REGE" „GOUDEN EDELWEISS" Entree 0,50 'Kindervoorstelling om 4.30 uur. Hoofdfilm „DANNY BOY" Entree 0,10 Kaarten verkrijgbaar bij: Nic. Haak, Nieuwediepstr. 21 C. Hamelink, Axelsestr. 149 J. de Putter, Tholensstr. 107 Oudejaarsavcndvuurweik Rotjes 3.50 - 5.85. Voetzoe kers 4.50 - 5.50 - 6.50 - 7.30 8.25 Kanonslagen 5.85 - 7.75 Zevenklappers 5.25 12.30, alle per 50 st. Luchthuiiers б.50. Vuurpijlen 4.75 - 5.85 7.80, alle per 25 st. Bestelt direct bij POLUX, Schrans 101 A, Leeuwarden. Wederverkopers korting. Inschrijving opengesteld t/m 25 januari A93B. Inschrij vingsformulieren uitsluitend ver briefkaart aan te vragen $>ij: Bureau Stichting Midden standsexamen. L. v. Meerder- voort 96a, 's-Gravenhage of één der volgende Examen bureaus te 's-Gravenhage J. v. Nassaustraat 7. Zwarte- weg 22. De Rufjterstraat 74. Van 1—5 regels ƒ1,-; iedere regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Aan komen lopen jong Poesje (grijs gestreept). J. SCHEELE, Noodwoning, Vluchthaven, Terneuzen. N.V. Fa. P. J. v. d. Sande Noordstraat - Terneuzen Als U uw verdere leven makkelijk wilt lopen, is het nü tijd, over te stappen op Fedra-voetvormschoenen. Voel hóe ruimzittend, hóe perfect steungevend de nieuwe Fedra-model- s ten dit najaar weer ziin. Pas Fedra bij uw speciaalzaak: I

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 4