Uit de Provincie RECHTSZAKEN Commissaris der Koningin installeerde Algemeen Bestuur Beheerschap Recreatiegebied Braakman Het plan voor een Europees vrijhandelsgebied mm. Engeland sireefl naar verwezenlijking van Regeling van Dollart-kwestie in zicht AGENDA TERNEUZEN. AXEL Zaterda, hoize van vond ten gemeente-ker de wegverbetering Hoek- Hoek inctallatio i P" wi m de installatie Sluiskil. Philippine—recreatiege- plaats van het algemeen bestuurbied en verbetering van de ver- mn het beheerschap recreatiege- binding aan de N.W.-zijde van het bied Braakman, welke installatie recreatiegebied. door de Commissaris van de Ko- nnigin in de provincie Zeeland, Ook wanneer het bestuur plan nen heeft voor de uitvoering van zijn, dat de gemeenteraden de ge meenschappelijke regelingen, hebben kunnen accepteren. Spre ker gaf de verzekering dat alle problemen in eendrachtige sa menwerking zullen worden opge lost, immers in de samenwer- Tirmr A. F. C. de Casembroot, werken in D. A. C. W.-verband zal king ligt onze kracht. Het „Luc- jT\rr»izimq 1 Koctrmr 7.pVcPr" of TTmprpn" 7B1 nok toeDaSSe- geschiedde, nadat deze een instal- iatierede had uitgesproken. Zaterdagmorgen om half elf verzamelde zich een groot gezel schap in de gemeentelijke gehoor zaal. Burgemeester A. F. Hans- sens van de gemeente Hoek ont ving het gezelschap en sprak 'n woord van welkom. I>e Com missaris bracht hij woorden het provinciaal bestuur zeker niet nalaten alle mogelijke mede werking te verlenen. Wanneer de gemeenten en het provinciaal bestuur hierin samen werken is heel wat te bereiken. Als ik de wijze zie, waarop de 3 burgemeesters bij de voorberei dingen steeds hebben samenge werkt, ben ik er van overtuigd, dat de gemeentebesturen behoor- lnlOOCU la Ol "VU t - J o J van dank voor de bereidwillig- lijk mee zullen spelen en dat de heid waarmee deze naar Hoek is belangen van de drie gemeenten, wili en komen om de voorgeno men installatie te verrichten. Een bijzonder woord van wel kom richtte de burgemeester nog tot de heer ir. G. P. M. Dikötter, M van Gedep. Staten en voorzit- ter van de voorbereidende com missie, en de leden van deze com- West Zeeuws-Vlaanderen en de provincie in haar geheel zullen worden behartigd. De provinciale Zeeuwse V. V. V. en het Zeeuw- sche Landschap hebben ook de gelegenheid gekregen mee te werken. Ook voor België zal het gebied "de directeur van de Do- een openbaring worden. Spreker missie, raeinen uit Breda ir. J. Kluijte- naar, de leden van de gemeente raden van Hoek, Philippine en Biervliet en de vele anderen, w.o. wfj voorts nog opmerkten de bur gemeester van Terneuzen mr. P. H. W. F. Tellegen in diens kwali teit van voorzitter der Vereniging ven Burgemeesters en Secretaris sen in Oost Zeeuws-Vlaanderen, en de heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke in (flens kwaliteit van voorzitter der Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in West Zeeuws- Vlaanderen. Installatierede van de Commissaris der Koningin Na de begroetingswoorden gaf hj(i de leiding van de bijeenkomst ia handen van« de Commissaris van de Koningin, die allereerst dank bracht voor de hartelijke woorden door burgemeester Hanssens tot hem gericht. „Het spreekt vanzelf dat ik hier aanwezig zou zijn, omdat hetgeen hier vandaag plaats vindt, een unicum voor Zeeland is; een première als het ware Het is voor mij, zowel als voor Provinciale Staten, uitermate be langrijk. Het is a.h.w. een pio rdersinstituut en de resultaten die U hier zult bereiken en de er varingen die u hier zult opdoen, rijn van groot belang, omdat in de toekomst in de provincie Zee land een samenwerking, zoals die hier met betrekking tot recreatie ve ontwikkeling van het Braak- mangebied is tot stand gekomen, tot voorbeeld kan dienen", aldus sprak de Commissaris. Hij dacht hierbij aan het Veer- se Gat en de Zandkreek. Voor België en Zeeuws-Vlaanderen is dit instituut onmisbaar. Spreker waarschuwde er voor, dat het instituut niet zó ver mag gaan, dat de belangstelling van de raden der gemeenten hierdoor verflauwt. Bij dit recreatiegebied komen direct financiële problemen om de hoek kijken in de vorm van investeringen, die onontkoom baar zullen moeten plaats vinden. In Zeeland hebben wij vele bad plaatsen, die praktisch alle groot zqn geworden zonder overheids steun. Spreker zou het betreuren, wanneer een en ander zou leiden tot financiële stroppen, en het een slechte beurt zou worden. Ged. Staten weten heel goed dat gesproken is van steun van de provincie, maar daar voel ik wei nig voor. Wèl voel ik er voor dat wjj als provincie mee moeten werken en dan in indirect ver band door b.v. het verbeteren van de primaire, secondaire, tertiaire en quartaire wegen, die van be lang zijn voor het recreatiege bied en het aanleggen van fiets paden. Als voorbeeld noemde spre- wilde niet nalaten op deze dag de heer C. Hamelink, die naar Cana da is geëmigreerd, te noemen, die destijds als voorzitter der voorbe reidende commissie zeer veel ar beid heeft verricht. Spreker was er van overtuigd, dat het de heer A. L. S. Locke- feer, thans burgemeester van Hulst, zeer zal spijten hier niet aanwezig te kunnen zijn. Door de uitvoering van het Deltaplan zullen de komende ja ren voor Zeeland zeer belangrijk zijn. Daarom is het van groot ge wicht, dat uw beheerschap als proefkonijn wordt gezien. Wan neer er tussen de Protestanten en Rooms-Katholieken een goede samenwerking gevonden kan worden en u slaagt er ook in op economisch gebied tot samenwer king te geraken, zal u een lich tend voorbeeld zijn voor Noord en Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland. De Commissaris besloot met de hoop uit te spreken dat de be heersraad de wijsheid, sterkte en kracht gegeven zal worden te werken in het belang van geheel Zeeland. Met deze woorden verklaarde de Commissaris het bestuur van het beheerschap voor geïnstal leerd. Het algemeen bestuur van het Beheerschap. Het algemeen bestuur bestaat uit de heren A. F. Hanssens, bur gemeester van de gemeente Hoek. tevens voorzitter van het Beheer schap, de burgemeester van Phi lippine P. J. L. van Hoek, de burgemeester van Biervliet A. P. Kostense, die gedrieën het dage lijks bestuur vormen, en de leden van het algemeen bestuur L. J. Dieleman en P. Scheele, vertegen woordigers der gemeente Hoek, A. J. van Hoeve, vertegenwoordi ger der gemeente Biervliet, en A. P. van Ooteghem, vertegen woordiger der gemeente Philip pine,, die door hun gemeente raden werden aangewezen. De Commissaris feliciteerde hierna de betrokken leden met hun installatie. Een gelukkige dag voor Zeeuws-Vlaanderen Burgemeester A. F. Hanssens zeide gelukkig te zijn met deze installatie. Hij was er van over tuigd, dat de beheersraad een zware taak wacht, maar gezien de reeds opgedane ervaringen op het gebied van de samenwer king, zeide hij, er zeker van te zijn, dat men zal slagen. Hierna liet spreker een opsom ming volgen van die gebeurtenis sen, die thans in de installatie, en dus in de totstandkoming van het beheerschap, culmineerden. Tot de voorzitter der voorberei dingscommissie, de heer ir. G. P. M. Dikötter, zei spreker, hem heel veel dank verschuldigd te Terwijl er nog drie weken moe-Europa, heeft thans een rapport ten verlopen vóór de Inwerking-gepubliceerd, waarvan de voor- 1 naamste conclusie is, dat Enge land, indien het zich afzijdig van Europa houdt, zal ophouden de voornaamste Europese bondge noot van de Verenigde Staten te zijn. Neemt Engeland daarente gen deel aan de eenmaking van Europa, dan zal een zeer beperkt aantal industrieën hiervan te lij den hebben, terwijl echter de meerderheid der Engelse onder nemingen er groot voordeel van zal hebben. Om zijn mening, dat het vrij handelsgebied en de gemeen schappelijke markt moeten wor den gesynchroniseerd, ingang te doen vinden, schijnt Engeland, naar in regeringskringen te Lon- den verluidt, vooral te rekenen op steun van West-Duitsland. In dit verband vestigt men de aan dacht op de dinsdag door de ver eniging van de Duitse Kamers van Koophandel en Fabrieken uitgegeven verklaring, waarin deze organisatie zonder voorbe houd zich uitspreekt voor het Engelse plan. Het is bekend, dat deze organisatie zich gaarne tot spreekbuis van de Westduitse minister van Economische Zaken, die zich reeds van het begin af aan voorstander van het Engelse plan heeft betoond. feeding van het Verdrag van (Rome tot oprichting van de Euro pese Economische Gemeenschap, «ei Engeland met kracht zijn campagne voor de vorming van oca Europees vrijhandelsgebied voort. Men heeft te Londen de indruk, dat deze campagne een dubbel •doel dient: in het binnenland om de industriëlen en de landbou wers ervan te overtuigen, dat as sociatie met Europa alleen maar voordelig kan zijn en in het bui tenland druk te oefenen op de partners van Frankrijk in de E. E. G. teneinde deze te bewegen toet vrijhandelsgebied te aanvaar, den. De Engelsen geloven name lijk, dat Frankrijk op het ogen blik de voornaamste hinderpaal voor de verwezenlijking van hun vrijhandelsplan vormt. Wat de pogingen om de Engel, se ondernemers voor het vrijhan delsplan te winnen betreft: het weekblad „The Economist", dat van de Engelse ondernemers op dracht had gekregen de gevolgen te bestuderen van het streven naar economische eenmaking van tor et Emergo" zal ook toepasse- lijk zijn op ons recreatiegebied De volgende week zal het alge meen bestuur voor de eerste maal als officieel orgaan in werk vergadering bijeenkomen. Men zal zich dan bezighouden met het voorbereiden en gereedma ken van het werkplan, zoals voor geschreven is in de gemeenschap pelijke regeling. Voorts zei spreker, dat het de bedoeling is de gemeenteraden steeds op de hoogte te houden van de plannen. Hierna verzocht spreker de Commissaris en het algemeen bestuur goed te willen vinden de heer C. Hamelink in Canada een telegram te zenden, waarin hem wordt meegedeeld, dat het alge meen bestuur vanmorgen in ver gadering bijeen is en dat de heer Commissaris het bestuur heeft willen installeren. Dit voorstel vond algemene goedkeuring. Verder voerden het woord: De heer J Kluijtenaar, directeur der Domeinen te Breda, sprak al lereerst zijn gelukwensen uit over de installatie, en gaf als zijn mening te kennen, dat hier baan brekend werk wordt verricht. Dat de wet op de gemeenschappelijke regelingen hier toegepast wordt voor de stedebouwkundige as pecten van de streek, noemde spreker een unicum. Het is een onmiskenbare verdienste van de provinciale planologische dienst reeds bij de bedijking te hebben gezien, dat er landschappelijk en stedebouwkundig iets goed te maken viel in de Braakman. Spr. hoopte dat het bestuur het werk biïuïenkort zal kunnen con cretiseren door binnenkort tot ondertekening van de erfpachts overeenkomst over te gaan en dat men met grote liefde en met succes de opgenomen taak zal mogen vervullen en dat men door als proefkonijn of proefhaas te dienen, niet het haasje zal worden. De heer G. W. Oskamp, direc teur van de Provinciale Zeeuw se V.V.V., vond het prettig dat het algemeen bestuur is ge ïnstalleerd en dat men thans kan beginnen het recreatiegebied uit te bouwen en tot ontwikkeling te brengen. Zonder recreatiegebied geen in dustrieën; daarom vond spreker het voor de industrie in de streek zo belangrijk. Voorts waarschuwde hij er voor niet te veel op de Zuider buren te rekenen,, maar het aller grootste belang te zoeken in de streek zelf. Het is de taak te zor gen, dat het gebied volkomen in exploitatie komt en spr. zegde toe, dat men op de hulp van de Provinciale V. V. V. zal kunnen rekenen. Het is het plan, dat de Provinciale Zeeuwse V. V. V. in Zeeuws-Vlaanderen een perscon ferentie zal houden om in natio naal verband de aandacht op de Braakman te vestigen. Met het oog on andere gebie den in Zeeland, waar ook recrea tieve mogelijkheden zijn, is het belangrijk te zijner tijd de resul taten te vernemen van het Braak man-recreatiegebied. Spreker hoopte op een regel matig contact tussen zijn instel ling en het bestuur van het re creatiegebied. De Voorzitter beantwoordt de sprekers. De burgemeester van Hoek be antwoordde als voorzitter van het beheerschap de sprekers. Tot de Commissaris zei hij zeer verheugd te zijn over diens instal latierede die van grote welwil lendheid van het provinciaal be stuur getuigde. Wij zijn er ons van bewust, dat ,,'t proefkonijn" zijn ook inhoudt, dat wij in een glazen huisje zitten en dat men met belangstelling onze verrich tingen en resultaten zal gade slaan. Nu reeds bij het begin van ons werk blijkt er in geheel Ne derland belangstelling voor te be staan. De mogelijkheden om ka pitale werken uit te voeren in D. A. C. W.-verband in deze tijd van toenemende werkloosheid is wel belangrijk. Door de mensen uit de streek mee te laten bou wen worden zij als het ware in een andere sfeer geplaatst, dat in de z.g. werkverschaffing. Zij zullen overtuigd zijn iets te doen voor zichzelf en de eigen streek. Spreker is blij met de ontslui ting van de Braakman als recrea tie-oord en hoopte dat de toe gangswegen spoedig worden uit gebreid, daar door de inpolde ring van de Braakman Zeeuws- Vlaanderen één geheel is gewor den. Voorts richtte de voorzitter nog het woord tot de heren Kluijte naar en Oskamp. Na het officiële gedeelte wer den verversingen rondgediend en werd door de heer Hommes uit Terneuzen de film vertoond, die deze zomer ter gelegenheid van de Braakman-sportfeesten is opgenomen. Het was zeer inte ressant een en ander, rustig in de stoel zittend, nog eens te beleven. Hierna vertrok het gezelschap naar Philippine om in het be kende hotel „Au Port" bij de heer Wiskerke te genieten van een keurig verzorgde mossel maaltijd, waarna men nog gerui me tijd bleef na tafelen. De DuitsNederlandse bespre kingen, die reeds vier dagen lang in Bonn worden gevoerd zijn: met het overwinnen der be staande moeilijkheden behoorlijk gevorderd", zo heeft een woord voerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken vrijdag aan de pers in Bonn medegedeeld. In de Dollart-kwestie zou, op enkele bijzonderheden na, in be ginsel overeenstemming bereikt zijn. Voorzover de woordvoerder wist zullen de onderhandelingen waarschijnlijk zaterdag verdaagd en binnenkort in Nederland voortgezet worden. Een tijdstip was evenwel nog niet bekend. MAANDAG 16 DECEMBER. TERNEUZEN: Hotel „Des Peys Bas", 7 uur: Algemene leden vergadering „Ziekenhuisver- pleging in Zeeuws-Vlaande ren". Luxor-Theater, 8 uur: De laatste jacht. AXEL: Het Centrum, 8 uur: De verleidster. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Kitty in de grote wereld. DINSDAG 17 DECEMBER. TERNEUZEN: Grand hotel „Rotterdam", 1.30 uur: Jaarl. algem. vergadering Coöp. aan- en verkoopvereniging G.A. Luxor-Theater, 8 uur: De andere sexe. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De wet van de straat. AXEL: Hotel „De Graanbeurs" 2 uur: Publieke verkoping krachtens art 1223 B.W. van een woonhuis met schuur, bergplaats, erf en tuin aan de Koestraat 20. Het Centrum, 8 uur: Sissy, de jonge Keizerin. Oriëntatiebezoek aan Zeeland In gezelschap van de directeur van ae Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp, heeft een drietal dames van het A.N.V.V. (Alge meen Nederlands Vreemdelingen Verkeer) een oriëntatiereis door Zeeland gemaakt en ook een be zoek gebracht aan Terneuzen. Za terdagmorgen hebben zij vanaf het terras van de watertoren ge zien welke mogelijkheden ler- neuzen en omgeving biedt voor het toerisme en werden ook an dere attracties die Terneuzen en de Schelde vooral te bieden heeft bekeken en besproken. Daarbij werd hen ook gewezen op het feit. dat de plaatselijke hotels aan 120'gasten mogelijkheid tot over nachten bieden. De drie dames brachten dit be zoek omdat zij op de wereldten toonstelling 1958 te Brussel in 't A.N.V.V.-paviljoen Nederland als vakantieland zullen propageren Verg. Ned. Bond van Horeca bedrijven De afdeling Zeeuws-Vlaande ren van de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrij ven hield vrijdagmiddag in caté ,,'s Lands Welvaren" haar jaar vergadering. De vergadering werd geopend door de Bondsbestuurder de heer C. van Rooy uit Oisterwijk. De penningmeester, de heer W. de Vries, gaf daarna het jaarver slag, waarna een bestuursverkie zing plaats had. In de plaats van de heer C. Janssen te Axel werd de heer S. Lauret te Terneuzen als voorzit ter gekozen. De 2e secretaris, de heer C. Ver'straeten, bleef in zijn functie en ook de penningmees ter, de heer W. de Vries, bleef als zodanig in functie. Als com missarissen werden gekozen de heren C. Janssen te Axel. A. Vonk te Terneuzen, M. Scheele te Sluiskil en Steenstraete te Zaamslag. Door dit bestuur zal een heerlijk èn gezellig eten onderling worden uitgemaakt wie als secretaris zal fungeren. Tot kascommissie werden be noemd de heren G. Luijk en J. Dhert. De algemeen secretaris van de bond, mr J. P. Gravesteijn, hield een inleiding over het ontstaan en de ontwikkeling van de bond, de vestigingswet, drankwet enz. Een voorstel van de penning meester, de heer W. de Vries, om de contributie met terugwerken de kracht van 1 januari 1957 af te verhogen, werd door de verga dering afgewezen. Deze verho ging zal waarschijnlijk met in gang van 1 januari 1958 worden ingevoerd. De klokken van Nagasaki Evenals in verscheidene andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen werd ook te Terneuzen in het pa rochiehuis 'n tweetal voorstellin gen gegeven van de prachtige Japanse geluidsfilm „De klokken van Nagasaki" over leven en werk van de beroemde Japanse atoomgeleerde en bekeerling, dr Takashi Nagai. De opbrengst van deze voorstellingen is bestemd voor de missiën van de Paters van Scheut. W.K.A.-vergadering In hotel „Des Pays-Bas" werd door het provinciaal bestuur van 't Werkverband Katholiek Ama teurtoneel een vergadering be legd onder voorzitterschap van de heer M. Bakker uit Goes en in aanwezigheid van de (nieuwe) geestelijk adviseur, pater Gerlach Hellwig uit Goes, en drs L. Lockefeer uit Hulst, lid van het landelijk W.K.A.-bestuur. Verder waren er afgevaardigden van zusterverenigingen aanwezig. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter enige woorden aan de nagedachtenis van pater Gon- zaga te Sluiskil, die in augustus overleed en die hij prees als een man die enorm veel werk heeft verzet voor het Katholiek Ama teurtoneel. Hij sprak evenwel als zijn overtuiging uit in pater Ger lach Hellwig een waardig opvol ger te hebben gevonden. Met veel waardering sprak de heer Bak ker ook over het werk van de on langs afgetreden secretaris, de heer Charles Heirman te Hulst. Daar er geen tegencandidaten waren werd de heer George Ver- straaten uit St Jansteen tot secre taris gekozen. Er stond vervolgens een punt op de agenda waarin de mening werd gevraagd het Zeeuws Land juweel jaarlijks of om de twee jaar te houden. In verband hier mede vroeg de heer Lockefeer de aandacht voor het Landjuweel dat reeds sinds 8 jaren door het W.K.A. wordt georganiseerd, eveneens in landelijk verband, maar waaraan door de Zeeuwse verenigingen nog nooit werd deelgenomen. De heer Lockefeer wilde sok graag weten, of de huidige deel name aan het algemeen Landju weel kon gelden als voorronde voor het te houden algemeen Landjuweel. Verder stelde drs Lockefeer de vraag, hoe het ken worden geregeld met verenigin gen die niet aan het landjuweel van W.K.A. en N.A.T.U. georga niseerd, deelnemen, maar toch aan het W.K.A.-landjuweei wil len meedoen. Een en ander zal nog door de heer Lockefeer op de hoofdbe stuursvergadering worden be sproken. In princice werd besloten de Sint Genesiusdag te houden te 's Heerenhoek in mei 1958. De voorzitter wekte de aanwe zigen op zoveel mogelijk propa ganda te maken onder niet-aange- sloten leden. Hij bracht tenslotte hulde aan de provinciaal toneel adviseur de heer Jan Lemaire jr, die door zijn werk reeds veie amateurs heeft weten te overtui gen van de waarde van goed amateurtoneel. ECONOMISCHE POLITIE RECHTER MIDDELBURG Acht Zeeuws-Vlamingen konden veroordeling in ontvangst nemen De botersmokkel tiert op het ogenblik welig in Zeeuws-Vlaan deren. Dat bleek vrijdagmorgen overduidelijk tijdens een zitting van de economische politierech ter te Middelburg, waar een acht tal figuren uit de Vlaamse smok- kelwereld een veroordeling in ontvangst konden nemen. De interessantste zaak was die tegen de 28-jarige veehandelaar J. M. uit Seis van Gent, die 26 no vember in opdracht van de 61-ja rige caféhouder-melkslijter S. V. een hoeveelheid van 750 kg koel- huisboter, aangevuld met verse boter, had vervoerd, die „kenne lijk voor de smokkel was be stemd", aldus de officier van justitie, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop. V. zei in geen geval gesmok keld te hebben, want de boter was op 7 km van de grens over gegeven aan een „onbekende" die de partij ook had besteld. M. reed de wagen, terwijl V. naast hem was gezeten. In de Zwarte Hoek bij Westdorpe zou de boter worden overgeladen in een ande re auto, die er op het ogenblik, dat het tweetal arriveerde, nog niet was. Wel kwam de „onbe kende" man aangelopen. „Trap het maar af!" zei M. toen tegen V. De onbekende was daarna met M.'s auto plus de boter weg gereden, doch op Belgisch grond gebied was de expeditie door toe doen van de douane tot staan ge bracht. „Wilt u beweren, dat de boter niet voor de smokkel bestemd was", vroeg de president, mr P. van Empel aan V. „De meeste boter in Zeeuws- Vlaanderen is voor de smokkel bestemd", aldus V. „De heren zijn trouwens in Zeeuws-Vlaan deren voldoende thuis om te we ten, dat boter, die op een stille landweg overgeladen moet wor den voor smokkel gebruikt wordt", meende mr Van Empel. De president wees er op, dat M„ die thans in het Huis van Be waring te Middelburg verblijft, al een „daverende" straflijst heeft, waarop ook verschillende veroordelingen wegens smokkel prijken. V.'s strafblad was nage noeg blanco en dit bracht mr Van Empel er toe V. te vragen, waar om hij zich thans met smokkel heeft bezig gehouden. „Och, dat is nu eenmaal het vak", sprak deze. V. had in nau welijks twee maanden tijd 17.000 kg boter van de grossier betrok ken en de officier rekende uit, dat dit de melkslijter 4.000 k 5.000 heeft opgeleverd. „Wat hebt u met al dat èeld gedaan?", vroeg mr Schenken berg. „Gebruikt voor afbetaling van schulden", sprak V. Bewezen De officier achtte het tenlaste- gelegde bewezen. „Men vertrekt niet voor niets met boter in de richting van de Belgische grens". Hij vorderde tegen M. drie maan den hechtenis met aftrek en te gen V. drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 3.000. Mr W. K. H. Dieleman, de ver dediger, wilde er op wijzen, dat M. in de laatste vier jaar niet voor smokkel is veroordeeld. „Hij is alleen een relatie, die de boter niet over de grens brengt", aldus pleiter, die M. een rauwe klant noemde, die volgens hem in oor logstijd een pracht soldaat zou zijn. De raadsman achtte in M.'s geval alleen sprake van een voor bereidende handeling en in dit licht gezien achtte mr Dieleman de gevorderde straf te hoog. „V. is nog nooit voor smokkel veroordeeld", ging pleiter verder, „hij is meegesleept door de in Z. Vlaanderen heersende toestan den". Hij meende, dat de geldboe te, die de officier gevraagd had, veel te hoog was. Mr Van Empel veroordeelde M. tenslotte tot zes weken ge vangenisstraf en V.'s straf be stond uit zes weken hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en 1.000 boete. „Handeltje" „Voor 400 kg 'boter komt een Belg niet over de grens", sprak de slager R. V. uit St Jansteen, die 9 oktober door de douane was aangetroffen op een stille land weg, terwijl hij in het bezit was van eerder genoemde hoeveelheid boter. ,,'t Was een handeltje", zei hij. De boter was des middags be steld en in de avonduren reed hij er mee weg. Bij zijn wei aan de Tol'gekomen, zette hij zijn auto óp de weg in de wegberm en doofde de koplampen. Dit kwam enkele douaniers verdacht voor, temeer omdat zij tevoren 'n bekende smokkelauto hadden gesignaleerd. En omdat rij dit gerust in verband durfden te brengen met de verschijning van de duistere figuur V. in deze afgelegen streek, gingen zij poolshoogte nemen, zodat V. te gen de lamp liep. Toen de kommiezen bij de sla- geswagen stonden naderde de smokkelauto, maar toen de chauffeur de douane-mensen in de gaten kregen, schoot hij er van door, richting Heikant. De officier vond het duidelijk, dat de boter voor smokkel be doeld was; V. had dit bovendien zelf toegegeven tegenover de grensposten, omdat hij dan zijn wagen zou krijgen. Mr Schenken berg vroeg twee maanden voor waardelijk (proeftijd drie jaar), 12000 bcete, alsmede verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen boter. „V. had het erg druk en daar om gaf hij tegenover de douane toe, dat de boter gesmokkeld moest worden. Hem was beloofd, dat hij zijn auto terug zou krij gen, als hij toegaf", sprak V.'s raadsman, mr H. A. R. de Mul uit Oostburg. Hij achtte het bewijs niet ge leverd en voorts, dat de gevraag de straf aan de hoge kant was. Het vonnis luidde één maand voorwaardelijk met drie jaar jaar proeftijd, 5000 boete en verbeurdverklaring van de partij boter. Vrouwen Het bleek, dat ook vrouwen in smokkelcomplotten meedoen. Want van de drie verdachten, die in een Koewachtse affaire ver schenen, behoorden er twee tot het „zwakke" geslacht;. Mevrouw L. M. de J. M. en de landbouwer A. A. V. waren figuranten in een drama, waarvan de regie berust te bij de 68-jarige weduwe M. de J.-van V., die in Koewacht een winkel heeft. De douane kwam ook hier op het juiste ogenblik van achter de coulissen, namelijk precies op het moment, dat eerst- genoemden boter in een smokkel auto aan liet laden waren, zulks op verzoek van de wed. Die J. V. had gezegd als goed buurman wel te willen helpen. „Ik wist niet waar die boter voor was", zei hij, waarop de heren rechters maar eens hartelijk lachten. Een „onbekende" had de wed. De J. om wat boter gevraagd en omdat zij meestal wel een voor raadje van zo'n duizend kilo heeft liggen, kon aan dit verzoek onmiddellijk worden voldaan. Met de komst van de douane had zij evenwel dubbel pech, want de bo ter die, zoais gebruikelijk, in beslag genomen werd was door de opdrachtgever nog niet betaald en dat betekent voor haar een strop van 3500 harde guldens. Zij was het handeltje begonnen omdat zij volgens haar zeggen wat sparen wilde. Zij had bijvoor beeld „nog wat" belastingschuld en ze wilde bovendien graag een televisietoestel hebben. „Dat zal er dan voorlopig ook wei niet van komen", oordeelde de presi dent. Volgens de officier dekt mevr. De J. met deze acties haar zoon. Hij vroeg tegen de vrouw een boete van ƒ500,en voorwaar delijke sluiting van haar winkel voor de tijd van één jaar met 3 jaar proeftijd. Tegen V. eiste mr Schenkenberg 100 boete en te gen mevr. De J.-M. 1500, omdat zij behoort tot het smokkelend gezin. De raadsman, mr P. C. Adri- aanse, zei, dat de twee buren de oude vrouw een dienst wilden be wijzen. Hij kon zich best voorstel len, dat laatstgenoemde „ook een kansje heeft willen wagen" en vroeg een clemente straf, met na me de voorwaardelijke sluiting van de winkel niet in het vonnis over te nemen. Dat laatste deed de president ook niet. Wel ver oordeelde hij de wed. De J. tot 500 boete, de schoondochter tot 100 en de galante buurman tot ƒ75. Zeeuws Dagblad. Kontaktavond C.B.T.B. De C.B.T.B. en C.J.B.T.B., de C.B.P.B. en de C.P.M.B. in Oost Zeeuws-Vlaanderen hadden in Het Centrum een kontaktavond belegd. Toen de voorzitter van de C.B.T.B., de heer C. de Putter, de vergadering opende was de zaal nagenoeg geheel bezet. Nadat de kontaktavond met gebed was ge opend, las de heer De Putter de 96ste Psalm als vermaning om God te loven en te vrezen. Ter verdere inleiding van de avond zeide de voorzitter, dat de ze kontaktavond ook gezien kon worden ais een familie-avond van de C.B.T.B. en haar onderaf delingen. Wij willen, aldus de voorzitter, ook wel eens met onze leden „onder ons" zijn, en daar om hebben wij gedacht om het programma geheel met eigen krachten uit te voeren en hebben wij afgezien van medewerking van buiten. De C.B.P.B. gaf een tableau „De vrouw in liet gezin, bedrijf en maatschappij". Op treffende manier werd door een dame uit elke sector de tekst uitgesproken van de doelstelling van de vrouw in het gezin, bedrijf en maat schappij. Het gesprokene werd omlijst door toepasselijke liede ren, gezongen door een dames koortje. Het tableau liet ten slotte zien de spreuk ,;Gods woord is ons richtsnoer". De heer S. van Ham, van Zou te Spui, besteeg hierna het po dium om een rede te houden over „Procenten". Met zijn niet gerin ge oratorische talenten vértekle de heer Van Ham, dat het leven begint met procenten en dart het hele verdere leven vol is van pro centen. Een baby krijgt zoveel procent melk en zoveel water. Verder zoveel procent eiwit en zoveel vet. De boer leert en han delt met zoveel procent kunst mest en graan, zoveel procent ge halte in opbrengst enz. De boer leeft en denkt in zijn bedrijf steeds maar in procenten eh als hij naar bed gaat ziet hij op een klein hoekje van zijn deken Staan zoveel procent rust. Overal ach tervolgt ons dit woord, het' laat ons niet los. Maar het is ook zó, dat het ons een zeker houvast geeft. Wij leren op school met al lerlei getallen omgaan en deze. door ze verschillend te groeperen en te hanteren, met allerlei grootheden vergelijken. Maar dit kan erg technisch worden en niet ieder heeft er wat aan. Maar als wij zeggen: er is zoveel procent winst gemaakt, dan weet de een voudigste wel hoe het staat. En al die procenten drukken voor ieder wat uit, maar het is niet al tijd tastbaar wat er achter die ge tallen schuil gaat aan moed, energie, vreugde of verdriet. Het is zelfs zó, dat het organisatie leven in procenten wordt uitge drukt. Èn hierbij verhaalde de spreker van de heer, die aan zijn dienstknechten, vóór hij een bui tenlandse reis ging maken, een aanta] talenten schonk, naar ge lang hun aanleg. En deze dienst knechten beseften, dat als dé heer- terugkwam, zij met niet minder voor de dag konden komeri dan hun gegeven was. 'Dit was: Mie talenten, 100 „Laat ons ook beseffen, dat in ons organisatieleven, waar het in de eerste plaats gaat om de dienst aan God, wij tekort schie ten met procenten, ook al zouden het er vele zijn. Hier is men ver plicht tot zichzelf te zeggen: Honderd procent pro Rege, voor mijn Koning". Op deze rede weerklonk een daverend applaus. Vóór en na de pauze traden „De Poldermeisjes" op; een fris ensemble, gevormd door aeeor deons en enkele snaarinstrumen ten. Hun optreden is een vast nummer geworden bij de C.B.T.B. en het geeft altijd fleur aan de bijeenkomst. De toneelgroep van de Polder meisjes en jonge boeren voerden zeer verdienstelijk het toneelspel in vier bedrijven „Hart zouder Haven" on. De heer A. de Feijter, secreta ris van de C.B.T.B., trad voor het voetlicht met enige voordrach ten. Hieraan verbond hij een af scheidswoord, daar hij Axel gaat verlaten om zich in Dinteloord te vestigen. Hij hoopte, dat hq nog wel eens in het midden van deze organisaties zou mogen verkeren en dat hij deze dan in bloèiende welstand zou aantreffen. Met het gezamenlijk zingen van de avondzang en dankzeg ging door de heer A. de Feijter, werd de goedgeslaagde avond be sloten.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2