Navo topconferentie in Parijs De toestand in Indonesië r aan De brief van Boelganin dr. Drees HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN President Eisenhower aangekomen MAANDAG 16 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4246 I' salons j-obert" Hulp aan landgenoten in Indonesië DEN HAAG WIL ZETEL VAN HET EUROPESE HOF VAN JUSTITIE WORDEN De „Blitar haalt Nederlanders in Singapore op ZENDINGSCENTRUM BAARN SPREEKT MET DJAKARTA. De Algemene Vergadering verwerpt de Griekse resolutie over Cyprus Verbod tot overdracht van eigendommen Engels schip gaat Nederlanders halen Waarschuwing van de „Indonesia Raya" De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta heeft Neder land gewaarschuwd geen oor logsschepen te gebruiken om de schepen, die tussen Indonesië en de naburige landen varen, te hin deren, daar er op het ogenblik in Indonesië 50.000 Nederlandse gij zelaars zijn. Indonesië zal geen verzoek tot West-Duitsland richten Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per »jo. j t- maand f 2,per week 18 cent Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine A tvertenties (géé' handelsadrer- tenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 Ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van iit Blad. 20 cent meer 11 „Wy zullen een eensgezind en afdoend antwoord geven op de uitdaging, waartegenover de Navo zich geplaatst ziet". Deze woorden van president Eisenho wer, uitgesproken toen hij zater dag in Parijs aankwam, kunnen Ijeschouwd worden als het thema van de Navo-topconferentie die de regeringsleiders van de 15 Navo-landen met hun voornaam ste ministers voor drie dagen in Parijs heeft samengebracht. Op de korte openbare openings vergadering, die vanochtend om 12 uur in Palais de Chaillot be gint, zal men naar verwacht de president zijn denkbeelden voor een nauwere Navo-samenwer- king op politiek, economisch, mi litair en wetenschappelijk gebied als antwoord op de recente Rus sische successen uiteenzetten. De deelnemers aan de top-con- ferentie zijn in de afgelopen da gen in Parijs gearriveerd en zij hebben zaterdag en zondag on derling overleg gepleegd. 'De premiers beginnen maan dagmiddag met hun werkconfe rentie. Verwacht wordt, dat de Nederlandse premier, dr. Willem I)rees, dan onze bondgenoten op tie hoogte zal brengen van de laatste ontwikkelingen in de In donesische kwestie. Ruim 1800 journalisten en ra dio- en televisieverslaggevers uit 38 landen zijn naar Parijs geko men om deze conferentie te ver slaan. Zondagavond leek het Palais de Chaillot wel een grote zoemende bijenkorf. Sect.-generaal Spaak zei op een persconferentie, dat de grote opkomst van de pers een bewijs is van het grote be lang, dat in en buiten de Navo aan deze conferentie wordt ge hecht. Ook Parijse schoolkinderen zijn kennelijk deze mening toegedaan. Zondag stonden er tientallen bij het Palais de Chaillot, die de journalisten niet alleen om hun handtekening, maar ook om hun mening over de komende confe rentie vroegen. Se journalisten wenden zich v*or hun commentaren liever tot tie ministers, zo verklaarde mi nister Luns zondag tegenover een verslaggever van het A.N.P. waarbij er alle aanwijzingen zijn ot» zowel op politiek als op mi litair gebied gunstige resultaten te verwachten. Secr.-generaal Spaak waar schuwde op zijn persconferentie echter, dat grote vraagstukken over economische en wetenschap pelijke samenwerking, die ter sprake zullen komen, zeer inge wikkeld zijn en dat men geen spectaculaire resultaten moet verwachten. Het ligt in de bedoeling dat de Navo-saamhorigheid gesterkt wordt door intensief politiek overleg en men kan onaange naamheden zoals onlangs ont stonden door Britse en Ameri kaanse wapenleveranties aan Tu nesië, in de toekomst verhinde ren. Spaak vatte het doel van de chnferentie zondagavond samen in twee woorden: „Relance Atlan- tique". De politieke vraagstukken zul len voorrang hebben. Ongetwij feld zal ook gesproken worden over de brieven, die de Sowjet- premier, maarschalk Boelganin enige dagen vóór de conferentie aan de Navo en haar leden heeft gezonden, waarin hij onder meer pleitte voor een niet-aanvalsver- drag tussen de Navo en het Pact van Warschau en de insteling van een zóne zonder atoomwa pens in Midden-Europa. De verschillende regeringen hebben, naar verluidt, in totaal 20 memoranda over politieke, mi litaire, economische en weten schappelijke samenwerking inge diend. Hieronder zijn 9 Ameri kaanse en 3 Britse documenten. De ministers van Buitenlandse Zaken van de lander der West- europese unie (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland en Engeland) zijn zaterdag en zondag bijeen geweest om een gemeenschappe lijke bijdrage aan de Navo-inspan- ning op wetenschappelijk gebied en de wapenproduktie te bespre- ken. Algemeen verwacht men, dat president Eisenhower, die nog miar onlangs hersteld is van een lichte beroerte, het in Parijs niet gemakkelijk zal krijgen. Waarne mers verklaren, dat Eisenhower zijn persoonlijke invloed tot het uiterste zal moeten aanwenden om zijn collega's te overtuigen van de waarde der Amerikaanse denkbeelden, vooral de militaire. {ie kapper vn& W aparts coda? j maffe 16 brwwtrijjfroct 9 terneuzen kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" In ziin brief aan minister soms veilig voelen, wanneer in president dr. Drees, waarvan hun directe nabijheid opslag- reeds melding is gemaakt, schrijft de Sowjetrussische pre mier Boelganin o.m. letterlijk het volgende: „Het is niet moeilijk, zich een voorstelling te maken van de inderdaad catastrofale gevol gen. die het inrichten van Ame rikaanse bases in Europa zou hebben, vooral voor de kleine en dichtbevolkte landen. Voor een land als Nederland is het inrichten op zijn gebied van buitenlandse atoom- en raket- bases met een enorm risico en gevaar verbonden, vooral om dat een groot deel van Neder lands gebied, zoals bekend, gele gen is beneden de zeespiegel. „Bij de moderne ontwikkeling van de rakettechniek kunnen de agressors natuurlijk niet aan de vergelding ontsnappen, waar zij zich ook bevinden. De vol ken van de Westeuropese lan den echter, o.a. ook Nederland, moeten zich volgens ons wel bewust zijn, welk een gevaar de Amerikaanse militaire bases in hun landen voor hen, voor huis en haard en voor hun naasten inhouden. „Het is bekend, dat op Ne derlands gebied (b.v. op Soes- terberg) zich militaire luchtba- ses voor de NAVO bevinden en overeenkomstig de plannen van de NAVO heeft men op het oog het aantal van deze bases, zoals gemeld wordt, uit te breiden. Men kan de vraag stellen, waartoe dit alles moet dienen? Kunnen de Nederlanderc zich De vereniging tot medische hulp aan tropenland (Simavil, heeft de stichting Hulp aan land genoten in Indonesië een bedrag van 500 ter beschikking ge steld voor de aanschaffing van medicijnen. Zo deelt de stichting Hulp aan landgenoten in Indone sië ons mede. DE ARBEIDSONRUST IN ARGENTINIË. De 28 Argentijnse vakbondslei ders, die vorige week tijdens een rumoerige bijeenkomst van aan hangers van ex-president Péron werd gearresteerd, zijn zaterdag weer op vrije voeten gesteld. De betreffende rechter oordeelde, dat er geen aanleiding bestond om de mannen in staat van be schuldiging te stellen. De verpakkers in de vleesver werkende bedrijven, die naar aanleiding van het arresteren der 28 vakbondleiders in staking wa ren gegaan, zullen het werk niet hervatten voordat het hoofdkwar tier van hun vakbond, dat onder regeringstoezicht is geplaatst, weer te hunner beschikking is gesteld. De bond van metaalbewerkers heeft met ingang van zondag een staking afgekondigd. De regering heeft ook het hoofdkwartier van dit vakverbond onder toezicht ge plaatst. De burgemeester van 's-Gra- venhage, mr H. A. M. T. Kolf schoten, heeft in een brief aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Luxem burg 'en Nederland, die op het ogenblik te Parijs bijeen zijn, medegedeeld, dat 's-Gravenhage in aanmerking wenst te komen als vestigingsplaats van het Europese hof yan Justitie. De ministers zullen in de loop van de volgende week, naar verwacht wordt, een beslissing nemen over de zetel van de instellingen van het verenigd Europa. ONGELUK IN INRICHTING VOOR ATOOMWAPENS. Het Britse gezagsorgaan voor atoomenergie heeft vrijdag te Londen meegedeeld, dat op 11 december een ongeluk is ge beurd in de inrichting voor speu- werk op hét gebied van atoom wapens te Aldermaston, onge veer 65 kilometer ten Westen van Londen. Tengevolge van brand in een kleine oven kwam één man om het leven en werden verscheide- nen gewond. Er was geen sprake van radio actieve straling, bij het ongeluk, aldus de bekendmaking. De brand was snel geblust. Er vond geen ontploffing plaats. Het laboratorium is niet lang buiten gebruik gebleven. Het was slechts een klein on geluk, aldus een woordvoerder van het gezagsorgaan. Vier a vijf mensen zijn gewond. plaatsen worden ingericht van atoom- en waterstofwapens, waarover niet de Nederlandse regering of het Nederlandse op perbevel de beschikking heeft, maar buitenlandse, in dit geval Amerikaanse generaals en offi cieren. De gewettigde vraag komt op, waar onder dergelijke omstandigheden de garantie blijft, dat dit dodelijke wapen niet zal worden gebruikt tegen de nationale belangen van Ne derland in en het land zich daardoor, buiten de wil van de Nederlandse regering en het volk, onoverzienbare rampspoe den en verwoestingen op de hals haalt. „Ik verzoek u, heer minister president, te geloven, dat in mijn woorden geen enkele be dreiging ligt opgesloten. Niet de gedachte aan een bedreiging, maar van een diepe bezorgd heid voor het lot van de vrede, de veiligheid en de voorspoed van alle volken heeft mij ge dwongen, uw aandacht te vesti gen op het gevaar van de poli tiek, die thans door de leiders van de NAVO wordt gevoerd. „De Sowjetregering spreekt de hoop ut, dat de Nederlandse regering, in het bewustzijn van haar grote verantwoordelijk heid voor het behoud en het versterken van de vrede, deze problemen realistisch benadert en geen stappen zal doen, die de toch al gespannen interna tionale toestand zouden ver scherpen en het behoud van de vrede zouden bedreigen". Zich kerend tegen militarise ring van West-Duitsland zegt Boelganin verder, dat het „niet nodig is er op te wijzen, welke een enorm gevaar een dergelij ke ontwikkeling zowel voor Ne derland heeft als voor andere buurlanden, die tweemaal in een korte periode van het leven van een generatie aan de inva sie van de Duitse militaristen waren blootgesteld en de ver schrikkingen van de Duitse be zetting doorstonden". De Sow- jet-Unie is geen tegenstander van goede betrekkingen tussen Nederland en de Duitse bonds republiek, maar wel van de mi litarisering van West-Duitsland en het gebruiken van dit land voor de voorbereiding van een atoomoorlog. Waarschuwend tegen samen voeging van militair-politieke groeperingen als NAVO, Zoavo en pact van Bagdad, schrijft Boelganin, dat een dergelijke samenvoeging er toe kan leiden dat Nederland in andere groe peringen blijkt betrokken te zijn waaraan het momenteel niet deelneemt, en dat het daar door later in militaire conflic ten kan worden betrokken die vreemd zijn aan zijn nationale belangen. De oorlogspropaganda veroor delend noemt Boelganin het verder niet toevallig, dat,, maat schappelijke kringen in Neder land als het comité van actie tegen de atoombom, de Neder landse vredesraad, de wereld raad van kerken en andere or ganisaties, die de begrijpelijke onrust van de bevolking van uw land weerspiegelen" steeds hardnekkiger opkomen tegen de proefnemingen met atoom wapens. Boelganin pleit voor een vreedzaam naast elkaar be staan der staten. TOESPRAAK VAN PRINSES BEATRIX TER GELEGENHEID VAN KONINKRIJKSDAG 1957. H. K. H. Prinses Beatrix heeft zich ter gelegenheid van konink rijksdag 1957 en haar a.s. bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen tot de bevolking van deze rijksdelen gericht in een toespraak, die de Wereldomroep heeft uitgezonden en die door alle radio-stations in Suriname en de Nederlandse Antillen is gere- layeerd. Prinses Beatrix sprak als volgt: „Rijksgenoten in Suriname en de Nederlandse Antillen, dat ik op deze dag tot u kan spreken doet mij bijzonder genoe gen. Precies drie jaar geleden immers werd het statuut van het koninkrijk getekend: de bevesti ging van de nieuwe verhouding der rijksdelen. De tot standko- ming van het statuut is het resul taat van wederzijds vertrouwen en samenwerking. Mijn generatie groeit op met het hernieuwde ko ninkrijk en met de idee, die het wil verwezenlijken. De toekomst eist van ons, dat wij tevens er in moeten groeien. U begrijpt hoe ik mij verheug op mijn reis naar Suriname en de Nederlandse An tillen. Niet slechts uit enthou siaste verhalen van mijn ouders, maar eveneens door studie en het volgen van colleges heb ik reeds veel over uw land gehoord. Films en foto's toonden mij de schoon heid der natuur, het leven van de bewoners en het werk, dat wordt verricht. Uw gastvrijheid en spontane hartelijkheid treffen een ieder, die uw land bezoekt. Des te meer trekt het mij daar om aan dit alles nu binnenkort zelf te mogen zien en beleven Van mijn bezoek verwacht ik te vens de vreugde van het kennis maken en het persoonlijk contact dat ik met velen uwer zal mogen hebben. Daarom zou ik willen eindigen met de wens: tot spoedig ziens". KONINGIN JULIANA BIJ HUWELIJK IN ENGELAND. Koningin Juliana heeft zater dag met Koningin Elizabeth van Engeland het huwelijk van de 25- jarige mej. Ann AbelSmith, 'n kleindochter van een tante van Koningin Elizabeth, bijgewoond. Prinses Irene en Prinses Beatrix waren bruidsmeisjes. Mej. Ann AbelSmith is in het huwelijk getreden met een 27-ja- rige Schotse edelman, David Li- dellGrainger. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door Ko ningin-moeder Elizabeth, Prinses Margaret, de Hertog van Glou cester en de Hertogin van Kent. Er waren acht bruidsmeisjes, o.w. Prinses Christian van Zwe den. Prinses Beatrix was op het laatste ogenblik naar Engeland gevlogen om de plaats in te ne men van een bruidsmeisje dat ziek geworden was. Het huwelijk werd gesloten in de St. Georgekapèl van Windsor. De nationale raad van Indone sië heeft o.l.v. president Sukar no een voorstel opgesteld, dat aan de regering zal worden voorge legd en waarin er op wordt aan gedrongen de Nederlandse onder nemingen, die onder beheer van de Indonesische regering zijn ge plaatst, weer in bedrijf te bren gen. Dit wordt noodzakelijk ge acht om stagnatie te voorkomen en de moeilijkheden weg te ne men, die ontstaan zijn door de maatregelen van de regering tegen de Nederlandse onderne mingen. Uit verscheidene delen van In donesië wordt gemeld, dat Neder landse ondernemingen aan de militaire autoriteiten zijn over gedragen. Zaterdag zijn 39 van de 59 Ne derlandse ondernemingen in Nrd- Sumatra onder beheer van de re gering geplaatst. Uit Medan wordt gemeld dat de Nederlandse directeuren van ondernemingen afstand doen van de exploitatie rechten, doch eigenaars van de ondernemingen blijven, als zij de documenten van overdracht on dertekenen. Uit Malang in Oost-Java wordt bericht dat alle Nederlandse em ployés van de elektriciteitsmaat schappij in het oosten van Mid- den-Java, die eigendom van de re gering is, niet meer naar hun werk mogen gaan. Verschillende bladen in Djakar ta schatten het aantal havenar beiders, dart tengevolge van de regeringsmaatregelen tegen de schepen van de K. P. M., in Tandjung Priok zonder werk is gekomen op 30.000. Volgens exporteurs van rubber zou de omzet van rubber in de afgelopen dagen nauwelijks een tiende bedragen van de normale dagomzet, hetzelfde zou gelden voor de handel in thee. De handel in de overige pro dukten van de Indonesische cul tures zou in feite stilliggen. De rubber, die in de grootste havens van Indonesië ligt opgeslagen, wordt echter nog steeds ver scheept omdat de scheepsverbin dingen tussen deze havens nog niet verbroken zijn. Maar in de havens van de buitengewesten, die vroeger werden aangedaan door de schepen van de K. P. M„ hopen de voorraden zich op. De exporteurs hadden pit Bandjer- masin (Zuid-Borneo) bericht ont vangen dat er in deze plaats 3500 ton rubber op verscheping ligt te wachten. uit Indonesië gerepatrieerden, die donderdag te Amsterdam van de „Johan van Oldenbarnevelt" ontscheept werden, door bemid deling van het ministerie er 976 ondergebracht werden in con tractpensions en 88 in ziekenhui zen en andere inrichtingen. De gerepatrieerden werden met 30 autobussen en 19 ziekenauto's van boord gehaald. Van het to taal aantal maakten 940 de reis met een reisvoorschot. Aan boord is voor 100.000 aan kleding ver strekt, die uiteraard slechts het allernodigste omvatte om de re- patriërenden tegen ons klimaat te beschermen, en die in de con tractpensions verder zal worden aangevuld. Aan boord bevonden zich een vertegenwoordiger van het mi nisterie, een medische staf van 18 personen, twee geestelijke ver zorgsters en een maatschappelijk werkster voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden. nesische regering „zal vermijden een officieel verzoek tot West- Duitsland te richten om het eco nomische vacuum op te vullen, dat in Indonesië door de Neder landers wordt achtergelaten. Volgens 'n Indonesische woord voerder heeft mr. Zain op een vergadering van de Hamburgse Kamer van Koophandel ver klaard zich er van bewust te- zijn, dat een dergelijk officieel verzoek de Westduitse regering in een „lastige positie" zou plaatsen in haar betrekkingen met Neder land. Indonesische firma's zouden waarschijnlijk individueel West duitse ondernemingen vragen, of zij bereid zijn het handelsverkeer uit te breiden". Talrijke West duitse zakenlieden hebben een af zonderlijk onderhoud met mr. Zain verzocht. De „Blitar" van de Rotterdam se Lloyd zal op 3 januari uit Rot terdam naar Singapore vertrek ken, teneinde aldaar Nederlan ders, die Indonesië hebben, ver laten, op te nemen en naar Ne derland te brengen. Het zendingscentrum te Baarn heeft telefonisch kon- takt gehad met enkele zen dingsarbeiders van de Gerefor meerde Kerken in Djakarta. Uit dit gesprek is gebleken, dat men het goed maakt. Men bleek daar onvoldoende te zijn ingelicht over de situatie op Midden-Java en Soemba. In Djakarta hebben dr. Ver- kuyl en ds. De Bruin besloten, hun gezinnen binnenkort naar Nederland te zenden. Zij blij ven op hun post. De raad van kerken waarbij bijna alle kerken in Indonesië zijn aangesloten heeft aan de Nederlandse zendingsarbeiders in Indonesië verzocht, hun werk voort te zetten. Hij kon dit doen, nadat de raad de In donesische regering hierover had geraadpleegd. De algeneme vergadering va» de Verenigde Naties heeft zater dagavond de door de politieke commissie aangenomen Griekse resolutie over Cyprus verworpen, waarin uiting wordt gegeven aan „de oprechte hoop, dat nieuwe on derhandelingen en besprekingen zullen worden begonnen in een geest van samenwerking fcenein de te komen tot toepassing van het zelfbeschikkingsrecht in dat geval van het volk van Cyprus. De resolutie verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derde. De uitslag van de stem ming was: 31 vóór, 23 tegen en 24 onthoudingen. De Verenigde Staten hebben zich van stemming onthouden. Nederland behoorde tot de tegen stemmers. OFFICIËLE MEDEDELING OVER KOSTEN VAN VERVOER UIT INDONESIË Van officiële zijde wordt mede gedeeld „De heersende omstandigheden in Indonesië kunnen de Neder landers, die dit land wensen te verlaten in de onmogelijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde te voorkomen dat hierin een belemmering is gele gen voor een vlot verloop van het vertrek, is besloten de kosten ver bonden aan het vervoer van Indo nesië naar Singapore of andere aan te wijzen plaatsen, voorzover dit geschiedt met door de Neder landse regering daarvoor aange wezen schepen en vliegtuigen, voor Rijksrekening te nemen. Deze regeling is niet toepasse lijk op Nederlanders, die hetzij met betaling uit eigen middelen, hetzij op kosten van hun werkge ver Indonesië op andere wijze kunnen verlaten. Deze gevallen komen niet voor restitutie van Rijkswege in aanmerking. De kosten van de overtocht naar Nederland komen niet voor Rijksrekening. Degenen die de overtochtskosten niet direct uit eigen middelen kunnen betalen dan wel de reis niet krachtens aanspraak op derden kunnen ma ken, kunnen op daartoe aangewe- zen schepen of vliegtuigen wor den geboekt op zogenaamde Rijksvoorschotbasis, d.w.z. zij moeten een verklaring tekenen dat zij van de Nederlandse rege ring passagegelden in voorschot hebben ontvangen en dat zij be reid zijn eventuele rechten op derden terzake van vergoeding van de overtocht aan de Neder landse regering te cederen". De militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel En- dang Dachjar, heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij 't aan alle Nederlanders, die zullen repatriëren, verboden wordt om zonder toestemming van de be trokken autoriteiten hun bezit ting aan andere personen over te dragen. Ook vaardigde hij een re geling uit voor de overdracht van eigendomsrechten van Ne derlanders. Er is een uit zes leden bestaan, de commissie van toezicht inge steld, die controle zal uitoefenen op de overdracht van Nederland se eigendommen. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van het parket, de politie, het mi litair commando, het deviezen- instituut, het kantoor voor de prijsbeheersing en van de ge meente Djakarta. Tegen overtre ders van deze verordening, die met ingang van 7 december van kracht is verklaard, zullen stren ge maatregelen worden genomen. De verordening bepaalt o.m., dat „overdracht van rechten op eigendommen door Nederlanders aan wie dan ook verboden is, be halve met toestemming van de commissie van toezicht", en dat onder eigendommen worden ver staan alle roerende en onroeren de goederen. Tijdens een door het hoofdbe stuur van het Nederiandsche Roode Kruis gehouden persconfe rentie is vrijdag medegedeeld, dat het door de Nederlandse re gering gecharterde Engelse pas sagiersschip „Captain Cook" on derweg is naar Djakarta. De be doeling is, dat het schip op 19 december a s. met 1000 evacuees aan boord naar Nederland zai vertrekken. De gerepatrieerden van de Johan van Oldenbarnevelt' Van de zijde van het ministerie van Maatschappelijk Werk ver nemen wij, dat van de ruim 1100 „Is het, waar Indonesië nog het verlangen koestert, noch in staat is een invasie in West-Irian te doen, brutaal om te vragen wat er schuilt achter de concentratie van Nederlandse oorlogsschepen in de wateren rondom de Archi pel?", aldus het blad. „Nederland zal ervaren, dat schending van de Indonesische soevereiniteit beantwoord zal worden met een onmiddellijke vergelding in de vorm van een volkomen boycot van alle Neder landse schepen en vliegtuigen in alle belangrijke landen van Azië en. Afrika, daar Indonesia de vriend is van meer dan twintig Afrikaanse en Aziatische landen, zo vervolgt het blad, dat dan als volgt verder gaat: „Laat de Nederlandse rege ring er ook aan denken, dat zij in Indonesië 50.000 gijzelaars op het spel heeft staan, en dat elke stap harerzijds, die kan worden uitgelegd als een aan val op de Indonesische soeve reiniteit, wanordelijkheden te gen de Nederlandse onderda nen zal uitlokken. „Of de Nederlandse oorlogs schepen naar dit deel van de wereld komen als machtsver toon, of dat zij daarheen wer-' den gezonden om de scheep vaart te hinderen, zij wakkeren het vuur van de anti-Neder landse gevoelens nog meer aan en leggen de grondslag voor nog meer moeilijkheden tussen Indonesië en Nederland". De Indonesische ambassadeur in Bonn, mr. Zairin Zain, heeft in Hamburg verklaard dat de Indo- VORST. Zaterdagochtend lag er ooven Polen een diepe depressie, vvaar- van het neerslaggebied zich via Duitsland tot aan ons land uit strekte. Viel er bij ons merendeel lichte regen of natte sneeuw, in een groot deel van Duitsland heeft het 24 uur vrijwel onafge broken matig tot zwaar ge sneeuwd, waarbij" op v^le plaat sen omstreeks 20 cm gevallen. Het intensieve sneeuwgebied heeft ook juist tot over het oos ten van Nederland gereikt, waar door er nu in Twente een onge veer 10 cm dik sneeuwdek ligt. Samenhangend met het naar Rusland wegtrekken van de de pressie verplaatste een gebied met hoge 'barometerstanden zich over de Noordzee in de richting van Noord-Duitsland. De harde tot krachtige noordoosten winden namen daardoor geleidelijk af. Tegelijkertijd stroomde koude lucht met minder bewolking bin nen zodat het van zaterdag op zondag bij ons bijna overal en kele graden vroor. In de loop van zondag breidde het hogedrukgebied zich tot over Noord-Duitsland uit, waardoor een hoeveelheid nog koudere en ook drogere continentale lucht in beweging werd gezet. Deze lucht stroomt nu naar ons land, en koelt daarbij over het uitgestrek te sneeuwdek in Duitsland vooral des nachts flink af, zodat de tem peraturen ook overdag in ons land beneden het vriespunt zul len blijven, uitgezonderd mis schien in het uiterste noord-wes ten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Zonnig Droog en zonnig weer met een matige tot zwakke oostelijke wind. Aanvankelijk lichte tot ma- tige vorst. In de middag in de kustprovincies temperaturen om het vriespunt, elders enkele gra den daar beneden. DINSDAG 17 DECEMBER. Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.12 10.47 11.27 11.37 n.m. 10.55 11.30 12.10 12.20 ZON MAAN op onder op onder Dec. 16 8.45 16.31 2.55 13.33 17 8.45 16.31 4.12 14.05 18 8.46 16.31 5.26 14.42 19 8.47 16.31 6.36 15.26

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1